Νέα

ΤΟ ΠΛΑΣΤΟ κείμενο της καταδίκης του Ιησού...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα anatolgami
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 56
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

sarouman

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.622
Κριτικές
69
Like
533
Πόντοι
7.125
Όσο για το SS των KISS, ΚΑΜΙΑ απολύτως σχέση δεν έχει με το ναζισμό...συμβολίζει 2 κεραυνούς και κατά συνέπεια την ενέργεια της μουσικής του συγκροτήματος...ΔΕΝ μπορείς λοιπόν να το πεις, αν δεν έχεις επιχειρήματα...Άλλωστε, ας μην ξεχνάμε πως ο αρχηγός του συγκροτήματος Gene Simmons (αληθινό όνομα Chaim Witz) είναι Εβραίος και πως η μητέρα του ήταν τρόφιμος Ναζιστικού στρατοπέδου συγκέντρωσης...

Τελικά όντως δεν μοιάζουν καθόλου...
Πιστεύω πως η μητέρα του και ο θείος του, που επέζησαν του ολοκαυτώματος, ούτε καν πήγε το μυαλό τους όταν είδαν το όνομα του συγκροτήματος του γιου τους...
 

Συνημμένα

  • IMAG013.GIF
    IMAG013.GIF
    20,2 KB · Εμφανίσεις: 32

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
ρε με τι ασχολειται ο κοσμος!!!!
γιατι με κατι που ασχολειται καποιος πρεπει να ασχολοουνται και ολλοι οι υπολοιποι δηλ??ή να προσπαθουν να αποδειξουν ποσοοοο δικιο εχουν με τις αποψεις τους??
οντως αφου ειναι πλαστο γιατι να κατσω να το διαβασω??
 
OP
OP
anatolgami

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.163
Κριτικές
4
Like
1.614
Πόντοι
266
Τελικά όντως δεν μοιάζουν καθόλου...
Πιστεύω πως η μητέρα του και ο θείος του, που επέζησαν του ολοκαυτώματος, ούτε καν πήγε το μυαλό τους όταν είδαν το όνομα του συγκροτήματος του γιου τους...

...Βρες τους στίχους έστω 1 τραγουδιού ή μια επίσημη δήλωσή τους που να υποστηρίζουν ή έστω να υπαινίσονται κάτι υπέρ του Ναζισμού...
 

tayrus

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2007
Μηνύματα
145
Like
0
Πόντοι
1
Αν και δε γραφω σιχνα
Εχω μια απορια …. Επιδη μου εχουν τυχει τετιες συζητήσεις και με φιλικα μου πρόσωπα


Τι νόημα έχουν αυτές οι συζητήσεις ;
Θα αλλάξουν σε κάποιον γνώμη ;
Δεν το νομίζω …. Ούτος η αλλιώς ο καθένας έχει σχηματίσει μια άποψη και δεν νομίζω πως ένα κείμενο θα του αλλάξει την όλη του θεωρία !!!!
Εσείς τι λέτε γι’αυτο ;  :think:
 

trustworth

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2009
Μηνύματα
3.848
Like
0
Πόντοι
16
Αν και δε γραφω σιχνα
Εχω μια απορια …. Επιδη μου εχουν τυχει τετιες συζητήσεις και με φιλικα μου πρόσωπα


Τι νόημα έχουν αυτές οι συζητήσεις ;
Θα αλλάξουν σε κάποιον γνώμη ;
Δεν το νομίζω …. Ούτος η αλλιώς ο καθένας έχει σχηματίσει μια άποψη και δεν νομίζω πως ένα κείμενο θα του αλλάξει την όλη του θεωρία !!!!
Εσείς τι λέτε γι’αυτο ;  :think:

λογική και καρτεσιανή η απορία σου ...

αλλά βλέπεις εσύ τα πραγματα να ακολουθούν την οδό της λογικής και της επαγωγής ?

ειδικά σε θέματα πίστης .... περισσότερο ισχύει το πως θα την δει ο καθένας ....
 

tayrus

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2007
Μηνύματα
145
Like
0
Πόντοι
1
λογική και καρτεσιανή η απορία σου ...

αλλά βλέπεις εσύ τα πραγματα να ακολουθούν την οδό της λογικής και της επαγωγής ?

ειδικά σε θέματα πίστης .... περισσότερο ισχύει το πως θα την δει ο καθένας ....
βασικά εγώ πιστεύω ότι είναι συζήτηση χωρίς νόημα .
 

sarouman

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2007
Μηνύματα
2.622
Κριτικές
69
Like
533
Πόντοι
7.125
...Βρες τους στίχους έστω 1 τραγουδιού ή μια επίσημη δήλωσή τους που να υποστηρίζουν ή έστω να υπαινίσονται κάτι υπέρ του Ναζισμού...

Οχι δεν υπάρχει..και πιθανόν να είναι και ο καλύτερος άνθρωπος. Και έχω τύχει να τους δω και live. (μόνο το ξέσπασμα του για το παράνομο downloading με χάλασε αλλά τέλος πάντων).
Οπως μαρεσουν και οι Maiden, και οι Blind Guardian, και οι Hammerfall, και πολλοί άλλοι..
Αλλά δε βρίσκω λόγο για να δικαιολογήσω τη σκοπιμότητα χρήσης κάποιων συμβόλων, ή λέξεων ή ιστοριών που προσκολλούνται με αυτά σε περισσότερα από ένα τραγούδια. Δεν είναι τυχαίο...
Μαρέσει νακούω το Aces High με τη συνταρακτική φωνή του Τσώρτσιλ στην αρχή αλλά βρίσκω ανούσιο το Number of the Beast (στιχουργικά) ή το πιο πρόσφατο Fallen Angel. Και μη μου πεις είναι το στυλ έτσι για να είναι σκοτεινό. Μιλάμε για συνεχή αναφορά σε δαιμονο-σατανιστικά στοιχεία. Και δεν είμαι φανατικός ούτε θα βγω και θα φωνάζω. Αλλά δεν καταλαβαίνω το λόγο. Και ακούω χρόνια μεταλ.
Επιλεκτικά. Κρατάω τα καλά στοιχεία.
Και για να μην ειμαι συνέχεια offtopic (και συγνώμη γιαυτό, επειδή βλέπω κάποιοι δυσανασχετούν), πιστεύω το ίδιο ισχύει και για τη διδασκαλία του Χριστού. Οταν λέει πως πρέπει να βοηθάμε το συνάνθρωπο, να είμαστε ταπεινοί και με αυταπάρνηση στη ζωή μας και ένα σωρό πλήθος συμβουλών μέσα από παραβολές (για να γίνεται κατανοητός και από ένα πλήθος ανθρώπων που δεν είναι μορφωμένοι) ε δεν μπορείς να τα βαφτίζεις όλα παραμυθάκια, φούμαρα και παπαριές. Ανεξάρτητα αν στο όνομα του Χριστού οι μετέπειτα εκπρόσωποι του έκαναν εγκλήματα ή προκάλεσαν με τη συμπεριφορά τους.
Οπως δεν μπορείς να πεις παπάρα και τον Καρλ Μαξ, ή αυτα που λέει το Κοράνι.
Συγνώμη και πάλι για το :offtopic:  (και επειδή κάποιοι βαριουνται το θέμα ή δυσανασχετούν δε συνεχίζω)
 

john_fystikis

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2013
Μηνύματα
7.498
Κριτικές
9
Like
44
Πόντοι
66
«ΤΟ ΧΑΜΕΝΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ»
Γάμο του Ιησού με τη Μαγδαληνή υποστηρίζει (και) νέο βιβλίο
Για αποδείξεις περί γάμου του Ιησού με τη Μαρία τη Μαγδαληνή με την οποία μάλιστα είχαν αποκτήσει και δύο παιδιά κάνει λόγο ένα νέο βιβλίο με τίτλο «Το Χαμένο Ευαγγέλιο».

newego_LARGE_t_1101_54420749_type12713.jpg


Σύμφωνα με το βιβλίο, υπήρχε μία άγνωστη πτυχή της ζωής του Ιησού 13 χρόνια πριν από τη σταύρωσή του, καθώς και μία απόπειρα δολοφονίας της Μαρίας της Μαγδαληνής και των παιδιών τους.
Ο καθηγητής Θεολογίας Μπάρι Γουίλσον, και η συγγραφίας Simcha Jacobovici βασίζουν αυτούς τους ισχυρισμούς σε ένα χειρόγραφο που χρονολογείται 1,450 χρόνια πριν και το οποίο ανακάλυψαν στη Βρετανική Βιβλιοθήκη.
Χρειάστηκαν αρκετούς μήνες για να μεταφράσουν το αρχαίο κείμενο και υποστήριξαν ότι η πραγματική Παρθένος Μαρία ήταν η σύζυγος του Ιησού και όχι η μητέρα του.
Ωστόσο, η Εκκλησία της Αγγλίας ανέφερε ότι το έργο έχει περισσότερα κοινά με τον Νταν Μπράουν που έχει γράψει τον «Κώδικα Ντα Βίντσι», παρά με κάποιο κείμενο των τεσσάρων ευαγγελιστών.
Το ερώτημα που ανακύπτει είναι γιατί το χειρόγραφο -σε συριακή διάλεκτο- που βρισκόταν στην βιβλιοθήκη για 170 χρόνια και δεν είχε μεταφραστεί ποτέ πριν.
Η συριακή είναι μία διάλεκτος της μέσης αραμαϊκής που ομιλείτο ευρέως στην Ανατολική Αραβία και εμφανίστηκε τον πρώτο αιώνα μ.Χ.
Η Μαρία Μαγδαληνή, είναι σημαντική φιγούρα στις δύο στιγμές της ζωής του Χριστού, την Σταύρωση και την Ανάσταση. Έχει μείνει στην ιστορία ως ιερόδουλη και απεικονίζεται από την Καθολική Εκκλησία ως το ιδανικό της μετάνοιας επειδή φέρεται να είχε πλύνει με τα δάκρυά της τα πόδια του Ιησού.
Το «Χαμένο Ευαγγέλιο» δεν είναι το μόνο βιβλίο που κάνει λόγο για γάμο του Ιησού με τη Μαγδαληνή. Και ο Νίκος Καζαντζάκης στον «Τελευταίο Πειρασμό» έκανε έναν ανάλογο υπαινιγμό, αλλά και ο Νταν Μπράουν στον «Κώδικα ντα Βίντσι», ένα παγκόσμιο μπεστ σέλερ, αναφέρεται και αυτό στην εν λόγω θεωρία.
Πηγή: Daily Mail


Πηγή:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom