Νέα

Δίκη της Σώτης Τριανταφύλλου - Αντιρατσιστικός Νομός.

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Puchas Gracias
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 27
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
74
Πόντοι
76
Ευχαριστούμε για τη γνώμη σου.

Κατα τη γνώμη μου, το άρθρο εκφράζει άριστα τις απόψεις αρκετών πολιτών.

Ποιος κρίνει λοιπόν το οτι η κυρία Τριανταφύλλου είναι "επικίνδυνη"; Το παρακράτος του συριζα;

Καμία σχέση ο ΣΥΡΙΖΑ με τη συγκεκριμένη δίωξη. Από το παρατηρητήριο Ελσίνκι και τον Δημητρά ξεκίνησε...η Σώτη είναι μια μετριοπαθής ρατσίστρια, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο τα λεγόμενά της είναι ή πρέπει να είναι ποινικό αδίκημα.
 

1970

Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
307
Like
292
Πόντοι
21
Δεν ξαφνιάζομαι για τους ελληνικούς νόμους. Βάλανε εκεί μέσα ό,τι να 'ναι και το βάφτισαν ρατσισμό. Πάντως θα το ξαναπώ ότι η θρησκεία δεν είναι φυλή, δεν υπάρχει ρατσισμός.
Παντελής άγνοια. Ο ελληνικός νόμος αποτελεί απαραίτητη προσαρµογή του στην απόφαση - πλαίσιο 2008/913/ΔΕΥ της 28ης Νοεµβρίου 2008.
Και βέβαια καμία σημασία δεν έχει το ότι η θρησκεία δεν είναι φυλή αφού ο νόμος είναι ξεκάθαρος:
" Όποιος µε πρόθεση, δηµόσια, προφορικά ή δια του τύπου, µέσω του διαδικτύου ή µε οποιοδήποτε άλλο
µέσο ή τρόπο, υποκινεί, προκαλεί, διεγείρει ή προτρέπει σε πράξεις ή ενέργειες που µπορούν να προκαλέσουν διακρίσεις, µίσος ή βία κατά προσώπου ή οµάδας προσώπων, που προσδιορίζονται µε βάση τη φυλή, το χρώµα, τη θρησκεία, τις γενεαλογικές καταβολές, την εθνική ή εθνοτική καταγωγή, το σεξουαλικό προσανατολισµό, την ταυτότητα φύλου ή την αναπηρία, κατά τρόπο που εκθέτει σε κίνδυνο τη δηµόσια τάξη ή ενέχει απειλή για τη ζωή, την ελευθερία ή τη σωµατική ακεραιότητα των
ως άνω προσώπων, τιµωρείται µε φυλάκιση τριών (3) µηνών έως τριών (3) ετών και µε χρηµατική ποινή πέντε έως είκοσι χιλιάδων (5.000 − 20.000) ευρώ"
 

Spyros20

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουν 2017
Μηνύματα
8
Like
0
Πόντοι
0
Ο αντιρατσιστικος νόμος είναι διατυπωμένος έτσι που να μην υπάρχει ελευθερία εκφρασης.
 

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
Διαβασε πρωτα το κορανι πανηλιθιε και μετα να εχεις αποψη. :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :vomit: :boobies:

Το 'χω διαβάσει!

Δε θα σχολιάσω τίποτα...

Παρά μόνο ότι τα όσα λέει περί των γυναικών, που πολλοί κολλάνε σε αυτά μόνο, είναι το ελάχιστο.
 
OP
OP
P

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
Καμία σχέση ο ΣΥΡΙΖΑ με τη συγκεκριμένη δίωξη. Από το παρατηρητήριο Ελσίνκι και τον Δημητρά ξεκίνησε...η Σώτη είναι μια μετριοπαθής ρατσίστρια, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο τα λεγόμενά της είναι ή πρέπει να είναι ποινικό αδίκημα.
Εγώ, αν και δεν συμφωνώ με αυτά που έγραψε, θα την αθώωνα.
 
OP
OP
P

Puchas Gracias

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.037
Like
197
Πόντοι
66
Αυτες τις ώρες ξεκινάει η δική της Σωτηροπούλου.

Είναι η πρώτη που δικάζεται με βάση τον νέο Αντιρατσιστικό Νόμο και, ως εκ τούτου, η εν λόγω δική είναι εξαιρετικά σημαντική.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom