Νέα

θεματακι με τηλεοραση samsung και εξωτερικο σκληρο 2.5

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα glaskos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 62
  • Εμφανίσεις 2K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.155
Κριτικές
35
Like
4.463
Πόντοι
2.046
ρομπα με κανες τυπε....ΔΟΚΙΜΑΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΣΚΛΗΡΟ ΤΟΝ 500ΑΡΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΣΕ ΠΙΣΙ!!!!!
σορυ ραπτορα
Γι αυτο σου ειπα ρε man ο τυπος ειναι οτι να ναι αλλα του λες αλλα κανει
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
Ρε φιλε γιατι θα μας τρελανεις ο wd element 500gb σε pc δουλευει?
δουλευει αψογα στο pc αλλα οχι στην τηλεοραση

καποια τεχνικη λεπτομερεια μου διαφευγει ωστε να κολλησει το puzzle για να βλεπει τους σκληρους η τηλεοραση

ενναλακτικα θα αγορασω φλασακι 64 gb trancedance οπου βλεπει το 16 gb η τηλεοραση
 

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.155
Κριτικές
35
Like
4.463
Πόντοι
2.046
δουλευει αψογα στο pc αλλα οχι στην τηλεοραση

καποια τεχνικη λεπτομερεια μου διαφευγει ωστε να κολλησει το puzzle για να βλεπει τους σκληρους η τηλεοραση
Τελος το μονιτορ φταιει ο σκληρος ειναι μια χαρα
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.024
Like
25.622
Πόντοι
5.506
δουλευει αψογα στο pc αλλα οχι στην τηλεοραση

καποια τεχνικη λεπτομερεια μου διαφευγει ωστε να κολλησει το puzzle για να βλεπει τους σκληρους η τηλεοραση
ΟΚ...ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ....ΚΑΝΤΟΥ ΦΟΡΜΑΤ ΣΕ FAT H XFAT  ΣΤΟ ΠΙΣΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΞΑΝΑΔΟΚΙΜΑΣΕ....
 

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.155
Κριτικές
35
Like
4.463
Πόντοι
2.046
ΟΚ...ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ....ΚΑΝΤΟΥ ΦΟΡΜΑΤ ΣΕ FAT H XFAT  ΣΤΟ ΠΙΣΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΞΑΝΑΔΟΚΙΜΑΣΕ....
Σωστος μπορει να το δοκιμασει αυτο αλλα αν εκανε κανα filmware update και σταματησε να υποστηριζει σκληρους το καινουργιο filware δε θα κανει παλι τιποτα
 

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.155
Κριτικές
35
Like
4.463
Πόντοι
2.046
δουλευει αψογα στο pc αλλα οχι στην τηλεοραση

καποια τεχνικη λεπτομερεια μου διαφευγει ωστε να κολλησει το puzzle για να βλεπει τους σκληρους η τηλεοραση

ενναλακτικα θα αγορασω φλασακι 64 gb trancedance οπου βλεπει το 16 gb η τηλεοραση
Ελα τυπε να ο παλιος σκληρος σου
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.024
Like
25.622
Πόντοι
5.506
Σωστος μπορει να το δοκιμασει αυτο αλλα αν εκανε κανα filmware update και σταματησε να υποστηριζει σκληρους το καινουργιο filware δε θα κανει παλι τιποτα
ετσι...αλλο ενα βημα ειναι
α)( δεν ξερω αν το υποστηριζει φανταζομαι ναι) το φορμα να γινει απο την ιδια την τιβι
β)να δοκιμασει με αλλο δισκο ιδιας μαρκας να δει αν δουλευει
το οτι μπορει να υπαρχει θεμα ασυμβατοτητας δεν σημαινει οτι ο δισκος η η τιβι ειναι για πεταμα...συμβαινουν αυτα και ζεις με αυτα....
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.024
Like
25.622
Πόντοι
5.506
δουλευει αψογα στο pc αλλα οχι στην τηλεοραση

καποια τεχνικη λεπτομερεια μου διαφευγει ωστε να κολλησει το puzzle για να βλεπει τους σκληρους η τηλεοραση

ενναλακτικα θα αγορασω φλασακι 64 gb trancedance οπου βλεπει το 16 gb η τηλεοραση
εισαι η χαρα του κωτσοβολου και του πλαισιου ρε τυπε....
 

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.155
Κριτικές
35
Like
4.463
Πόντοι
2.046
ετσι...αλλο ενα βημα ειναι
α)( δεν ξερω αν το υποστηριζει φανταζομαι ναι) το φορμα να γινει απο την ιδια την τιβι
β)να δοκιμασει με αλλο δισκο ιδιας μαρκας να δει αν δουλευει
το οτι μπορει να υπαρχει θεμα ασυμβατοτητας δεν σημαινει οτι ο δισκος η η τιβι ειναι για πεταμα...συμβαινουν αυτα και ζεις με αυτα....
Η μαρκα παιζει καμμια φορα να κανει τη διαφορα αλλα πααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααρα πολλη σπανια μετα το οτι δεν υποστηριζει εξωτερικο σκληρο το μονιτορ ενταξει και τη εγινε δε το πετας
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.024
Like
25.622
Πόντοι
5.506
Η μαρκα παιζει καμμια φορα να κανει τη διαφορα αλλα πααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααρα πολλη σπανια μετα το οτι δεν υποστηριζει εξωτερικο σκληρο το μονιτορ ενταξει και τη εγινε δε το πετας
απο πλευρα ποιοτητας κανει διαφορα σιγουρα αλλα αυτο που εχω δει εγω ειναι ασυμβατοτητες παντου...σε κορυφαια μοντελα και μαρκες....
οπως πολυ σωστα ειπες λογω του οτι η σαμσουνγκ πχ κανει εμπορικο ντιλ με την τρασκεντ....στο επομενο φιρμγοεραπντειπ τρως ακυρο που εχεις WD που χανεις την μπαλα...
για παραδειγμα το λεω ετσι?
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
ΟΚ...ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ....ΚΑΝΤΟΥ ΦΟΡΜΑΤ ΣΕ FAT H XFAT  ΣΤΟ ΠΙΣΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΞΑΝΑΔΟΚΙΜΑΣΕ....
εχεις δικιο
το στικακι ειναι fat32
ο παλιος pocket ηταν ntfs τον αλλαξα σε x fat και τωρα κανω copy ενα αρχειο να δω εαν το δει η τηλεοραση

δοκιμασα δυστυχως με τον ιδιο τροπο να φτιαξω τον pocket που αγορασα προχτες αλλα δυστυχως δεν τον βλεπει η τηλεοραση

εαν το παλιο pocket το δει η τηλεοραση τωτε αναγκαστικα πρεπει να παρω το wd my passport ultra  
απο οτι ειδα στο scroodge τα τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι πανομοιοτυπα με τον παλιο pocket

δυστυχως ομως δεν λενε εαν τα στικακια υποστηριζουν εκτος απο το προτυπο ex fat να υποστηριζουν και fat 32 γιανα επαιρνα 64 gb

θα ξερω σε λιγακι τι παιζεται εδω
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.024
Like
25.622
Πόντοι
5.506
εχεις δικιο
το στικακι ειναι fat32
ο παλιος pocket ηταν ntfs τον αλλαξα σε x fat και τωρα κανω copy ενα αρχειο να δω εαν το δει η τηλεοραση

δοκιμασα δυστυχως με τον ιδιο τροπο να φτιαξω τον pocket που αγορασα προχτες αλλα δυστυχως δεν τον βλεπει η τηλεοραση

εαν το παλιο pocket το δει η τηλεοραση τωτε αναγκαστικα πρεπει να παρω το wd my passport ultra 
απο οτι ειδα στο scroodge τα τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι πανομοιοτυπα με τον παλιο pocket

δυστυχως ομως δεν λενε εαν τα στικακια υποστηριζουν εκτος απο το προτυπο ex fat να υποστηριζουν και fat 32 γιανα επαιρνα 64 gb

θα ξερω σε λιγακι τι παιζεται εδω
μην βιαζεσε ρε...
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
εχετε δικιο ρε παιδες
αυτες οι κολοασυμβατοτηες μας καταστρεφουν
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
δυστυχως ο παλιος pocket δεν τον βλεπει η τηλεοραση σε ex fat
αναγκαστικα θα πρεπει να ακολουθησω την συμβουλη (διοτι απο οτι φαινεται το συγκεκριμενο μοντελο θελει) του μελους Raptoras1983
λογικα το ultra θα το δει η τηλεοραση οπως το παλιο μοντελο
 

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.155
Κριτικές
35
Like
4.463
Πόντοι
2.046
δυστυχως ο παλιος pocket δεν τον βλεπει η τηλεοραση σε ex fat
αναγκαστικα θα πρεπει να ακολουθησω την συμβουλη (διοτι απο οτι φαινεται το συγκεκριμενο μοντελο θελει) του μελους Raptoras1983
λογικα το ultra θα το δει η τηλεοραση οπως το παλιο μοντελο
Eγω δε σου πα πανε παρε αλλο σκληρο απλα οτι ο εν λογο ακομα υπαρχει μπορει να τον παρεις και παλι να φας φολα
 

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.155
Κριτικές
35
Like
4.463
Πόντοι
2.046
εχετε δικιο ρε παιδες
αυτες οι κολοασυμβατοτηες μας καταστρεφουν
Δεν ειναι οι ασυμβατοτητες απλα η Samsung τις κανει κατι τετοιες μαλακιες γι αυτο εγω τουλαχιστον σε τηλεορασεις η οθονες την αποφευγω
 
OP
OP
G

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
Eγω δε σου πα πανε παρε αλλο σκληρο απλα οτι ο εν λογο ακομα υπαρχει μπορει να τον παρεις και παλι να φας φολα
ειναι σιγουρο  τουλαχιστον να βγαλω μια 3τια  και βλεπουμε μετα
 

talbot

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2017
Μηνύματα
73
Like
0
Πόντοι
0
Μην παιδεύεστε να συνδέσετε εξωτερικό σκληρό σε τηλεόραση, πάρτε ένα media player ή ένα android tv-box και μετά συνδέστε επάνω ότι δίσκο θέλετε. Ειδικά το media player βλέπει κάθε δίσκο και διαβάζει κάθε τύπο αρχείου (για όσους έχουν πρόβλημα με τους υπότιτλους) 
 

trelokotsidou

Μέλος
Εγγρ.
11 Μαρ 2006
Μηνύματα
704
Κριτικές
1
Like
366
Πόντοι
26
Παίδες, για να μην τσακώνεστε, ακούστε πως έχουν τα πράγματα με τους δίσκους.
Το όλο πρόβλημα δεν βρίσκεται στον δίσκο αυτό καθεαυτό αλλά στον controller που δυστυχώς στους 2,5άρηδες δεν είναι αφαιρούμενος σε κάποιες μάρκες λόγω κόστους.Μια εταιρία που είχε αυτή την τακτική ήταν και η WD.Δεν γνωρίζω εαν συνεχίζει αυτή την τακτική.
Γι αυτό και πολλούς 2,5άρηδες δίσκους τους έπαιρνες στο χέρι.Χάλαγε ο controller αλλά ο δίσκος ήταν μια χαρά.Έλα όμως που δεν μπορούσες να ξεχωρήσεις το δίσκο από τον controller μιας και ήταν ενσωματωμένος (fix).
Η λύση είναι πάρα πολύ απλή και την ακολουθώ χρόνια τώρα χωρίς να έχω χάσει ούτε ένα δίσκο εδώ και 10 χρόνια περίπου και έχουν περάσει ουκ ολίγες μάρκες από τα χέρια μου.
Πάτε και αγοράζετε μια καλή μάρκα εσωτερικού δίσκου 2,5άρη για laptop και αγοράζετε και ένα εξωτερικό κουτάκι για να τον βάλετε μέσα.Έτσι , στην περίπτωση που για τον Α ή Β λόγο το κουτάκι που αγοράσατε δεν είναι ποιοτικό , δηλαδή έχει μέτριο controller , απλά αλλάζετε κουτάκι.Βγάζετε το δίσκο από μέσα και τον βάζετε σε άλλο κουτί.
Όσον αφορά το εαν τον διαβάζει η τηλεόραση ή όχι , έχει να κάνει κυρίως με το ρεύμα που μπορεί να τραβηξει ο δίσκος από την τηλεόρασή σας.Κάποιοι δίσκοι τραβάνε λίγο παραπάνω ρεύμα που τυχαίνει να μην μπορεί να δώσει η τηλεόραση με αποτέλεσμα να μην τον διαβάζει , ενώ κάποιοι άλλοι δίσκοι λόγω κακής ποιότητας του καλωδίου τους έχουν πτώση τάσης με αποτέλεσμα να μην δίνει η τηλεόραση τα σωστά mA για να τον αναγνωρίσει.Σε αυτή την περίπτωση συνήθως με μια απλή αλλαγή καλωδίου με κάποιο ή κοντό ή τουλάχιστον ποιοτικό (χωρίς απώλειες) ο δίσκος αναγνωρίζεται.
Τώρα όσον αφορά τους μεγάλους δίσκους 3,5άρηδες που έχουν εξωτερική τροφοδοσία , θα συνιστούσα να μην τους αγοράσετε γιατί πολύ σύντομα θα τους πάρετε στο χέρι εκτός και εαν τον έχετε συνδέσει πίσω από ένα καλό UPS.Όχι standby αλλά κατά προτίμηση online που φιλτράρει το ρεύμα.Καθαρού ημιτόνου λέγονται.
Αν πάτε και συνδέσετε ένα τέτοιο δίσκο πάνω στο πολύπριζο του σπιτιού , είναι δεδομένο οτι σε 1-2 χρόνια θα τα κλάσει.Ο λόγος είναι οι αρμονικές που μπαίνουν από το δίκτυο της ΔΕΗ κατευθείαν πάνω στο τροφοδοτικό του σκληρού και από εκεί στα ευαίσθητα ηλεκτρονικά του δίσκου.Με ένα καλό UPS όμως που κόβει τις αρμονικές δεν θα έχετε θέμα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom