Νέα

Τάβλι: τύχη πιο πολύ ή τέχνη;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pligomenos11
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 589
  • Εμφανίσεις 33K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

πορτεσ πλακωτο η φευγα

  • πορτεσ

    Ψήφοι: 45 34,1%
  • πλακωτο

    Ψήφοι: 28 21,2%
  • φευγα

    Ψήφοι: 59 44,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    132

zdrinis

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2014
Μηνύματα
1.418
Like
2
Πόντοι
16
υπαρχουν 2 ωραια ρητα

- ο καθενας φτιαχνει την τυχη του μονος του

- η τυχη (τψν αλλων) ειναι η δικαιολογια τψν loosers
υπαρχουν 2 υπεροχα ρητα
σαν εχεις τυχη διαβαινε ....
αν δε σε θελει η ζωη -οπου ζωη βλεπε ταβλι -
:hi:
 

SPORT200

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.018
Κριτικές
20
Like
261
Πόντοι
1.520
αλλά υποτιμά και τπυς φίλους μας εξ' ανατολής.(ελπιζω να αστιευεσαι συναγωνιστη)

ειδικα γι αυτο,πρεπει,αυτοι που λενε κακα λογια για το ταβλι,προτεινω να κρεμαστουν στην πλατεια συνταγματοσ,προσ παραδειγματισμο και συμορφωση των υπολοιπων..

 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.111
Κριτικές
493
Like
60.802
Πόντοι
39.662
αυτοι εδω ειναι καλοι τυπε..

 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
εγώ στο τάβλι γαμώ και δέρνω, αλλά αν μου φάνε τον πύργο δυσκολεύομαι λίγο
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
για μενα το καλυτερο παιχνιδι ειναι το φευγα, μετα πλακωτο και πορτες.

στο φευγα και στο πλακωτο δεν παιζει ρολο και πολθ το ζαρι ειναι καθαρα θεμα στρατηγικης και κινησεων που θα κανεις. και ζαρι να εχει ο αλλος εαν στηθεις καλα στο παιχνιδι μπορεις να το κανεις να χασει μονο και μονο απο το καλο ζαρι που εχει.

οι πορτες οκ καλο παιχνιδι αλλα οχι τοσο ενδιαφερων οσο τα αλλα 2, στις πορτες μετραει οντως παραπανω αν εχει καποιος καλο ζαρι.

οσο για το τυπο ποθ ειπε οτι το ταβλι ειναι για ασχετους και αυτους που δεν εχουν μυαλο, μαλλον μικρος θα επαιζε λαστιχο.
σε ολα παιζουν ρολο το ζαρι και μεγαλο μαλιστα!!!!
 

KAKISTOS69

Μέλος
Εγγρ.
11 Ιουλ 2006
Μηνύματα
98
Like
28
Πόντοι
0
καλημερα απο επαρχια. καλο αυριο για ολους μας. αμα εχει κολοφαρδια ο αλλος τυφλα ναχει η τεχνη.....
 

specialmeetings

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2014
Μηνύματα
346
Like
0
Πόντοι
1
για μενα το καλυτερο παιχνιδι ειναι το φευγα, μετα πλακωτο και πορτες.

στο φευγα και στο πλακωτο δεν παιζει ρολο και πολθ το ζαρι ειναι καθαρα θεμα στρατηγικης και κινησεων που θα κανεις. και ζαρι να εχει ο αλλος εαν στηθεις καλα στο παιχνιδι μπορεις να το κανεις να χασει μονο και μονο απο το καλο ζαρι που εχει.

οι πορτες οκ καλο παιχνιδι αλλα οχι τοσο ενδιαφερων οσο τα αλλα 2, στις πορτες μετραει οντως παραπανω αν εχει καποιος καλο ζαρι.

οσο για το τυπο ποθ ειπε οτι το ταβλι ειναι για ασχετους και αυτους που δεν εχουν μυαλο, μαλλον μικρος θα επαιζε λαστιχο.

δν παιζει ρολο στο πλακωτο το ζαρι????

προ 2 ημερων επαιξα με φιλο και στις πρωτες 5 ζαριες εφερε 5αρες 6αρες 6αρες 2+3 και 4αρες

π επιασε 2 μεσα... οοποτε τι να παιξω μετα ???

και η κωλοφαρφια του συνεχιστηκε εννοειτε
 

drclaw

Μέλος
Εγγρ.
18 Ιουλ 2014
Μηνύματα
1.106
Like
9
Πόντοι
16
Τύποι όπως στα περισσότερα παιχνίδια που έχουν και τύχη και τεχνική (αντίστοιχο είναι πχ το ΠΟΚΕΡ) μετράνε και τα δύο σχεδόν εξίσου για 1-2 παιχνίδια αλλά μακροπρόθεσμα θα νικήσει η τεχνική.

Και εξηγώ: Πράγματι, αν κάποιος "έχει ζάρι" και του έρχεται ακριβώς αυτό που θέλει μπορεί να νικήσει οποιονδήποτε αντίπαλο στο τάβλι. Το θέμα είναι ότι σύμφωνα με τους νόμους των πιθανοτήτων κανένας δε μπορεί να έχει συνέχεια ζάρι οπότε, ο τυχερός μπορεί να κερδίσει ορισμένα παιχνίδια αλλά τα υπόλοιπα θα τα κερδίσει εκείνος που παίζει με τη σωστή στρατηγική και χωρίς να περιμένει να του έρθουν οι εξάρες για να πιάσει την παραμάνα του αντιπλαου.

Οπότε, το τάβλι είναι καθαρά παιχνίδι τέχνης, έχει πάρα πολλά κόλπα και στρατηγικές για το πώς να κλείσεις τον αντίπαλο σου, πώς να προβλέψεις τις κινήσεις του (ακόμα και αν έχει ζάρι μπορεις να φυλάγεσαι κλπ) και τελικά τις περισσότερες φορές να βγαίνεις κερδισμένος.
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
φιλε δεν ειναι καθαρα τεχνικο ειναι και τα 2 αμα ο αλλοσ στο μαζεμα πεταξει 2 εξαρεσ τι τεχνικο και κουραφεξαλα και μην μου
πεισ ποσο θα γινεται αυτο το ζαρι παντρευβει και παπα!!!
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
ασ ψηφισεται αν θελεται το αγαπημενοσασ απο τα τρια πορτεσ πλακωτο η φευγα...
 

Απολλύων

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2013
Μηνύματα
5.707
Like
3.814
Πόντοι
506
Τυχη 10%...Τεχνικη 90%.... πανε κατσε σε οποιοδηποτε καφενειο και παιξε ταβλι με εναν παππου... Δεν υπαρχει περιπτωση να κερδισεις,αν του παρεις κανα 2 παιχνιδια και αυτα πολυ δυσκολα...
Πολυ μεγαλο ρολο παιζει η τεχνικη... Θυμαμαι παρτιδα με ενα φιλαρακι μου, που μου επιασε την "παραμανα"...
Γυρισα την παρτιδα και του το πηρα,και μαλιστα "διπλο".....
Σωστη επιλογη κινησεων θελει...
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Τυχη 10%...Τεχνικη 90%.... πανε κατσε σε οποιοδηποτε καφενειο και παιξε ταβλι με εναν παππου... Δεν υπαρχει περιπτωση να κερδισεις,αν του παρεις κανα 2 παιχνιδια και αυτα πολυ δυσκολα...
Πολυ μεγαλο ρολο παιζει η τεχνικη... Θυμαμαι παρτιδα με ενα φιλαρακι μου, που μου επιασε την "παραμανα"...
Γυρισα την παρτιδα και του το πηρα,και μαλιστα "διπλο".....
Σωστη επιλογη κινησεων θελει...
εχω παιξει πολλεσ φορεσ με μεγαλυτερουσ που παιζουν χρονια λιωμενει και κερδιζω για πλακα και μετα λενε οτι εχω ζαει πολλυ χαχαχα :2funny:
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Τυχη 10%...Τεχνικη 90%.... πανε κατσε σε οποιοδηποτε καφενειο και παιξε ταβλι με εναν παππου... Δεν υπαρχει περιπτωση να κερδισεις,αν του παρεις κανα 2 παιχνιδια και αυτα πολυ δυσκολα...
Πολυ μεγαλο ρολο παιζει η τεχνικη... Θυμαμαι παρτιδα με ενα φιλαρακι μου, που μου επιασε την "παραμανα"...
Γυρισα την παρτιδα και του το πηρα,και μαλιστα "διπλο".....
Σωστη επιλογη κινησεων θελει...
σε δυο παικτεσ ισοδυναμουσ το ζαρι θα βγαλει το νικητη σιγουρα ομωσ ειναι και το σωστω παιξιμο σημαντικοσ παραγοντασ ;)
 

takaros28

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2014
Μηνύματα
1.287
Κριτικές
7
Like
43
Πόντοι
16
Η τυχη κατα 85% και η παρατηρητικοτητα κατα 15% ειναι αυτα που παιζουν ρολο..στο μονο παιχνιδι που η τυχη δεν παιζει κανενα ρολο ειναι το σκακι..εκει ομως χρειαζονται γερα νευρα και υπομονη..ειναι μαλλον ψυχοφθορο και ανθυγιεινο παιχνιδι... :-
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Η τυχη κατα 85% και η παρατηρητικοτητα κατα 15% ειναι αυτα που παιζουν ρολο..στο μονο παιχνιδι που η τυχη δεν παιζει κανενα ρολο ειναι το σκακι..εκει ομως χρειαζονται γερα νευρα και υπομονη..ειναι μαλλον ψυχοφθορο και ανθυγιεινο παιχνιδι... :-
σωστοσ ;)
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
δν παιζει ρολο στο πλακωτο το ζαρι????

προ 2 ημερων επαιξα με φιλο και στις πρωτες 5 ζαριες εφερε 5αρες 6αρες 6αρες 2+3 και 4αρες

π επιασε 2 μεσα... οοποτε τι να παιξω μετα ???

και η κωλοφαρφια του συνεχιστηκε εννοειτε
χαχαχα
 

Επισκέπτης
Τύποι όπως στα περισσότερα παιχνίδια που έχουν και τύχη και τεχνική (αντίστοιχο είναι πχ το ΠΟΚΕΡ) μετράνε και τα δύο σχεδόν εξίσου για 1-2 παιχνίδια αλλά μακροπρόθεσμα θα νικήσει η τεχνική.

Και εξηγώ: Πράγματι, αν κάποιος "έχει ζάρι" και του έρχεται ακριβώς αυτό που θέλει μπορεί να νικήσει οποιονδήποτε αντίπαλο στο τάβλι. Το θέμα είναι ότι σύμφωνα με τους νόμους των πιθανοτήτων κανένας δε μπορεί να έχει συνέχεια ζάρι οπότε, ο τυχερός μπορεί να κερδίσει ορισμένα παιχνίδια αλλά τα υπόλοιπα θα τα κερδίσει εκείνος που παίζει με τη σωστή στρατηγική και χωρίς να περιμένει να του έρθουν οι εξάρες για να πιάσει την παραμάνα του αντιπλαου.

Οπότε, το τάβλι είναι καθαρά παιχνίδι τέχνης, έχει πάρα πολλά κόλπα και στρατηγικές για το πώς να κλείσεις τον αντίπαλο σου, πώς να προβλέψεις τις κινήσεις του (ακόμα και αν έχει ζάρι μπορεις να φυλάγεσαι κλπ) και τελικά τις περισσότερες φορές να βγαίνεις κερδισμένος.
μακροπροθεσμα νικαει η τεχνικη  :thumbsup:
 

paparotriftoulas

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
9.997
Κριτικές
67
Like
28.991
Πόντοι
10.336
μακροπροθεσμα νικαει η τεχνικη  :thumbsup:

ετσι ειναι. τεχνη και εμπειρια ! αλλωστε το ταβλι ειναι πιθανοτητες, υπαρχουν καποιες στανταρ κινησεις (ειδικα στις πορτες) αλλα τα "σωστα" ρισκα θα τα παρει ο πιο εμπειρος.

βεβαια ο συνδιασμος της πατουριασης με την εμπειρια εχει ως αποτελεσμα το κλεισιμο του ταβλιου απο τον αντιπαλο  :s&m_2:
 

SaintOVA

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Φεβ 2015
Μηνύματα
357
Κριτικές
14
Like
141
Πόντοι
291
είναι τύχη αλλά είναι και θέμα στατιστικής για τους πολύ ψαγμενους, πάντα κάποια νούμερα και κάποιοι συνδυασμοί είναι ποιο πιθανοί από άλλους
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom