Νέα

Τάβλι: τύχη πιο πολύ ή τέχνη;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pligomenos11
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 589
  • Εμφανίσεις 33K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

πορτεσ πλακωτο η φευγα

  • πορτεσ

    Ψήφοι: 45 34,1%
  • πλακωτο

    Ψήφοι: 28 21,2%
  • φευγα

    Ψήφοι: 59 44,7%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    132

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
Ο καλός ο ταβλαδωρος δεν ειναι μονο αυτος που κανει στανταρ κινησεις. Ειναι αυτος που οταν πεφτει σε καποιον με τυχερο ζάρι, παιζει απροβλεπτες κινησεις. Εκει ειναι η τέχνη-να μπορει να προσαρμοζεται.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
375
Πόντοι
366
Παλιά γελοιογραφία:
Μπαίνει η μαμά στο δωμάτιο των 2 παιδιών της και βλέπει τον ένα να έχει φάει το τάβλι στο κεφάλι από τον άλλον. Και ρωτάει :"Ποιος κέρδισε;"  :grin:
 

kav69

Ανώτερος
Εγγρ.
10 Απρ 2009
Μηνύματα
20.651
Κριτικές
47
Like
15.051
Πόντοι
5.885
99% τυχη(ζαρι)  1% τεχνη(σιγα την τεχνη)

το παιχνιδι των τεμπεληδων,δεν απαιτηται καμια εγκεφαλικη λειτουργια,εκτοσ του να ξερεισ να μετρασ.
το παιχνιδι αυτων που δεν τουσ ενδιαφερει οτι ενοχλουν(σιγουρα θα εχει τυχει σε ολουσ μεσημεριατικα η μεσανυχτα καποιοι βλαμενοι να κοπανανε τα πουλια και τα ζαρια)...


εεε οχι κ νε το συγκρινετε με το σκακι.....εεελεοοοσ
Kαλέ μου φίλε είσαι μακριά νυχτωμένος, το τάβλι απαιτεί πάρα πολλές εγκεφαλικές λειτουργείες και στηρίζεται πάρα πολύ στα μαθηματικά και στην στατιστική. Ισως δεν ξέρεις πολλά για το τάβλι, και φτάνεις να λες πράγματα που δεν ισχύουν
 

CLOSER822

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Ιουν 2008
Μηνύματα
24.002
Like
9.836
Πόντοι
1.406
99% τυχη(ζαρι)  1% τεχνη(σιγα την τεχνη)

το παιχνιδι των τεμπεληδων,δεν απαιτηται καμια εγκεφαλικη λειτουργια,εκτοσ του να ξερεισ να μετρασ.
το παιχνιδι αυτων που δεν τουσ ενδιαφερει οτι ενοχλουν(σιγουρα θα εχει τυχει σε ολουσ μεσημεριατικα η μεσανυχτα καποιοι βλαμενοι να κοπανανε τα πουλια και τα ζαρια)...


εεε οχι κ νε το συγκρινετε με το σκακι.....εεελεοοοσ
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: τυπε πρεπει να σε πηγαινουν τρενακι στο αθλημα γι αυτο το απαξιωνεις ετσι σκληρα....σκακι δεν ειναι ,αλλα οχι και ετσι οπως τα γραφεις..χαχαχαχαχαχα ειπαμε ρε παιχτη....
υγ ....που να σε παιξει πυροσβεστης...αυτοι μιλανε και στο ζαρι!
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Kαλέ μου φίλε είσαι μακριά νυχτωμένος, το τάβλι απαιτεί πάρα πολλές εγκεφαλικές λειτουργείες και στηρίζεται πάρα πολύ στα μαθηματικά και στην στατιστική. Ισως δεν ξέρεις πολλά για το τάβλι, και φτάνεις να λες πράγματα που δεν ισχύουν
στο ταβλι πρεπει να παιζεισ σωστα τισ ζαριεσ οτι θελει εγκεφαλικεσ κηνισεισ πολλυ λιγεσ ειναι αυτεσ εγω
που παιζω 15 χρονια ταβλι ειχα παιξει με εναν ασχετω τελεισ πορτεσ πλακωτο φευγα και με πηρε 7-0 μονο μετο ζαρι
ξεκηναγε με 5αρεσ στο φευγα και 1-2 εγω. στο πλακωτο 6-5 εγω 6-6 αυτοσ αντε παιξε μετα οσο καλο ταβλι και αν ξερεισ!!!
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
επισησ ασ απαντηθουν αποψεισ με πια σειρα παιζονται τα παιχνιδια πορτεσ πλακωτο φευγα η φευγα πλακωτο πορτεσ και στα ποσα στα 5στα 7?
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Ο καλός ο ταβλαδωρος δεν ειναι μονο αυτος που κανει στανταρ κινησεις. Ειναι αυτος που οταν πεφτει σε καποιον με τυχερο ζάρι, παιζει απροβλεπτες κινησεις. Εκει ειναι η τέχνη-να μπορει να προσαρμοζεται.
αμα εχει ο αλλοσ ευνοηκο ζαρι και ο καλοσ στραβο οτι και να κανει θα χασει φιλε. ο καλοσ ο παικτεισ φενεται στο μετρημα και στα σημεια που πιανουν η μεγαλεσ ζαριεσ
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
το πλακωτο δε θελει τεχνη?
το πλακωτο φιλε μου πιστευω οτι ειναι το ποιο καλο απο τα τρια θελει ποιο πολλυ στατιγηκη το φευγα θελει ποιο πολλυ σκεψη και η πορτεσ τακτικη στανταρ ζαριεσ
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
874
Πόντοι
96
επισησ ασ απαντηθουν αποψεισ με πια σειρα παιζονται τα παιχνιδια πορτεσ πλακωτο φευγα η φευγα πλακωτο πορτεσ και στα ποσα στα 5στα 7?

Στα παρείστικα η σειρά είναι φεύγα, πλακωτό, πόρτες. Στο μέτρημα στο φεύγα η πρώτη ζαριά μετράει, δηλαδή αυτός που θα φέρει το μεγαλύτερο παίζει αυτό που έφεραν τα ζάρια. Ετσι χάνει το πλεονέκτημα να φέρει πεντάρες.

Επίσης υπάρχει και το γκιουλμπαχάρ ή γιούλ. Παίζεται σαν φεύγα, απλώς μετά την τρίτη ζαριά, όποιος φέρει διπλή παίζει όλες τις διπλές από κει και πάνω, δηλ φέρνεις 4άρες και παίζεις +4άρες +5αρες και +6άρες. Αν δεν έχεις συνεχίζει ο άλλος πχ έφερες 4αρες, παίζεις 4άρες και έχεις 3 πεντάρες, ο άλλος συνεχίζει παίζει την τέταρτη πεντάρα και τις εξάρες

Στο επαγγελματικό τάβλι, όπου δεν πιάνεις ζάρια με το χέρι, μετράνε πιθανότητες, στατιστική.
Στα υπόλοιπα μετράει το λέγειν, η ψυχολογία, ο μεζές

Φιλαράκος που παίζει πολύ καλό τάβλι, όποτε του βάλω όπερα και σιγοτραγουδάω, δεν σταυρώνει παιγνίδι.
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Στα παρείστικα η σειρά είναι φεύγα, πλακωτό, πόρτες. Στο μέτρημα στο φεύγα η πρώτη ζαριά μετράει, δηλαδή αυτός που θα φέρει το μεγαλύτερο παίζει αυτό που έφεραν τα ζάρια. Ετσι χάνει το πλεονέκτημα να φέρει πεντάρες.

Επίσης υπάρχει και το γκιουλμπαχάρ ή γιούλ. Παίζεται σαν φεύγα, απλώς μετά την τρίτη ζαριά, όποιος φέρει διπλή παίζει όλες τις διπλές από κει και πάνω, δηλ φέρνεις 4άρες και παίζεις +4άρες +5αρες και +6άρες. Αν δεν έχεις συνεχίζει ο άλλος πχ έφερες 4αρες, παίζεις 4άρες και έχεις 3 πεντάρες, ο άλλος συνεχίζει παίζει την τέταρτη πεντάρα και τις εξάρες

Στο επαγγελματικό τάβλι, όπου δεν πιάνεις ζάρια με το χέρι, μετράνε πιθανότητες, στατιστική.
Στα υπόλοιπα μετράει το λέγειν, η ψυχολογία, ο μεζές

Φιλαράκος που παίζει πολύ καλό τάβλι, όποτε του βάλω όπερα και σιγοτραγουδάω, δεν σταυρώνει παιγνίδι.
ενταξη αλλη παιζουν πρωτα τισ πορτεσ αλλη το φευγα αλλα συνηθωσ φευγα πρωτα . τωρα στο επαγγελματικο ταβλι παιζουν μονο πορτεσ κατι που το βρισκω παραξενο επισησ πετανε τα ζαρια με ποτηρι και εχουν και μια μαλακια που τη λενε βιδο
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.728
Κριτικές
8
Like
2.426
Πόντοι
506
το πλακωτο φιλε μου πιστευω οτι ειναι το ποιο καλο απο τα τρια θελει ποιο πολλυ στατιγηκη το φευγα θελει ποιο πολλυ σκεψη και η πορτεσ τακτικη στανταρ ζαριεσ
ετσι ακριβως :rockon:
 

arcans86

Μέλος
Εγγρ.
28 Οκτ 2012
Μηνύματα
2.076
Like
442
Πόντοι
36
για μενα το καλυτερο παιχνιδι ειναι το φευγα, μετα πλακωτο και πορτες.

στο φευγα και στο πλακωτο δεν παιζει ρολο και πολθ το ζαρι ειναι καθαρα θεμα στρατηγικης και κινησεων που θα κανεις. και ζαρι να εχει ο αλλος εαν στηθεις καλα στο παιχνιδι μπορεις να το κανεις να χασει μονο και μονο απο το καλο ζαρι που εχει.

οι πορτες οκ καλο παιχνιδι αλλα οχι τοσο ενδιαφερων οσο τα αλλα 2, στις πορτες μετραει οντως παραπανω αν εχει καποιος καλο ζαρι.

οσο για το τυπο ποθ ειπε οτι το ταβλι ειναι για ασχετους και αυτους που δεν εχουν μυαλο, μαλλον μικρος θα επαιζε λαστιχο.
 

SPORT200

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.018
Κριτικές
20
Like
261
Πόντοι
1.520
υπαρχουν 2 ωραια ρητα

- ο καθενας φτιαχνει την τυχη του μονος του

- η τυχη (τψν αλλων) ειναι η δικαιολογια τψν loosers

συμφωνω σε αυτο που λεσ..αλλα να την φτιαχνει μονοσ του

οχι να του την φτιαχνουν τα ζαρια
 

SPORT200

Σεβαστός
Εγγρ.
29 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.018
Κριτικές
20
Like
261
Πόντοι
1.520
Kαλέ μου φίλε είσαι μακριά νυχτωμένος, το τάβλι απαιτεί πάρα πολλές εγκεφαλικές λειτουργείες και στηρίζεται πάρα πολύ στα μαθηματικά και στην στατιστική. Ισως δεν ξέρεις πολλά για το τάβλι, και φτάνεις να λες πράγματα που δεν ισχύουν

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: τυπε πρεπει να σε πηγαινουν τρενακι στο αθλημα γι αυτο το απαξιωνεις ετσι σκληρα....σκακι δεν ειναι ,αλλα οχι και ετσι οπως τα γραφεις..χαχαχαχαχαχα ειπαμε ρε παιχτη....
υγ ....που να σε παιξει πυροσβεστης...αυτοι μιλανε και στο ζαρι!

Ζητημα αν θα εχω παιξει 2-3 φορες….δεν εχει κανενα ενδιαφερον για εμενα..και επιμενω είναι τυχη
στο ταβλι πρεπει να παιζεισ σωστα τισ ζαριεσ οτι θελει εγκεφαλικεσ κηνισεισ πολλυ λιγεσ ειναι αυτεσ εγω
που παιζω 15 χρονια ταβλι ειχα παιξει με εναν ασχετω τελεισ πορτεσ πλακωτο φευγα και με πηρε 7-0 μονο μετο ζαρι
ξεκηναγε με 5αρεσ στο φευγα και 1-2 εγω. στο πλακωτο 6-5 εγω 6-6 αυτοσ αντε παιξε μετα οσο καλο ταβλι και αν ξερεισ!!!


Για απντηστε εδώ(βεβαια δεν πολυκαταλαβαινω τις κινησεις,αλλα απαντηστε εσεις οι ειδικοι)

 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Ζητημα αν θα εχω παιξει 2-3 φορες….δεν εχει κανενα ενδιαφερον για εμενα..και επιμενω είναι τυχη

Για απντηστε εδώ(βεβαια δεν πολυκαταλαβαινω τις κινησεις,αλλα απαντηστε εσεις οι ειδικοι)
φιλε και εγω στην αρχη ελεγα δεν εχει ενδιαφερον επαιζα σπανια αλλα ειχα καφετερεια που ερχοντουσαν πελατεσ μονο για το ταβλι καθε μερα λιωσημο 6-7 ωρεσ την ημερα ολοι ταβλι επαιζαν και με κολησαν και μενα το μικροβιο μεχρι που καταντησα να παιζω ολοι μερα ειναι καλο παιχνιδι εχει τι φαση του . η τυχη για εμενα στο ταβλι ειναι 70/30 το ζαρι αυτη ειναι η γνωμη μου αλλοι πιστευουν το αντιθετο σιγουρα παιζει ρολο και η τακτικη και ο χηρισμοσ τον πουλιον αλλα οτι παιζεται με ζαρια ειναι και τυχερο!!
 
OP
OP
P

pligomenos11

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιαν 2009
Μηνύματα
1.118
Like
73
Πόντοι
16
Έχω παίξει τάβλι άπειρες φορές,ήταν από τ αγαπημένα μου χόμπι
Λέω ήταν γιατί εδώ δεν έχω φίλους που ν ασχολούνται με το σπορ σε σχέση με το χωριό μου όταν πήγαινα για διακοπές
Αν δεν είχα συναντήσει και παίξει μ Επαγγελματία χαρτοπαίκτη θα έλεγα ότι σε μεγάλο ποσοστό ειναι τύχη
Παίζοντας όμως μ αυτόν δεν πίστευα κυριολεκτικά στα μάτια μου τον τρόπο με τον οποίο κατεύθυνε,οργάνωνε και έπαιρνε αποφάσεις στη διάρκεια του παιχνιδιού
αυτο που λεσ οργανωνε και επαιρνε αποφασεισ στην διαρκεια του παιχνιδιου για ποιο παιχνιδι μηλασ χαρτια η ταβλι?
 

condo

Σεβαστός
Εγγρ.
5 Μαρ 2009
Μηνύματα
2.324
Κριτικές
15
Like
110
Πόντοι
2.007
εθνικο σπορ τον ελληνων ντεμπελιδων .

το θέμα είναι τελείως προσβλητικό και υποτιμητικό για εμας σαν λαό, αλλά υποτιμά και τπυς φίλους μας εξ' ανατολής.
παρακαλώ το θέμα να σβηστεί, ο δημίουργος να μην του ξαναεπιτραπεί να δημιουργήσει θέμα αν δεν εγκριθεί απο εσάς πρώτα δίοτι ο μόνος σκοπός του είναι να κοροιδέψει και γελοιοποιήσει.
ευχαριστώ και καλη σας μέρα
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom