Νέα

Συμβουλή ζητάω. .Βερολίνο η Στουτγάρδη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pitas00
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 95
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
Δ

Διαγραμμένο μέλος 33661

Επισκέπτης
Εγώ έζησα 1990 - 1992 στο Ντύσσελντορφ, αλλά πάω Στουτγάρδη τακτικά λόγω δουλειάς με πελάτες μου. Το καλύτερο είναι να γνωρίσεις άλλες ευρωπαΙκές εθνικότητες και να κάνεις νταραβέρι, για να ανοίξει το μυαλό σου. Με έλληνες όσο το δυνατόν λιγότερο, εκτός αν βρεις άτομα σωστά. Υπάρχουν αρκετοί που ψάχνουν για θύματα (δανεικά, συνεταιριλίκια κλπ). ΜΑΚΡΙΑ! Εγώ είχα συγγενείς και λίγους φίλους εκεί και πέρασα καλά. Δεν είναι κακό να έχει κανείς σχέση με την κοινότητα όπου μένει. Απλά θέλει ρέγουλα. Μπορεί όντως κανείς να βοηθήσει ή να βοηθηθεί. Εγώ βοήθησα ανθρώπους και με ευγνωμονούν μέχρι και σήμερα, όπως και βοηθήθηκα και χρωστάω ακόμα χάρη.
Η Στουτγάρδη γενικά έχει μαζέψει φτωχούς μετανάστες από βαλκανική λόγω εργοστασίων. Το μορφωτικό επίπεδο δεν είναι ιδιαίτερα ψηλό, γι' αυτό και θέλει σκέψη. Παντού υπάρχουν πάντως διαμαντάκια, απλά θέλει ψάξιμο. 
 
OP
OP
P

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
Μένω έκπληκτος από την ποιότητα των περισσότερων απαντήσεων σας ευχαριστώ πολύ μάγκες  :hi: είστε δείγμα ότι δεν είναι όλοι οι Έλληνες μαλακες κακιασμενοι αλλά προφανώς είστε εξωστρεφεις έχετε πολλές εμπειρίες και αυτό φαίνεται. .
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Μάγκες είμαι 40 Μηχανικός στο επάγγελμα και μένω Γερμανία εδώ και ένα χρόνο. .Έχουν σκάσει ταυτόχρονα προτάσεις απο Βερολίνο και Στουτγάρδη όπου της Στουτγάρδης είναι πιο καλή από επαγγελματικης σκοπιάς αλλά από την άλλη Βερολίνο ξέρω ότι θα περάσω πιο καλά από άποψης ζωής και μουνιων. .Τι θα διαλεγατε εσεις ρέ μάγκες. .ειλικρινά δεν μπορώ να καταλήξω  :huh:
βερολινο τυπε με διαφορα.
η στουτγαρδη είναι πιο ακριβη πολη σε θεματα ενοικιου μετακινησης και φαγητού.π.χ στο βερολινο μπορει να νοικιάσεις σπιτι με 400 ενώ το ιδιο ακριβως στη στουτγαρδη θα ενοικιάζεται 600
στο βερολινο εχεις πιο πολλες επιλογες ειτε σε θεματα εργασιας ειτε σε νυχτερινη ζωη κλπ.
σε κλιμα το βερολινο είναι λιγο πιο κρυο από τη στουτγαρδη σε βροχες όμως πανω κατω τα ιδια μονο χιονι θα φας πιο πολύ στο βερολινο
το βερολινο είναι μεγαλη πολη και πολυπολιτισμικο ενώ η στουτγαρδη είναι μικροτερη και επισης το βερολινο εχει περισσοτερο πρασινο και πολλα παρκα
το βερολινο εχει κουλτουρα και οι κατοικοι του είναι πιο openmind από τους στουτγαρδινους
 

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
εχοντας κανει τουρ από πολλες πολεις γερμανικες η χειροτερη είναι το αμβουργο βρωμικη πολη για τα γερμανικα δεδομενα και κακοφημη σε ολη τη γερμανια,πολλοι γερμανοι λενε ότι όλα αυτά οφείλονται λογω του λιμανιου.
το ντυσελντορφ μου αρεσε πολύ σαν πολη πιο πολύ από τη κολωνια η στουτγαρδη και το μοναχο ακριβες πολεις και δεν με συγκινησαν στο να θελω να μεινω εκει από τη βαυαρια μονο η νυρεμβεργη αξιξει προσωπικα.αλλα νουμερο ένα πολη για να ζησει καποιος στη γερμανια είναι το βερολινο.
 

acapoeira

Μέλος
Εγγρ.
11 Νοε 2017
Μηνύματα
7.440
Like
229
Πόντοι
86
εχοντας κανει τουρ από πολλες πολεις γερμανικες η χειροτερη είναι το αμβουργο βρωμικη πολη για τα γερμανικα δεδομενα και κακοφημη σε ολη τη γερμανια,πολλοι γερμανοι λενε ότι όλα αυτά οφείλονται λογω του λιμανιου.
το ντυσελντορφ μου αρεσε πολύ σαν πολη πιο πολύ από τη κολωνια η στουτγαρδη και το μοναχο ακριβες πολεις και δεν με συγκινησαν στο να θελω να μεινω εκει από τη βαυαρια μονο η νυρεμβεργη αξιξει προσωπικα.αλλα νουμερο ένα πολη για να ζησει καποιος στη γερμανια είναι το βερολινο.

To Αμβουργο πως ειναι απο θεμα γκετο μαυρων αραβων κλπ?
 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.314
Πόντοι
1.706
Το αμβουργο ειναι πανεμορφο κατα την αποψη μου.
Η τριτη πολη σε πλυθησμο.
Αραβοτουρκοι πλεον υπαρχουν παντου.

Το σανκτ παουλι που ειναι το λιμανι ειναι μαγικο. Λογικα εκει εχει εγκληματικοτητα αλλα ειναι φυσιολογικο
 

sugardadis

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2007
Μηνύματα
540
Κριτικές
10
Like
581
Πόντοι
4.245
Εξωτερικό πάντα πας όπου είναι τα λεφτά. Μένω Βασιλεία και μουνιά από Freiburg και πάνω. Σιγά μην κοιτάξεις το μουνί. Το μουνί, όπου και να σαι θα το βρεις, το χρήμα όχι.
 

sugardadis

Μέγας
Εγγρ.
27 Ιουν 2007
Μηνύματα
540
Κριτικές
10
Like
581
Πόντοι
4.245
Διάβασα με προσοχή τις υπόλοιπες απαντήσεις και ως κάποιος που δουλεύει εξωτερικό χρόνια, μπορώ να σου πω, ότι μόνο το νούμερο των ετήσιων απολαβών με ενδιαφέρει. Όσο για τα νοίκια κι άλλα που λένε παραπάνω, αν το Βερολίνο είναι φτηνότερο από τη Στουτγάρδη, δηλαδή, η πρωτεύουσα φτηνότερη από τη μικρή επαρχιακή πόλη, είναι κάτι που το καταλαβαίνεις και μόνος σου. Όσο για την πόλη αυτώ καθεαυτώ, δε χρειάζεται να μείνεις μέσα. Το commuting είναι το αγαπημένο σπορ Γερμανών, Ελβετών κλπ, κάτι που σημαίνει ότι δουλεύεις Στουτγάρδη και μένεις κάπου εκεί κοντά με φτηνό ενοίκιο. Επειδή έχω πάει και στα 2, δεν είναι και άσχημα Στουτγάρδη και έχει και πολλούς Έλληνες. Και πάλι επιμένω, στο εξωτερικό, κοιτάζεις μόνο που σου δίνουν τα περισσότερα.
 
OP
OP
P

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
Διάβασα με προσοχή τις υπόλοιπες απαντήσεις και ως κάποιος που δουλεύει εξωτερικό χρόνια, μπορώ να σου πω, ότι μόνο το νούμερο των ετήσιων απολαβών με ενδιαφέρει. Όσο για τα νοίκια κι άλλα που λένε παραπάνω, αν το Βερολίνο είναι φτηνότερο από τη Στουτγάρδη, δηλαδή, η πρωτεύουσα φτηνότερη από τη μικρή επαρχιακή πόλη, είναι κάτι που το καταλαβαίνεις και μόνος σου. Όσο για την πόλη αυτώ καθεαυτώ, δε χρειάζεται να μείνεις μέσα. Το commuting είναι το αγαπημένο σπορ Γερμανών, Ελβετών κλπ, κάτι που σημαίνει ότι δουλεύεις Στουτγάρδη και μένεις κάπου εκεί κοντά με φτηνό ενοίκιο. Επειδή έχω πάει και στα 2, δεν είναι και άσχημα Στουτγάρδη και έχει και πολλούς Έλληνες. Και πάλι επιμένω, στο εξωτερικό, κοιτάζεις μόνο που σου δίνουν τα περισσότερα.
ενταξει δεν εχεις και αδικο αλλα δεν ειναι και ο μοναδικος παραγων..σαουδικη αραβια πχ να λιωνεις στη μαλακια σαν μοναχος και να καταπινεις ζεστη και αμμοθυελλες..τα βαζεις και αυτα στη σουμα
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.935
Κριτικές
10
Like
1.330
Πόντοι
506
δεν μας ειπες ομως τι μηχανικος εισαι. Μηχανικος αυτ/ων δηλαδη μαστορας, μηχανολογος ...τι;
Δωσε εαν μπορεις πληροφοριες για το πως βρήκες την εργασία, οχι μουνοφαγας!

Σημαντικο ειναι οτι, οπως εγραψες δεν γνωριζεις καλα γερμανικα. Στη θεση σου θα ρωτουσα περισσοτερα απο τον ενδεχομενο εργοδότη. Δηλαδη τις απαιτησεις της εργασιας, ρωτησε! Να εισαι σιγουρος οτι μπορεις να τα καταφέρεις! Εαν υποψιαστουν οτι δεν μπορεις μεσα στο 6μηνο θα σε απολύσουν με μεγαλη ευκολια και με μικρο κοστος για αυτους.
Για μενα το χρημα πρεπει να ειναι σε 2η 3η θεση. Ξεκινας τωρα και πρεπει να παρεις εμπειριες καλες να εχεις χρονο μα μαθεις τη γλωσσα ΚΑΛΑ!
Η θεση να σου δωσει τα εφοδια ωστε να γινεις καλος σε αυτο που θες. Εαν βεβαια ξερεις τι θελεις και δεν πηγες μονο για το χρημα και την επιβίωση
 
OP
OP
P

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
δεν μας ειπες ομως τι μηχανικος εισαι. Μηχανικος αυτ/ων δηλαδη μαστορας, μηχανολογος ...τι;
Δωσε εαν μπορεις πληροφοριες για το πως βρήκες την εργασία, οχι μουνοφαγας!

Σημαντικο ειναι οτι, οπως εγραψες δεν γνωριζεις καλα γερμανικα. Στη θεση σου θα ρωτουσα περισσοτερα απο τον ενδεχομενο εργοδότη. Δηλαδη τις απαιτησεις της εργασιας, ρωτησε! Να εισαι σιγουρος οτι μπορεις να τα καταφέρεις! Εαν υποψιαστουν οτι δεν μπορεις μεσα στο 6μηνο θα σε απολύσουν με μεγαλη ευκολια και με μικρο κοστος για αυτους.
Για μενα το χρημα πρεπει να ειναι σε 2η 3η θεση. Ξεκινας τωρα και πρεπει να παρεις εμπειριες καλες να εχεις χρονο μα μαθεις τη γλωσσα ΚΑΛΑ!
Η θεση να σου δωσει τα εφοδια ωστε να γινεις καλος σε αυτο που θες. Εαν βεβαια ξερεις τι θελεις και δεν πηγες μονο για το χρημα και την επιβίωση
βασικά στο χέρι μου είναι να τα καταφέρω η όχι. .Η γλώσσα είναι μεγάλο κεφάλαιο μισό χρόνο ασχολήθηκα φουλ Ελλάδα με γλώσσα άλλο μισό φουλ εδώ και πάλι θέλω δουλίτσα. .βασικά πρέπει να παρεις αεροπλάνο να έρθεις εδώ με τις αρχιδαρες σου και τη μαγκιά σου και βρίσκεις δουλίτσα. .πολιτικός μηχανικός είμαι
 

psix

Μέλος
Εγγρ.
28 Νοε 2009
Μηνύματα
42
Like
6
Πόντοι
0
Εννοείτε Βερολίνο.

600 Ευρώ διαφορα στο ακαθάριστο εισόδημα αντιστοιχεί γύρω στα 400 ευρώ καθαρά,  η διαφορά ενοικίου μεταξύ Βερολίνου και Στουτγκάρδης θα είναι τουλάχιστον 300 Ευρώ, οποτε η τελική διαφορά 100 Ευρώ,  αν λάβεις υπόψη ότι τα αεροπορικά θα σου βγαίνουν πιο φθηνά Βερολίνο είσαι στην τελικη στα ίδια...
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
246
Πόντοι
36
εμπειρος 50αρης μηχανικός βρίσκει δουλειάστη Γερμανία ρε μάγκες?
εμπειρος 50αρης μηχανικός βρίσκει δουλειάστη Γερμανία ρε μάγκες?

εγω ημουνα Στουταγαρδη και εφυγα τρεχοντας. Ο τυπος που τα λεει οτι εχει πολλη βαλκανια λογο εργοστατιων  κτλ κτλ εχει απολυτο δικιο.

Απλα πραγματα Στουτγαρδη νοικια ακριβα μετρο για τον πεο και ακριβο μενεις σε λακουβα δεν κανεις γνωριμιες  θες κι αλλα ?Το μονο που αξιζει ειναι το Bad Cannstadt  που εχει εντονο ελληνικο στοιχειο και τουρκικο.

Βερολινο εχει φτηνα νοικια και γαμω το μετρο και γαμω τις ζωες ...



Στην δουλεια μου πριν 7 μηνες κανανε προσληψη σε 3 ατομα ο ενας 57  η αλλη 58 ο αλλος 63.

πριν 1 μηνα καναν προσληψη ατομο στα 59.



Στο εξωτερικο ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΠΟΣΟ  ΕΙΣΑΙ Η ΗΛΙΚΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ .

ΑΚΟΜΑ και στα cv εχει απαγορευτει γιατι ειναι discrimination  κτλ κτλ.


ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ . ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΞΕΡΕΙΣ ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΝ . ΙΣΑ ΙΣΑ ΨΑΧΝΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑ ΣΤΕΛΕΧΟΙ ΓΙΑΤΙ  ολα τα πιτσιρικια θελουν να γινουν στελεχοι και με γαμω τα λεφτα   

ΑΛΛΛΛΛΛΛΛΛΑΑΑ

ΔΕΝ

ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ..


ελπιζω να σε καλυψα 
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.988
Κριτικές
1
Like
682
Πόντοι
96
Λοιπον μορτη ακου και τη γνωμη του ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟΥ τωρα!
600ε ειναι μεγαλη διαφορα στα λεφτα οποτε στη θεση σου θα πηγαινα Στουτγαρδη! Τοσο απλα! Σαν πολη βεβαια δεν ειναι τοσο ωραια. Ολο ανηφορες κατηφορες αρκετες σκατοφατσες κ πολλοι ελληνες (τωρα δεν ξερω αν ειναι καλο ή κακο αυτο). Δε τη λες μικρη πολη, σιγουρα θα μπορεις να βρεις και μουνια και τα παντα.
Σιγουρα ομως μικροτερη απο το Βερολινο. Βερολινο δεν εχω παει αλλα ολοι λενε οτι ειναι γαματο.
Αν ηταν 100-200ε διαφορα δε θα το συζητουσαμε καν, αλλα 600ε ειναι αρκετη διαφορα ρε καυλεα! Και στο κατω κατω Γερμανια θα εισαι και θα εχεις κοντα Γαλλια κ Ελβετια. Δεν πας Σαουδικη Αραβια να πηξεις!

ΠΟΥΣΤΑΛΕΚΟΣ  :rockon:
 
Εγγρ.
4 Ιουλ 2014
Μηνύματα
121
Like
251
Πόντοι
21
Φίλε, ίσως να λάβεις υπ'όψην και τα εξής:

Μπορείς να ζήσεις (κάπως) άνετα στην κάθε πόλη με τον αντίστοιχο μισθό; Διότι το +600 από μόνο του δεν θα αποτελέσει κριτήριο. Αν δηλαδή με τον μισθό σε μια πόλη δεν μπορείς να ζήσεις άνετα, τότε δεν θα πρέπει να τίθεται θέμα. Αν και οι δύο μισθοί είναι ικανοποιητικοί, τότε βάζεις άλλα κριτήρια. Ποιά είναι αυτά; Π.χ. το Βερολίνο είναι πιο κοσμοπολίτικο και είσαι κοντά σε Πολωνία και Τσεχία.  :fuck1: Ναι, η Στουτγκάρδη είναι κοντά στην Γαλλία και την Ελβετία. Αν θέλεις μπουρδέλα κλπ. τότε την Γαλλία και την Ελβετία τί να τις κάνεις; Ψωμιά, τυριά και σοκολάτες βρίσκεις και στο Βερολίνο :-)

Αν τώρα η φύση της δουλειάς είναι καλύτερη στην Στουτγκάρδη και είναι αυτό που πραγματικά σ'αρέσει και θέλεις και μπορείς, τότε ίσως (λέω ίσως) να δεις την δυνατότητα να δουλέψεις εκεί για 1 χρόνο και αφού αποκτήσεις επαγγελματική εμπειρία στην χώρα (που μετράει πολύ) και δυναμώσεις το βιογραφικό σου, αν δεν είσαι ευχαριστημένος από την περιοχή τότε να ψάξεις και να βρεις κάτι στο Βερολίνο ή αλλού.
 

Επισκέπτης
Και εγώ δεν μπορώ να πω ότι έχω τίποτα ιδιαίτερες σχέσεις με Έλληνες,ούτε ψάχνομαι με ελληνικά γλεντια,κ.λ.π.

Αλλά από την άλλη,βλέπω και μια αδικαιολόγητη επίθεση,ειδικά από εμάς τους "σπουδαγμένους" νεομετανάστες,απέναντι σε μια κοινότητα ανθρώπων,που πραγματικά μπορείς να τους αποφύγεις παντελώς.

Και συμφωνώ ότι πολλοί από αυτούς είναι γραφικοί,κλαρινογαμπροί,μαλάκες,κ.λ.π.
Όμως συγκριτικά με άλλες κοινοτητες ξένων,είναι πολύ καλύτεροι.
Δεν υπάρχει ούτε ΕΝΑΣ Γερμανός που θα σου πει ότι οι Έλληνες δημιουργούν προβλήματα στην γερμανική κοινωνία.Αντίθετα σε όποια πόλη και αν πας,θα σου πουν ότι οι αραβότουρκοι είναι οι χειρότεροι στην τοπικη κοινωνία.

Τέλος,έχω δει και πολλούς που έκραζαν τους λαζοντόιτς,αλλά μόλις τους εμφανίστηκε κάποιο πρόβλημα,έτρεχαν στην ελληνική κοινότητα και στην μητρόπολη για βοήθεια. :rolleyes:
Εγω ξερω πολλους ειδικα ελλεινιδες που σνομπαραν την Ελλαδα και ελεγαν στη Γερμανια και την Αγγλια θα κανουν παρεα μονο με ντοπιους αλλα τελικα ανακαλυψαν οτι δεν ειναι τοσο χαι σοσαιετυ οσο νομιζαν, και οτι προτιμουν Ελληνες και Ισπανους για παρεα.
 

Επισκέπτης
Το αμβουργο ειναι πανεμορφο κατα την αποψη μου.
Η τριτη πολη σε πλυθησμο.
Αραβοτουρκοι πλεον υπαρχουν παντου.

Το σανκτ παουλι που ειναι το λιμανι ειναι μαγικο. Λογικα εκει εχει εγκληματικοτητα αλλα ειναι φυσιολογικο
Υπαρχουν πολεις μικρες ομορφες τευτονικες.
 
OP
OP
P

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
Τελικά μάλλον στραβώνει της Στουτγάρδης. .Ίσως είναι για καλυτερο για να ξεμουνιασω αβερτα τουριστριουλες στη Βερολιναρα και να μην λιώσω στη μαλακια  :heavymetalbig:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom