Νέα

Συμβουλή ζητάω. .Βερολίνο η Στουτγάρδη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα pitas00
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 95
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

gejgi

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.370
Κριτικές
13
Like
1.908
Πόντοι
3.425
εμπειρος 50αρης μηχανικός βρίσκει δουλειάστη Γερμανία ρε μάγκες?
 

Επισκέπτης
Την αποφαση θα την παρεις εσυ. Λαβε υποψη σου οτι τα σπιτια και η ζωη γενικα, στο Βερολινο ειναι πιο φτηνα απο Στουτγαρδη αλλα δυσευρετα. Στουτγαρδη βρισκεις πιο ευκολα απ οσο ξερω. Το Βερολινο εχει "ζωη", Στουτγαρδη δεν ξερω αλλα εχει πανω απο 100000 Ελληνες. Στο Βερολινο γυρω στους 24000. Επισης Βερολινο πολυ τουρισμο.

 

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.319
Πόντοι
1.706
Μάγκες είμαι 40 Μηχανικός στο επάγγελμα και μένω Γερμανία εδώ και ένα χρόνο. .Έχουν σκάσει ταυτόχρονα προτάσεις απο Βερολίνο και Στουτγάρδη όπου της Στουτγάρδης είναι πιο καλή από επαγγελματικης σκοπιάς αλλά από την άλλη Βερολίνο ξέρω ότι θα περάσω πιο καλά από άποψης ζωής και μουνιων. .Τι θα διαλεγατε εσεις ρέ μάγκες. .ειλικρινά δεν μπορώ να καταλήξω  :huh:
εξαρταται εσυ τι ζητας.
Αν δεν μπορεις χωρις φραπεδουμπα καφετεριες καφενεια τοτε η στουτγκαρδη ειναι μονοδρομος.

Αν δεν σε νοιαζει αυτο κ ζητας μια κοσμοπολιτικη μεγαλουπολη τοτε πας βερολινο.

Το θεμα κατοικια ειναι σοβαρο κ στα δυο

Εγω θα προτιμουσα το +600αρι
 

Κούλης Χρυσός

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Μαρ 2017
Μηνύματα
6.098
Κριτικές
19
Like
6.943
Πόντοι
3.346
εξαρταται εσυ τι ζητας.


Εγω θα προτιμουσα το +600αρι

αν εισαι 25 χρ. μπορει τα +600 να μην σε νοιαζουν πολυ, λογο οτι θα θελεις και κοσμικη ζωη λογο ηλικιας

αν εισαι ομως 40 χρ. τοτε κοιτας σιγουρα το +600 και ολα τα αλλά ερχονται σε δευτερη μοιρα
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Επειδή είναι όντως δύσκολη απόφαση,αν έχεις το χρόνο, πρωτού απαντήσεις, εγώ θα πήγαινα να μείνω ως τουρίστας μία βδομάδα Βερολιναρα και μια Στουτγκάρδη.Οπου νοιώσεις καλύτερα θα πας και να μείνεις.

Προσωπικά η Στουτγκάρδη μου φάνηκε απ τις πιο αδιάφορες γερμανικές πόλεις.Ελληνες μαλακες φουλ και σε βλέπω να μένεις κάπου Reutlingen ή κάνα Tübingen όπου είναι γεμάτο με μερτσεντε και μπεμπες και ελληνικές σημαίες στα τζάμια να δείξουμε πόσο ανώτεροι απ τους Τούρκους είμαστε στην κιτσαρια  :vomit:

Εύχομαι να πράξεις το καλύτερο για σένα τελικά και να μην καταλήξεις άλλος ένας μαλακοελληνας μετανάστης,ξερολας του τύπου γαμω τους Γερμανούς και την χώρα σας, εγώ είμαι Έλληνας και δεν πιάνεται τον πολιτισμό μας ούτε στο δαχτυλακι σας  :vomit:
 
OP
OP
P

pitas00

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2009
Μηνύματα
502
Like
49
Πόντοι
6
Επειδή είναι όντως δύσκολη απόφαση,αν έχεις το χρόνο, πρωτού απαντήσεις, εγώ θα πήγαινα να μείνω ως τουρίστας μία βδομάδα Βερολιναρα και μια Στουτγκάρδη.Οπου νοιώσεις καλύτερα θα πας και να μείνεις.

Προσωπικά η Στουτγκάρδη μου φάνηκε απ τις πιο αδιάφορες γερμανικές πόλεις.Ελληνες μαλακες φουλ και σε βλέπω να μένεις κάπου Reutlingen ή κάνα Tübingen όπου είναι γεμάτο με μερτσεντε και μπεμπες και ελληνικές σημαίες στα τζάμια να δείξουμε πόσο ανώτεροι απ τους Τούρκους είμαστε στην κιτσαρια  :vomit:

Εύχομαι να πράξεις το καλύτερο για σένα τελικά και να μην καταλήξεις άλλος ένας μαλακοελληνας μετανάστης,ξερολας του τύπου γαμω τους Γερμανούς και την χώρα σας, εγώ είμαι Έλληνας και δεν πιάνεται τον πολιτισμό μας ούτε στο δαχτυλακι σας  :vomit:
φιλε εχεις χιλια δικια σε αυτα που λες..δεν εχω παει καν στουτγκατδη αλλα τα φανταζομαι αυτα..πραγματικα ειναι δυσκολη αποφαση για μενα
 

qertq

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2011
Μηνύματα
2.507
Κριτικές
1
Like
246
Πόντοι
36
Μάγκες είμαι 40 Μηχανικός στο επάγγελμα και μένω Γερμανία εδώ και ένα χρόνο. .Έχουν σκάσει ταυτόχρονα προτάσεις απο Βερολίνο και Στουτγάρδη όπου της Στουτγάρδης είναι πιο καλή από επαγγελματικης σκοπιάς αλλά από την άλλη Βερολίνο ξέρω ότι θα περάσω πιο καλά από άποψης ζωής και μουνιων. .Τι θα διαλεγατε εσεις ρέ μάγκες. .ειλικρινά δεν μπορώ να καταλήξω  :huh:

καλημερα ,

εχω ζησει
Στουτγαρδη ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΘΑ ΧΤΥΠΑΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ.
τα 600 ευρα για Γερμανια δεν ειναι τιποτα. Ετσι και αλλιως JUNIOR  θα εισαι τραβα Βερολινο και θα με θυμηθεις.

Στουτγαρδη μενουν οι Χειροτεροι Γερμανοι. Εκει ειναι το λεγομανοπ schawben land  ειναι τσιγγουνιδες που μπροστα τους οι σκωτζεζοι ειναι σπαταλοι.
Οι γκομενες ξενε δεν θα κανεις ουτε μια γνωριμια.  Γεματο ελληνες που εμας που εχουμε ερθει με την κριση μας μισουνε γιατι περνουμε καλυτερους μισθους.Ξεχασα να σου πω οτι και εγω μηχανικος ειμαι απλα οχι junior  σε software μιλαμε παντα.

προσεχε και καλη τυχη .
 

AFESAYTOIS

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2017
Μηνύματα
146
Like
21
Πόντοι
1
Φίλε δεν θα εισαι για παντα 40άρης,
επομενως Στουτγαρδη με κλειστα ματια, μικρή πολη με ποιοτητα ανθρώπων-ζωής.
Καλό το Βερολίνο αλλα μονο για διακοπές και ... άλλα κόλπα!
 

AFESAYTOIS

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2017
Μηνύματα
146
Like
21
Πόντοι
1
Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί Γερμανοί,
καλοι και κακοί Ελληνες,
εσυ πας να δουλεψεις, θα κοιταξεις να μαθεις τη γλωσσα κακοντας παρεα με ντόπιες!
να βαλεις κανα ευρώ στη μπάντα, να αγορασεις ωραίο αυτοκινητακι, θα νοικιασεις ωραιο σπιτακι σε καλο προαστιο, και μην ακους για τσιγγουνηδες και Σουαβούς!
Κι εσύ τσιγγούνης εισαι,
γι αυτό ξενητευεσαι.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.948
Κριτικές
10
Like
1.354
Πόντοι
506
καλημερα ,

εχω ζησει
Στουτγαρδη ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΜΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΘΑ ΧΤΥΠΑΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ.
τα 600 ευρα για Γερμανια δεν ειναι τιποτα. Ετσι και αλλιως JUNIOR  θα εισαι τραβα Βερολινο και θα με θυμηθεις.

Στουτγαρδη μενουν οι Χειροτεροι Γερμανοι. Εκει ειναι το λεγομανοπ schawben land  ειναι τσιγγουνιδες που μπροστα τους οι σκωτζεζοι ειναι σπαταλοι.
Οι γκομενες ξενε δεν θα κανεις ουτε μια γνωριμια.  Γεματο ελληνες που εμας που εχουμε ερθει με την κριση μας μισουνε γιατι περνουμε καλυτερους μισθους.Ξεχασα να σου πω οτι και εγω μηχανικος ειμαι απλα οχι junior  σε software μιλαμε παντα.

προσεχε και καλη τυχη .

εχω ζησει σε αυτο κρατιδιο. Ημουν αρκετες φορες Στουτγκαρδη. Λοιπον, ειναι οπως τα λεει ο μουνοχαλαστης. Ο περισσοτερος κοσμος και οι γερμανοι ειναι ετσι, γυφτοφερνουν. Η ζωη ειναι αρκετα μιζερη εκτος εαν σου αρεσει να κανεις παρεα με ελληνες σε καφετερεια συζητωντας για τα καλα της Ελλαδας μας η να κοτσομπολευεις ή να κυνηγας ελληνικα καμενα μπαζα.
Βερολινο δεν εξησα. Γενικα, οι ανθρωποι εχουμε την ταση να εξειδανικευουμε τα μεροι που δεν εχουμε ζησει.
Συνθηκες εργασιας παιζουν μεγαλο ρολο. Λες οτι εισα μηχανικος, θα βοηθουσε να μας ελεγες τι ειδικοτητα. Στο ελλαδισταν λεμε μηχανικο τον μηχανολογο, ελπιζω να μη ανοικεις σε αυτη τη περιπτωση. Λοιπον, θα αντιμετωπισεις πολεμο στη δουλεια σου, νομιζω παλιοτερες αναρτηση μελους το περιγραφει. Το εχω ζησει και εγω. ΟΙ γερμανοι με χαμιλοτερο πτυχιο θα σε ζηλευουν, θα σε φθονουνε και εαν τολμισουν μπορει να σου σπασουν τα αρχιδια. Προσεχε επειδη αρκετων η μανα εχει γαμιθει με βαλκανιους και τουρκους. Ετσι ενω νομιζεις οτι εχεις να κανεις με γερμανο ειναι βαλκανιος πονηρος.
Θα πρεπει να ζηγησεις καλα τι θα κανεις με το πανω μερος του εγκεφαλου σου!
Ο κοσμος τελος σε αυτο το κρατιδιο δεν ειναι καλος!
Εαν αποφασεις και δε βρισκεις να πιδηξεις σε αυτο το κρατιδιο ψαξε στο ladies.de
Επαγ
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 33661

Επισκέπτης
Φίλε μου πρέπει να πας Στουτγάρδη και να δεις από κοντά την πόλη. Stadt im Loch λένε οι γερμανοί! Η ίδια η πόλη δεν λέει πολλά, γιατί είναι λακούβα. Αν μείνεις περίχωρα να ξέρεις έχει πολλή βιομηχανία, εργοστάσια παντού. Έχει και ομορφιές, ειδικά αν μένεις στα καλά προάστια ή αρκετά έξω από την πόλη. Το Βερολίνο είναι...Βερολίνο από πλευράς ζωής, αλλά δες και την επαγγελματική προοπτική σου. Να ξέρεις ότι στην τεράστια εταιρία ψιλοχάνεσαι και δύσκολα αναγνωρίζεσαι, αλλά έχεις πάντα δουλειά. Όπως ξέρεις δύσκολα διώχνουν οι γερμανοί, πρέπει να κάνεις μεγάλη ξερή για να φύγεις. Η Στουτγάρδη έχει το καλό ότι είσαι πολύ κοντά Γαλλία - Ελβετία και βρίσκεσαι σε μία ώρα στα σύνορα με το αμάξι σου. Δες τα υπέρ και τα κατά και διάλεξε. Έχει πολλούς παράγοντες που πρέπει να συνυπολογίσεις.
Να περνάς καλά εκεί, σε ζηλεύω. Πέρασα τα καλύτερα χρόνια της ζωής μου εκεί, το μακρυνό 1992...
   
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
Προσωπικά η Στουτγκάρδη μου φάνηκε απ τις πιο αδιάφορες γερμανικές πόλεις.Ελληνες μαλακες φουλ και σε βλέπω να μένεις κάπου Reutlingen ή κάνα Tübingen όπου είναι γεμάτο με μερτσεντε και μπεμπες και ελληνικές σημαίες στα τζάμια να δείξουμε πόσο ανώτεροι απ τους Τούρκους είμαστε στην κιτσαρια  :vomit:

Όντως οι ελληνικές σημαίες είναι περιττές όταν πρόκειται να συγκριθείς με τη ράτσα που η μοναδική της συνεισφορά στην ανθρωπότητα είναι γενοκτονίες ενώ η συνεισφορά της στη Γερμανία το κεμπάμπ και το μεγαλυτερο μέρος της εγκληματικότητας..

Θεματοθέτη,το να συγκρίνεις τις δύο αυτές πόλεις δεν είναι τόσο απλό θέμα..

Π.χ.αν μένεις Neukölln,κ.λ.π. ζεις σε παράλληλη κοινωνία ανάμεσα σε μόγγολους.
Οπότε το "μένω Βερολίνο" σε περιοχές που βλέπεις Γερμανούς με το κυάλι,είναι σχετικό..

Στη Γερμανία το που θα μείνεις,το καθορίζει αυστηρά το εισόδημά σου και πολλά από τα κριτήρια επιλογής πόλης διαμονής είναι τελείως υποκειμενικά.

Όσο περί γαμησιών στα 40 σου από couchsurfing,έχω τις αμφιβολίες μου..

Στη θέση σου θα πήγαινα με τα +600 Στουτγκάρδη και θα τα αξιοποιούσα για να χτυπήσω καλύτερο σπίτι/περιοχή,ώστε να χτυπήσω και καμιά αξιοπρεπή Γερμανίδα,μιας και με ξένους σε παρταλοπεριοχές μόνο τίποτα καμμενες μπαφογκόμενες πηγαίνουν..
 

Επισκέπτης
Οι μπαφογκομενες ειναι πιο μικρες σε ηλικια.
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Παντού υπάρχουν καλοί και κακοί Γερμανοί,
καλοι και κακοί Ελληνες,
εσυ πας να δουλεψεις, θα κοιταξεις να μαθεις τη γλωσσα κακοντας παρεα με ντόπιες!
να βαλεις κανα ευρώ στη μπάντα, να αγορασεις ωραίο αυτοκινητακι, θα νοικιασεις ωραιο σπιτακι σε καλο προαστιο, και μην ακους για τσιγγουνηδες και Σουαβούς!
Κι εσύ τσιγγούνης εισαι,
γι αυτό ξενητευεσαι.

Αυτόν ακριβώς τον τύπο Έλληνα σου εύχομαι να μην μοιάσεις.... Τα ραδίκια δείχνουν Αϊνστάιν μπροστά τους.

Πέρα απ την μόστρα και το πως θα την μπούμε στον γείτονα ότι κάναμε προκοπή στην Γερμανία δεν μπορούν να αντιληφθούν...
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 33661

Επισκέπτης
Όντως οι ελληνικές σημαίες είναι περιττές όταν πρόκειται να συγκριθείς με τη ράτσα που η μοναδική της συνεισφορά στην ανθρωπότητα είναι γενοκτονίες ενώ η συνεισφορά της στη Γερμανία το κεμπάμπ και το μεγαλυτερο μέρος της εγκληματικότητας..

Θεματοθέτη,το να συγκρίνεις τις δύο αυτές πόλεις δεν είναι τόσο απλό θέμα..

Π.χ.αν μένεις Neukölln,κ.λ.π. ζεις σε παράλληλη κοινωνία ανάμεσα σε μόγγολους.
Οπότε το "μένω Βερολίνο" σε περιοχές που βλέπεις Γερμανούς με το κυάλι,είναι σχετικό..

Στη Γερμανία το που θα μείνεις,το καθορίζει αυστηρά το εισόδημά σου και πολλά από τα κριτήρια επιλογής πόλης διαμονής είναι τελείως υποκειμενικά.

Όσο περί γαμησιών στα 40 σου από couchsurfing,έχω τις αμφιβολίες μου..

Στη θέση σου θα πήγαινα με τα +600 Στουτγκάρδη και θα τα αξιοποιούσα για να χτυπήσω καλύτερο σπίτι/περιοχή,ώστε να χτυπήσω και καμιά αξιοπρεπή Γερμανίδα,μιας και με ξένους σε παρταλοπεριοχές μόνο τίποτα καμμενες μπαφογκόμενες πηγαίνουν..
Τα λες πολύ καλά φίλε. Το πού μένεις καθορίζει την ποιότητα ζωής σου και τους ανθρώπους γύρω σου. Όντως έχει πολύ τουρκιά και γενικά ξένους η Στουτγάρδη λόγω εργοστασίων. Αλλά και το Βερολίνο έχει πολλούς τούρκους και γενικά ξενους. Το θέμα είναι σε ποιο προάστιο μένεις. Με τα παραπάνω λεφτά μπορεί ο φίλος να μείνει σε μια καλή γειτονιά και να αισθάνεται την ποιότητα ζωής. Με τους έλληνες φίλε pitas00 μην πολυμπλέκεις, έξω δεν είμαστε τα καλύτερα παιδιά. Οι δεύτερης γενιάς είναι είτε εντελώς γερμανοί, είτε μάγκες έλληνες με περίεργη μιξ κουλτούρα αμορφωσιάς. Με έλληνες που πήγαν τώρα και είναι κάποιου νοητικού επιπέδου ασχολήσου.    
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
Τα λες πολύ καλά φίλε. Το πού μένεις καθορίζει την ποιότητα ζωής σου και τους ανθρώπους γύρω σου. Όντως έχει πολύ τουρκιά και γενικά ξένους η Στουτγάρδη λόγω εργοστασίων. Αλλά και το Βερολίνο έχει πολλούς τούρκους και γενικά ξενους. Το θέμα είναι σε ποιο προάστιο μένεις. Με τα παραπάνω λεφτά μπορεί ο φίλος να μείνει σε μια καλή γειτονιά και να αισθάνεται την ποιότητα ζωής. Με τους έλληνες φίλε pitas00 μην πολυμπλέκεις, έξω δεν είμαστε τα καλύτερα παιδιά. Οι δεύτερης γενιάς είναι είτε εντελώς γερμανοί, είτε μάγκες έλληνες με περίεργη μιξ κουλτούρα αμορφωσιάς. Με έλληνες που πήγαν τώρα και είναι κάποιου νοητικού επιπέδου ασχολήσου.    

Και εγώ δεν μπορώ να πω ότι έχω τίποτα ιδιαίτερες σχέσεις με Έλληνες,ούτε ψάχνομαι με ελληνικά γλεντια,κ.λ.π.

Αλλά από την άλλη,βλέπω και μια αδικαιολόγητη επίθεση,ειδικά από εμάς τους "σπουδαγμένους" νεομετανάστες,απέναντι σε μια κοινότητα ανθρώπων,που πραγματικά μπορείς να τους αποφύγεις παντελώς.

Και συμφωνώ ότι πολλοί από αυτούς είναι γραφικοί,κλαρινογαμπροί,μαλάκες,κ.λ.π.
Όμως συγκριτικά με άλλες κοινοτητες ξένων,είναι πολύ καλύτεροι.
Δεν υπάρχει ούτε ΕΝΑΣ Γερμανός που θα σου πει ότι οι Έλληνες δημιουργούν προβλήματα στην γερμανική κοινωνία.Αντίθετα σε όποια πόλη και αν πας,θα σου πουν ότι οι αραβότουρκοι είναι οι χειρότεροι στην τοπικη κοινωνία.

Τέλος,έχω δει και πολλούς που έκραζαν τους λαζοντόιτς,αλλά μόλις τους εμφανίστηκε κάποιο πρόβλημα,έτρεχαν στην ελληνική κοινότητα και στην μητρόπολη για βοήθεια. :rolleyes:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom