Νέα

Συμπεριφορά υπαλλήλων/σεκιούριτι σε καταστήματα/εμπορικά κέντρα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα mpekiaris10
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 111
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Οι σεκιουριτούδες να δεις τι μπάζα είναι.Υπάρχουν και ελάχιστες εμφανίσιμες.
Οι περισσότερες είναι κοντόχοντρες. Δουλεύουν και πολλές λεσβίες.
 
OP
OP
M

mpekiaris10

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2016
Μηνύματα
767
Like
2
Πόντοι
6
Για πρώτη φορά συμφωνούμε. Να προσθέσω ότι συνήθως έχουν πατήσει τα -ηντα. Σπάνια θα δεις νέα σεκιούριτι.
 
OP
OP
M

mpekiaris10

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2016
Μηνύματα
767
Like
2
Πόντοι
6
Αυτό το "Να βοηθήσω;", όταν μπαίνω σε φούρνο είναι χειρότερο και από ελεγκτές στα ΜΜΜ.

Σήμερα με το που μπήκα να πάρω κάτι, η υπάλληλος κάνει αυτή την ερώτηση. Φυσικά της λέω ορθά κοφτά ΟΧΙ, και της δείχνω τι θέλω. Μόλις της δείχνω, αρχίζει να μου λέει τι έχει μέσα, και απαντάω "Ξέρω ξέρω"... σταμάτησε γιατί κατάλαβε τη μαλακία της και πήγα στο ταμείο να πληρώσω.

Νοστιμούλα η υπάλληλος πάντως, αλλά με τέτοια βλακώδη συμπεριφορά που έχει, δε θα της καθόμουν!
 

Krang

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2016
Μηνύματα
1.535
Κριτικές
11
Like
392
Πόντοι
306
Αυτό το "Να βοηθήσω;", όταν μπαίνω σε φούρνο είναι χειρότερο και από ελεγκτές στα ΜΜΜ.

Σήμερα με το που μπήκα να πάρω κάτι, η υπάλληλος κάνει αυτή την ερώτηση. Φυσικά της λέω ορθά κοφτά ΟΧΙ, και της δείχνω τι θέλω. Μόλις της δείχνω, αρχίζει να μου λέει τι έχει μέσα, και απαντάω "Ξέρω ξέρω"... σταμάτησε γιατί κατάλαβε τη μαλακία της και πήγα στο ταμείο να πληρώσω.

Νοστιμούλα η υπάλληλος πάντως, αλλά με τέτοια βλακώδη συμπεριφορά που έχει, δε θα της καθόμουν!
Υπέροχο τρόλ.
 
OP
OP
M

mpekiaris10

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2016
Μηνύματα
767
Like
2
Πόντοι
6
Καλά ότι να ναι. Βασικά είναι σαν να στα χώνουν με το γάντι. Τουλάχιστον εγώ έτσι το παίρνω.

"Να βοηθήσω;" = Είσαι άσχετος και δεν έχεις ιδέα τι διαλέγεις.
 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Τύπε αυτό στη ψυχολογία αυτό λέγεται παραβίαση προσωπικού χώρου.
Όταν ο πωλητής σε ρωτάει συνέχεια να βοηθήσω και παρακολουθεί της κινήσεις σου.
Όσο πιο κοντά σου είναι τόσο πιο άβολα νοιώθεις και γκόμενα νάναι μέσα στο Πλαίσιο.
Είναι σαν να κάθεσαι μέα σε ένα άδειο λεωφορείο να μπει και να καθήσει ένας πάκης δίπλα σου.

Άντε γιατί το παραγάμησες με το τρολάρισμα.

 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
759
Πόντοι
146
Καλά ότι να ναι. Βασικά είναι σαν να στα χώνουν με το γάντι. Τουλάχιστον εγώ έτσι το παίρνω.

"Να βοηθήσω;" = Είσαι άσχετος και δεν έχεις ιδέα τι διαλέγεις.
Πω ρε φίλε!!!Εσύ ούτε τα συκώτια σου δεν συμπαθείς.Μαλάκας εντελώς !!!
 
OP
OP
M

mpekiaris10

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2016
Μηνύματα
767
Like
2
Πόντοι
6
Μαγκιά μου, από το να αφήσω τον/την κάθε υπάλληλο να μου παίρνει τον αέρα. Τουλάχιστον ξέρω να επιβάλλομαι.
 

Νικ Ο Ντικ

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2015
Μηνύματα
595
Κριτικές
2
Like
83
Πόντοι
6
Μαγκιά μου, από το να αφήσω τον/την κάθε υπάλληλο να μου παίρνει τον αέρα. Τουλάχιστον ξέρω να επιβάλλομαι.


Η Ρομα ειναι γνωστοι στις μικροκλοπες γιαυτο εσενα ειδικα σε προσεχουν παραπανω.


Σημερα απο που κλεβεις wifi? Να υποθεσω και το iphone λειπει απο καποιον?
 

politis

Σεβαστός
Εγγρ.
30 Νοε 2005
Μηνύματα
4.502
Like
4.675
Πόντοι
1.706
Μαγκιά μου, από το να αφήσω τον/την κάθε υπάλληλο να μου παίρνει τον αέρα. Τουλάχιστον ξέρω να επιβάλλομαι.

Τα λες μοβόρικα ρε τύπε και σκιάχτηκα!
Σούζα θα στέκονται τα κοριτσάκια στο φούρνο όταν μπαίνεις.
Μια και τα λέμε, θυμήθηκες γιατί σε κόψανε στο στρατό;
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
759
Πόντοι
146
Μαγκιά μου, από το να αφήσω τον/την κάθε υπάλληλο να μου παίρνει τον αέρα. Τουλάχιστον ξέρω να επιβάλλομαι.
Μπράβο ρε μαλάκα!!!Επιβλήθηκες στον υπάλληλο που παίρνει 3και60 για να εξυπηρετεί κάτι αποβράσματα σαν και του λόγου σου!!Μπράβο σου!!!
 

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
Μόνο εγώ βρίσκω ομοιότητες του συγκεκριμένου κόπρου με τον Μιχαλήδα; :think:
 

BLITZKRIEGER

Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2017
Μηνύματα
3.239
Κριτικές
4
Like
297
Πόντοι
36
Άσε τα γέλια, και πες την άποψη σου για τους μεγαλοεπιχειρηματίες φίλους σου στο άλλο θρεντ με τους μεγαλοεπιχειρηματίες στο σκαμνί...ξέρεις αυτό με την κόκα.

Τύπε θα σου πω τί πιστεύω για εσένα. Ή είσαι τελείως ηλίθιος και αυτά που λες τα εννοείς ή είσαι μια ιδιοφυία που κάνει υπέροχο τρόλλινγκ. Ό,τι και να ισχύει συνέχισε για να γελάμε.
 

ermis68

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2015
Μηνύματα
20
Κριτικές
10
Like
83
Πόντοι
10
Μάγκες μη γαμάτε το θέμα.
Όπως σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν καλοί και κακοί επαγγελματίες. (πχ γιατροί, δικηγόροι, ηλεκτρολόγοι κλπ κλπ) Έτσι και υπάρχουν καλοί και κακοί security.
Αναμφίβολα, από τότε που βγήκαν οι άδειες και τελευταία οι πιστοποιήσεις έχει βελτιωθεί ο χώρος καθώς παλιότερα όποιος περνούσε έξω από μια εταιρία security του έδιναν μια στολή και τον έστελναν να φυλάξει ανεκπαίδευτος.
Τώρα ελέγχεται το ποινικό μητρώο, εξετάζεται από ψυχίατρο, από νευρολόγο και έχει εξεταστεί για χρήση ναρκωτικών ουσιών, ενώ λαμβάνει και μία στοιχειώδη εκπαίδευση.
Σαν επάγγελμα απαιτεί πολύ καλή φυσική κατάσταση λόγω ορθοστασίας (πάντα με τις γνωστές εξαιρέσεις των χοντρών , κοιλαράδων security που τους βάζουν συνήθως σε κάποια reception ή πίσω από γραφείο  και δεν χρειάζεται να περπατούν πολύ).
Ως γνωστόν ο μισθός είναι για γέλια και οι πληρωμές μετά από 2-3 μήνες στις περισσότερες εταιρείες security.
Eιδικά οι νέοι security λόγω μεγάλης ανεργίας φοβούνται πολύ και μπορεί να συμπεριφερθούν αμήχανα και να νομίζεις πως είναι στόκοι.
Όμως δεν είναι ακριβώς έτσι καθώς φοβούνται μην χάσουν τη δουλειά και τηρούν τους κανόνες της εταιρείας κατά γράμμα ακόμα και όταν δεν ταιριάζει στην κάθε περίπτωση η ίδια συμπεριφορά.
Αν τους τύχει κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα δύσκολα θα πάρουν πρωτοβουλία ή θα αντιδράσουν σωστά.
Το θέμα είναι να είναι ευγενικοί και γνωρίζουν τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις τους αλλά κυρίως να εξυπηρετούν, ειδικά τις ευπαθείς ομάδες και τους ηλικιωμένους. Επίσης να γνωρίζουν πως δουλειά τους είναι όχι η καταστολή αλλά η πρόληψη.
Όσον αφορά το θέμα στο εμπορικό που ξεκίνησε το thread, μην ξεχνάτε πως στο mall κάτι πιτσιρικάδες που το έπαιζαν πελάτες έβαλαν τη βόμβα που ευτυχώς είχε μόνο ελαφρύ τραυματισμό.
Πολύ καλά έκανε λοιπόν ο security που ευγενικά "τσέκαρε" τον συναγωνιστή μπουρδελιάρη.  
Και τέλος για να γνωρίζουμε όλοι :
1) O security δεν μπορεί να κάνει σωματικό έλεγχο.
2) Δεν μπορεί να σου ψάξει την τσάντα αν εσύ δεν το επιθυμείς (εκτός εάν από τις κάμερες έχουν δει πως κάποιος σίγουρα έχει κλέψει οπότε αφού περάσει τα ταμεία δες παρακάτω το 4) για το τι μπορεί να κάνει).  
3) Δεν μπορεί να περιορίσει κάποιον πχ μέχρι να έρθει η αστυνομία (θεωρείται παράνομη κατακράτηση και διώκεται)
4) Δεν έχει δικαίωμα σύλληψης παρά μόνο εάν τελεστεί μπροστά του αδίκημα, από πλημμέλημα όμως και πάνω πχ κλοπή τσάντας (όπως έχει και οποιοσδήποτε πολίτης)
5) Δεν έχει δικαίωμα οπλοφορίας (μόνο σε ειδικές περιπτώσεις) - Οπλοφορία θεωρείται και το γκλοπ αλλά και η χρήση σκύλου!!!
Respect λοιπόν στο επάγγελμα. Μαύρο στους κακούς επαγγελματίες.


 

Sapakias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2016
Μηνύματα
2.837
Like
1.280
Πόντοι
216
Μαύρο  στους εργοδότες τύπε!
Το κάθε μπατσάκι καραβανάς και το λοιπό συνάφι που συνταξιοδοτήθηκε στα 45 ανοίγει και μια εταιρεία security.
Η κάθε εταιρεία λειτουργεί χρησιμοποιώντας αναλώσιμους υπαλλήλους που ανακυκλώνει μέσα από την τεράστια δεξαμενή πιστοποιημένων ανέργων.
Τον ίδιο υπάλληλο σήμερα τον βλέπεις στη τράπεζα, την άλλη στην είσοδο του υπουργείου.
Τα πόστα αλλάζουν συνέχεια. Όπως οι τσατσάδες. Σήμερα στην Αχιλλέως και αύριο στη Φυλής για υπηρεσία.

:zombie: :zombie: :zombie:
 

ermis68

Μέλος
Εγγρ.
12 Απρ 2015
Μηνύματα
20
Κριτικές
10
Like
83
Πόντοι
10
Σωστά λες για τους εργοδότες - ιδιοκτήτες εταιρειών security συναγωνιστή.
Στην πιάτσα πλέον (δεν εννοώ αυτή που πάμε εμείς αλλά την εργασιακή)υπάρχει ένα καινούργιο εργοδοτικό μοντέλο που κυριαρχεί.
Εταιρείες εξυπηρέτησης.
Δηλαδή μαζί  εταιρεία καθαρισμού και εταιρεία security.    
2 σε 1
Με μισθούς 4ωρης καθαρίστριας και οι security
Γύρω στα 400€ και αν τα πάρουν.
Συνήθως με καθυστέρηση 4μηνών.
Όταν φτάσουν να έχουν φεσώσει όποιον μιλάει ελληνικά τι κάνουν?
Απλά αλλάζουν όνομα και ΑΦΜ και συνεχίζουν να λειτουργούν κανονικά.
Κάτι σαν Νέος Πανιώνιος για να καταλάβετε τι κάνουν.
Η Δεξαμενή αυτών των εταιριών από στρατιές ανέργων είναι ανεξάντλητη.

Όσο για τους παλιούς security με προϋπηρεσία, δεν τους αφήνουν να φτάσουν 3/ετία και τους απολύουν νωρίτερα. (με τους νέους νόμους δεν δικαιούσαι αποζημίωση πριν κλείσεις 3 χρόνια σε έναν εργοδότη)
Όταν μετά ψάχνουν για δουλειά τους αναγκάζουν  να γράψουν στην αίτηση πως δεν έχουν προϋπηρεσία.  (λέγοντας τους πως γιατί να πάρω εσένα και όχι ένα πιτσιρικά χωρίς προϋπηρεσία - οπότε αν θες να δουλέψεις το υπογράφουν με συνοπτικές διαδικασίες)
Αν μελλοντικά κάνει κάποιος προσφυγή η εταιρεία έχει στα χέρια χαρτί υπογεγραμμένο  πως ο προσφεύγων της δήλωσε ψευδώς πως δεν έχει προϋπηρεσία. Άρα δεν ευθύνεται και δεν πληρώνει. Ο δε προσφεύγων βρίσκει και τον μπελά του για ψευδή καταγγελία.

Με αυτές τις συνθήκες λοιπόν μην περιμένουμε πάντα την τέλεια συμπεριφορά από security σε καταστήματα/ εμπορικά κέντρα.
Το κατάστημα μπορεί να έχει αναθέσει σε μια εταιρεία security τη φύλαξη αλλά αν η εταιρεία αυτή είναι περίπου σαν security και περισσότερο σαν καθαρισμού και σύγχρονου δουλεμπορίου τότε τι εκπαίδευση νομίζετε πως έχει ο security και κάτω από ποιες συνθήκες δουλεύει?

 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom