Νέα

Spiros Panopoulos Automotive: Ελληνικό θαύμα ή Ελληνική παπατζα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα το πουλί
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 440
  • Εμφανίσεις 29K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιά η γνώμη σας για την SPA;

  • Επιτέλους μια ελληνική εταιρεία καινοτομεί και πρωτοπορεί στην αυτοκίνηση

    Ψήφοι: 26 16,0%
  • Είμαι επιφυλακτικός μέχρι να δω το πρώτο αυτοκίνητο στον δρομο

    Ψήφοι: 52 32,1%
  • Ούτε κατσαριδάκι δεν θα βγάλει ο τύπος

    Ψήφοι: 84 51,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    162
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Τυποι εχω λιωσει με τα σχολια σας.Τρελο lol.

Δυο ειναι τα τεινα στο συγκεκριμενο θεμα:
•ή θα αποδειξει τον λογο που οι ελληνες εδωσαν τοσα πολλα στον πολιτισμο (δημοκρατιες κλπ τωρα θα δωσει κ τεχνογνωσια)
•ή που θα αποδειξει γιατι ολοι θεωρουν το συγχρονο ελληνα μπατακτση και λαμογιο
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Δεν πιστεύω ότι λέει μαλακίες ο Πανόπουλος...ο χρόνος θα δείξει βέβαια...τόσο καιρό έχει δημιουργήσει τρελό hype για το CHAOS, οπότε αν ξέρει και ο ίδιος ότι το αμάξι δεν αξίζει, γιατί να μπει στον κόπο? Τι έχει να κερδίσει εκτός από κακή φήμη, σε περίπτωση που είναι για τα σκουπίδια?

Μπορει να ηθελε να την "πει" σε καμμια γκομενα τυπε,οτι αν θελει μπορει να κανει ενα εθνος να μιλαει γι αυτον
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.154
Κριτικές
496
Like
62.095
Πόντοι
39.662
εγω πιστευω οτι στο ντουμπαϊ δε θα παρουσασει τιποτα, καποια δικαιολογια θα βρει και δε θα παει, να το θυμαστε...
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.945
Κριτικές
10
Like
1.352
Πόντοι
506
μετα την εποχη της "χρεωκοπιας" υπηρχαν πολλα αρνητικα δημοσιευμτα για τους ελληνες. Εαν ο τυπος μαλακιζεται τοτε θα βαλει ενα λιθαρακι στο να κανει τη ζωη των ελληνων στο εξωτερικο ακομα πιο δυσκολη
 

Eraser..

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2016
Μηνύματα
27.224
Like
8.735
Πόντοι
1.406
εγω πιστευω οτι στο ντουμπαϊ δε θα παρουσασει τιποτα, καποια δικαιολογια θα βρει και δε θα παει, να το θυμαστε...

μπορεί να πει ότι δεν έχει χρόνο γιατί θα πάει τελικά με το επόμενο μοντέλο που ετοιμάζει και θα είναι υβριδικό με 5500 ίππους... :coffee: :coffee: :coffee: :coffee:
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.325
Κριτικές
21
Like
9.591
Πόντοι
3.346
Μπορει να ηθελε να την "πει" σε καμμια γκομενα τυπε,οτι αν θελει μπορει να κανει ενα εθνος να μιλαει γι αυτον
Δε νομίζω...τέτοια σενάρια μου ακούγονται υπερβολικά...προσωπικά έχω έρθει με καθαρό και ανοιχτό μυαλό, δεν ξέρω τίποτα, σχολιάζω μόνο με τα τωρινά δεδομένα και περιμένω το τελικό αποτέλεσμα...
 

ΣΚΡΟΥΝΤΖ

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.637
Κριτικές
7
Like
114
Πόντοι
16
και ας πουμε οτι το βγαζει.ποσο θα το κοστολογει?και ποσοι βαθυπλουτοι θα ειναι διατεθειμενοι να πληρωσουν για αυτο?
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.325
Κριτικές
21
Like
9.591
Πόντοι
3.346
και ας πουμε οτι το βγαζει.ποσο θα το κοστολογει?και ποσοι βαθυπλουτοι θα ειναι διατεθειμενοι να πληρωσουν για αυτο?
Πιθανόν να το εξάγει και στο εξωτερικό και να μην αναφέρεται μόνο στην ελληνική αγορά
 

ΣΚΡΟΥΝΤΖ

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.637
Κριτικές
7
Like
114
Πόντοι
16
Πιθανόν να το εξάγει και στο εξωτερικό και να μην αναφέρεται μόνο στην ελληνική αγορά
και για εξωτερικο μιλαω και εγω.ποιος δε θα παρει bugatti ξερω γω για να παρει αμαξι πανοπουλος??
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.325
Κριτικές
21
Like
9.591
Πόντοι
3.346
και για εξωτερικο μιλαω και εγω.ποιος δε θα παρει bugatti ξερω γω για να παρει αμαξι πανοπουλος??
Ποτέ δεν ξέρεις...για να το βγάζει λογικά θα υπάρχουν κάποιοι αγοραστές...αλλιώς γιατί να επενδύσει τόσο χρόνο, ενέργεια και χρήμα?
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.644
Like
14.670
Πόντοι
3.656
εγω πιστευω οτι στο ντουμπαϊ δε θα παρουσασει τιποτα, καποια δικαιολογια θα βρει και δε θα παει, να το θυμαστε...


τυπε ειναι σιγουρο οτι θα παει    :S :S :S
αφου θα τον χρηματοδοτησει και ο αρτεμης σωρρας    :headbaning1: :headbaning2:
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.644
Like
14.670
Πόντοι
3.656
μπορεί να πει ότι δεν έχει χρόνο γιατί θα πάει τελικά με το επόμενο μοντέλο που ετοιμάζει και θα είναι υβριδικό με 5500 ίππους... :coffee: :coffee: :coffee: :coffee:


τυπε ελπιζω να βγαλει και καμια καλη μηχανη ο τυπος γιατι η δικια μου εχει αρχισει και παλιωνει λιγο    :S :S :S


URL]]
 

Μεγάλος Λευκός

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2020
Μηνύματα
2.052
Like
1.043
Πόντοι
216
τυπε ελπιζω να βγαλει και καμια καλη μηχανη ο τυπος γιατι η δικια μου εχει αρχισει και παλιωνει λιγο    :S :S :S


https://[URL unfurl="true"]www.roadsafety.co.za/wp-content/uploads/2011/12/5.jpg[/img[/URL]]
[/quote]

τυπε ενα μαζεματακι θελει και ειναι ενταξει :S
 
OP
OP
το πουλί

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
597
Πόντοι
246
τυπε ελπιζω να βγαλει και καμια καλη μηχανη ο τυπος γιατι η δικια μου εχει αρχισει και παλιωνει λιγο    :S :S :S


https://[URL unfurl="true"]www.roadsafety.co.za/wp-content/uploads/2011/12/5.jpg[/img[/URL]]
[/quote]τυπε με μια αλοιφουλα εισαι κομπλε
 

escoman

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
638
Κριτικές
1
Like
272
Πόντοι
26
Το να φτιάξεις ένα πρωτότυπο έχει μια αξία, η οποία είναι κυρίως διαφημιστική και τραβάει τα μάτια από υποψήφιους επιχειρηματίες/επενδυτές. Το ίδιο συμβαίνει και με τα ωραία γραφεία (δημιουργεί μια εικόνα). Όλη αυτή η εικόνα και κατάσταση όμως απέχει πολύ από το να έχεις αυτοκινητοβιομηχανία με ό,τι αυτό συνεπάγεται (εργοστάσια με γραμμές παραγωγής).

Το να έχεις 5G σύνδεση στα ηλεκτρονικά του αυτοκινήτου από μόνο του δε λέει πολλά. Ο τύπος προσπαθεί να πουλήσει ότι δημιουργεί τεχνολογία αιχμής και καλά κάνει, αλλά από ενα σημείο και μετά θα πρέπει να αποφασίσει αν θα φτιάχνει ένα κομμάτι στα 5 χρόνια για εκθέσεις, και αν η εταιρία του θα προσφέρει υπηρεσίες σε εταιρίες π.χ. της F1 ή θα μεταμορφωθεί σε μαζική κατασκευάστρια αυτοκινήτων για τον απλό κόσμο.

Καλό είναι να μάθουμε πώς χρηματοδοτείται μέχρι τώρα η εταιρία γιατί προφανώς δεν έχει έσοδα. Επίσης δεν έχω ακούσει από αυτόν πάντως ποιο είναι το όραμα για το μέλλον. Θέλει π.χ. να φτιάξει ένα ελληνικό αυτοκίνητο που θα το οδηγούν όλοι; Θέλει να φτιάξει ένα υπερ-αμάξι που θα το οδηγάει κάποιος Σεϊχης ή θα το αγοράσουν για κάποια ταινία Batman; Τί απ'όλα;

Από αυτά τα στάδια πέρασε και η Tesla αν διαβάσετε. Το κόμπλεξ του να φτιάξεις κάτι high-end σε αυτές τις περιπτώσεις δε συμβαδίζει με τη λογική των μαζικών προϊόντων. Αν δείτε ο Elon Musk πήρε τον έλεγχο της εταιρίας και σούταρε τους founders της Tesla, για να την μεταμορφώσει από εταιρία που φτιάχνει πρωτότυπα για εκθέσεις σε εταιρία μαζικής παραγωγής αυτοκινήτων
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.644
Like
14.670
Πόντοι
3.656

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom