Νέα

Spiros Panopoulos Automotive: Ελληνικό θαύμα ή Ελληνική παπατζα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα το πουλί
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 440
  • Εμφανίσεις 29K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιά η γνώμη σας για την SPA;

  • Επιτέλους μια ελληνική εταιρεία καινοτομεί και πρωτοπορεί στην αυτοκίνηση

    Ψήφοι: 26 16,0%
  • Είμαι επιφυλακτικός μέχρι να δω το πρώτο αυτοκίνητο στον δρομο

    Ψήφοι: 52 32,1%
  • Ούτε κατσαριδάκι δεν θα βγάλει ο τύπος

    Ψήφοι: 84 51,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    162

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
Ειλικρινά με έχει προβληματίσει ο Πανόπουλος. Βλέποντας παλαιότερα τα πρώτα βιντεο ήμουν σχεδόν πεπεισμένος πως δε τα λεει όλα. Η βελτίωση κινητήρων είναι κάτι εξαιρετικα χρονοβόρο και ακριβό. Πόσο μάλλον η ανάπτυξη ενός απο τo μηδέν. Απαιτεί εξειδικευμένες ομάδες και απίστευτα χρήματα. Θυμάμαι σε επισκεψη στην Daimler πως τα ετήσια κόστη ηταν της τάξεως των δις ευρώ τον χρόνο μονο για R&D των οχημάτων της mercedes. Εκτός των αλλων, τετοια οχήματα απαιτούν χιλιάδες ώρες topology και stress optimization. Κατι που είμαι 100% σιγουρος πως ούτε εχουν, ούτε μπορούν να κάνουν σε μια εταιρία 20 ατόμων. Και ο κινητήρας είναι το ένα απο τα μερικά χιλιάδες άλλα τμηματα ενός τέτοιου μηχανήματος, καθενα απο τα οποία απαιτεί design και optimization.

Μιλούν διαρκώς για 3D printing. Το additive manufacturing γενικά είναι κάτι το ευκολότερο απο το να φτιάξεις καλουπια κτλ. Ωστόσο η δομική ακεραιότητα των κομματιών είναι υπο αμφισβήτηση. Γενικά, επειδή η εκτύπωση γίνεται σε layers, οι ιδιότητες στη διευθυνση καθετα στο επιπεδο εκτύπωσης είναι εξαιρετικά χαμηλές. Σε καμια των περιπτώσεων δε θα εμπαινε ως δομικό στοιχείο σε όχημα 20.000 ίππων. Δε θέλω να μιλήσω για 5G συνδεσιμότητες κτλ, όταν υπάρχουν 5 εταιρίες στον κόσμο με εκατοντάδες ή χιλιάδες προσωπικό που προσπαθουν να αναπτύξουν autonomous driving, drive assists, κτλ. Ούτε θελω να μιλήσω για κινούμενες μάζες. Αυτό είναι γελοίο. Στην καλύτερη να είναι ευκαμπτα μερη τα οποία να προσαρμόζονται στις τάσεις του αέρα. Όπως είχε κάνει πχ η Red bull στην F1 και εφαγε καμπάνα απο την FIA.

Από την άλλη, ο Πανόπουλος έχει ένα καλό διεθνές όνομα με αρκετές διακρίσεις. Καμία φυσικά με το σχεδιασμό και δημιουργία hyper car. Επισης απο την άλλη, η κατασκευή πίσω απο τον πίνακα είναι κάτι που ονομάζεται autoclave και χρησιμοποιείται για σύνθετα υλικά. Για όποιον ξέρει, το μέγεθος του συγκεκριμένου autoclave είναι ΠΑΡΑ πολύ μεγάλο και η λειτουργια του ειναι εξαιρετικά δαπανηρή. Δύσκολα βρίσκεις κατι τέτοιο τόσο σε Ελλάδα, όσο γενικά δε κάποια εταιρία.

Γενικά φοβάμαι πως είναι μαρκετινγκ φουσκα και πως σε μήνες θα μας πει πως δεν υπάρχουν τα χρήματα για να προχωρήσει το προτζεκτ, ή δε μας βοηθάει το κράτος.
 

jimff1

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2011
Μηνύματα
23
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
0
έκλασε ο christian von koenigsegg και βγήκε ετούτος
 

bourdeliaris82

Μέγας
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.486
Κριτικές
56
Like
6.193
Πόντοι
3.556
Ελληνική παπάτζα μου φαίνεται. Δεν μπορούν 10 άτομα να έχουν όλες αυτές τις γνώσεις που χρειάζεται για να κατασκευάσεις όχι  hypercar αλλά ακόμα κι ένα Lada. Εκτός αν δίνει υπεργολάβικά κάποια τμήματα-μέρη και κάνει την σύνθεση.
 

escoman

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
638
Κριτικές
1
Like
272
Πόντοι
26
Το R&D είναι ακριβό σε όποιον κλάδο και να κοιτάξεις, αλλά είναι αυτό που θα σου δώσει το competitive edge σε σχέση με τους ανταγωνιστές σου. Το παλικάρι το μόνο που μπορεί να κάνει με την όμαδα που έχει είναι να αντιγράφει άλλους. Μέχρι στιγμής απλά πετάει buzzwords: 5G, 3D printing για να φανεί ότι χρησιμοποιεί τεχνολογίες αιχμής.

Σε δεύτερο πλάνο η εταιρία ξεκινώντας από το όνομα (και το λογότυπο που μοιάζει αρκετά με αυτό άλλων εταιριών) δείχνει το κλασσικό πρόβλημα πολλών Ελληνικών εταιριών, που δεν είναι άλλο από τον ιδρυτή-ψώνιο που θέλει να καλύψει κάποιες εσωτερικές ανάγκες, ίσως να δείξει στον κόσμο ότι αξίζει κλπ κλπ. Δεν είναι ενδεχομένως κακό το κίνητρο, αλλά έχω την εντύπωση στη συγκεκριμένη περίπτωση ότι είναι πολύ προσωποκεντρικό το εγχείρημα. Σκεφτείτε αν ένα τέτοιο άτομο θα είναι ανοιχτό στην πολυμετοχικότητα που είναι σημαντικός παράγοντας για μια εταιρία που θέλει να γίνει μεγάλη. Εγώ βλέπω τον τύπο να λέει όχι σε οποιονδήποτε θα εξαγοράσει μερίδιο της εταιρίας και θα αποκτήσει έλεγχο και εκτελεστική εξουσία.

Οι πετυχημένοι CEO δεν είναι δικτάτορες, αλλά καλοί πολιτικοί.

 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.485
Like
21.390
Πόντοι
5.506
Ρε μαλάκες, όσοι σχολιάσατε, ξέρετε ποιός είναι αυτός ο τύπος;
 

bourdeliaris82

Μέγας
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.486
Κριτικές
56
Like
6.193
Πόντοι
3.556
Ρε μαλάκες, όσοι σχολιάσατε, ξέρετε ποιός είναι αυτός ο τύπος;
Σιγουρα δεν ειναι μηχανολογος. Καθομαι τωρα και βλεπω αναλυτικα το βιντεο. Λεει ενα σωρο παπατζες για εντυπωσιασμο. Πιανει μονο σε ημιμαθεις ανθρωπους. Θελω να δω απο περιεργεια που θα το παει ολο αυτο το στορι.
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
759
Πόντοι
146
Kάνετε σα να σας πήρε τη χορηγία ή τη μπουκιά από το στόμα.





Κάντε μια αναζήτηση, έτσι για το γαμώτο ρε τραχανοπλαγιές.
Ναι ρε συ ,ξερω και για Μαλτα κλπ.Δεν παυει να είναι προπετης.Ακόμα δεν έχει ακουμπησει η ρόδα στην ασφαλτο και αυτός λέει για παπάδες κλπ.Ασε το να το δούμε να κυλάει το αμάξι και τα ξαναλέμε.Και το ξαναλέω ,ότι έχει τον Σαριμπαλίδη εκεί είναι μεγάλο μείον.Ο άνθρωπος είναι μονο για σφαλιάρες,Τζανετάκος στυλ.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.485
Like
21.390
Πόντοι
5.506
Μάλλον δεν ξύπνησε ένα πρωί και σκέφτηκε "τι να κάνω σήμερα, ας κάνω ένα πλαστικό αυτοκίνητο με κινητήρα Lada 1500 61Hp και να πάρω σβάρνα τα κανάλια για να κοροιδέψω τους κουτόφραγκους".
 

dude33

Μέλος
Εγγρ.
10 Νοε 2007
Μηνύματα
9.197
Like
759
Πόντοι
146
Μάλλον δεν ξύπνησε ένα πρωί και σκέφτηκε "τι να κάνω σήμερα, ας κάνω ένα πλαστικό αυτοκίνητο με κινητήρα Lada 1500 61Hp και να πάρω σβάρνα τα κανάλια για να κοροιδέψω τους κουτόφραγκους".
ΜΕχρι στιγμής μια κουρτίνα έχει δείξει και ενα υπόγειο λες και είναι πιτσιρικάς με ημερολόγια απο γυμνόστηθες γκομενες στον τοίχο.Ασε να κυλίσει .
 

since1991

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Ιουν 2020
Μηνύματα
2.556
Κριτικές
5
Like
2.530
Πόντοι
736

bourdeliaris82

Μέγας
Εγγρ.
22 Οκτ 2011
Μηνύματα
6.486
Κριτικές
56
Like
6.193
Πόντοι
3.556
Πολυ καλη και αξιεπαινη η βελτιωση. Απο εκει κι επειτα δεν εχει την υποδομη να κατασκευασει ενα αυτοκινητο ετσι οπως το τοποθετει αυτος. Λεει αρκετες ανακριβειες στο βιντεο. Δεν αντιλεγει κανεις οτι στη βελτιωση κλπ δεν θα κανει καλη δουλεια. Διαφορετικο πραγμα ομως, το φτιαχνω και εξελισσω ενα car απο την αρχη,με την βελτιωση ενος ετοιμου μοντελου.
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.176
Κριτικές
496
Like
62.349
Πόντοι
39.662
Kάνετε σα να σας πήρε τη χορηγία ή τη μπουκιά από το στόμα.





Κάντε μια αναζήτηση, έτσι για το γαμώτο ρε τραχανοπλαγιές.
τι αποδεικνυει δηλαδη το λινκ ? οτι ο σπανοπουλος εφτιαξε το αυτοκινητο ??  :think: :think:


αμα δεν το δω σε πιστα να τρεχει....
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.900
Πόντοι
366
Καλά, και εμένα αυτά τα περί 3000 hp μου φαίνονται παπάτζες.

Και αυτό περί μεταβλητής μάζας είναι κάτι που μόνον ο Ερευνητής / Ερευνητάκος / Λαδάκης θα υποστήριζε σοβαρά.

Αλλά έχουμε το παράδειγμα του Κροάτη που όντως ξεκίνησε από το μηδέν:

C_TWO_keysketch_exterior_01-1170x550.jpg


Οπότε, τίποτε δεν είναι απίθανο.
 

escoman

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
638
Κριτικές
1
Like
272
Πόντοι
26
εδώ λέμε το απλό ότι άλλο ένα πρωτότυπο (που δεν ξέρω πόσα χρόνια του παίρνει για ένα) κι άλλο να κάνει γραμμή παραγωγής. Τα αμάξια επίσης πρέπει να απευθύνονται σε ένα καταναλωτικό κοινό. Αν φτιάξει ένα υπεραμάξι που θα τρέχει με 500Κμ/ώρα και κοστίζει μισό εκατομμύριο ευρώ ποιος θα το πάρει ρε φίλε; Πόσα θα φτιάξει με τις υποδομές που έχει και πόσο κοστίζει για να συντηρεί την ομάδα του και τις όποιες υποδομές;

Δεν είπε κανείς απατεώνα τον τύπο, αλλά είναι πολύ μακριά από κάτι ουσιαστικό κατά τη γνώμη μου.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.485
Like
21.390
Πόντοι
5.506
Απλα τα εγραψα αυτα γιατι και εγω δεν ειχα ιδεα για τον τυπο και ειχα δει το βιντεο απο τα προτεινομενα στο YouTube και μπηκα στη διαδικασια να τον ψαξω. Στο αντικειμενο των βελτιωσεων φαινεται απο τους κορυφαιους. Ας κυλησει να δουμε τι εχει να μας πει ο μαστροΣπυρος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom