Νέα

Spiros Panopoulos Automotive: Ελληνικό θαύμα ή Ελληνική παπατζα;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα το πουλί
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 440
  • Εμφανίσεις 30K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποιά η γνώμη σας για την SPA;

  • Επιτέλους μια ελληνική εταιρεία καινοτομεί και πρωτοπορεί στην αυτοκίνηση

    Ψήφοι: 26 16,0%
  • Είμαι επιφυλακτικός μέχρι να δω το πρώτο αυτοκίνητο στον δρομο

    Ψήφοι: 52 32,1%
  • Ούτε κατσαριδάκι δεν θα βγάλει ο τύπος

    Ψήφοι: 84 51,9%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    162

escoman

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
638
Κριτικές
1
Like
272
Πόντοι
26
Στο αντικειμενο των βελτιωσεων φαινεται απο τους κορυφαιους.

εγώ δε διαφωνώ σε αυτό, απλώς είναι άλλο οι βελτιώσεις κι άλλο γραμμή μαζικής παραγωγής αυτοκινήτων.

Ακόμα δεν ξέρουμε ποιο είναι το business model, πυροτεχνήματα ακούμε μόνο και αυτά σχολιάζουμε

 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.611
Like
21.554
Πόντοι
5.506
εδώ λέμε το απλό ότι άλλο ένα πρωτότυπο (που δεν ξέρω πόσα χρόνια του παίρνει για ένα) κι άλλο να κάνει γραμμή παραγωγής. Τα αμάξια επίσης πρέπει να απευθύνονται σε ένα καταναλωτικό κοινό. Αν φτιάξει ένα υπεραμάξι που θα τρέχει με 500Κμ/ώρα και κοστίζει μισό εκατομμύριο ευρώ ποιος θα το πάρει ρε φίλε; Πόσα θα φτιάξει με τις υποδομές που έχει και πόσο κοστίζει για να συντηρεί την ομάδα του και τις όποιες υποδομές;

Δεν είπε κανείς απατεώνα τον τύπο, αλλά είναι πολύ μακριά από κάτι ουσιαστικό κατά τη γνώμη μου.


Ποσο κοντα σε κατι ουσιαστικο ειναι οι ομαδες που ασχολουνται αποκλειστικα με την F1 τυπε; Και ξοδευουν δισεκατομμυρια εδω και χρονια.

Υπαρχει και το κομματι των πρωτοτυπων και οι εταιρειες που ασχολουνται με αυτα. Δεν ξερουμε τι εχει στο μυαλο του ο αλλος και που θελει να το παει.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.611
Like
21.554
Πόντοι
5.506
εγώ δε διαφωνώ σε αυτό, απλώς είναι άλλο οι βελτιώσεις κι άλλο γραμμή μαζικής παραγωγής αυτοκινήτων.

Ακόμα δεν ξέρουμε ποιο είναι το business model, πυροτεχνήματα ακούμε μόνο και αυτά σχολιάζουμε


Μα αυτο σου λεω, δεν ξερουμε καν αν εχει περασει απο το μυαλο του γραμμη παραγωγης.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.457
Κριτικές
16
Like
13.661
Πόντοι
6.515
τυπε ελπιζω να βγαλει και καμια καλη μηχανη ο τυπος γιατι η δικια μου εχει αρχισει και παλιωνει λιγο    :S :S :S


https://[URL unfurl="true"]www.roadsafety.co.za/wp-content/uploads/2011/12/5.jpg[/img[/URL]]
[/quote]

Τυπε ποσες μηχανες εχεις? Και ειναι η μια καλυτερη απο την αλλη  :think:
 

Συνημμένα

  • motorbike-wreck-J1N3Y4.jpg
    motorbike-wreck-J1N3Y4.jpg
    193 KB · Εμφανίσεις: 47

jimff1

Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2011
Μηνύματα
23
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
0
Μα αυτο σου λεω, δεν ξερουμε καν αν εχει περασει απο το μυαλο του γραμμη παραγωγης.

για να καταλάβεις τι περνάει απο το μυαλό του τύπου κάνε μια πιο ενδελεχή αναζήτηση (μιας και άρχισες)
π.χ.
 

escoman

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2010
Μηνύματα
638
Κριτικές
1
Like
272
Πόντοι
26
Μα αυτο σου λεω, δεν ξερουμε καν αν εχει περασει απο το μυαλο του γραμμη παραγωγης.

δε διαφωνώ, απλά εγώ προσωπικά ούτε να ενθουσιαστώ μπορώ ούτε να πιστέψω όλο αυτόν τον θόρυβο που γίνεται που στην ουσία πάει στη γνωστή γκρίνια του τύπου "ορίστε, και οι Έλληνες μπορούν κλπ". Θα φανεί στην πορεία τί θέλει να κάνει, προς το παρρόν ακούγονται πολλά ίσα για την διαφήμιση. Αν δούμε πού το πάει συγκεκριμένα θα μπορέσουμε να τοποθετηθούμε. 
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.677
Like
14.844
Πόντοι
3.656
Τυπε ποσες μηχανες εχεις? Και ειναι η μια καλυτερη απο την αλλη  :think:


τυπε ειμαι και γω σαν τον christos savvidis που εχει πολλες φεραρι,αλλα εγω εχω μηχανες    :S :S :S
και γαμαω και γω μουνετα 10αρια,αλλα οχι στο χιλτον γιατι δεν εχω πολλα λεφτα    :S :S :S




young-couple-inside-cardboard-box-smiling-happy-preparations-move-42346217.jpg




 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Να δεχθούμε ότι όλα τα άλλα μπορεί να τα παράξει. Αλλά κινητήρα 100% ελληνικό και για τέτοιο αυτοκίνητο κιόλας, το θεωρώ απίθανο.
Κλασσικό παράδειγμα η γείτονας. Με αυτοκινητοβιομηχανία εδώ και χρόνια και βιομηχανία βαρέων στρατιωτικών οχημάτων και κινητήρες ψάχνει να αγοράσει για τα μοντέλα που παράγει. Πολλά από τα προγράμματά της έχουν βαλτώσει γιαυτό το λόγο. Την αδυναμία παραγωγής κινητήρων.
Μακάρι να μας διαψεύσει ο τύπος αλλά χλωμό το κόβω.
 

stealthgas

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2014
Μηνύματα
1.484
Κριτικές
3
Like
494
Πόντοι
36
Εάν ειΣαι μηχανολόγος μηχανικος αμεςως κ χωρις πολλα πολλα
Ο πανό ειναι ΦΙΔΕΜΠΟΡΑΣ
 

AssMaster

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Σεπ 2005
Μηνύματα
285
Κριτικές
62
Like
971
Πόντοι
6.810
Σίγουρα άσχετος δεν είναι αλλά το τρυπάκι ότι οι Έλληνες γαμάνε και οι άλλοι είναι κατώτεροι το λένε μόνο κάτι βλάχοι στα βουνά.Ας πουλήσει πρώτα κανένα αμάξι στους άραβες και μετά βλέπουμε.
Πάντως τα νούμερα που δίνει είναι υπεραισιόδοξα. 3G επιτάχυνση με λάστιχα δρόμου χωρίς κόλλα. για παράδειγμα
 

arkas1986

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Μαΐ 2018
Μηνύματα
1.707
Κριτικές
15
Like
354
Πόντοι
326
Φύκια για μεταξωτές κορδέλλες
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.209
Κριτικές
1
Like
1.900
Πόντοι
366
Ναι ρε καβλέουρες αλλά και ο Φερούτσιο από ένα γκαράζ ξεκίνησε.
 

kolomparas36

Μέλος
Εγγρ.
19 Σεπ 2008
Μηνύματα
56
Like
0
Πόντοι
0
Οι κινητήρες που θα φτιάξει δε θα είναι μαζικής παραγωγής αλλα με cnc απο billet κομμάτι αλουμινίου. Δεν είναι δύσκολο για μια ομάδα έμπειρων μηχανολόγων μηχανικών να σχεδιάσουν ένα μπλοκ κινητήρα πλεόν. Επίσης ως βελτιωτής εφαρμόζει τεχνικές που υπήρχαν στη Formula 1 του '80. Εμένα άλλο μου κάνει εντύπωση. Που βρήκε αρχικά τα λεφτά για τόσο ακριβά cnc και λοιπα μηχανήματα και για πολλές δοκιμές εξαρτημάτων κλπ... το evo που έτρεχε σε αγώνες κόστισε εκατοντάδες χιλιάδες.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.872
Κριτικές
1
Like
6.234
Πόντοι
2.306
Δεν μπορώ να πάρω θέση για το πόσο σοβαρός είναι ο τύπος αλλά μπορώ να πω που θα καταλήξει το όλο θέμα, όσο σοβαρός και να είναι .....
Στην καλή μας πατρίδα δεν υπήρχε, δεν υπάρχει και δεν θα υπάρξει σοβαρή προσπάθεια βιομηχανικης καινοτομίας, ανάπτυξης  και παραγωγής.
Οι λόγοι πολλοί και θέλει ώρα για να τους αναπτύξουμε.
Δεν ξέρω πόσοι από εσάς θυμούνται το γνωστό «τζιπάκι» Ελληνικής παραγωγής και Γαλλικής τεχνολογίας ΠΟΝΥ.
Απλό μηχανικά και πολύ ανθεκτικό και αξίοπιστο σε κακοτράχαλους δρόμους, είχε κάνει μεγάλη επιτυχία κυρίως στα νησιά τις δεκαετίες 80 και 90, είχε δε και σημαντικές εξαγωγές.
Πριν μερικά χρόνια είχαν βρεθεί επενδυτές για να αναβιώσουν το εγχείρημα. Το καλό μας κράτος δεν τους έδινε άδεια παραγωγής με διάφορες δικαιολογίες, παρότι πληρούσαν τις προϋποθεσεις και τις σχετικές οδηγίες ασφαλείας.
Για να μη μιλήσουμε για Nissan πιο παλιά...
Τα μάζεψαν και έφυγαν οι τύποι...
 

dem

Ανώτερος
Εγγρ.
23 Νοε 2005
Μηνύματα
3.676
Κριτικές
15
Like
6.368
Πόντοι
8.345
Παπατζα περιοπης. από που κι ως που ξέρει ότι υπάρχει μου ένα autoclave στην Ευρώπη για composite υλικά και ειδικά όταν υπάρχουν τόσοι κατασκευαστες στην Ευρώπη? Μέχρι και οι Τούρκοι φτιάχνουν autoclave , που πάνε όλα αυτά στην Αφρική?

Μ'αρεσει που δίνει αυθαιρετους ορισμούς του τι είναι hypercar και οι Koenigsegg δεν είναι
Εδώ δεν ηξεραν να αγοράσουν bezel less μόνιτορ για να φτιάξουν ένα multi monitor display της προκοπης
 

Gatekeeper

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Απρ 2015
Μηνύματα
1.902
Like
1.786
Πόντοι
216
Δε καταλαβαίνω τι τον έκανε να υιοθετήσει αυτή τη συμπεριφορά. Από επιτυχημένος μηχανικός βελτιώσεων, σε εναν αλαζόνα δημαγωγό. Πραγματικά ήθελα να ανεβάσω φωτογραφίες στο βίντεο του στο youtube με εμένα σε τουλάχιστον 7-8 autoclaves. Αντικειμενικά, το autoclave του είναι μεγάλο και για ευρωπαικά δεδομένα. Ωστόσο αυτά που λέει είναι στην καλύτερη παραπλανητικά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom