Νέα

Προσωπική άποψη για ταινίες/δυνατές σκηνές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα in_between
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12K
  • Εμφανίσεις 627K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Για το Κιούμπρικ και τον Μακντάουελ τι να πω... τα λόγια είναι περιττά... για το 'κουρδιστό πορτοκάλι' είναι η αρχή για το 'γεννημένοι δολοφόνοι' του μεγάλου Όλιβερ Στόουν, για τον Ταραντίνο, τον Τζόν Γού μαζί με τον πιο underground  Γκρέκ Αράκι (doom generation κ.α.) και φυσικά η λίστα επιρροών δεν έχει τέλος...

ταραντινο και αλμοδοβαρ......κορυφαιοι σκηνοθετες...και θεοτρελοι!!!!!!ειδικα ο πρωτος μπορει και να εχει σκοτωσει την μανα του!!
 

agent_smith

Μέλος
Εγγρ.
2 Απρ 2006
Μηνύματα
16
Like
18
Πόντοι
0
The Deer Hunter (1978)
Warriors (1979)
Once where warriors (1994)
The Shawshank Redemption (1994)
La Haine (1995)
Se7en (1995)
Donnie Darko (2001)
Και πολλές άλλες.
Και αφού αναφέρατε σειρές εκ Αμερικής ρίξετε μια ματιά στο My name is Earl ο πρώτος κύκλος κυκλοφορεί σε dvd. Καλή κωμωδία.
 

Madman17

Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2006
Μηνύματα
600
Like
0
Πόντοι
6
ξανάεβλεπα άνετα:

Requiem for a dream
V for Vendeta
The Snatch (Η αρπαχτή)
Lock, Stock & Two Smoking Barrels (Δυο καπνισμένες κάννες)
Pink Floyd: the wall
Saixpeare in love


Al Pacino:
ʼρωμα Γυναίκας
Carlitos Way (Υπόθεση Carlito)
The heat
Σκυλίσια μέρα

LEON με τον Zan Reno (Απίστευτη ταινία)

Αυτά για την ώρα...
 

Dawn

Τιμημένος
Εγγρ.
22 Ιαν 2006
Μηνύματα
6.956
Κριτικές
141
Like
47
Πόντοι
4.215
είδα στον κινηματογράφο το "The prestige".
Πολύ καλό, μήν το χάσετε!

Ας κάνω και εγώ την λίστα μου:

Conan the Barbarian,
The ipcress file
Get Carter,
Excalibur,
Paris-Texas
Escape from N.Y.
In the mouth of madness
Deep Red
κ.α.
 

MATURELOVERR

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2005
Μηνύματα
321
Like
2
Πόντοι
1
την αποδραση δεν την εχω δει!!σημερα θα δω τα τελευταια επεισοδια!!εχωδ ει μεχρι εκει που διαλεγει ποιο δρομο θα παρουν για να την κοπανησουν!
ρε μαγκες δεν εχω το κουραγιο να κατσω να δω ολοκληρη σαιζον απο μια σειρα.στα 7-8 επεισοδια την παραταω.ειχα κατεβασει και τις απελπισμενες νοικοκυρες και τους χαμενους την πρωτη σαιζον,αλλα ειναι ακομα στη σιντοθηκη.
 

Επισκέπτης
πανο το mysterious skin ειναι περιεργη ταινια!!εχει πολλες και σκληρες ομοφυλοφιλικες σκηνες αλλα γενικα ειναι καλη!!δειτε και την ταινια kids,του κλαρκ,οπως και το elephant!!γειμια ολες του οι ταινιες ειναι πολυ καλες!!
 

Επισκέπτης
δειτε παντως οπσωσδηποτε την ταινια η θαλασσα μεσα μου!!!οτι καλυτερο εχω δει τα τελευταια χρονια!!σε κανει να προβληματιστεις και να σκεφτεις!!
 

Επισκέπτης
O Αλμοδοβάρ για μένα δεν λέει τίποτα. Υπερτιμημένος μάλλον
(προσωπική μου άποψη).

Ο Almodovar είναι πολύ καλός,αλλά επειδή χρησιμοποιεί πολλά στοιχεία από την Ισπανική κουλτούρα,αν δεν έχεις ζήσει εκεί δύσκολα τον καταλαβαίνεις.Αυτό είναι και το μειονέκτημά του κατά τη γνώμη μου,για να αναδειχθεί.

Κάποιες ταινίες να προτείνω κι εγώ:
1)Amores perros (Έχει μεταφραστεί-λανθασμένα-χαμένες αγάπες).
2)Y tu mama tambien (Θέλω και τη μαμά σου-πάλι λάθος!!!)
3)Inventing the abbots δεν θυμάμαι πως το είχαν μεταφράσει.
4)Diarios de motocicleta (Ημερολόγια μοτοσυκλέτας) πολύ καλή
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Γενικότερα δεν μου αρέσει η Ισπανική κουλτούρα αλλά ούτε και ο Αλμοδοβάρ. Μιλάμε ο τύπος έχει απίστευτη ψύχωση με ομοφυλόφιλους και τραβεστί και είναι πολύ μακριά απο την δικιά μου φιλοσοφία και γούστων. Το ημερολόγιο μοτοσυκλέτας dstp όμως ήταν πολύ καλό και είχε ιστορικοπολιτικό χαρακτήρα  ;)

Επιτέλους και κάποιος άλλος που δε γουστάρει τον αλμοδόβαρ και δεν ντρέπεται να το πει! Εκτός των όσων ανέφερε ο πάνος για τον αλμοδόβαρ, να προσθέσω και την απίστευτη υστερία και το μόνιμο πανικό των ταινιών του...

Από τις πιο πρόσφατες τανίες προτείνω που παίζονται ακόμη στα σινεμά τον Πληροφοριοδότη: Αν και δεν τα φτάνει, στεκεται επάξια πλάι στα καλά παιδιά και το καζίνο του ίδιου σκηνοθέτη και οφείλω να ομολογήσω ότι ο ΝτιΚάπριο έχει εξελιχθεί σε έναν αξιοπρεπέστατο ηθοποιό.. Οι υπόλοιποι (από το Νίκολσον έως τον Μαρκ- boogie nights- Γουολμπεργκ) δίνουν ρεσιτάλ ερμηνειών και συμπαθέστατη είναι και η μουνίτσα ψυχολόγος (και μοιραίο θηλυκό) της ταινίας
Σε dvd είδα και το MiamiVice και ήταν αρκετα καλό για απογευματικό ξεχαρμάνιασμα..


 

Επισκέπτης
Προσωπικά έχοντας ζήσει και στην Ισπανία βρίσκω τον Almodovar ένα ρεαλιστικό σκηνοθέτη που ακόμα έχει ως προτεραιότητα του την υποκριτική των ηθοποιών και όχι τα τετριμμένα...
 

Επισκέπτης
Μια καλή ταινία είναι το BAISE MOI ("γάμησε με"-οχι εμένα αδερφάρες) αν και είναι παλιά...
 

mpotofilos

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.477
Κριτικές
13
Like
199
Πόντοι
6.055
panos το doom generation ταινιαρα και πολυ ινταστριαλ γαμω!
 

Vanzel

Μέλος
Εγγρ.
2 Ιαν 2006
Μηνύματα
941
Κριτικές
1
Like
59
Πόντοι
6
Δείτε το "Η μητέρα μου" για ψυχανώμαλα γούστα!

Το If only για τους ρομαντικούς

και το Man on fire για τους λάτρεις της περιπέτειας με ευαισθησίες (στυλ Leon αλλά πιό νορμαλ)

Από ελληνικές θα σας πρότεινα το Hardcore μιας και ταιριάζει με τον χαρακτήρα του site ;) ...
 

Επισκέπτης
Οντος αρκετα καλή σαν low bughet ανεξάρτητη παραγωγή , με αρκετα σκληρες σκηνές πορνο για τα δεδομένα μια ταινίας κινηματογράφου.
Η μελαχροινή πρωταγωνίστρια που εχει παίξει και σε τσοντες του Mark Dorcel εχει αυτοκτονήσει , και εχει ανοιχτεί και σχετικό θέμα στο forum

Πώς τη λέγανε την μελαχροινή;
 

Επισκέπτης
Karen Lancaume λέγεται.Το βρήκα στο δίκτυο
 

Επισκέπτης
-
 

Συνημμένα

  • Karen Lancaume.jpg
    Karen Lancaume.jpg
    38,5 KB · Εμφανίσεις: 46

momotis

Νέο Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
4
Like
0
Πόντοι
0
Για οσους γουσταρουν βραζιλιανικες..
carandiru
city of god
Pixote: A Lei do Mais Fraco
Cidade Baixa
 

sexianathens

Μέλος
Εγγρ.
24 Σεπ 2006
Μηνύματα
40
Like
0
Πόντοι
0
Την Πέμπτη 4 Γενάρη βγαίνει στους κινηματογράφους και το "Angel A", γαλλική ταινία του Λικ Μπεσόν. Πρόκειται για ιδιαίτερη ταινία που περιμένω να δω.

Εξαιρετική, επίσης, και η ταινία "Jeux d' enfants" (ελληνικός τίτλος "Αγάπα με αν τολμάς"), σε ντι-βι-ντι πια.
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
30
Πόντοι
2.057
νομιζω μια εκ των κορυφαιων ταινιων στο ειδος τους που δεν εχει αναφερθει νομιζω ειναι και το "quils" που αναπαραστει τον βιο του μαρκησιου ντε σαντ.....παρτε το να το δειτε....απλα κορυφαια ανωμαλο και αληθινο.....οπως επισης και το "leaving las vegas" με την αγαπημενη μου elizabeth shue ισως στον καλυτερο ρολο της εως τωρα καριερας της....Τελειωνοντας θα ηθελα να συμφωνησω με καποιον προλαλησαντα που ανεφερθη στον λεοναρντο ντι καπριο.......πραγματικα αψογη η ερμηνεια του στον "πληροφοριοδοτη" οπως και ολων των ηθοποιων....αλλα το εργο για μενα χανει σε σεναριο και οικονομια αρκετα για αυτο και δεν τα κατατασσω στα καλα εργα που εχω δει μεχρι τωρα........το "collateral" επισης πολυ καλο.....με ταχυτατη εξελιξη και δραση......το "πρασινο μιλι" τρομερη ταινια οπως και "η εκτη αισθηση" με τον αφταστο bruce willis"
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom