Νέα

Προσωπική άποψη για ταινίες/δυνατές σκηνές

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα in_between
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12K
  • Εμφανίσεις 627K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

mparmpoutsala

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2006
Μηνύματα
484
Like
0
Πόντοι
1
The Prestige. Εξαιρετική ταινία με συναρπαστικό σενάριο. Ίσως μία από τις καλύτερες του τελευταίου έτους.

Απίστευτη ταινία ! ! ! Θέμα έχει 2 "μάγους" (illusionists) στην Βικτωριανή Αγγλία. Η ανατροπή της ανατροπής ω ανατροπή !

ριξτε μια ματια και στο ''στοιχημα του σλεβιν''

Ομοίως και για αυτήν !
Τις συστήνω και τις 2 !

υγ: επίσης δες το www.imdb.com/title/tt0138704/]"Pi"[/url], αν δεν το έχεις δει :}.
 

nikos1890

Μέλος
Εγγρ.
28 Μαρ 2006
Μηνύματα
170
Κριτικές
1
Like
36
Πόντοι
1
Απίστευτη ταινία ! ! ! Θέμα έχει 2 "μάγους" (illusionists) στην Βικτωριανή Αγγλία. Η ανατροπή της ανατροπής ω ανατροπή !

Ομοίως και για αυτήν !
Τις συστήνω και τις 2 !

υγ: επίσης δες το www.imdb.com/title/tt0138704/]"Pi"[/url], αν δεν το έχεις δει :}.

+1

Kαταπληκτικη,ειχα καιρο να δω μια τοσο ''εξυπνη'' ταινια.!
Μετα απο πολυ καιρο θα αγορασω original dvd οταν βγει.!
 

fkmenace

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
647
Like
14
Πόντοι
6
Μάγκες καλές ταινίες, για το ποπ κορν, την διασκέδαση-εντυπωσιασμό ή και τα δύο υπάρχουν πολλές.. μεγάλες ταινίες δεν υπάρχουν πια κατά την άποψή μου.

Εγώ είδα πρόσφατα το Departed, όπου πέρα από τον Jack the Lad που ήταν όλα τα λεφτά , τίποτα το ιδιαίτερο δεν μου έμεινε.. Ευτυχώς που έχουν μείνει δημιουργοί όπως ο Κλιντ και μπορούμε να περιμένουμε καμιά μεγάλη ταινία.. όπως τους Ασυγχώρητους, όπως το American Beauty (κορυφαία στιγμή του Σαμ Μέντες αφού πήδηξε την Γουίνσλετ  :grin:) , όπως τον ʼγγλο Ασθενή (μετά ο Μινγκέλα μας τελείωσε)..

Η μόνη εξαίρεση κατ εμέ είναι οι περιπτώσεις δημιουργών όπως ο Ταραντίνο ή σειρών ταινιών όπως ο Μποντ, όπου κανείς εκτιμά πέρα από ό,τι εκτιμάται γενικώς σε μία ταινία, την τρέλα-ιδιαίτερη άποψη του σκηνοθέτη ή την ιστορική συνέχεια των ταινιών-σκηνών (τόσος θόρυβος π.χ. είχε γίνει προ δύο ετών για την σκηνή όπου η Χάλι Μπέρι έβγαινε στην παραλία θυμίζοντας την Ούρσουλα ʼντρες)

Και για όσους θυμούνται το γκρούπ των σινεφίλ από το παλιό φόρουμ, πάρτε κι αυτό :
 

Συνημμένα

  • brazil[1].gif
    brazil[1].gif
    127 KB · Εμφανίσεις: 55

mpotofilos

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Οκτ 2005
Μηνύματα
1.477
Κριτικές
13
Like
199
Πόντοι
6.055
το μπραζιλ ειναι η αγαπημενη μου ταινια ευγε που το ποσταρες σε παω!!!!!
 

Sincity

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
820
Like
6
Πόντοι
6
Σε συνέχεια των σινε-προτάσεων και των εξαιρετικών ταινιών που έχουν ήδη αναφέρει οι συναγωνιστές, θα πρότεινα τα
- Fight Club
- OldBoy
- SinCity
 

kauloulis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2006
Μηνύματα
31
Like
0
Πόντοι
0
Καποιος μου προτεινε κάτι καινούργιο ονόματι A nigth in the museum...
Ξερει κανείς τίποτα;
 

vasm

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2006
Μηνύματα
377
Κριτικές
5
Like
5
Πόντοι
1
Πολύ καλές παλιότερές ταινίες τα
Usual Suspects και American History X. 

Όπως επίσης και το Arlington Road που αναφέρθηκε και πιο πάνω
 

jimmye

Μέλος
Εγγρ.
6 Οκτ 2005
Μηνύματα
234
Like
1
Πόντοι
1
Βand of Brothers , μινι σειρα με θεμα την αληθινη ιστορια μιας αερομεταφερομενης μοναδας απο την D Day μεχρι το τελος του πολεμου.δε λεω παραπανω και συγγραφεας να ημουνα δε θα εβρισκα λογια να περιγραψω πως ενοιωσα οταν την ειδα.
 

momotis

Νέο Μέλος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
4
Like
0
Πόντοι
0
Παιδια να προτεινω κγω με τη σειρα μου,απο σειρες family guy,american dad ειδικα στα τελευταια επεισοδεια ειναι το κατι αλλο.Απο ταινιες ερωτικη με serena grandi! ανεπιφυλακτα το signora de la notte(lady of the night) αν σας αρεσουν τετοιου ειδους ιταλικου σοφτκορε κατεβαστε αβερτα tinto
brass.Aπο θριλερ το wrong turn ειναι γαματο καθως και το θεικο hills have eyes!Aπο νεες ακυκλοφορητες εν ελλαδι το harsh times και το altered.Απο κωμωδιες clerks,the waiting,the office  ειναι MUST!Τελος απο πορνο με υποθεση παντα θερισε στα avn βραβεια ειναι το pirates καθως και το masseuse με τη jenna.
 

Επισκέπτης
into the blue!!!με τζεσικα αλμπα και το κυριοτερο με ashley scott!!!επισης the rules of attraction με την ΘΕΑ shannyn sossamon και θεμα τι γινεται στα αμερικανικα πανεπιστημια!!
 

rokoss

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2006
Μηνύματα
1.282
Κριτικές
2
Like
5
Πόντοι
16
johnny got his gun..
δεν βρισκω λογια... αριστουργημα!!
 

Συνημμένα

  • 6a00c2251c80148fdb00c2251ca341f219-320pi.jpg
    6a00c2251c80148fdb00c2251ca341f219-320pi.jpg
    12,9 KB · Εμφανίσεις: 42

Altec73

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Φεβ 2006
Μηνύματα
10.153
Κριτικές
5
Like
58.678
Πόντοι
12.056
Μολις γυρισα απο το The PRESTIGE...γαματοοοο!!!!!! :dancing:
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
....καποιο παληκαρι πιο πανω ειπε για το south park. οι ιδιοι παραγωγοι εβγαλαν περυσι και το παρα πολυ καλο team america το οποιο δεν ειναι κινουμενα σχεδια αλλα με κουκλες..
επισης αν δεν γουσταρετε σωνει και καλα αμερικανιές δειτε και το υπεροχο ''βαθυς γαλαζιος κοσμος''. εχει κυκλοφορησει σε dvd προ 4ετιας..
 

vasm

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2006
Μηνύματα
377
Κριτικές
5
Like
5
Πόντοι
1
ρε συ savalas σου αρεσε το κουρδιστό πορτοκάλι; Πολυ αρρωστη ταινια
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Εγω ειδα προχτες τον καιρο των τσιγγανων.....πολυ ομορφη ταινια.....την ειχα δει και παλιοτερα αλλα δεν την θυμομουν.....επισης μου αρεσε το τρεξε λολα τρεξε και το πειραμα γερμανικες αμφοτερες....λιγο παλιες το ξερω αλλα ειναι απο τις αγαπημενες μου.......
 

vasm

Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2006
Μηνύματα
377
Κριτικές
5
Like
5
Πόντοι
1
Ωραιο ηταν.
Για τη σημερινή εποχή δε λέει και τιποτα γιατι εχουν βγεί πολύ πιο άρρωστες,
αλλα οταν ειχε βγεί τη δεκαετία του 70 ειχε γίνει σάλος, απογορέψαν απο πολλά σινεμά να τη παίξουν κτλ....
Λεει αρκετές αλήθιες πάντως η ταινία , και που ποέρχετε η βία στη κοινωνία αλλα κυρίως δειχνει ποσο απαίσιο ειναι το συστημα σωφρονησμού.
Και να σκεφτεις οτι εχουν περάσει 30 χρόνια και τα προβλήματα στη κοινωνία και στο κράτος που τα δείχνει η ταινία παραμένουν τα ίδια χωρις να εχει αλλάξει τίποτα 
Δεν έχεις άδικο για τα σωστά μηνύματα πάνω στο θέμα του σωφρονισμού και των προβλημάτων της κοινωνίας, απλά εμένα δεν μου άρεσε ο σουρεαλιστικός τρόπος με τον οποίο τα παρουσίασε. Πάντως για την εποχή της ήταν ανατρεπτική, to say the least! 

Υ.Γ. για όσους θέλουν να την βρουν σε καποιο torrent ή κατι τετοιο η ταινία στα αγγλικα λέγεται Clockwork Orange
 

mounitsa

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Οκτ 2006
Μηνύματα
20.880
Like
13
Πόντοι
366
Ο ιδιος ο κιουμπρικ ειχε αποσυρει το κουρδιστο πορτοκαλι γιατι ειχε γινει παραδειγμα προς μιμιση η βια της ταινιας.....παρολαυτα μου αρεσε παρα πολυ αν το δεις λιγοτερο επιφανειακα
 

fkmenace

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2006
Μηνύματα
647
Like
14
Πόντοι
6
Όντως παιδιά το κουρδιστό πορτοκάλι ήταν απλά ΠΟΛΥ ΜΠΡΟΣΤΑ.. Μα πολύ μπροστά! Και το δόγμα της εντύπωσης στο μυαλό του θεατή απόψεων , ανησυχιών και ιδεολογιών μέσω του σοκ πάντοτε απέδωσε καρπούς.. Απλά μπροστά ο Κιούμπρικ, όπως πάντα.

Από όσα αναφέρθηκαν, μεγάλη ταινία το Johny got his gun.. Θέμα που σπάει κόκκαλα, σκηνές και πλάνα.. απλά μαεστρία!

Από τα όσα ανέφερε ο Σαβάλας, και να ναι καλά για τον κόπο του, πάρα πολλά είναι άξια αναφοράς. Θα αναφέρω μόνο το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό.. ο Σιδηρούς Σταυρός κύριοι. Ένα μεγάλο respect στον Κόμπερν , για το υστερικό γέλιο του στο τέλος, ένα βήμα πριν το θάνατο, ενώ ο Μαξιμίλιαν Σελ ψάχνεται να δεί πως πυροβολεί το αυτόματό του.. Μια από τις ελάχιστες ταινίες για τον Β' που έγιναν από την πλευρά των Γερμανών, και για μένα, μια από τις πιο ουσιαστικές και ανθρώπινες...
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
30
Πόντοι
2.057
υπαρχουν πολλες και καλες ταινιες που ολοι μας εχουμε να αναφερουμε.....εμενα προσωπικα με στιγματισαν για διαφορετικους λογους οι κατωθι ταινιες: "η λαμψη" του kumbrick 1982-"ματια ερμητικα κλειστα" παλι του kumbrick 1999-"barry lindon" kumbrick again-"κουρδιστο πορτοκαλι" yes kumbrick...."ταxi driver" του 1976 η πρωτη εμφανιση πρωταγωνιστικη του ντε νιρο..."the mission" του 1986 τρομερη ταινια...."ο τελευταιος αυτοκρατορας" "run lola run" "great expectations" του 1994 νομιζω με τον αγαπημενο μου ethan hawk..."7 μερες στο θιβετ" "ο μονομαχος" "ο τελευταιος σαμουραι" "γεννημενος την 4η ιουλιου" "οι συμμοριες της νεας υορκης" "η γαλαζια λιμνη".Μολις γυρισα απο σινεμα εν τω μεταξυ οπου ειδα την ταινια "αρωμα-η ιστορια ενος δολοφονου" για την οποια ειμαι λιγο μπερδεμενος ως προς το τι πρεσβευει η ταινια και τι θελει να περασει ως μυνημα ο σκηνοθετης...ισως θα μπορουσε να βοηθησει ο χρυσαργος εδω.....παντως η επιμελέια γενικα του εργου ειναι εξαιρετικη απο καθε αποψη.....σκηνοθεσια,φωτογραφια,μουσικη επενδυση,σκηνογραφια!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom