Νέα

Προκαλεί η Ένωση Αθέων, Διοργανώνει πάρτι με κοψίδια την Μεγάλη Παρασκευή!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ampelale
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

digit_ten

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.240
Κριτικές
4
Like
69
Πόντοι
16
Για τη θεια κοινωνία, δεν ξερω. Οι περισσότεροι προτεστάντες και καθολικοί φίλοι μου, συνήθως επιλέγουν να νηστεύουν κατι που τους αρεσει, π.χ. σοκολάτα, ή τυρί.

Ε...;;;;
Τι είδους νηστεία είναι αυτή..;;
 

Ταναλιας

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2009
Μηνύματα
72
Like
0
Πόντοι
0
Τι να σου πω, αυτο κάνουν. Παρασκευές θεωρητικά κι αυτοί νηστεύουν το κρέας αλλα κανεις γνωστός μου δεν το κανει.
 

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
74
Πόντοι
76
Ας φάνε όλοι ότι φάνε γιατί με τα νέα μέτρα που έρχονται θα πέσει πείνα επιπέδου Βενεζουέλα και Ζιμπάμπουε...δεν είναι καιρός για νηστείες...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.264
Κριτικές
1
Like
29.954
Πόντοι
8.006
Η Ένωση Αθέων είναι μια ομάδα, που κάνει ένα γεγονός και προσκαλεί τα μέλη αλλά και όσους γουστάρουν. Δεν ανάγκασε ΚΑΝΕΝΑ να μη κάνει νηστεία. Οι Χριστιανοί (το πόσο Χριστιανοί είναι ξέρουμε όλοι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, ειδικά όσοι γράφουν εδώ μέσα) προσπαθούν να αναγκάσουν τους άλλους με απειλές, κατάρες και προσευχές στο Θεό τους να μην φάνε κρέας. Αλλά η μεγάλη πλάκα είναι ότι στην Ελλάδα υπάρχουν Έλληνες με άλλα Χριστιανικά δόγματα (Καθολικοί, Μάρτυρες του Ιαχωβά, Πεντηκοστιανοί κλπ) οι οποίοι είτε έχουν άλλη ημερομηνία για την Μεγάλη Παρασκευή, ή δεν την δέχονται!!!!! Επίσης υπάρχουν Εθνικοί, Μουσουλμάνοι (Μειονότητα Θράκης, Πομάκοι) που δεν θα νηστέψουν. Αυτό που ενοχλεί λοιπόν είναι κάτι άλλο, κι έχουν τρελαθεί στις κατάρες. Αν οι πιστοί πιστεύουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, δεν πρέπει να ενοχλούνται. Αφού οι άθεοι θα πάνε στην κόλαση, ή μήπως όχι; Και γιατί να κάνουν κάτι το Ραμαζάνι; Όσοι τηρούν το Ραμαζάνι δεν έχουν βγει να καταριούνται στις τηλεοράσεις όσους δεν το πιστεύουν. Οι Χριστιανοί το κάνουν   
Tι λες ρε μεγαλε, εισαι σοβαρος? Ποιον υποχρεωσαν και με ποιον τροπο οι χριστιανοι να κανει νηστεια την Μεγαλη Παρασκευη? Ποιος σε καταραστηκε δηλαδη? Τι ανοησιες ειναι αυτες που λες? Οι μουσουλμανοι δηλαδη ειναι ανεκτικοι και οι χριστιανοι οχι. Καλα, κούνα το κεφαλι σου.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.264
Κριτικές
1
Like
29.954
Πόντοι
8.006

Gunnar

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2013
Μηνύματα
6.336
Κριτικές
26
Like
74
Πόντοι
76
H εκκλησία αν ήταν σοβαρή δεν θα έμπαινε στον κόπο να τους απαντήσει αφού οι τύποι την τρολάρουν. Επειδή όμως έχουν και αυτοί την ορθόδοξη αλαζονεία του "θα πιστεύεις, αλλιώς είσαι εχθρός μου", γίνεται φαύλος κύκλος. Γελοιότητες εκατέρωθεν...
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.264
Κριτικές
1
Like
29.954
Πόντοι
8.006
αθεοι ειναι απλα με τη συγκεκριμενη μερα δειχνουν οτι ειναι μια μερα οπως ολες οι αλλες επισης στην λογικη του αθεου δεν υπαρχει καμια προκληση γιατι δεν ασπαζοντε τον θεο των χριστιανων οποτε δεν τουσ ενδιαφερει τι θα σκεφτουν γιατι δεν τους νοιαζει,αν καποιος νιωσει προκληση αυτοσ εχει το προβλημα
Με την ιδια λογικη, και το να εισαι ξεβρακωτος ειναι κατι απολυτα φυσικο, δεν ηρθαμε με ρουχα σε αυτον τον κοσμο, αρα αν βγεις στο δρομο ξεβρακωτος το προβλημα το εχει αυτος που θα προσβληθει. Μαλλον εχετε παρεξηγησει τι σημαινει "προκληση".
Το τι ειναι "προκληση" δεν το καθοριζει ο προκαλών, αλλά ο προκαλούμενος. Στοιχειωδη πραγματα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.264
Κριτικές
1
Like
29.954
Πόντοι
8.006
H εκκλησία αν ήταν σοβαρή δεν θα έμπαινε στον κόπο να τους απαντήσει αφού οι τύποι την τρολάρουν. Επειδή όμως έχουν και αυτοί την ορθόδοξη αλαζονεία του "θα πιστεύεις, αλλιώς είσαι εχθρός μου", γίνεται φαύλος κύκλος. Γελοιότητες εκατέρωθεν...
Η Εκκλησια ασφαλώς και δεν επρεπε καν να μπει στον κοπο να ασχοληθει.
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
16
Πόντοι
5.775
Με την ιδια λογικη, και το να εισαι ξεβρακωτος ειναι κατι απολυτα φυσικο, δεν ηρθαμε με ρουχα σε αυτον τον κοσμο, αρα αν βγεις στο δρομο ξεβρακωτος το προβλημα το εχει αυτος που θα προσβληθει. Μαλλον εχετε παρεξηγησει τι σημαινει "προκληση".
Το τι ειναι "προκληση" δεν το καθοριζει ο προκαλών, αλλά ο προκαλούμενος. Στοιχειωδη πραγματα.

Μην γραφεις σαν νεο-αριστερος και μονιμα θιγμενος.

Αν ειναι ετσι, προκληση για μενα ειναι ο τροπος που γραφεις πχ. Τι σημαινει αυτο; Θα πρεπει να σου επιβαλλω να σταματησεις να το κανεις μηπως;

Ετσι και η κρεοφαγια την "μεγαλη" παρασκευη. Ο ενας τρωει παρασκευη, ο αλλος σφαζει αρνια ( και καλα κανει ) την Κυριακη ενω δηθεν εχει νηστεψει πιο πριν ( ασχετα αν η νηστεια ειναι τροπος ζωης και οχι 1 βδομαδα η ενας μηνας πριν το Πασχα ). Χεστηκαμε που κλαναμε ενα πραγμα.



Η Εκκλησια ασφαλώς και δεν επρεπε καν να μπει στον κοπο να ασχοληθει.

Οπως ολες οι εταιριες, ετσι και η εκκλησια εχει πελατες να συντηρησει. Λογικο που ασχολειται.
 

lexritis

Μέλος
Εγγρ.
23 Οκτ 2015
Μηνύματα
983
Κριτικές
2
Like
480
Πόντοι
26
:s&m_2:
 

Συνημμένα

  • CKfocEkW8AE-6XF.jpg
    CKfocEkW8AE-6XF.jpg
    43,9 KB · Εμφανίσεις: 13

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.536
Κριτικές
4
Like
445
Πόντοι
36
Το τι λεει η ενωση αθεων δεν αποτελει θεσφατο για τη συμπεριφορα και τα πιστευω του καθε αντιθρησκου η αντιθειστη.

Σε αντιθεση με τον χριστιανο, που η συμπεριφορα του ΠΡΕΠΕΙ να επηρεαζεται και να διεπεται απο τους κανονες που ειναι ρητα γραμμενοι στα βιβλια που πιστευει.

Μην μπερδευεις την πουτσα με τη βουρτσα κοινως.
προφανως και μπερδευεις εσυ την πουτσα με τη βουρτσα.η λεξη αθεος εχει διαφορετικο νοημα απο τον αντιθειστη ή τον αντιθρησκο.αθεος ειναι αυτος που δεν πιστευει σε θεοτητες,αντιθρησκος ειναι αυτος που πολεμαει τις θεοτητες.αν λοιπον πολεμαει τις θεοτητες,σημαινει πως αποδεχεται την υπαρξη τους,αρα δεν ειναι αθεος.
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.536
Κριτικές
4
Like
445
Πόντοι
36
Αν ξέρει κάποιος..
Οι καθολικοί που θρησκευτικά είναι ίδιοι με μας, έχουν το  40ήμερο της νηστείας..;
Νηστεύουν πριν κοινωνήσουν..;;
εχουν σαρακοστη αλλα χωρις νηστεια.καποιες μερες δεν τρωνε κρεας,οπως τωρα ας πουμε αλλα τρωνε ψαρι.
το βαφτζω το κρεας ψαρι,μαλλον απο αυτους εχει βγει.
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
16
Πόντοι
5.775
προφανως και μπερδευεις εσυ την πουτσα με τη βουρτσα.η λεξη αθεος εχει διαφορετικο νοημα απο τον αντιθειστη ή τον αντιθρησκο.αθεος ειναι αυτος που δεν πιστευει σε θεοτητες,αντιθρησκος ειναι αυτος που πολεμαει τις θεοτητες.αν λοιπον πολεμαει τις θεοτητες,σημαινει πως αποδεχεται την υπαρξη τους,αρα δεν ειναι αθεος.

Για την ταμπακιερα τιποτα;
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.536
Κριτικές
4
Like
445
Πόντοι
36
Για την ταμπακιερα τιποτα;
για την ταμπακιερα τα ειπε οπως ειναι ο αλεξ.εγω αν ειμαι αθεος και θα φαω κανονικα ολη την εβδομαδα,δεν εχω λογο να ενημερωσω κανενα.οπως δε θα ενημερωσω αν νηστευω στην περιπτωση που ειμαι ενθεος.
μαλακισμενες κινησεις ειναι ρε τυπε...
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
16
Πόντοι
5.775
για την ταμπακιερα τα ειπε οπως ειναι ο αλεξ.εγω αν ειμαι αθεος και θα φαω κανονικα ολη την εβδομαδα,δεν εχω λογο να ενημερωσω κανενα.οπως δε θα ενημερωσω αν νηστευω στην περιπτωση που ειμαι ενθεος.
μαλακισμενες κινησεις ειναι ρε τυπε...

Ουτε να μιλησεις εχεις λογο αυτη τη στιγμη σε εμενα. Το κανεις επειδη το γουσταρεις ομως, σωστα; Ειναι σαν την γνωστη μαλακια που θα ειναι αργα οταν καταλαβουμε ποσο λαθος ειναι : "Επειδη δεν εχω κατι να  κρυψω, δε με νοιαζει αν με ψαχνουν".

Αυτη η προταση που μολις εγραψες ειναι η αρχη του φασισμου. Μπορει στα ματια σου και στο μυαλο σου να μην διακρινεις λογο για να κανει κατι ο οποιοσδηποτε, οσο ομως εχει την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ να το κανει, μπορει να επιλεξει να το κανει. Οποτε μοκο, εν ολιγοις.

Επισης, τα περι προκλησης και μαλακιες ειναι για γελια. Οι θρησκειες ειναι  οι μονες ιδεολογιες που προστατευονται απο το νομο, καταχρηστικα και φασιστικα εναντιον σε προσωπικες και συλλογικες ελευθεριες της κοινωνιας και του ανθρωπου.

Αν ειναι μαλακισμενη η οχι κινηση, ειναι αλλο θεμα, το κρινει προσωπικα ο καθενας μας, αθεος η μη.
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.536
Κριτικές
4
Like
445
Πόντοι
36
Ουτε να μιλησεις εχεις λογο αυτη τη στιγμη σε εμενα. Το κανεις επειδη το γουσταρεις ομως, σωστα; Ειναι σαν την γνωστη μαλακια που θα ειναι αργα οταν καταλαβουμε ποσο λαθος ειναι : "Επειδη δεν εχω κατι να  κρυψω, δε με νοιαζει αν με ψαχνουν".

Αυτη η προταση που μολις εγραψες ειναι η αρχη του φασισμου. Μπορει στα ματια σου και στο μυαλο σου να μην διακρινεις λογο για να κανει κατι ο οποιοσδηποτε, οσο ομως εχει την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ να το κανει, μπορει να επιλεξει να το κανει. Οποτε μοκο, εν ολιγοις.

Επισης, τα περι προκλησης και μαλακιες ειναι για γελια. Οι θρησκειες ειναι  οι μονες ιδεολογιες που προστατευονται απο το νομο, καταχρηστικα και φασιστικα εναντιον σε προσωπικες και συλλογικες ελευθεριες της κοινωνιας και του ανθρωπου.

Αν ειναι μαλακισμενη η οχι κινηση, ειναι αλλο θεμα, το κρινει προσωπικα ο καθενας μας, αθεος η μη.
μοκο εν ολιγοις;προσπαθεις να μου κλεισεις το στομα δηλαδη επειδη εχω την ιδια αποψη σε αυτο το θεα με τον αλεξ;εισαι φασιστας τυπε;
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
16
Πόντοι
5.775
μοκο εν ολιγοις;προσπαθεις να μου κλεισεις το στομα δηλαδη επειδη εχω την ιδια αποψη σε αυτο το θεα με τον αλεξ;εισαι φασιστας τυπε;

Οταν εκφραζεις την επιθυμια σου να φιμωσεις τον οποιονδηποτε με τον οποιο δε συμφωνεις, ναι πρεπει να το βουλωνεις μπας και σκεφτεις λιγακι πρωτα.
 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.536
Κριτικές
4
Like
445
Πόντοι
36
Οταν εκφραζεις την επιθυμια σου να φιμωσεις τον οποιονδηποτε με τον οποιο δε συμφωνεις, ναι πρεπει να το βουλωνεις μπας και σκεφτεις λιγακι πρωτα.
αυτο που περιγραφεις το εκανες εσυ.αυτο που εκανα εγω ηταν να διαχωρισω τον αθεο απο τον αντιθεο χωρις να παρω θεση τι πιστευω ή τη δεν πιστευω.απο την πρωτη σου απαντηση,κοιταξες πως θα με φιμωσεις και υπηρξες επιθετικος σε καθε αντιθετο με τις αντιληψεις σου.εσυ εισαι λοιπον ο φασιστας και οχι οι αλλοι.αν θες να φας κρεας παντως την ερχομενη παρασκευη,μπορεις να το κανεις χωρις να σε ενοχλησει κανενας γιατι σε αντιθεση με ο,τι πιστευεις,ο νομος δεν προστατευει μονο τις θρησκειες αλλα προστατευει και τους αθεους.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom