Νέα

Προκαλεί η Ένωση Αθέων, Διοργανώνει πάρτι με κοψίδια την Μεγάλη Παρασκευή!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ampelale
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 81K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Οσον αφορα την ουσια της υποθεσης.

Η συγκεκριμενη ενεργεια δεν αποτελει αθειστικη "εορτή" παρα μονο προβοκατσια.

Ο στοχος της προβοκατσιας ειναι να δημιουργησει αντιδραση και μεσω του σχετικου θορυβου να προβληθει η ταση της αθειας.

Δεν ειμαι "θεουσος" αλλα δεν γουσταρω να τσιμπαω και στη προβοκατσια σα χανος.

Καλες γιορτες σε ολους !! :hi: :hi:
 

nikolakis66

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.004
Κριτικές
4
Like
836
Πόντοι
376
Οταν επιλεγεις δειπνο "φανερο" με κοψιδια την Μεγαλη Παρασκευη, τοτε δεν εισαι Αθεος. Εισαι απλώς αντιχριστιανός. Γιατι δεν επιλεγουν κατι κατα το Ραμαζανι ας πουμε? Οι τύποι αυτοι απλώς ετεροπροσδιοριζονται ως αντιθετοι στον χριστιανισμο, οχι ως αθεοι. Κι αυτο εχει τεραστια διαφορα, γιατι δεν ειναι αθεοι αλλά απλώς επιθυμουν να προκαλούν τους χριστιανους. Ο άθεος απλώς αδιαφορει. Δεν προκαλεί.
Μην ξεχνάμε ότι η χριστιανική εκκλησία επέτρεψε να κυρηχθεί παράνομη και να απαγορευτεί η θρησκεία τους. Κάτι που εξ ορισμου ειναι αντίθετο στις διδασκαλίες του χριστού.

Αρα έχουν κάθε δικαίωμα να είναι αντιχριστιανοί και είναι λογικό άλλωστε.
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
Οταν επιλεγεις δειπνο "φανερο" με κοψιδια την Μεγαλη Παρασκευη, τοτε δεν εισαι Αθεος. Εισαι απλώς αντιχριστιανός. Γιατι δεν επιλεγουν κατι κατα το Ραμαζανι ας πουμε? Οι τύποι αυτοι απλώς ετεροπροσδιοριζονται ως αντιθετοι στον χριστιανισμο, οχι ως αθεοι. Κι αυτο εχει τεραστια διαφορα, γιατι δεν ειναι αθεοι αλλά απλώς επιθυμουν να προκαλούν τους χριστιανους. Ο άθεος απλώς αδιαφορει. Δεν προκαλεί.

σε κάποια πράγματα συμφωνώ που λές και έχεις δίκιο ναι ο άθεος δεν είναι ανάγκη να ψήσει τη μ.παρασκευή απλά το κάνει για να προκαλέσει και όχι για το αίσθημα του αντιχριστιαισμού αλλά όπως ακριβώς τα νήπια.Οι ιδεολόγοι άθεοι/άθρησκοι τη μ.παρασκευη την αντιμετωπίζουν σαν μια μέρα σαν όλες τις άλλες.Δεν προγραμματίζουν τι θα φάνε. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί επικεντρώνεσαι τόσο στο μουσουλμανισμό.Δηλαδή αν κάποιος φάει κρέας τη μ.Παρασκευή γιατί πρέπει να πάει να κάψει και ένα κοράνι? η να σφάξει μια αγελάδα? η οτιδήποτε άλλο?
 

Anal_Hunter

Τιμημένος
Εγγρ.
12 Αυγ 2005
Μηνύματα
4.643
Κριτικές
10
Like
16
Πόντοι
5.775
έτσι και η ομάδα των αθεων δεν χρειάζεται να πλημμυρίσει το ίντερνετ με την αναγγελία της συγκεκριμένης πράξης.

Τιποτα δεν χρειαζεται.

Περα απο το οξυγονο, το φαι, το νερο το χεσιμο και το σεξ, ολα τα αλλα ειναι επιπλαστα, δευτερευοντα και τα διαμορφωνουμε αναλογα με τις επικρατουσες συνθηκες.

Εχει καθε δικαιωμα ομως να το κανει, και να το πει, και να το δειξει και να φωναξει για αυτο, χωρις να αναγκασει κανεναν να την ακολουθησει.

Απλα πραγματα.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.586
Like
13.743
Πόντοι
3.656
Τύπωσε το, να το έχεις στην κουζίνα. Αλλιώς δε θα βγάλεις άκρη. Είναι ΠΟΛΛΕΣ πληροφορίες.


Καλή Σαρακοστή.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Είναι όμως πολύπλοκο, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι θα το κάνω αλλά όχι τώρα που έχω τραπέζι. Θα προτιμήσω το δοκιμασμένο Γκιούλμπασι, πάντα με βγάζει ασπροπρόσωπο. Και πάλι ευχαριστώ, φαίνεται πολύ καλό
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.586
Like
13.743
Πόντοι
3.656
κομμουνιστής μέχρι να κονομήσει
αναρχικός μέχρι να γίνει διευθυντής και
άθεος μέχρι να αρχίσει να πέφτει το αεροπλάνο

:woldman: :woldman: :woldman: :woldman: :woldman: :woldman: :woldman:

Αστήριχτο ευφυολόγημα. Μπορείς να μας πληροφορήσεις πόσοι ήταν σε αεροπλάνο που έπεφτε και είδαν άθεους που άλλαξαν γνώμη; Σε ποιο ποσοστό; Πως μας το μετέφεραν;  Ήταν το στατιστικό δείγμα αντιπροσωπευτικό; Πού είχε εκπαιδευτεί ο Παρατηρητής Πτώσεων Αεροπλάνων; Οι θρήσκοι έκατσαν να περιμένουν με γαλήνη το θάνατο ή άρχισαν να ουρλιάζουν και να ψάχνουν το αλεξίπτωτο, αντί να προσευχηθούν να τους σώσει ο Πανάγαθος;
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.586
Like
13.743
Πόντοι
3.656
Tι λες ρε μεγαλε, εισαι σοβαρος? Ποιον υποχρεωσαν και με ποιον τροπο οι χριστιανοι να κανει νηστεια την Μεγαλη Παρασκευη? Ποιος σε καταραστηκε δηλαδη? Τι ανοησιες ειναι αυτες που λες? Οι μουσουλμανοι δηλαδη ειναι ανεκτικοι και οι χριστιανοι οχι. Καλα, κούνα το κεφαλι σου.

Αλίμονο να υποστήριζα ότι οι Μουσουλμάνοι είναι ανεκτικοί. Τα ίδια σκατά (και πολύ χειρότερα λόγω της μη ύπαρξης διαφωτισμού) είναι τα ομογάλακτα αδέλφια των Χριστιανών.  Μάλλον δεν παρακολουθείς ειδήσεις. Θα σε ενημερώσω λοιπόν εγώ, ποιος προσευχήθηκε να τρυπήσουν τα στομάχια μας.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.586
Like
13.743
Πόντοι
3.656
Αυτην την παπαριά επισης, μπορεις να μας την εξηγησεις λιγο παραπανω?

Βεβαίως. Το σεξ εκτός γάμου θεωρείται πορνεία από την Εκκλησία, είτε σου αρέσει είτε όχι. Αλλά ακόμα και εντός γάμου, το μόνο αποδεκτό σεξ είναι για τεκνοποίηση. Με λίγα λόγια, όσοι ψάχνουν πληροφορίες είτε για πόρνες, είτε κερατώνουν τις γυναίκες τους με τις γυναίκες της διπλανής πόρτας, πάνε σούμπιτοι για κόλαση. Όποιος επέβαλε σε γυναίκα να κάνει έκτρωση (φυσικά και η ίδια η γυναίκα) επίσης για κόλαση πάνε. Η Θρησκεία δεν είναι μπουφές, για να διαλέγεις ότι σου αρέσει. Αν το κάνεις, γίνεσαι αιρετικός. Θα σε πληροφορήσω λοιπόν για τις νηστείες που έχει η Ορθόδοξη Εκκλησία. 40 μέρες πριν το Πάσχα, 40 μέρες πριν τα Χριστούγεννα, τον 15Αύγουστο (15 μέρες) και των Αγίων Αποστόλων. Ακόμα κάθε Τετάρτη και κάθε Παρασκευή. Το σεξ απαγορεύεται κατά τη νηστεία, 3 μέρες πριν κοινωνήσεις και τη μέρα που κοινωνάς. Δηλαδή: όχι την  Τετάρτη (νηστεία), όχι την Πέμπτη ( 3 μέρες πριν κοινωνήσεις), όχι την Παρασκευή (νηστεία), όχι το Σάββατο (1 μέρα πριν κοινωνήσεις), όχι την Κυριακή (κοινωνάς). Επιτρέπεται Δευτέρα και Τρίτη ΑΝ 1.δεν πέφτεις σε νηστεία 2. Αν η γυναίκα σου δεν έχει περίοδο. Και για να σε βοηθήσω, διάβασε τον κατάλογο των αμαρτημάτων που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κάνεις
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.586
Like
13.743
Πόντοι
3.656
H εκκλησία αν ήταν σοβαρή δεν θα έμπαινε στον κόπο να τους απαντήσει αφού οι τύποι την τρολάρουν. Επειδή όμως έχουν και αυτοί την ορθόδοξη αλαζονεία του "θα πιστεύεις, αλλιώς είσαι εχθρός μου", γίνεται φαύλος κύκλος. Γελοιότητες εκατέρωθεν...

Δεν σε καταλαβαίνω. Γιατί τους θεωρείς αλαζόνες; οι άνθρωποι είναι ΣΥΝΕΠΕΙΣ με τα Ιερά τους Βιβλία. Εξ’ άλλου ο ίδιος ο Ιησούς είπε ότι 30 Όποιος δεν είναι μαζί μου, είναι εναντίον μου, κι όποιος δε μαζεύει μαζί μου, σκορπίζει. (Ματθαίος 12)
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.586
Like
13.743
Πόντοι
3.656
εχουν σαρακοστη αλλα χωρις νηστεια.καποιες μερες δεν τρωνε κρεας,οπως τωρα ας πουμε αλλα τρωνε ψαρι.
το βαφτζω το κρεας ψαρι,μαλλον απο αυτους εχει βγει.

Ναι. Το αναφέρει ο Ροίδης στην Πάπισα Ιωάννα (γι αυτό και αφορίστηκε). Οι καλόγεροι, έραιναν το ψητό αρνί με αγιασμό και του έκαναν τελετή βάπτισης, ονομάζοντάς το ψάρι. Τυπικά, οι καλόγεροι δεν τρώνε ποτέ κρέας. Έτσι το χλαπάκιαζαν μια χαρά
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Βεβαίως. Το σεξ εκτός γάμου θεωρείται πορνεία από την Εκκλησία, είτε σου αρέσει είτε όχι. Αλλά ακόμα και εντός γάμου, το μόνο αποδεκτό σεξ είναι για τεκνοποίηση. Με λίγα λόγια, όσοι ψάχνουν πληροφορίες είτε για πόρνες, είτε κερατώνουν τις γυναίκες τους με τις γυναίκες της διπλανής πόρτας, πάνε σούμπιτοι για κόλαση. Όποιος επέβαλε σε γυναίκα να κάνει έκτρωση (φυσικά και η ίδια η γυναίκα) επίσης για κόλαση πάνε. Η Θρησκεία δεν είναι μπουφές, για να διαλέγεις ότι σου αρέσει. Αν το κάνεις, γίνεσαι αιρετικός. Θα σε πληροφορήσω λοιπόν για τις νηστείες που έχει η Ορθόδοξη Εκκλησία. 40 μέρες πριν το Πάσχα, 40 μέρες πριν τα Χριστούγεννα, τον 15Αύγουστο (15 μέρες) και των Αγίων Αποστόλων. Ακόμα κάθε Τετάρτη και κάθε Παρασκευή. Το σεξ απαγορεύεται κατά τη νηστεία, 3 μέρες πριν κοινωνήσεις και τη μέρα που κοινωνάς. Δηλαδή: όχι την  Τετάρτη (νηστεία), όχι την Πέμπτη ( 3 μέρες πριν κοινωνήσεις), όχι την Παρασκευή (νηστεία), όχι το Σάββατο (1 μέρα πριν κοινωνήσεις), όχι την Κυριακή (κοινωνάς). Επιτρέπεται Δευτέρα και Τρίτη ΑΝ 1.δεν πέφτεις σε νηστεία 2. Αν η γυναίκα σου δεν έχει περίοδο. Και για να σε βοηθήσω, διάβασε τον κατάλογο των αμαρτημάτων που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κάνεις

ρε παίκτη σε υποχρέωσε κανένας να γίνεις χριστιανός ???

ΥΓ και μην μου πεις ότι σε βαφτίσανε παρά την θέληση σου επειδή ήσουν βρέφος ... γιατί θα σου απαντήσω τράβα βρες τους γονείς σου και βγάλτους τ'αντερα για το κακό που σου κάνανε...
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.789
Κριτικές
8
Like
2.586
Πόντοι
506
Βεβαίως. Το σεξ εκτός γάμου θεωρείται πορνεία από την Εκκλησία, είτε σου αρέσει είτε όχι. Αλλά ακόμα και εντός γάμου, το μόνο αποδεκτό σεξ είναι για τεκνοποίηση. Με λίγα λόγια, όσοι ψάχνουν πληροφορίες είτε για πόρνες, είτε κερατώνουν τις γυναίκες τους με τις γυναίκες της διπλανής πόρτας, πάνε σούμπιτοι για κόλαση. Όποιος επέβαλε σε γυναίκα να κάνει έκτρωση (φυσικά και η ίδια η γυναίκα) επίσης για κόλαση πάνε. Η Θρησκεία δεν είναι μπουφές, για να διαλέγεις ότι σου αρέσει. Αν το κάνεις, γίνεσαι αιρετικός. Θα σε πληροφορήσω λοιπόν για τις νηστείες που έχει η Ορθόδοξη Εκκλησία. 40 μέρες πριν το Πάσχα, 40 μέρες πριν τα Χριστούγεννα, τον 15Αύγουστο (15 μέρες) και των Αγίων Αποστόλων. Ακόμα κάθε Τετάρτη και κάθε Παρασκευή. Το σεξ απαγορεύεται κατά τη νηστεία, 3 μέρες πριν κοινωνήσεις και τη μέρα που κοινωνάς. Δηλαδή: όχι την  Τετάρτη (νηστεία), όχι την Πέμπτη ( 3 μέρες πριν κοινωνήσεις), όχι την Παρασκευή (νηστεία), όχι το Σάββατο (1 μέρα πριν κοινωνήσεις), όχι την Κυριακή (κοινωνάς). Επιτρέπεται Δευτέρα και Τρίτη ΑΝ 1.δεν πέφτεις σε νηστεία 2. Αν η γυναίκα σου δεν έχει περίοδο. Και για να σε βοηθήσω, διάβασε τον κατάλογο των αμαρτημάτων που ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κάνεις
αλανθαστοσ. Ωραίος τύπε  :thumbsup:
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.586
Like
13.743
Πόντοι
3.656
ρε παίκτη σε υποχρέωσε κανένας να γίνεις χριστιανός ???

ΥΓ και μην μου πεις ότι σε βαφτίσανε παρά την θέληση σου επειδή ήσουν βρέφος ... γιατί θα σου απαντήσω τράβα βρες τους γονείς σου και βγάλτους τ'αντερα για το κακό που σου κάνανε...

Απάντησα στο μέλος που μου ζήτησε να αναλύσω τη φράση που έγραψα ότι ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ γράφουν εδώ μέσα ξέρουμε την υποκρισία αυτών που δηλώνουν Χριστιανοί. Ο Καλός Χριστιανός, δεν είναι ούτε μέλος, ούτε επισκέπτης του bourdela.com. Αλλιώς, είναι σχιζοφρενής. Η Πορνεία και η Μοιχεία είναι αμαρτήματα που σε στέλνουν στην κόλαση. Δεν κακίζω τους γονείς μου. Δεν υπήρχε άλλος τρόπος να μου δώσουν όνομα και στο σχολείο θα έτρωγα τρομερό bullying. Τι άλλο από τρομοκρατία και συνεχή πλύση εγκεφάλου έχει ο Χριστιανισμός για να επιβάλει τις αστήριχτες ανοησίες του; 
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
17880522_1068442913261001_4569942171762277411_o.jpg

:tooth: :tooth: :orchestra:
 

magkos

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2006
Μηνύματα
1.469
Κριτικές
2
Like
201
Πόντοι
16
Η ορθοδοξια μας συγχωρει ολες τις αμαρτιες.Αλλωστε το πασχα κοινωνουν ολοι νηστευσαντες και μη ...αυτη ειναι η μαγκια
 

athinaios3

Μέλος
Εγγρ.
12 Ιουλ 2010
Μηνύματα
75
Κριτικές
4
Like
132
Πόντοι
0
Δεν ειναι Άθεοι πρωην Συριζοπουλα ειναι ...
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.789
Κριτικές
8
Like
2.586
Πόντοι
506
Η ορθοδοξια μας συγχωρει ολες τις αμαρτιες.Αλλωστε το πασχα κοινωνουν ολοι νηστευσαντες και μη ...αυτη ειναι η μαγκια
δηλαδή μπορώ να κάνω ότι αμαρτία θέλω στη ζωή μου να γίνω ίσο κάφροσ γούσταρω και λίγο πριν πεθάνω ρίχνω μια εξομολόγηση και πάω παράδεισο. Πόσο βολικό..
 

singer

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
2.686
Κριτικές
5
Like
7.509
Πόντοι
1.056
σε κάποια πράγματα συμφωνώ που λές και έχεις δίκιο ναι ο άθεος δεν είναι ανάγκη να ψήσει τη μ.παρασκευή απλά το κάνει για να προκαλέσει και όχι για το αίσθημα του αντιχριστιαισμού αλλά όπως ακριβώς τα νήπια.Οι ιδεολόγοι άθεοι/άθρησκοι τη μ.παρασκευη την αντιμετωπίζουν σαν μια μέρα σαν όλες τις άλλες.Δεν προγραμματίζουν τι θα φάνε. Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί επικεντρώνεσαι τόσο στο μουσουλμανισμό.Δηλαδή αν κάποιος φάει κρέας τη μ.Παρασκευή γιατί πρέπει να πάει να κάψει και ένα κοράνι? η να σφάξει μια αγελάδα? η οτιδήποτε άλλο?
Με καλύπτεις με αυτά που έγραψες φίλε είμαι άθρησκος (όχι άθεος) και δεν αλλάζω την καθημερινότητά μου για να προκαλέσω. Αν μπεις σε ομάδες που αντιμάχονται άλλες θρησκευτικές ιδεολογίες γίνεσαι ίδιος με αυτούς που κατηγοράς.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom