Νέα

Προκαλεί η Ένωση Αθέων, Διοργανώνει πάρτι με κοψίδια την Μεγάλη Παρασκευή!

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Ampelale
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 80K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
Οταν επιλεγεις δειπνο "φανερο" με κοψιδια την Μεγαλη Παρασκευη, τοτε δεν εισαι Αθεος. Εισαι απλώς αντιχριστιανός. Γιατι δεν επιλεγουν κατι κατα το Ραμαζανι ας πουμε? Οι τύποι αυτοι απλώς ετεροπροσδιοριζονται ως αντιθετοι στον χριστιανισμο, οχι ως αθεοι. Κι αυτο εχει τεραστια διαφορα, γιατι δεν ειναι αθεοι αλλά απλώς επιθυμουν να προκαλούν τους χριστιανους. Ο άθεος απλώς αδιαφορει. Δεν προκαλεί.


συμφωνω απολυτα!
 

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
Οταν επιλεγεις δειπνο "φανερο" με κοψιδια την Μεγαλη Παρασκευη, τοτε δεν εισαι Αθεος. Εισαι απλώς αντιχριστιανός. Γιατι δεν επιλεγουν κατι κατα το Ραμαζανι ας πουμε? Οι τύποι αυτοι απλώς ετεροπροσδιοριζονται ως αντιθετοι στον χριστιανισμο, οχι ως αθεοι. Κι αυτο εχει τεραστια διαφορα, γιατι δεν ειναι αθεοι αλλά απλώς επιθυμουν να προκαλούν τους χριστιανους. Ο άθεος απλώς αδιαφορει. Δεν προκαλεί.

Ίσως ό,τι πιο σωστό έχει γραφεί επί του θέματος!

Μπράβο σας!

Προσωπικά εφόσον ένας είναι άθεος δε καταλαβαίνω γιατί συζητάει μ' αρνητική πάντα πρόθεση, ως επί το πλείστον για τη θρησκεία κι ενώ λέει μόνο για τα θύματα μίας θρησκείας στο παρελθόν δεν αναφέρεται γι' αυτά στο παρόν...
 

messy

Μέλος
Εγγρ.
30 Αυγ 2012
Μηνύματα
552
Like
34
Πόντοι
6
Όποιος θέλει τρώει κρέας την Μ. Βδομάδα (και όποια άλλη μέρα), όποιος θέλει δεν τρώει. Βέβαια, αν νιώθεις την ανάγκη να το διαφημίσεις αυτό δείχνεις ανασφάλεια και οτι μάλλον έχεις ανάγκη να επιδείξεις αυτό που θεωρείς οτι σε καθιστά διαφορετικό/ανώτερο από τους υπόλοιπους. Από την άλλη, είναι φυσικά δικαίωμα τους και να το διαφημίσουν και να κρεμάσουν και αφίσες άμα θέλουν.
 

nikostratos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουλ 2010
Μηνύματα
4.041
Κριτικές
22
Like
460
Πόντοι
306
Όποιος θέλει τρώει κρέας την Μ. Βδομάδα (και όποια άλλη μέρα), όποιος θέλει δεν τρώει. Βέβαια, αν νιώθεις την ανάγκη να το διαφημίσεις αυτό δείχνεις ανασφάλεια και οτι μάλλον έχεις ανάγκη να επιδείξεις αυτό που θεωρείς οτι σε καθιστά διαφορετικό/ανώτερο από τους υπόλοιπους. Από την άλλη, είναι φυσικά δικαίωμα τους και να το διαφημίσουν και να κρεμάσουν και αφίσες άμα θέλουν.

:thumbsup:
 

harry273

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2014
Μηνύματα
74
Κριτικές
7
Like
129
Πόντοι
280
Έχω να πατήσω κοντα μια δεκαετία στην εκκλησία πάω μόνο σε γάμους βαφτίσια και κηδείες αναγκαστηκά,είμαι 35 και απλά θεωρώ πως σαν ον εδώ δεν έχω καμία αναγκη να πιστεύω σε κανέναν θεό,δεν ανήκω σε καμία οργάνωση και κατέλιξα σε αυτήν την ιδέα διαβάζοντας ιστορία και αρχαίους έλληνες φιλόσοφους,λέω την άποψή μου καθαρά και αν κάποιος φίλος έχει διευκρηνηστικές ερωτήσεις θα του έλεγα να διαβάσει και αυτός και να αποφασίσει μόνος του,γεια σας καλές διακοπές σε όποιους πάνε.
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.782
Κριτικές
8
Like
2.567
Πόντοι
506
Έχω να πατήσω κοντα μια δεκαετία στην εκκλησία πάω μόνο σε γάμους βαφτίσια και κηδείες αναγκαστηκά,είμαι 35 και απλά θεωρώ πως σαν ον εδώ δεν έχω καμία αναγκη να πιστεύω σε κανέναν θεό,δεν ανήκω σε καμία οργάνωση και κατέλιξα σε αυτήν την ιδέα διαβάζοντας ιστορία και αρχαίους έλληνες φιλόσοφους,λέω την άποψή μου καθαρά και αν κάποιος φίλος έχει διευκρηνηστικές ερωτήσεις θα του έλεγα να διαβάσει και αυτός και να αποφασίσει μόνος του,γεια σας καλές διακοπές σε όποιους πάνε.
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:

σωστοτατος :thumbsup:
 

Νεαρχος Κουκης

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Οκτ 2014
Μηνύματα
11.383
Κριτικές
15
Like
5.971
Πόντοι
1.496
Έχω να πατήσω κοντα μια δεκαετία στην εκκλησία πάω μόνο σε γάμους βαφτίσια και κηδείες αναγκαστηκά,είμαι 35 και απλά θεωρώ πως σαν ον εδώ δεν έχω καμία αναγκη να πιστεύω σε κανέναν θεό,δεν ανήκω σε καμία οργάνωση και κατέλιξα σε αυτήν την ιδέα διαβάζοντας ιστορία και αρχαίους έλληνες φιλόσοφους,λέω την άποψή μου καθαρά και αν κάποιος φίλος έχει διευκρηνηστικές ερωτήσεις θα του έλεγα να διαβάσει και αυτός και να αποφασίσει μόνος του,γεια σας καλές διακοπές σε όποιους πάνε.
Δεν ειμαι σιγουρος οτι  οι αρχαιοι Ελληνες φιλοσοφοι δεν πιστευαν σε Θεο και ψυχη.Περα απο τη διατυπωση του Ηρακλειτου οτι δε πρεπει να απασχολει καποιον ο φυσικος φοβος που αισθανονται ολοι για τον θανατο μια που οταν ερθει αυτος δε θα υπαρχει πλεον ως ον ο ανθρωπος.
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.782
Κριτικές
8
Like
2.567
Πόντοι
506
Ίσως ό,τι πιο σωστό έχει γραφεί επί του θέματος!

Μπράβο σας!

Προσωπικά εφόσον ένας είναι άθεος δε καταλαβαίνω γιατί συζητάει μ' αρνητική πάντα πρόθεση, ως επί το πλείστον για τη θρησκεία κι ενώ λέει μόνο για τα θύματα μίας θρησκείας στο παρελθόν δεν αναφέρεται γι' αυτά στο παρόν...
μα αφου ειναι αθεος ρε τυπε πως ειναι δυνατον να μηλαει θετικα για αυτο????
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.782
Κριτικές
8
Like
2.567
Πόντοι
506
αφου ολοι οι χριστιανοι εχουν γραμμενο στα αρχιδια τους τον χριστιανισμο ολοκληρο το χρονο ας θυμηθουν μια φορα το χρονο για μια βδομαδα να το παιξουν ψευτοπιστοι και να νιστεψου απο κρεας κυριως και να βριζουν τους υπολοιπους που δηλωνουν ολη τη χρονιαα αθεοι.Μπραβο χριστιανε :headbang:
 

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
κομμουνιστής μέχρι να κονομήσει
αναρχικός μέχρι να γίνει διευθυντής και
άθεος μέχρι να αρχίσει να πέφτει το αεροπλάνο

:woldman: :woldman: :woldman: :woldman: :woldman: :woldman: :woldman:
 

digit_ten

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.240
Κριτικές
4
Like
69
Πόντοι
16
Αν ξέρει κάποιος..
Οι καθολικοί που θρησκευτικά είναι ίδιοι με μας, έχουν το  40ήμερο της νηστείας..;
Νηστεύουν πριν κοινωνήσουν..;;
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.782
Κριτικές
8
Like
2.567
Πόντοι
506
κομμουνιστής μέχρι να κονομήσει
αναρχικός μέχρι να γίνει διευθυντής και
άθεος μέχρι να αρχίσει να πέφτει το αεροπλάνο

:woldman: :woldman: :woldman: :woldman: :woldman: :woldman: :woldman:
σε ποιον θεο θα αναφερομαστε ομως τοσοι υπαρχουν.μεχρι να πεσει ουτε τους μισους δε θα προλαβουμε να αναφερομουμε
 

ZoReN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2013
Μηνύματα
5.782
Κριτικές
8
Like
2.567
Πόντοι
506
Αν ξέρει κάποιος..
Οι καθολικοί που θρησκευτικά είναι ίδιοι με μας, έχουν το  40ήμερο της νηστείας..;
Νηστεύουν πριν κοινωνήσουν..;;
εχω την εντυπωση δεν τρωνε κρεας τεταρτες παρασκευες.χωρις να ειμαι 100% σιγουρος
 

iuakoya

Μέλος
Εγγρ.
5 Νοε 2015
Μηνύματα
36.415
Κριτικές
34
Like
24.292
σε ποιον θεο θα αναφερομαστε ομως τοσοι υπαρχουν.μεχρι να πεσει ουτε τους μισους δε θα προλαβουμε να αναφερομουμε

Με αλφαβητική σειρά ή ανάλογα σε ποιον εναέριο χώρο είμαστε...
 

digit_ten

Μέλος
Εγγρ.
10 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.240
Κριτικές
4
Like
69
Πόντοι
16

Ταναλιας

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2009
Μηνύματα
72
Like
0
Πόντοι
0
Αν ξέρει κάποιος..
Οι καθολικοί που θρησκευτικά είναι ίδιοι με μας, έχουν το  40ήμερο της νηστείας..;
Νηστεύουν πριν κοινωνήσουν..;;

Για τη θεια κοινωνία, δεν ξερω. Οι περισσότεροι προτεστάντες και καθολικοί φίλοι μου, συνήθως επιλέγουν να νηστεύουν κατι που τους αρεσει, π.χ. σοκολάτα, ή τυρί.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom