Νέα

Πολύνεκρη σύγκρουση τρένων στα Τέμπη

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα xxx_male
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 12K
  • Εμφανίσεις 361K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.241
Κριτικές
1
Like
29.931
Πόντοι
8.006
2009 2012 κυβερνούσε ο ΣΥΡΙΖΑ, βασικά ακόμα κυβερνάει, γι'αυτο φταίει για τα πάντα ακόμα και σήμερα.
Μπορούμε ευκολα να μιλησουμε για ευθυνες του Συριζα για την περιοδο 2009-2015, οταν η μονη του επιδιωξη ηταν η αποσταθεροποιηση της χωρας οι τραμπουκισμοί και τα μπαχαλα, την ιδια στιγμη που καποιοι αλλοι ειχαν αναλαβει να στησουν τη χωρα ξανα στα ποδια της. Μπορουμε να μιλησουμε για τις μαλακιες στα διοδια, τις πλατειες, τις επιθεσεις σε ταβερνες. Πραγματα για τα οποια ο Συριζα δεν ζητησε ποτέ συγνωμη και θα ειναι υπολογος για παντα.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.241
Κριτικές
1
Like
29.931
Πόντοι
8.006
Συγγνωμη τυπε αλλα το δακρυβρεχτο βιογραφικο με προβληματισε:confused:
Δεν ηταν δακρυβρεχτο, δεν ειχε κατι το συγκινητικό. Απλως μια πραγματικοτητα ηταν.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Αυτή η μαλακία της προβατοποίησης/χουλιγκανοποίησης σε κομματικά μαντριά δέρνει τους περισσότερους πολίτες αυτής της χώρας
Ουδόλως δέρνει τους περισσοτερους. Μια μειοψηφια μονο ασχολειται σοβαρα. Οι αλλοι ψηφιζουν παραδοσιακά, ή τυχαία. Φοβαμαι οτι αυτο ακριβως ομως ειναι και το προβλημα, η μειωμενη πολιτικοποιηση του κοσμου.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.241
Κριτικές
1
Like
29.931
Πόντοι
8.006
Τι φπα έχει στα βασικά αγαθά είπαμε η Ισπανία??
Μηδέν. Πες μου τωρα και τι αυξηση εχει το τελευταιο διμηνο στις τιμες η Ισπανια και τι η Ελλαδα, που δεν μειωσε τον ΦΠΑ. Θα εκπλαγείς. Για να μην κουραζεσαι, να σου πω οτι ολη τη μειωση του ΦΠΑ την εκαναν αυξηση στις τιμες και ειναι παλι οι ιδιες, χωρις καμια ωφελεια για τον καταναλωτη. Να τα ψαχνετε και λιγο, οχι μονο τις επικεφαλιδες
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.997
Κριτικές
3
Like
10.481
Πόντοι
3.936
Μηδέν. Πες μου τωρα και τι αυξηση εχει το τελευταιο διμηνο στις τιμες η Ισπανια και τι η Ελλαδα, που δεν μειωσε τον ΦΠΑ. Θα εκπλαγείς. Για να μην κουραζεσαι, να σου πω οτι ολη τη μειωση του ΦΠΑ την εκαναν αυξηση στις τιμες και ειναι παλι οι ιδιες, χωρις καμια ωφελεια για τον καταναλωτη. Να τα ψαχνετε και λιγο, οχι μονο τις επικεφαλιδες
Πηγουλα???
 

Enkidu

Μέλος
Εγγρ.
19 Απρ 2019
Μηνύματα
753
Like
698
Πόντοι
86
Επί της ουσίας (;):
"Για πρώτη φορά: Οι δικηγόροι της χώρας δηλώνουν παράσταση υπεράσπισης της κατηγορίας στην τραγωδία των Τεμπών – Θεσμική υπεράσπιση των θυμάτων"
<...> πέραν των ήδη κατηγορουμένων <θα προχωρήσουν> σε διερεύνηση τυχόν ποινικών ευθυνών της ΡΑΣ, του ΟΣΕ και της Hellenic Trains : “Οι αυτοί ως άνω φορείς υποχρεώνονται όταν εντοπίζουν ή ενημερώνονται σχετικά με κίνδυνο ασφάλειας οφειλόμενο σε ελάττωμα και κατασκευαστικές παρατυπίες ή δυσλειτουργίες τεχνικού εξοπλισμού, να «… λαμβάνουν τα αναγκαία διορθωτικά μέτρα για την αντιμετώπιση του εντοπισθέντος κινδύνου ασφάλειας» (άρθρ. 56 παρ. 4 Ν. 4632/2019). Η παράλειψη των φυσικών προσώπων που στελέχωναν τους ως άνω φορείς, παρά την ιδιαίτερη νομική τους υποχρέωση προς ενέργεια και αποκατάσταση των προβλημάτων και δυσλειτουργιών για την ασφάλεια των σιδηροδρόμων, δημιουργεί ποινική ευθύνη, κατ’ άρθρ. 15 ΠΚ, αφού οφειλόμενες ενέργειές τους θα μπορούσαν να αποτρέψουν το τραγικό συμβάν με πιθανότητα που αγγίζει τα όρια της βεβαιότητας, ανεξαρτήτως της σοβαρότατης υπαιτιότητας των αμέσως συνδεομένων με το συμβάν αξιοποίνων συμπεριφορών των ήδη διωχθέντων κατηγορουμένων”.

Από εδώ:
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
5.603
Κριτικές
24
Like
9.762
Πόντοι
4.746

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.997
Κριτικές
3
Like
10.481
Πόντοι
3.936
μάγκες εδώ έχουμε χαμηλό ΦΠΑ σε σύγκριση με άλλες χώρες πήγαινε σκανδιναβικές χώρες πολύ περισσότερο εχουν
και χαμηλό επίπεδο νοημοσύνης πολιτών φυσικά. Τρανο παράδειγμα εσύ.
 

Tony xx ☭

Μέγας
Εγγρ.
30 Μαΐ 2019
Μηνύματα
5.914
Κριτικές
3
Like
18.074
Πόντοι
3.556
Μπορούμε ευκολα να μιλησουμε για ευθυνες του Συριζα για την περιοδο 2009-2015, οταν η μονη του επιδιωξη ηταν η αποσταθεροποιηση της χωρας οι τραμπουκισμοί και τα μπαχαλα, την ιδια στιγμη που καποιοι αλλοι ειχαν αναλαβει να στησουν τη χωρα ξανα στα ποδια της. Μπορουμε να μιλησουμε για τις μαλακιες στα διοδια, τις πλατειες, τις επιθεσεις σε ταβερνες. Πραγματα για τα οποια ο Συριζα δεν ζητησε ποτέ συγνωμη και θα ειναι υπολογος για παντα.
Αν δεν έκανε τραγικά λάθη η Νδ και το πασοκ πιστεύεις θα είχε έρθει στην εξουσία ο ΣΥΡΙΖΑ; Τα βλέπεις μονόπλευρα τα πράγματα, αν όλα αυτά που γράφεις παραπάνω τα ειχε κανει μόνο ένα κόμμα, θα έπαιρνε 50-60% στις εκλογές. Ηταν συλλογική αγανάκτηση.
Αλλά για σένα αυτό είναι το σκεπτικό, ο,τι καλό έχει συμβεί σε αυτή τη χώρα είναι της ΝΔ, ο,τιδηποτε κακό, είναι του ΣΥΡΙΖΑ.
Κάνε μας τη χάρη.
 

iliasl

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2021
Μηνύματα
793
Like
2.310
Πόντοι
446
Αν δεν έκανε τραγικά λάθη η Νδ και το πασοκ πιστεύεις θα είχε έρθει στην εξουσία ο ΣΥΡΙΖΑ; Τα βλέπεις μονόπλευρα τα πράγματα, αν όλα αυτά που γράφεις παραπάνω τα ειχε κανει μόνο ένα κόμμα, θα έπαιρνε 50-60% στις εκλογές. Ηταν συλλογική αγανάκτηση.
Αλλά για σένα αυτό είναι το σκεπτικό, ο,τι καλό έχει συμβεί σε αυτή τη χώρα είναι της ΝΔ, ο,τιδηποτε κακό, είναι του ΣΥΡΙΖΑ.
Κάνε μας τη χάρη.

Βασικά αυτό ακριβώς . Αν δεν είχαν συμβεί τα πιο απίστευτα από νδ και πασοκ , ο συριζα θα ειχε το πολύ ένα 4% και η χρυσή αυγή ένα 0.05%
 

Bitzios

Μέλος
Εγγρ.
13 Μαρ 2023
Μηνύματα
138
Like
259
Πόντοι
21
μάγκες εδώ έχουμε χαμηλό ΦΠΑ σε σύγκριση με άλλες χώρες πήγαινε σκανδιναβικές χώρες πολύ περισσότερο εχουν
Ποια απ ολες τις χωρες της Σκανδιναβίας θελεις να μας συγκρινεις την Ελλαδα στον ΦΠΑ;Και γιατι δεν βαζεις διπλα και τον βασικο μισθο των σκανδιναβικών χωρων και μας τον αποκρύπτεις;

Τι θελεις να πεις;Πως ενδεχομενως ο Σουηδός υπόκειται σε υψηλο ΦΠΑ Αρα μην μιλάτε,στην Ελλαδα ειμαστε καλυτερα;
 
OP
OP
xxx_male

xxx_male

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Σεπ 2022
Μηνύματα
1.840
Like
6.919
Πόντοι
1.056
guaton-computadora.gif

Που το ξετρύπωσες αυτό το video..?!?! :new_shocked:

Έχω να το δω από τα 90s..!! :tooth:
 

0_0

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2021
Μηνύματα
24
Κριτικές
2
Like
150
Πόντοι
0
Λέω για το χειρότερο μνημόνιο με την μεγαλύτερη φορολογία στην ευρώπη, τη δέσμευση όλης της δημόσιας περιουσίας για 100 χρόνια που ισοπέδωσε την ελληνική κοινωνία όπως λες, αυτά τα έκανε το σύριζα (για τις συντάξεις δεν με νοιάζει,καλά έκανε) που σκοπίμως του έδωσαν εξουσία οι δανειστές για να περάσει το χειρότερο μνημόνιο επειδή το παιζε και καλά αρισερά, ωστε να καταλάβουν οι έλληνες οτι δεν αστειεύονται και να ξεχάσουν για πάντα τα "διαγράφω όλα με ένα άρθρο".
@Oletiras , άμα ψάχνεις εγκεφαλικά απονεκρομενους τύπους, σου έχω εδώ έναν.

ουσιαστικά αυτός ο τύπος μας λέει, ότι ενώ είχε μπει το νερό στο αυλάκι με τα 2 μνημόνια και είχε πάρει το δρόμο του το θέμα, ο ΣΥΡΙΖΑ ευθύνεται επειδή έπρεπε να γυρίσει "τη ροή του ποταμού" πίσω..Ο συριζα πιάστηκε μαλακας (ηθελημένα σε ενα βαθμο επειδη ηθελε την εξουσια) και ολοκλήρωσε το έργο που είχα ξεκινήσει οι άλλοι και είχαν υλοποιήσει κατα 70%. Όλοι ξέρουν ότι όλο το σύστημα περίμενε πως και πως να του επιτεθεί ή να τον κατηγορισει και για το τελευταίο πεταμένο τσιγάρο στο δρόμο.. μιλάμε όλο το σύστημα (αρδ, πολιτικοί, μέχρι και ο τελευταίος δεξιός βρωμιάρης της γειτονιάς), έπρεπε να βρει κάτι να καταλογίσει στον ΣΥΡΙΖΑ, για το οποίο ευθυνόταν η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ απο το 74 και μετα..

οι ευθύνες του ΣΥΡΙΖΑ ήταν ότι εφόσον ειχε ένα δημοψήφισμα υπέρ του, δεν παραιτήθηκε εκείνη τη στιγμή σεβόμενος την ετοιμηγορια του λαού.. είπε να το δει πιο "επαγγελματικά" και φυσικά το πλήρωσε.. αλλα το να λες εσυ για συριζα και μνημονια ειναι ο ορισμός του "πες, πες, κατι θα μείνει"..
 

0_0

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2021
Μηνύματα
24
Κριτικές
2
Like
150
Πόντοι
0
Μπορούμε ευκολα να μιλησουμε για ευθυνες του Συριζα για την περιοδο 2009-2015, οταν η μονη του επιδιωξη ηταν η αποσταθεροποιηση της χωρας οι τραμπουκισμοί και τα μπαχαλα, την ιδια στιγμη που καποιοι αλλοι ειχαν αναλαβει να στησουν τη χωρα ξανα στα ποδια της. Μπορουμε να μιλησουμε για τις μαλακιες στα διοδια, τις πλατειες, τις επιθεσεις σε ταβερνες. Πραγματα για τα οποια ο Συριζα δεν ζητησε ποτέ συγνωμη και θα ειναι υπολογος για παντα.
Ναι τον Συριζα χρειαζόταν ο κοσμος για να φαει μπουνιες ο χατζηδακης ή να γίνει αλεο στους δρομους.
Ακου τωρα ενα μυστικο που δεν σου 'χουν πει μαλλον: ο Συριζα ευθυνεται σε μεγαλο βαθμο, που η οργη αυτη του κοσμου ξεφουσκωσε. Πουλησε ελπίδα και αλλαγή και τα κανε κωλος (όχι οτι δεν του την είχανε στημενη)..
Απο τότε και ο τελευταίος έλληνας "δημοκράτης" έχασε κάθε πίστη ότι κατι θα αλλάξει στο εγγύτερο μέλλον και καταλήξαμε παλι στη μαφιοζο-ΝΔ.
 

0_0

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2021
Μηνύματα
24
Κριτικές
2
Like
150
Πόντοι
0
μάγκες εδώ έχουμε χαμηλό ΦΠΑ σε σύγκριση με άλλες χώρες πήγαινε σκανδιναβικές χώρες πολύ περισσότερο εχουν
Καλα εσυ τη Σκανδιναβία δε την έχεις δει ουτε απο φωτογραφία.
Αφου λες για φορους, τραβα κοιτα πως είναι τα δημόσια σχολεία τους (που είναι σαν τα Ιδιωτικά εδώ πέρα), πήγαινε δες τα μέσα μεταφοράς τους, που είναι σαν καινούργια πουλμαν και πηγαίνουν στις πιο απομακρυσμενες περιοχες με δρομολόγια κάθε τέταρτο, πήγαινε δες τα πάρκα τους, πήγαινε δες ότι δίνουν δάνεια σε φοιτητές να σπουδάσουν και τους δίνουν το δικαίωμα να τα αποπληρώσουν όταν τελειώσουν τις σπουδες τους και έλα να μου πεις για φόρους μετά.
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.997
Κριτικές
3
Like
10.481
Πόντοι
3.936
Καλα εσυ τη Σκανδιναβία δε την έχεις δει ουτε απο φωτογραφία.
Αφου λες για φορους, τραβα κοιτα πως είναι τα δημόσια σχολεία τους (που είναι σαν τα Ιδιωτικά εδώ πέρα), πήγαινε δες τα μέσα μεταφοράς τους, που είναι σαν καινούργια πουλμαν και πηγαίνουν στις πιο απομακρυσμενες περιοχες με δρομολόγια κάθε τέταρτο, πήγαινε δες τα πάρκα τους, πήγαινε δες ότι δίνουν δάνεια σε φοιτητές να σπουδάσουν και τους δίνουν το δικαίωμα να τα αποπληρώσουν όταν τελειώσουν τις σπουδες τους και έλα να μου πεις για φόρους μετά.
Πιανεις κουβεντα με τον Κλωνο ρε τυπε?
 

ujolk

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2010
Μηνύματα
48
Like
59
Πόντοι
0
Φόρος Σουηδία 42 τις εκατό Ελλάδα 24
Τον εθνικό φόρο πληρώνουν όσοι οι αποδοχές τους υπερβαίνουν τις 401.100 κορώνες (41.210 ευρώ) ετησίως. Έτσι, ο σουηδικός φόρος μισθοδοσίας επιβάλλεται στην ακόλουθη κλίμακα:

  • 30% - με εισόδημα από 0 έως 401.100 κορώνες (0-41.210 ευρώ).
  • 50% - 401 100-574 300 κορώνες (41 210-59 005 ευρώ);
  • 55% - από 574.300 κορώνες (59.005 ευρώ).
Ελλάδα
10000​
9%​
900​
10000​
900​
10000​
22%​
2200​
20000​
3100​
10000​
28%​
2800​
30000​
5900​
10000​
36%​
3600​
40000​
9500​
Υπερβάλλον​
44%​
 

iliasl

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2021
Μηνύματα
793
Like
2.310
Πόντοι
446
Πάρτε το χαμπάρι επιτελούς . Δεν υπάρχει φτώχεια στην Ελλάδα Απλά έχουμε ακριβά γούστα .

Πχ παίρνει ο άλλος 700 ευρώ τον μηνα και σου λέει , δεν βγαίνω να πληρώσω 400 ευρώ ενοίκιο τόσα ρεύμα , τόσα σε βενζίνη κτλ και να φάω . ο.κ

Και γιατί ρε μεγάλε πρέπει να μένεις σε σπίτι , να έχεις ρεύμα να έχεις βέσπα κτλ και να βγάζεις τόσα γούστα ? Ποιος είσαι ? Και σε πειράζει και το φπα στα τρόφιμα .από πάνω
 

iliasl

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2021
Μηνύματα
793
Like
2.310
Πόντοι
446
Μάθανε τώρα όλοι και έχουν ξεσαλώσει . Θέλω να έχω ρεύμα , θέλω να μένω σε σπίτι , θέλω να έχω τηλέφωνο , θέλω να έχω νερό , θέλω να φοράω παπούτσια , θέλω να τρώω με πιο χαμηλό φπα το ρύζι και τα μακαρόνια και τις φακές , θέλω να τρώω και ψωμί , θέλω να μην κάνω αποστάσεις 50 χιλιόμετρων με τα πόδια

Έλα το τερμάτισαν .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom