Νέα

Ποια μαρκα ελαστικων αυτοκινητου ειναι καλυτερη?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gavelos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 64
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Ποια μαρκα ελαστικων αυτοκινητου ειναι καλυτερη

  • bridgestone

    Ψήφοι: 25 18,5%
  • michelin

    Ψήφοι: 63 46,7%
  • goodyear

    Ψήφοι: 18 13,3%
  • continental

    Ψήφοι: 40 29,6%
  • yokohama

    Ψήφοι: 4 3,0%
  • uniroyal

    Ψήφοι: 3 2,2%
  • toyo

    Ψήφοι: 8 5,9%
  • hankook

    Ψήφοι: 2 1,5%
  • dunlop

    Ψήφοι: 13 9,6%
  • sava

    Ψήφοι: 1 0,7%
  • firestone

    Ψήφοι: 1 0,7%
  • pirelli

    Ψήφοι: 25 18,5%
  • ling long

    Ψήφοι: 1 0,7%
  • αλλη..

    Ψήφοι: 3 2,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    135

foreigner

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
59
Like
6
Πόντοι
0
γι'αυτο και περνουμε 4 seasons τυπε  ;)
Δηλαδή παίρνεις ένα ελαστικό που δεν είναι καλό για τίποτα. Απλά μπορείς να οδηγείς με μια σχετική ασφάλεια κατά τη διάρκεια όλου του έτους. Εάν μετακινείσαι εντός πόλης και δεν έχεις θερμοκρασίες κάτω των 5-6 βαθμών κελσίου το χειμώνα, τα all weather θα είναι επαρκή. Αλλά εάν πας σε χιόνια είναι παντελώς άχρηστα.
 

albertontino1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Δεκ 2016
Μηνύματα
712
Κριτικές
8
Like
461
Πόντοι
306
Έχω δοκιμάσει όλες της μεγάλες μάρκες τα πιο ανθεκτικά για τους κατσικόδρομους της Ελλάδας ήταν τα pirell και τα brigestone τα micelen ήταν το καλύτερο ελαστικό άλλα κράτησε max 2 χρονιά μετά το αμάξι πήγαινε σαν βάρκα.
Τώρα έχω continetal ωραία ελαστικά άλλα και αυτά φθείρονται γρήγορα πάω να βάλω πάλι pireli που είναι σκυλιά.
 
OP
OP
gavelos

gavelos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.737
Κριτικές
21
Like
655
Πόντοι
326
Δηλαδή παίρνεις ένα ελαστικό που δεν είναι καλό για τίποτα. Απλά μπορείς να οδηγείς με μια σχετική ασφάλεια κατά τη διάρκεια όλου του έτους. Εάν μετακινείσαι εντός πόλης και δεν έχεις θερμοκρασίες κάτω των 5-6 βαθμών κελσίου το χειμώνα, τα all weather θα είναι επαρκή. Αλλά εάν πας σε χιόνια είναι παντελώς άχρηστα.
τα 4season δεν κανουν για την ελλαδα παρα μονο για οσους μετακινουνται σε βουνα.δεν είναι χιονολαστιχα απλα με μερικα εκατοστα χιονιου το αμαξι παει κανονικα και ασφαλη κατι που με τα θερινα δεν γινετε.επισης να τονισω ότι σε κρατημα σε στεγνο η βρεγμενο δρομο είναι χειροτερα από τα θερινα όπως και στη καταναλωση.τα θερινα αποδιδουν μεχρι τους 7 βαθμούς θερμοκρασια οδοστρώματος ενώ τα 4 εποχων αποδιδουν και στους μειων.τα 4 εποχων ελαστικα δεν κανουν για το κλιμα μας οποτε ανωφελο οποιος τα βαλει.
 
OP
OP
gavelos

gavelos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.737
Κριτικές
21
Like
655
Πόντοι
326
Έχω δοκιμάσει όλες της μεγάλες μάρκες τα πιο ανθεκτικά για τους κατσικόδρομους της Ελλάδας ήταν τα pirell και τα brigestone τα micelen ήταν το καλύτερο ελαστικό άλλα κράτησε max 2 χρονιά μετά το αμάξι πήγαινε σαν βάρκα.
Τώρα έχω continetal ωραία ελαστικά άλλα και αυτά φθείρονται γρήγορα πάω να βάλω πάλι pireli που είναι σκυλιά.
όπως ειπες τυπε Pirelli k bridgestone σκληρα ελαστικα και ανθεκτικα πολύ στους κακοτράχαλους δρομους.γνωστος μου ανεβαινε με το αμαξι του στα βουνα για να πηγαινει στο χωριο του περναγε μεσα από πετροδρομους και λακουβες αρχικα ειχε Michelin δυο φορες σκιστηκαν τα ελαστικα στα πλαγια από λακουβα και μια φορα απλα τρυπησε ειχε απελπιστεί να μπαλωνει ωσπου τα αλλαξε και εβαλε Goodyear παλι τα ιδια και του ειπα αν δεν θες να μενεις από κλαταρισμένα λάστιχα βαλε bridgestone πηγε και εδωσε σχεδόν καινουργια τα Goodyear κ εβαλε bridgestone εδώ και 2 χρονια δεν εχει μπαλωσει ελαστικο και μου ειπε γλιτωσα με τα bridgestone.
 
OP
OP
gavelos

gavelos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.737
Κριτικές
21
Like
655
Πόντοι
326
Έχω δοκιμάσει όλες της μεγάλες μάρκες τα πιο ανθεκτικά για τους κατσικόδρομους της Ελλάδας ήταν τα pirell και τα brigestone τα micelen ήταν το καλύτερο ελαστικό άλλα κράτησε max 2 χρονιά μετά το αμάξι πήγαινε σαν βάρκα.
Τώρα έχω continetal ωραία ελαστικά άλλα και αυτά φθείρονται γρήγορα πάω να βάλω πάλι pireli που είναι σκυλιά.
τα continental είναι λιγο πιο σκληρα από τα Michelin αλλα εγω ειχα απελπιστεί με τα καρφια τα ρουφαγαν στο δρομο κ τα μπαλωνα με ενεσεις.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom