Νέα

Ποια μαρκα ελαστικων αυτοκινητου ειναι καλυτερη?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα gavelos
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 64
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Ποια μαρκα ελαστικων αυτοκινητου ειναι καλυτερη

  • bridgestone

    Ψήφοι: 25 18,5%
  • michelin

    Ψήφοι: 63 46,7%
  • goodyear

    Ψήφοι: 18 13,3%
  • continental

    Ψήφοι: 40 29,6%
  • yokohama

    Ψήφοι: 4 3,0%
  • uniroyal

    Ψήφοι: 3 2,2%
  • toyo

    Ψήφοι: 8 5,9%
  • hankook

    Ψήφοι: 2 1,5%
  • dunlop

    Ψήφοι: 13 9,6%
  • sava

    Ψήφοι: 1 0,7%
  • firestone

    Ψήφοι: 1 0,7%
  • pirelli

    Ψήφοι: 25 18,5%
  • ling long

    Ψήφοι: 1 0,7%
  • αλλη..

    Ψήφοι: 3 2,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    135

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.897
Κριτικές
38
Like
4.922
Πόντοι
2.696
Τα καταπονεί και το ξεζαντάρισμα? Λογικό.
Τζίφος... χρειάζονται και λεφτά για ζάντες...

Οι περισσότεροι παίρνουν μια τετράδα σιδερένιες ζάντες μεταχειρισμένες και τα τοποθετούν εκεί.Μπορείς να τα βάζεις και να τα βγάζεις αλλά δεν είναι και το καλύτερο.Χώρια ότι αν έχεις 4 ζάντες θα μπορείς μόνος σου χωρίς να πληρώσεις τίποτα να τα τοποθετείς και να τα αφαιρείς.Αλλιώς θα θέλεις 15-25 ευρώ να τα βάλεις και άλλα τόσα να τα βγάλεις.
 
OP
OP
gavelos

gavelos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.737
Κριτικές
21
Like
655
Πόντοι
326
Barum ειχαν ΠΟΛΥ καλες κριτικες. Απο οτι καταλαβα το θέμα απασχολεί περισσότερο φιλους με συμβατικα νορμαλ αυτοκινητα.αν δεν σας νοιαζουν τα χρήματα, βαλτε οποιαδήποτε επωνυμα λαστιχα. Αν ψαχνετε κατι τιμιο κ  φθηνο προτιμηστε τα kormoran. Πολωνικη θυγατρική της Michelin. Τα φοραω στο γαιδουρακι το καθημερινό. Μια χαρα για νορμαλ χρηση κ τα συνιστω ανεπιφύλακτα. Εν αντιθεση με το "θηρίο" που χθες τα P ZERO NERO GT φανηκαν λιγα για αυτο τα εχω βαλει η αγγελια κ παω για TOYO R888 μπας κ βρει προσφυση. (που λεει ο λογος αν κ το βλεπω δυσκολο με 300+ στον καθε τροχο). Οπωε βλεπεται για καθε χρηση κ το αναλογο λαστιχο
barum εβαλε γνωστος μου μεχρι τα 20000 του βγηκαν καλα αλλα μετα ειδικα στη βροχη γλυστρουσαν πολύ και τα αλλαξε με σχεδόν 25000
 

reoust

Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2008
Μηνύματα
149
Κριτικές
1
Like
80
Πόντοι
1
Είναι λίγο άκυρη η συζήτηση στην Ελλάδα για καλά η κακά ελαστικά γιατί αυτοι οι παπάρες οι κατασκευαστές έχουν σαν απαραίτητη προϋπόθεση να υπάρχει άσφαλτος απο κάτω. Ακουσον Ακουσον.
 
OP
OP
gavelos

gavelos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.737
Κριτικές
21
Like
655
Πόντοι
326
βαση της ψηφοφοριας μεχρι στιγμης η Michelin και 2η  continental κρατανε τη διαφορα από τις υπολοιπες.
 

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.155
Κριτικές
35
Like
4.463
Πόντοι
2.046
Οι περισσότεροι παίρνουν μια τετράδα σιδερένιες ζάντες μεταχειρισμένες και τα τοποθετούν εκεί.Μπορείς να τα βάζεις και να τα βγάζεις αλλά δεν είναι και το καλύτερο.Χώρια ότι αν έχεις 4 ζάντες θα μπορείς μόνος σου χωρίς να πληρώσεις τίποτα να τα τοποθετείς και να τα αφαιρείς.Αλλιώς θα θέλεις 15-25 ευρώ να τα βάλεις και άλλα τόσα να τα βγάλεις.
Εγω εχω και χειμερινα και καλοκαιρινα στις μαμα ζαντες αλουμινιου φοραω χειμερινα στα οποια χειμερινα 2 ειναι οι τοπ μαρκες Gislaved και Nokian εγω φοραω την πρωτη και στις αλλες αλουμινιου που εχω καλοκαιρινα Kormoran ευχαριστημενος σε παρα πολλη μεγαλο βαθμο και απο τα δυο
 

Velociraptoras

Σεβαστός
Εγγρ.
8 Σεπ 2013
Μηνύματα
5.155
Κριτικές
35
Like
4.463
Πόντοι
2.046
Είναι λίγο άκυρη η συζήτηση στην Ελλάδα για καλά η κακά ελαστικά γιατί αυτοι οι παπάρες οι κατασκευαστές έχουν σαν απαραίτητη προϋπόθεση να υπάρχει άσφαλτος απο κάτω. Ακουσον Ακουσον.
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: γαματο :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

amilo

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2010
Μηνύματα
409
Κριτικές
1
Like
98
Πόντοι
1
απλα μη βαλει κανεις sava

τραγικα

Εγω εχω απο το 2015 τα sava σε getz, περα απο την φυσικη φθορα που επαθαν τοσα χρονια δεν βλεπω αλλο προβλημα, βεβαια τοτε που τα εβαλα ηθελα να βαλω τα  bridgestone γιατι εδω που ζω εχω μερικες φορες χωματοδρομους και ηταν τα μοναδικα που ειχε τοτε ο λαστιχας με σκληρο πλαινο πελμα. Θα τα αλλαξω με το νεο ετος αν βρω  bridgestone αν οχι θα κανω παραγγελια.
 

Comilfo

Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
241
Like
27
Πόντοι
1
Πολύ γενική η ερώτηση. Όλες οι εταιρείες έχουν κατηγορίες ελαστικών και πάντα ανάλογα με το πορτοφόλι του πελάτη και τις ανάγκες του αυτοκινήτου.

Προσοχή στις ημερομηνίες παραγωγής και των 4 ελαστικών κατά την αγορά
 

the_crafty

Μέλος
Εγγρ.
13 Ιουλ 2011
Μηνύματα
237
Like
32
Πόντοι
1
Όσοι παίρνετε χειμερινά ελπίζω να ξέρετε ότι μέσα Μαρτίου πρέπει να βγαίνουν από το αυτοκίνητο και να μπαίνουν καλοκαιρινά μέχρι μέσα Νοεμβρίου.Και καλό είναι να μπαίνουν σε δικές τους ζάντες για να αποφεύγεται το ξεζαντάρισμα που τα καταπονεί.

γι'αυτο και περνουμε 4 seasons τυπε  ;)
 
OP
OP
gavelos

gavelos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.737
Κριτικές
21
Like
655
Πόντοι
326
Πολύ γενική η ερώτηση. Όλες οι εταιρείες έχουν κατηγορίες ελαστικών και πάντα ανάλογα με το πορτοφόλι του πελάτη και τις ανάγκες του αυτοκινήτου.

Προσοχή στις ημερομηνίες παραγωγής και των 4 ελαστικών κατά την αγορά
πες μας εσυ σε μια κατηγορια όπως λες  ελαστικων ποια θεωρεις καλη?
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.010
Like
1.422
Πόντοι
216
Λάστιχα πάντα αυτά που προτείνει ο κατασκευαστής για το μοντέλο σου. Όλα τα άλλα είναι μαλακίες και καγκουριλίκια. Η ασφάλεια έρχεται πρώτη και πάντα πίεση η αναγραφόμενη στο ταμπελάκι εννοειται.
 
OP
OP
gavelos

gavelos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.737
Κριτικές
21
Like
655
Πόντοι
326
Ολα κινέζικα είναι,άμα βρεις ευρωπαικά (γνωστή μάρκα) πάρτα.
δεν είναι όλα τυπε.τα περισσοτερα επωνυμα φτιαχνονται ισπανια πολωνια κλπ.αλλα και κινα να φτιαχνονταν αν τηρουσαν τις προδιαγραφες του κατασκευαστη no problem.
 

z4

Σπουδαίος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
1.520
Κριτικές
13
Like
318
Πόντοι
2.287

think2

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2017
Μηνύματα
86
Like
1
Πόντοι
0
Όπως δείχνει η ψηφοφορία τα Michelin είναι πολύ μπροστά. Αν και έχω δοκιμάσει πολλές μάρκες και εγώ πιστεύω ότι η Michelin είναι ένα επίπεδο παραπάνω, απίστευτα κρατήματα, χαμηλός θόρυβος, ειδικά για αυτούς που φτάνουν στα όρια το αυτοκίνητο.
 
OP
OP
gavelos

gavelos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Μαΐ 2016
Μηνύματα
1.737
Κριτικές
21
Like
655
Πόντοι
326
Όπως δείχνει η ψηφοφορία τα Michelin είναι πολύ μπροστά. Αν και έχω δοκιμάσει πολλές μάρκες και εγώ πιστεύω ότι η Michelin είναι ένα επίπεδο παραπάνω, απίστευτα κρατήματα, χαμηλός θόρυβος, ειδικά για αυτούς που φτάνουν στα όρια το αυτοκίνητο.
μηπως όμως υπερτιμούμε τη Michelin και πληρωνουμαι πολλα παραπανω σε χρηματα ενώ μιας αλλης μαρκας επώνυμης σε ελαστικο να προσφερει ακριβως ότι προσφερουν και τα Michelin.
 

think2

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2017
Μηνύματα
86
Like
1
Πόντοι
0
μηπως όμως υπερτιμούμε τη Michelin και πληρωνουμαι πολλα παραπανω σε χρηματα ενώ μιας αλλης μαρκας επώνυμης σε ελαστικο να προσφερει ακριβως ότι προσφερουν και τα Michelin.

Δεν νομίζω. Όπως βλέπουμε στην ψηφοφορία τα πράγματα είναι ξεκάθαρα. Όποιος τα δοκίμασε ή έτυχε να έχει το αυτοκίνητο του, δεν το μετάνιωσε ούτε για την τιμή και εκτίμησε την απόδοση τους. Εμένα μου άρεσαν στο ότι έχουν απίστευτα κρατήματα. με το πέρασμα του χρόνου δεν αλλάζει δραματικά η απόδοση τους,είναι ήσυχα, αισθάνεσαι ασφάλεια σιγουριά κλπ κλπ.
Αν υπάρχουν άλλα φτηνότερα να είναι ίδια; Είναι ερώτηση σαν να έχεις οδηγήσει ένα Mercedes και μετά να λες υπάρχει φτηνότερο με την ίδια αίσθηση; Κουβέντα να γίνεται. Στο τέλος καταλήγεις ότι και ένα FIAT PUNTO καλό είναι αφού δεν βρέχεσαι και πας για δουλειά.... Αλλά νομίζω άλλο ήταν το αρχικό ερώτημα. Ποια μαρκα ελαστικων αυτοκινητου ειναι καλυτερη?
 

foreigner

Μέλος
Εγγρ.
20 Νοε 2009
Μηνύματα
59
Like
6
Πόντοι
0
Όσοι παίρνετε χειμερινά ελπίζω να ξέρετε ότι μέσα Μαρτίου πρέπει να βγαίνουν από το αυτοκίνητο και να μπαίνουν καλοκαιρινά μέχρι μέσα Νοεμβρίου.Και καλό είναι να μπαίνουν σε δικές τους ζάντες για να αποφεύγεται το ξεζαντάρισμα που τα καταπονεί.
Εάν δεν κάνω λάθος, το πρόβλημα δεν είναι ο μήνας αλλά η θερμοκρασία του οδοστρώματος. Τι να το κάνω να φοράει το αυτοκίνητο τα χειμωνιάτικα και να έρθω στην Ελλάδα την άνοιξη και να έχει 20+ βαθμούς το οδόστρωμα. Θα τα "καταστρέψει" τα ελαστικά.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom