Νέα

Ποια η γνωμη σας για τα δικινητα SUV?

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jean-Claud
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 94
  • Εμφανίσεις 4K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.610
Like
14.518
Πόντοι
3.656
τυπε πουλι, το επιχειρημα για καλυτερη θεα ισχυε παλιοτερα που ηταν 1 στα 10000 αυτοκινητα suv και ο οδηγος του εβλεπε πανω απο τις οροφες των αλλων αυτοινητων, τωρα που ειναι 1 στα 10 suv τις περισσοτερες φορες βλεπεις το ψηλο πισω παρπριζ του μπροστινου σου suv ;)

τωρα πρεπει να παρεις big foot (παλι οι αμερικαναρες ειναι μπροστα) για να ξανακερδισεις αυτο το πλεονεκτημα  :wanker:

BN-HY280_0421my_M_20150417133017.jpg



τυπε οποιος χυστης θελει μπορει να παρει και το τρακαρισμενο χαμερ της σασας σε τιμη ευκαιριας  :grin: :grin: :grin:



URL]]
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
874
Πόντοι
96
Θεωρώ τα SUV τα πιό άχρηστα αυτοκίνητα
Οπως λέγανε και στην porshe για το Καγιέν, "Πρώτη φορά βγάλαμε τόσα χρήματα από ένα τόσο άχρηστο αυτοκίνητο"

Προσθέτουν όμως πόντους στον πούτσο, γι αυτό τα θέλει ο κόσμος και οι εταιρείες δεν του χαλάνε το χατήρι.

Βαριά, ψηλό κέντρο βάρους, περιορισμένοι χώροι, ψόφιοι κινητήρες σε πολλά από αυτά.

Διαβάζεις βέβαια "suv για την πόλη" και διάφορα ευτράπελα.
Οσον αφορά τα VW 1400 έχουν ένα τρελό κενό δύναμης από το χωρίς Turbo μέχρι να πάρει μπρός το turbo.

Οταν χρειάστηκα χώρους πήρα ένα skoda station wagon 4x4 τότε έβγαινε  2litro ατμοσφαιρικό. Το επόμενο μοντέλο 1800 turbo ήταν ακόμα καλύτερο (ροπές).
Κάτι σαν αυτό
Είχαμε ταξιδέψει 5 και μισό άτομα (το μισό ήταν μωρό) με τα πραγματά μας και το καρότσι του μωρού. Ανετα. Προσπερνούσα εύκολα σε επαρχιακούς δρόμους κι ας ήμουν φορτωμένος. Αυτό το λέμε ασφάλεια.
Σημάδευα το κέντρο της στροφής κι έχωνα γκάζι. Εμπαινες κι έβγαινες από την στροφή σαν τραίνο.

Βέβαια + σκόντα + στασιον + στο χρώμα της άμμου, δεν ήταν γκλαμουράτο. Για αυτούς που δεν ήξεραν. Οι άλλοι θαυμάζανε και ρωτούσαν διάφορα.

Τώρα vw polo 1200 tsi με 12τόσα άλογα.(Μεγαλώσαν τα παιδιά)
Μούχει λήψει η τετρακίνηση.
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
τα suv είναι σαν γκομενα με μεγαλα βυζια που δεν σε αφηνει να τα αγγίξεις.
για τοι 99% των ανθρωπων που κινουνται σε ασφαλτο και πολη κυριως το σωστο αμαξι είναι το αμαξι πολης, ευκολο στο παρκαρισμα, οικολογικο στην καταναλωση, οικονομικο στην χρηση και στην αγορα.
για αυτους που πανε στα χωράφια εκει μονο 4Χ4, για τους αγροτες τα πικαπ για να φορτωνουν για τους αλλους σουμπαρου γενικα που εχει την καλυτερη τετρακινηση.
σε όλα τα υπολοιπα το κοστος του αυτοκινητου προσθετει απλα ποντους στην πουτσα που ειπαν και αλλοι οποτε παιρνεις αν είναι να πεταξεις λεφτα για μοστρα σπορ αμαξι της αρεκειας σου, φερραρι? πορσε? καμπριο? ροουντστερ? αντικα? ότι σε τραβάει στο ματι. εγω θα αγοραζα αν κερδιζα το λοττο τον κιττ ή τον τζενεραλ λι που είναι ομορφα αμαξια και είναι παιδικα ονειρα και για μες την πολη καθημερινα θα επαιρνα ένα kia picanto που για μενα είναι το πιο ομορφο μινι.
 
OP
OP
jean-Claud

jean-Claud

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2018
Μηνύματα
18.303
Κριτικές
9
Like
7.823
Θεωρώ τα SUV τα πιό άχρηστα αυτοκίνητα
Οπως λέγανε και στην porshe για το Καγιέν, "Πρώτη φορά βγάλαμε τόσα χρήματα από ένα τόσο άχρηστο αυτοκίνητο"

Προσθέτουν όμως πόντους στον πούτσο, γι αυτό τα θέλει ο κόσμος και οι εταιρείες δεν του χαλάνε το χατήρι.

Βαριά, ψηλό κέντρο βάρους, περιορισμένοι χώροι, ψόφιοι κινητήρες σε πολλά από αυτά.

Διαβάζεις βέβαια "suv για την πόλη" και διάφορα ευτράπελα.
Οσον αφορά τα VW 1400 έχουν ένα τρελό κενό δύναμης από το χωρίς Turbo μέχρι να πάρει μπρός το turbo.

Οταν χρειάστηκα χώρους πήρα ένα skoda station wagon 4x4 τότε έβγαινε  2litro ατμοσφαιρικό. Το επόμενο μοντέλο 1800 turbo ήταν ακόμα καλύτερο (ροπές).
Κάτι σαν αυτό
Είχαμε ταξιδέψει 5 και μισό άτομα (το μισό ήταν μωρό) με τα πραγματά μας και το καρότσι του μωρού. Ανετα. Προσπερνούσα εύκολα σε επαρχιακούς δρόμους κι ας ήμουν φορτωμένος. Αυτό το λέμε ασφάλεια.
Σημάδευα το κέντρο της στροφής κι έχωνα γκάζι. Εμπαινες κι έβγαινες από την στροφή σαν τραίνο.

Βέβαια + σκόντα + στασιον + στο χρώμα της άμμου, δεν ήταν γκλαμουράτο. Για αυτούς που δεν ήξεραν. Οι άλλοι θαυμάζανε και ρωτούσαν διάφορα.

Τώρα vw polo 1200 tsi με 12τόσα άλογα.(Μεγαλώσαν τα παιδιά)
Μούχει λήψει η τετρακίνηση.
συμφωνω μαζι σου τυπε,αυτο εχω θιξει από την αρχη στο θεμα το οποιο εχω παραθεσει.το να δωσει καποιος 22000 ευρω για να παρει τζιπ είναι τρελο να τσιγγουνευτει αλλα 4000 για να μην το παρει τετρακινητο απλα πολλοι ξεπερνουν τις δυνατότητες τους οικονομικα και παιρνουν την entry level εκδοση και ας του λειπουν και τα ηλεκτρικα παραθυρα πισω απλα είναι τζιπ και θα πουλήσει μουρη στους αλλους.
 

Comilfo

Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
241
Like
27
Πόντοι
1
Οδηγώ το Passat station wagon 4x4 και καταλαβαίνω απόλυτα τον κύριο με το skoda station 4x4 που είναι επίσης εξαιρετικό.
Η συμπεριφορά του Passat σε κάθε οδόστρωμα είναι παροιμιώδης και δεν τη συγκρίνω με όσα suv είχα την τύχη να οδηγήσω.
Η υπεροχή σε όλους τους τομείς έχει καθιερώσει τα stations σε χώρες της κεντρικής Ευρώπης.

Όμως περί ορέξεως..
 

giorgos.k

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.070
Κριτικές
25
Like
343
Πόντοι
1.520
Τετρακίνηση στους περισσότερους δε χρειάζεται τζάμπα βάρος,με τα σκουφακια πας άνετα σε χιονοδρομικο ακόμα και με κούρσα,σε λασπες και χιόνι δεν έχεις ελπίδα αν δεν έχεις λάστιχα εκτός δρόμου. Εμένα θα με βόλευε ένα suv δικηνητο λίγο υπερυψωμενο για να πάω σε χωματόδρομους επειδή μου αρέσουν τα βουνά.
 

το πουλί

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
18.274
Like
595
Πόντοι
246
Συγκρινουμε Skoda με Porsche Cayenne?
(τι αλλο θα ακουσουμε?)
τυπε παλια στη γειτονια μου ζουσε ενα παλιος κομμουνιστης που ειχε τραμπαρτ
το επλενε ολη μερα, το γυαλιζε, το σκουπιζε, το αρωματιζε να ειναι τσιλικο
και στο καφενειο ηθελε να πεισει ολους τους αλλους οτι ειναι αθανατο και καλυτερο απο τις καπιταλιστικες bmw και mercedes
μην ασχολεισαι...
 

Pazuzu

Μέλος
Εγγρ.
14 Ιαν 2013
Μηνύματα
353
Κριτικές
2
Like
88
Πόντοι
1
SUV χωρίς τετρακίνηση είναι σαν μπύρα χωρίς αλκοόλ
 

centrino

Μέλος
Εγγρ.
6 Φεβ 2008
Μηνύματα
6.210
Like
656
Πόντοι
146
4-κίνητο με καλοκαιρινά λάστιχα είναι, σχεδόν, παντού χειρότερο σε σχέση με 2-κινητο με τα κατάλληλα για το δύσκολο τερέν που ενδιαφερόμαστε λάστιχα (χειμερινά ή Α/Τ ή M/T)...

Εάν κάποιος ενδιαφέρεται αποκλειστικά για την μεγαλύτερη απόσταση από το έδαφος, την κίνηση εκτός ασφάλτινου ή εντός προβληματικού ασφάλτινου δικτύου και τα λοιπά χαρακτηριστικά των "ψηλών" οχημάτων αλλά όχι για off-roading ( αδιαφορώντας για την ενεργητική ασφάλεια και οδηγική ευχαρίστηση ) τοτε τα 2-κινητα SUV/Crossover είναι μια καλή συμβιβαστική λύση.

"Το Πουλί" νωρίτερα ανάλυσε εκτενέστερα το θέμα με τρόπο που με βρίσκει σύμφωνο.

 
Εγγρ.
23 Ιουλ 2008
Μηνύματα
195
Like
4
Πόντοι
1
τυπε παλια στη γειτονια μου ζουσε ενα παλιος κομμουνιστης που ειχε τραμπαρτ
το επλενε ολη μερα, το γυαλιζε, το σκουπιζε, το αρωματιζε να ειναι τσιλικο
και στο καφενειο ηθελε να πεισει ολους τους αλλους οτι ειναι αθανατο και καλυτερο απο τις καπιταλιστικες bmw και mercedes
μην ασχολεισαι...
Η γνωστη ηλιθια ελληνικη νοοτροπια - το δικο μου αμαξι ειναι το καλυτερο κλπ-.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.897
Κριτικές
38
Like
4.924
Πόντοι
2.696
Είχαμε ταξιδέψει 5 και μισό άτομα (το μισό ήταν μωρό) με τα πραγματά μας και το καρότσι του μωρού.

Αν το αυτοκίνητο δεν ήταν 7θεσιο και ήταν 5θέσιο έπρεπε να σου πάρει το σκαλπ η τροχαία.
 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.138
Like
21.129
Πόντοι
5.506
Eίναι άξιο απορίας πως συγκρίνετε αυτοκίνητα των 90-100k με άλλα των 20-22k. Και δεν πιστεύω οτι μπορεί να γίνεται αυτό από ζηλοφθονία γιατί είναι γνωστό οτι τα μέλη του μπου εκτός από μεγάλοι γαμιάδες, ομορφόπαιδα, έξυπνοι, πνευματώδεις και γοητευτικοί έχουν και πολλούς τραπεζικούς λογαριασμούς με 7ψήφια ποσά έκαστος.


Περήφανος κάτοχος πραγματικού μόνιμα 4κίνητου SUV αξίας 75k περίπου (αντιπροσωπείας) που ΔΕΝ το συγκρίνω με αυτοκίνητο κάτω των 65 και πάνω των 90 με τίποτα. (+-10%)
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
874
Πόντοι
96
Και με σκουτεράκι θα τα συγκρίνω.
Οταν πηγαίνω για καφέ στο Κολωνάκι  :)
Με Cayenne ή Honda 100άρι ?

Ασε που στο σκουτεράκι η γκόμενα σε παίρνει αγκαλιά (κι αν θέλει πιάνει και πιό κάτω)
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
Eίναι άξιο απορίας πως συγκρίνετε αυτοκίνητα των 90-100k με άλλα των 20-22k. Και δεν πιστεύω οτι μπορεί να γίνεται αυτό από ζηλοφθονία γιατί είναι γνωστό οτι τα μέλη του μπου εκτός από μεγάλοι γαμιάδες, ομορφόπαιδα, έξυπνοι, πνευματώδεις και γοητευτικοί έχουν και πολλούς τραπεζικούς λογαριασμούς με 7ψήφια ποσά έκαστος.


Περήφανος κάτοχος πραγματικού μόνιμα 4κίνητου SUV αξίας 75k περίπου (αντιπροσωπείας) που ΔΕΝ το συγκρίνω με αυτοκίνητο κάτω των 65 και πάνω των 90 με τίποτα. (+-10%)
φιλε δεν μου λες όταν βγαινεις για καφε πηγαίνεις με 50 και παρκαρεις σε ασφαλτο, μπορεις να μου πεις αν το αμαξι των 100.000 εχει πραγματικη αξια μεγαλυτερη από το αμαξι των 10.000??????
αν είναι να δινεις 1000% περισσοτερα λεφτα για να εχεις καλυτερη προσφυση κατά 20% την 1 μερα το χρονο που πας στα χιονια. ε συγγνωμη ενας εξωγήινος ουδέτερος παρατηρητης γκαου θα σε λεγε. πες το ειλικρινα πετας λεφτα στο δρομο για την μοστρα. μπραβο σου που τα εχεις και να τα χαιρεσαι αλλα είναι λεφτα για μοστρα. δεν πηρες 7 φορες πιο γρηγορο , ουτε 7 φορες πιο μεγαλο, ουτε 7 φορες πιο δυνατο, ουτε 7 φορες πιο χρησιμο αμαξι σκαζοντας 7 φορες περισσοτερα λεφτα. απλα κανεις 7 φορες μεγαλυτερη οικονομικη εντυπωση σε γκομενες. θα μπροσουσες να εχεις επισης ένα διαμαντι τέτοιας αξιας στο χερι σου και να κυκλοφορεις για να το βλεπουν οι γκομενες τι λεφτάς εισαι και να πεφτουν αλλα πραγματικη αξια το διαμαντι-κοσμημα ΜΗΔΕΝ. είναι μονο για επιδειξη τελος.
 

Επισκέπτης
φιλε δεν μου λες όταν βγαινεις για καφε πηγαίνεις με 50 και παρκαρεις σε ασφαλτο, μπορεις να μου πεις αν το αμαξι των 100.000 εχει πραγματικη αξια μεγαλυτερη από το αμαξι των 10.000??????
αν είναι να δινεις 1000% περισσοτερα λεφτα για να εχεις καλυτερη προσφυση κατά 20% την 1 μερα το χρονο που πας στα χιονια. ε συγγνωμη ενας εξωγήινος ουδέτερος παρατηρητης γκαου θα σε λεγε. πες το ειλικρινα πετας λεφτα στο δρομο για την μοστρα. μπραβο σου που τα εχεις και να τα χαιρεσαι αλλα είναι λεφτα για μοστρα δεν πηρες 7 φορες πιο γρηγορο , ουτε 7 φορες πιο μεγαλο, ουτε 7 φορες πιο δυνατο, ουτε 7 φορες πιο χρησιμο αμαξι σκαζοντας 7 φορες περισσοτερα λεφτα. απλα κανεις 7 φορες μεγαλυτερη οικονομικη εντυπωση σε γκομενες. θα μπροσουσες να εχεις επισης ένα διαμαντι τέτοιας αξιας στο χερι σου και να κυκλοφορεις για να το βλεπουν οι γκομενες τι λεφτάς εισαι και να πεφτουν αλλα πραγματικη αξια το διαμαντι-κοσμημα ΜΗΔΕΝ. είναι μονο για επιδειξη τελος.
τα αυτοκινητα ειναι καυλα , η καυλα δεν μετριεται

δεν σου λεω για SUV

με αυτη την λογικη εαν εχω φραγκα γιατι να εχω φεραρι αφου και με το φιατ την ιδια δουλεια κανω

 

barock

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
62.138
Like
21.129
Πόντοι
5.506
φιλε δεν μου λες όταν βγαινεις για καφε πηγαίνεις με 50 και παρκαρεις σε ασφαλτο, μπορεις να μου πεις αν το αμαξι των 100.000 εχει πραγματικη αξια μεγαλυτερη από το αμαξι των 10.000??????
αν είναι να δινεις 1000% περισσοτερα λεφτα για να εχεις καλυτερη προσφυση κατά 20% την 1 μερα το χρονο που πας στα χιονια. ε συγγνωμη ενας εξωγήινος ουδέτερος παρατηρητης γκαου θα σε λεγε. πες το ειλικρινα πετας λεφτα στο δρομο για την μοστρα. μπραβο σου που τα εχεις και να τα χαιρεσαι αλλα είναι λεφτα για μοστρα. δεν πηρες 7 φορες πιο γρηγορο , ουτε 7 φορες πιο μεγαλο, ουτε 7 φορες πιο δυνατο, ουτε 7 φορες πιο χρησιμο αμαξι σκαζοντας 7 φορες περισσοτερα λεφτα. απλα κανεις 7 φορες μεγαλυτερη οικονομικη εντυπωση σε γκομενες. θα μπροσουσες να εχεις επισης ένα διαμαντι τέτοιας αξιας στο χερι σου και να κυκλοφορεις για να το βλεπουν οι γκομενες τι λεφτάς εισαι και να πεφτουν αλλα πραγματικη αξια το διαμαντι-κοσμημα ΜΗΔΕΝ. είναι μονο για επιδειξη τελος.


Kαταλαβαίνεις οτι η απάντησή σου είναι επιπέδου "4 ρόδες έχει το ένα, 4 ρόδες και το άλλο" έτσι;
 
Δ

Διαγραμμένο μέλος 172663

Επισκέπτης
τα αυτοκινητα ειναι καυλα , η καυλα δεν μετριεται

δεν σου λεω για SUV

με αυτη την λογικη εαν εχω φραγκα γιατι να εχω φεραρι αφου και με το φιατ την ιδια δουλεια κανω
ακριβως συμφωνούμε.
ο μονος λογος να παρεις φερραρι είναι για την καυλα όπως ειπες. δηλαδή για να αρεσει σε εσενα και στις γκομενες. στην πραγματικοτητα η φερραρι εχει πχ διπλασια τελικη ταχυτητα από το φιατακι, την οποια δεν θα πατησεις ποτέ και αφου πουλιεται ως γρηγορο αμαξι θα επρεπε να εχει διπλασια τιμη από το φιατακι. εχει όμως τιμη οσο 40 φιατ μονο και μονο για την μοστρα στις γκομενες, την γκαυλα στον εγκεφαλο όπως ειπες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom