Νέα

Πoδήλατο (Απόψεις και Οφέλη)

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα player george
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 112
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
P

player george

Μέλος
Εγγρ.
10 Μαΐ 2008
Μηνύματα
151
Like
2
Πόντοι
1
Ευχαριστώ καταρχάς για της πολύτιμες πληροφορίες σας.

Λοιπόν το σαββατοκύριακο δοκίμασα για 1,5 ώρα περίπου την ημέρα σε ευθεία και λιγο ανηφόρα. Θέλω να ξεκινήσω με το μαλακό για να δω της αντιδράσεις του σώματος μου. Της καθημερινές δεν μου το επιτρέπει η δουλεία μου.

Το καλό είναι ότι είμαι από επαρχία και έχω πολλές επιλογές στης διαδρομές μου.
Βέβαια δεν μπορώ να μην αναφερθώ το τι θα πει να έχεις τον αέρα κόντρα!
Μιλάμε για πολύ ζόρι! Πολύ ορθοπεταλια!

Φίλοι μου αυτό που μπορώ να πω προς το παρόν, είναι απλός γαμάτω!!

Και βλακεία μου μου τόσα χρόνια δεν είχα ασχοληθεί.

Είμαι είδη αρκετά γυμνασμένος αλλά μετά την ποδηλασία οι κοιλιακοί μου και οι τετρακέφαλοι μου έγιναν τούμπανο!
Ειδικά έσφιξα πολύ στη μέση, και το σφίξιμο αυτό το έχω ακόμα. Άλλωστε όπως όλοι μας έτσι και εγώ θέλω τους κοιλιακού μου γραμμωμενους, πιάνει όχι απλός πολύ αλλά παρά πολύ!

Πιστεύω ότι είναι πολύ καλή αεροβική γυμναστική.
Άσε βέβαια που συνάντησα και αρκετές ποδηλάτισσες! Και έπεσαν τα ερευνητικά βλέμματα. Κρίμα βέβαια γιατί το καλοκαίρι τελείωσε.

Όσο για προβλήματα στα γόνατα και την μέση είχα λίγες ενοχλήσεις, αλλά όχι τίποτα ανησυχητικό. Είναι και αρχή ακόμα, θέλουν κάποιο χρόνο οι μυς να προσαρμοστούν στην νέα τους λειτουργία.

Συνεχίζω ακάθεκτος λοιπόν σύντροφοι μου! Και βέβαια θα υπάρχει ενημέρωση.

 

BAKALIS74

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2012
Μηνύματα
4.629
Like
1.894
Πόντοι
216
Το ξεκινησα για γυμναστικη δεδομενου οτι εχω γινει www.slang.gr/lemma/11274-mpogos]μπογος[/url] και πρεπει να χασω τουλαστον 25kg.. 

Χάσε πρώτα μερικά κιλά με δίαιτα και περπάτημα γιατί θα φουσκώσουν λίγο παραπάνω τα πόδια σου τραβώντας το βάρος σου -εκτός και δεν σε νοιάζει.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.335
Κριτικές
16
Like
13.425
Πόντοι
5.577
μεσα στην κινηση δεν χρειαζεται μασκα για τα καυσαερια τυποι?
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.335
Κριτικές
16
Like
13.425
Πόντοι
5.577
υπαρχει κι αυτή η πατεντα, δεν ξερω αν λεει κατι  :think:
 

Συνημμένα

  • maxresdefault.jpg
    maxresdefault.jpg
    191,3 KB · Εμφανίσεις: 14

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
εμένα πλέον το ποδήλατο έχει γίνει το βασικό μεταφορικό μου μέσω μιας και μένω παγκράτι και με βοηθάει στις καθημερινές δουλειές μου δυστυχώς όμως παιδιά πάντα με το ποδήλατο κράνος και φωτάκια δεν μας προσέχουν καθόλου η οδηγοί θέλει προσοχή
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
Χάσε πρώτα μερικά κιλά με δίαιτα και περπάτημα γιατί θα φουσκώσουν λίγο παραπάνω τα πόδια σου τραβώντας το βάρος σου -εκτός και δεν σε νοιάζει.

Τωρα που το λες, το περπατημα μου το προτεινε και ενας φυσικοθεραπευτης που τον ρωτησα για τη μεση..
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
Τωρα που το λες, το περπατημα μου το προτεινε και ενας φυσικοθεραπευτης που τον ρωτησα για τη μεση..

και το περπάτημα βοηθάει πολυ άσε που κάνει καλό και στην υγεία και την ψυχολογία γιατί ηρεμεί
εγώ περπατάω 3 με 4 ώρες καθημερινά (αν όχι κάθε μέρα αρκετά συχνά)
με βοηθάει και στην υγεία αλλά και να χαλαρώνω
αν εργάζεσαι και δεν έχεις αρκετό ελεύθερο χρόνο άρχισε να πηγαίνεις να κάνεις τις δουλειές σου με τα πόδια π.χ στην τράπεζα το σούπερμάρκετ(με καροτσάκι) στη λαική (πάλι με καροτσάκι για να μην καταστρέψεις τη μέση σου)η να πηαγίνεις στις δουλειές σου με τα ΜΜΜ αλλά και με τη χρήση περπατήματος
και μετά κάποιο απόγευμα σαν περίπατο π.χ θησείο πλάκα μοναστηράκι συνταγμα κλπ κλπ
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.866
Κριτικές
6
Like
236
Πόντοι
86
Σωστος, καλα ξηγιεσαι.. ειναι πιο δυνατη ασκηση απο το ποδηλατο και πιο αποτελεσματικη.
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
Σωστος, καλα ξηγιεσαι.. ειναι πιο δυνατη ασκηση απο το ποδηλατο και πιο αποτελεσματικη.

και το ποδήλατο βοηθάει απλά να ξέρεις ότι στις ανηφόρες θα καταστρέφεις τα πόδια σου με το ποδήλατο γιατί αν είσαι πολλά κιλά στην ανηφόρα τα πόδια σου θα πρέπει με ορθοπεταλιές να σηκώσουν όλο το βάρος σου δοκίμασε για αρχή να κάνεις ποδήλατο σε ίσιωμα. Δεν είναι τυχαίο ότι στο Άμστερνταμ κάνουν όλοι ποδήλατο μιας κι όλο το Άμστερνταμ είναι επίπεδο
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
το απαξίωσες τυπε, και είναι ελληνικη πατεντα  :S

δεν είναι ελληνική για την ακρίβεια είναι κινέζικη και όλο το κιτ (ο μηχανισμός συν το φούελ της βενζίνης) έρχεται απο την κίνα
επίσης σαν μηχανισμός έχει γύρω στα 220€ σύν τοποθέτηση άσε που δεν φρενάρει μιας κι το ποδήλατο δεν είναι φτιαγμένο για να ξεπερνάει τα 25 χιλιόμετρα την ώρα συν το να σηκώνει και το βάρος του κίτ
Αν είναι να θές μοτοποδήλατο πάρε ένα 50αρι παπί η σκουτερ 50άρι μεταχειρισμένο δεν θα έχει πάνω από 500€ και αξιόπιστο θα είναι και ασφαλές και θα τηρεί κάποια στάνταρ
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.335
Κριτικές
16
Like
13.425
Πόντοι
5.577
δεν είναι ελληνική για την ακρίβεια είναι κινέζικη και όλο το κιτ (ο μηχανισμός συν το φούελ της βενζίνης) έρχεται απο την κίνα
επίσης σαν μηχανισμός έχει γύρω στα 220€ σύν τοποθέτηση άσε που δεν φρενάρει μιας κι το ποδήλατο δεν είναι φτιαγμένο για να ξεπερνάει τα 25 χιλιόμετρα την ώρα συν το να σηκώνει και το βάρος του κίτ

σε βλεπω ενημερωμενο  :rockon:
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
σε βλεπω ενημερωμενο  :rockon:

χρησιμοποιώ χρόνια ποδήλατο για τις μετακινήσεις μου συν τα ΜΜΜ και φυσικά τα πόδια μου για ποδαρόδρομο :2funny: :2funny: :2funny:.
Τώρα με το κοινωνικό εισόδημα αλληλεγγύης και με την 8μηνη δουλειά στο δήμο ίσως μπώ στη διαδικασία να βγάλω δίπλωμα για μηχανάκι και πάρω κανά 50άρι μεταχειρισμένο
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.335
Κριτικές
16
Like
13.425
Πόντοι
5.577
χρησιμοποιώ χρόνια ποδήλατο για τις μετακινήσεις μου συν τα ΜΜΜ και φυσικά τα πόδια μου για ποδαρόδρομο :2funny: :2funny: :2funny:.
Τώρα με το κοινωνικό εισόδημα αλληλεγγύης και με την 8μηνη δουλειά στο δήμο ίσως μπώ στη διαδικασία να βγάλω δίπλωμα για μηχανάκι και πάρω κανά 50άρι μεταχειρισμένο

αστο ρε τυπε, σκοτωστρες είναι, κι εγω οδηγαω μηχανη και κανω το σταυρο μου όταν γυρναω σπιτι με τοσα που βλεπω  :S
 

arist_plat1

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Αυγ 2015
Μηνύματα
12.726
Like
2
Πόντοι
166
αστο ρε τυπε, σκοτωστρες είναι, κι εγω οδηγαω μηχανη και κανω το σταυρο μου όταν γυρναω σπιτι με τοσα που βλεπω  :S

και εγώ με το ποδήλατο προσέχω πάρα πολύ και βλέπω αρκετές μαλακίες απο οδηγούς και στα μηχανάκια δεν τα υπολογίζουν καν
κράνος και φώτα πάντα
και όσοι οδηγούν μηχανάκια ΠΟΤΕ ΣΦΗΝΕΣ
 

Ampelale

Τιμημένος
Εγγρ.
10 Οκτ 2015
Μηνύματα
10.200
Κριτικές
35
Like
5.844
Πόντοι
6.796
Καλησπέρα παιχτες..

Μια γνώμη οποιος μπορει...

Με ψηνει αυτο το ποδηλατακι αλλα δεν εχει αναρτηση... Λογο προβληματος στη μεση μου μηπως ειναι απαγορευτικικο χωρις αναρτηση?


IDEAL CITYRUN 28" 2017

Κατηγορία fitness-urban: Το Ideal Cityrun 28" 2017 Ποδήλατο για χρήση στην άσφαλτο που αγαπά τις μεγάλες αποστάσεις. Διαθέτει 24 ταχύτητες με περιφερειακά Shimano που προσφέρουν αξιόπιστα και γρήγορες αλλαγές ταχυτήτων. Ένα ελαφρύ ποδήλατο που θα σας προσφέρει ευχάριστες ώρες οδηγικής απόλαυσης είτε κινηθείτε εντός των τειχών της πόλης, είτε εκτός.
 

Συνημμένα

  • ideal-cityrun-28-2017.jpg
    ideal-cityrun-28-2017.jpg
    111 KB · Εμφανίσεις: 21

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.536
Κριτικές
4
Like
445
Πόντοι
36
Καλησπέρα παιχτες..

Μια γνώμη οποιος μπορει...

Με ψηνει αυτο το ποδηλατακι αλλα δεν εχει αναρτηση... Λογο προβληματος στη μεση μου μηπως ειναι απαγορευτικικο χωρις αναρτηση?


IDEAL CITYRUN 28" 2017

Κατηγορία fitness-urban: Το Ideal Cityrun 28" 2017 Ποδήλατο για χρήση στην άσφαλτο που αγαπά τις μεγάλες αποστάσεις. Διαθέτει 24 ταχύτητες με περιφερειακά Shimano που προσφέρουν αξιόπιστα και γρήγορες αλλαγές ταχυτήτων. Ένα ελαφρύ ποδήλατο που θα σας προσφέρει ευχάριστες ώρες οδηγικής απόλαυσης είτε κινηθείτε εντός των τειχών της πόλης, είτε εκτός.
τυπε,αν το κινεις στο δρομο,καλυτερα να μην εχει αναρτηση
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom