Νέα

Πάρτε επιτέλους τα διπλώματα από τους γέρους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ELMOUNIO
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 252
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

xenitemenos

Μέγας
Εγγρ.
14 Οκτ 2018
Μηνύματα
7.747
Κριτικές
15
Like
11.397
Πόντοι
3.846
Ρε μαλάκες .... ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΘΑΝΕΤΕ ΝΕΟΙ ... ΘΑ ΓΕΡΑΣΕΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ;;;
Θα θέλατε να είστε καλά και να σας πάρουν τα διπλώματα ;;; Λόγω ηλικίας και μόνο ;;
Τι λες ρε τελειωμένε;
Σαφώς και να κόψουν τα χέρια από το τιμόνι στους γέρους.
Και δεν το λέω για τους άλλους μόνο.
Παρακαλούσα να βάλει μυαλό ο γέρος μου και να παραδίδει το δίπλωμα μετά τα 80 αφού έβλεπα πώς οδηγούσε και φοβόμουν μην σκάσει πουθενά με τη μάνα μου μέσα ή μην σκοτώσει κανέναν άσχετο.

Ευτυχώς από μόνος του το αποφάσισε και σταμάτησε να οδηγάει.
Θέλει απόφαση, αλλά μπράβο σε όσους γέρους το παίρνουν απόφαση.
Στους άλλους εύχομαι κακο ψόφο αν ευθύνονται για ατυχήματα.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.391
Κριτικές
16
Like
13.560
Πόντοι
5.577
Μετά τα 67 υπάρχει ιατρικός έλεγχος. Μετά τα 80 και έλεγχος ακοής.


Αν τη στήσουμε σε οποιοδήποτε κεντρικό φανάρι ........


ΠΟΙΟΙ ΘΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ;
ΓΕΡΟΙ ΜΕ ΙΧ ή ΚΑΡΙΟΛΙΑ ΜΕ 2τροχα ;;;
Με διτροχο δεν μπορείς να σκοτώσεις 2 σε τζιπ
Το πολυ να φας το κεφάλι σου
 

cretan336

Σεβαστός
Εγγρ.
10 Ιουλ 2020
Μηνύματα
3.826
Like
3.085
Πόντοι
1.706
Καλά τα λέτε αλλά αλλού βρίσκεται το πρόβλημα.Το πρόβλημα δεν βρίσκεται στη γριά ή το γέρο που είναι 80 φεύγα και οδηγάει ή στον πιτσιρικά που γυρνάει ξημερώματα πιωμένος και πάει και το στουκάρει το κάρο του στις κολώνες.Το πρόβλημα είναι αυτοί οι γαμημένοι οι υπάλληλοι του δημοσίου που λαδώνονται για να δίνουν αυτές τις άδειες οπλοφορίας σε άτομα που δεν πρέπει.Αυτοί θέλουν ξήλωμα.Εαν ήθελε βέβαια το σύστημα θα τους είχε εντοπίσει πανεύκολα κα θα τους είχε χώσει φυλακή αλλά πολύ απλά δεν θέλει.Εδώ πριν κάποια χρόνια είχαν δώσει άδειες ταξί σε τυφλούς σε κάποιο νησί δεν θυμάμαι ποιο.Τι να λέμε.
Πρόσεξε όμως, για αυτήν την κατηγορία υπάρχουν ιατρικές εξετάσεις καθώς και έξτρα ιατρικές εξετάσεις.
Όταν πήρα εγω το δίπλωμα δεν θυμάμαι να πήγα σε ψυχολόγο, ελα όμως που για να ανανεώσει ο πατέρας μου κάθε χρόνο έπρεπε να πηγαίνει.
Πήγαινε σε παθολόγο, φυσικά και είχε το βιβλιάριο με τα 6545872135774122448 φάρμακα που έπαιρνε αλλά αγου αντιμετώπιζε τις παθήσεις του με αυτά τα φάρμακα, που δεν ήταν και ενάντια στην οδήγηση, δεν του έλεγαν το παραμικρό.
4-5 γιατρούς έπρεπε να περάσει.
Δεν στο ανανεώνουν με μια απλή υπογραφή ειδικά σε αυτές τις ηλικίες.
Μακάρι να ισχύει και η εξέταση στο δρόμο ή να την εφαρμόσουν άμεσα.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Οδηγός τόσα χρόνια παλιά με μηχανάκια και δίχρονα, τώρα πια με αυτοκίνητα,ένα πράγμα θα πω. Ποτέ μη λες ποτέ. Και οι γέροι είναι επικίνδυνοι και οι νέοι. Τρέχει ο μικρός με την μηχανή με 120 130 δεν προλαβαίνει να τον δει κανείς από διασταύρωση κοιτάζει δεξιά αριστερά τίποτα πάει να βγει πέφτει πάνω του η μηχανή. Πόσα χαζά έχουν σκοτωθεί και σακατευτει έτσι; Ειχε προτεραιότητα.... και τι με αυτό, προτεραιότητα στο χειρουργείο και στο νεκροταφείο είχε...... Δεν θέλω να πω μεγάλες κουβέντες γιατί σε κάθε ένας μας μπορεί να σκοτώσουμε άνθρωπο είτε φταίμε είτε δεν φταίμε. Χαμηλά το κεφάλι υπομονή και προσοχή. Μη περίμενεις να σε σώσουν οι άλλοι εσύ σώσε τον εαυτό σου και όποιον μπορείς......
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.158
Κριτικές
2
Like
1.747
Πόντοι
216
Ρε μαλάκες .... ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΘΑΝΕΤΕ ΝΕΟΙ ... ΘΑ ΓΕΡΑΣΕΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ;;;
Θα θέλατε να είστε καλά και να σας πάρουν τα διπλώματα ;;; Λόγω ηλικίας και μόνο ;;
Λοιπόν, τύπε, πρόσεξε τώρα πόσα πράγματα στα παίρνει η ζωή, λόγω ηλικίας και μόνο...
1) τη δυνατότητα να σου σηκώνεται
2) το να μπορείς να τρώς τηγανητά, αλάτι, ζάχαρη, να πίνεις οινόπνευμα, καφέ χωρίς ρέγουλα και αντίστοιχα φάρμακα
3) το να μπορείς να βλέπεις
4) το να αντέχεις σωματική κόπωση
5) το να έχεις σωστή εγκεφαλική λειτουργικότητα
Είναι και άλλα, αλλά αυτά αρκούν.
Τώρα, πρόσεξε το πιο τρελό απο όλα...
Τα 3, 4 και 5, απο μόνα τους, είναι αρκετά για να κάνουν έναν ηλικιωμένο οδηγό κυριολεκτικά Χάροντα με ρόδες, και, υπο προϋποθέσεις, το 2 να συμβάλλει σε αυτό το κοκτέϊλ.
γώ προσωπικά, δεν θέλω να οδηγώ όταν θα αρχίσει να χοντραίνει η πρεσβυωπία, να χρειάζομαι χάπια για πίεση, νεφρά, θυροειδή, χοληστερίνη και καρδιά, και να έχουν αρχίσει τα πρώτα, έστω και αχνά, ίχνη εγκεφαλικού εκλφυλισμού. Όχι για κανένα άλλο λόγο, αλλά γιατί, το τελευταίο που θα αντέξω σε μια τέτοια περίπτωση, είναι η ενοχή οτι έφαγα κάποιον άγνωστο, χωρίς λόγο
 

Panos123abc

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουν 2020
Μηνύματα
34
Κριτικές
8
Like
529
Πόντοι
280


2 παλικάρια νεκρα επειδή η κυρία 88 ετών απλά πέρασε με κόκκινο
κρίμα τα παιδιά, τώρα αυτή ας πούμε τι σημαντικό είχε να κάνει και βγήκε με αμάξι βόλτα; Ντροπή όποιος της έκανε ανανέωση διπλώματος και θα πρέπει να διωχθεί. 88 χρονών με όραση 1/10, μυαλό 0/10 και αντανακλαστικά 0/10
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Υπάρχουν γεροντια με μυαλό όπως και νέοι με μυαλό.
Τα περισσότερα ατύχηματα που έχω δει είναι από έλλειψη μυαλού. Ειμασταν νέοι γνωστός μου σακατευτηκε έπιανε 180 200 με ένα CBR που είχε σε μια κατοικημένη περιοχή. Κάθε μέρα.
Τοτε με το μυαλό που είχαμε θεωρήσαμε ότι έφταιξε ο οδηγός που βγήκε από ένα στενό και τον σακατεψε.
Τόσο μυαλό είχαμε. Τώρα καταλαβαίνουμε ακριβώς. Ο άνθρωπος κοίταξε δεν είδε τίποτα και βγήκε.
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
779
Like
1.123
Πόντοι
206
Tον Μάρτιο του 21
Τύπος 55άρης
Στην Αμφιθέας
Δεν είδε 3 κόκκινα (αριστερά-δεξιά και στην μέση)
Και με θέρισε

3 μήνες σε νοσοκομεία
Του γάμησα το αυτοκίνητο, μια παλια BMW την έδωσε για καταστροφή
Μου γάμησε τα πετρέλαια, εγώ με μηχανάκι

ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ
Αλλά όπως είπε και μια γνωστή, η μισή Αθήνα οδηγάει χωρίς δίπλωμα.

Πάρτε να θαυμάσετε, δεν είναι το μόνο, Σόλωνος και Ιπποκράτους

Δεν το βρίσκω, πάρτε άλλο από Αλιμο, το smart παραβίασε stop, o δικυκλιστής στον αγύριστο, πέθανε
 

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.631
Κριτικές
34
Like
4.327
Πόντοι
7.195
Παιδιά προσοχή, είμαι στις μηχανές πολλές δεκαετίας (γέρος πιά), μάτια παντού, μπρός πλάι πίσω συνέχεια, δεν υπάρχουν πράσινα ούτε προτεραιότητες, αν δεν προβλέπεις κάθε στιγμή τελείωσες, και οι γέροι είναι επικίνδυνοι και οι γυναίκες και οι πιτσιρικάδες και ακόμα χειρότερα οι ψυχάκηδες που είναι παντού γύρω μας και ούτε το φανταζόμαστε
 

gremlin

Μέλος
Εγγρ.
3 Οκτ 2010
Μηνύματα
120
Κριτικές
1
Like
162
Πόντοι
1
Σωστά, αλλά με αστερίσκο.
Ναι, απο τα ατυχήματα που καταγράφονται σε ειδήσεις, η πλειοψηφία ανήκει σε οδηγούς νέους, ή και κάτω του ορίου που θα λέγαμε "γέρος".
Αλλά, δεν αναφέρονται όλα τα ατυχήματα στις ειδήσεις, κυρίως όχι τα ατυχήματα που δεν έχουν νεκρούς (ή βαριά τραυματισμένους) άμεσα. Έχουμε δεκάδες, αν όχι εκατοντάδες τροχαία, λιγότερο ή περισσότερο σοβαρά, σχεδόν καθημερινά. Και, πάνω απο τα μισά έχουν εμπλεκόμενους οδηγούς 65-75 ετών. Το χειρότερο; Επαγγελματίες οδηγούς 65-75 ετών! Και δε μιλάω για ταρίφες τώρα. Μιλάω για νταλικέρηδες, οδηγούς κτέλ, τρόλεϋ, λεωφορείων, πούλμαν... ανθρώπους που, ούτε λιώμα ήταν, ούτε έχουν ιστορικό κακής οδήγησης, το αντίθετο
Μιλησα για στατιστικα , δεν αναφερθηκα σε ειδησεις κλπ. Μια βολτα να κανεις απο νοσοκομεία είναι γεμάτα απο νέους τραυματίες λόγω τροχαίου. Δεν υπάρχουν ούτε στο 1/4 ηλικιωμένοι απο τροχαίο…. Μάστιγα είναι και θα παραμείνουν οι -άμυαλοι- νέοι κι όχι οι ηλικιωμένοι….
 

Kaloeros

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.532
Κριτικές
209
Like
4.458
Πόντοι
9.035
Πολύ δραματικό το συμβάν παιδιά... Να μην σου τύχει που λέμε... Άντε τώρα τι να πεις στα παιδιά και στους γονείς των θυμάτων...

Και σε μένα έχει συμβεί μπροστά στα μάτια μου παππούς να οδηγεί αγροτικό και να θερίζει "κυριολεκτικά" έναν νέο άνθρωπο με ένα μηχανάκι (τον έκοψε στην μέση). Ο παππούς απλά "δεν είδε" την στροφή, πέρασε στο απέναντι ρεύμα, και σκότωσε επί τόπου έναν αθώο οικογενειάρχη που απλά πήγαινε νόμιμα στον δρόμο του. Μετά έκλαιγε και χτυπιόταν ο παππούς (που δεν έπαθε τίποτα) αλλά πιο το όφελος...
Και εγώ εκτιμώ ότι μετά τα 75, άντε βαριά τα 80, πρέπει να απαγορεύεται η οδήγηση αυστηρά για όλους και χωρίς εξαιρέσεις. Τα οφέλη είναι πολλαπλάσια από το "ξεβόλεμα" μερικών ηλικιωμένων.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.158
Κριτικές
2
Like
1.747
Πόντοι
216
Μιλησα για στατιστικα , δεν αναφερθηκα σε ειδησεις κλπ. Μια βολτα να κανεις απο νοσοκομεία είναι γεμάτα απο νέους τραυματίες λόγω τροχαίου. Δεν υπάρχουν ούτε στο 1/4 ηλικιωμένοι απο τροχαίο…. Μάστιγα είναι και θα παραμείνουν οι -άμυαλοι- νέοι κι όχι οι ηλικιωμένοι….
Yπάρχει και ένας ακόμα λόγος που οι ηλικιωμένοι που νοσηλεύονται για τροχαία είναι τόσο λιγότεροι. Δεν επιβιώνουν το ίδιο εύκολα σε σχέση με τους νέους. Η θνησιμότητα νοσηλευόμενου είναι ανάλογη της ηλικίας του. Δεν έχει τις ίδιες αντοχές ένας 20χρονος με έναν 80αρη.
 

ΑΝΤΖΕΛΟ

Ανώτερος
Εγγρ.
12 Μαρ 2012
Μηνύματα
44.115
Like
25.135
Πόντοι
5.006


2 παλικάρια νεκρα επειδή η κυρία 88 ετών απλά πέρασε με κόκκινο
H κολόγρια θέλεις να πεις
 

darkdemon83

Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2017
Μηνύματα
90
Κριτικές
2
Like
289
Πόντοι
20
θα σας πω εγω ενα αλλο περιστατικο με εναν κωλογερο που οδηγουσε μια μερσεντες και περασε με κοκκινο και παραλιγο να προκαλουσε ατυχημα κι οταν η τροχαια του επαιρνε τις πινακιδες εκανε φασαρια.
και γενικα οι περισοτεροι μαλακες οδηγοι στην αθηνα ειναι κατι κωλογεροι με ακριβα αμαξια που νομιζουν οτι ο δρομος ειναι δικος τους και κανουν μαλακιες και βγαζουν γλωσσα κι απο πανω
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.424
Κριτικές
5
Like
5.562
Πόντοι
1.056
Με διτροχο δεν μπορείς να σκοτώσεις 2 σε τζιπ
Το πολυ να φας το κεφάλι σου
Τα μεγαλύτερα μουνόπανα, εγκληματίες και σχιζοφρενεις είναι οι οδηγοί δίτροχων. Όλα είναι δρόμος για αυτούς.
Όλα είναι πράσινα.
Κι επίσης, ό,τι κι αν κάνουν, σηκώνονται και φεύγουν γιατί είναι και θρασύδειλα μουνόπανα.
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.424
Κριτικές
5
Like
5.562
Πόντοι
1.056
θα σας πω εγω ενα αλλο περιστατικο με εναν κωλογερο που οδηγουσε μια μερσεντες και περασε με κοκκινο και παραλιγο να προκαλουσε ατυχημα κι οταν η τροχαια του επαιρνε τις πινακιδες εκανε φασαρια.
και γενικα οι περισοτεροι μαλακες οδηγοι στην αθηνα ειναι κατι κωλογεροι με ακριβα αμαξια που νομιζουν οτι ο δρομος ειναι δικος τους και κανουν μαλακιες και βγαζουν γλωσσα κι απο πανω
Οι περισσότεροι μαλακές οδηγοί στην Αθήνα είναι 18χρονα που οδηγάν κάτι μηχανάκια της πλάκας, που ηχούν σαν να βρυχάται τυραννόσαυρος και φυσικά πάντα χωρίς κράνος.
 

Y13

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.006
Like
3.835
Πόντοι
456
..... είμαι περίεργος, αν έχει παιδιά που την άφηναν να οδηγεί, πώς θα κοιμούνται από σήμερα και πέρα ! την μητέρα μου την υποχρεώσαμε με την αδερφή μου να σταματήσει να οδηγεί στα 74 ! μου κρατάει ακόμα μούτρα, αλλά από αυτή την άποψη κοιμάμαι ήσυχος ! και οδηγάρα, οδηγούσε από το 1974 30 χρονών τότε και μέχρι που σταμάτησε δεν έκανε ούτε επίσκεψη σε φαναρτζή !
 

mmaanos

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
3.197
Like
5.445
Πόντοι
1.056
Στατιστικά πάντως αυτοί που κάνουν τα περισσότερα θανατηφόρα ατυχήματα στους δρόμους είναι νέοι 18-25 χρόνων. Τι λέτε; Να τους πάρουμε τα διπλώματα;:think:
 

james tiberius kirk

Σεβαστός
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.424
Κριτικές
5
Like
5.562
Πόντοι
1.056
Στατιστικά πάντως αυτοί που κάνουν τα περισσότερα θανατηφόρα ατυχήματα στους δρόμους είναι νέοι 18-25 χρόνων. Τι λέτε; Να τους πάρουμε τα διπλώματα;:think:
Για τους μαλακές που γράφουν εδώ μέσα τύπε, 18-25 είναι οδηγοί κλάσης Βαλεντίνο Ρόσι.
 

mmaanos

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
3.197
Like
5.445
Πόντοι
1.056
Για τους μαλακές που γράφουν εδώ μέσα τύπε, 18-25 είναι οδηγοί κλάσης Βαλεντίνο Ρόσι.
Τον τελευταίο μήνα είχαμε περίπου 100 θανατηφόρα ατυχήματα στους δρόμους (τραγικό νούμερο) και πάνω από το 80% των "εμπλεκομένων" σε αυτά τα τροχαία ήταν νέοι της ηλιακής ομάδας 18-25.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom