Νέα

Πάρτε επιτέλους τα διπλώματα από τους γέρους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ELMOUNIO
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 252
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

riding

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.043
Κριτικές
1
Like
4.773
Πόντοι
456
"Παρτου αμάξι και κλειδιά και τέλος". Δε γίνεται αυτό που λες. Το σκεφτήκαμε με τη μάνα μου για τον πατέρα μου, αλλά το αμάξι ήταν ΔΙΚΟ ΤΟΥ. Δε μπορείς να του πάρεις τίποτα.
Ξεκινα μια πλύση εγκεφάλου απο νωρις.Εγω στα 60 του ειπα του πατερα μου,πως στα 70 θα σου παρω τα κλειδια κ παπαλα οδηγηση.

Παρε του λεω καινουριο αμαξι τωρα,βαλε τη μανα και τραβα να το χαρεις τωρα π πηρες τη συνταξη κ εισαι «νεος»

Μα μ λεγε κ μου.

Οταν πηρε το καινουριο κατακαυλωσε,πηγαίνανε βολτουλες,εδω εκει.Οταν εφτασε τα 70 μ λεει τωρα θα μ παρεις δα κλειδια δλδ;

Οχι ακομα του λεω αλλα λαρωσε.

Ε στα 71 του εγκατέλειψε τον μάταιο τούτο κοσμο.

Ομως θεωρω πως ημουν πολυ απο πανω του,συζητησεις,τσιπρα,μα μου.

Εχω ενα θείο τωρα 85.Δεν καταλαβαινει Χρηστο!Τα παιδια του εχουν την οικογενεια τους κ ο μπάρμπας μ ηταν παντα πιο «σατράπης» απ τον πατερα μ.Μυγα στο σπαθί δεν σήκωνε ο μπάρμπας.

Εγω ζουσα με τον πατερα μου κ δεν εχω οικογενεια.

Απλα ολοι βολευόμαστε.Παρτε τους τα κλειδια σημαινει πως θα κληθειται να τους πατε κανα δυο βολτες εσεις.Το αντέχετε;
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
Ξεκινα μια πλύση εγκεφάλου απο νωρις.Εγω στα 60 του ειπα του πατερα μου,πως στα 70 θα σου παρω τα κλειδια κ παπαλα οδηγηση.

Παρε του λεω καινουριο αμαξι τωρα,βαλε τη μανα και τραβα να το χαρεις τωρα π πηρες τη συνταξη κ εισαι «νεος»

Μα μ λεγε κ μου.

Οταν πηρε το καινουριο κατακαυλωσε,πηγαίνανε βολτουλες,εδω εκει.Οταν εφτασε τα 70 μ λεει τωρα θα μ παρεις δα κλειδια δλδ;

Οχι ακομα του λεω αλλα λαρωσε.

Ε στα 71 του εγκατέλειψε τον μάταιο τούτο κοσμο.

Ομως θεωρω πως ημουν πολυ απο πανω του,συζητησεις,τσιπρα,μα μου.

Εχω ενα θείο τωρα 85.Δεν καταλαβαινει Χρηστο!Τα παιδια του εχουν την οικογενεια τους κ ο μπάρμπας μ ηταν παντα πιο «σατράπης» απ τον πατερα μ.Μυγα στο σπαθί δεν σήκωνε ο μπάρμπας.

Εγω ζουσα με τον πατερα μου κ δεν εχω οικογενεια.

Απλα ολοι βολευόμαστε.Παρτε τους τα κλειδια σημαινει πως θα κληθειται να τους πατε κανα δυο βολτες εσεις.Το αντέχετε;
Μπράβο φίλε μου και εγώ είπα του πατέρα μου, θα σου πάρω τα κλειδιά
και μου είπε θα σε γαμήσω και εσένα και την γυναίκα σου που σου βάζει τέτοιες ιδέες
και έτσι μου δίνει τα κλειδιά καμιά φορά να πάω βόλτα την μπέμπα.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.462
Like
16.150
Πόντοι
3.656

ΗΠΑ: Τρομακτικό τροχαίο με αυτοκίνητο που «απογειώθηκε» και καρφώθηκε σε σπίτι - Νεκρή η 73χρονη οδηγός του​




:confused: :confused: :confused:
 

BAKALIS74

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2012
Μηνύματα
4.691
Like
1.956
Πόντοι
216

ΗΠΑ: Τρομακτικό τροχαίο με αυτοκίνητο που «απογειώθηκε» και καρφώθηκε σε σπίτι - Νεκρή η 73χρονη οδηγός του​




:confused: :confused: :confused:
εκεί έχουν άλλα, με τα αυτόματα που κολλάει το γκάζι, κάτι τέτοιο γίνεται και στουκάρουν
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.823
Like
16.584
Πόντοι
3.656
εκεί έχουν άλλα, με τα αυτόματα που κολλάει το γκάζι, κάτι τέτοιο γίνεται και στουκάρουν


Με είχε ρίξει σε πλατεία (πεζο) ταξιτζής. 35ρης. Είχε πάρει αυτόματη μερσεντέ .... και δεν ήξερε λέει ότι αφήνοντας το φρένο .... φεύγει !!!
 

ypotaktikos97

Σπουδαίος
Εγγρ.
1 Απρ 2023
Μηνύματα
1.221
Κριτικές
21
Like
6.117
Πόντοι
2.846
Σε αυτή τη ηλικία προφανώς και τα αντακλαστικά έχουν μειωθεί αισθητά, οπότε πρέπει να αφαιρείται το δίπλωμα για το καλό όλων. Οπως επίσης γενικά πρέπει να αφαιρείται σε όσους μονίμως παρανομούν ξανά και ξανά ανεξαρτήτως ηλικίας..
Ισως έτσι κάποτε γίνουμε ένα σοβαρό κράτος και σταματήσουμε να βλέπουμε τέτοια άσχημα σκηνικά ..
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.177
Κριτικές
2
Like
1.795
Πόντοι
216
Όταν φουμάρει χασίσι , παίζει . Δεν είναι άνθρωπος πλέον ο χασικλής.
Είναι σκουπίδι .
Και πολύ περισσότεροι χασικλήδες προκαλούν ατυχήματα , παρά γέροι .

ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΕΡΟΥΣ, ΑΝ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ..... ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΑΓΑΝ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Υπάρχουν γέροι που οδηγούν καλά.

Έχω οικογενειακό φίλο . Κολλητός με τον μακαρίτη τον πατέρα μου και τους θείους μου. Και μεγαλύτερος από αυτούς.
Είναι 92. Και οδηγάει τέλεια.


Το 1977 μας είχε πάει στο μινιόν χριστούγεννα μαζί με το γιό του με τη 2002tii που είχε τότε.
Ο τύπος οδηγάει καλά. Πολύ καλά. Και επειδή είναι μεγάλος δεν κάνει και μαλακίες .
Μάλλον δεν κατάλαβες, ή δε θέλεις να καταλάβεις τι λένε όλοι, και εγώ μαζί τους.
Ο πιτσιρικάς, ο χασικλής, ο μέθυσος, το πρεζόνι, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΑ.
Το ξεκαθαρίσαμε αυτο;
Πάμε παρακάτω....
Όσοι ΔΕΝ είναι πρεζόνια, διανοητικά ανάπηροι, χασικλήδες, και νεροφίδες, όλοι αυτοί που, αυτή την ώρα οδηγούν εκεί έξω, μοιραία κάποια στιγμή θα γεράσουν. Μας αρέσει δε μας αρέσει, ο χρόνος μας έχει γραμμένους στα αρχίδια του. Θα γεράσουμε, θέλουμε δε θέλουμε.
Εκεί λοιπόν αρχίζει το πρόβλημα...
Ότι και να κάνουν οι γιατροί, δεν γίνεται να προλάβουν το κακό, πως να το κάνουμε.
Προσωπικά, φοράω γυαλιά απο τα 14. Και έχω πατήσει τα πρώτα "ηντα" πλέον. Σε ανανέωση διπλώματος, θα περάσω καρδιολόγο, παθολόγο, οφθαλμίατρο, και, αν κάποιος απο αυτούς δε βρεί κάτι προβληματικό, που μου απαγορεύει να πιάσω τιμόνι, μάντεψε... θα μου το ανανεώσουν το δίπλωμα! Και, θα υποθέσουμε οτι είμαι και γαμάτος οδηγός. Ξέρεις τι δεν θα μπορεί κανένας απο αυτούς να προλάβει; Τα αργά αντανακλαστικά μου, όταν , απο την "πείρα" μου και το καλό οδηγικό ιστορικό μου, θα με προδώσουν. Όταν δεν θα υπολογίσω αρκετά σωστά και αρκετά γρήγορα, πόσο γκάζι πατάω, πότε ακριβώς να πατήσω φρένο, αν η όρασή μου, μεταξύ ανανεώσεων θα έχει μειωθεί και δε θα δω αρκετά γρήγορα το κόκκινο (καλή ώρα, με αναφορά το δυστύχημα που ξεκινήσαμε να συζητάμε).
Για να το ξαναπώ... οι νέοι οδηγοί μπορεί να είναι καλοί, ή ηλίθιοι μαλάκες χασικλήδες. Οι καλοί οδηγοί σπάνια προκαλούν τροχαία, αν εξαιρέσουμε κάτι το πολύ ακραίο. Στους μαλάκες, παίρνουν το δίπλωμα. Δεν είναι ιδέα, wishful thinking ή πρόταση. Είναι γεγονός. Αν προκαλέσεις ατύχημα, ή έχεις σοβαρό ιστορικό παραβιάσεων του ΚΟΚ, στο παίρνουν το δίπλωμα. Απο προσωρινά μέχρι και μόνιμα.
Οι γέροι οδηγοί απο την άλλη, είτε μαλάκες ραμολιμέντα, είτε απλά ηλικιωμένοι καλοί οδηγοί, απλά δεν έχουν την σωματική αξιοπιστία ενός με τη μισή τους ηλικία. Δε θα αρχίσει να έχει αρρυθμίες λόγω ζέστης ο τριαντάρης, ούτε ζαλάδες λόγω ήλιου, ούτε θα χρειάζεται να του κάνουν ενέσεις στα μάτια για ωχρά κηλίδα, ή θεραπεία για να προλάβουνε καταρράκτη. Και, όλα αυτά, μπορεί να εμφανιστούν μεταξύ ανανεώσεων, και εδώ έρχεται το δευτερεύον πρόβλημα... η παραξενιά των γέρων.
Πόσους γέρους και γριές δεν ξέρουμε που είναι γεμάτοι παραξενιές κολλήματα και εκνευριστικά πείσματα; Πόσοι απο αυτούς παίζει να αγνοήσουν τα θέματα υγείας και να συνεχίσουν να οδηγούν μέχρι να χρειαστεί να ανανεώσουν δίπλωμα και να κοπούνε; Και, απο όσους κοπούνε, πόσοι δε θα οδηγούν, απο πείσμα και μόνο, για να αποδείξουν στους εαυτούς τους οτι δε γεράσανε ακόμα;
 

micaras

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουλ 2023
Μηνύματα
252
Like
255
Πόντοι
1
οι πιο πολλοι αμερικανοι ξερουν μονο απο αυτοματα
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.823
Like
16.584
Πόντοι
3.656
Σε αυτή τη ηλικία προφανώς και τα αντακλαστικά έχουν μειωθεί αισθητά, οπότε πρέπει να αφαιρείται το δίπλωμα για το καλό όλων.
Στο χασικλή πολύ περισσότερο .
Οπότε το 30% έπρεπε να έχει χάσει το δίπλωμα πριν τα 50.

Σε όσους έχουν δίπλωμα, θα έπρεπε να τους ζητάνε τυχαία να δίνουν αίμα κάθε 6 μήνες.

Αν ανιχνευτεί THC αφαίρεση κάθε διπλώματος , άδειες κυνηγετικών , σκαφών τα πάντα.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.740
Πόντοι
2.306
η αλήιθεια είναι οτι εγώ με δύο μπυρούλες πάντα οδηγώ πολύ καλύτερα, πως να το πω το αισθανομαι ρε παιδι μου πιο αναλαφρα πιο οικονομικά και σβέλτα.
χωρίς μπύρα οδηγώ τελείως φλατ, πράσινο γκαζι κοκκινο φρενο τελειως αυτοματα πολύ πιο επικίνδυνο χωρίς μπύρα......
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.823
Like
16.584
Πόντοι
3.656
Μάλλον δεν κατάλαβες, ή δε θέλεις να καταλάβεις τι λένε όλοι, και εγώ μαζί τους.
Ο πιτσιρικάς, ο χασικλής, ο μέθυσος, το πρεζόνι, ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΔΗΓΑ.
Το ξεκαθαρίσαμε αυτο;
Πάμε παρακάτω....
Πάμε παρακάτω !
Πολλοί .... παίρχουν βρωμαζεπάμη , διαζεπάμη , σερτραλίνη .....

ΚΑΙ ΜΑΝΤΕΨΕ .... όσοι τα πίνουν αυτά .... ΟΔΗΓΟΥΝ !!!!!!!!

Ηλεκτρονικά διπλώματα .... διασταύρωση με ηλεκτρονική συνταγογράφηση .................

ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΕΙ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΒΡΩΜΑΖΕΠΑΜΗ ή ΣΕΤΡΑΛΙΝΗ ....


ακύρωση διπλώματος !!!!!!!

Τώρα τεστ για αντανακλαστικά, μπορούν να γίνουν αξιόπιστα.


Αλλά όταν στο βλαχοχώρι ... ο ιατρός είναι ανιψιός .... γιος κουμπάρου .... κτλ ... μαντεύεις !

Εδώ δίνουν διπλώματα σε μονόφθαλμους !
Δεν βλέπουν οι ιατροί το γυάλινο μάτι ;;;;;
 

Han Psolo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
985
Like
1.485
Πόντοι
206
'Οντας θύμα κωλόγερου οδηγού έχω να πω ότι είναι δημόσιοι κίνδυνοι χειρότεροι απο μεθυσμένους,γύφτους,γυναίκες,νέους,ασυντήρητες σακαράκες 30ετιας(που οδηγούν συνήθως οι κωλόγεροι)
Εμένα ήρθε κι έπεσε πάνω μου όντας σταματημένος σε φανάρι ένας 83χρονος στο λιμάνι της Καβάλας&μου ''ξύρισε'' την αριστερή πλευρά ...για να περάσει πιο μπροστά απο την μύτη της βελόνας...ευτυχώς δεν έτρεχε ...Κατέβηκα κάτω σε αμόκ road rage κανονικά και τελικά βγήκα εγώ φταίχτης με γαμημένους περαστικούς να παίρνουν μέρος κωλόγερου τους λέω αν σας πατήσει εσάς και σόι σας άλλα θα λέγατε...Ήρθαν κι οι μαλάκες λιμανίσιοι μπάτσοι και με πήγαν για αλκοτεστ κρατώντας με 2 ώρες υπο κράτηση ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΑΛΚΟΤΕΣΤ καλά που ήταν μεσημέρι και δεν είχα πιεί...
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.744
Κριτικές
5
Like
6.110
Πόντοι
2.306
Σε αυτούς που προκαλούν ατυχήματα; Ναι. Δεν είπε κανένας να μην το κάνουν. Η διαφορά είναι, δεν παίζει πιθανότητα να προκαλέσει ατύχημα ο 20αρης ή ο 30αρης, ή ακόμα και ο 40αρης, λόγω φυσικής φθοράς του σώματός του. Ο ηλικιωμένος όμως, άσχετα με το πόσο ικανός οδηγός ήταν κάποτε, πλέον, απλά δε μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις αυτού που ονομάζουμε "οδήγηση"
Ναι, ο 20άρης προκαλεί τα ατυχήματα γιατί νομίζει ότι είναι άτρωτος ΓΤΧΤ!
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.744
Κριτικές
5
Like
6.110
Πόντοι
2.306
Πάμε παρακάτω !
Πολλοί .... παίρχουν βρωμαζεπάμη , διαζεπάμη , σερτραλίνη .....

ΚΑΙ ΜΑΝΤΕΨΕ .... όσοι τα πίνουν αυτά .... ΟΔΗΓΟΥΝ !!!!!!!!

Ηλεκτρονικά διπλώματα .... διασταύρωση με ηλεκτρονική συνταγογράφηση .................

ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΥΝΤΑΓΟΓΡΑΦΕΙ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΒΡΩΜΑΖΕΠΑΜΗ ή ΣΕΤΡΑΛΙΝΗ ....


ακύρωση διπλώματος !!!!!!!

Τώρα τεστ για αντανακλαστικά, μπορούν να γίνουν αξιόπιστα.


Αλλά όταν στο βλαχοχώρι ... ο ιατρός είναι ανιψιός .... γιος κουμπάρου .... κτλ ... μαντεύεις !

Εδώ δίνουν διπλώματα σε μονόφθαλμους !
Δεν βλέπουν οι ιατροί το γυάλινο μάτι ;;;;;
Έχω ζήσει σε επαρχιακή πόλη, σε εποχή όπου ο δήμαρχος ήταν ΜΟΝΟΦΘΑΛΜΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ Δ.Ε. και φυσικά οδηγούσε (και δικό του όχημα και υπηρεσιακό).
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Δεν υπάρχει νέος και γέρος στην οδήγηση. Έλληνες είναι και οι δύο άρα μαλάκες οδηγοί.
ΣΕ ΛΑΤΡΕΥΩ
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.744
Κριτικές
5
Like
6.110
Πόντοι
2.306
'Οντας θύμα κωλόγερου οδηγού έχω να πω ότι είναι δημόσιοι κίνδυνοι χειρότεροι απο μεθυσμένους,γύφτους,γυναίκες,νέους,ασυντήρητες σακαράκες 30ετιας(που οδηγούν συνήθως οι κωλόγεροι)
Εμένα ήρθε κι έπεσε πάνω μου όντας σταματημένος σε φανάρι ένας 83χρονος στο λιμάνι της Καβάλας&μου ''ξύρισε'' την αριστερή πλευρά ...για να περάσει πιο μπροστά απο την μύτη της βελόνας...ευτυχώς δεν έτρεχε ...Κατέβηκα κάτω σε αμόκ road rage κανονικά και τελικά βγήκα εγώ φταίχτης με γαμημένους περαστικούς να παίρνουν μέρος κωλόγερου τους λέω αν σας πατήσει εσάς και σόι σας άλλα θα λέγατε...Ήρθαν κι οι μαλάκες λιμανίσιοι μπάτσοι και με πήγαν για αλκοτεστ κρατώντας με 2 ώρες υπο κράτηση ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΑΛΚΟΤΕΣΤ καλά που ήταν μεσημέρι και δεν είχα πιεί...
Δικαιώθηκες τουλάχιστον;
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.823
Like
16.584
Πόντοι
3.656
Έχω ζήσει σε επαρχιακή πόλη, σε εποχή όπου ο δήμαρχος ήταν ΜΟΝΟΦΘΑΛΜΟΣ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ Δ.Ε. και φυσικά οδηγούσε (και δικό του όχημα και υπηρεσιακό).
Σε μένα θα πεις ;
ΜΕ ΝΑΡΘΗΚΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙ ;;;;;
 

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.744
Κριτικές
5
Like
6.110
Πόντοι
2.306
ΜΟΥΝΟΠΑΝΟ ΧΑΣΙΚΛΗΣ ΔΙΚΥΚΛΙΣΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ ΧΩΡΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΓΑΜΩ ΤΟ ΜΟΥΝΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΞΕΡΝΑΓΕ:
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.823
Like
16.584
Πόντοι
3.656
ΜΟΥΝΟΠΑΝΟ ΧΑΣΙΚΛΗΣ ΔΙΚΥΚΛΙΣΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ ΧΩΡΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΓΑΜΩ ΤΟ ΜΟΥΝΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΞΕΡΝΑΓΕ:


Αυτός ήθελε την παλιά χωροφυλακή ....
Θα τον έκαναν .... άρχοντα !
 
  • Like
Αντιδράσεις: 968

james tiberius kirk

Σπουδαίος
Εγγρ.
4 Φεβ 2013
Μηνύματα
3.744
Κριτικές
5
Like
6.110
Πόντοι
2.306
Σε μένα θα πεις ;
ΜΕ ΝΑΡΘΗΚΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙ ;;;;;
Ρε τύπε, είσαι σοβαρός;
Το ίδιο είναι;;;;
Πας καλά;
Και στο κάτω κάτω, ο νάρθηκας θα φύγει κάποια στιγμή.
ΜΑΤΙ ΔΕ ΘΑ ΦΥΤΡΏΣΕΙ ΞΑΝΑ!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom