Νέα

Πάρτε επιτέλους τα διπλώματα από τους γέρους

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ELMOUNIO
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 252
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.177
Κριτικές
2
Like
1.795
Πόντοι
216
Στατιστικά πάντως αυτοί που κάνουν τα περισσότερα θανατηφόρα ατυχήματα στους δρόμους είναι νέοι 18-25 χρόνων. Τι λέτε; Να τους πάρουμε τα διπλώματα;:think:
Σε αυτούς που προκαλούν ατυχήματα; Ναι. Δεν είπε κανένας να μην το κάνουν. Η διαφορά είναι, δεν παίζει πιθανότητα να προκαλέσει ατύχημα ο 20αρης ή ο 30αρης, ή ακόμα και ο 40αρης, λόγω φυσικής φθοράς του σώματός του. Ο ηλικιωμένος όμως, άσχετα με το πόσο ικανός οδηγός ήταν κάποτε, πλέον, απλά δε μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις αυτού που ονομάζουμε "οδήγηση"
 

mmaanos

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
3.206
Like
5.503
Πόντοι
1.056
Σε αυτούς που προκαλούν ατυχήματα; Ναι. Δεν είπε κανένας να μην το κάνουν. Η διαφορά είναι, δεν παίζει πιθανότητα να προκαλέσει ατύχημα ο 20αρης ή ο 30αρης, ή ακόμα και ο 40αρης, λόγω φυσικής φθοράς του σώματός του. Ο ηλικιωμένος όμως, άσχετα με το πόσο ικανός οδηγός ήταν κάποτε, πλέον, απλά δε μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις αυτού που ονομάζουμε "οδήγηση"
Δεν αντιλέγω σε αυτό. Όντως ο γέρος έχει μειωμένα αντανακλαστικά. Και εγώ συμφωνώ ότι δεν πρέπει να οδηγούν.
Απλώς στατιστικά οι χειρότεροι και πιο επικίνδυνοι οδηγοί είναι οι νέοι 18-25 χρόνων. Οπότε και να αφαιρεθούν τα διπλώματα από τους γέρους, τα θανατηφόρα ατυχήματα στους δρόμους δεν θα μειωθούν (άντε να μειωθούν κατά 1 με 2%).
 

gnnakos

Ανώτατος
Εγγρ.
13 Απρ 2019
Μηνύματα
1.322
Κριτικές
95
Like
12.738
Πόντοι
18.036
Μια ζωνη και εναν αντικαπνιστικο δεν μπορουμε να εφαρμοσουμε και να τηρησουμε ως Χωρα.

Και ο αλλος λεει θα κανει μεταρρυθμισεις ως νέος Ελευθεριος Βενιζελος!Μιλαμε για πολύ δουλεμα
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.960
Like
29.981
Πόντοι
6.056
Δεν καταλαβαινω τον συλλογισμο καποιον που λενε οτι αφου ο 18χρονος 25χρονος οδηγει ενω ειναι λιωμα με 180χλμ και σκοτωνει εε τοτε ας σκοτωσει και ο 88χρονος με τα μειωμενα εως ανυπαρκτα αντανακλαστικα.
 

mmaanos

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
3.206
Like
5.503
Πόντοι
1.056
Δεν καταλαβαινω τον συλλογισμο καποιον που λενε οτι αφου ο 18χρονος 25χρονος οδηγει ενω ειναι λιωμα με 180χλμ και σκοτωνει εε τοτε ας σκοτωσει και ο 88χρονος με τα μειωμενα εως ανυπαρκτα αντανακλαστικα.
Ο συλλογισμός είναι ότι η λύση στα τροχαία στην Ελλάδα δεν είναι να πάρεις τα διπλώματα από τους γέρους όπως προτρέπει ο νηματοθέτης, αλλά να αλλάξει ολόκληρη η οδηγική παιδεία και νοοτροπία του Έλληνα είτε νέου είτε γέρου για να έχουμε μείωση στα ατυχήματα.
 

sisiliano1982

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Δεκ 2015
Μηνύματα
929
Like
1.200
Πόντοι
206
Ο ελληνας μονο με τη τσεπη καταλαβαινει....σε καθε φαναρι αναβει κοκκινο και περνανε χαλαρα 5-10 αμαξια.
Οταν μπουν καμερες στα φαναρια με πραγματικα προστιμα και αφαιρεση διπλωματος και οι ποινες δεν εχουν ανασταλτικο χαρακτηρα τοτε θα αλλαξει οδηγικη παιδεια ο ελληνας σε χρονο dt.Τα υπολοιπα ειναι λογια ν αγαπιομαστε
 

Anemodoura

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Δεκ 2007
Μηνύματα
13.960
Like
29.981
Πόντοι
6.056
Ο συλλογισμός είναι ότι η λύση στα τροχαία στην Ελλάδα δεν είναι να πάρεις τα διπλώματα από τους γέρους όπως προτρέπει ο νηματοθέτης, αλλά να αλλάξει ολόκληρη η οδηγική παιδεία και νοοτροπία του Έλληνα είτε νέου είτε γέρου για να έχουμε μείωση στα ατυχήματα.
Ρε τυπε πια οδηγικη παιδεια και νοοτροπια του Ελληνα να αλλαξει!!;; Εδω δεν υπάρχει Τροχαία στο δρομο να βεβαιώσει απλα προστιματα τυπου παρανομο παρκαρισμα, διπλοπαρκαρισμα, κρανος και την μεγαλη μαστιγγα χρηση κινητου εν ωρα οδηγησης.
 

mmaanos

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
3.206
Like
5.503
Πόντοι
1.056
Ρε τυπε πια οδηγικη παιδεια και νοοτροπια του Ελληνα να αλλαξει!!;; Εδω δεν υπάρχει Τροχαία στο δρομο να βεβαιώσει απλα προστιματα τυπου παρανομο παρκαρισμα, διπλοπαρκαρισμα, κρανος και την μεγαλη μαστιγγα χρηση κινητου εν ωρα οδηγησης.
Επειδή και εγώ βλέπω σχεδόν αδύνατο να αλλάξει οδηγική συμπεριφορά ο Έλληνας (πιο πιθανόν να μας επισκεφθούν εξωγήινοι :confused:), θα συνεχίζεται εσαεί το τραγικό γεγονός να σκοτώνονται 100 περίπου τον μήνα στην Ελλάδα (στην συντριπτική πλειοψηφία νέα παιδιά)
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.823
Like
16.584
Πόντοι
3.656
δεν παίζει πιθανότητα να προκαλέσει ατύχημα ο 20αρης ή ο 30αρης, ή ακόμα και ο 40αρης, λόγω φυσικής φθοράς του σώματός του.
Όταν φουμάρει χασίσι , παίζει . Δεν είναι άνθρωπος πλέον ο χασικλής.
Είναι σκουπίδι .
Και πολύ περισσότεροι χασικλήδες προκαλούν ατυχήματα , παρά γέροι .

ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΕΡΟΥΣ, ΑΝ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ..... ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΑΓΑΝ ΝΑ ΟΔΗΓΟΥΝ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Υπάρχουν γέροι που οδηγούν καλά.

Έχω οικογενειακό φίλο . Κολλητός με τον μακαρίτη τον πατέρα μου και τους θείους μου. Και μεγαλύτερος από αυτούς.
Είναι 92. Και οδηγάει τέλεια.


Το 1977 μας είχε πάει στο μινιόν χριστούγεννα μαζί με το γιό του με τη 2002tii που είχε τότε.
Ο τύπος οδηγάει καλά. Πολύ καλά. Και επειδή είναι μεγάλος δεν κάνει και μαλακίες .
 

bloom5

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
664
Like
9.290
Πόντοι
1.046
Ρε μαλάκες .... ΕΧΕΤΕ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΘΑΝΕΤΕ ΝΕΟΙ ... ΘΑ ΓΕΡΑΣΕΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ ;;;
Θα θέλατε να είστε καλά και να σας πάρουν τα διπλώματα ;;; Λόγω ηλικίας και μόνο ;;
Φίλε, τα λες αυτά γιατί δεν έχεις δει από κοντά γέρο να οδηγεί. Ο πατέρας μου, από τα 70 και μετά, ήταν κυριολεκτικά δημόσιος κίνδυνος. Η μητέρα μου από ένα σημείο και μετά, αρνήθηκε να πηγαίνει μαζί του. Τώρα, στα 78, ο πεθερός μου με πήγε μία βόλτα και είδα το Χριστό φαντάρο. Φυσικά, πέρσι τράκαρε σε διασταύρωση, γιατί παραβίασε το στοπ (δεν είδε ότι έχει στοπ είπε, αλλά ήταν διασταύρωση σε δρόμο που τον περνάει από τη νιότη του καθημερινά). Δεν έχεις προσέξει πώς οδηγούν οι γέροι. Είναι κάτι διαφορετικό από το παρανοϊκό. Ο πεθερός μου δεν καταλαβαίνει πια τους κανόνες για τις κυκλικές διασταυρώσεις: η λύση που βρήκε είναι να ορμάει μέσα στη διασταύρωση, ασχέτως αν έρχεται κανείς ή όχι και αν έρχεται κανείς, αρχίζει να κορνάρει ξανά και ξανά, για να τον ακούσει ο άλλος οδηγός και να τον προσέξει. Φυσικά, όπως όλοι οι γέροι, έχει καταργήσει τον καθρέφτη, έχει καταργήσει και το φλας. Εσύ λες αυτό το "λόγω ηλικίας και μόνο", αλλά η ηλικία δεν είναι κάτι "μόνο". Μετά τα 70 ο οργανισμός κάνει μεγάλη κοιλιά, ιδίως μάλιστα διανοητική. Και σίγουρα μια μέρα και εσύ θα γεράσεις και θα είσαι επικίνδυνος οδηγός. Αλλά τώρα προφανώς δεν το ξέρεις.

Εδ'ω στη Λάρισα, την περασμένη εβδομάδα, ένας 76χρονος, με ποσοστό αλκοόλ 3 φορές πάνω από το κανονικό μέρα μεσημέρι, έκανε κιμά μια 42χρονη γυναίκα, που διέσχιζε το δρόμο (πάνω σε διάβαση). Έτρεχε με 80 μέσα στο στενό, δεν έκοψε καθόλου προτού πατήσει τη γυναίκα και δε σταμάτησε μετά το ατύχημα, γιατί όπως αποδείχθηκε, δεν πήρε είδηση ότι πάτησε άνθρωπο. Ο εισαγγελέας όρισε δικάσιμο και τον άφησε ελεύθερο με περιοριστικούς όρους (να μη φύγει από τη χώρα).
 

DayStalker

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
2.520
Like
5.453
Πόντοι
1.056
Τυποι , γνώμη μου είναι ότι δεν μπορεί να ευθύνεται για όλη τη μαλακια που μας δέρνει το μπουρδέλοκρατος μας. Πολλώ δε μάλλον που όλοι γνωρίζουμε πόσο μπουρδέλο είναι. Έχεις γονιό που το βλέπεις αν δεν είσαι μαλακας ότι δεν πρέπει να οδηγεί πια; Στ αρχιδια σου τι λένε τα ΦΕΚ και οι πουτανας γιοι γιατροί που για 50€ θα υπέγραφαν ότι είναι εξωγήινος αν το ζητουσε. Παρτου αμάξι και κλειδιά και τέλος. Γονιός σου είναι προστάτεψε τον και μαζί με αυτόν και την κοινωνία. Το ίδιο κι αν έχεις παιδί και το βλέπεις ότι ψωλαρει. Πέραν του ότι είμαι 100% αντίθετος στο να αγοράζεις αμάξι σε 18χρονα. Δεν είναι παιχνίδι είναι φονικό όπλο στα χέρια οποιουδήποτε μαλακιστει εστω και στιγμιαία.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.823
Like
16.584
Πόντοι
3.656
Τώρα, στα 78, ο πεθερός μου με πήγε μία βόλτα και είδα το Χριστό φαντάρο. Φυσικά, πέρσι τράκαρε σε διασταύρωση, γιατί παραβίασε το στοπ (δεν είδε ότι έχει στοπ είπε, αλλά ήταν διασταύρωση σε δρόμο που τον περνάει από τη νιότη του καθημερινά). Δεν έχεις προσέξει πώς οδηγούν οι γέροι.
Παραπάνω , γράφω για οικογενειακό φίλο , γέρο .


Ο πεθερός σου .... ΜΗΠΩΣ ΗΤΑΝ ΜΑΛΑΚΑΣ ΚΑΙ ΝΕΟΣ ;;;;

Ο δικός μου πάντα μαλάκας ήταν .
Οπότε ναι , άφησε το δίπλωμα στα 73.
Αυτός όμως δεν έπρεπε να έχει δίπλωμα ούτε στα 60 . Μια ζωή αρχίδι ήταν .

Ο πατέρας μου μέχρι τα 70 που έζησε , μια χαρά οδηγούσε. Και τα αδέλφια του μέχρι 73 και 77 !
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.462
Like
16.150
Πόντοι
3.656
Έχω οικογενειακό φίλο . Κολλητός με τον μακαρίτη τον πατέρα μου και τους θείους μου. Και μεγαλύτερος από αυτούς.
Είναι 92. Και οδηγάει τέλεια.

Τι τέλεια να οδηγάει το χουφταλο 92 χρονών,ανα πασα στιγμή μπορεί να πεθάνει αυτός
 

bloom5

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
664
Like
9.290
Πόντοι
1.046
Τυποι , γνώμη μου είναι ότι δεν μπορεί να ευθύνεται για όλη τη μαλακια που μας δέρνει το μπουρδέλοκρατος μας. Πολλώ δε μάλλον που όλοι γνωρίζουμε πόσο μπουρδέλο είναι. Έχεις γονιό που το βλέπεις αν δεν είσαι μαλακας ότι δεν πρέπει να οδηγεί πια; Στ αρχιδια σου τι λένε τα ΦΕΚ και οι πουτανας γιοι γιατροί που για 50€ θα υπέγραφαν ότι είναι εξωγήινος αν το ζητουσε. Παρτου αμάξι και κλειδιά και τέλος. Γονιός σου είναι προστάτεψε τον και μαζί με αυτόν και την κοινωνία. Το ίδιο κι αν έχεις παιδί και το βλέπεις ότι ψωλαρει. Πέραν του ότι είμαι 100% αντίθετος στο να αγοράζεις αμάξι σε 18χρονα. Δεν είναι παιχνίδι είναι φονικό όπλο στα χέρια οποιουδήποτε μαλακιστει εστω και στιγμιαία.
"Παρτου αμάξι και κλειδιά και τέλος". Δε γίνεται αυτό που λες. Το σκεφτήκαμε με τη μάνα μου για τον πατέρα μου, αλλά το αμάξι ήταν ΔΙΚΟ ΤΟΥ. Δε μπορείς να του πάρεις τίποτα.
 

DayStalker

Σεβαστός
Εγγρ.
22 Φεβ 2020
Μηνύματα
2.520
Like
5.453
Πόντοι
1.056
"Παρτου αμάξι και κλειδιά και τέλος". Δε γίνεται αυτό που λες. Το σκεφτήκαμε με τη μάνα μου για τον πατέρα μου, αλλά το αμάξι ήταν ΔΙΚΟ ΤΟΥ. Δε μπορείς να του πάρεις τίποτα.
Νομικά ; Όχι δε μπορείς . Τσαμπουκαλικι μπορείς όμως. Οι γέροι δυστυχώς είναι ένα δράμα. Συμπεριφέρονται και σκέφτονται σαν 10χρονα . Όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι. Καλώς ή κακώς πρέπει να τους αντιμετωπίσεις αναλόγως. Αν ήταν στο δικό μου χέρι , μετά από μια ηλικία δεν θα είχαν κανένα δικαιοπρακτικο δικαίωμα. Η επιμέλεια τους θα πήγαινε αυτομάτως στους κατιόντες.
 

bloom5

Σεβαστός
Εγγρ.
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
664
Like
9.290
Πόντοι
1.046
Νομικά ; Όχι δε μπορείς . Τσαμπουκαλικι μπορείς όμως. Οι γέροι δυστυχώς είναι ένα δράμα. Συμπεριφέρονται και σκέφτονται σαν 10χρονα . Όχι όλοι αλλά οι περισσότεροι. Καλώς ή κακώς πρέπει να τους αντιμετωπίσεις αναλόγως. Αν ήταν στο δικό μου χέρι , μετά από μια ηλικία δεν θα είχαν κανένα δικαιοπρακτικο δικαίωμα. Η επιμέλεια τους θα πήγαινε αυτομάτως στους κατιόντες.
Όχι, δε μπορείς. Αυτά τα "τσαμπουκαλικι" τα λένε όσοι δεν ξέρουν από τέτοιες καταστάσεις, οπότε είναι εύκολο να προτείνεις στους άλλους να γίνουν γενναίοι. Ο νόμος τον καλύπτει, το αμάξι είναι δικό του. Και δε γίνεται να φτάνεις έναν ενδοοικογενειακό καβγά στα άκρα - αν ο γέρος έχει περιουσία, έστω και ένα διαμερισματάκι, στην κληρονομιά θα το δώσει αλλού. Μα όπως είπα, πριν φτάσουμε σε αυτό, μπορεί απλά να καλέσει την αντιπροσωπεία και θα του φτιάξουν καινούριο κλειδί για το αυτοκίνητο που του απαγόρευσες. Τόσο απλό. Μπορεί βέβαια και να απευθυνθεί στον εισαγγελέα, ότι του έκλεψες το αυτοκίνητο, οπότε σε πάνε μέσα για κλοπή.

Για τα υπόλοιπα που λες, συμφωνώ και επαυξάνω.
 
Τελευταία τροποποίηση:

ManusMan

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2023
Μηνύματα
327
Like
882
Πόντοι
81
Φέτος πλήρωσα 500αρι να στρώσω το φτερό γιατί με το που έβγαλα ελαφρώς μούρη σε ένα στοπ να'χω ορατότητα (παρκαρισμένα φορτηγάκι στη γωνία είχε) με καβάλησε ένας παππούς καπάκι.
Γενικά, εδώ εγώ που'μαι 52 δεν έχω τόσο κάλο χρόνο αντίδρασης ή όραση που'χα πριν 10-20 χρόνια, το καταλαβαίνω, πάω πιο χαλαρά. Φαντάσου στα 70φεύγα πως είναι.
 

riding

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
2.043
Κριτικές
1
Like
4.773
Πόντοι
456
5 χρονια πριν,θείτσα καυλωσε στα 75 πηγε εβγαλε δίπλωμα και αγορασε καινουριο τουτου κ εχει οργώσει την Ελλαδα.

Ελλαδα 2.0 εισαι ετοιμη;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom