Νέα

Οικονομική μας κατάσταση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kamenosentelws
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 408
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Είστε καλύτερα οικονομικά πλέον;

  • Ναι

    Ψήφοι: 70 44,0%
  • Όχι, είμαι χειρότερα σε σχέση με πριν 5 χρόνια

    Ψήφοι: 60 37,7%
  • Είμαι στα ίδια

    Ψήφοι: 29 18,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
656
Like
1.365
Πόντοι
206
είμαι μόνος μου σε ιδιοκτητο σπιτι γιατί οταν εβγαζα λεφτά εκανα οικονομία και το αγοράσαμε με την γυναίκα μου . αυτη την στιγμή ειμαι με 300 το μήνα κι αν βρώ κανένα μεροκάματο πάω. προσωπικά μου φτάνουν οσο κιαν ακούγεται απιστευτο. ε ναι αν θεωρούμε επίπεδο ζωής τα μουζούκια , το τσιγάρο , το γήπεδο, τα 15 ειδη κασεριων στο σπίτι , θερμοκρασια 25 βαθμων στο σαλονι ,και όλες τις "παπαριές" του συγχρονου πολιτισμού ασφαλώς και 1500 δεν φτάνουν με τίποτα. οι δουλειές παντως με την τόση απαξίωση των μισθών εχουν χάσει και την "αξια" τους πιστευω. οσοι φυσικά ειμαστε πάνω από 45 ετων το θέμα μόνιμης δουλειάς είναι όνειρο απατηλο.
 

aiolos.klima50

Ανώτατος
Εγγρ.
30 Ιαν 2022
Μηνύματα
9.504
Like
65.341
Πόντοι
11.956
Μύστες μην απαντήσετε σε τέτοια ερωτήματα ποτέ....η εφορία τα κοίτα όλα ποια ...φβ....ινσταγκραμ ....τι ποσταρης που πήγες διακοπές κτλ....χαχαχα....όλοι χειρότερα να πούμε ...μπας και δώσει ο Καντεμης κανά επίδομα
 

gamechanger

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
305
Like
267
Πόντοι
21
Αν έχεις σκοπό να μείνεις μόνιμα έξω, να κάνεις οικογένεια κλπ δηλ να ριζώσεις, δες και την περίπτωση της Αυστρίας. Εγώ μετανιώνω που έμεινα τόσα χρόνια Γαλλία, γιατί έχει επιδεινωθεί η κατάσταση σε θέματα εγκληματικότητας, αλλά και ζορίζομαι να την εγκαταλείψω γιατί έμαθα σε αυτό το οικοσύστημα και είμαι και μεγάλος τώρα πια (60+).
σε ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση! θα μπορώ βέβαια να πάω σε αυτές τις χώρες μόνο με γνώση αγγλικών στην αρχή;
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.709
Like
2.760
Πόντοι
456
Τώρα που βλέπεις ότι η οικονομία της χώρας έχει βελτιωθεί ο θεός και η ψυχή σου.Η οικονομία είναι τραγική φίλε δυστιχως.Δουλειες δε υπάρχουν εύκολα ακόμα και στις πιο γυφτικες δουλειές ζητάνε προϋπηρεσία αλλιώς δε σε παίρνουν ή σε παίρνουν για λίγο και μετά σε πετάνε.
Για τα δεξιά λαμογια είναι παραδεισος το ελλαντα.. Κλέβουν από παντού. Δημόσια έργα.. Επίσης έχουν σπιτια και τα νοικιάζουν. Αφού οι τιμές έχουν φτάσει στο Θεό.. Οι δεξιοι κονομανε χοντρα λεφτά από νοίκια που παίρνουν από τους φουκαράδες. Άρα στο χαζό δεξιό μιαλο τους. Το ελλαντα έχει ρεκορ ανάπτυξης!
 

Iso14

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2012
Μηνύματα
4.332
Κριτικές
8
Like
2.964
Πόντοι
456
Για τα δεξιά λαμογια είναι παραδεισος το ελλαντα.. Κλέβουν από παντού. Δημόσια έργα.. Επίσης έχουν σπιτια και τα νοικιάζουν. Αφού οι τιμές έχουν φτάσει στο Θεό.. Οι δεξιοι κονομανε χοντρα λεφτά από νοίκια που παίρνουν από τους φουκαράδες. Άρα στο χαζό δεξιό μιαλο τους. Το ελλαντα έχει ρεκορ ανάπτυξης!
Γιατί ρε άνθρωπε οι αριστεροί είναι οι τίμιοι της ιστορίας δηλαδή? Καινούριο αυτό τώρα? Όλοι τα ίδια είναι κ αριστεροί κ δεξιοί. Οποιος μπορεί τρώει με τρεις μασέλες.. Κ εγω το ίδιο θα έκανα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jungle

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.972
Like
3.270
Πόντοι
1.706
σε ευχαριστώ πολύ για την επισήμανση! θα μπορώ βέβαια να πάω σε αυτές τις χώρες μόνο με γνώση αγγλικών στην αρχή;
Στη Γαλλία γενικώς οι ξένες γλώσσες δεν περνάνε ούτε καν για την αρχή, εκτός αν κάποιος έχει γαμάτη ειδικότητα σε τομέα με ζήτηση πχ ιατρική ή κάνει χειρωνακτικές δουλειές.

Για Αυστρία δεν ξέρω τι παίζει, γιατί εγώ την έψαξα με αρχικό κίνητρο την ασφάλεια και είδα ότι η Βιέννη είναι πρώτη παγκοσμίως στήν κλίμακα Mercer σε ποιότητα ζωής και γενικά σαν χώρα έχει μικρή εγκληματικότητα. Φαίνεται γενικά σοβαρό κράτος και θα κάνω του χρόνου μία ολιγόμηνη διαμονή για να το δοκιμάσω. Τα γερμανικά μου είναι επιπέδου Β1 (πιστεύω). Αν τα καταφέρω κι εγκλιματιστώ, ίσως αφήσω τη Γαλλία. Η δουλειά μου είναι τα ακίνητα, αλλά έχω αποσυρθεί και δεν νομίζω να ξαναδουλέψω εκτός αν βρω κάποια καλή ευκαιρεία εκεί.

Αν ξεκινούσες στο χώρο των ακινήτων όπως ξεκίνησα εγώ, ίσως θα μπορούσες να δουλέψεις και με τα αγγλικά στην αρχή, γιατί φαντάζομαι ότι μία περιοχή σαν τη Βιέννη θα έχει και ξένους πελάτες. Για να ξεκινήσεις στη Γαλλία στα ακίνητα (υπάλληλος σε μεσητικό) δεν θες πάνω από δύο εβδομάδες εκπαίδευση, την οποία την κάνεις στο μεσητικό δωρεάν. Εγώ βέβαια έχω πάρει και πτυχίο. Για Αυστρία δεν ξέρω τι παίζει.
 

Markelos.

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2019
Μηνύματα
552
Like
604
Πόντοι
86
Ισχύει, real estate αλλα και εξαγορά εταιρειών. Υπάρχουν αρκετοί Ισραηλινοί που σκέφτονται να αγοράσουν ακίνητα στην Ελλάδα αυτή την περίοδο.

Αυτό από παλιά, νυχτερινή ζωή, τουριστικά, λαϊκές, ψιλικατζίδικα, χώρια αγοραίο σεξ και ναρκωτικά.

Αυτό συνέβαινε πάντοτε. Ειδικά τη "χρυσή" εποχή της ελληνικής οικονονμίας 1998 - 2008 με τις πιστωτικές έπαιζε πάρα πολύ να βγαίνουν κάτι άνεργοι στα μπουζούκια, να τα κάνουν όλα πουτάνα και να μεταφέρουν απο κάρτα σε κάρτα τα λεφτά.

Ναι αρκεί να έχουν και αυτοί. Επίσης αυτό το φαινόμενο δείχνει πόσο μεγάλο πρόβλημα έχει η νέα γενιά. Όσοι δουλεύουν παίρνουν ξεφτιλισμένους μισθούς τα πρώτα 10 χρόνια, και οι υπόλοιποι δεν ψάχνουν για δουλειά.

Ισχύει όπως επίσης βλέπεις μαγαζιά να κλείνουν σε κάτω από 2 χρόνια.

Πολύ σωστό. Οι νέοι θέλουν ή να δουλέψουν σε γραφείο (μη σου πω και στο σπίτι) ή ψήνονται όλοι με επαγγέλματα όπως νύχια, μπαρίστα , μάγειρας και ΙΤ. Δυστυχώς δεν έχουν τις αντοχές να κάνουν απαιτητικές δουλειές ή να παλέψουν για να κάνουν καριέρα.

Θα γίνει αυτό που γίνεται εδώ και χρόνια στο εξωτερικό. Οι γέροι θα σταματήσουν να χρηματοδοτούν τα παιδιά, θα αποταμιεύουν για να τη βγάλουν όταν βγουν στη σύνταξη και θα παίξει πολύ ιδιωτική ασφάλιση.

Εδώ θα διαφωνήσω. Το 2008 η οικονομία ήταν μία φούσκα βασισμένη στο κράτος, τη διαφθορά ,τη φοροδιαφυγή, το μαύρο χρήμα. Τώρα που έχουμε φάει την τρομάρα των μνημονίων έχουν αλλάξει τα πράγματα σε όλους αυτούς τους τομείς.
Συμφωνω στα περισσοτερα ,οσο για τα μπουζουκια, περασα κανα δυο βολτες οσο ημουν Ελλαδα,με μαυρο χρημα κινουνται, 15 αμαξια παρακρισμενα εξω, τα περισσοτερα bentley, ferrari,τζιπαρες, χαμερ, δεν εχω δει εργαζομενο απλο να τα τρωει στα μπουζουκια πλεον,πανε αυτα αυτος που δουλευει στην Ελλαδα εκτος και αν ειναι μια καλη δουλεια,τα επιστρεφει πισω στο συστημα,ουτε προκοπη,ουτε αποταμιεσυη,ουτε επενδυση
 

chris0000

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2015
Μηνύματα
30
Like
66
Πόντοι
0
Στη Γαλλία γενικώς οι ξένες γλώσσες δεν περνάνε ούτε καν για την αρχή, εκτός αν κάποιος έχει γαμάτη ειδικότητα σε τομέα με ζήτηση πχ ιατρική ή κάνει χειρωνακτικές δουλειές.

Για Αυστρία δεν ξέρω τι παίζει, γιατί εγώ την έψαξα με αρχικό κίνητρο την ασφάλεια και είδα ότι η Βιέννη είναι πρώτη παγκοσμίως στήν κλίμακα Mercer σε ποιότητα ζωής και γενικά σαν χώρα έχει μικρή εγκληματικότητα. Φαίνεται γενικά σοβαρό κράτος και θα κάνω του χρόνου μία ολιγόμηνη διαμονή για να το δοκιμάσω. Τα γερμανικά μου είναι επιπέδου Β1 (πιστεύω). Αν τα καταφέρω κι εγκλιματιστώ, ίσως αφήσω τη Γαλλία. Η δουλειά μου είναι τα ακίνητα, αλλά έχω αποσυρθεί και δεν νομίζω να ξαναδουλέψω εκτός αν βρω κάποια καλή ευκαιρεία εκεί.

Αν ξεκινούσες στο χώρο των ακινήτων όπως ξεκίνησα εγώ, ίσως θα μπορούσες να δουλέψεις και με τα αγγλικά στην αρχή, γιατί φαντάζομαι ότι μία περιοχή σαν τη Βιέννη θα έχει και ξένους πελάτες. Για να ξεκινήσεις στη Γαλλία στα ακίνητα (υπάλληλος σε μεσητικό) δεν θες πάνω από δύο εβδομάδες εκπαίδευση, την οποία την κάνεις στο μεσητικό δωρεάν. Εγώ βέβαια έχω πάρει και πτυχίο. Για Αυστρία δεν ξέρω τι παίζει.
Για να μιλήσουμε καλύτερα για τις πρωτεύουσες, όπου 99% εκεί θα πάει κάποιος, η Βιέννη πρέπει να είναι από τις πιο ξενέρωτες πόλεις τις Ευρώπης. Το Παρίσι δεν παίζεται από κόστος ζωής, απίστευτα υψηλό, και αν συνδυαστεί με την εγκληματικότητα, την βρώμα και την γενικότερη παρακμή, φεύγεις μακριά με την μία.
 

jim28

Ανώτερος
Εγγρ.
7 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.929
Κριτικές
26
Like
2.317
Πόντοι
6.955
Εγώ οικονομικά είμαι πάνω κάτω στα ίδια με πριν μερικά χρόνια αλλά είμαι από εκείνους που άλλαξαν επάγγελμα. Από μισθωτός έγινα ελεύθερος επαγγελματίας και τώρα στρώνω την δουλεία μου. Θέλω ενα δυο χρόνια ακόμα για να σταθεροποιηθώ. Από άποψη χρεών είμαι σε καλύτερη κατάσταση σε σύγκριση με παλιότερα. Την εποχή των lock down τυπώθηκε πολύ χρήμα το οποίο πήγε περισσότερο στις επιχειρήσεις και λιγότερο στους μισθωτούς. Αυτός είναι ένας από τους λόγους του πληθωρισμού! Στην αγορά πάνε καλά οι τέχνες που σχετίζονται με την οικοδομή και οι επιχειρηματίες που δραστηριοποιούνται σε κλάδους εντάσεως εργασίας διότι απασχολούν εργαζόμενους με χαμηλούς μισθούς, συνήθως νέους. Αυτοί κι όσοι έχουν την τύχη να εισπράττουν ενοίκια είναι εκείνοι που γεμίζουν τα νυχτερινά κέντρα και τους ταξιδιωτικούς προορισμούς. Οι ίδιοι και οι ίδιοι που ανακυκλώνονται. Η αγοραστική δύναμη έχει πέσει καθότι οι μισθοί δεν αυξήθηκαν αρκετά, αντίθετα τα αγαθά ακρίβυναν. Όταν αναζητούσα εργασία έβρισκα δουλείες με 900 ή 1000 € λιγότερα δηλαδή από όσα κέρδιζα μέχρι το 2021 που ήμουν μισθωτός. Δεν δέχτηκα να δουλέψω για τέτοια λεφτά και κατακρίνω την νεολαία που αποδέχεται εργασίες με χαμηλούς μισθούς. Συνειδητοποιείστε πως δεν υπάρχει προοπτική καριέρας αν δεν έχεις σπρώξιμο. Τα 1000 € μισθός το 2024 είναι 800 € μισθός προ εποχής covit.
 

Christos098

Μέλος
Εγγρ.
6 Μαΐ 2019
Μηνύματα
169
Κριτικές
2
Like
528
Πόντοι
21
Φαινεται αλλωστε.. Φουλ ολοταχως να φτασουμε τη ζιμπαμπουε προς το παρον ξεπερασαμε και τη Ρουμανια. Την αφησαμε μπροστα μας:cheesy:
The economy of Greece is the 53rd largest in the world, with a nominal gross domestic product(GDP) of $242.385 billion per annum.[6] In terms of purchasing power parity, Greece is the world's 54th largest economy, at $416.969 billion per annum.[6] As of 2022, Greece is the sixteenth-largest economy in the European Union.[40]According to the International Monetary Fund's figures for 2023, Greece's GDP per capita is $23,173 at nominal value and $39,864 at purchasing power parity.[6]

Όταν αναπροσαρμόζεται στην αγοραστική δύναμη είμαστε λίγο κάτω από το μέσο ευρωπαϊκό όρο.
 

Παραλιώτης

Σπουδαίος
Εγγρ.
13 Φεβ 2013
Μηνύματα
4.067
Κριτικές
10
Like
5.370
Πόντοι
2.816
Μύστες μην απαντήσετε σε τέτοια ερωτήματα ποτέ....η εφορία τα κοίτα όλα ποια ...φβ....ινσταγκραμ ....τι ποσταρης που πήγες διακοπές κτλ....χαχαχα....όλοι χειρότερα να πούμε ...μπας και δώσει ο Καντεμης κανά επίδομα
Τύποι όλοι κριτικές για μετάξι

Άντε μπας και τσιμπήσουμε κανένα επίδομα
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.709
Like
2.760
Πόντοι
456
Άλλο παραμύθι πάλι.. 1000 ευρώ ο μισθός λένε. Οταν οι πιο πολλοί δουλεύουν για 667.τοσα έπαιρνα σαν οδηγός πριν 2 μήνες.. Και όχι χιλιαρικα όπως φανταζοντε κάποιοι δεξιουκλες.. Ενω πολλοί δουλεύουν σε σούπερ μάρκετ τζάμπο 4 ώρα για.. 335 ευρω

Ζωαρα το ελλαντα
 

riding

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.933
Κριτικές
1
Like
4.485
Πόντοι
456
Εχει παρατηρησει κανεις την κινηση απο χθες ; Σημερα; Εννοω τον κοσμο που κυκλοφορει εξω,να μην πω απ την περασμενη βδομαδα.

Μονο εγω τους βλεπω down?
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.709
Like
2.760
Πόντοι
456
Εχει παρατηρησει κανεις την κινηση απο χθες ; Σημερα; Εννοω τον κοσμο που κυκλοφορει εξω,να μην πω απ την περασμενη βδομαδα.

Μονο εγω τους βλεπω down?
Πανε ψωνίζουν 2 πράγματα λες και έχουμε κατοχή. Και μετά τσονταρουνε 2 ευρώ βενζίνη ο καθένας και πάνε όλοι μαζί 5 άτομα σε κάθε αμαξι βόλτες πάνω κάτω με τα σαράβαλα τους!
 

Nofucksgiven

Σεβαστός
Εγγρ.
6 Ιαν 2014
Μηνύματα
588
Κριτικές
28
Like
1.970
Πόντοι
1.196
Βγες μια βόλτα έξω μετα τις 23:00 καθημερινή.
Και ξαναρωτά ότι ρώτησες.
Τίποτα δεν πάει καλύτερο.
Βάλε έναν Χ μισθό 1300€ (που ο βασικός είναι 750 αλλά εγώ σε πάω σε αισιόδοξο σενάριο).
Κατά προσέγγιση μηνιαία έξοδα που πανω κάτω έχουμε όλοι.
500 ενοίκιο .
100 ρεύμα.
150€ βενζίνη να πηγαίνεις δουλειά.
30 ίντερνετ σπιτιού.
20 τηλέφωνο κινητό.
30 ευρώ κοινόχρηστα.
Σύνολο: 930€

Αν είσαι με βασικό δεν το συζητάμε.
Εστω ότι παίρνεις 1300€.
Σου έχουν μείνει 470 για να φας ολόκληρο τον μήνα.
Χωρίς να διασκεδάσεις χωρίς να πάρεις κάτι για τον εαυτό σου χωρίς να γαμησεις χωρίς τίποτα.
Βέβαια πάμε καλύτερα....

Μην μου απαντήσεις ότι αν δουλεύει και το άλλο μέλος βγαίνεις.
Άσε το άλλο μέλος εδώ μιλάμε για έξοδα που έχει ο κάθε μέσος άνθρωπος ανεξάρτητα από το αν έχει οικογένεια η όχι .
 

KALLIMAXOS

Μέγας
Εγγρ.
9 Νοε 2013
Μηνύματα
5.599
Κριτικές
24
Like
9.754
Πόντοι
4.746
Σχεδόν το μισό χρόνο θα πρέπει να εργάζονται οι φορολογούμενοι, προκειμένου να καλύψουν τις υποχρεώσεις τους προς το κράτος καθώς οι πληρωμές σε εφορία και ΕΦΚΑ «τρώνε» τις 177 από τις 365 ημέρες!


 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.709
Like
2.760
Πόντοι
456
Βγες μια βόλτα έξω μετα τις 23:00 καθημερινή.
Και ξαναρωτά ότι ρώτησες.
Τίποτα δεν πάει καλύτερο.
Βάλε έναν Χ μισθό 1300€ (που ο βασικός είναι 750 αλλά εγώ σε πάω σε αισιόδοξο σενάριο).
Κατά προσέγγιση μηνιαία έξοδα που πανω κάτω έχουμε όλοι.
500 ενοίκιο .
100 ρεύμα.
150€ βενζίνη να πηγαίνεις δουλειά.
30 ίντερνετ σπιτιού.
20 τηλέφωνο κινητό.
30 ευρώ κοινόχρηστα.
Σύνολο: 930€

Αν είσαι με βασικό δεν το συζητάμε.
Εστω ότι παίρνεις 1300€.
Σου έχουν μείνει 470 για να φας ολόκληρο τον μήνα.
Χωρίς να διασκεδάσεις χωρίς να πάρεις κάτι για τον εαυτό σου χωρίς να γαμησεις χωρίς τίποτα.
Βέβαια πάμε καλύτερα....

Μην μου απαντήσεις ότι αν δουλεύει και το άλλο μέλος βγαίνεις.
Άσε το άλλο μέλος εδώ μιλάμε για έξοδα που έχει ο κάθε μέσος άνθρωπος ανεξάρτητα από το αν έχει οικογένεια η όχι .
Και πάλι δεν έβαλες και άλλα έξοδα. Πχ αν έχεις αμάξι.. Θες λεφτά για ασφάλειες τέλει.. Συνεργεία αν ειναι παλιό. Που οι πιο πολλοί Ελλάδα σαράβαλα έχουνε. Κτεο Λαστιχα.επισης το ρεύμα 100 ευρώ είναι πολύ λίγο που εβαλες
Εκτός αν μένεις καμία Κρήτη που δε κάνει κρύο και δεν ανάβεις σόμπα. Αν μένεις Σαλονίκη η βόρεια προάστια που εχοε κρύο.. Θες τρελά λεφτά για ρεύμα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom