Νέα

Οικονομική μας κατάσταση

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kamenosentelws
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 408
  • Εμφανίσεις 21K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Είστε καλύτερα οικονομικά πλέον;

  • Ναι

    Ψήφοι: 70 44,0%
  • Όχι, είμαι χειρότερα σε σχέση με πριν 5 χρόνια

    Ψήφοι: 60 37,7%
  • Είμαι στα ίδια

    Ψήφοι: 29 18,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    159

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
620
Κριτικές
1
Like
1.335
Πόντοι
206
Καλά τα έκανες σαλάτα όλα.
Συγκρίνεις χώρα με πόλη της Αμερικής.
Και μάλιστα βγάζεις την Ελλάδα και πιο ακριβή.
Έχεις πάει και συγκρίνεις τιμές τυπε;
Μια χαρα τα λεει
Τι σημασια εχει που συγκρινει πολη (πολιτεια) με χωρα;
Η Νεα Υορκη εχει το διπλο πληθυσμο απο ολη την Ελλαδα
Καλα κανει και λεει πολη γιατι στην Αμερικη εχει τεραστια διαφορα πολιτεια απο πολιτεια
Η ΝΥ και το LA ειναι πανακριβα σε σχεση με αλλου
Ενας μισθος πεινας σε LA μπορει να ειναι βασιλικος σε πολη του Νοτου. Οι ΗΠΑ μοιαζουν περισσοτερο με ηπειρο παρα χωρα.
Και ναι η Ελλαδα ειναι πιο ακριβη. Μπορει οχι σε απολυτες τιμες αλλα σε σχετικη τιμη μισθου με προϊοντα ειναι πιο ακριβη.
Αυτο ειπε ο συναγωνιστης και εχει απολυτο δικιο.
Ειμαστε απο τις ακριβοτερες χωρες του κοσμου σε σχεση με μισθο/τιμες. Η αγοραστικη δυναμη οπως λεγεται.
Εχουμε τιμες Γερμανιας και μισθους σχεδον τριτοκοσμικους.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.785
Like
16.567
Πόντοι
3.656
Βάλε και τα νοίκια τώρα σε κάθε χώρα να γελάσουμε.


Μην λες μαλακίες. Ο τυχαίος , πλέμπας της γαλέρας , μια χαρά σπιταρώνα θα βρει στο χομπόκεν (με άλλους 2)


μη μου πεις ότι θέλει .... πιο κεντρικά ! Και πολύ του πέφτει το χομπόκεν !
στο μπράνσγουϊκ .... στο μπρούκλιν .... τι το κάναμε δηλαδή ;
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.519
Κριτικές
8
Like
11.468
Πόντοι
3.786
-Έρχεται χρήμα από εξωτερικό (σε διάφορες ''επενδυτικές'' μορφές0, το βλέπω επαγγελματικά, μπαίνει πραγματικά φρέσκο αλλοδαπό χρήμα.
Ισχύει, real estate αλλα και εξαγορά εταιρειών. Υπάρχουν αρκετοί Ισραηλινοί που σκέφτονται να αγοράσουν ακίνητα στην Ελλάδα αυτή την περίοδο.
-Υπάρχει ΠΟΛΥ μαύρο χρήμα το οποίο δεν καταγράφεται πουθενά. Και αυτό το βλέπω επαγγελματικά, τα στατιστικά στοιχεία των φορολογικών αρχών δεν έχουν καμία σχέση με το πραγματικό διαθέσιμο εισόδημα των κατοίκων της χώρας.
Αυτό από παλιά, νυχτερινή ζωή, τουριστικά, λαϊκές, ψιλικατζίδικα, χώρια αγοραίο σεξ και ναρκωτικά.
-Πολλοί ξοδεύουν άκριτα για διασκέδαση ενώ έχουν φεσώσει ό,τι κινείται (άπειρα παραδείγματα γύρω μου).
Αυτό συνέβαινε πάντοτε. Ειδικά τη "χρυσή" εποχή της ελληνικής οικονονμίας 1998 - 2008 με τις πιστωτικές έπαιζε πάρα πολύ να βγαίνουν κάτι άνεργοι στα μπουζούκια, να τα κάνουν όλα πουτάνα και να μεταφέρουν απο κάρτα σε κάρτα τα λεφτά.
-Οι δεσμοί της οικογένειας εξακολουθούν να υπάρχουν και τα γερόντια τροφοδοτούν παιδιά και εγγόνια (ομοίως βλέπω πολλά άτομα αυτής της κατηγορίας), ενώ στο ίδιο πλαίσιο ανήκουν και τα γερόντια που έκαναν πολύ καλά κομποδέματα στις καλές εποχές και τα οποία κομποδέματα ακόμη αντέχουν.
Ναι αρκεί να έχουν και αυτοί. Επίσης αυτό το φαινόμενο δείχνει πόσο μεγάλο πρόβλημα έχει η νέα γενιά. Όσοι δουλεύουν παίρνουν ξεφτιλισμένους μισθούς τα πρώτα 10 χρόνια, και οι υπόλοιποι δεν ψάχνουν για δουλειά.
Ορισμένα αρνητικά στοιχεία
-Πολλά μαγαζιά κλείνουν γύρω μου, υπάρχουν δρόμοι που τα 2/3 των καταστημάτων είναι σφαλισμένα ερμητικά.
Ισχύει όπως επίσης βλέπεις μαγαζιά να κλείνουν σε κάτω από 2 χρόνια.
-Δεν μπορεί να μακροημερεύσει ανάπτυξη σε μία οικονομία που στηρίζεται στον καφέ, στην εστίαση και στις νυχούδες, οι νεότερες γενιές δεν έχουν προοπτική ανέλιξης.
Πολύ σωστό. Οι νέοι θέλουν ή να δουλέψουν σε γραφείο (μη σου πω και στο σπίτι) ή ψήνονται όλοι με επαγγέλματα όπως νύχια, μπαρίστα , μάγειρας και ΙΤ. Δυστυχώς δεν έχουν τις αντοχές να κάνουν απαιτητικές δουλειές ή να παλέψουν για να κάνουν καριέρα.
-Το συνταξιοδοτικό πρόβλημα της επόμενης γενιάς συνταξιούχων θα είναι τεράστιο, τα γερόντια σήμερα τρώνε τις σάρκες των παιδιών τους.
Θα γίνει αυτό που γίνεται εδώ και χρόνια στο εξωτερικό. Οι γέροι θα σταματήσουν να χρηματοδοτούν τα παιδιά, θα αποταμιεύουν για να τη βγάλουν όταν βγουν στη σύνταξη και θα παίξει πολύ ιδιωτική ασφάλιση.
Η όλη κατάσταση έχει αρχίσει και μου θυμίζει λίγο εποχές 2006-2008, είναι γνωστό σε όλους το τι ακολούθησε.
Εδώ θα διαφωνήσω. Το 2008 η οικονομία ήταν μία φούσκα βασισμένη στο κράτος, τη διαφθορά ,τη φοροδιαφυγή, το μαύρο χρήμα. Τώρα που έχουμε φάει την τρομάρα των μνημονίων έχουν αλλάξει τα πράγματα σε όλους αυτούς τους τομείς.
 

Markelos.

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2019
Μηνύματα
552
Like
605
Πόντοι
86
Τι ασχολείσαι με τον Αλβανό φίλε.
Δε βλέπεις ότι είναι καθυστερημένος και ζεί εκτός πραγματικότητας;
Νομίζει ότι ιποιος βγάζει χρήματα και έχει καλή δουλειά είναι ΝΔ, όλες οι Ελληνίδες είναι άσχημες και όλοι οι Έλληνες τεμπέληδες.
Κατά τα άλλα ζητάει συμβουλές για δουλειές, τη στιγμή που θάβει τους πάντες στην Ελλάδα.
Ένα σκουπίδι είναι και δεν αξίζει καμία προσοχή.
Ενα χρεος σε πιστωτικες της ταξης των 10.000 ευρω με επιτοκιο 18%, σημαινει 1800 ευρω ετησιους τοκους, η 150 ευρω το μηνα

Πριν 15 χρονια η μιση Ελλαδα ειχε τουλαχιστον ενα 10χιλιαρο χρεος σε πιστωτικες, καποιοι πολυ περισσοτερα

Αυτα πλεον δεν υπαρχουν. Ολα αυτα τα λεφτα που πηγαιναν σε τοκους πιστωτικων, πηγαινουν πλεον σε καταναλωση. Και αυτο φαινεται

Εγινε ΤΕΡΑΣΤΙΑ αναπροσαρμογη των δανειακων υποχρεωσεων ολοκληρης της χωρας την τελευταια 10ετια. Μιλαμε για παρα πολλα δις ευρω. Χρεη χαριστηκαν, κουρευτηκαν, εξοφληθηκαν, ρυθμιστηκαν με χαμηλα επιτοκια, διαγραφηκαν. Παρα πολλα δις που πηγαιναν σε δοσεις-τοκους, πλεον πηγαινουν σε μαρκετ, δεη, βενζινες, σουβλακια, διανυκτερευσεις, ψωνια σε αττικα, κλπ
Δεν υπάρχουν γιατί πιστωτικές δεν εκδίδουν πλέον οι τράπεζες ,και στην Αμερική κάθε οικογένεια έχει δεκάδες πιστωτικές,είναι το σύστημα τους έτσι να είναι χρεωμένος ο κάθε πολίτης ,αλλά πάλι ζουν καλύτερα είναι η νοοτροπία τους να αγοράζουν και να ζουν με χρέη αντέχει το σύστημα τους έτσι το δοκιμάσαμε και στην Ελλάδα και κάηκαμε
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.280
Like
1.972
Πόντοι
216
Ρε παιδιά, τι λέτε;
Ποιά καλή κατάσταση; Πλάκα κάνουμε;
Το μόνο που πήγε λίγο καλά είναι η αγοραπωλησία σπιτιών και αυτό επειδή πολλοί ξένοι αγοράζουν σπίτια ή χτυπούν πλειστηριασμούς. Ήδη υπάρχει ζήτηση μεγάλη για εξοχικά.
Πριν από 10 χρόνια, ο κάθε εργένης έμενε στο σπίτι του, που νοίκιαζε. Πλέον, πόσοι μένουν στο πατρικό, ξέρετε;
Και γιατί;
Πόσοι πάνε διακοπές και πού; Και πόσες μέρες;
Μην τρελλαθούμε, τα πράγματα είναι άσχημα. Και μία μικρή ανεργία του 9% (δεν το πιστεύω), δε μπορεί να χτυπήσει τις τιμές τροφίμων, ΔΕΗ και θέρμανσης.
 

Markelos.

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2019
Μηνύματα
552
Like
605
Πόντοι
86
Τι ασχολείσαι με τον Αλβανό φίλε.
Δε βλέπεις ότι είναι καθυστερημένος και ζεί εκτός πραγματικότητας;
Νομίζει ότι ιποιος βγάζει χρήματα και έχει καλή δουλειά είναι ΝΔ, όλες οι Ελληνίδες είναι άσχημες και όλοι οι Έλληνες τεμπέληδες.
Κατά τα άλλα ζητάει συμβουλές για δουλειές, τη στιγμή που θάβει τους πάντες στην Ελλάδα.
Ένα σκουπίδι είναι και δεν αξίζει καμία προσοχή.
Βρε καλως τον φουκαρα της Κυπρου :2funny::2funny::2funny::2funny::2funny: μου θυμιζεις ρατσιστες δεκαετιας 90 που ηταν οι Ελληνες, δεν μπορω να καταλαβω αυτο το ρατσιστικο που εχουν μερικοι, αφου στο εξωτερικο εχει 11 εκατομμυρια Ελληνες, εσυτι νομιζεις σεβονται τους ελληνες στν γερμανια? Με μισο ματι του ς κοιτανε, γκαστερμπαιτερ, στα ελληνικα εστιατορια τους εκμεταλευτονται :headbang: καμια ομορφη γερμανια δεν παει με ελληνες γιατι τους θεωρει τριτης διαλογης σαν εμας που βλεπουμε τους πακιστανους στην Ελλαδα,οκ ο Αλβανος εχει μενος διοτι ειναι κομπλεξικος και ζηλιαρης απο την φυση του :headbang: ειναι η φυλη που σκοτωνει αδερφος αδερφο για το κτημα και την περιουσια οταν σε κανενα μερος του κοσμου δεν γινεται αυτο,παντως οσο ημουν στην Ελλαδα, φυλης και μεταξουργειο,εβλεπα παρεες αλβανων με τζιμπ,αμαξαρες να κανουν τσαρκες, παραγγελνα απο efood πολλα σουβλατζιδικα τα εχουν αλβανοι, συνεργεια οικοδομης παλι αλβανοι, υδραυλικοι,ηλεκτρολογοι, αλβανοι, εχουν πηξει στο χρημα και εσυ μας το παιζει ξυπνιος απο το μπαλκονι στην Παφο που στο διαολο εισαι :jerking::2funny: ας καθοσουν Ελλαδα να εκανες και εσυ κανα συνεργειο , ουτε εγω τους χωνευω και τοσο ασχετα αν εχω παραδεχτει σε βιντεο αρβανιτικη καταγωγη αλλα ετσι δεν κανω,μεταναστη της κυπρου που πινει φρεντο στο μπαλκονι τραβαει μαλακια γιατι ουτε η τελευταια Κυπρια γυναικα δεν τον κοιταει :2funny::2funny::2funny:
 

Σαλονικιος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2023
Μηνύματα
650
Like
1.365
Πόντοι
206
Μια χαρα τα λεει
Τι σημασια εχει που συγκρινει πολη (πολιτεια) με χωρα;
Η Νεα Υορκη εχει το διπλο πληθυσμο απο ολη την Ελλαδα
Καλα κανει και λεει πολη γιατι στην Αμερικη εχει τεραστια διαφορα πολιτεια απο πολιτεια
Η ΝΥ και το LA ειναι πανακριβα σε σχεση με αλλου
Ενας μισθος πεινας σε LA μπορει να ειναι βασιλικος σε πολη του Νοτου. Οι ΗΠΑ μοιαζουν περισσοτερο με ηπειρο παρα χωρα.
Και ναι η Ελλαδα ειναι πιο ακριβη. Μπορει οχι σε απολυτες τιμες αλλα σε σχετικη τιμη μισθου με προϊοντα ειναι πιο ακριβη.
Αυτο ειπε ο συναγωνιστης και εχει απολυτο δικιο.
Ειμαστε απο τις ακριβοτερες χωρες του κοσμου σε σχεση με μισθο/τιμες. Η αγοραστικη δυναμη οπως λεγεται.
Εχουμε τιμες Γερμανιας και μισθους σχεδον τριτοκοσμικους.
Όχι τιμωρέ δεν έχουμε τιμές Γερμανίας εκεί τα πράγματα είναι όλα ποιο φθηνά . Από το σούπερ μάρκετ μέχρι και τα ποιο ακριβά όχηματα ίδιος στις μηχανές είναι 4.000 κάτω σε σχέση με εμάς σκέψου ότι όλοι θέλουν να φέρουν Μότο από Γερμανία
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.880
Like
10.233
Πόντοι
2.406
Βελτίωση σε όλα τα επίπεδα. Οικονομικα πάνω, σωματικα (κιλά) κάτω, φυσική κατάσταση πάνω, στενοχώριες κάτω, σεξουαλικα πάνω. Ο Κουλης το πάει το καράβι όρθιο
Καιρό είχα να διαβάσω τόσο σοφο ποσταρισμα
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.880
Like
10.233
Πόντοι
2.406
Όχι τιμωρέ δεν έχουμε τιμές Γερμανίας εκεί τα πράγματα είναι όλα ποιο φθηνά . Από το σούπερ μάρκετ μέχρι και τα ποιο ακριβά όχηματα ίδιος στις μηχανές είναι 4.000 κάτω σε σχέση με εμάς σκέψου ότι όλοι θέλουν να φέρουν Μότο από Γερμανία
Ναι αλλά τα σπίτια είναι 3 φορές πάνω οι τιμές
Ενοικιο και αγορα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Φιλε όχι δεν κόβει άμα έχεις και παιδιά δεν φτάνουν καλά καλά
Δηλ ένας με δυο παιδιά δημόσιος με γυναίκα δημόσιο με 2400 το μήνα λιμοκτονουν?
 

Σαλονικιος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2023
Μηνύματα
650
Like
1.365
Πόντοι
206
Τώρα η εξίσωση ζευγάρι μαζί να παίρνουν κάνα 2.000 μαζί και να έχουν εξοδα 4.000 μόνο στην Ελλάδα γεινετε . Και συν σε καθε τριήμερο ποδήλατα πίσω στην σχάρα για τα παιδιά και Βούρ για εξοχή .
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
7.192
Κριτικές
18
Like
16.196
Πόντοι
4.546
Αυτό με την διπλή κιλοβατώρα τώρα το ακούω , και η φάση είναι οτι τυχαίνει καμιά φορά και αργούνε να έρθουν οι λογαριασμοί σε φάση να έρχεται ο λογαριασμός και την επόμενη μέρα να λήγει ...
Ένα πρόστιμο κάπου +30% είναι, το είχε εδώ καιρό το συμβόλαιο της ΔΕΗ σε ληξιπρόθεσμα, αρκετά χρόνια νομίζω.

Εγώ ηλεκτρονικά το έχω να έρχεται και το πληρώνω με την πρώτη ευκαιρία που δεν βαριέμαι, συνήθως ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ δηλαδή, όπως και οτιδήποτε άλλο, κυριολεκτικά οτιδήποτε. Αν υπήρχε βραβείο γρηγορότερης πληρωμής ΔΕΚΟ και ΔΟΥ, θα έβγαινα συνέχεια πρώτος.

Ναι, θα πει κάποιος, πρέπει να έχεις για να δώσεις, αλλά δεν πιστεύω πως υπάρχει πραγματικά κάποιος με 0 Ευρώ στην τράπεζα ή στο πορτοφόλι. Και πάλι αν υπάρχουν, θα είναι οι ίδιοι που έχουν τελευταίο κινητό μεσαίο - ακριβό κάθε χρόνο, αμάξι, ταξίδια κ.λ.π., οπότε στα παπάκια μου ΟΛΟΙ αυτοί οι Ελληναράδες.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.280
Like
1.972
Πόντοι
216
Ναι αλλά τα σπίτια είναι 3 φορές πάνω οι τιμές
Ενοικιο και αγορα
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


Δηλ ένας με δυο παιδιά δημόσιος με γυναίκα δημόσιο με 2400 το μήνα λιμοκτονουν?
Έχω φιλαράκι στο δημόσιο με 1500 μισθό, γυναίκα 750 ιδιωτικό, δικό τους σπίτι και δύο παιδιά ένα βήμα πριν τις πανελλήνιες, στη Β και Γ Λυκείου.
Τον έχει κόψει κρύος ιδρώτας για το πώς θα σπουδάσουν τα παιδιά.
Ποιός ανησυχούσε πριν 10-15 χρόνια για τις σπουδές παιδιών;
Το ότι περνάς ίσα-ίσα το λες προκοπή δηλαδή;
 

midas69

Σπουδαίος
Εγγρ.
22 Φεβ 2012
Μηνύματα
14.880
Like
10.233
Πόντοι
2.406
Έχω φιλαράκι στο δημόσιο με 1500 μισθό, γυναίκα 750 ιδιωτικό, δικό τους σπίτι και δύο παιδιά ένα βήμα πριν τις πανελλήνιες, στη Β και Γ Λυκείου.
Τον έχει κόψει κρύος ιδρώτας για το πώς θα σπουδάσουν τα παιδιά.
Ποιός ανησυχούσε πριν 10-15 χρόνια για τις σπουδές παιδιών;
Το ότι περνάς ίσα-ίσα το λες προκοπή δηλαδή;
Να σπουδασουν όπως σπούδασα κι εγώ και ο αδερφός μου
Με λίγα και σωστά μετρημενα έξοδα
Όσοι είναι καλομαθημενοι πολλοί ας κάνουν και καμμια βιζιτα για να πάρουν αιφον 15 προμαξ
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.280
Like
1.972
Πόντοι
216
Να σπουδασουν όπως σπούδασα κι εγώ και ο αδερφός μου
Με λίγα και σωστά μετρημενα έξοδα
Όσοι είναι καλομαθημενοι πολλοί ας κάνουν και καμμια βιζιτα για να πάρουν αιφον 15 προμαξ
Του χρόνου το ένα παιδί φεύγει, για όποια σχολή πετύχει.
700 * 12 = 8400
Το άλλο Γ Λυκείου, θέλει 3000 ευρώ φροντιστήριο.
11400 ευρώ παραπάνω έξοδα, στη χώρα που η παιδεία είναι δήθεν δημόσια.
 

Cheng

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2023
Μηνύματα
771
Like
1.726
Πόντοι
206
Όχι τιμωρέ δεν έχουμε τιμές Γερμανίας εκεί τα πράγματα είναι όλα ποιο φθηνά . Από το σούπερ μάρκετ μέχρι και τα ποιο ακριβά όχηματα ίδιος στις μηχανές είναι 4.000 κάτω σε σχέση με εμάς σκέψου ότι όλοι θέλουν να φέρουν Μότο από Γερμανία
Τα ακίνητα είναι πανάκριβα στη Γερμανία
 

Markelos.

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2019
Μηνύματα
552
Like
605
Πόντοι
86
Του χρόνου το ένα παιδί φεύγει, για όποια σχολή πετύχει.
700 * 12 = 8400
Το άλλο Γ Λυκείου, θέλει 3000 ευρώ φροντιστήριο.
11400 ευρώ παραπάνω έξοδα, στη χώρα που η παιδεία είναι δήθεν δημόσια.
Μήπως έχει και ηλικιωμένους γονείς στην πλάτη?
 

Νίο

Μέγας
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.368
Κριτικές
6
Like
10.462
Πόντοι
3.936
Βελτίωση σε όλα τα επίπεδα. Οικονομικα πάνω, σωματικα (κιλά) κάτω, φυσική κατάσταση πάνω, στενοχώριες κάτω, σεξουαλικα πάνω. Ο Κουλης το πάει το καράβι όρθιο
Φαινεται αλλωστε.. Φουλ ολοταχως να φτασουμε τη ζιμπαμπουε προς το παρον ξεπερασαμε και τη Ρουμανια. Την αφησαμε μπροστα μας:cheesy:
 

Συνημμένα

  • Fr5ZoTTWcAA0UbY.jpeg
    Fr5ZoTTWcAA0UbY.jpeg
    69,8 KB · Εμφανίσεις: 17
  • 125274162_995168880962714_5782120532053899153_n.jpg
    125274162_995168880962714_5782120532053899153_n.jpg
    50,3 KB · Εμφανίσεις: 18

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom