Νέα

Οι αγρότες της παρέας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 266
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

miloss

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Μαρ 2008
Μηνύματα
1.268
Κριτικές
4
Like
1.124
Πόντοι
216
Εγω παντος ειχα χωραφια και τα πουλησα. Δεν ηταν η δουλειά μου. Καλως η κακως δεν ξερω
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.154
Κριτικές
496
Like
62.095
Πόντοι
39.662
αιγυπτου φιλε που ειναι και φτηνες της κυπρου ειναι πανακριβες αλλα δεν μαυριζουν στο τηγανι :S :S

μου ειχε φερει πριν μερικα χρονια μια τσαντα πατατες αιγυπτου η γνωστη η Ελενη η Αιγυπτια από το χωραφι που εχει λιγο εξω από το Καϊρο

ναναι καλα η κοπελα, και οι πατατες ωραιες ηταν.
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.101
Κριτικές
9
Like
13.660
Πόντοι
2.606
Καλη λυση επισης για προϊοντα οπως το μελι η το λαδι ειναι να τα συσκευαζεις και να τα στελνεις στο εξωτερικο,αλλα πρεπει να εχεις ατομο δικο σου στην αντιστοιχη χωρα,εμπιστο και ικανο,που θα προωθησει το προϊον σε σουπερμαρκετ.Για ελαιολαδο ειδικα ξερω οτι πουλιεται τρελα και σε πολυ ψηλες τιμες σε γερμανια-αυστρια-ελβετια κτλ

ebay ρε τυποι.

Βρειτε 5-6 προιοντα γυρω στο 10αρικο 20αρικο, και ανετα θα φτασετε τις 150 πωλησεις ανα μηνα απο το 1ο τριμηνο.
Θα τα στέλνετε με Ελτα παντα συστημενα και πληρωμη μέσο paypal.




 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.906
Κριτικές
38
Like
4.941
Πόντοι
2.696
και να ξέρεις ότι οξύτητα ανεβάζουν όταν οι ελιές μένουν... αμα μαζευτούν αμέσως έχουν μικρότερη οξύτητα...

Ποιος σου το είπε αυτό;Δεν ισχύει.Την προηγούμενη εβδομάδα που μάζεψα τις ελιές στη Μεσσηνία,πήγα δείγμα στο Χημικό και μου είπε ότι η οξύτητα είναι 0,20 με όριο το 0,80 άρα έξτρα παρθένο ελαιόλαδο.
Αν πήγαινα στις αρχές Δεκεμβρίου θα μάζευα τις ελιές αλλά λάδι ελάχιστο,δεν είχαν γίνει.Κάποιοι που ξέρω είχαν απόδοση 4/τσουβάλι.Δηλαδή ούτε τους εργάτες δεν πλήρωνες.Και η οξύτητα ίδια.Βασικός παράγοντας για την οξύτητα είναι ο τόπος,το κλίμα,η ποικιλία της ελιάς,και πόσο θα μείνουν στα τσουβάλια πριν μπουν για έκθλιψη στο ελαιοτριβείο.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.906
Κριτικές
38
Like
4.941
Πόντοι
2.696

tramountana

Σεβαστός
Εγγρ.
2 Φεβ 2010
Μηνύματα
76.755
Κριτικές
2
Like
2.714
Πόντοι
1.306
Ποιος σου το είπε αυτό;Δεν ισχύει.Την προηγούμενη εβδομάδα που μάζεψα τις ελιές στη Μεσσηνία,πήγα δείγμα στο Χημικό και μου είπε ότι η οξύτητα είναι 0,20 με όριο το 0,80 άρα έξτρα παρθένο ελαιόλαδο.
Αν πήγαινα στις αρχές Δεκεμβρίου θα μάζευα τις ελιές αλλά λάδι ελάχιστο,δεν είχαν γίνει.Κάποιοι που ξέρω είχαν απόδοση 4/τσουβάλι.Δηλαδή ούτε τους εργάτες δεν πλήρωνες.Και η οξύτητα ίδια.Βασικός παράγοντας για την οξύτητα είναι ο τόπος,το κλίμα,η ποικιλία της ελιάς,και πόσο θα μείνουν στα τσουβάλια πριν μπουν για έκθλιψη στο ελαιοτριβείο.

για τον πεσά μιλάω ρε... αν μείνει στο χώμα για μέρες ανεβάζει και άλλα οξέα...

αλλά και τις ελιές αν τις μαζέψεις και κάνεις μέρες να τις πας στο λιοτρίβι πάλι ανεβάζουν οξέα...
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.906
Κριτικές
38
Like
4.941
Πόντοι
2.696
για τον πεσά μιλάω ρε... αν μείνει στο χώμα για μέρες ανεβάζει και άλλα οξέα...

αλλά και τις ελιές αν τις μαζέψεις και κάνεις μέρες να τις πας στο λιοτρίβι πάλι ανεβάζουν οξέα...

Αν πέσουν στο χώμα δεν ασχολείσαι καθόλου.Είναι για σκουπίδια.
 

Επισκέπτης
Μπα, οι γιαγιάδες μας τις μάζευαν το λεγόμενο κοκολόι!
 

Pecados

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2015
Μηνύματα
3.783
Like
139
Πόντοι
16
Οι "πατημένες" είναι μόνο για τα σκουπίδια.
Οι υπόλοιπες και κάτω να έχουν πέσει μια χαρά μαζεύονται στο φασούλι και μια χαρά οξέα βγάζουν κιόλας.
 

ektor lopez

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2008
Μηνύματα
36.190
Like
52
Πόντοι
366
Ποιος σου το είπε αυτό;Δεν ισχύει.Την προηγούμενη εβδομάδα που μάζεψα τις ελιές στη Μεσσηνία,πήγα δείγμα στο Χημικό και μου είπε ότι η οξύτητα είναι 0,20 με όριο το 0,80 άρα έξτρα παρθένο ελαιόλαδο.

και γαμω τα λαδια τυπε μπραβο
 

Mortismortis

Σεβαστός
Εγγρ.
20 Μαΐ 2010
Μηνύματα
444
Κριτικές
13
Like
12
Πόντοι
1.225
Αρκετά καλό το θέμα.

Και εγώ ανήκω σε αυτούς που έχουν επιστρέψει στην επαρχία τα τελευταία χρόνια (από το 2012) και ασχολούμαι λίγο με αυτά, αν και δεν
σκάμπαζα σχεδόν καθόλου απ αυτά. Ασχολούμαι για πάρτη μου και όχι επαγγελματικά. Εχω κότες, λίγες ελιές καμιά 40 ρίζες (δένδρα δηλαδή) και βγαίνει το λάδι της χρονιάς. Και το καλοκαίρι φυτεύω μερικά ζαρζαβατικά στον κήπο που έχω στο σπίτι μου. Εχω και μερικά ακόμα δένδράκια, λεμονιές, ροδιές, συκιές, μουσμουλιές που θέλουν και αυτά την φροντίδα τους. Οι ρυθμοί της επαρχίας είναι πιο χαλαροί και έχεις τον χρόνο σου να ασχοληθείς και με αυτά. Και ρε μάγκες θα σας πω και το άλλο, αν ήμουν πιο μικρός θα μου φαινόταν "αγγαρεία" να ασχοληθώ με όλα αυτά. Τώρα με ευχαρτιστεί!

Ενα καλό σάιτ για οδηγίες προς "αρχάριους" σαν και εμένα είναι αυτό εδώ: www.ftiaxno.gr/]http://www.ftiaxno.gr/[/url]



 

dleivas

Μέλος
Εγγρ.
19 Μαρ 2009
Μηνύματα
3.536
Κριτικές
4
Like
445
Πόντοι
36
Καλη λυση επισης για προϊοντα οπως το μελι η το λαδι ειναι να τα συσκευαζεις και να τα στελνεις στο εξωτερικο,αλλα πρεπει να εχεις ατομο δικο σου στην αντιστοιχη χωρα,εμπιστο και ικανο,που θα προωθησει το προϊον σε σουπερμαρκετ.Για ελαιολαδο ειδικα ξερω οτι πουλιεται τρελα και σε πολυ ψηλες τιμες σε γερμανια-αυστρια-ελβετια κτλ
απο δικη μου εμπειρια,θα φας τα μουτρα σου σε σουπερ μαρκετ τυπε.καποτε πηγα να το κανω στο ντουμπαι.το καρφουρ ηθελε να πληρωσω 4000 το ραφι και θα ημουν μια παραγγελια μεσα.φυσικα σε περιπτωση που το καταστημα εβαζε το προιον σε προσφορα,η χασουρα ηταν δικη μου.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.906
Κριτικές
38
Like
4.941
Πόντοι
2.696
Μπα, οι γιαγιάδες μας τις μάζευαν το λεγόμενο κοκολόι!

Ναι το ξέρω.Είχα μαζέψει κι εγώ μικρός.Αλλά όχι για πώληση,για ιδία κατανάλωση.Όταν δεν έχεις καθόλου λάδι,και αυτό καλό είναι.
 

n_i_k_o_s

Μέλος
Εγγρ.
4 Μαΐ 2014
Μηνύματα
115
Like
1
Πόντοι
1
Αν βαζεις εργατες δυστυχως το κερδος ειναι ελαχιστο,ειτε πρεπει να εχεις παρα πολλα στρεματα,ειτε να ειστε ολοκληρη οικογενεια και να δουλευουν ολοι

Παιδια απλα απο περιεργεια ποσα στρεμματα πρεπει να χει καποιος για να μπορει να τα βγαλει περα;Καταλαβαινω οτι ειναι πολυ γενικη ερωτηση (εξαρταται απο το τι σπερνεις κι απο πολλους αλλους λογους κλπ.).Εννοω να εισαι μονος οχι με οικογενεια, παιδια κλπ.
 

kaki_epiroi

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2012
Μηνύματα
910
Κριτικές
6
Like
1.142
Πόντοι
366
Το έξτρα παρθένο,δηλαδή από 0,1-0,8 είναι στα 3,20-3,40€ και όχι στο 2,65.

Διαφερει απο περιοχη σε περιοχη φιλε.Εσυ λες για Μεσσηνια,εγω μιλω για Λεσβο. Εδω ειναι σιγουρα 2,55 ο ασσος και το 0,5 ειναι περιπου στο 2,80-2,85.Ακομα και το 3,40 ειναι τιμη ξεφτιλα αν κρινουμε απο το ποσο πουλιεται αυτο το λαδι στο σουπερ μαρκετ. Δυστυχως το κρατπς δεν δινει κινητρα,τουναντιον.Αλλα ειναι μεγαλη κουβεντα αυτη...
 

sinnerman

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Νοε 2006
Μηνύματα
15.502
Like
17
Πόντοι
166
Ζούδια = ζα δεν εχω πλεον. Αν και θα μπορουσα ναχω μερικες κοτες, δεν πανε στο διαολο πρεπει νασαι καθε μερα κοντα. Παντερημος ειμαι σιγα μην παρακαλαω τον καθεναν να τις ανοιγοκλεινει. Π.χ. αυριο παω Καλαματα (θα παω και για ακαπ) αντε να γυρισω οποτε γυρισω θα καιροφυλακτουν τα κουναβια κι οι αλουπουδες (μιλαμε και βλαχικα LOL).....
Μετα τα καθαρισματα και τα κλαδεματα των ελιων παιζει να βαλω εναν μικρο μπαξε ωστε ναχω τα βασικα λαχανικα για την παρτη μου κι ισως πουλησω σε κλειστη πελατεια κατι.
τυπε χεσε μέσα μ αλλά λόγια. ....




 
Εγγρ.
26 Νοε 2015
Μηνύματα
1.574
Like
2
Πόντοι
16
καλησπερα ... !!! δυσκολη η αγροτικη ζωη ... εχω παρει μια γευση..αλλα και μεγαλο ρισκο... φυτευεις κοπιαζεις και κανει ενα χαλαζι και στα καιει ολα ετσι απλα.... ειναι καλο βεβαια να ασχολειτε καποιος τουλαχιστον για παρτη του.... αλλα γενικα η αγροτικη ζωη ειναι σκληρη...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom