Νέα

Οι αγρότες της παρέας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 266
  • Εμφανίσεις 19K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.377
Κριτικές
2
Like
5.543
Πόντοι
2.356
Καλημερα μαγκες,

Εγω εχω την δουλιτσα μου εδω Αθηνα (ευτυχως) αλλα εχω 5 στρεμματα στο χωριο και συντομα θα βαλω καρυδιες...

Ωραίος! Μακάρι να έχεις τη δουλίτσα (να παλεύεται όμως...) και αν μπορείς, γιατί όχι, να βάλεις και καρυδιές. Βέβαια για κτηνοτροφία δύσκολο γιατί θα πρέπει να βρίσκεσαι εκεί τακτικά. Όχι πως αν βάλεις καρυδιές δεν θα έχεις το νου σου συνέχεια εκεί.
 

iakovos

Σπουδαίος
Εγγρ.
11 Ιαν 2007
Μηνύματα
23.082
Κριτικές
9
Like
13.600
Πόντοι
2.606
Καλημερα μαγκες,

Εγω εχω την δουλιτσα μου εδω Αθηνα (ευτυχως) αλλα εχω 5 στρεμματα στο χωριο και συντομα θα βαλω καρυδιες...

Τι αποδοση εχουνε οι καρυδιές στα 5 στρέμματα?

Εγω εχω 40 στρέμματα αλλα τα ενοικιάζω.
 

Επισκέπτης
Σιγουρα η γη ειναι η σκληροτερη εργασια κ η πιο απαιτητικη δε καταλαβαινει αν εισαι αρρωστος ή αν δε μπορεις...
Έτσι ακριβώς.

αδειασαν τα χωρια και γεμισαν οι πολεις..
Η ντολτσεβίτα είναι πάντα γλυκιά.

Η διαφορα τωρα με τοτε ξερεις ποια ειναι...η εφευρετικοτητα κ η καινοτομια σε συνδυασμο με την τεχνολογια μπορουν να φερουν εξελιξη στο τομεα αυτο...αλλιως γυρναμε παλι σε εκεινα τα χρονια...
Θες χρήματα για να πάρεις μηχανήματα (ούτε αλυσοπρίονο δεν είχα, από το μηδέν ξεκίνησα), όσο για να πάρω κανένα χωράφι καλά γαμήσια....
Που να τα βρω τα χρήματα, γιατί δάνεια @@ρια δίνουν....

Οι εποχεςς εχουν αλλαξει κ το μυαλο δουλευει καλυτερα! Χρησιμοποιησε το..μην αρκεισαι στα χερια σου :)
Σύμφωνοι αλλά δε σκοπεύω να γίνω αγρότης ακόμη και να μου χάριζαν κτήματα στα Φιλιατρά είτε την Κυπαρισσία και να γινόμουν τσιφλικάς. Γιατί πολύ απλά θαχω παλάμες αφάνες....
Και μην πεταχτεί κανείς να πει ότι θα δουλεύουν οι άλλοι για εσένα...
Πρέπει να βάζεις κι εσύ πλάτη, αλλιώς ο εργάτης θα σε πουλήσει....
Και με χέρια σαν αφάνες γυναίκα δε σε πλησιάζει ;)

Παιδιά, είμαι άσχετος με τα αγροτικά αλλά ξέρω ότι η κτηνοτροφία για γάλα έχει καλά φράγκα.
Εντάξει δεν είναι κι άσχημα (έχω κάτι γιδογάμηδες απέναντι) αλλά έχε υπόψιν ότι τα ζωντανά σε θέλουν 24/7. Σήμερα με τον παλιόκαιρο δεν πήγα για ελιές, αλλά αν είχα πρόβατα θα με πήγαιναν  :zfuck:

Κάποιοι άλλοι συναγωνιστές εδώ, είναι αναγκασμένοι να παρακαλάνε αριστερά και δεξιά τον κάθε πούστη για δουλειά ή μεροκάματο...
Δε με ενδιαφέρει τι κάνει ο καθένας. Εντάξει κι εγώ έμεινα Αθήνα, πήγα Κύπρο αλλά δεν τα κατάφερα. Άστε και γαμηθείτε σκέφτηκα, δε θα πεθάνω της πείνας και να παρακαλώ, θα πάω χωριό στην ερημιά ΕΧΟΝΤΑΣ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ.

Βέβαια μόνο ναυτία μου φέρνουν όλοι αυτοί οι επιδοτούμενοι αγρότες...με τις καγιεν και τις χιλιάδες καφετέριες στη Λάρισα...
Εσύ μάλλον δεν άνηκες και δεν ανήκεις σε αυτούς. Απλά παλέυεις για να επιβιώσεις. Καλό κουράγιο εύχομαι.
Έτσι ακριβώς, θενξ.
 

Επισκέπτης
βαλτε κανα μελισι να οικονομησετε παιδια εγω εχω περιπου 150 αλλα καθε λιγο κ λιγακι τα αλλαζω περιοχη
 
Εγγρ.
8 Οκτ 2015
Μηνύματα
386
Like
40
Πόντοι
1
εγω εχω χωραφια Με ελιες στην Μονεμβασια,απο φετος που πηρα αυτοκινητο,θα ανεβοκατεβαινω,ειναι και ο αδερφος της μητερας μου εκει και τα συντηρει,αλλα πλεον πρεπει να αναλαβω,σκεφτομαι να βαζω και λαχανικα καλοκαιρι,ισως και κανενα χοιρινο-κοτοπουλα σε συννενοηση με τον θειο μου,θα δουμε...
 

mounoeilotas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουλ 2013
Μηνύματα
2.690
Like
1.439
Πόντοι
216
βαλτε κανα μελισι να οικονομησετε παιδια εγω εχω περιπου 150 αλλα καθε λιγο κ λιγακι τα αλλαζω περιοχη
δεν εχει καθε Σ/Κ πηγαινε ελα με το μελισσι?
τα εχεις εντος ή εκτος Αττικης?
 
Εγγρ.
8 Οκτ 2015
Μηνύματα
386
Like
40
Πόντοι
1
Εγγρ.
8 Οκτ 2015
Μηνύματα
386
Like
40
Πόντοι
1
εγώ μόνο κότες έχω  :grin:
βασικά θέλω να το ψάξω για γουρούνια,(για να έχω καλό κρέας όχι για να πουλάω) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο βρωμάνε και τι έξοδα έχουν
αρα,δεν χρειαζεσαι εγκαταστασεις τρελες
 

dopamina

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Μαΐ 2014
Μηνύματα
19.869
Like
60
Πόντοι
166
εγω εχω χωραφια Με ελιες στην Μονεμβασια,απο φετος που πηρα αυτοκινητο,θα ανεβοκατεβαινω,ειναι και ο αδερφος της μητερας μου εκει και τα συντηρει,αλλα πλεον πρεπει να αναλαβω,σκεφτομαι να βαζω και λαχανικα καλοκαιρι,ισως και κανενα χοιρινο-κοτοπουλα σε συννενοηση με τον θειο μου,θα δουμε...

ποσο κερδος εχουν φιλε
 
Εγγρ.
8 Οκτ 2015
Μηνύματα
386
Like
40
Πόντοι
1
ειναι αναλογα την σοδεια,τιν τιμη συνεταιρισμου που θα πετυχεις,φετος πηγε καλα,πουλησα με 3,45 το κιλο,εβγαλα και 2 τονους συνολο
φυσικα δν ειναι ολα καθαρο κερδος,βαλλε τα μισα χρηματα σε εργατες,λιπασματα,ψεκασματα,ποστισματα,κυριως τα πολλα εξοδα ειναι τα εργατικα χερια
 

Βασιλοφρων13

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2014
Μηνύματα
34.297
Like
5.082
Πόντοι
1.406
Αν βαζεις εργατες δυστυχως το κερδος ειναι ελαχιστο,ειτε πρεπει να εχεις παρα πολλα στρεματα,ειτε να ειστε ολοκληρη οικογενεια και να δουλευουν ολοι
 

DmtrsxXx

Γλομπεάρχης
Εγγρ.
5 Αυγ 2010
Μηνύματα
11.111
Κριτικές
493
Like
60.869
Πόντοι
39.662
μαγκες εγω εκανα επενδυση...ειχα ενα χωραφι και αγορασα 40 κοτες και 4 κοκορες και καθε μερα εχω αυγα και τα πουλαω στα σουπερμαρκετ

ρε τυπε εβαλες 4 κοκκορες με 40 κοτες ? τι αναλογια είναι αυτή, ποια να πρωτογαμησουν δηλαδή
 
Εγγρ.
8 Οκτ 2015
Μηνύματα
386
Like
40
Πόντοι
1

Βασιλοφρων13

Σεβαστός
Εγγρ.
15 Φεβ 2014
Μηνύματα
34.297
Like
5.082
Πόντοι
1.406
Καλη λυση επισης για προϊοντα οπως το μελι η το λαδι ειναι να τα συσκευαζεις και να τα στελνεις στο εξωτερικο,αλλα πρεπει να εχεις ατομο δικο σου στην αντιστοιχη χωρα,εμπιστο και ικανο,που θα προωθησει το προϊον σε σουπερμαρκετ.Για ελαιολαδο ειδικα ξερω οτι πουλιεται τρελα και σε πολυ ψηλες τιμες σε γερμανια-αυστρια-ελβετια κτλ
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.325
Κριτικές
16
Like
13.405
Πόντοι
5.577
Καλη λυση επισης για προϊοντα οπως το μελι η το λαδι ειναι να τα συσκευαζεις και να τα στελνεις στο εξωτερικο,αλλα πρεπει να εχεις ατομο δικο σου στην αντιστοιχη χωρα,εμπιστο και ικανο,που θα προωθησει το προϊον σε σουπερμαρκετ.Για ελαιολαδο ειδικα ξερω οτι πουλιεται τρελα και σε πολυ ψηλες τιμες σε γερμανια-αυστρια-ελβετια κτλ

θελει πιστοποιήσεις και μεγαλη παραγωγη για εξαγωγες τυπε
 

Road Runner_2

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2014
Μηνύματα
4
Like
0
Πόντοι
0
Η ενασχόληση με την γεωργία και την κτηνοτροφία μπορεί να αποδώσει ένα ικανοποιητικό εισόδημα!!! Ελα που το πήραν χαμπάρι και οι "έξυπνοι" της κυβέρνησης και θέλουν να στραγγίσουν μέχρι και το τελευταίο ευρώ κέρδους που μπορεί να υπάρχει!!! Ασφαλιστικό και φορολογικό είναι η ταφόπλακα των αγροτών!!! Εάν δέν αντιδράσουν οι αγρότες σε λίγο στην ελληνική ύπαιθρο θα μένουν μόνο οι συνταξιούχοι!!! Οι υπόλοιποι κάνουμε βαλίτσες και όπου μας βγάλει!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom