Νέα

Ο αδερφός μου...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ADMIRAL GR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 107
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
ADMIRAL GR

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.325
Κριτικές
3
Like
6.909
Πόντοι
1.486
Παντως,όπου το εχω κουβεντιάσει το θεμα με το βίντεο,ολοι εχουν την ιδια αποψη...
Κακώς ενηργησε ο ηρωας,ασχετα αν ειχε θεμα σοβαρό...
Προβαλλονται ασχημα πρότυπα αυτοδικίας και καταλυσης των νομων,τυπου Ρουβικωνα και σια..
 

dodinos

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2016
Μηνύματα
5.916
Κριτικές
2
Like
217
Πόντοι
66
Εγω παλι, αν ημουν σκηνοθετης, θα γυριζα ακομη 5-6 τετραλεπτες ταινιες.
Η πρωτη π.χ. θα ειχε θεμα τον σουβλατζη που του αναποδογυριζει την ψησταρια ο νεαρος.
Ας πουμε ο ανθρωπος ειναι ανεργος κανενα χρονο και για πρωτη μερα ελπιζει να βγαλει μεροκαματο. Αλλά ερχεται ενας νεαρος που θυμωσε επειδη δεν μπορεσε να βγαλει βολτα στο κεντρο της Αθηνας την αναπηρη αδελφη του με το καροτσακι και του το στερει.

Η δευτερη μπορει να ειχε τον οδηγο που παρκαρε πανω στην διαβαση των ΑΜΕΑ. Ας πουμε οτι ο ανθρωπος επαθε μια αδιαθεσια, ενα εμφραγμα και το αφησε εκει, όπου βρηκε. Και ερχεται μετα να το παρει ενας συγγενης του και το βρισκει σπασμενο.

Η τριτη μπορει να αφορα τον καταστηματαρχη που του αναποδογυρισε τα τραπεζια. Ας πουμε οτι εκεινη τη στιγμη ηταν μεσα και μετραγε απελπισμενος τους λογαριασμους και υπολογιζε πολυ στη σημερινη εορταστικη μερα για να μην κλεισει.


Αυτη ειναι η γνωμη μου για την αυτοδικια.
 
ξαναδιαβασε το ποσταρισμα σου κ παραδεξου οτι γραφεις μαλακιες τυπε....... :S :S :S....δεν ειναι κακο.... :hi:
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.209
Like
25.981
Πόντοι
5.506
Παντως,όπου το εχω κουβεντιάσει το θεμα με το βίντεο,ολοι εχουν την ιδια αποψη...
Κακώς ενηργησε ο ηρωας,ασχετα αν ειχε θεμα σοβαρό...
Προβαλλονται ασχημα πρότυπα αυτοδικίας και καταλυσης των νομων,τυπου Ρουβικωνα και σια..
γιατι κανεις αραγε δεν βλεπει τον εαυτο του στην θεση ολων αυτων των γαιδουριων που κανουν την ζωη δυσκολη καθημερινα?
κατακριτεα η αυτοδικια αλλα η ουσια ειναι ο σουβλατζης και ο τυπος που παρκαρει οπου γουσταρει και οπου βολευει αυτον...
ολοι σε ολα ψαχνουμε να βρουμε δικαιολογιες και αλλους για ενοχους...
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.209
Like
25.981
Πόντοι
5.506
Παντως,όπου το εχω κουβεντιάσει το θεμα με το βίντεο,ολοι εχουν την ιδια αποψη...
Κακώς ενηργησε ο ηρωας,ασχετα αν ειχε θεμα σοβαρό...
Προβαλλονται ασχημα πρότυπα αυτοδικίας και καταλυσης των νομων,τυπου Ρουβικωνα και σια..
στην ταινια αλλωστε φιλε λοστρομε δειχνει τον νεαρο στην φυλακη...τιμωρηθηκε για το αδικημα του....
το τυπο που παρκαρε στην ραμπα το μαξ ειναι να πηρε 50 ευρω προστιμο
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Το κακό είναι πως οι νόμοι δεν εφαρμόζονται. Πρόσφατα βγήκε απόφαση πως όποιος καταλαμβάνει πεζοδρόμιο ή οδόστρωμα με άσχετα αντικείμενα για δέσμευση χώρου, πληρώνει πρόστιμο και κατάσχεται το αντικείμενο, π.χ. καρέκλα του μαγαζιού που τη βάζει στο δρόμο για να μην παρκάρουν αυτοκίνητα μπροστά στο μαγαζί του. Τίποτα δεν έγινε. Ως συνήθως έμεινε στα χαρτιά.
Πριν πολλά πολλά χρόνια που είχα πάει σε ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, είδα για πρώτη φορά πως αντιμετώπιζαν την παράνομη στάθμευση. Σε χρόνο dt δαγκάνα στο λάστιχο και ή πλήρωνες τον υπάλληλο να την ξεκλειδώσει ή ερχόταν γερανός. Σε ερώτησή μου γιατί φορούν τόσο διαφορετικές στολές, η απάντηση ήταν πως η τροχαία δεν επαρκούσε και πως ο έλεγχος γινόταν από ιδιωτικές εταιρείες. Αν ο υπάλληλος γνώριζε ότι ο μισθός του ήταν συνάρτηση του πόσο καλά κάνει τη δουλειά του δε θα έκανε χάρες σε κανέναν. Απλή λογική που τη θαύμασα γιατί εδώ έχουμε πήξει στου δημοσίους και τους δημοτικούς υπαλλήλους, που δεν κάνουν τη δουλειά τους.
Η αντίδραση του μικρού ήταν "ανάρμοστη" αλλά χθές διάβαζα ένα άρθρο για κάποιον που έκανε φυλακή για χρέη. Ο συγκρατούμενός του είχε γιό που πέθαινε από λευχαιμία. Ζήτησε άδεια να είναι δίπλα στο παιδί του τις τελευταίες ώρες του και τον γείωσαν. Ο Φλώρος το ίδιο διάστημα, με μεγαλύτερο αδίκημα και μεγαλύτερη καταδίκη, πήρε άδεια.
Ίσως κάποιες φορές σε αυτή τη γαμω χώρα το να κάνεις φασαρία είναι ο μόνος τρόπος να ακουστείς. Δεν το δικαιολογώ αλλά το κατανοώ.....
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.209
Like
25.981
Πόντοι
5.506
Το κακό είναι πως οι νόμοι δεν εφαρμόζονται. Πρόσφατα βγήκε απόφαση πως όποιος καταλαμβάνει πεζοδρόμιο ή οδόστρωμα με άσχετα αντικείμενα για δέσμευση χώρου, πληρώνει πρόστιμο και κατάσχεται το αντικείμενο, π.χ. καρέκλα του μαγαζιού που τη βάζει στο δρόμο για να μην παρκάρουν αυτοκίνητα μπροστά στο μαγαζί του. Τίποτα δεν έγινε. Ως συνήθως έμεινε στα χαρτιά.
Πριν πολλά πολλά χρόνια που είχα πάει σε ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, είδα για πρώτη φορά πως αντιμετώπιζαν την παράνομη στάθμευση. Σε χρόνο dt δαγκάνα στο λάστιχο και ή πλήρωνες τον υπάλληλο να την ξεκλειδώσει ή ερχόταν γερανός. Σε ερώτησή μου γιατί φορούν τόσο διαφορετικές στολές, η απάντηση ήταν πως η τροχαία δεν επαρκούσε και πως ο έλεγχος γινόταν από ιδιωτικές εταιρείες. Αν ο υπάλληλος γνώριζε ότι ο μισθός του ήταν συνάρτηση του πόσο καλά κάνει τη δουλειά του δε θα έκανε χάρες σε κανέναν. Απλή λογική που τη θαύμασα γιατί εδώ έχουμε πήξει στου δημοσίους και τους δημοτικούς υπαλλήλους, που δεν κάνουν τη δουλειά τους.
Η αντίδραση του μικρού ήταν "ανάρμοστη" αλλά χθές διάβαζα ένα άρθρο για κάποιον που έκανε φυλακή για χρέη. Ο συγκρατούμενός του είχε γιό που πέθαινε από λευχαιμία. Ζήτησε άδεια να είναι δίπλα στο παιδί του τις τελευταίες ώρες του και τον γείωσαν. Ο Φλώρος το ίδιο διάστημα, με μεγαλύτερο αδίκημα και μεγαλύτερη καταδίκη, πήρε άδεια.
Ίσως κάποιες φορές σε αυτή τη γαμω χώρα το να κάνεις φασαρία είναι ο μόνος τρόπος να ακουστείς. Δεν το δικαιολογώ αλλά το κατανοώ.....
:thumbsup:
 

marko_kolo

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2018
Μηνύματα
569
Like
26
Πόντοι
6
στην ταινια αλλωστε φιλε λοστρομε δειχνει τον νεαρο στην φυλακη...τιμωρηθηκε για το αδικημα του....
το τυπο που παρκαρε στην ραμπα το μαξ ειναι να πηρε 50 ευρω προστιμο

Σωστα οπότε οχι μονο δεν προβαλει αλλα αποτρέπει την αυτοδικία γιατι σου δείχνει οτι θα φυλακιστείς,το βιντεο δείχνει το ξεσπασμα ,την αγανάκτηση οτι ο ανθρωπος μπορει να φτασει στα ακρα οταν βλεπει τοση σαπιλα γυρω του και ειναι ετοιμος να αντιμετωπισει τισ συνεπειες.
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.209
Like
25.981
Πόντοι
5.506
Σωστα οπότε οχι μονο δεν προβαλει αλλα αποτρέπει την αυτοδικία γιατι σου δείχνει οτι θα φυλακιστείς,το βιντεο δείχνει το ξεσπασμα ,την αγανάκτηση οτι ο ανθρωπος μπορει να φτασει στα ακρα οταν βλεπει τοση σαπιλα γυρω του και ειναι ετοιμος να αντιμετωπισει τισ συνεπειες.
ακριβως τυπε...
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.986
Κριτικές
3
Like
10.474
Πόντοι
3.936
Σωστα οπότε οχι μονο δεν προβαλει αλλα αποτρέπει την αυτοδικία γιατι σου δείχνει οτι θα φυλακιστείς,το βιντεο δείχνει το ξεσπασμα ,την αγανάκτηση οτι ο ανθρωπος μπορει να φτασει στα ακρα οταν βλεπει τοση σαπιλα γυρω του και ειναι ετοιμος να αντιμετωπισει τισ συνεπειες.
Έτσι ακριβώς. Όπως επίσης οι νταγλαραδες μπάτσοι τον έκαναν μαύρο αντι να κάνουν την δουλειά τους!!!
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.209
Like
25.981
Πόντοι
5.506
χωρις σημασια βεβαια αλλα με ολη την νοοτροποια του ποσο γαιδουρια ειμαστε.....ολοι μας....μισο λεπτο ρε φιλαρακι να παιξω ενα κινο,να παρω τσιγαρα ...και εχει κλεισει ολη η παραλιακη...σιγα το πραγμα 3000 ατομα που καθυστερουν εκεινη την στιγμη για να παρω ο ξερεις ποιος ειμαι εγω ρε τσιγαρα...
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.986
Κριτικές
3
Like
10.474
Πόντοι
3.936
χωρις σημασια βεβαια αλλα με ολη την νοοτροποια του ποσο γαιδουρια ειμαστε.....ολοι μας....μισο λεπτο ρε φιλαρακι να παιξω ενα κινο,να παρω τσιγαρα ...και εχει κλεισει ολη η παραλιακη...σιγα το πραγμα 3000 ατομα που καθυστερουν εκεινη την στιγμη για να παρω ο ξερεις ποιος ειμαι εγω ρε τσιγαρα...
Εχω ένα χρεπι αμάξι για να κάνω την δουλειά μου. Ξέρεις πόσοι κλαίνε επειδή παρκαραν πανβ στην στροφή δεν έκλεισαν τον καθρέπτη του κτλπ; Ουυυυυ αμέτρητοι!
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.209
Like
25.981
Πόντοι
5.506
Εχω ένα χρεπι αμάξι για να κάνω την δουλειά μου. Ξέρεις πόσοι κλαίνε επειδή παρκαραν πανβ στην στροφή δεν έκλεισαν τον καθρέπτη του κτλπ; Ουυυυυ αμέτρητοι!
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
δεν συμφωνω αλλα στηριζω  :grin: :grin: :grin:
 

Celebc

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2017
Μηνύματα
6.390
Like
100
Πόντοι
66
Εχω ένα χρεπι αμάξι για να κάνω την δουλειά μου. Ξέρεις πόσοι κλαίνε επειδή παρκαραν πανβ στην στροφή δεν έκλεισαν τον καθρέπτη του κτλπ; Ουυυυυ αμέτρητοι!
τυπε η αυτοδικια δεν ειναι λυση..αλλα αμα δεν χωραγες να περασεις δεν σε κατακρινουμε :S :S :S
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.986
Κριτικές
3
Like
10.474
Πόντοι
3.936
τυπε η αυτοδικια δεν ειναι λυση..αλλα αμα δεν χωραγες να περασεις δεν σε κατακρινουμε :S :S :S
Έπρεπε να κάνω 10 μανούβρες για να στρίψω. Δεν είπα ότι το εκανα επίτηδες της περισσότερες φορές αλλά είναι και φορές που ίσως να μπορούσα να το αποφύγω. Αλλά τα πεζοδρόμια είναι για τους πεζούς όχι να παρκάρει ο Μαλακας το τζιπ του!
 

Celebc

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιουλ 2017
Μηνύματα
6.390
Like
100
Πόντοι
66
Έπρεπε να κάνω 10 μανούβρες για να στρίψω. Δεν είπα ότι το εκανα επίτηδες της περισσότερες φορές αλλά είναι και φορές που ίσως να μπορούσα να το αποφύγω. Αλλά τα πεζοδρόμια είναι για τους πεζούς όχι να παρκάρει ο Μαλακας το τζιπ του!
τυπε εχω πετυχει αμαξι σταματημενο σε λωριδα κυκλοφοριας για να παρει καφε :headbang: ..ε δηλαδη να στερηθει ο αλλος τον καφε του ή να περπατησει 200 μετρα για να τον παρει..ειμαστε κι εμεις ορισμενες φορες υπερβολικοι,δεν καταννοουμε τις αναγκες των συνανθρωπων μας :headbang: :S :S :S
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.986
Κριτικές
3
Like
10.474
Πόντοι
3.936
τυπε εχω πετυχει αμαξι σταματημενο σε λωριδα κυκλοφοριας για να παρει καφε :headbang: ..ε δηλαδη να στερηθει ο αλλος τον καφε του ή να περπατησει 200 μετρα για να τον παρει..ειμαστε κι εμεις ορισμενες φορες υπερβολικοι,δεν καταννοουμε τις αναγκες των συνανθρωπων μας :headbang: :S :S :S
8:30 παραλιακή ρεύμα προς Πειραιά. Μετά το αεροδρόμιο στην αλιμου στα Μίκελ. Ένας φορτηγατζής είχε σταματήσει να πάρει καφέ. Πριν από αυτό το σημείο της κακομοίρας μετά από αυτό το σημείο άνοιξε ο δρόμος. Του Γαμας το κέρατο του μαλακα η δεν του το Γαμας;
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.209
Like
25.981
Πόντοι
5.506
8:30 παραλιακή ρεύμα προς Πειραιά. Μετά το αεροδρόμιο στην αλιμου στα Μίκελ. Ένας φορτηγατζής είχε σταματήσει να πάρει καφέ. Πριν από αυτό το σημείο της κακομοίρας μετά από αυτό το σημείο άνοιξε ο δρόμος. Του Γαμας το κέρατο του μαλακα η δεν του το Γαμας;
κοιτα νταν....σου λεει ο αλλος ελα ρε φιλαρακι μισο λεπτο παρκαρα μην το κανεις θεμα....λες οκ μην ειμαι υπερβολικος....το συναντας το ιδιο σκηνικο 24567 φορες στα επομενα 10 χλμ που κανεις ομως...
και γινεσε υπερβολικος...
 

dantedmc

Μέγας
Εγγρ.
1 Νοε 2017
Μηνύματα
10.986
Κριτικές
3
Like
10.474
Πόντοι
3.936
κοιτα νταν....σου λεει ο αλλος ελα ρε φιλαρακι μισο λεπτο παρκαρα μην το κανεις θεμα....λες οκ μην ειμαι υπερβολικος....το συναντας το ιδιο σκηνικο 24567 στα επομενα 10 χλμ που κανεις ομως...
και γινεσε υπερβολικος...
Τωρα εχω στοχο τα μηχανακια που μου χώνονται απο δεξια και με φορα μαλιστα. Πολλες φορες εχω γλυτωσει την τρακα γιατι τους ειδα τελευταια στιγμη.
 

Chevalier Fidèle

Τιμημένος
Εγγρ.
1 Ιαν 2007
Μηνύματα
21.619
Κριτικές
1
Like
300
Πόντοι
386
Aπόπού να το πιασουμε το θεμα ρε παιδια και πού να το τελειώσουμε....
Βλεπεις καθημερινα στους δρόμους ΤΟ αίσχος,ΤΙΣ παρανομίες..Να πω για διαβασεις πεζων?Για ΛΕΑ?Για  ..ποδηλατόδρομους? :2funny: :2funny: Για σεβασμό στους δικυκλιστες?Για το κρανος και τη ζωνη??Για τα πεζοδρόμια που εχουν καταληφθεί απο τους καταστηματαρχες,που ΝΟΜΙΜΑ τα καταλαμβάνουν αφού πληρώνουν στο Δήμο?....
Ημουν στο Βελγιο και Λουξεμβούργο,ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μη σεβαστεις πεζο στο δρόμο και ΑΜΕΑ..Παραδείγματα απο τα απειρα:
-Σε Λεωφόρο σαν την Πατησίων τη δική μας με μια λωριδα πανω και μια κατω για τα ΙΧ-γιατι η άλλη ηταν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για τα Λεωφορεία και δεν τολμάς να σκεφτεις ΚΑΝ να πας από εκεί-οχημα ΑΜΕΑ κινειται με 10 χλμ..Από πισω εχει σχηματιστεί ουρα 30-40 ΙΧ,ΚΑΝΕΙΣ δεν διαμαρτυρεται-οχι να κορναρει ετσι?- και περιμενουν υπομονετικά να κινηθούν..ΜΕ 10 ΧΛΜ....
-Η γυναικα μου παει τη μικρη σχολείο,περναει από πλατεία ΚΑΘΕΤΑ-οχι από διαβαση-ερχεται τουριστικό λεωφορείο,σταματαει,ακινητοποιείται,απο πισω αλλοι 5 φρεναρουν απότομα,να περασει ο πεζος με το παιδι και να ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ....
-Πεφτω σε κινηση σε δρόμο σε ωρα αιχμής, κορναρω απο συνηθεια...Μπροστα μου τα ΙΧ φευγουν δεξια-αριστερα να περάσω,νομιζοντας προφανως οτι ειμαι σε εκτακτη αναγκη...
-Στην Εθνικη Λουξεμβουργου-Βρυξελλων, Ε-411 για οσους ξερουν,τα ΙΧ ακινητοποιημενα στα 10 χλμ λόγω εργων..Η ΛΕΑ ΑΔΕΙΑ!!!
-Καφε στις Βρυξέλλες, τραπεζακια και καρεκλες στο πεζοδρόμιο μεχρι μια κιτρικνη γραμμη,απο εκει και περα 2 μετρα φαρδος να περνανε οι πεζοί...
Βεβαια τα προστιμα βροχη..1 χλμ πανω απο speed limit τρως 80αρα αυξανόμενη,καμερες παντού και ατυνομευση ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ...
Ειναι απο τα πραγματα που ζηλεψα  εξω και ας μην τα ασπάζομαι στο συνολό τους, σαν Ελληναρας....
Ειναι θεμα ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ φιλοι,ετσι μεγαλωσαμε ,ετσι συνεχίζουμε..Η Χωρα του "ξερεις ποιος ειμαι εγω" και του "ενταξει μωρε,τι εγινε?" ...

Oχι, δεν ειναι καθολου θεμα νοοτροπιας. Ειναι καθαρα θεμα ελεγχου και αποδοσης ευθυνων.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom