Νέα

Ο αδερφός μου...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα ADMIRAL GR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 107
  • Εμφανίσεις 7K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

pussy wagon

Σεβαστός
Εγγρ.
13 Οκτ 2010
Μηνύματα
28.767
Κριτικές
18
Like
5.570
Πόντοι
1.796

emperor13

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2018
Μηνύματα
2.727
Like
691
Πόντοι
96
πιο αντικοινωνικα,απατεωνιστικα και υποκριτικα στοιχεια απο τους φιλελεδες δεν υπαρχουν

απο την μια γαυγιζουν για τα αμεα και το πατρις-θρησκεια-οικογενεια και απο την αλλη η οικονομικες πολιτικες τους σκοτωνουν και τα αμεα και την οικογενεια

εγκληματιες κανονικοι
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.712
Κριτικές
1
Like
29.405
Πόντοι
8.006
πιο αντικοινωνικα και υπκριτικα στοιχεια απο τους φιλελεδες δεν υπαρχουν

απο την μια γαυγιζουν για τα αμεα και το πατρις-θρησκεια-οικογενεια και απο την αλλη η οικονομικες πολιτικες τους σκοτωνουν και τα αμεα και την οικογενεια

εγκληματιες κανονικοι
Αν ποτέ εφαρμοσθει φιλελευθερισμος στην Ελλαδα τοτε θα δουμε
 

emperor13

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2018
Μηνύματα
2.727
Like
691
Πόντοι
96
Αν ποτέ εφαρμοσθει φιλελευθερισμος στην Ελλαδα τοτε θα δουμε

η φοροδιαφυγη και η φοροαποφυγη δλδ οι μηδενικοι φοροι οδηγησαν στην χρεωκοπια

προσωπικα ποσως με ενδιαφερει

συνεχιστε να ακολουθειτε τις φιλελε πολιτικες και θα συνεχιζετε να βιωνετε με ολο και πιο γρηγορους ρυθμους τον θανατο σας ως κοινωνια
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.712
Κριτικές
1
Like
29.405
Πόντοι
8.006
ο φοροδιαφυγη και φοροαποφυγη δλδ οι μηδενικη φοροι για τους πολοους οδηγησαν στην χρεωκοπια

προσωπικα ποσως με ενδιαφερει

συνεχιστε να ακολουθειτε τις φιλελε πολιτικες και θα συνεχιζετε να βιωνετε με ολο και πιο γρηγορους ρυθμους τον θανατο σας ως κοινωνια
Φαντασου να σε ενδιεφερε δηλαδη

Θα εγραφες πανω απο δεκα φορες την λεξη "φιλελε" σε καθε ποσταρισμα σαν εμμονικος
 
OP
OP
ADMIRAL GR

ADMIRAL GR

Τιμημένος
Εγγρ.
27 Αυγ 2005
Μηνύματα
15.274
Κριτικές
3
Like
6.867
Πόντοι
1.486
Εγω παλι, αν ημουν σκηνοθετης, θα γυριζα ακομη 5-6 τετραλεπτες ταινιες.
Η πρωτη π.χ. θα ειχε θεμα τον σουβλατζη που του αναποδογυριζει την ψησταρια ο νεαρος.
Ας πουμε ο ανθρωπος ειναι ανεργος κανενα χρονο και για πρωτη μερα ελπιζει να βγαλει μεροκαματο. Αλλά ερχεται ενας νεαρος που θυμωσε επειδη δεν μπορεσε να βγαλει βολτα στο κεντρο της Αθηνας την αναπηρη αδελφη του με το καροτσακι και του το στερει.

Η δευτερη μπορει να ειχε τον οδηγο που παρκαρε πανω στην διαβαση των ΑΜΕΑ. Ας πουμε οτι ο ανθρωπος επαθε μια αδιαθεσια, ενα εμφραγμα και το αφησε εκει, όπου βρηκε. Και ερχεται μετα να το παρει ενας συγγενης του και το βρισκει σπασμενο.

Η τριτη μπορει να αφορα τον καταστηματαρχη που του αναποδογυρισε τα τραπεζια. Ας πουμε οτι εκεινη τη στιγμη ηταν μεσα και μετραγε απελπισμενος τους λογαριασμους και υπολογιζε πολυ στη σημερινη εορταστικη μερα για να μην κλεισει.


Αυτη ειναι η γνωμη μου για την αυτοδικια.
 
Αυτα ακριβως ηθελα να ακουσω από καποιον που βουτα τη γλωσσα στο μυαλό του πρίν μιλήσει..
Ειμαι υπέρ του κοινωνικού μηνυματος της ταινίας,αλλα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΤΑ του τρόπου με τον οποιο προσπαθεί ο σκηνοθέτης να δωσει στους αλλους να καταλάβουν αυτό το μηνυμα..
 

maik_mk

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Απρ 2009
Μηνύματα
7.283
Like
1.504
Πόντοι
266
Δηλαδή εσένα η συμπεριφορά σου, δεν είναι φασιστική;
1) Το να απειλείς με κάποιους που υπάρχουν, μόνο και μόνο γιατί οι "δράσεις" τους βολεύουν το κράτος, και γι αυτό δεν τολμά να τους κυνηγήσει, τι είναι;

Χειρότερο φασισταριό από σένα και κάτι όμοιους με εσένα , ντεμέκ δημοκράτες, δεν υπάρχει,
2) αλλά την αυθαιρεσία, δυστυχώς, την ονομάσαμε "ελευθερία" και "δημοκρατία".

3) Τι μηνύματα περνάει δηλαδή η ταινία αυτή; Αν αδικείστε, ή πιστεύετε ότι αδικείστε, πάρτε το νόμο στα χέρια σας, και καταστρέψτε ότι βρείτε μπροστά σας; Αυτό θέλουμε να περάσουμε ως μήνυμα;
Κάποιοι δυστυχώς δεν σκέφτονται πριν μιλήσουν... Τουλάχιστον θυμηθείτε αυτό που λέγαν οι παλιοί : Μην γαμάς με το μυαλό και μην σκέφτεσαι με την πούτσα.
αν θες τιν γνωμη μου θα στην πω  αριθμητικα σε κάθε  θεμα που θετεις κ ευχαρίστως να ακουσω την αποψη αν με θεωρησεις λαθος στο κατω κατω από τις αντιπαραθέσεις γινετε η καλη συζητηση

1) οποιαδιποτε συμπεριφορα βασισμενη στο να επιβαλουμε την δικια μας αποψη ειτε είναι αυτοελεγχομενη ετε κατευθηνομενη είναι φασιστικη η βια, είναι βια από οποια σκοπια κ να την δεις εξαιρω μονο την βια λογο αυτοάμυνας όμως αυτή δεν υπαρχει σε κανενα από αυτά που αναφέρεις

2) δεν θεωρω ότι αυτό που εχουμε λεγετε δημοκρατια θα το ελεγα νομο της ζούγκλας  ο δυνατοτερος κανει ότι θελει δυστηχως η αλογιστη ατιμωρησια δινει την ψευδαισθηση της δημοκρατιας κ κατά την γνωμη μου ολοι ντεμεκ δημοκρατες ειμαστε αν σκεφτεις ότι μολις θιχτουν τα δικα μας συμφεροντα μας φταινε όλα

3) για μενα η ταινια περναει ένα μυνημα που λεει
"ΑΝ ολοι προσπαθούσαμε εστω κ στο ελαχιστο να σεβαστούμε τον διπλανο μας πολλα θα ειχαν αποφεχθει"
αν ο μαγαζάτορας  αφηνε πχ ένα διαδρομο να περναει το καροτασκι ο νεαρος δεν θα φρικαρε
αν δεν τον κοιταγαν υποτιμητικα λογο του αμεα που  ειχε διπλα του δεν θα γινοταν τιποτα
αν ο σουβλατζης σκεφτοταν ότι καποιος καποιος θελει να περασει κ εστεινε διαφορετικα τον παγκο του κ όχι μονο το να πουλησει δεν θα γινοταν τιποτα... αν ο άλλος με το αμαξι σκεφτοταν ότι θελει καποιος να χρησιμοποιησει την ραμπα κ όχι να κοιταξει μονο την παρτυ του δεν θα ειχε γινει τιποτα... για μενα είναι καθαρα ΦΑΣΙΣΤΙΚΕς ΣΤΑΣΕΙς που ι καθενας μας προσπαθει να βαλει την παρτη του πανω απολους κ το τελικο μυνημα που λαμβανω είναι ότι ο φασισμος φερνει φασισμο.. κ ο πιτσιρικας κοίταξε την παρτη του κ δεν σεβαστηκε οσους δεν τον σεβαστηκαν κ όπως εχω πει πολλες φορες εδώ μεσα μιλαμε για έναν φαυλο κυκλο γιατι κανεις δεν θελει να σεβαστει για να μην χασει την βολεψη του... αυτό το μυνημα ελαβα εγω...

μπορει να μην συμφωνεις με οσα ειπα αλλα δεν μπορούμε να εχουμε ολοι την ιδια αποψη κ πιστεψε με τέτοιες συμπεριφορές τις εχω δει από πολύ κοντα... οποτε δεν θα εγκρινω υτε την μια ουτε την άλλη αλλα κ οι 2 είναι αλληενδετες κ η μια παιρνει τροφη από την άλλη

Εγω παλι, αν ημουν σκηνοθετης, θα γυριζα ακομη 5-6 τετραλεπτες ταινιες.
Η πρωτη π.χ. θα ειχε θεμα τον σουβλατζη που του αναποδογυριζει την ψησταρια ο νεαρος.
Ας πουμε ο ανθρωπος ειναι ανεργος κανενα χρονο και για πρωτη μερα ελπιζει να βγαλει μεροκαματο. Αλλά ερχεται ενας νεαρος που θυμωσε επειδη δεν μπορεσε να βγαλει βολτα στο κεντρο της Αθηνας την αναπηρη αδελφη του με το καροτσακι και του το στερει.

Η δευτερη μπορει να ειχε τον οδηγο που παρκαρε πανω στην διαβαση των ΑΜΕΑ. Ας πουμε οτι ο ανθρωπος επαθε μια αδιαθεσια, ενα εμφραγμα και το αφησε εκει, όπου βρηκε. Και ερχεται μετα να το παρει ενας συγγενης του και το βρισκει σπασμενο.

Η τριτη μπορει να αφορα τον καταστηματαρχη που του αναποδογυρισε τα τραπεζια. Ας πουμε οτι εκεινη τη στιγμη ηταν μεσα και μετραγε απελπισμενος τους λογαριασμους και υπολογιζε πολυ στη σημερινη εορταστικη μερα για να μην κλεισει.


Αυτη ειναι η γνωμη μου για την αυτοδικια.
 
αλεξ ειλικρινα θα παρακαλαγα να ηταν ετσι κ θα ηθελα να υπαρχουν κ οι άλλες πλευρες αλλα δυστηχως εδώ στην ελλαδα ο άλλος προτιμάει να κλησει μια διαβαση πεζων από το να πληρωσει 3-5 ευρω παρκιν αυτά που λες είναι υπερβολικα ουτοπικα αλλα κ ετσι να είναι πες μου κατι... αν ο κάθε ενας μας κοιταει μονο την παρτη του κ το συμφέρον του  δεν είναι φασιστικο?
συγνωμη  αλλα ναι μεν λαθος η αυτοδικια αλλα όταν κανεις δεν σεβεται τιποτα  ποτε δεν ξερεις ποιος θα τρελαθεί κ θα κανει κατι ακομα κ αν αυτό ηταν κατακριτεο... ολοι εχουμε προβλήματα κ βασανα δεν βγαινουμε στους δρομους κ να κανουμε ότι θελουμε... αν ηξερες ποσες φορες εχω ερθει σε αντιπαραθεση κ όταν λεω  "ρε  δρομος είναι περνανε αμαξια τι διπλοπαρκαρετε κ κολατε την κινηση" κ η απαντηση είναι "απο την στιγμη που πληρωνω φορους μπορω να παρκαρω οπου θελω..."
καποια στιγμη επεσε η ανιψια μου κ επρεπε να την παω κεντρο υγειας κ μου ειχαν κλεισει την εξοδο σε παρκιν αλανα, το πως κρατηθηκα κ δεν το σμπαραλιασα το αμαξι μονο εγω το ξερω κ καλεσα ταξι κ την αστυνομια... ο τυπος όταν απετησα κ απειλησα τον αστυνομικο ότι αν δεν κοψει κληση κ δεν  παρει τις πινακίδες  (γιατι δεν ηθελε να το κανει) θα καλεσω τον εισαγκελεα, ορμησε πανω μου, γιατι πληρωνει φορους κ ο χωρος του ανοικε... συγνωμη φιλε σε μια τετοια φαση που περιγραφεις να το σεβαστο αλλα ποσες τέτοιες φασεις ξερεις?



πιο αντικοινωνικα,απατεωνιστικα και υποκριτικα στοιχεια απο τους φιλελεδες δεν υπαρχουν

απο την μια γαυγιζουν για τα αμεα και το πατρις-θρησκεια-οικογενεια και απο την αλλη η οικονομικες πολιτικες τους σκοτωνουν και τα αμεα και την οικογενεια

εγκληματιες κανονικοι
μονο οι φιλελεδες είναι ετσι?
τετοια σκατοκοινωνια ειμαστε ολοι
ακομα κ εσυ φασιστηκη συμπεριφορα εχεις προσπαθοντας να κολλησεις πολιτικη ταμπελα  σε αυτά τα γεγονοτα δεν σε κανει καλυτερο από αυτους που βριζεις.....
σεβασμο στον διπλανο σου δεν διδασκει κ δεν προωθει κανενα μα κανενα κωμα αν υπηρχε ένα που το εκανε θα ηταν στην κυβερνηση.....


Αυτα ακριβως ηθελα να ακουσω από καποιον που βουτα τη γλωσσα στο μυαλό του πρίν μιλήσει..
Ειμαι υπέρ του κοινωνικού μηνυματος της ταινίας,αλλα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΤΑ του τρόπου με τον οποιο προσπαθεί ο σκηνοθέτης να δωσει στους αλλους να καταλάβουν αυτό το μηνυμα..
εγω παλι όπως ειπα το μυνημα που ελαβα είναι πως η αυθαιρεσια φερνει αυθαιρεσια οποτε μια χαρα μυνημα πιστευω εδωσε κ τροπο να το δειξει βρηκε
παλι αυτό είναι γνωμη μου κ δεν αμφισβητο την αποψη σου αφου ο καθενας μπορει να δωσει το δικο του νοημα σε αυτό που βλεπει λογο του ποσο γενικα εχει γυριστει...
εγω θα προτιμουσα ένα δευτερο βιντεο οπου όλα θα ηταν με σεβασμο σε αυτόν ππου χρησιμοποιει το πεζοδρομιο κ να δειξει ποσα από αυτά δεν θα ειχαν γινει...
 

Souker

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2018
Μηνύματα
2.932
Like
103
Πόντοι
16
οσοι επικροτειται  την βια και τις ζημιες  που κανει στο βιντεο αυτο, ο αυτιστικος τυπακος ειστε γιδια και  τιποτα περισσοτερο .
 

kronos

Μέγας
Εγγρ.
28 Δεκ 2006
Μηνύματα
4.182
Κριτικές
3
Like
10.322
Πόντοι
3.506
Μονο το κρατος νομιμοποιειται να ασκει βια

Καπως ετσι δηλαδη... :think:

4cded74a-1a2b-4fdf-aeed-b74d81f4a3d4.jpg
 

adreasfairways

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2017
Μηνύματα
2.442
Κριτικές
2
Like
1.291
Πόντοι
216
οσοι επικροτειται  την βια και τις ζημιες  που κανει στο βιντεο αυτο, ο αυτιστικος τυπακος ειστε γιδια και  τιποτα περισσοτερο .
αυτο το συμπερασμα εβγαλες απο το βιντεο τυπε??
 

Souker

Μέλος
Εγγρ.
25 Οκτ 2018
Μηνύματα
2.932
Like
103
Πόντοι
16
ζωα .. τιποτα δεν καταλαβατε ...
για τσιπρα ειστε ...
 
Εγγρ.
6 Οκτ 2018
Μηνύματα
9.503
Like
6.654
Πόντοι
1.106
Ο θυμός του ξεκινάει από το αυστηρό έως απαξιωτικό βλέμμα του πατέρα του,όταν σηκώνει το κοριτσάκι από το δρόμο. Θεωρώντας τον εαυτό του ανάξιο να κινηθεί με την αδελφή του ασφαλή, επιλέγει τη δράση που θεωρεί αυτός ενδεδειγμένη. Η αγκαλιά του πατέρα στο τέλος φαίνεται βάλσαμο γιαυτόν. Ο καθείς μας συμφωνεί ή όχι ανάλογα με τα βιώματά του και τον τρόπο που θα επέλεγε να αντιδράσει. Θα μπορούσε πχ ο καταστηματάρχης να λουφάξει, θα μπορούσε να φερθεί ως σωστός εργοδοτης, Θα μπορούσε όμως να είχε καμία κοντόκανη κομμένη κάτω από τον πάγκο και μόλις έφταναν οι Ρουβίκωνες να έβγαινε ο χάρος παγανιά. Σε μια διαλυμένη κοινωνία το σωστό και το λάθος είναι μεγάλη κουβέντα.
 

adreasfairways

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Ιαν 2017
Μηνύματα
2.442
Κριτικές
2
Like
1.291
Πόντοι
216
Ο θυμός του ξεκινάει από το αυστηρό έως απαξιωτικό βλέμμα του πατέρα του,όταν σηκώνει το κοριτσάκι από το δρόμο. Θεωρώντας τον εαυτό του ανάξιο να κινηθεί με την αδελφή του ασφαλή, επιλέγει τη δράση που θεωρεί αυτός ενδεδειγμένη. Η αγκαλιά του πατέρα στο τέλος φαίνεται βάλσαμο γιαυτόν. Ο καθείς μας συμφωνεί ή όχι ανάλογα με τα βιώματά του και τον τρόπο που θα επέλεγε να αντιδράσει. Θα μπορούσε πχ ο καταστηματάρχης να λουφάξει, θα μπορούσε να φερθεί ως σωστός εργοδοτης, Θα μπορούσε όμως να είχε καμία κοντόκανη κομμένη κάτω από τον πάγκο και μόλις έφταναν οι Ρουβίκωνες να έβγαινε ο χάρος παγανιά. Σε μια διαλυμένη κοινωνία το σωστό και το λάθος είναι μεγάλη κουβέντα.
και θεωρεις οτι οποιος το βλεπει διαφορετικα απο εσενα το νοημα ειναι ζωο?ολοι κρινομαστε απο την συμπεριφορα μας ειτε μας αρεσει ειτε οχι
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom