Νέα

Ο 50άρης είναι ένας νέος της εποχής

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 495
  • Εμφανίσεις 29K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

urlauber

Σεβαστός
Εγγρ.
16 Νοε 2015
Μηνύματα
4.656
Κριτικές
1
Like
4.318
Πόντοι
1.706
Δε νομιζω οτι εχει να κανει με το dna, οι περισσοτεροι απο εμας δεν το κατανοουμε καν!
Περισσοτερο εχει να κανει με την αναμνηση, οταν θα φυγουμε, ποιος θα παρει τι σκυταλη και εκει εχει νοημα η υοθεσια.
Εννοειτε πως το παιδακι που θα υιοθετησεις σε ηλικια 1-5 χρονων ,θα του δωσεις στοργή, αγαπη, παιχνιδι. Θα το βλεπεις σαν δικο σου. Οποτε θα δωσεις κ την σκυταλη με αγαπη χωρις δευτερη σκεψη.
Αν το βλεπεις σαν ξενο κ μούλικο αστο να παει στο διαλο.

Για το dna.
Εγω ειμαι ενας ποντιος σκουροχρωμος, με κακο dna (οσον αφορα αρρωστιες κ θανατους προγονων μου), με πχ κακη οδοντοστοιχια κ ψιλοκαμπουρα.
Το παιδακι που εχω μισουιοθετησει ειναι ξανθο γαλανοματικο, το ψηλοτερο παιδακι στην τάξη κ το εξυπνοτερο οπως λέει η δασκαλα του.
Το σημαντικότερο οτι με ζηταει κ με ψαχνει.

Οποτε για ποιο dna μιλαμε τωρα.
 

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.514
Κριτικές
28
Like
10.427
Πόντοι
3.296
Με επιβραβεύει επίτευξη κάποιων στόχων στη δουλειά μου η στις γκόμενες, αλλά δεν υπάρχει μεγαλύτερο βραβείο από την απαλή ελαφρότητα, το συμπαντικό απέναντί μου μειδίαμα , λίγο πριν μου πάρει ο ύπνος ανακουφιστικά για λίγο τη συνειδητότητα !!

Και όλα αυτά γιατί τα δεν μπορώ και τα δεν θέλω τα έδιωξα από τη ζωή μου νωρίς !! Και αλάφρυνε η ψυχή μου και πέταξα παντού !!

Γιατί νωρίς κατάλαβα ότι το μόνο που σε γερνάει, είναι η ζωή που δεν ζείς. Αυτή που σε αφήνει στην ίδια ηλικία πολλά κούφια κι ανούσια χρόνια !!

Είναι το δροσερό αεράκι της αλλαγής που σε φρεσκάρει και σε δροσίζει στο καμίνι της ζωής. Είναι του Καβάφη το ταξίδι που μετράει και ας έχει ταλαιπωρίες και φουρτούνες. Είναι η ανακούφιση της Ιθάκης που θα μοντάρει τη ταινία της ζωής μου και θα αφήσει μια παρακαταθήκη για το παιδί μου όταν θα γίνω τροφή για σκουλήκια αρχικά και αστερόσκονη τελικά !!
Μερικα απο τα οσα λες αγαπητε ειναι πολυ σπουδαια λογια.
Εγω θα πω το εξης απλο:Η ευτυχία βρίσκεται σε οτι σε κανει να γελας η να χυνεις!
Στα μεσοδιαστηματα η ξεκουραση πνευματος και σωματος ειναι απαραιτητη!
Τη θλιψη η την αγαμια μπορει καποιος να τη σπασει με ενα χαμογελο!Εσωτερικο και ουσιαστικο,οχι επιφανειακο
Το χαμογελο που να το βρω αν η ζωη δε μου χαμογελα;
Απο τις στιγμες!
Αυτες χαντρα χαντρα γεμιζουν το κομπολοι που το κροταλισμα του θα ξαναφερει το χαμογελο στα χειλη η τον οργασμο στο περινεο!

Με πυξιδα αυτο,ας ειναι απολαυση η ζωη μεχρι την τελευταια της ανασα!
Κι Ο θανατος;Οπως εγραψε σοφα ο αγαπημενος μου συγγραφεας φιλος @koutavoulias ...ειναι μια στιγμη και μονο!
Ενω η ζωη...απειρες!!!
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Μερικα απο τα οσα λες αγαπητε ειναι πολυ σπουδαια λογια.
Εγω θα πω το εξης απλο:Η ευτυχία βρίσκεται σε οτι σε κανει να γελας η να χυνεις!
Στα μεσοδιαστηματα η ξεκουραση πνευματος και σωματος ειναι απαραιτητη!
Τη θλιψη η την αγαμια μπορει καποιος να τη σπασει με ενα χαμογελο!Εσωτερικο και ουσιαστικο,οχι επιφανειακο
Το χαμογελο που να το βρω αν η ζωη δε μου χαμογελα;
Απο τις στιγμες!
Αυτες χαντρα χαντρα γεμιζουν το κομπολοι που το κροταλισμα του θα ξαναφερει το χαμογελο στα χειλη η τον οργασμο στο περινεο!

Με πυξιδα αυτο,ας ειναι απολαυση η ζωη μεχρι την τελευταια της ανασα!
Κι Ο θανατος;Οπως εγραψε σοφα ο αγαπημενος μου συγγραφεας φιλος @koutavoulias ...ειναι μια στιγμη και μονο!
Ενω η ζωη...απειρες!!!
Κάποια σχόλια στο post σου φίλε.

Γέλιο δίνει η χαρά. Ηδονή δίνει κυρίως το σεξ, και γράφω κυρίως γιατί δεν υπάρχει ένα είδος ηδονής.

Εκτός από τα δυο παραπάνω συναισθήματα υπάρχουν πολλά άλλα που σχετίζονται με το τι καταστάσεις αντιμετωπίζουμε και βέβαια πως τις αντιμετωπίζουμε.

Το ξέρω πως σε πολλές περιπτώσεις η ζωή δεν σου δίνει λόγους να χαίρεσαι και να γελάς. Ομως μην ξεχνάς οτι αν ολα ηταν συνέχεια ευχάριστα και χαρούμενα θα τα βαριόμασταν. Η ζωή έχει και πρέπει να έχει αντιθετικές καταστάσεις οπως η μουσική πρέπει να έχει αντίστιξη. Αυτό της δίνει ουσία και αξία.

Θα σου δώσω μια προσωπική "συμβουλή". Οταν ολα πάνε στραβά και δεν έχεις λόγους να χαίρεσαι και να γελάς, να θυμάσαι. "Δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά και ηδονή από αυτές που προέρχονται μέσα από διαδικασίες ανατροπής." Πάλεψέ το, γύρισέ το, βρες το τρόπο και αυτό που τελικά θα νοιώσεις ( η χαρά και η ηδονή του outsider ) θα είναι κατά πολύ εντονότερο και σημαντικότερο από οτι έρχεται εύκολα στο αραχτό.

Καλή συνέχεια.
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Κακομαθημένες μπουχεσες χωρίς ψυχικές δυνάμεις αυτοκτονούν και πέφτουν στις ουσίες...ποιος άνθρωπος που έχει μια στοιχειώδη έστω σκληραγωγια και στοιχειώδη αντοχή σε ανάποδες φάσεις της ζωής θα καταλήξει έτσι;
Θα μου επιτρέψεις να πιστεύω οτι δεν είναι απλά και μόνο θέμα "ψυχικών δυνάμεων" και σκληραγωγίας η κατάληξη σε αυτές τις καταστάσεις.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.962
Κριτικές
62
Like
40.456
Πόντοι
8.530
Θα μου επιτρέψεις να πιστεύω οτι δεν είναι απλά και μόνο θέμα "ψυχικών δυνάμεων" και σκληραγωγίας η κατάληξη σε αυτές τις καταστάσεις.
Απαιτείται και μια οικονομική άνεση για να πέσεις στην αγκαλιά των ουσιών...
 

Philanderer

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2021
Μηνύματα
404
Κριτικές
6
Like
2.219
Πόντοι
481
Απαιτείται και μια οικονομική άνεση για να πέσεις στην αγκαλιά των ουσιών...
Μάλλον κάποιας μορφής προδιάθεση είναι αυτή που οδηγεί στις ουσίες.
Η οικονομική άνεση απλά σε στοχοποιεί ως υποψήφιο θύμα
 

sedigno

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2021
Μηνύματα
49
Like
26
Πόντοι
0
σωστα η κοκα ειναι ακριβη ποσοι πλουσιοι πεθαινουν απο αυτη
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.962
Κριτικές
62
Like
40.456
Πόντοι
8.530
Μάλλον κάποιας μορφής προδιάθεση είναι αυτή που οδηγεί στις ουσίες.
Η οικονομική άνεση απλά σε στοχοποιεί ως υποψήφιο θύμα
Δέχομαι περιβαλλοντικές επιδράσεις όπως αδιαφορία από γονείς...
 

troubaman

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
3.514
Κριτικές
28
Like
10.427
Πόντοι
3.296
Κάποια σχόλια στο post σου φίλε.

Γέλιο δίνει η χαρά. Ηδονή δίνει κυρίως το σεξ, και γράφω κυρίως γιατί δεν υπάρχει ένα είδος ηδονής.

Εκτός από τα δυο παραπάνω συναισθήματα υπάρχουν πολλά άλλα που σχετίζονται με το τι καταστάσεις αντιμετωπίζουμε και βέβαια πως τις αντιμετωπίζουμε.

Το ξέρω πως σε πολλές περιπτώσεις η ζωή δεν σου δίνει λόγους να χαίρεσαι και να γελάς. Ομως μην ξεχνάς οτι αν ολα ηταν συνέχεια ευχάριστα και χαρούμενα θα τα βαριόμασταν. Η ζωή έχει και πρέπει να έχει αντιθετικές καταστάσεις οπως η μουσική πρέπει να έχει αντίστιξη. Αυτό της δίνει ουσία και αξία.

Θα σου δώσω μια προσωπική "συμβουλή". Οταν ολα πάνε στραβά και δεν έχεις λόγους να χαίρεσαι και να γελάς, να θυμάσαι. "Δεν υπάρχει μεγαλύτερη χαρά και ηδονή από αυτές που προέρχονται μέσα από διαδικασίες ανατροπής." Πάλεψέ το, γύρισέ το, βρες το τρόπο και αυτό που τελικά θα νοιώσεις ( η χαρά και η ηδονή του outsider ) θα είναι κατά πολύ εντονότερο και σημαντικότερο από οτι έρχεται εύκολα στο αραχτό.

Καλή συνέχεια.
Ότι διαδρομή και να ακολουθήσει οποιοδήποτε από τα πολυποίκιλλα συναισθήματα αν καταλήγει στον οργασμό της ψυχής=γέλιο ή του σώματος=εκσπερμάτωση τότε η διαδρομή αυτή έχει ευτυχή κατάληξη.
Πουθενά δεν καταργώ την ''άσχημη όψη'' της ζωής.
Αυτή θα υπάρχει ούτως ή άλλως.
Το ποστ μου περισσότερο αποτελεί πυξίδα ανθρώπων που είναι αποπροσανατολισμένοι ως προς την επιδίωξη της ευτυχίας.
Πολλές φορές αρκετοί από εμάς δεν κάνουμε αυτό που εκ βάθους θα επιθυμούσαμε,αλλά κινούμαστε είτε από κλισέ ιδέες(πχ ''στόχος είναι το πτυχίο,η οικογένεια'')ή για να κερδίσουμε την εύνοια τρίτων(πχ κάνει κάποιος αμισθί υπερωρίες και ελπίζει πως αυτό θα εκτιμηθεί από το αφεντικό του)
Οι περισσότεροι από εμάς επίσης κινούμαστε σε συμβατικούς δρόμους ευτυχίας:Ευτυχία είναι να με αγαπάει η κοπέλα μου και να μου είναι πιστή πχ
Έτσι κλεινόμαστε μόνοι μας σε σκοτεινά μπουντρούμια που μόνοι οικοδομήσαμε,ενώ τη γκόμενα με το μίνι και τις μπότες στο φανα΄ρι που μας χαμογελά δε την πήραμε καν χαμπάρι.
Ούτε είχαμε τα αυτιά μας ανοιχτά για μια αξιοπρεπέστερη εργασία,γιατί ''βράζαμε'' στη δυστυχία της απιστίας της γκόμενάς μας ή γιατί μας αδίκησε το αφεντικό μας και έδωσε προαγωγή στο μπατζανάκη του και όχι σε μας που ''είχαμε γίνει θυσία για την εταιρία''
Εν πάσει περιπτώσει μην μακρυγορώ.
Επί της ουσίας αυτά τα δύο το γέλιο και το χύσιμο εξευμενίζουν ψυχή και σώμα.Και από εκεί και πέρα το γκουρμέ φαγητό θα χει καλύτερη γεύση, η όρεξη για συλλογή νέων εμπειριών θα ναι στα φόρτε της και η θετική ψυχολογία δε θα μας αφήνει να δυστυχίσουμε ακόμη και αν ''παίζουμε μπάλα'' ως αουτσάιντερ
 

Count Montechristo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Οκτ 2021
Μηνύματα
405
Κριτικές
4
Like
1.668
Πόντοι
481
Όπως έγραψε κι ο ποιητής τι κάνουμε τώρα που τα ναρκωτικά δε λειτουργούν; Το ξαναλέω, στα 50 πρέπει να φροντίσεις την ψυχή και να θρέψεις το μυαλό. Τα σημαντικότερα πράγματα στη ζωή μας είναι άυλα.
Τα ναρκωτικά είναι δεκανίκια κι αν δε μάθεις στη ζωή να στέκεσαι μόνος σου μπορεί να την πατήσεις εύκολα.
Η υιοθεσία είναι μια ΕΞΟΧΗ πράξη. Απόδειξη ανθρωπιάς. Για την υιοθεσία στην Ελλάδα υπεύθυνες είναι οι ΚουΛες (κοινωνικοί λειτουργοί) και με τις Κουλές δε βγάζεις ποτέ άκρη. Δεν μπορώ να πω περισσότερες λεπτομέρειες γιατί θα πρέπει να αναφερθώ σε προσωπικά στοιχεία. Ότι θες inbox ευχαρίστως
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.643
Κριτικές
1
Like
5.980
Πόντοι
2.306
Κοιτάξτε όλοι, γέροι και νέοι, να πεθάνετε νέοι σε μεγάλη ηλικία !!

Και όταν έρθει η ώρα δείξτε και στο χάρο τα αρχίδια σας λέγοντάς του ‘’Τώρα που τα χρησιμοποίησα στο έπακρο πάρτα παπάρα μαζί με το υπόλοιπο σαρκίο μου !!’’

Όταν γεννιέται ένα παιδί πολλοί ηλικιωμένοι κυρίως άνθρωποι εύχονται στους γονείς του ‘’ΝΑ ΖΗΣΕΙ !!’’ Πάντα η ευχή αυτή μου ακουγόταν ηλίθια !!! Επρεπε να ξεπεράσω τα 50 μου για να καταλάβω ότι όλοι τελικά πεθαίνουν, αλλά ΔΕΝ ΖΟΥΝ ΟΛΟΙ !! Ακολουθήστε λοιπόν τη συμβουλή των γέρων και ζήστε βιώστε έντονα και πολλά πράγματα στη ζωή σας !! Αγγλικό γνωμικό "" Seize the day'', ''Κάντε κατάληψη στη μέρα σας''. Σε 3 λέξεις τα λένε όλα έτσι πρακτικοί που είναι.

Αυτά από εμένα !!!

Καλά ταξίδια, πραγματικά, ψυχικά και πνευματικά σε όλους !!!
Πολυ όμορφες αποψεις με γλαφυρο γραψιμο που κεντριζει το ενδιαφερον.
χωρις να θελω να χαλασω την αξια του κειμενου το ρητό που αναφέρεις ειναι λατινικο «carpe diem».
οχι απο ξερολιαση αλλα για την αποδοση των ευσημων στον πολιτισμο που ανηκουν…
τωρα αν ελθει καποιος και το αναγει σε ακομα πιο πρωϊμους πολιτισμούς (πολυ πιθανο), ζητω προκαταβολικά συγγνωμη για το λαθος!
 

Mindreader

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Φεβ 2014
Μηνύματα
14.802
Κριτικές
110
Like
20.314
Πόντοι
28.786
Πολυ όμορφες αποψεις με γλαφυρο γραψιμο που κεντριζει το ενδιαφερον.
χωρις να θελω να χαλασω την αξια του κειμενου το ρητό που αναφέρεις ειναι λατινικο «carpe diem».
οχι απο ξερολιαση αλλα για την αποδοση των ευσημων στον πολιτισμο που ανηκουν…
τωρα αν ελθει καποιος και το αναγει σε ακομα πιο πρωϊμους πολιτισμούς (πολυ πιθανο), ζητω προκαταβολικά συγγνωμη για το λαθος!
Ευχαριστώ για τα "εύσημα".:hi:

Εχεις δίκιο για την προέλευση του Seize the day.

Προέρχεται από το λατινικό "Carpe Diem" που αν δε κάνω λάθος πρωτοσυναντάται στις Ωδές του Οράτιου.

Κάθε κουλτούρα όμως διαφοροποιεί λίγο εννοιολογικά κάτι που υιοθετεί προσαρμόζοντάς το στη δικη της γενικότερη φιλοσοφία. Οι Λατίνοι δηλαδή με το Carpe Diem εννοούσαν το συγκεντρώσου στο τώρα και κάνε οτι καλύτερο μπορείς "αγνοώντας" το μέλλον το οποίο είναι αβέβαιο.

Οι Αγγλοσάξωνες με το Seize the day εννοούν περισσότερο το μη χάνεις το χρόνο σου, εκμεταλεύσου τον όσο πιο αποδοτικά μπορείς χωρίς μελλοντικά "υπονοούμενα". Γιατί η Αγγλοσαξωνική κουλτούρα αποθεώνει την πρακτικότητα και το αποτέλεσμα.

Αν το αναγάγουμε σε ακόμα πιο πρώιμους πολιτισμούς θα πήγαινα στο δικό μας "Χρόνου Φειδου" που είναι εννοιολογικά παρεμφερές η ανάλογο.

Αυτά μπορώ να σκεφτώ άμεσα χωρίς να το ψάξω παραπάνω.:hi::hi:
 

iliasl

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Μαΐ 2021
Μηνύματα
793
Like
2.310
Πόντοι
446
Ένας άνδρας , όταν φτάσει στα 50 μια χαρά μπορεί να είναι . Αρκεί φυσικά να μην έχει απωθημένα , να είναι προσγειωμένος , ,και να μην προσπαθεί να ζήσει στα 50 του , την ζωή που δεν έζησε στα 25 του , παριστάνοντας τον 25αρη κτλ Και βασικά ένα από τα λεπτά σημεία αυτό είναι .

Το ίδιο φυσικά ισχύει και για τις γυναίκες της μέσης ηλικίας . Και εάν είναι μια φορά , γελοίο σαν θέαμα , το να βλέπουμε μεγάλο μπεμπέκες , να παριστάνουν τις εικοσάρες , και να κάνουν κόντρα με τις εικοσάρες κτλ, για παρόμοιους άνδρες είναι δέκα φορές γελοίο το θέαμα και όχι μια .

Υπάρχουν δε άπειρες περιπτώσεις , οπου άνδρες με μια μέση , η και σχετικά καλή οικονομική κατάσταση κτλ , στα 50 τους και βάλε , αλλά με απωθημένα κτλ , έχουν υπάρξει τα απόλυτα θύματα – λεμονόκουπες , για στύψιμο , και μετά πέταμα , και μένοντας ούτε καν στον άσσο .
 

ΣΚΡΟΥΝΤΖ

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.637
Κριτικές
7
Like
114
Πόντοι
16
υπερτατο αγαθο η υγεια(για αυτο πινουμε φαντα μπλε μετα τον κρεμπιε),και να αισθανομαστε καλα με τον εαυτο μας.επισης να εκτιμαμε αυτα που εχουμε οπως και τα χρονια που θα μας δωσει ο θεος.ολα μια ιδεα ειναι οι νεοι θα γερασουν και ολοι μαζι θα πεθανουμε.για αυτο ας ζουμε οσο καλυτερα μπορουμε οπως ο καθενας προσδιοριζει το καλα.
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.550
Πόντοι
2.356
Οι εκδοχές των πενηντάρηδων που είναι σήμερα οι σχεδόν πραγματικά "οι νέοι της εποχής":

? Συνταξιούχοι ΔΕΚΟ.
? Τύποι που εισπράττουν ενοίκια και δεν έχουν το άγχος μην βρεθούν χωρίς εργασία.
? Τύποι που έφυγαν με εθελουσία από εταιρείες, κυρίως τράπεζες, έχουν καβατζώσει 100 με 200 χήνες και με την άνεσή τους εργάζονται και κάνουν τη ζωή τους.
? Εισοδηματίες παντώς τύπου.
? Δημόσιοι Υπάλληλοι (όχι Ε.Δ.)
? Δημόσιοι Υπάλληλοι (Αστυνομικοί, Πυροσβέστες, λιμενικοί κ.α.) με την προϋπόθεση ότι είναι σε ιδιοκατοίκηση ή δεν έχουν τρελά έξοδα με διατροφές, δάνεια και λοιπά ανοίγματα των παλιών καιρών στις πλάτες τους.
? Golden Boys εταιρειών.

Θέλω να πω ότι για να είσαι "ο νέος στα 50" θα πρέπει να έχεις και την οικονομική άνεση.
 
Εγγρ.
7 Αυγ 2021
Μηνύματα
5.944
Like
7.690
Πόντοι
2.356
Μη δίνετε χρόνια στη ζωή σας, δώστε ζωή στα χρόνια σας
τον τελευταιο καιρο γυρνοβολάνε πολυ αυτα τα λογια στο κεφάλι μου..
1641805700655.png
 

ΜΕΝΕΔΗΜΟΣ

Σπουδαίος
Εγγρ.
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
6.379
Κριτικές
2
Like
5.550
Πόντοι
2.356
Κοινώς να σας το πω απλά:
Ξέρω τύπο 50αρη που εισπράττει 4000 ευρώ το μήνα απο 5 διαμερίσματα μεγάλα στη Γλυφάδα. Όλα αυτά από πολυκατοικία που κληρονόμησε από τη μάνα του. Έχει κάνει ένα συνταξιοδοτικό ιδιωτικό και μια ασφάλεια υγείας. Και κάθε καλοκαίρι το παίζει ναυαγοσώστης σε παραλίες σε όλη την Ελλάδα. Φυσικά όλες τον ερωτεύονται. Κανονική εμφάνιση έχει, όχι τίποτα σπουδαίο. Εξάλλου τα αναβολικά και οι πλαστικές κάνουν θαύματα, ειδικά αν προσέχεις και τον τρόπο ζωής σου και δεν κάνεις καταχρήσεις. Αυτός είναι ο ορισμός μου ΝΕΟΥ ΤΗΣ ΕΠΟΧΗΣ σήμερα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom