Νέα

Ο 50άρης είναι ένας νέος της εποχής

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Kalogero
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 495
  • Εμφανίσεις 29K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.880
Like
2.948
Πόντοι
456
Αν εισαι 50 χωρίς λεφτά.. Τη γαμησες
 
  • Like
Αντιδράσεις: baroc

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.778
Like
16.565
Πόντοι
3.656

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.516
Κριτικές
8
Like
11.466
Πόντοι
3.786
o άφραγκος είναι πάντα πρόβλημα παίκτη. Και πιτσιρικάς να είσαι, αν είσαι εντελώς μπατίρης θα είσαι ξεφτίλας στους συνομήλικούς και στις γκόμενες.
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.991
Κριτικές
1
Like
690
Πόντοι
96
Έχω περάσει τα 50, εδώ και δύο χρόνια.
Νιώθω ακόμα σα 40-42 και δεν κάνω πλάκα. Φαίνεται και πάνω μου και το λένε και γυναίκες...
Κάνω καλή διατροφή, κάνω γυμναστική όταν προλαβαίνω, ακούω πολλή μουσική γιατί με αναζωογονεί.
Έχω μειώσει τους "φίλους" κατά πολύ, λίγοι αξίζουν.
Έχω αλλάξει πεποιθήσεις σε κάποια θέματα, αποτέλεσμα εμπειριών βασικά.
Το μόνο που με χαλάει τώρα τελευταία, είναι μία φάση που περνάω, καθώς βλέπω ότι σε κάποια πράγματα έκανα λάθος επιλογές πριν χρόνια.
Αν θυμάμαι καλά, μία έρευνα έλεγε ότι στα 55 περίπου, κορυφώνεται η ευτυχία που μπορεί να νιώσει κάποιος.
Για πες καμία εμπειρία Ζωής που σε έκανε να αλλάξεις μυαλά κ συμπεριφορές για να μαθαίνουμε κ εμείς οι μικροί χυστες!!
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.445
Κριτικές
1
Like
2.816
Πόντοι
456
Έχω περάσει τα 50, εδώ και δύο χρόνια.
Νιώθω ακόμα σα 40-42 και δεν κάνω πλάκα. Φαίνεται και πάνω μου και το λένε και γυναίκες...
Κάνω καλή διατροφή, κάνω γυμναστική όταν προλαβαίνω, ακούω πολλή μουσική γιατί με αναζωογονεί.
Έχω μειώσει τους "φίλους" κατά πολύ, λίγοι αξίζουν.
Έχω αλλάξει πεποιθήσεις σε κάποια θέματα, αποτέλεσμα εμπειριών βασικά.
Το μόνο που με χαλάει τώρα τελευταία, είναι μία φάση που περνάω, καθώς βλέπω ότι σε κάποια πράγματα έκανα λάθος επιλογές πριν χρόνια.
Αν θυμάμαι καλά, μία έρευνα έλεγε ότι στα 55 περίπου, κορυφώνεται η ευτυχία που μπορεί να νιώσει κάποιος.
οσο περνανε τα χρονια τοσο θα σκεφτεσαι και μαλακιες του παρελθοντος...μαλακιες θα κανουμε παντα σε κάθε ηλικια αυτο δε θα το αποφυγεις...ουτε εγω,ουτε κανεις.Και οταν πας 70 θα σου ερθουν στο μυαλο και αλλες μαλακιες που εχεις κανει.Το μυαλο ανοιγει οσο μεγαλωνουμε.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.279
Like
1.969
Πόντοι
216
Για πες καμία εμπειρία Ζωής που σε έκανε να αλλάξεις μυαλά κ συμπεριφορές για να μαθαίνουμε κ εμείς οι μικροί χυστες!!
Κοίτα δε θα σου πω κάτι που μπορεί να μην ξέρεις...Απλά, εγώ το κατάλαβα αργά, γιατί πάντα πίστευα ότι υπάρχει καλή θέληση.
Λοιπόν, όσο σημαντικός και να είσαι, δεν είσαι ΠΟΤΕ σημαντικότερος από την οικογένεια της γυναίκας ή της γκόμενας που είστε μαζί. Ακόμα και αν έχετε παιδιά μαζί.
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.991
Κριτικές
1
Like
690
Πόντοι
96
Κοίτα δε θα σου πω κάτι που μπορεί να μην ξέρεις...Απλά, εγώ το κατάλαβα αργά, γιατί πάντα πίστευα ότι υπάρχει καλή θέληση.
Λοιπόν, όσο σημαντικός και να είσαι, δεν είσαι ΠΟΤΕ σημαντικότερος από την οικογένεια της γυναίκας ή της γκόμενας που είστε μαζί. Ακόμα και αν έχετε παιδιά μαζί.
Μα τότε είσαι κ εσύ οικογένεια της. οπότε ακούγεται λίγο οξύμωρο. Βεβαία πού να ξέρω εγώ! Ούτε παντρεμένος είμαι ούτε παιδιά έχω
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.880
Like
2.948
Πόντοι
456
Αν εισαι 20,ομορφος και αφραγκος, θα βρεις όμως να γαμησεις.αν είσαι 50,ομορφος και αφραγκος, δεν θα βρεις να γαμησεις.η μπορεί να βρεις κάνα μπαζο στη καλύτερη.. Αν είσαι φραγκατος θα βρεις να γαμάς ευκολα είτε είσαι 20 είτε 50 είτε 80
 

poustalekos

Μέλος
Εγγρ.
11 Αυγ 2010
Μηνύματα
2.991
Κριτικές
1
Like
690
Πόντοι
96
Αν εισαι 20,ομορφος και αφραγκος, θα βρεις όμως να γαμησεις.αν είσαι 50,ομορφος και αφραγκος, δεν θα βρεις να γαμησεις.η μπορεί να βρεις κάνα μπαζο στη καλύτερη.. Αν είσαι φραγκατος θα βρεις να γαμάς ευκολα είτε είσαι 20 είτε 50 είτε 80
Πω πω λόγια σοφίας καυλέα μου! Άλλωστε όπως έχουμε αναλύσει και σε άλλο thread η καλύτερή ηλικία για τον άντρα είναι η ηλικία πού έχει λεφτά!!
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.279
Like
1.969
Πόντοι
216
Μα τότε είσαι κ εσύ οικογένεια της. οπότε ακούγεται λίγο οξύμωρο. Βεβαία πού να ξέρω εγώ! Ούτε παντρεμένος είμαι ούτε παιδιά έχω
Εννοώ την πατρική οικογένειά της.
Τώρα βέβαια θα βγουν κάποιοι και θα πουν "δεν είναι έτσι" και γιουβέτσι...Όταν φτάσει η ώρα, θα το διαπιστώσουν.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.778
Like
16.565
Πόντοι
3.656
Κοίτα δε θα σου πω κάτι που μπορεί να μην ξέρεις...Απλά, εγώ το κατάλαβα αργά, γιατί πάντα πίστευα ότι υπάρχει καλή θέληση.
Λοιπόν, όσο σημαντικός και να είσαι, δεν είσαι ΠΟΤΕ σημαντικότερος από την οικογένεια της γυναίκας ή της γκόμενας που είστε μαζί. Ακόμα και αν έχετε παιδιά μαζί.


Ανοίγεις μεγάλο θέμα.


Πολύ νέος, κάπου 22 ήμουν είχα κάνει παρέα λίγο με έναν 45ρη . Είχε μια 39αρα και την κανάκευε πολύ. Μπάνικη βέβαια.
Αλλά τελείως άχρηστη . Δεν πήγαιναν για γάμο. Τη χώρισε όταν έφτασε αυτή 45. Τον ρώτησα γιατί την είχε στα ώπα ώπα.
Μου είπε ότι είχε ένα μοναδικό σπάνιο προσόν για ελληνίδα γυναίκα. Το ρώτησα τι .


ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΟΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΡΦΑΝΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.

Το θεώρησα υπερβολικό και μαλακία . Ακραίο .

Τον θυμήθηκα, όταν ήρθε πρώτη φορά σπίτι μου .... η κουνιάδα μου ..........

Τεράστιο προσόν για τη γυναίκα

1)να μην έχει ΑΔΕΛΦΕΣ (κυρίως, αδελφούς μικρότερο το κακό)
2) να έχουν ψοφήσει οι γονείς της
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.778
Like
16.565
Πόντοι
3.656
Αν εισαι 20,ομορφος και αφραγκος, θα βρεις όμως να γαμησεις
Οπότε εσύ είσαι και άσχημος ; Γιατί δεν βρίσκεις ;
Το άφραγκος σου φταίει νομίζω.

Αν έχεις κάτι από τα παρακάτω


1)κύκλο
2)δουλειά στη νύχτα
3)χωμένος σε ομάδες αθλητικούς κωλοσυλλόφους και τα πέριξ
4)φράγκα

γαμάς σίγουρα και έχεις πολλές επιλογές. Και ηλίθιος να είσαι .

Το λέγειν και το θράσσος βοηθάνε πάντα. Αλλά αν δεν έχεις τα 4 παραπάνω, είσαι ζόρικα.
Απλά με λέγειν και θράσσος τη βγάζεις και στα ζόρικα.
Χωρίς , γαμήθηκες.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.279
Like
1.969
Πόντοι
216
Ανοίγεις μεγάλο θέμα.


Πολύ νέος, κάπου 22 ήμουν είχα κάνει παρέα λίγο με έναν 45ρη . Είχε μια 39αρα και την κανάκευε πολύ. Μπάνικη βέβαια.
Αλλά τελείως άχρηστη . Δεν πήγαιναν για γάμο. Τη χώρισε όταν έφτασε αυτή 45. Τον ρώτησα γιατί την είχε στα ώπα ώπα.
Μου είπε ότι είχε ένα μοναδικό σπάνιο προσόν για ελληνίδα γυναίκα. Το ρώτησα τι .


ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΟΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΡΦΑΝΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.

Το θεώρησα υπερβολικό και μαλακία . Ακραίο .

Τον θυμήθηκα, όταν ήρθε πρώτη φορά σπίτι μου .... η κουνιάδα μου ..........

Τεράστιο προσόν για τη γυναίκα

1)να μην έχει ΑΔΕΛΦΕΣ (κυρίως, αδελφούς μικρότερο το κακό)
2) να έχουν ψοφήσει οι γονείς της

Δεν είχε καθόλου άδικο.

Θα μιλήσω μόνο για μένα...Πάντα στη ζωή μου, ήμουν τέρμα αντικειμενικός. Μέχρι αηδίας.
Ακόμα και η μάνα μου να ήσουν, αν είχες κάνει σφάλμα, είχες κάνει σφάλμα. ΤΕΛΟΣ.
Και έτσι έκρινα πάντα. Εννοείται ότι δεν το έλεγα ποτέ μπροστά σε τρίτους. Πάντα κατ' ιδίαν.
Είδα όμως ότι δε λειτουργεί έτσι ο κόσμος. Όλοι δουλεύουν υποκειμενικά. Ακόμα και αν έχεις τη γυναίκα στα πούπουλα και την έχεις βασίλισσα, όταν κοντραριστείς με το σόι της, ακόμα και δίκιο να έχεις, θα σε θάψει...Δεν υπάρχει έλεος, να το ξέρεις.
Είχα δει κάποιο έργο παλαιότερα, νομίζω Εσθονικής παραγωγής, το ψάχνω να το ξαναδώ. Τίτλος "Αγάπη και τιμή" ή κάπως έτσι. Ο πρωταγωνιστής ,εντιμότατος γεωργός, πεθαίνει η γυναίκα του. Και τον δείχνει που πάντα υποστήριζε το δίκιο που αντικειμενικά είχε...Και κατέληξε να τον έχουν απομονώσει όλοι και να είναι αυτός ο παρείσακτος, μέχρι και τα παιδιά του που τα μεγάλωσε μόνος, τον σουτάρισαν.
Δυστυχώς έτσι δουλεύουν οι σχέσεις αδέρφια...Δεν υπάρχει λογική στις σχέσεις.
Αν ξέρει κάποιος την ταινία, ας γράψει.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.778
Like
16.565
Πόντοι
3.656
Είδα όμως ότι δε λειτουργεί έτσι ο κόσμος. Όλοι δουλεύουν υποκειμενικά. Ακόμα και αν έχεις τη γυναίκα στα πούπουλα και την έχεις βασίλισσα, όταν κοντραριστείς με το σόι της, ακόμα και δίκιο να έχεις, θα σε θάψει...Δεν υπάρχει έλεος, να το ξέρεις.
Μη τα παίρνεις βαριά. Όλα αυτά τα θέματα και οι δυσκολίες, είναι μέχρι να ενηλικιωθεί το μικρότερο παιδί σου.
Μετά αλλάζουν οι όροι .

Μετά δεν σου κάνουν μαγκιές . Με πιάνεις πιστεύω.
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.279
Like
1.969
Πόντοι
216
Μη τα παίρνεις βαριά. Όλα αυτά τα θέματα και οι δυσκολίες, είναι μέχρι να ενηλικιωθεί το μικρότερο παιδί σου.
Μετά αλλάζουν οι όροι .

Μετά δεν σου κάνουν μαγκιές . Με πιάνεις πιστεύω.
Σαφέστατα. Αλλά το παράπονο πάντα θα υπάρχει.

Να και η ταινία...Ταινιάρα, καλύτερα:

"Αλήθεια και δικαιοσύνη" τελικά.

 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
667
Like
1.413
Πόντοι
206
Αν εισαι 50 χωρίς λεφτά.. Τη γαμησες
Δεν έχω λεφτά. Χεστηκα το πως με βλέπουν βασικά οι γνωστοί και οι γυναικες.αν με βλέπουν ως άδειο πορτοφόλι μόνο από μακριά και αγαπημένοι. Δόξα τω θεώ οι δικοί μου αυτοί που θέλω με αγαπάνε και χωρίς λεφτά.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.872
Κριτικές
1
Like
6.234
Πόντοι
2.306
Δεν είχε καθόλου άδικο.

Θα μιλήσω μόνο για μένα...Πάντα στη ζωή μου, ήμουν τέρμα αντικειμενικός. Μέχρι αηδίας.
Ακόμα και η μάνα μου να ήσουν, αν είχες κάνει σφάλμα, είχες κάνει σφάλμα. ΤΕΛΟΣ.
Και έτσι έκρινα πάντα. Εννοείται ότι δεν το έλεγα ποτέ μπροστά σε τρίτους. Πάντα κατ' ιδίαν.
Είδα όμως ότι δε λειτουργεί έτσι ο κόσμος. Όλοι δουλεύουν υποκειμενικά. Ακόμα και αν έχεις τη γυναίκα στα πούπουλα και την έχεις βασίλισσα, όταν κοντραριστείς με το σόι της, ακόμα και δίκιο να έχεις, θα σε θάψει...Δεν υπάρχει έλεος, να το ξέρεις.
Είχα δει κάποιο έργο παλαιότερα, νομίζω Εσθονικής παραγωγής, το ψάχνω να το ξαναδώ. Τίτλος "Αγάπη και τιμή" ή κάπως έτσι. Ο πρωταγωνιστής ,εντιμότατος γεωργός, πεθαίνει η γυναίκα του. Και τον δείχνει που πάντα υποστήριζε το δίκιο που αντικειμενικά είχε...Και κατέληξε να τον έχουν απομονώσει όλοι και να είναι αυτός ο παρείσακτος, μέχρι και τα παιδιά του που τα μεγάλωσε μόνος, τον σουτάρισαν.
Δυστυχώς έτσι δουλεύουν οι σχέσεις αδέρφια...Δεν υπάρχει λογική στις σχέσεις.
Αν ξέρει κάποιος την ταινία, ας γράψει.
Ρε φιλε, σοβαρα τωρα?
Που μοιραζουν πιστοποιητικα αντικειμενικοτητας να παρουμε και μεις?
Εφτασες 50 και δεν εχεις καταλάβει οτι ΚΑΝΕΙΣ δεν ειναι αντικειμενικος ουτε και μπορει να ειναι, ολοι βλεπουμε τα πράγματα απο τη δικη μας υποκειμενικη αποψη.
Ασε που διαβαζοντας το plot της ταινιας νομιζω εχει αλλα μηνυματα απο αυτα που αναφερεις (υποκειμενικη μου αποψη).
θα τη δω ομως πρωτα , για την ωρα κραταω επιφυλαξη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nubic

srek7

Ανώτατος
Εγγρ.
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.615
Κριτικές
58
Like
16.456
Πόντοι
16.555
Πραγματι είναι ο πενηνταρης ενας νεός της εποχής.

Αρκει να είναι διατηρημενος, ευκαταστατος και οχι μαλακας, οι δυνατότητες είναι παρα πολλες.

Μπορείς να γκομενίζεις/πουτανιαζεις συνεχεια καθε μερα και αλλη γκόμενα. Χρόνο και όρεξη να εχεις να "παίζεις" μπάλα.

Αντιλαμβανεσαι τι σημαίνει "πατριαρχία" και τι "This is a mans world".
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.491
Κριτικές
62
Like
41.238
Πόντοι
8.530
Ακριβω
Ανοίγεις μεγάλο θέμα.


Πολύ νέος, κάπου 22 ήμουν είχα κάνει παρέα λίγο με έναν 45ρη . Είχε μια 39αρα και την κανάκευε πολύ. Μπάνικη βέβαια.
Αλλά τελείως άχρηστη . Δεν πήγαιναν για γάμο. Τη χώρισε όταν έφτασε αυτή 45. Τον ρώτησα γιατί την είχε στα ώπα ώπα.
Μου είπε ότι είχε ένα μοναδικό σπάνιο προσόν για ελληνίδα γυναίκα. Το ρώτησα τι .


ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΟΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΟΡΦΑΝΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ.

Το θεώρησα υπερβολικό και μαλακία . Ακραίο .

Τον θυμήθηκα, όταν ήρθε πρώτη φορά σπίτι μου .... η κουνιάδα μου ..........

Τεράστιο προσόν για τη γυναίκα

1)να μην έχει ΑΔΕΛΦΕΣ (κυρίως, αδελφούς μικρότερο το κακό)
2) να έχουν ψοφήσει οι γονείς της
Ακριβώς το ιδιο είπε και μια γνωστή μου όταν μισό αστεία -μισοσοβαρα πήγαν να μου την προξενεψουν.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom