Νέα

Μοναχοί/ές-Μοναχισμός στην Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Παιχτουρας
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 205
  • Εμφανίσεις 9K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Ναι, οκ! άλλο να μην είσαι θρήσκος και κάθε Κυριακή στην εκκλησία, και άλλο να ακούω να λένε κάποιοι ότι: "ναι, υπάρχει κάτι ανώτερο, μια δύναμη, ένα ον αόρατο, αλλά εγώ δεν το λέω Θεό, ούτε πιστεύω αυτά που μας λέει η εκκλησία" και άλλες τέτοιες παπαριές!
Αυτό σημαίνει καθαρά ότι, ξέρει πως υπάρχει Θεός, αλλά δεν θέλει να παραδεχτεί ότι είναι αυτός, μια και θα νιώσει τεράστια ντροπή και ίσως και αηδία για τον εαυτό του, οπότε τον αρνείται!
Κι όμως, δεν υπάρχει κανένας λόγος να νιώθει κανείς ντροπή για αυτά που έχει κάνει. Αν νιώθει ότι έκανε κάτι κακό, μπορεί να μετανιώσει γι αυτά, να τα εξομολογηθεί και να συγχωρεθεί!
Το μεγαλείο του Θεού είναι ότι συγχωρεί πράγματα που εμείς κάνουμε, ενώ οι ίδιοι μας δεν μπορούμε να συγχωρήσουμε τον εαυτό μας! Κι αυτό βέβαια με τη σειρά του αποτελεί "απόδειξη" του πόσο πολύ μετανιώσαμε!
Μπερδεύεις αγνωστικιστές με άθεους!!! ;)
Κοίτα εμένα ο Χριστιανισμός μου φαίνεται οτί υπερβαίνει πάρα πολύ τον άνθρωπο και για αυτό κυριώς αναρωτιέμαι!!! :S
Πραγματικά όμως δεν θα ήταν πιο απλάτα πράγματα αν είμασταν τέλεια όντα,γιατί να μην πλαστούμε έτσι;! :think:

Y.Γ.Το μόνο σίγουρο λοιπόν,αν υπάρχει θεός δεν είναι τέλειος.
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
1.Μπερδεύεις αγνωστικιστές με άθεους!!! ;)
2.Κοίτα εμένα ο Χριστιανισμός μου φαίνεται οτί υπερβαίνει πάρα πολύ τον άνθρωπο και για αυτό κυριώς αναρωτιέμαι!!! :S
Πραγματικά όμως δεν θα ήταν πιο απλάτα πράγματα αν είμασταν τέλεια όντα,γιατί να μην πλαστούμε έτσι;! :think:

Y.Γ.Το μόνο σίγουρο λοιπόν,αν υπάρχει θεός δεν είναι τέλειος.

1.Το παράδειγμα που σου αναφέρω πιο πάνω δεν είναι ούτε από αγνωστικιστές όπως λες, ούτε απο άθεους ούτε από τίποτα! είναι απλά η πλειοψηφία των ανθρώπων που χωρίς να το ψάξει καθόλου και θέλοντας να "κρύψει" κάτω απ το χαλί τις μαλακίες του αρχίζει τον "πόλεμο" κατά των τύψεών του, λέγοντας ότι δεν πιστεύει κοκ....
Αν κάποιος είναι ψαγμένος και έχει αποδείξεις ή λογικά επιχειρήματα και θέλει διάλογο, εγώ μπορώ να του αποδείξω το αντίθετο απ αυτό που πιστεύει....Καλοπροαίρετος βέβαια. Αν αρχίσουμε τα βρισίδια θα αρχίσω και γω τον εξάψαλμο!

2.Το πρώτο πράγμα που αντιλλαμβάνεται κάποιος (στόπα και πριν) είναι πόσο "μικρός" είναι μπροστά στο Θεό.
και φυσικά κανείς δεν είναι αναμάρτητος!
οπότε φυσικά και τα στάνταρ είναι ψηλά ουτως ώστε να έχεις...υψηλούς στόχους!

Άλλωστε το τελευταίο όπλο του διαβόλου είναι να δώσει στον "σχεδόν τέλειο" άνθρωπο (συνήθως σ έναν ασκητή μετά από χρόνια μάχη με το σατανά) την την έπαρση-την αλαζονεία:"αφού έφτασα στο τέλειο και μιλάω με το Θεό (ναι υπάρχουν άνθρωποι που το κάνουν) έχω γίνει ένα μ αυτόν!"
Το συναίσθημα αυτό βέβαια είναι το πιο ισχυρό που έχει μέσα του ένας άνθρωπος γι αυτό και μένει πάντα τελευταίο!
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Άλλωστε φιλαράκι, έτσι είναι η ίδια η ζωή. Ο Χριστιανισμός απλά την "αποκωδικοποιεί" και την κάνει πιο απλή στη λειτουργία της!

Ο άνθρωπος απ τη φύση του θέλει κάποιους κανόνες για να λειτουργήσει. Όπως και σε μια κοινωνία. Απλά με το χριστιανισμό, δεν έχεις συνέπειες σ αυτή τη ζωή και είσαι ελεύθερος να κάνει ότι θες!
σε αντίθεση με μια κοινωνία που αν κάνεις παρανομία (το αντίστοιχο της αμαρτίας) τιμωρείσαι "εδώ και τώρα".(και ίσως πολλές φορές άδικα)
 

Επισκέπτης
Πραγματικά το θέμα θρησκεία δεν είναι ευδιάκριτο για κανέναν!!! :rockon:
Εγώ μπορώ να κουβεντιάζω ώρες,αν και όποτε δοκίμασα κάποιος θρήσκος αρχίζει μετά από λίγο να με βρίζει!!! :grin:
Ενά μόνο ερώτημα έχω:
Γιατί να μην πλαστούμε άριστοι από έναν τέλειο θεό και να πρέπει να δοκιμαστούμε για τον παράδεισο;! :think:
Απαντώ οτί μάλλον ο θεός δεν είναι τέλειος ή δεν υπάρχει.
 

Επισκέπτης
Άλλωστε φιλαράκι, έτσι είναι η ίδια η ζωή. Ο Χριστιανισμός απλά την "αποκωδικοποιεί" και την κάνει πιο απλή στη λειτουργία της!
Ο άνθρωπος απ τη φύση του θέλει κάποιους κανόνες για να λειτουργήσει. Όπως και σε μια κοινωνία. Απλά με το χριστιανισμό, δεν έχεις συνέπειες σ αυτή τη ζωή και είσαι ελεύθερος να κάνει ότι θες!
σε αντίθεση με μια κοινωνία που αν κάνεις παρανομία (το αντίστοιχο της αμαρτίας) τιμωρείσαι "εδώ και τώρα".(και ίσως πολλές φορές άδικα)
Εμένα μου φαίνεται οτί o Χριστιανισμός απλά την μπλέκει την ζωή και την θέτει σε αυστηρούς περιορισμους....
Μα έχεις συνέπεις από αυτήν την ζωή,παράδεισος ο καλός/κόλαση ο κακός(αιώνια τιμωρία κιόλας)!!!
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Πραγματικά το θέμα θρησκεία δεν είναι ευδιάκριτο για κανέναν!!! :rockon:
Εγώ μπορώ να κουβεντιάζω ώρες,αν και όποτε δοκίμασα κάποιος θρήσκος αρχίζει μετά από λίγο να με βρίζει!!! :grin:
Ενά μόνο ερώτημα έχω:
Γιατί να μην πλαστούμε άριστοι από έναν τέλειο θεό και να πρέπει να δοκιμαστούμε για τον παράδεισο;! :think:
Απαντώ οτί μάλλον ο θεός δεν είναι τέλειος ή δεν υπάρχει.
Αφού σου απάντησα ήδη, γιατί το προσπερνάς και δεν το εμβαθύνεις?

ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΛΕΙΟΙ! Απλά ο διάβολος σου είπα μας ρίχνει παγίδες για να μας πάρει με το μέρος του!

Πρώτη απόδειξη του παραδείσσου ήταν ο Αδάμ, που τον παρέσυρε η Εύα (πουτάνες γυναίκες) που με τη σειρά της την παρέσειρε το φίδι (ηλίθειες γυναίκες), κι έτσι ο άνθρωπος έχασε τον παράδεισσο για κάποια (ελάχιστα σε σχέση με την αιωνιότητα) χρόνια.

Όλα αυτά βέβαια περί Αδάμ, μήλου κτλ είναι συμβολικά.
 

Επισκέπτης
Αφού σου απάντησα ήδη, γιατί το προσπερνάς και δεν το εμβαθύνεις?
ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΛΕΙΟΙ! Απλά ο διάβολος σου είπα μας ρίχνει παγίδες για να μας πάρει με το μέρος του!
Πρώτη απόδειξη του παραδείσσου ήταν ο Αδάμ, που τον παρέσυρε η Εύα (πουτάνες γυναίκες) που με τη σειρά της την παρέσειρε το φίδι (ηλίθειες γυναίκες), κι έτσι ο άνθρωπος έχασε τον παράδεισσο για κάποια (ελάχιστα σε σχέση με την αιωνιότητα) χρόνια.
Όλα αυτά βέβαια περί Αδάμ, μήλου κτλ είναι συμβολικά.
Τέλειοι όταν σκοτώνουν οι Αμερικανοί για συμφέροντα,τέλειοι όταν σκοτώνονται για τα κόμματα ή τις ομάδες,τέλειοι όταν σκοτώνονται για γυναίκες,τέλειοι όταν βρίζονται όλοι και όλοι θέλουν να είναι στην κορυφή ακόμα και αν πατήσουν άλλους,τόση τελειότητα πώς να την αντέξω;!
Μετά το συμπέρασμα είναι οτί ο διάολος είναι ισχυρότερος του θεού!!!
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Εμένα μου φαίνεται οτί o Χριστιανισμός απλά την μπλέκει την ζωή και την θέτει σε αυστηρούς περιορισμους....
Μα έχεις συνέπεις από αυτήν την ζωή,παράδεισος ο καλός/κόλαση ο κακός(αιώνια τιμωρία κιόλας)!!!
Τι πάει να πει "μπλέκει τη ζωή". Η ζωή είναι αυτή που είναι! Ο Χριστιανισμός βάζει απλά κάποιους κανόνες για το πώς θα πρέπει να κινείσαι μέσα σ αυτήν έτσι ώστε να την κάνεις καλύτερη!

Όπως πχ ο ΚΟΚ, έχει φανάρια, όρια ταχύτητας,σήματα στους δρόμους, γραμμές για τις λωρίδες κυκλοφορίας κτλ έτσι ώστε να κινούμαστε σωστά, γιατί αλλιώς θα ήταν κόλαση!

Φαντάσου το αυτό λοιπόν σε κάτι το πιο τέλειο και όχι τόσο "μικρό" όσο έναν απλό ανθρώπινο κανόνα λειτουργίας.
 

Επισκέπτης
Τι πάει να πει "μπλέκει τη ζωή". Η ζωή είναι αυτή που είναι! Ο Χριστιανισμός βάζει απλά κάποιους κανόνες για το πώς θα πρέπει να κινείσαι μέσα σ αυτήν έτσι ώστε να την κάνεις καλύτερη!
Όπως πχ ο ΚΟΚ, έχει φανάρια, όρια ταχύτητας,σήματα στους δρόμους, γραμμές για τις λωρίδες κυκλοφορίας κτλ έτσι ώστε να κινούμαστε σωστά, γιατί αλλιώς θα ήταν κόλαση!
Φαντάσου το αυτό λοιπόν σε κάτι το πιο τέλειο και όχι τόσο "μικρό" όσο έναν απλό ανθρώπινο κανόνα λειτουργίας.
Καταπιεζεί καλύτερη έκφραση!!!
Κανόνες θέτει και η ανθρώπινη κοινωνία και σε αρκετά κράτη αρκετά σωστούς άλλο που κανένας δεν τους τηρεί!!! :2funny: :2funny:
Προσθέτω χριστιανισμός=ζωή καθώς ο θεός είναι ο δημιουργός του ανθρώπου,αρά ότι υπάρχει σήμερα ως ανθρώπινο ξεκίνησε από τον δημιουργό και δεν υποστηρίζεται....
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Τέλειοι όταν σκοτώνουν οι Αμερικανοί για συμφέροντα,τέλειοι όταν σκοτώνονται για τα κόμματα ή τις ομάδες,τέλειοι όταν σκοτώνονται για γυναίκες,τέλειοι όταν βρίζονται όλοι και όλοι θέλουν να είναι στην κορυφή ακόμα και αν πατήσουν άλλους,τόση τελειότητα πώς να την αντέξω;!
Αλλό συμπέρασμα οτί ο διάολος είναι ισχυρότερος του θεού!!!

Είδες που αυτοανερείσαι?

αν το εμβαθύνεις δεν υπάρχει άλλη οδός! Όλα τα άλλα φαντάζουν "χαζά"!

Ο άνθρωπος σαν ον είναι τέλειο! Όλες οι μαλακίες που ανέφερες ήταν όντως, όπως υποσυνείδητα παραδέχεσαι, έργα του διαβόλου! και υπάρχει μια συνεχής μάχη μεταξύ Θεού και διαβόλου για την τελική επικράτηση που είναι η "σωτηρία" του κάθε ανθρώπου.

Οπότε αυτό που σου έμεινε σαν απορία είναι το ποιος είναι ο πιο ισχυρός! Το συμπέρασμά σου είναι ο διάβολος! Λοιπόν σε πληροφορώ ότι είσαι λάθος!
Αν πιο ισχυρός ήταν ο διάβολος,μια και ο σκοπός του είναι η καταστροφή του ανθρώπινου είδους (ως "μισάνθρωπος") θα μας είχε ήδη καταστρέψει!

Όπως πολύ σωστάπαρατήρησες, προσπαθεί τα μάλλα, αλλά δεν τα καταφέρνει ολοκληρωτικά.......!

Και όλα αυτά που περιγράφεις, έχουν ήδη γραφτεί στην αποκάλυψη και πολλά απ αυτά έχουν ήδη γίνει!

και το πιο τρομακτικό απ όλα είναι ότι ξέρουμε ήδη και το τελικό αποτέλεσμα!
Αυτό που δεν ξέρουμε είναι με τίνος το μέρος θα βρεθούμε όταν θα έρθει η τελική συντέλεια του κόσμου και η δευτέρα παρουσία.

Κάποιοι θα είναι με το διάβολο και κάποιοι με το Θεό. Ο καθένας μας λοιπόν πρέπει να προσπαθήσει για τη σωτηρία του,προσωπικά!
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Καταπιεζεί καλύτερη έκφραση!!!
Κανόνες θέτει και η ανθρώπινη κοινωνία και σε αρκετά κράτη αρκετά σωστούς άλλο που κανένας δεν τους τηρεί!!! :2funny: :2funny:
Προσθέτω χριστιανισμός=ζωή καθώς ο θεός είναι ο δημιουργός του ανθρώπου,αρά ότι υπάρχει σήμερα ως ανθρώπινο ξεκίνησε από τον δημιουργό και δεν υποστηρίζεται....

και πού θες να καταλήξεις μ αυτό?

εγώ σου λέω: έτσι είναι η ζωή. Κάποιος έβαλε κάποιους κανόνες για να ανέβουμε το βουνό πιο εύκολα.
Κάποιοι τους ακολουθούν και το ανεβαίνουν. Κάποιοι όχι και δεν τα καταφέρνουν τελικά!

Φυσικά η έννοια του "βουνού" είναι τελείως διαφορετική για τον κάθε άνθρωπο!

Επιμένω όμως ότι η πραγματική ευτυχία δεν βρίσκεται σε όλα αυτά τα υλικά αγαθά που ο διάβολος μας ρίχνει κάθε μέρα στα πόδια μας, για να τα κυνηγάμε! Βρίσκεται σ αυτό που η εκκλησία μας λέει: "εν Χριστώ ζωή"

και μια και το θέμα μας είναι ο μοναχισμός, νομίζω ότι δεν έχω ξαναδεί πιο "όμορφα" και "λαμπερά" πρόσωπα απ αυτά που είδα σε διάφορα μοναστήρια με καλόγερους και καλογριές!

Τους είχα ζηλέψει πραγματικά, για την ευτυχία που ακτινοβολούσαν!
 

Επισκέπτης
Δεν μπορώ να πω οτί έχεις αδικό έτσι όπως εκθέτεις τα επιχειρηματά σου,αλλά σαν πολύ πάτο πιάσαμε και σαν να αργεί η ημέρα της κρίσης....
Τελευταίο ερώτημα:oι πιστοί τόσων άλλων θρησκειών πού θα καταλήξουν όμως;! :think:

Υ.Γ.Πάντως το μόνο σίγουρο για εμένα προσωπικά είναι οτί αλλό εκκλησία και άλλο πίστη και θεός και σίγουρα δεν θα είναι κρητήριο η συμμετοχή σου,εγώ προσωπικά αηδιάζω πλέον όπου βλέπω παπά!!!
 

Επισκέπτης
Δεν θέλω να καταλήξω κάπου και δεν γίνεται κιόλας σε αυτό το θέμα είναι αρκετά πολύπλοκο για εμένα....
Χωρίς προσωπική εμεπειρία έχω ακούσει από θείους,καθηγητές και φίλους οικογενείας πρώην πιστοί κιόλας κάποιοι,να τους την έχουν πέσει μοναχοί,να τους κάνουν εξομολογήση κάθε άλλο παρά χριστιανική,μέχρι και για μοναχό υποστηρικτή του σεξ με ζώα!!! :headbang: :headbang:
Πάντως αρκετοί του κλήροου είναι ανάξιοι του έργου τους και το αμαυρώνουν κιόλας,ίσος  και ελπίζω κατά μειοψηφία.
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Δεν μπορώ να πω οτί έχεις αδικό έτσι όπως εκθέτεις τα επιχειρηματά σου,αλλά σαν πολύ πάτο πιάσαμε και σαν να αργεί η ημέρα της κρίσης....
Τελευταίο ερώτημα:oι πιστοί τόσων άλλων θρησκειών πού θα καταλήξουν όμως;! :think:

Υ.Γ.Πάντως το μόνο σίγουρο για εμένα προσωπικά είναι οτί αλλό εκκλησία και άλλο πίστη και θεός και σίγουρα δεν θα είναι κρητήριο η συμμετοχή σου,εγώ προσωπικά αηδιάζω πλέον όπου βλέπω παπά!!!

Πω πω ρε φιλαράκι!

νά ξερες μόνο πόσα θέματα έθεσες μέσα σε τόσο λίγες λέξεις!

Μέρα της κρίσης!

Πρώτο μέγκα ζήτημα!

Το ευαγγέλιο το γράφει "καθαρά" πάντως: Κανείς δεν ξέρει!

Μπορείς να μην προλλάβω να στείλω το επόμενο ποστ μου για παράδειγμα!

Ή να περάσουν κι άλλες τόσες χιλιάδες χρόνια! Πραγματικά κανείς δεν το ξέρει!

Αλλά να σου πω κάτι?

δεν έχει σημασία η "ώρα της κρίσης". Για τον κάθε άνθρωπο η ώρα της κρίσης αποτελεί ο θάνατός του! εκεί κάνει ταμείο που λέμε. Ας έχει πεθάνει πριν χιλιάδες χρόνια.....όταν πεθάνει και μετά δεν έχει δικαίωμα αναπροσαρμογής πράξεων-λόγων και σκέψεων! Ότι έκανε έκανε!

οπότε μην σε απασχολεί η δευτέρα παρουσία και η ώρα της κρίσης!

Ο κάθε άνθρωπος πρέπει να φροντίζει να κάνει ότι είναι καλύτερο για την ψυχή του, το σώμα του, το συνάνθρωπό του και όλους τους ανθρώπους γενικότερα! Ότι μπορεί καλύτερο, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, σαν να είναι η τελευταία του! Σαν να πηγαίνει αύριο να βρει το δημιουργό του!

Πόσο καλύτερος θα γινόταν ο κόσμος αν θα μπορούσαν ΟΛΟΙ οι άνθρωποι της γης να σκεφτούν έτσι για μια μέρα μόνο, και να κάναν όλοι ότι το καλύτερο για τον εαυτό τους και για τους άλλους!

το φαντάζεσαι?
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Δεν θέλω να καταλήξω κάπου και δεν γίνεται κιόλας σε αυτό το θέμα είναι αρκετά πολύπλοκο για εμένα....
Χωρίς προσωπική εμεπειρία έχω ακούσει από θείους,καθηγητές και φίλους οικογενείας πρώην πιστοί κιόλας κάποιοι,να τους την έχουν πέσει μοναχοί,να τους κάνουν εξομολογήση κάθε άλλο παρά χριστιανική,μέχρι και για μοναχό υποστηρικτή του σεξ με ζώα!!! :headbang: :headbang:
Πάντως αρκετοί του κλήροου είναι ανάξιοι του έργου τους και το αμαυρώνουν κιόλας,ίσος  και ελπίζω κατά μειοψηφία.

Δεν με νοιάζει (και ούτε θάπρπεπε) να με νοιάζει τι κάνει ένας παπάς ή ένας μοναχός!

Είναι τουλάχιστον υποκριτικό να κρίνει κάποιος κάποιον άλλο. Αλλά και στρουθοκαμηλισμός, για να κρύψει τις δικές του μαλακίες και να τις κάνει να φαντάζουν στα μάτια (τα δικά του πάνω απ όλα) πταίσματα. Η λογική του "αφού ο παπάς κλέβει-εγώ μπορώ τουλάχιστον να σκοτώσω", εμένα μου φαίνεται τουλάχιστον δειλία!


επόμενο θέμα που έθεσες είναι οι άνθρωποι των άλλων θρησκειών......

συνεχίζω.......
 

Επισκέπτης
Πολύ φαντασία!!! :cheesy:
Σχεδόν ολοί σκέφτονται όλη μέρα κάθε μέρα τον εαυτούλη τους και μόνο!!! :2funny: :2funny: :2funny:

Πάμε λίγο σε δύο ερωτήματα τα όποια παραμένουν:
Α)Γιατί να πλαστούμε καθ εικόνα και ομοιώση του θεού αλλά με τόση ροπή στην αμαρτία και να δοκιμαζόμαστε σήμερα για ένα σφάλμα του Αδάμ και της Ευάς;!

B)Οι πιστοί άλλων θρησκειών τί τύχη θα έχουν;!
 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Οι άνθρωποι των άλλων θρησκειών.

ένα θέμα που με είχε απασχολήσει πάρα πολύ στο παρελθόν και από μόνο του με έκανε να αμφιβάλλω.

Πώς είναι δυνατόν ένας καλός-αντικειμενικά άνθρωπος να πάει στην κόλαση μόνο και μόνο επειδή γεννήθηκε πχ στην Ταϊλάνδη και είναι βουδιστής (γμτ! τι να κάνουν άραγε τα Ται γκερλς μου?μάλλον με κάναν ευρωπαίο-χριστιανό θα χορεύουν τώρα, λίγο πριν το μπουμ-μπουμ)...εχεμ! ξέφυγα!

Και πώς είναι δυνατόν απ την άλλη κάποιος "κακός" χριστιανός να "παλεύει" τον παράδεισσο, μόνο και μόνο επειδή έτυχε να γεννηθεί εδώ και να έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να τον πετύχει τελικά....

Λοιπόν φίλε, ρώτησα παπάδες, διάβασα θρησκευτικά βιβλία, το ευαγγέλιο κτλ κτλ και κανείς δεν μου έδινε την πολύ απλή απάντηση (που φυσικά είναι γραμμένη στο ευαγγέλιο αλλά πρέπει να ξέρεις να το διαβάζεις κι αυτό...)

Η απάντηση λοιπόν είναι ότι ΟΛΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ! Ο Θεός κρίνει τον κάθε άνθρωπο με το χιλιοστό του χιλιοστού του γραμμαρίου της κάθε πράξης του! Ακόμα και ο άνθρωπος-δικαστής διαφορετικά αντιμετωπίζει έναν δολοφόνο εκ προμελέτης από έναν εξ αμελείας!
Φαντάσου λοιπόν ο δίκαιος Μέγας Κριτής Θεός! Αλίμονο αν πήγαιναν αμέσως-αμέσως στην κόλαση όλα τα δις των ανθρώπων που δεν είχαν γίνει χριστιανοί, είτε ήταν κλέφτες και δολοφόνοι, είτε καλοί και ενάρετοι (σύμφωνα με τη δικιά τους θρησκεία) άνθρωποι.

Μην αγχώνεσαι λοιπόν μ αυτούς! Ακόμα και τους ανθρώπους που έζησαν προ Χριστού, θα κρίνει. Ο Χριστός άλλωστε (δεν ξέρω αν το έχεις υπόψιν σου, αλλά το γράφει κι αυτό) πήγε και δίδαξε το ευαγγέλιο και στον κάτω κόσμο...!

Άσε που εδώ λύνεται και ένα άλλο ζήτημα σε σχέση μ αυτό που είπες πριν: "πότε θα γίνει η δευτέρα παρουσία"?
Απ.:"όταν θα διδαχθούν το ευαγέλιο ΟΛΟΙ οι άνθρωποι της γης". Και υπάρχουν πολλοί ακόμα που δεν το ξέρουν!

επόμενο θέμα που έθεσες....εκκλησία και θρησκεία.

συνεχίζω.......
 

Επισκέπτης
επόμενο θέμα που έθεσες....εκκλησία και θρησκεία.

συνεχίζω.......
Λογικά εδώ εμπεριέχεται και αυτό το ερώτημα:
-Γιατί εννώ πλαστήκαμε καθ εικόνα και ομοιώση του θεού  εχούμε τόση ροπή στην αμαρτία και πρέπει σημέρα για ένα σφάλμα Αδάμ και Ευάς να δοκιμαζόμαστε,γιατί απλά να μην πλαστούμε χωρίς να μπορεί να μας παρασύρει ο διάβολος;! :think:

Y.Γ.Αν με κάνεις θρήσκο αξημέρωτο μαζί θα πάμε λειτουργία,κανόνισε την πορεία σου λοιπόν!!! :2funny: :2funny: :2funny:

 

james070

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
7.677
Κριτικές
4
Like
8
Πόντοι
66
Πολύ φαντασία!!! :cheesy:
Σχεδόν ολοί σκέφτονται όλη μέρα κάθε μέρα τον εαυτούλη τους και μόνο!!! :2funny: :2funny: :2funny:

Πάμε λίγο σε δύο ερωτήματα τα όποια παραμένουν:
Α)Γιατί να πλαστούμε καθ εικόνα και ομοιώση του θεού αλλά με τόση ροπή στην αμαρτία και να δοκιμαζόμαστε σήμερα για ένα σφάλμα του Αδάμ και της Ευάς;!

B)Οι πιστοί άλλων θρησκειών τί τύχη θα έχουν;!

Μερικές φορές τα "γιατί" σου μου θυμίζουν τα παιδιά μου!!!χαχααχα! πλάκα κάνω!
το Β) το είπα.
το Α) ΠΟλλές φορές υπάρχει μπέρδεμα στο "καθ εικόνα" και στη λέξη "τέλειο"

Πρόσεξε: το τέλειος δεν σημαίνει αλάνθαστος! (μόνο ο ΠΠ δήλωσε,και ο ΠάΠας! για δες κάτι συμπτώσεις!)

Σημαίνουν πολύ απλά ότι είναι τα τελευταία δημιουργήματά του, που τα έκανε στο να του μοιάζουν τόσο....

όχι εμφανισιακά βέβαια, αλλά στο πνεύμα, στην ψυχή, στο μυαλό...κοκ.
Τα έφτιαξε σε στιγμές θα έλεγα, έμπνευσης και με μεγάλο...μεράκι.

Όσο κι αν ακούγονται κουφά, κάπως έτσι είναι.
Τα μόνα όντα που έχουν μυαλό (τόσο πολύ) και μπορούν και σκέφτονται.
Που έχουν πνεύμα (και πάνε κάπου παραπέρα μετά το θάνατό τους, σε αντίθεση με τα άλλα όντα-ζώα ή φυτά)
Που έχουν λογική στο να συνδυάσουν σώμα και πνεύμα, να δημιουργήσουν, να αισθανθούν, να...φιλοσοφίσουν, να πιστέψουν....και όλα αυτά μαζί! Σε ένα δημιούργημα.
Πώς θα ήταν ο κόσμος χωρίς ανθρώπους άραγε......

άλλος θα πει καλύτερος, άλλος χειρότερος και...βαρετός!

Πάντως θα ήταν πολύ διαφορετικός!

Αυτό λοιπόν το "τέλειο" δημιούργημα του Θεού, είναι και το μοναδικό, μην ξεχνάμε, ον που αποτελεί στόχο του διαβόλου!

Δεν έχουμε δει καμιά κακή δαμασκηνιά ή κανέναν καλό ρινόκερο.
Όλα τα άλλα ήδη χαρακτηρίζονται με τα ίδια πάνω-κάτω χαρακτηριστικά και δεν υπάρχει κανένα...ενδιαφέρον απ το διάβολο να ασχοληθεί μ αυτά!
Εδώ λοιπόν έρχονται και οι πειρασμοί, ο πρώτος εκ των οποίων ήταν και το μήλο!μα αν δεν ήταν αυτό αγαπητέ μου, θα ήταν κάτι άλλο!!!!
Ο Θεός έδωσε στον άνθρωπο τον παράδεισσο για να δούνε τι έχασαν για τη ματαιοδοξία τους, αλλά και πού μπορούν να ξαναβρεθούν αν τον κερδίσουν πάλι.
Όλα μελετημένα είναι!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom