Νέα

Μοναχοί/ές-Μοναχισμός στην Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Παιχτουρας
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 205
  • Εμφανίσεις 8K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
OP
OP
Παιχτουρας

Παιχτουρας

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
12 Οκτ 2009
Μηνύματα
6.979
Κριτικές
36
Like
4
Πόντοι
296
''Δια να πραττει τις παντοτε το αγαθον,χρειαζεται υψηλη διανοησις,ισχυροτατον νευρικον συστημα και συνεχη ασκησις εις το καλον'' ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ.
 

arcans76

Μέλος
Εγγρ.
3 Δεκ 2009
Μηνύματα
513
Like
2
Πόντοι
6
Πολυ ενδιαφερον θεμα μαγκες. Με ενδιαφερει προσωπικα παρα πολυ ειδικα μετα απο καποιες προσφατες εμπειριες που ειχα.

Εγω ενα εχω να πω. Εχω αποφασισει οτι θα αφιερωσω ενα μεγαλο κοματι της ζωης μου στο Θεο στον οποιο πιστευω ακραδαντα. Πιστευω οτι ειμαι απο τους πιο θρησκους ανθρωπους που εχω γνωρισει αν και ειμαι μικρος. Αυτο δεν οφειλεται σε οικογενεια η επιρροες απο αλλους ανθρωπους αλλα καθαρα σε προσωπικες εμπειριες.

Ο μοναχισμος-ασκητισμος ειναι καλος νομιζω για ανθρωπους που εχουν προβληματα η που ψαχνονται αλλα δε νομιζω πως πρεπει να ειναι μια μονιμη κατασταση εκτος πια αν ο αλλος εχει κανει κατι τοσο ακραιο (δολοφονος κλπ..) που ο μονος τροπος να λυτρωσει την ψυχη του ειναι αυτος. Ο ανθρωπος ειναι φτιαγμενος για να ζει στην κοινωνια και σαυτην να προσφερει και απο αυτην να παιρνει πραγματα. Αλλιως η ζωη του ειναι ματαιη.


Οπως ξαναειπα εγω εχω αποφασισει να αφιερωσω τη ζωη μου στο Θεο. Το να γαμαω πουτανες ομως και να περναω καλα δε βλεπω πως με εμποδιζει απο το να το κανω αυτο. Αντιθετα πιστευω πως και στο Θεο αυτα αρεσουν αλλιως δε θα τα ειχε κανει τοσο ωραια!!!

Μια υποσημειωση. Ειμαι βαφτισμενος χριστιανος ορθοδοξος και πιστευω στο Χριστο με ολη μου την καρδια. Αν ομως οι παπαδες ξεραν αυτα που πιστευω γιαυτον και τη θρησκεια θα με αφοριζαν ειμαι βεβαιος. Πιστευω στο Δια ως τον απολυτο Ενα Θεο, πατερα ολων και τιμαω ολους τους Θεους γενικα ως διαφορετικες εκφανσεις του Οντος.
αρχηγε απο την πολυ την μαλακια που βαρας ευχομαι ο διας να σου ριξει κανενα κεραυνο και να συνελθεις.
επισης μπορεις να πας στην θαλασσα και να καλεσεις τον ποσειδονα συζητησετε το προβλημα σου.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
589
Κριτικές
1
Like
1.249
Πόντοι
206
αρχηγε απο την πολυ την μαλακια που βαρας ευχομαι ο διας να σου ριξει κανενα κεραυνο και να συνελθεις.
επισης μπορεις να πας στην θαλασσα και να καλεσεις τον ποσειδονα συζητησετε το προβλημα σου.

Ετσι ετσι αυτα γουσταρω. Χωσε κιαλλο.

Οσο για τον κεραυνο εγω τον εφαγα κατακουτελα, παρακαλα κι εσυ για εναν μπας και νιωσεις λιγο. Τωρα Ζευ θες να τον πεις το Θεο σου, Γιαχβε θες, Χε-Zeus, οπως τον ξερεις πεστονα. Ο ιδιος ειναι. Ο Ενας, ο Ων, ο Ζας ο Παμμεγιστος. Πρωτος και τελευταιος. Εγω που ειμαι Ελληνας τον λεω Δια. Ασπρο μακρυ μαλλι εχει και μουσι, η ψωλη του κεραυνος και παιδια του ολη η γη.
 

Επισκέπτης
Δύο λογικότατα αναπάντητα ερωτήματα:

1)Ποιος αλάνθαστος θεός θα έφτιαχνε κάτι τόσο ατελές όσο ο άνθρωπος;! :think:

2)Ποιος αλάνθαστός θεός θα έφτιαχνε κάτι τόσο ατελές όσο ο άνθρωπος και θα το άφηνε να υποφέρει τόσο πολύ σε έναν τόσο άδικο κόσμο;! :rolleyes:

 

Giorgos1970

Μέλος
Εγγρ.
15 Απρ 2007
Μηνύματα
18
Like
0
Πόντοι
0
Τί είναι Θεός ή τί  εννοούμε όταν λέμε "Θεός";
Ως άνθρωποι έχουμε μια λογική κι ένα νιονιό. Επίσης πιστεύω να αντιλαμβάνονται όλοι ότι και το σύμπαν απεικονίζει κάποια λογική και υπακούει σε ορισμένους νόμους.
Αν το σύμπαν είναι έλλογο αυτό δεν φτάνει για να πούμε ότι υπάρχει Θεός, είτε εννοώντας το ίδιο το σύμπαν είτε αυτόν που το έφτιαξε;
Όσον αφορά τα βάσανα των ανθρώπων δεν νομίζω ότι είναι απόδειξη ότι δεν υπάρχει Θεός.
Καλή χρονιά!
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.219
Like
4
Πόντοι
166
Δύο λογικότατα αναπάντητα ερωτήματα:

1)Ποιος αλάνθαστος θεός θα έφτιαχνε κάτι τόσο ατελές όσο ο άνθρωπος;! :think:

2)Ποιος αλάνθαστός θεός θα έφτιαχνε κάτι τόσο ατελές όσο ο άνθρωπος και θα το άφηνε να υποφέρει τόσο πολύ σε έναν τόσο άδικο κόσμο;! :rolleyes:
παπαζολ, τραβα βουλγαρια να δεις χαρα στα σκελια σου και ασε τα λογικα ερωτηματα γιατι εισαι ενα βημα πριν το καψιμο...
 

Επισκέπτης
Τί είναι Θεός ή τί  εννοούμε όταν λέμε "Θεός";
Ως άνθρωποι έχουμε μια λογική κι ένα νιονιό. Επίσης πιστεύω να αντιλαμβάνονται όλοι ότι και το σύμπαν απεικονίζει κάποια λογική και υπακούει σε ορισμένους νόμους.
Αν το σύμπαν είναι έλλογο αυτό δεν φτάνει για να πούμε ότι υπάρχει Θεός, είτε εννοώντας το ίδιο το σύμπαν είτε αυτόν που το έφτιαξε;
Όσον αφορά τα βάσανα των ανθρώπων δεν νομίζω ότι είναι απόδειξη ότι δεν υπάρχει Θεός.
Καλή χρονιά!
Υπάρχει δεν υπάρχει το μόνο σίγουρο είναι οτί δεν είναι τέλειος και ίσως όχι ο Χριστιανικός....
Καλή χρονιά!!!
 

Επισκέπτης
παπαζολ, τραβα βουλγαρια να δεις χαρα στα σκελια σου και ασε τα λογικα ερωτηματα γιατι εισαι ενα βημα πριν το καψιμο...
Πω πω μην φιλοσοφήσει λίγο κάποιος αμέσως καμμένος!!! :2funny: :2funny: :2funny:

Υ.Γ.Βουλγαρία πάντως αν βολέψει θα πάω προσεχώς ή κατά το Πάσχα στην χειρότερη,πάντως θα πάω!!! :dancing: :dancing: :dancing:
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.219
Like
4
Πόντοι
166
Πω πω μην φιλοσοφήσει λίγο κάποιος αμέσως καμμένος!!! :2funny: :2funny: :2funny:

Υ.Γ.Βουλγαρία πάντως αν βολέψει θα πάω προσεχώς ή κατά το Πάσχα στην χειρότερη,πάντως θα πάω!!! :dancing: :dancing: :dancing:
καταλαβα......μεχρι το πασχα θα ρεταρεις.....
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.219
Like
4
Πόντοι
166
Θα σας καλέσω να φάτε κανένα κολυβάκι!!! :grin:

Υ.Γ.Ρε έχει και εδώ μπουρδέλα να ξεχαρμανιάσω και γκομενάκια,αλλά η εξεταστική πρώτα!!! :2funny: :2funny:
στα μπουρδελα να πηγαινες με τον παιχτουρα τον μεγα! οχι μονος!

τον σεβονται πολυ εκει....
 

rafman

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.642
Like
4
Πόντοι
66
Πω πω μην φιλοσοφήσει λίγο κάποιος αμέσως καμμένος!!! :2funny: :2funny: :2funny:

Υ.Γ.Βουλγαρία πάντως αν βολέψει θα πάω προσεχώς ή κατά το Πάσχα στην χειρότερη,πάντως θα πάω!!! :dancing: :dancing: :dancing:

BULGARIA.. :headbang:   Δεν παιζει καλη μπαλα εκει....ΖΟΛΗ...
 

Επισκέπτης
BULGARIA.. :headbang:   Δεν παιζει καλη μπαλα εκει....ΖΟΛΗ...
Ο ΖΟΛΗΣ.. :2funny: :2funny:
Προσπαθουσε να γαμησει καμια πασοκα .... αλλα μαλλον την ηπιε  :uglystupid:
Kαταρχήν αν είναι να μιλήσουμε για Βουλγαρία να πάμε αλλού,εδώ λέμε για τα θεία!!! :tickedoff:
Με τις Πασπίτισες τίποτα δεν τελείωσε,αντίθετα τώρα άνοιξε,με τις καρακάξες τις κνίτες τέρμααα!!! :grin:
 

memosan

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Οκτ 2006
Μηνύματα
12.219
Like
4
Πόντοι
166
επινα ποτακια και τωρα ηρθα και λεω να κατσω λιγω στο BOU.

ΨΑΧΝΩ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ  :uglystupid:
φιλε καπου ειδα ενα μυνημα της χθες, ασχετο τελειως με τα γνωστα, καπου εδω γυρω ειναι....μας παρακολουθει.....καραδοκει σαν την κομπρα......

η απλα, ειναι ο ΠΠος υπηρεσιας και δεν ξερει τιποτα....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom