Νέα

Μολδαβία

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα toomuch
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 254
  • Εμφανίσεις 42K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

enoxlitikos

Μέλος
Εγγρ.
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
521
Κριτικές
6
Like
7
Πόντοι
6
Πολύ ενδειαφέσουσες οι πληροφορίες σου φον για τη Μολδαβία.
Έχω πάει πολλές φορές στη Ρουμανία και έμεινα ευχαριαστημένος, αλλά στη Μολδαβία ποτέ.

Η πρωτεύουσα είναι επικίνδυνη; Γυρνάς άνετα τα βράδεια; Το ότι από το πρωί γίνεται παιχνίδι είναι πολύ θετικό για μένα. Βαριέμαι να περιμένω όλη μέρα μέχρι να έρθει το βράδυ για παιχνίδι.

Αγγλικά μιλάει ο κόσμος ή είναι σαν τη Ρωσία που δε μιλάει κανένας;
Χρειάζεται βίζα ή απλά διαβατήριο για να μπεις στη χώρα;

Στις Μολδαβές τί βαθμό βάζεις από 1 έως 10 στην ομορφιά, το σεξ, και γενικότερα τη συμπεριφορά;

Στριπτητζάδικα υπάρχουν; Αξίζει το κόπο να πας ή είναι εκμετάλευση;

Οι πληροφορίες σου πολίτιμες!

Το Κισινάου είναι ασφαλής πόλη.Φυσικά όπως παντού υπάρχει και η εγκληματικότητα.Αλλά όχι σε ανησυχητικό βαθμό.Ο κόσμος δεν μιλάει Αγγλικά.Ίσως βρεις κάποιον πιτσιρικά ή πιτσιρίκα να ξέρει λίγα,αλλά οι περισσότεροι δε μιλάνε.Θέλει απλώς διαβατήριο.Όχι βίζα.

Οι κοπέλες είναι όμορφες.Από 7-9 βαθμολογία.Φυσικά θα δεις και 3-4!Αλλά οι περισσότερες είναι όμορφες με ωραία κορμιά.Όσο για σεξ,εγώ αυτή που πήρα θα τη βαθμολογούσα με 9.Πάντως η Λετονία έχει καλύτερα πράγματα!

Για στριπτιζ κλπ δεν ξέρω,διότι δεν μου αρέσουν.
 

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
4
Πόντοι
16
Η πρωτεύουσα είναι επικίνδυνη; Γυρνάς άνετα τα βράδεια; Το ότι από το πρωί γίνεται παιχνίδι είναι πολύ θετικό για μένα. Αγγλικά μιλάει ο κόσμος ή είναι σαν τη Ρωσία που δε μιλάει κανένας;
Χρειάζεται βίζα ή απλά διαβατήριο για να μπεις στη χώρα;
Στις Μολδαβές τί βαθμό βάζεις από 1 έως 10 στην ομορφιά, το σεξ, και γενικότερα τη συμπεριφορά;
Στριπτητζάδικα υπάρχουν; Αξίζει το κόπο να πας ή είναι εκμετάλευση;
Σύντροφε.
        Απαντώ στις ερωτήσεις σου με τη σειρά. Πάμε λοιπόν:
α) Το Κισινιάου , η πρωτεύουσα, είναι πολύ ασφαλής και τη μέρα , αλλά και τη νύχτα. Τη νύχτα ο Δυτικοευρωπαίος μπορεί να φρικάρει από την έλλειψη επαρκούς δημόσιου φωτισμού (οικονομία γαρ), αλλά συνηθίζεται. Υπάρχει βέβαια μεγάλη διαφθορά και γραφειοκρατία, αλλά αυτό δεν μας ενδιαφέρει. Δεν υπάρχει περίπτωση να σε ρίξουν στις τιμές (με εξαίρεση , βέβαια τους ταξιτζήδες).
β) Αγγλικά. Εδώ τα χαλάμε. Υπάρχει γενικά άγνοια ξένων γλωσσών. Καλύτερα να ξεσκονίσεις τα ρώσσικά σου  :2funny:.
γ) Από 1.1.2007 καταργήθηκε η βίζα. Οπότε μπορείς να μπεις άνετα στην χώρα και να μείνεις για 2 μήνες χωρίς πρόβλημα (μικρή επιφύλαξη αν είναι δίμηνο ή τρίμηνο, μπορώ να μάθω όμως).
δ) Εδώ δεν μπορώ να απαντήσω. Είναι καθαρά υποκειμενικό το θέμα. Πάντως το καλοκάιρι΄ήμουν πολλές φορές στα πρόθυρα  εμφράγματος από αυτές που έβλεπα να κυκλοφορούν στο δρόμο  :boobies:.
ε) Στριπτιζάδικα υπάρχουν , αλλά δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Σαν τα ελληνικά. Full nydity βεβαίως, πολλές ωραίες κοπέλες, προσωπικό χορό, αλλά μέχρι εκεί δοκίμασα γιατί πηγαίνω με την κοπέλα μου :headbang:, οπότε δεν ξέρω παραπάνω τι γίνεται. Θεωρώ απίθανο όμως να μην παίζει κάτι παραπάνω.
  Για οτιδήποτε άλλο στη διάθεσή σου.
  Фонмкулис  :sunglasses:
 

thanoss

Μέλος
Εγγρ.
26 Φεβ 2007
Μηνύματα
5.295
Like
16
Πόντοι
66
για 3μηνο μπορεις να μεινεις...!μετα πρεπει να επικεφτεις την πλησιεστερη Ελληνικη προξενικη αρχη!!
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
για 3μηνο μπορεις να μεινεις...!μετα πρεπει να επικεφτεις την πλησιεστερη Ελληνικη προξενικη αρχη!!
την Ελληνικη δεν ειναι απαραιτητο.το τμημα αλοδαπων της Μολδαβιας πρεπει να επισκευτης και να ρωτισεις τι χρειαζεται για να μηνεις παραπανω!


 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Σύντροφε.
β) Αγγλικά. Εδώ τα χαλάμε. Υπάρχει γενικά άγνοια ξένων γλωσσών. Καλύτερα να ξεσκονίσεις τα ρώσσικά σου   :2funny:.
για διευκρηνισε μας αν μιλανε Ρωσσικα?γιατι οι Μολδαβες που συναντισα στην Ελλαδα δεν ξερανε σχεδον τιποτα απο Ρωσσικα.παρα πολυ λιγα.περιμενω αναλυση οταν γυρισεις για το Πρινεστροβιε!μην μας ξεχασεις!!!!
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
για διευκρηνισε μας αν μιλανε Ρωσσικα?γιατι οι Μολδαβες που συναντισα στην Ελλαδα δεν ξερανε σχεδον τιποτα απο Ρωσσικα.παρα πολυ λιγα.περιμενω αναλυση οταν γυρισεις για το Πρινεστροβιε!μην μας ξεχασεις!!!!

Ενδεχομένως αναφέρεται στο Ρωσόφωνο κομμάτι της Μολδαβίας, εκει στο Δνείστερο, το οποίο προσπαθεί να ανεξαρτητοποιηθεί.
 

Kman

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
653
Like
6
Πόντοι
6
Οι γκόμενες στην Τρανσδνειστερία μιλάνε όλες ρωσικά,Μολδαυές και Ρωσίδες.Αμφιβάλλω αν στα σχολεία υπάρχουν μαθήματα στα μολδαυικά.Στην υπόλοιπη Μολδαυία μιλάνε και εκεί ρωσικά πάρα πολλές Μολδαυές αλλά σπασμένα με πολύ άσχημη προφορά.
Γενικά η Τρανσδνειστερία είναι ενδιαφέρουσα αλλά για σκληρούς και έμπειρους παίκτες.Μιλάμε για άντρο ξεπλύματος βρώμικου χρήματος(ρωσικής προέλευσης) και παράνομης παραγωγής όπλων(βασικοί εξοπλιστές των ανταρτών στο Ιράκ).Τώρα να μπεις σε τέτοια χώρα που δεν έχει αναγνωρίσει κανείς και όπου από καιρού εις καιρόν γίνονται τρομοκρατικές ενέργειες(από Μολδαυούς) και που προφανώς όλοι οι ξένοι παρακολουθούνται και στα δωμάτια των ξενοδοχείων που μένουν οι ξένοι προφανώς υπάρχουν κάμερες,να πας σε μια τέτοια χώρα μόνο για να γαμήσεις θέλει αρχίδια που λίγοι τα έχουνε.Οι περισσότεροι προτιμούν την ασφάλεια του Κίσινεφ και αν έχουν γκόμενα στο Τιρασπόλ την καλούν εκεί.(Τιρασπόλ-Κίσινεφ μιάμιση ώρα με το λεωφορείο).
Οι γκόμενες που εγώ ξέρω από Τρανσδνειστερία είναι αρκετά επιφυλακτικές και προσωπικά το μικρό μέγεθος του Τιρασπόλ(150000 κάτοικοι) μου δημιουργεί επιφυλάξεις όσον αφορά τιις δυνατότητές του σα δεξαμενή μουνιού.Εδώ και το Κίσινεφ πλέον έχει δυσκολέψει αρκετά παρά το μεγαλύτερο πληθυσμό(500000) για ταξιδιώτες μικρής διαρκείας.Στο Κίσινεφ είχα μία γκόμενα αλλά έκανε φτερά.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Οι γκόμενες στην Τρανσδνειστερία μιλάνε όλες ρωσικά,Μολδαυές και Ρωσίδες.Αμφιβάλλω αν στα σχολεία υπάρχουν μαθήματα στα μολδαυικά.Στην υπόλοιπη Μολδαυία μιλάνε και εκεί ρωσικά πάρα πολλές Μολδαυές αλλά σπασμένα με πολύ άσχημη προφορά.
Γενικά η Τρανσδνειστερία είναι ενδιαφέρουσα αλλά για σκληρούς και έμπειρους παίκτες.Μιλάμε για άντρο ξεπλύματος βρώμικου χρήματος(ρωσικής προέλευσης) και παράνομης παραγωγής όπλων(βασικοί εξοπλιστές των ανταρτών στο Ιράκ).Τώρα να μπεις σε τέτοια χώρα που δεν έχει αναγνωρίσει κανείς και όπου από καιρού εις καιρόν γίνονται τρομοκρατικές ενέργειες(από Μολδαυούς) και που προφανώς όλοι οι ξένοι παρακολουθούνται και στα δωμάτια των ξενοδοχείων που μένουν οι ξένοι προφανώς υπάρχουν κάμερες,να πας σε μια τέτοια χώρα μόνο για να γαμήσεις θέλει αρχίδια που λίγοι τα έχουνε.Οι περισσότεροι προτιμούν την ασφάλεια του Κίσινεφ και αν έχουν γκόμενα στο Τιρασπόλ την καλούν εκεί.(Τιρασπόλ-Κίσινεφ μιάμιση ώρα με το λεωφορείο).
Οι γκόμενες που εγώ ξέρω από Τρανσδνειστερία είναι αρκετά επιφυλακτικές και προσωπικά το μικρό μέγεθος του Τιρασπόλ(150000 κάτοικοι) μου δημιουργεί επιφυλάξεις όσον αφορά τιις δυνατότητές του σα δεξαμενή μουνιού.Εδώ και το Κίσινεφ πλέον έχει δυσκολέψει αρκετά παρά το μεγαλύτερο πληθυσμό(500000) για ταξιδιώτες μικρής διαρκείας.Στο Κίσινεφ είχα μία γκόμενα αλλά έκανε φτερά.
ετσι μου ειπανε.εγω εκει θα παω με το Ρωσσικο διαβατηριο.απλως ζηταω πληροφωριες γενικα και για τα αλλα παιδια του σα'ι'τ.καμερες στα ξενοδοχεια δεν νομιζω να εχει.γιατι εκει δεν εχουνε και πολλα λεφτα.ΤΟ ΝΑ ΜΕΝΕΙς ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΟ ΛΑΘΟς!!!καλητερα να μην πας καθολου!καμια γκομενα δεν προκειται να ερθει στο δωματιο του ξενοδοχειου γιατι μετα θα το ξερει ολη η πολη.πρεπει να νοικιασεις διμερισμα με τη μερα.στο Πριντνεστροβιε ειναι Ρωσσοφωνοι και δε νομιζω να μιλανε Ρουμανικα.εγω ειχα απορια για τη Μολδαβια.μου εκανε εντυπωση οτι στην Ελλαδα πολυ λιγες Μολδαβες μιλαγανε Ρωσσικα!θα γυρισει ο Βανμακουλης και θα μας τα πει ολα!!!παντος παρα πολυ Ροσσοι πηγαινουνε για διακοπες στο Πριντνεστροβιε και λενε οτι ειναι φανταστικα ολα πολυ φτηνα.μονο η βενζινη ειναι ακριβη.γενικα λενε οτι  ειναι ησυχα.το πιστευω γιατι την πολη την ελενχει η αστυνομια.εννοω τα παντα εμποριο,λαθρεμποριο κ.λ.π.....
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
......βεβαια οι Ρωσσοι εχουνε εντελως αλλα ενδιαφεροντα απο εμενα.μου λεγανε οτι το κρασι ειναι πολυ φτηνο και το κονιακ ειναι σχεδον τσαμπα!εμενα που δεν πινω δεν με αφορα καθολου!!!!και καλητερα να πινουνε για να μας μενουνε περισσοτερες γκομενες!!!!θα ηθελα να παω Πριντνεστροβιε για κανα μηνα.πιστευω θα ειναι φανταστικα!!!!!
 

Kman

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
653
Like
6
Πόντοι
6
Καλά με ρωσικό διαβατήριο σίγουρα θα είναι διαφορετικά.Τους δυτικούς επισκέπτες υποψιάζονται.
Το βασικό είναι οτι ο μισθός εκεί δεν ξεπερνάει τα 50$ το μήνα,είναι η φτωχότερη χώρα της Ευρώπης,φτωχότερη και από τη Μολδαυία.Απλώς δε νομίζω οτι αξίζει αν πάει κανείς εκεί μόνο για μια εβδομάδα,όπως μπορούν οι περισσότεροι.
Τώρα για ένα μήνα είναι τελείως διαφορετική ιστορία.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Καλά με ρωσικό διαβατήριο σίγουρα θα είναι διαφορετικά.Τους δυτικούς επισκέπτες υποψιάζονται.
Το βασικό είναι οτι ο μισθός εκεί δεν ξεπερνάει τα 50$ το μήνα,είναι η φτωχότερη χώρα της Ευρώπης,φτωχότερη και από τη Μολδαυία.Απλώς δε νομίζω οτι αξίζει αν πάει κανείς εκεί μόνο για μια εβδομάδα,όπως μπορούν οι περισσότεροι.
Τώρα για ένα μήνα είναι τελείως διαφορετική ιστορία.
να κανονισουμε και με τον Βανμακουλη να παμε.εννοειται οτι θα πας για ενα μηνα μια βδομαδα δεν κανεις τιποτα.οι Ρωσσοι πανε εκει μονο για το φτηνο κρασι και Κονιακ.τη δεκαετια του 80 ειχε 90% γυναικες.ητανε ο παραδισος.και τωρα κατι τετοιο πρεπει να παιζει.οι αντρες πρεπει να εχουνε φυγει απο κει αφου δεν εχει δουλειες! 
 

HeIISex

Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2008
Μηνύματα
976
Like
7
Πόντοι
6
von αφου η κοπελα σου ειναι μολδαβη.... στο επομενο ταξιδι σας δεν γυρνατε με καμμια αδερφη-ξαδερφη-φιλη της!! :rockon: :rockon: :2funny: :2funny: Εχω χωρο να την φιλοξενησω!! μην ανησυχεις! :rockon: :rockon: :2funny: :2funny:
 

Kman

Μέλος
Εγγρ.
26 Νοε 2007
Μηνύματα
653
Like
6
Πόντοι
6
να κανονισουμε και με τον Βανμακουλη να παμε.εννοειται οτι θα πας για ενα μηνα μια βδομαδα δεν κανεις τιποτα.οι Ρωσσοι πανε εκει μονο για το φτηνο κρασι και Κονιακ.τη δεκαετια του 80 ειχε 90% γυναικες.ητανε ο παραδισος.και τωρα κατι τετοιο πρεπει να παιζει.οι αντρες πρεπει να εχουνε φυγει απο κει αφου δεν εχει δουλειες! 

Μπα,μην το λες.Εκεί υπήρχαν εργοστάσια όπλων και μια πολύ μεγάλη στρατιωτική βάση.(υπάρχει ακόμα η έδρα ενός ρωσικού σώματος στρατού.)Λένε οτι συνεχίζουν να κατασκευάζουν όπλα.Ισως όχι πυραύλους πλέον αλλά αντιαρματικά και ατομικά όπλα σίγουρα.Απλώς είχαν έρθει πολλοί από τη Ρωσία για να δουλέψουν στα εργοστάσια για αυτό η πλειονότητα των κατοίκων είναι πλέον Ρώσσοι ενώ το μέρος απέχει εκατοντάδες χιλιόμετρα από τα σύνορα Ουκρανίας-Ρωσίας.
Δε νομίζω να δούλευαν μόνο γυναίκες στα εργοστάσια.Ισως εάν ήταν οι γυναίκες όσων υπηρετούσαν στη στρατιωτική βάση.
Τέλος πάντων,πρέπει να δούμε.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Μπα,μην το λες.Εκεί υπήρχαν εργοστάσια όπλων και μια πολύ μεγάλη στρατιωτική βάση.(υπάρχει ακόμα η έδρα ενός ρωσικού σώματος στρατού.)Λένε οτι συνεχίζουν να κατασκευάζουν όπλα.Ισως όχι πυραύλους πλέον αλλά αντιαρματικά και ατομικά όπλα σίγουρα.Απλώς είχαν έρθει πολλοί από τη Ρωσία για να δουλέψουν στα εργοστάσια για αυτό η πλειονότητα των κατοίκων είναι πλέον Ρώσσοι ενώ το μέρος απέχει εκατοντάδες χιλιόμετρα από τα σύνορα Ουκρανίας-Ρωσίας.
Δε νομίζω να δούλευαν μόνο γυναίκες στα εργοστάσια.Ισως εάν ήταν οι γυναίκες όσων υπηρετούσαν στη στρατιωτική βάση.
Τέλος πάντων,πρέπει να δούμε.
το μονο που δουλευει ειναι ενα εργοστασιο μεταλλουργιας και κλοστωυφαντουργιας.οσο για τα οπλα εχει τοσα οπλα η Ρωσσια που δεν χρειαζεται να παραγει γαι καμια 50αρια χρονια.ολα εκει τα εργοστασια εχουνε κλησει.η Ρωσσια εχει δωσει στους πιο πολλους Ρωσσικα διαβατηρια.ειναι μια εξυπνη τακτικη.το ιδιο εχει κανει και στην Νοτια Οσετια και στην Αμπχαζια.ναι μεν δεν ειναι Ρωσσικο εδαφος αλλα το 90% εχουνε Ρωσσικα διαβατηρια.ολοι λενε οτι εχει πολυ μουνι γιατι ακομα και οι λιγοι αντρες που ειχε εχουνε φυγει.και οτι δεν εχει τουριστες που κανουνε τρομερο κακο.ειδηκα οι Ιταλοι!!!!
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Απο κισινάου για τιρασπολ, πρώτα περνάς τα μολδαβικά σύνορα, μετά το ρωσικό φυλάκιο και μετά πας έλεγχο διαβατηρίων pmr - εκει συμπληρώνεις και το χαρτί που χρειάζεται.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Απο κισινάου για τιρασπολ, πρώτα περνάς τα μολδαβικά σύνορα, μετά το ρωσικό φυλάκιο και μετά πας έλεγχο διαβατηρίων pmr - εκει συμπληρώνεις και το χαρτί που χρειάζεται.
αυτο ειναι γνωστο!για γραψε μας τιποτα πληροφωριες για το μερος?εχει μουνι?ειναι καλα?και γενικα τι παιζει?
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
αυτο ειναι γνωστο!για γραψε μας τιποτα πληροφωριες για το μερος?εχει μουνι?ειναι καλα?και γενικα τι παιζει?

Αν ειναι γνωστό, τοτε ζητώ συγνώμη για την επανάληψη.

Δε θα ήθελα να επεκταθώ. Ας περιμένουμε τον αρχηγό.

Μου προξενεί εντύπωση το ενδιαφέρον σου - περιμένεις να βρεις κάτι που δεν εχεις ήδη βρει στη Ρωσία;
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.351
Πόντοι
4.765
Αν ειναι γνωστό, τοτε ζητώ συγνώμη για την επανάληψη.

Δε θα ήθελα να επεκταθώ. Ας περιμένουμε τον αρχηγό.

Μου προξενεί εντύπωση το ενδιαφέρον σου - περιμένεις να βρεις κάτι που δεν εχεις ήδη βρει στη Ρωσία;
θελω να αλλξω λιγο περιβαλον.εδω με ξερουνε και οι πετρες!ειμαι σε αυτην την πολη 15,5 χρονια και καμακωνω!δεν λεω γκομενες εχει παρα πολλες.ερχονται παρα πολλες καινουργιες φοιτητριες απο αλλες πολεις.αλλα της ντισκο της εχω βαρεθει!ολο οι ιδιες ντισκο!θελω να δω και κατι αλλο.κατι διαφορετικο.εκτος απο της πολεις σε ακτινα 500 χλμ απο την Αγια Πετρουπολη!!
 

kostas725

Μέλος
Εγγρ.
20 Μαρ 2007
Μηνύματα
82
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
0
εκτος απο της πολεις σε ακτινα 500 χλμ απο την Αγια Πετρουπολη!!
δηλαδη αν καταλαβα καλα δημητρακη εχεις γυρισει ολες τις πολεις γυρω-γυρω σε ακτινα 500χλμ απο τη βαση σου;τα εχεις ξεσκονησει;ωραιος,πολυ ορεξατος!!το χωριο του πατερα μου απεχει τοσο και μου φαινεται πολυ μακρια.εχω να παω απο το 2003!!!
 

vonmakoulis

Μέλος
Εγγρ.
16 Μαρ 2006
Μηνύματα
2.776
Like
4
Πόντοι
16
Σύντροφοι,
          έχω μόλις 3 ώρες σε ελληνικό έδαφος άρτο αφιχθείς από Μολδαβία και επειδή βλέπω αυξημένο ενδιαφέρον για την Υπερδνειστερία (ΠΜΡ από δω και πέρα) θα παραθέσω λίγα βασικά πραγματάκια για να ξέρουμε για τι μιλάμε.
    Λοιπόν η ΠΜΡ είναι ένα αυτόνομο de facto κρατίδιο ανάμεσα Μολδαβία και Ουκρανία. Οριοθετείται από τον ποταμό Δνείσπερο . Την "ανεξαρτησία" του την απέκτησε πολιτικά το 1990 (πριν την κατάρρευση της ΕΣΣΔ) και στρατιωτικά (με αιματηρό πόλεμο με την Μολδαβία το 1992). Από τότε έχει δική του Βουλή, νόμισμα (φυσικά το ρούβλι 1 € = 13,35 ρούβλια σήμερα), διαβατήρια, γραμματόσημα, ένοπλες δυνάμεις κλπ. Είναι κομμουνιστές (αγάλματα του Λένιν παντού, σφυροδρέπανο στο εθνόσημο κλπ). Βιομηχανικά είναι σαφώς πλέον εύρωστο από την Μολδαβία, αφού όλα τα μεγάλα εργοστάσια (και όταν λέμε μεγάλα εννοούμε τεράστια) εργοστάσια βρίσκονται εκεί. Ενδεικτικά η μεγάλη ποτοβιομηχανία KVINT , φημισμένη στις αγορές των χωρών της πρώην ΣΕ, η μεγάλη υφαντουργία ΧΒΚ, βαριές βιομηχανίες οχημάτων και μεταλλουργίες κλπ, παράγουν προϊόντα που δεν έχουν που να τα στείλουν γιατί δεν αναγνωρίζονται από κανένα κράτος στον κόσμο. Μέχρι πριν λίγα χρόνια έδρα της 12ης ρωσσικής στρατιάς (Μπρρρ..) , με την μεγαλύτερη αποθήκη συμβατικών πυρομαχικών στο κόσμο (750.000 τόνοι συμβατικά πυρομαχικά κατά τους επιεικέστερους υπολογισμούς 12 χλμ έξω από το Τιράσπολ). Οι κάτοικοι είναι ρωσσόφωνοι και ο διακαής τους πόθος είναι να ενωθούν με την Ρωσσία (με την οποία ΔΕΝ συνορεύουν).
Αντίθετα από όσα φημολογούνται είναι ασφαλέστατη χώρα και οι άνθρωποι φιλικοί και ευγενικοί με τους (όποιους τουρίστες). Φυσικά η διαφορά τιμών με χώρα της ΕΕ είναι τρομακτική. Η κοπέλα μου είναι ΔΥ (μαγείρισσα σε κρατικό βρεφονηπιακό σταθμό) και αμείβεται με το ιλιγγιώδες ποσό των 64,4 $ το μήνα !! Μισθός ανώτατου αξιωματικού (ταγματάρχη) 215£, κρατικού γιατρού 228$ (οι ιδιώτες μπορούν να βγάλουν ακόμα και 500$ !!!
Με 1000€ μπορεί κανείς να περάσει ένα μήνα βασιλικά (για τα επίπεδα της χώρας πάντα).
Αλλά ας αφήσουμε τις γενικότητες (όποιος ενδιαφέρεται ας ποστάρει συγκεκριμένες ερωτήσεις και θα απαντήσω) και ας πάμε στο ζητούμενο. Ντιεμπουσκες.
Συμβουλή η χώρα αντενδείκνυται για καρδιοπαθείς και μύωπες. Το τι κυκλοφορεί δεν περιγράφεται. Μιλάω ΠΑΝΤΑ για απλές κοπελίτσες  φοιτήτριες, πωλήτριες, κορίτσια της διπλανής πόρτας. Μέσα στην όπως και να το κάνουμε μίζερη και άχαρη πόλη βλέπεις να περπατάνε κάτι κοριτσάκια που σε κάνουν να αναθεωρήσεις κάθε ιδέα για το εστί "γυναίκα".
Και τις βλέπεις παντού. Την Κυριακή ήμουν στο νεκροταφείο (παραδοσιακό ρώσσικο έθιμο, κάθονται σε τραπεζάκια δίπλα στους τάφους τρώνε και πίνουν). Ε λοιπόν το τι μουνοθύελλα κυκλοφορούσε στις λάσπες και στους τάφους είναι πέραν πάσης περιγραφής.
Ας μη μιλήσω για τις (ελάχιστες και τριτοκοσμικές ντίσκο). Χίλιες φορές καλύτερα από το οποιοδήποτε ελληνικό στριπτιζάδικο. Αναλογία ανδρών - γυναικών τουλάχιστον 1 στις 4 (λείπουν στην Ουκρανία και σε άλλες χώρες για δουλειές και όσοι μένουν μπεκροπίνουν). Τα πράγματα όσον αφορά το σεξ είναι εξαιρετικά απλά. Πας σε ντίσκο. Βλέπεις απέναντι 5-6 κοπελίτσες να πίνουν και να χορεύουν ΜΟΝΕΣ. Κερνάς μια σαμπάνια (35 ρούβλια - 2,5 €).  Συστήνεσαι, χορεύεις και την επόμενη έχεις τουλάχιστον 5 τηλέφωνα να διαλέξεις. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΧΡΗΜΑΤΑ. Μια βολτούλα, ένα καλό γεύμα, μια βόλτα σε ένα χαϊ-κλασσάτο (για ΠΜΡ) μαγαζί και θα έχετε αξέχαστες βραδιές. Στο θέμα του σεξ είναι εξαιρετικά φιλελεύθερες και δεν μασάνε. Την πέφτετε στα ίσα και απαντάνε χωρίς πρόβλημα με ναι ή όχι. Αν πουν όχι (μάλλον απίθανο) δεν τρέχει τίποτα. Για μια απρόθυμη υπάρχουν 5 τουλάχιστον πρόθυμες.
Τώρα για το πληρωμένοι σεξ (για όσους θα ήθελαν να ασχοληθούν με το είδος για σιγουριά) η προχθεσινή μου βόλτα με κάτι εξαιρετικούς ΜΠΑΝΤΙΤ (θα σας εξηγήσει ο Δημητράκης τι σημαίνει η λέξη) με οδήγησε σε ΄κάποια απίθανα μέρη , με απίστευτες γυναίκες -που όμως δεν νομίζω ότι προσφέρονται για το απλό τουρίστα. Πάντως από αγγελία 2 κοπέλες, έρχονται στο χώρο σου για πλήρες πρόγραμμα με 250 ρούβλια (19 Ευρώ περίπου)η με 10 δολάρια η μία. Επίσκεψη σε ντόπιο μπουρδελάκι περίπου 8 δολάρια (στο ισόγειο προσφέρεται και μπόρς !!!).
Θα επανέλθω αναλυτικότερος και έτοιμος να απαντήσω στις όποιες ερωτήσεις σας.
Στο ενδιάμεσο αρχίστε να ξεσκονίζετε τα ρώσσικά σας, γιατί αν περιμένετε να μιλήσετε σε άλλη γλώσσα ...χάσατε.
- Δημητράκη αν όντως σε ενδιαφέρει μια επίσκεψη στείλε μου πμ να τα πούμε αναλυτικότερα. Θα ξαναπάω μάλλον τέλη Ιούνη (που θάχει και ζέστη και θα είναι η κόλαση).
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom