Νέα

Μητέρα πήγε τους 40χρονους γιους της στα δικαστήρια για να τους διώξει από το σπίτι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Rand0m1
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 316
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

srek7

Ανώτατος
Εγγρ.
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.598
Κριτικές
57
Like
16.314
Πόντοι
16.555
17860ε μόνο η εφορία του ναυτικού για το 2022 σου λέει κάτι? χωρίς να βάλω το νατ μέσα! Μην σου πω κ για τα μαγαζιά! κ ο άλλος θέλει να τα μοιραζόμαστε ! που εγώ πληρώνω σε εισφορές το χρόνο όσα βγάζει αυτός σε 10!
Καπετανιος σε LNG και εσυ?
 

Χύσε μέσα

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
273
Like
316
Πόντοι
21
Ποσο χρονο ηθελαν ολες αυτες οι εξτρα δουλειες; Και ποσα ρεπο ειχες;

Ρωταω γιατι για καποιον που καθεται σε ολη τη βαρδια, μπορει να ητανε και καλο λιγο ξεσκουριασμα. Τα εκανες εστω μια φορα και σε κακοφανηκε τοσο;

Όχι φίλε μου, έχεις δίκιο. Φυσικά και έκανα το πότισμα των φυτών. Μάλιστα μπήκα στον κόπο και έψαξα τι φύτα έχουμε και πόσο πότισμα θέλουν, γιατί έβλεπα ότι τα καταστρέφουμε με το πολύ νερό, ενημέρωσα την υπεύθυνη και της είπα ότι καλό θα ήταν να φέρουμε έναν γεωπόνο να τα δει και να μας/μου εξηγήσει πως να τα φροντίζουμε. Πήρα με δικά μου χρήματα λάστιχο από αυτά που είναι ελαφριά και έχουν διάφορες εξόδους αντί να έχω το κλασικό βαρύ λάστιχο.

Σκούπιζα όποτε έβλεπα χάλια τον χώρο, αλλά η οδηγία ήταν "όποιος τα βλέπει (να είναι χάλια) τα κάνει", που σημαίνει ότι οι υπόλοιποι έκαναν οτι δεν έβλεπαν ότι είναι βρώμικος ο χώρος και τα άφηναν στον επόμενο.

Φυσικά και βοηθάει αυτό στο να περάσει η βάρδια, δεν αντιδρούσα για αυτό!
Αντιδρούσα γιατί όπως είπα στα βλαμμένα από την πρώτη μέρα κιόλας!!! Από την πρώτη μέρα που μας είπαν για τα φυτά τους λέω.... αν το κάνουμε, αν πείτε ναι, θα σας ζητάνε και άλλα και άλλα. Στο τέλος θα καταλήξουμε να στρώνουμε και τα κρεβάτια εμείς αν θέλουν να γλυτώσουν τα χρήματα της καμαριέρας.
Μάντεψε ποιός είχε δίκιο :D: Και το έγραψα και παραπάνω, γιατί δεν μου τα ζητούσαν επίσημα, γραπτώς; Γιατί στη σύμβαση είμαι υπάλληλος υποδοχής, αν πάω στην επιθεώρηση εργασίας λογικά θα είχαν θέμα, και γιατί όπως είμαι τυπικός εγώ στα καθήκοντα μου, περιμένω να είναι και αυτοί στις υποχρεώσεις τους.
Αν μου έλεγαν ότι μπορώ να πηγαίνω σε κρεβάτι να κοιμάμαι δεν θα έφερνα αντίρρηση :confused:

Τέλος τελικά τα πορτοκάλια κατέληξαν ότι θα τα στύβει ο απογευματινός γιατί η μηχανή έκανε θόρυβο για βράδυ, και τα τραπέζια που ήθελαν να τα στρώνω εξήγησα ότι δεν έχει νόημα να τα στρώνει ο βραδινός 3,4,5 το πρωί όταν ο άλλος θα κατέβει για πρωινό στις 8 οπότε θα έχουν γεμίσει σκόνες (εξωτερικός χώρος).

Οπότε από τις 4 επιπλέον δουλειές, εγώ έκανα τις 2, οι υπόλοιποι τις άλλες 2 και μου ζήτησαν να παίρνω 10% από τις προμήθειες.... χαχα

ΥΓ. Τον πρώτο μήνα δουλειάς και σε αυτό τον χώρο, είχα πει ότι δεν θέλω προμήθειες, γιατι το θεωρούσα κλέψιμο από 40€ που είναι κέντρο - αεροδρόμιο εμείς με τα συνεργαζόμενα ταξί να τους παίρνουμε 50 και τα 10 να πηγαίνουν σε εμάς.
Αλλά όταν είδα ότι τον δεύτερο μήνα είχε πολλά ταξί που έβγαινε 100+ για τον κάθε υπάλληλο επιπλέον, αλλά και γιατί όπως είπα παραπάνω είχα χαλάσει αρκετά δικά μου χρήματα για πράγματα που χρειαζόμασταν στο ξενοδοχείο είπα ότι θέλω να παίρνω προμήθειες.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.309
Like
10.826
Πόντοι
3.556
Όχι φίλε μου, έχεις δίκιο. Φυσικά και έκανα το πότισμα των φυτών. Μάλιστα μπήκα στον κόπο και έψαξα τι φύτα έχουμε και πόσο πότισμα θέλουν, γιατί έβλεπα ότι τα καταστρέφουμε με το πολύ νερό, ενημέρωσα την υπεύθυνη και της είπα ότι καλό θα ήταν να φέρουμε έναν γεωπόνο να τα δει και να μας/μου εξηγήσει πως να τα φροντίζουμε. Πήρα με δικά μου χρήματα λάστιχο από αυτά που είναι ελαφριά και έχουν διάφορες εξόδους αντί να έχω το κλασικό βαρύ λάστιχο.

Σκούπιζα όποτε έβλεπα χάλια τον χώρο, αλλά η οδηγία ήταν "όποιος τα βλέπει (να είναι χάλια) τα κάνει", που σημαίνει ότι οι υπόλοιποι έκαναν οτι δεν έβλεπαν ότι είναι βρώμικος ο χώρος και τα άφηναν στον επόμενο.

Φυσικά και βοηθάει αυτό στο να περάσει η βάρδια, δεν αντιδρούσα για αυτό!
Αντιδρούσα γιατί όπως είπα στα βλαμμένα από την πρώτη μέρα κιόλας!!! Από την πρώτη μέρα που μας είπαν για τα φυτά τους λέω.... αν το κάνουμε, αν πείτε ναι, θα σας ζητάνε και άλλα και άλλα. Στο τέλος θα καταλήξουμε να στρώνουμε και τα κρεβάτια εμείς αν θέλουν να γλυτώσουν τα χρήματα της καμαριέρας.
Μάντεψε ποιός είχε δίκιο :D: Και το έγραψα και παραπάνω, γιατί δεν μου τα ζητούσαν επίσημα, γραπτώς; Γιατί στη σύμβαση είμαι υπάλληλος υποδοχής, αν πάω στην επιθεώρηση εργασίας λογικά θα είχαν θέμα, και γιατί όπως είμαι τυπικός εγώ στα καθήκοντα μου, περιμένω να είναι και αυτοί στις υποχρεώσεις τους.
Αν μου έλεγαν ότι μπορώ να πηγαίνω σε κρεβάτι να κοιμάμαι δεν θα έφερνα αντίρρηση :confused:

Τέλος τελικά τα πορτοκάλια κατέληξαν ότι θα τα στύβει ο απογευματινός γιατί η μηχανή έκανε θόρυβο για βράδυ, και τα τραπέζια που ήθελαν να τα στρώνω εξήγησα ότι δεν έχει νόημα να τα στρώνει ο βραδινός 3,4,5 το πρωί όταν ο άλλος θα κατέβει για πρωινό στις 8 οπότε θα έχουν γεμίσει σκόνες (εξωτερικός χώρος).

Οπότε από τις 4 επιπλέον δουλειές, εγώ έκανα τις 2, οι υπόλοιποι τις άλλες 2 και μου ζήτησαν να παίρνω 10% από τις προμήθειες.... χαχα

ΥΓ. Τον πρώτο μήνα δουλειάς και σε αυτό τον χώρο, είχα πει ότι δεν θέλω προμήθειες, γιατι το θεωρούσα κλέψιμο από 40€ που είναι κέντρο - αεροδρόμιο εμείς με τα συνεργαζόμενα ταξί να τους παίρνουμε 50 και τα 10 να πηγαίνουν σε εμάς.
Αλλά όταν είδα ότι τον δεύτερο μήνα είχε πολλά ταξί που έβγαινε 100+ για τον κάθε υπάλληλο επιπλέον, αλλά και γιατί όπως είπα παραπάνω είχα χαλάσει αρκετά δικά μου χρήματα για πράγματα που χρειαζόμασταν στο ξενοδοχείο είπα ότι θέλω να παίρνω προμήθειες.
Δεχομαι πως για τους δικους σου λογους, δε σου αρεσε η δουλεια. Ακομα και το οτι ειχες μια μικροκλικα απεναντι και ησουν μονος, ειναι λογος να μη σου αρεσει η δουλεια. Για τις συγκεκριμενες εργασιες, προσωπικα πιστευω πως ολες μαζι δεν ηταν κατι ιδιαιτερο, δεδομενου και οτι ολη νυχτα εισαι αραχτος. Επισης το χοτελ ηταν μικρο, οποτε ολες οι δουλειες λιγες (το πληθος των πορτοκαλιων, των τραπεζιων, κ.ο.κ.).
Τελος, για τις προμηθειες, το 10% ισως σου το ειπαν επειδη υπηρχε το ιστορικο του "δε θελω καθολου προμηθειες"

Αυτο που κυριως διαφωνω ειναι πως αφησες δουλεια χωρις να εχεις βρει την επομενη, που κατα γενικη ομολογια ειναι λαθος τακτικη στο θεμα εργασια και προσωπικη μου αποψη ειναι πως η δουλεια ηταν αρκετα καλη για αυτον τον μισθο. Δεν ειναι μονο το εισοδημα, αλλα οταν εχεις ηδη δουλεια η διαπραγματευτικη σου ισχυς στις διαδικασιες προσληψης ειναι πολλες ταξεις μεγεθους μεγαλυτερη. Στη θεση σου θα εψαχνα δουλεια τις πρωινες ωρες εχοντας ως χαρτι το οτι εχω ηδη δουλεια με 1100 ως διαπραγματευτικο ατου.

Εσυ ξερεις καλυτερα ομως τι θελεις και πως θα τα βγαλεις περα στο θεμα επιβιωσης, εμας δε μας πεφτει λογος ουτως η αλλως,

Καλη τυχη στην επομενη δουλεια!
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.309
Like
10.826
Πόντοι
3.556
Το σημερινο αρθρο του Στουπα ειναι σχετικο με το εν λογω νημα

 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.917
Κριτικές
1
Like
29.612
Πόντοι
8.006
Ωραια η μάνα....Ποιο μελος ειναι?
 

Χύσε μέσα

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
273
Like
316
Πόντοι
21
Το σημερινο αρθρο του Στουπα ειναι σχετικο με το εν λογω νημα



χμμμ αναφέρει και τους μετανάστες/πρόσφυγες... να μην αρχίσω για τις αγγελίες εδώ πέρα.... ΜΚΟ θέσεις | socialpolicy.gr

που με βάλανε και μάζευα χαρτιά λες και θα πάω για δημόσιο, και ενώ ήμουν ο μόνος για τη συγκεκριμένη θέση που έστειλα με απέρριψαν λέγοντας απορρίπτεται λόγω βαθμολογίας... lol ενώ η βαθμολογία από τα χαρτιά μόνο ήταν παραπάνω από ότι χρειάζονταν.

θα πάθετε πλάκα (βλέποντας της αγγελίες σε αυτήν τη σελίδα) πόσες μκο/ δομές για πρόσφυγες "ανηλικους" υπάρχουν που τους δίνουν τα βασικά + χαρτζιλίκι.

Οι αγγελίες εργασίες από την άλλη εδώ, από ότι καταλαβαίνω εγώ δηλαδή, είναι απλά σαν βιτρίνα, σαν "ξέπλυμα θέσεων εργασίας" :buck2: αφού παίρνουν πάντα δικούς τους/γνωστούς που εργάζονται ήδη εθελοντικά. Τεσπα.... κοιτάζω συχνά εκεί γιατί θα με ενδιέφερε να δούλευα αλλά κατάλαβα ότι δεν υπάρχει ελπίδα.
 

Χύσε μέσα

Μέλος
Εγγρ.
19 Οκτ 2023
Μηνύματα
273
Like
316
Πόντοι
21
Επίσης σχετικά με το άρθρο (σόρυ αν σας έπρηξα)
Το οικονομικό είναι το κυρίως πρόβλημα
αλλά μετά από αυτό είναι και οι Έλληνες γονείς (τούβλα) και το πως σε μεγαλώνουν

Θα αναφέρω παράδειγμα από τους δικούς μου γονείς, αλλά είμαι σίγουρος ότι έτσι κάνουν και οι περισσότεροι.
Όσο είσαι σπίτι: γκρίνια... σας ταΐζουμε, σας ποτίζουμε, 40χρ γαϊδούρια, υπάρχει ακρίβεια, δεν βλέπετε τι γίνεται;, Τι θα κάνετε όταν πεθάνουμε εμείς; κτλπ κτλπ
Όταν πιάσεις δουλειά: Πότε έχεις ρεπό; Πολύ μακριά πηγαίνεις. Κουράζεσαι. Δεν τρως καλά. Λίγα σου δίνουν. Δεν είναι δουλειά αυτή.

Γενικά θέλουν να σε ελέγχουν. Αυτό βλέπω.
Δεν σε αφήνουν να ανεξαρτητοποιηθείς, κάτι που θα έπρεπε να γίνεται στα 18-20, και το οποίο γίνεται σε όσους έχουν χρήματα, οπότε καταλήγουμε και πάλι στο ότι το οικονομικό είναι ο Νο 1 λόγος που κάποιος αναγκάζεται να μένει με τους γονείς μέχρι μεγάλη ηλικία.

Αυτό βέβαια συμβαίνει και διότι οι γονείς (μου/μας) ακριβώς γι' αυτό έκαναν παιδιά, για να τους φροντίζουν στα γεράματα, όταν πάθουν κανα εγκεφαλικό και μείνουν φυτά στο κρεβάτι.
Δεν έκαναν παιδιά γιατί ήθελαν/αγαπούσαν τα παιδιά γενικά. sad...
 

taxidiaris

Ανώτερος
Εγγρ.
10 Ιαν 2006
Μηνύματα
681
Κριτικές
20
Like
309
Πόντοι
5.785
Το σημερινο αρθρο του Στουπα ειναι σχετικο με το εν λογω νημα

Δυστυχως πολλοι εχουν επαναπαυθει με τα κουπονια κ πλεον οι τεμπεληδες αυξανονται με γεωμετρικη προοδο…
 

Markelos.

Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2019
Μηνύματα
552
Like
604
Πόντοι
86
Κάποτε οι τράπεζες δίνανε και στεγαστικά άβερτα, επέρνες ένα στεγαστικό και έμενες μόνος,στη Ρωσία πρέπει να έχεις ένα εισόδημα,εδώ ρώτησα για το πρόγραμμα σπίτι μου και μοι είπαν υποθήκη και μέχρι συγγενείς βάζεις
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.633
Like
2.657
Πόντοι
456
Αυτό ότι δίνουν επιδόματα μεγάλη παπατζα.για να παρεις επίδομα ανεργίας θες 4 χρόνια ένσημα.. Αυτο το Κέα μόνο γύφτοι το παίρνουν πρπεειν πρέπει να εχεις εισοδημα 1200 ευρώ τους 6 μήνες για να το παρεις. Μαλάκιες των δεξιών είναι ότι δίνουν επιδόματα. Εγώ δεν βρήκα κάποιο επίδομα που να δικεουμε ενώ δουλεύω με τον κατώτατο μισθο
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.011
Like
1.423
Πόντοι
216
Στα Εξάρχεια κάποιοι κάνουν μπίζνες με την αγορά ακινήτων. Τα στοιχεία δείχνουν ότι Κινέζοι, Τούρκοι, Γερμανοί, αλλά και πολίτες των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων είναι στην κορυφή της λίστας των αγοραστών.
Τελειωσαμε μαλακες χαχαχααχαχαχαχ
Σε καμία δεκαετία θα ψάχνουν Έλληνα στην Αθήνα με το κυάλι τύπε, όλοι θα ξεπουλήσουν και όπου φύγει φύγει :confused:
 

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Κριτικές
34
Like
4.323
Πόντοι
7.195
Ποιος νομος δεν υπαρχει?
Η αμοιβαια υποχρεωση διατροφης ανιοντων και κατιοντων?
Το αρθρο 1485 του Αστικου Κωδικα ειναι.

Υ.Γ. Στο αλλο φυσικα εχεις δικιο. Κάνουν χρυσες δουλειες τα....ντελιβερι καφε και συζηταμε αν στην χωρα υπαρχει φτωχεια και ανεχεια. Με ποια λογικη καποιος ζηταει ντελιβερι καφε?
δεν το ήξερα, πάντως είναι και τα επόμενα άρθρα, πρέπει να τεκμηριώνεται πρόβλημα, η τεμπελιά δεν αρκεί, βέβαια άμα αρχίσει ο γόνος τα ψυχολογικά άντε βγάλε άκρη...
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.633
Like
2.657
Πόντοι
456
Θεσσαλονίκη τα νοίκια είναι ακόμα φτηνα, αλλά εκεί δεν έχει δουλειές. Το ιδανικό για έναν εργένη ειναι να βρει δουλειά στο δημόσιο, σε ένα Δήμο που είναι και λίγες οι ώρες και να νοικιάσει Θεσσαλονίκη.. Ετσι και φτηνή ζωή θα έχει, και θα δουλεύει λίγο, και θα έχει χρονο να εξασκήσει το αγαπημένο άθλημα του καμακιου. Αθήνα είναι όλα πανάκριβα οι ρυθμοί ζωής πολύ γρήγοροι και οι γκομενες αγενεις
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.014
Like
15.590
Πόντοι
3.656
Θεσσαλονίκη τα νοίκια είναι ακόμα φτηνα, αλλά εκεί δεν έχει δουλειές. Το ιδανικό για έναν εργένη ειναι να βρει δουλειά στο δημόσιο, σε ένα Δήμο που είναι και λίγες οι ώρες και να νοικιάσει Θεσσαλονίκη.. Ετσι και φτηνή ζωή θα έχει, και θα δουλεύει λίγο, και θα έχει χρονο να εξασκήσει το αγαπημένο άθλημα του καμακιου. Αθήνα είναι όλα πανάκριβα οι ρυθμοί ζωής πολύ γρήγοροι και οι γκομενες αγενεις

Κεντρο όλα είναι πάνω απο 400.Φτηνά ίσως έχει τερμα δυτικά...τέρμα πάνω...τερμα ανατολικά.Που εκει θα είναι σαν να ζεις σε επαρχιακή πόλη
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.633
Like
2.657
Πόντοι
456
Κεντρο όλα είναι πάνω απο 400.Φτηνά ίσως έχει τερμα δυτικά...τέρμα πάνω...τερμα ανατολικά.Που εκει θα είναι σαν να ζεις σε επαρχιακή πόλη
Γιατί να μείνεις κέντρο? Θα νοικιάσεις δυτικά. Εύοσμο Κορδελιό είναι ακόμα φτηνα αν θες πιο μακρυά διαβατα σινδο βρίσκεις καί με 230.αμαξακι και πας κέντρο να χαζέψεις τα γκομενακια.δουλεια στο Δήμο 3 ωρες τη μέρα και ανεξαρτησία. Ειναι η πιο καλή λύση στο αγαμισταν αν θες να μείνεις μόνος σου. Αθήνα θα σου φευγουν όλα τα λεφτά στα νοικια
 

Αγγελική

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2020
Μηνύματα
303
Like
764
Πόντοι
81
40 αρης και με την μαμα και το μπαμπα σημαινει οτι είναι μεγα ναυαγιο.

Αλλα ετσι είναι , αντι να ανοιξουνε τα φτερα τους , καθονται στο σπιτι για να εχουν για πουτανες και να γραφουν κριτικες στο μπου οπως κανουν αρκετοι εδω μεσα.

Και μετα να παραπονιούνται κιόλας για τις ελλεινίδες που δεν τους θέλουν , για την πουτανα την κοινωνία κλπ......
ναι αλλά αμα παιρνει το βασικό μισθο και δεν μπορεί να ανταπεξελθει στα έξοδα του σπιτιου;
 

Αγγελική

Μέλος
Εγγρ.
16 Αυγ 2020
Μηνύματα
303
Like
764
Πόντοι
81
παιδια εσείς για πείτε αποψη; εσεις άμα είχατε σπιτι τα 40χρονα παιδιά σας σαν την εν λόγω κυρία στην Ιταλία,ανετα,θα τους δινατε χαρτζιλίκι ωστε να εχουν κάτι επιπλέον για τα προσωπικα τους έξοδα; καλα άμα δεν δουλευαν και βαριοντουσαν,σιγουρα όμως δεν θα σας άρεσε να τα είχατε σπιτι
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom