Νέα

Μητέρα πήγε τους 40χρονους γιους της στα δικαστήρια για να τους διώξει από το σπίτι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Rand0m1
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 316
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

REGGAS

Μέγας
Εγγρ.
2 Αυγ 2007
Μηνύματα
4.419
Like
13.678
Πόντοι
3.506
Ποτε δεν εχω χλευασει στη ζωη μου ατομο που προσπαθει και ας αποτυχει. Θεωρω την αποτυχια ως μεγαλο σχολειο, για να μην πω παρασημο
Η αποτυχια ειναι σκαλι προς την επιτυχια. Οποιος ανεβαινει εξπρες με το ασανσερ γινεται αλαζονας!
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.194
Like
1.083
Πόντοι
216
Τώρα για τα κολλήματα έχω το παράδειγμα της πρώην μου. Μέχρι τα 37 δούλευε ρεσεψιονίστ. Όταν κατάφερα και της έβγαλα από το μυαλό τις ηλίθιες κομμουνιστικές ιδέες έγινε επιχειρηματίας των ακινήτων.
Α ναι, ξεχάσαμε την ιδιαίτερη κατηγορία των πιθήκων που δεν κατάφεραν ούτε τα κορδόνια τους να δέσουν επειδή "η δουλειά είναι σκλαβιά" και "γαμιούνται τα αφεντικά".
Πραγματικά, κανένας οίκτος.

Και πώς της αφαίρεσες την κομμουνιστική θρησκοληψία;
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.193
Like
15.776
Πόντοι
3.656
Να μην εργαστεί για ένα χιλιάρικο, να φύγει εξωτερικό. Ή να κάτσει στον καφενέ να βρίζει την πουτάνα την κοινωνία που δεν αναγνωρίζουν την αξία του να τον πληρώνουν ένα τάλιρο το μήνα.

Άλλη καραμέλα κι αυτή...Να φύγουν εξωτερικό...

Δεν μπορούν να αφήσουν όλοι τη ζωή τους,τις οικογένειες τους και να φύγουν έτσι εύκολα
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.398
Κριτικές
10
Like
2.823
Πόντοι
3.385
Άλλη καραμέλα κι αυτή...Να φύγουν εξωτερικό...

Δεν μπορούν να αφήσουν όλοι τη ζωή τους,τις οικογένειες τους και να φύγουν έτσι εύκολα
ΟΚ καραμέλα και αυτό. Άρα τι πρέπει να γίνει; να βρίζει την κοινωνία; να κάνει διαδηλώσεις για να αυξηθούν οι μισθοί;
Το παρολί είναι ωραίο. Λύσεις έχεις να προτείνεις;
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.735
Like
2.784
Πόντοι
456
ΟΚ καραμέλα και αυτό. Άρα τι πρέπει να γίνει; να βρίζει την κοινωνία; να κάνει διαδηλώσεις για να αυξηθούν οι μισθοί;
Το παρολί είναι ωραίο. Λύσεις έχεις να προτείνεις;
Μπορούν να φορολογησούν τους πλούσιους, όσοι βγάζουν πάνω από 2χιλιαρικα το μήνα να τα σκάνε χοντρά στο κρατος και με αυτά τα λεφτά να σε πληρώνουν επίδομα ενοικίου,αν είσαι φτωχός και θες να μείνεις μόνος σου. Λύσεις υπάρχουν.. Αλλά πρέπει να πληρώσουν οι πλούσιοι. Ελλάδα όλοι οι πλούσιοι φοροδιαφευγουν. Πως να κάνει το κράτος κοινωνική πολιτική?
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.398
Κριτικές
10
Like
2.823
Πόντοι
3.385
Μπορούν να φορολογησούν τους πλούσιους, όσοι βγάζουν πάνω από 2χιλιαρικα το μήνα να τα σκάνε χοντρά στο κρατος και με αυτά τα λεφτά να σε πληρώνουν επίδομα ενοικίου,αν είσαι φτωχός και θες να μείνεις μόνος σου. Λύσεις υπάρχουν.. Αλλά πρέπει να πληρώσουν οι πλούσιοι. Ελλάδα όλοι οι πλούσιοι φοροδιαφευγουν. Πως να κάνει το κράτος κοινωνική πολιτική?
Μπορείς να πας να ζήσεις στην Κούβα ή στη Βόρεια Κορέα και θα ζήσεις το σοσιαλιστικό παράδεισο που ονειρεύεσαι.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.074
Κριτικές
62
Like
40.598
Πόντοι
8.530
Είσαι σωστός. Καλώς ή κακώς ο "Μητσοτάκη Γαμιέσαι" έφερε μια μικρή σταθερότητα σε σχέση με τον προηγούμενο ανεκδιήγητο και αγράμματο καραγκιόζη. Υπάρχει μια σχετική ανάπτυξη. Το πόση είναι αυτή δεν το ξέρω αλλά υπάρχει. Και σε συνδυασμό με το AirBnB που έφερε μια τρομακτική αλλαγή στον τουρισμό βλέπουμε τα ενοίκια που πάνε στο θεό. Σίγουρα υπάρχουν μαλάκες που ζητάνε χιλιάρικα για τρώγλες. Αλλά αυτοί είναι ελάχιστοι και υπήρχαν πάντα. Οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες είναι λογικοί. ΟΚ μπορεί να χρεώνουν υψηλά αλλά όχι τις υπερβολές που διαβάζουμε. Κανένας λογικός άνθρωπος που έχει μια εκμεταλλεύσιμη ιδιοκτησία δεν την έχει να κάθεται. Θα τη νοικιάσει ώστε να έχει το έξτρα εισόδημα.



Πολλοί, πάρα πολλοί. Τι ακριβώς τους λείπει; Πιο κέντρο δεν υπάρχει. Άπειρα μαγαζιά σε απόσταση 500 μέτρων και πολύ λέω. Τι άλλο να ζητήσεις;

Να μείνεις που; Σε άλλες περιοχές που θες μια ώρα ταξίδι για το κέντρο; Ή που το πιο high μαγαζί είναι το καφενείο του κυρ Μπάμπη από τη δεκαετία του '70;

Εγώ που είμαι από επαρχία σιχαίνομαι την Αθήνα γι' αυτό το λόγο. Διότι θέλω 2 μέρες για να κάνω 5 απλά πράγματα. Οπότε αν χρειαζόταν ποτέ να μείνω κάτω θα το σκεφτόμουν ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ.
Να υποθέσω ότι θα προτιμούσες Θεσσαλονίκη;
 

Black Panther91

Ανώτερος
Εγγρ.
18 Ιαν 2017
Μηνύματα
3.585
Κριτικές
3
Like
27.817
Πόντοι
6.186
Δεν υφίσταται το παραμύθι είναι κλειστά τα σπίτια παιδιά! Ειδικά Αθήνα. Μη το ξαναπειτε αυτό. Είναι το πιο άστοχο. Είναι αυξημένη η ζήτηση πάρα πολύ. Συσσωρεύτηκε όλη η Ελλάδα στην Αθήνα, η τουριστική ατζέντα που εφαρμόστηκε φέρνει κόσμο όλο το χρόνο και το air bnb έχει καταπιεί τα μισά σπίτια στο κέντρο. Επίσης σε αρκετά σπίτια επέστρεψαν πίσω οι ιδιοκτήτες. Το κέντρο καθάρισε πολύ κι ενώ ήταν ήδη πιεσμένα τα πράγματα, η ζήτηση εκτοξεύτηκε. Τα Εξάρχεια πχ πάντα ήταν ΧΟΤ περιοχή. Ανέκαθεν. Πλέον Εξάρχεια θέλουν να μείνουν όλες οι κοπέλες ανεξαρτήτως του στυλ που είναι. Παλιότερα κυρίως φοιτήτριες και σκληροπυρηνικες αναρχικές εμένα. Τώρα έχει ζήτηση πραγματικά από όλους και όχι συγκεκριμένη μερίδα. Ίσα ίσα μέχρι και τα υπόγεια εκμεταλλεύτηκαν. Ποια κλειστά; θα σωθεί η κατάσταση με 100 κλειστά σπίτια; που δεν είναι και τόσα.
επειδή έγινε αυτό στην αθηνα πολλοί αθηναιοι που δούλευαν ΒΠ η κ σε βιομηχανικές ζώνες έψαξαν σπίτια στην επαρχεία ως επακόλουθο να θες 500-700ε για ένα 3αρι στη Χαλκίδα. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με το ότι οι Έλληνες δεν φεύγουμε εύκολα από την πατρική εστία!
 

srek7

Ανώτατος
Εγγρ.
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.602
Κριτικές
57
Like
16.338
Πόντοι
16.555
Νομίζω γίνεται το εξής λάθος στη συλλογιστική: Κάποιοι παίρνουν το ποσοστό των τεμπέληδων/βολεμένων και το ανάγουν στο σύνολο και κάποιοι άλλοι παίρνουν το ποσοστό των βυσμάτων/τυχερών και το ανάγουν στο σύνολο.

Οι τεμπέληδες αυτονόητα έμειναν να φέρνουν τους καφέδες και να τους πλένει τα σώβρακα η μανούλα τους και δεν λυπάμαι κανέναν τους. Τα βύσματα αυτονόητα θα πρέπει να το αντιμετωπίζονται σαν λαθρεπιβάτες της κοινωνίας. Το "εσύ βούλωστο" είναι μια τίμια απάντηση.

Το πρόβλημα ξεκινάει σε όποιον έμεινε να βγάζει τρεις κι εξήντα γιατί του έκοψαν τη πρόσβαση στην εκπαίδευση, γιατί πληρώνει χρέη και αμαρτίες γονέων, γιατί μεγάλωσε με αδιάγνωστα ψυχικά θέματα και πολλά άλλα.
Και όχι, στους τελευταίους δεν περιλαμβάνονται οι "εγώ δεν μπορώ ρε παιδί μου να διαβάσω/δεν γούσταρα το σχολείο/εγω ήθελα "άλλα" πράγματα (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό)".

Ειδικά όσους μπορούσαν νοητικά να εξελιχθούν, αλλά επειδή ήταν πιο εύκολο, επέλεξαν να γυρνάνε με τα μηχανάκια και να πίνουν μπάφους μέχρι τα 30, όχι απλά δεν τους λυπάμαι, αλλά δείχνουν σαν έντομα στα μάτια μου όταν τους βλέπω να δουλεύουν σεκιούριτι όρθιοι για 12 ώρες ή μου φέρνουν τα πιτόγυρα με το μηχανάκι.
Σαν και αυτους που αναφερεις εχει παρα πολλους εδω μέσα.
 

Black Panther91

Ανώτερος
Εγγρ.
18 Ιαν 2017
Μηνύματα
3.585
Κριτικές
3
Like
27.817
Πόντοι
6.186
Μπορούν να φορολογησούν τους πλούσιους, όσοι βγάζουν πάνω από 2χιλιαρικα το μήνα να τα σκάνε χοντρά στο κρατος και με αυτά τα λεφτά να σε πληρώνουν επίδομα ενοικίου,αν είσαι φτωχός και θες να μείνεις μόνος σου. Λύσεις υπάρχουν.. Αλλά πρέπει να πληρώσουν οι πλούσιοι. Ελλάδα όλοι οι πλούσιοι φοροδιαφευγουν. Πως να κάνει το κράτος κοινωνική πολιτική?
Τι λε ρε μεγάλε γιατί μαζί τα βγάζουμε για να τα φάμε κ μαζί?
Ρωτάς πως τα καταφέρνει ο καθένας από εμάς να βγάζει τα βγάζει κ τι θυσίες έχει κάνει?
Όλοι οι αποτυχημένοι αντί να σηκωθούν από τον καναπέ κ να πάνε να βελτιώσουν την ζωή τους κοιτάνε να βάλουν το χέρι τους στην τσέπη του άλλου!
 

emperor13

Μέλος
Εγγρ.
29 Μαρ 2018
Μηνύματα
2.736
Like
703
Πόντοι
96
ΟΚ καραμέλα και αυτό. Άρα τι πρέπει να γίνει; να βρίζει την κοινωνία; να κάνει διαδηλώσεις για να αυξηθούν οι μισθοί;
Το παρολί είναι ωραίο. Λύσεις έχεις να προτείνεις;
να γινει επανασταση ρε τροτσκες:rockon::rockon::rockon:
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
3.989
Like
3.271
Πόντοι
1.706
Α ναι, ξεχάσαμε την ιδιαίτερη κατηγορία των πιθήκων που δεν κατάφεραν ούτε τα κορδόνια τους να δέσουν επειδή "η δουλειά είναι σκλαβιά" και "γαμιούνται τα αφεντικά".
Πραγματικά, κανένας οίκτος.

Και πώς της αφαίρεσες την κομμουνιστική θρησκοληψία;
Αυτή ήταν έτσι λόγω ανατροφής, δηλ από κομμουνιστική σκληροπυρηνική οικογένεια.

Αφού ταλαιπωρήθηκε επί χρόνια δουλεύοντας ρεσεψιονίστ σε διάφορες πόλεις, τελικά κατέληξε στην Ανδόρρα σε ένα λουξ ξενοδοχείο και δεν το κούναγε, γιατί πέρναγε καλά. Επειδή μου άρεσε και ήθελα να την κατεβάσω στο Montpellier (όπου μένω) έπρεπε να βρω ένα πολύ καλό επιχείρημα και της είπα ότι λόγω ηλικίας κάποια στιγμή θα την αντικαθιστούσαν και καλύτερα να έχει κάποιο δικό της τουριστικό ακίνητο για να μη γυρίζει από δω κι από κει.

Επειδή είμαι στα ακίνητα της πρότεινα ένα προτζεκτ για hostel κι αρχίσαμε να το δουλεύουμε μαζί. Έμαθε να δουλεύει επιχειρηματικά πλέον κι όχι υπαλληλικά κι όταν άρχισε να έρχεται το χρήμα, συνειδητοποίησε ότι δεν είχε στραγγαλίσει κανέναν εργάτη για να το αποκτήσει.

Μετά οι δρόμοι μας άρχισαν να απομακρύνονται γιατί αυτή πήρε αέρα κι ήθελε να γίνει βασίλισσα των ακινήτων, ενώ εγώ ήθελα να αποσυρθώ. Τώρα επιχειρεί στην Ουγγαρία.
 

foobar

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Ιαν 2010
Μηνύματα
860
Like
1.324
Πόντοι
206
Να υποθέσω ότι θα προτιμούσες Θεσσαλονίκη;

Γενικά οι Ελληνικές πόλεις είναι άσχημες. Όχι ότι εδώ που μένω είναι όμορφα αλλά έχω το πλεονέκτημα να είμαι σε 10' παραλία και σε 20' βουνό. Οπότε ΔΕΝ με νοιάζει και τόσο πολύ. Το καλοκαιράκι κάνω τα μπανάκια μου ή παίρνω τα βουνά για δροσιά στην ίδια ώρα που κάποιοι θέλουν να παρκάρουν γύρω από το σπίτι τους. Εννοείται πως η δουλειά μου είναι λιγότερο από 5' με τα πόδια. Το χειμώνα με τα αγροτικά πάω το πρωί τους εργάτες στο κτήμα, πάω γραφείο και στις 14:30 φεύγω για να πάω να τους πάρω. Στις 15:00 - 15:10 είμαι ήδη πίσω στο γραφείο για να κλείσω τη μέρα μου. Αυτό δεν το αλλάζω.

Το μόνο που μου λείπει είναι λίγο η ποιότητα και η ποικιλία στα μαγαζιά. Πχ έχω βαρεθεί τα ίδια σουβλάκια και τις πίτσες. Όπως και τα ίδια μαγαζιά. Σε μια μεγάλη πόλη τουλάχιστον έχεις καμιά εικοσαριά διαφορετικά μαγαζιά στην περιοχή σου να διαλέξεις διαφορετικές γεύσεις. Και δεν αναφέρομαι καν σε κινέζικα ή ινδικά κτλ. Απλά πιτόγυρα. Το ίδιο και με τις καφετέριες. Αλλά είναι αυτό που λέμε "trade off". Δε με χαλάει στην καθημερινότητα μου αλλά κάποια ΣΚ.

Τα ενοίκια και εδώ στο θεό αναλογικά με τον πληθυσμό. Μάλιστα υπάρχει και η εξής ΜΑΛΑΚΙΑ. Επειδή η παραλία είναι στο 10' πολλοί βλάκες πάνε εκεί. Και τους λέω βλάκες γιατί. Διότι τα ενοίκια είναι πιο ακριβά εκεί και δεύτερον οι περισσότερες δουλειές είναι εδώ που μένω. Σαν αποτέλεσμα είναι να χαλάνε πολύ περισσότερα το μήνα λόγω ενοικίου και καυσίμων. Τα παιδιά αυτής της πόλης μένουν μαζί με τους γονείς τους σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό σε σχέση με τους δικούς μας που δεν έχουν τα παραπάνω έξοδα. Και αυτό το έχω συζητήσει με αρκετούς που εδώ είναι πολύ πιο άνετοι. Μόνο και μόνο τα 200€ διαφορά το μήνα είναι ένα φροντιστήριο για το παιδί και διόλου ευκαταφρόνητο ποσό.
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
32.074
Κριτικές
62
Like
40.598
Πόντοι
8.530
Γενικά οι Ελληνικές πόλεις είναι άσχημες. Όχι ότι εδώ που μένω είναι όμορφα αλλά έχω το πλεονέκτημα να είμαι σε 10' παραλία και σε 20' βουνό. Οπότε ΔΕΝ με νοιάζει και τόσο πολύ. Το καλοκαιράκι κάνω τα μπανάκια μου ή παίρνω τα βουνά για δροσιά στην ίδια ώρα που κάποιοι θέλουν να παρκάρουν γύρω από το σπίτι τους. Εννοείται πως η δουλειά μου είναι λιγότερο από 5' με τα πόδια. Το χειμώνα με τα αγροτικά πάω το πρωί τους εργάτες στο κτήμα, πάω γραφείο και στις 14:30 φεύγω για να πάω να τους πάρω. Στις 15:00 - 15:10 είμαι ήδη πίσω στο γραφείο για να κλείσω τη μέρα μου. Αυτό δεν το αλλάζω.

Το μόνο που μου λείπει είναι λίγο η ποιότητα και η ποικιλία στα μαγαζιά. Πχ έχω βαρεθεί τα ίδια σουβλάκια και τις πίτσες. Όπως και τα ίδια μαγαζιά. Σε μια μεγάλη πόλη τουλάχιστον έχεις καμιά εικοσαριά διαφορετικά μαγαζιά στην περιοχή σου να διαλέξεις διαφορετικές γεύσεις. Και δεν αναφέρομαι καν σε κινέζικα ή ινδικά κτλ. Απλά πιτόγυρα. Το ίδιο και με τις καφετέριες. Αλλά είναι αυτό που λέμε "trade off". Δε με χαλάει στην καθημερινότητα μου αλλά κάποια ΣΚ.

Τα ενοίκια και εδώ στο θεό αναλογικά με τον πληθυσμό. Μάλιστα υπάρχει και η εξής ΜΑΛΑΚΙΑ. Επειδή η παραλία είναι στο 10' πολλοί βλάκες πάνε εκεί. Και τους λέω βλάκες γιατί. Διότι τα ενοίκια είναι πιο ακριβά εκεί και δεύτερον οι περισσότερες δουλειές είναι εδώ που μένω. Σαν αποτέλεσμα είναι να χαλάνε πολύ περισσότερα το μήνα λόγω ενοικίου και καυσίμων. Τα παιδιά αυτής της πόλης μένουν μαζί με τους γονείς τους σε πολύ μεγαλύτερο ποσοστό σε σχέση με τους δικούς μας που δεν έχουν τα παραπάνω έξοδα. Και αυτό το έχω συζητήσει με αρκετούς που εδώ είναι πολύ πιο άνετοι. Μόνο και μόνο τα 200€ διαφορά το μήνα είναι ένα φροντιστήριο για το παιδί και διόλου ευκαταφρόνητο ποσό.
Aν περιμένεις μεγάλες οάσεις πράσινου σε ελληνική πόλη...άστο καλύτερα.
Συμβιβασου με μια πλατεία και τα ( λίγα η πολλά) δέντρα της.
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.158
Κριτικές
2
Like
1.747
Πόντοι
216
Μπορούν να φορολογησούν τους πλούσιους, όσοι βγάζουν πάνω από 2χιλιαρικα το μήνα να τα σκάνε χοντρά στο κρατος και με αυτά τα λεφτά να σε πληρώνουν επίδομα ενοικίου,αν είσαι φτωχός και θες να μείνεις μόνος σου. Λύσεις υπάρχουν.. Αλλά πρέπει να πληρώσουν οι πλούσιοι. Ελλάδα όλοι οι πλούσιοι φοροδιαφευγουν. Πως να κάνει το κράτος κοινωνική πολιτική?
Mάλιστα. Στη θεωρία, ωραίο είναι, αλλά στην πράξη, αλλάζουν τα κόζια και μάλιστα πολύ και όχι προς το καλύτερο.
Αρχικά, να σκεφτούμε λίγο τι θα συμβεί, αν, σε ένα υποθετικό σενάριο, ισχύσει ποτέ αυτή η στυγνή φορολόγηση σε όποιον έχει πάνω απο 2 χιλιάρικα εισόδημα.
Πρώτον, όλοι οι πραγματικά μεγάλοι, θα την κάνουν για φορολογικούς παραδείσους, έχοντας στείλει εν μία νυκτί όλα τους τα κεφάλαια σε offshore εταιρείες και τράπεζες. Αυτομάτως θα χαθεί ένα σημαντικό μερίδιο των πιθανών εσόδων που θα μοιράζονταν στους χαμηλοεισοδηματίες και μια σειρά απο ανέργους, απο όσους κολοσσούς κλείσουν ξαφνικά.
Δεύτερον, όσοι δεν έχουν τη δυνατότητα να την κάνουν, θα βαρέσουν κανόνι και θα κυρήξουν πτώχευση. Δικηγόρους και λογιστές έχουν, θα βρούν τον τρόπο να το κάνουν. Γιατί να τους σκίζουν στη φορολογία, και να μην απολαμβάνουν τα γενναία επιδόματα, θυσιάζοντας ελάχιστα απο τις ανέσεις τους; Θα βάλουμε και ένα δεύτερο, ακόμα μεγαλύτερο, κύμα ανεργίας, μιας και οι περισσότεροι εργοδότες στη χώρα ανήκουν σε αυτή τη δεύτερη κατηγορία, και ο κύριος όγκος των κεφαλαίων κοινωνικών επιδομάτων, απλά δεν θα υπάρχει.
Το αποτέλεσμα; Μια κατάσταση δραματικά χειρότερη απο την χειρότερη σημερινή πραγματικότητα.
 

Iso14

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2012
Μηνύματα
4.353
Κριτικές
8
Like
2.974
Πόντοι
456
Με 700 ευρω δεν μπορεις να ζήσεις , ωστόσο γιατι να βγαζεις τοσα στα 40φευγα. Διότι εχεις μίνιμουμ ευθυνη, καμία ειδηκευση και ο πακος το κανει , τόσο δύσκολο, διότι κοιτας το ρολοι πότε να φύγεις να πας να δεις τον Ολυμπιακο ή την αθλια μπακουρο παλιοπαρεα που σαπίζετε παρεα , κλαιγοντας την μοιρα σας.

Εγω ουτε στην Ελλαδα δεν δούλεψα για 700 αλλα τι περιμενεις απο ανθρώπους που δεν εχουν καθόλου αυτοεκτιμηση.
Και σιγά τη μπάλα που θα δει με γαυρο:grin:
 

Black Panther91

Ανώτερος
Εγγρ.
18 Ιαν 2017
Μηνύματα
3.585
Κριτικές
3
Like
27.817
Πόντοι
6.186
Mάλιστα. Στη θεωρία, ωραίο είναι, αλλά στην πράξη, αλλάζουν τα κόζια και μάλιστα πολύ και όχι προς το καλύτερο.
Αρχικά, να σκεφτούμε λίγο τι θα συμβεί, αν, σε ένα υποθετικό σενάριο, ισχύσει ποτέ αυτή η στυγνή φορολόγηση σε όποιον έχει πάνω απο 2 χιλιάρικα εισόδημα.
Πρώτον, όλοι οι πραγματικά μεγάλοι, θα την κάνουν για φορολογικούς παραδείσους, έχοντας στείλει εν μία νυκτί όλα τους τα κεφάλαια σε offshore εταιρείες και τράπεζες. Αυτομάτως θα χαθεί ένα σημαντικό μερίδιο των πιθανών εσόδων που θα μοιράζονταν στους χαμηλοεισοδηματίες και μια σειρά απο ανέργους, απο όσους κολοσσούς κλείσουν ξαφνικά.
Δεύτερον, όσοι δεν έχουν τη δυνατότητα να την κάνουν, θα βαρέσουν κανόνι και θα κυρήξουν πτώχευση. Δικηγόρους και λογιστές έχουν, θα βρούν τον τρόπο να το κάνουν. Γιατί να τους σκίζουν στη φορολογία, και να μην απολαμβάνουν τα γενναία επιδόματα, θυσιάζοντας ελάχιστα απο τις ανέσεις τους; Θα βάλουμε και ένα δεύτερο, ακόμα μεγαλύτερο, κύμα ανεργίας, μιας και οι περισσότεροι εργοδότες στη χώρα ανήκουν σε αυτή τη δεύτερη κατηγορία, και ο κύριος όγκος των κεφαλαίων κοινωνικών επιδομάτων, απλά δεν θα υπάρχει.
Το αποτέλεσμα; Μια κατάσταση δραματικά χειρότερη απο την χειρότερη σημερινή πραγματικότητα.
Αυτό που θεωρείτε τα 2000ε πλούσιους με ξεπερνάει! βγάζω πολλά παραπάνω το μήνα κ με θεωρώ μεσαία τάξη! Για να θεωρήσω εγώ κάποιον πλούσιο τα 2000ε θα πρέπει να τα βγάζει την μέρα!
 

Man-With-No-Name

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
18 Μαΐ 2011
Μηνύματα
2.158
Κριτικές
2
Like
1.747
Πόντοι
216
Αυτό που θεωρείτε τα 2000ε πλούσιους με ξεπερνάει! βγάζω πολλά παραπάνω το μήνα κ με θεωρώ μεσαία τάξη! Για να θεωρήσω εγώ κάποιον πλούσιο τα 2000ε θα πρέπει να τα βγάζει την μέρα!
Μωρέ εσύ καλά τα λές, αλλά δεν ήταν δική μου δημιουργία τα 2 χιλιάρικα σαν σημείο πλούτου. Εγώ απλά απάντησα σε ότι είχε γράψει ο άλλος συναγωνιστής
 

Easy Rider

Μέγας
Εγγρ.
4 Νοε 2020
Μηνύματα
6.925
Κριτικές
18
Like
15.728
Πόντοι
4.546
Αυτό που θεωρείτε τα 2000ε πλούσιους με ξεπερνάει! βγάζω πολλά παραπάνω το μήνα κ με θεωρώ μεσαία τάξη! Για να θεωρήσω εγώ κάποιον πλούσιο τα 2000ε θα πρέπει να τα βγάζει την μέρα!
Αφού συνομιλούμε με αρκετά ΑΕΡΓΑ και τεμπελικα ναυάγια εδώ μέσα, μην σου φαίνεται περίεργο να θεωρούν Κροισο τον τύπο με το διχιλιαρο τον μήνα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom