Νέα

Μητέρα πήγε τους 40χρονους γιους της στα δικαστήρια για να τους διώξει από το σπίτι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Rand0m1
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 316
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.454
Κριτικές
10
Like
3.003
Πόντοι
3.385
Εγώ ξέρω ότι αυτοί που μιλάνε και κουνάνε το δάχτυλο σε άλλους είναι κυρίως ΟΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ

Που βρήκαν έτοιμα ή είχαν έναν μπάρμπα χωμένο σε πασοκ-νδ και βολεψαν τις κωλάρες τους.

Σορυ αλλά μαλακίες που λένε κάποιοι...'εγώ απ'τα 18 ζω μόνος'...δεν τις καταπίνω αμάσητες

Οι πιο πολλοί δήθεν 'πετυχημένοι' γύρω μας,σε μεγάλο ποσοστό είναι ΒΥΣΜΑΤΟΥΧΟΙ
Και εγώ βλέπω γύρω μου ότι αυτοί που κλαίγονται κατά βάση είναι όσοι δεν έχουν κουνήσει ποτέ τον κώλο τους για να προσπαθήσουν για κάτι.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.029
Πόντοι
3.556
Εγώ ξέρω ότι αυτοί που μιλάνε και κουνάνε το δάχτυλο σε άλλους είναι κυρίως ΟΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ

Που βρήκαν έτοιμα ή είχαν έναν μπάρμπα χωμένο σε πασοκ-νδ και βολεψαν τις κωλάρες τους.

Σορυ αλλά μαλακίες που λένε κάποιοι...'εγώ απ'τα 18 ζω μόνος'...δεν τις καταπίνω αμάσητες

Οι πιο πολλοί δήθεν 'πετυχημένοι' γύρω μας,σε μεγάλο ποσοστό είναι ΒΥΣΜΑΤΟΥΧΟΙ

Ναι αλλα υπαρχουν και οι αλλοι, που δεν τα βρηκαν ετοιμα. Λιγοτεροι, αλλα υπαρχουν.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.580
Like
16.313
Πόντοι
3.656
Και εγώ βλέπω γύρω μου ότι αυτοί που κλαίγονται κατά βάση είναι όσοι δεν έχουν κουνήσει ποτέ τον κώλο τους για να προσπαθήσουν για κάτι.

Και οι ίδιοι δεν τον έχουν κουνήσει...και λένε αλλά ντ'άλλων
 

Morgan_F

Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2010
Μηνύματα
426
Like
686
Πόντοι
81
H αλήθεια είναι κάπου στη μέση, για εμένα
Σίγουρα τα οικονομικά της χώρας και οι μισθοί είναι άθλιοι.
Σίγουρα πολλές δουλειές είναι της πλάκας και χωρίς προοπτική.
Αυτά είναι καταλυτικά για το θέμα που συζητάμε, μην γελιόμαστε. Ειδικά τα 2-3 τελευταία χρόνια, η ακρίβεια είναι πρωτόγνωρη σε όλα τα είδη ανάγκης.
Σίγουρα όμως δεν έχουμε την κουλτούρα κάποιων άλλων χωρών να φεύγουμε από την πατρική στέγη. Με πιο απλά λόγια, και καλύτερα να ήταν τα οικονομικά δεν θα είμασταν και Σκανδιναβία στον τομέα αυτό.

ΥΓ. Βέβαια, για να ευθυμήσουμε και λίγο, όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν για τα μέλη του bou , που από τα 16 τους είναι όλοι ανεξάρτητοι με υψηλούς μισθούς , σκληραγωγημένοι στις κακουχίες, μένουν μόνοι τους χωρίς καμία βοήθεια από γονείς και μάλιστα πληρώνουν και από 2-3 γυναίκες για να φροντίζουν τα γερόντια :P
 

srek7

Ανώτατος
Εγγρ.
25 Αυγ 2008
Μηνύματα
2.679
Κριτικές
59
Like
16.621
Πόντοι
16.555
Εδω εισαστε

 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.204
Like
4.122
Πόντοι
456
Ρε τύποι λογικό δεν είναι και ένα ποσοστό ατόμων που δεν είχε ποτέ τίποτα να την δει αλλιώς. Δεν είναι όπως νομίζετε αρκετοί.
Αν έχεις μεγαλώσει κιόλας σε διαλυμένο σπίτι, πάμφτωχος, με άρρωστα άτομα, σε κακή γειτονιά δεν θέλει πολύ να πάρεις λάθος μονοπάτι και να είσαι στο περιθώριο συνειδητοποιημένα. Απ΄το σχολείο τα βλέπεις και τα νιώθεις. Ο γιος πχ του εφοριακού έχει τα καλύτερα ρούχα, πάει στις εκδρομές, τον κάνουν όλοι παρέα. Το βράδυ στην πλατεία έχει όλες τις μαλακίες για τα χόμπυ του, κερδίζει τις εντυπώσεις. Αργότερα φοιτητής έχει άπειρες γκόμενες, τον θέλουν όλοι στην παρέα, έχει άφθνο φαγητό και μένει σε άνετο σπίτι. Κι αυτός είναι που θα σκάσει χαμογελαστός και φρέσκος και θα πάρει και την δουλειά μεθαύριο όταν τελειώσει το έργο. Κι εσύ να σαι στο περιθώριο. Απο το σχολείο να τρως σκατά. Φοιτητής δεν το συζητάω. Ολομόναχος να βγάλεις όλα τα χρόνια. Τέτοια άτομα που προκόβουν φτιάχνουν και δικό τους κόσμο στο κεφάλι τους που είναι και προσιτός στο κόσμο των εταιρειών και του ισχυρού γενικότερα κι έτσι οι δρόμοι προς πιο ψηλά επίπεδα είναι ανοιχτοι. Είναι νόμος ότι όσο γλύφεις και όσο πιο βρώμικος είσαι τόσο εξασφαλίζεις ένα καλύτερο αύριο για σένα και τα παιδιά σου. Όλοι τα τρώνε και από παντού έχοντας φτιαχτεί οι κατάλληλες συντεχνίες. Είναι μέχρι να βρεις κι εσύ λούκι να χωθείς με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο, κι αν δεν τον βρεις να γίνεις και άτιμος. Λεφτά ένας στους 10 φτιάχνει τίμια. Όταν λέμε λεφτά λέμε για τεράστιες περιουσίες από το 0. Αλλιώς βρωμάς. Δημόσιος υπάλληλος και να έχεις 15 διαμερίσματα κάτι βρωμάει όπως και να χει. Ένας που δεν έχει τίποτα εννοείται θα παλεύει αλλά και οι αντοχές στερεύουν. Ο ξεκούραστος κι ο βολεμένος θα ναι παντα φρέσκος στο νου να αδράτει κάθε ευκαιρία που προκύπτει στο δρόμο, αφού έτσι κι αλλιώς παίζει μπάλα σε άλλα επίπεδα.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.029
Πόντοι
3.556
Ρε τύποι λογικό δεν είναι και ένα ποσοστό ατόμων που δεν είχε ποτέ τίποτα να την δει αλλιώς. Δεν είναι όπως νομίζετε αρκετοί.
Αν έχεις μεγαλώσει κιόλας σε διαλυμένο σπίτι, πάμφτωχος, με άρρωστα άτομα, σε κακή γειτονιά δεν θέλει πολύ να πάρεις λάθος μονοπάτι και να είσαι στο περιθώριο συνειδητοποιημένα. Απ΄το σχολείο τα βλέπεις και τα νιώθεις. Ο γιος πχ του εφοριακού έχει τα καλύτερα ρούχα, πάει στις εκδρομές, τον κάνουν όλοι παρέα. Το βράδυ στην πλατεία έχει όλες τις μαλακίες για τα χόμπυ του, κερδίζει τις εντυπώσεις. Αργότερα φοιτητής έχει άπειρες γκόμενες, τον θέλουν όλοι στην παρέα, έχει άφθνο φαγητό και μένει σε άνετο σπίτι. Κι αυτός είναι που θα σκάσει χαμογελαστός και φρέσκος και θα πάρει και την δουλειά μεθαύριο όταν τελειώσει το έργο. Κι εσύ να σαι στο περιθώριο. Απο το σχολείο να τρως σκατά. Φοιτητής δεν το συζητάω. Ολομόναχος να βγάλεις όλα τα χρόνια. Τέτοια άτομα που προκόβουν φτιάχνουν και δικό τους κόσμο στο κεφάλι τους που είναι και προσιτός στο κόσμο των εταιρειών και του ισχυρού γενικότερα κι έτσι οι δρόμοι προς πιο ψηλά επίπεδα είναι ανοιχτοι. Είναι νόμος ότι όσο γλύφεις και όσο πιο βρώμικος είσαι τόσο εξασφαλίζεις ένα καλύτερο αύριο για σένα και τα παιδιά σου. Όλοι τα τρώνε και από παντού έχοντας φτιαχτεί οι κατάλληλες συντεχνίες. Είναι μέχρι να βρεις κι εσύ λούκι να χωθείς με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο, κι αν δεν τον βρεις να γίνεις και άτιμος. Λεφτά ένας στους 10 φτιάχνει τίμια. Όταν λέμε λεφτά λέμε για τεράστιες περιουσίες από το 0. Αλλιώς βρωμάς. Δημόσιος υπάλληλος και να έχεις 15 διαμερίσματα κάτι βρωμάει όπως και να χει. Ένας που δεν έχει τίποτα εννοείται θα παλεύει αλλά και οι αντοχές στερεύουν. Ο ξεκούραστος κι ο βολεμένος θα ναι παντα φρέσκος στο νου να αδράτει κάθε ευκαιρία που προκύπτει στο δρόμο, αφού έτσι κι αλλιώς παίζει μπάλα σε άλλα επίπεδα.

Οπως ειπα και τις προαλλες σε σχετικη συζητηση που ειχαμε σε αλλο νημα, δεν υπαρχει τιποτε που να μπορει να σταματησει εναν 25ρη που ειναι προθυμος να εργαστει σκληρα, απο το να προκοψει. ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ.
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
3.204
Like
4.122
Πόντοι
456
Οπως ειπα και τις προαλλες σε σχετικη συζητηση που ειχαμε σε αλλο νημα, δεν υπαρχει τιποτε που να μπορει να σταματησει εναν 25ρη που ειναι προθυμος να εργαστει σκληρα, απο το να προκοψει. ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ.
Δεν διαφωνώ. Αλλά δεν έχουν όλοι τα ίδιες ικανότητες, κότσια, μυαλό, όραμα.

Εκεί που καταλήγει είναι όποιος είναι εξασφαλισμένος εργασιακά, στεγαστικα και οικονομικά να μην χλευάζει και ειρωνεύεται αυτόν που δεν είναι. Έχει ο Θεός για όλους και δεν ξέρεις ούτε τι έχει περάσει κάποιος και ούτε μπορείς να φανταστείς πόσο από το μείον ξεκινά σε μια δύσκολη εποχή ένας 25αρης που δεν έχει τίποτα. Γιατί άλλο να ξεκινάς από το 0, άλλο από το μείον. Αλλά γίνεται εννοείται. Και σκατοδουλειά θα κάνεις, και 2 δουλειές μαζί, αρκεί να έχεις πλάνο.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.580
Like
16.313
Πόντοι
3.656
Οπως ειπα και τις προαλλες σε σχετικη συζητηση που ειχαμε σε αλλο νημα, δεν υπαρχει τιποτε που να μπορει να σταματησει εναν 25ρη που ειναι προθυμος να εργαστει σκληρα, απο το να προκοψει. ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ.

Να εργαστεί σκληρά...και ΣΚ...και αργίες...για max ένα χιλιάρικο; :dunno:
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.029
Πόντοι
3.556
Δεν διαφωνώ. Αλλά δεν έχουν όλοι τα ίδιες ικανότητες, κότσια, μυαλό, όραμα.

Εκεί που καταλήγει είναι όποιος είναι εξασφαλισμένος εργασιακά, στεγαστικα και οικονομικά να μην χλευάζει και ειρωνεύεται αυτόν που δεν είναι. Έχει ο Θεός για όλους και δεν ξέρεις ούτε τι έχει περάσει κάποιος και ούτε μπορείς να φανταστείς πόσο από το μείον ξεκινά σε μια δύσκολη εποχή ένας 25αρης που δεν έχει τίποτα. Γιατί άλλο να ξεκινάς από το 0, άλλο από το μείον. Αλλά γίνεται εννοείται. Και σκατοδουλειά θα κάνεις, και 2 δουλειές μαζί, αρκεί να έχεις πλάνο.

Ποτε δεν εχω χλευασει στη ζωη μου ατομο που προσπαθει και ας αποτυχει. Θεωρω την αποτυχια ως μεγαλο σχολειο, για να μην πω παρασημο
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.029
Πόντοι
3.556
Να εργαστεί σκληρά...και ΣΚ...και αργίες...για max ένα χιλιάρικο; :dunno:

Δε θα υποδειξω τον τροπο, εξαλλου εχουν χιλιοειπωθει πανω κατω αυτα. Παντως οποιος ψαχνει βρισκει. Και σε καθε περιπτωση δεν υπαρχει κοινη συνταγη για ολους, ο καθενας ειναι διαφορετικη περιπτωση
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.078
Like
3.341
Πόντοι
1.706
Οπως ειπα και τις προαλλες σε σχετικη συζητηση που ειχαμε σε αλλο νημα, δεν υπαρχει τιποτε που να μπορει να σταματησει εναν 25ρη που ειναι προθυμος να εργαστει σκληρα, απο το να προκοψει. ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ.
Γενικά ισχύει, αλλά μην είσαι και τόσο απόλυτος. Αν υπάρχει θέμα IQ, EQ, υγείας, κολλήματα (ψυχολογικά, ιδεολογικά, ανατροφής κλπ) όσο πρόθυμος και να είσαι δεν πας μακριά.
 
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.468
Like
11.029
Πόντοι
3.556
Γενικά ισχύει, αλλά μην είσαι και τόσο απόλυτος. Αν υπάρχει θέμα IQ, EQ, υγείας, κολλήματα (ψυχολογικά, ιδεολογικά, ανατροφής κλπ) όσο πρόθυμος και να είσαι δεν πας μακριά.
Προφανως, μιλαμε παντα για ατομα υγιη και ικανα για εργασια
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.940
Like
2.998
Πόντοι
456
Επίσης είναι πάρα πάρα πολύ πλούσιοι. Μπορεί να έχουν όψη λαϊκών ανθρώπων αλλά είναι πάμπλουτοι. Αρκετοί έχουν μισές ή ολόκληρες πολυκατοικίες ή πολλά διαμερίσματα διάσπαρτα. Ο τύπος που του είχα νοικιάσει παλιά είχε αλλά 20 διαμερίσματα. Γνωρίζω κι άλλες 10 περιπτώσεις παρόμοιες. Πλέον δεν έχει ούτε έναν περιθωριακό που είχα περάσει πριν μέρες. Πάντα ήταν ναι μεν καλλιτεχνική περιοχή αλλά ήταν κοντά στο καλοστεκουμενο στυλ του Κολωνακίου. Επίσης η πλειοψηφία γνωρίζω που μένουν εκεί ήταν πάντα Έλληνες. Ότι είναι από τέταρτο όροφο και πάνω είναι πολύ καλές παστές, μηχανικοί, δικηγόροι κλπ
Kαταλαβα, λαμογια δηλαδή, που απλά κληρονομησαν διαμερίσματα και τα νοικιάζουν τα ερείπια τους πανάκριβα και κονομανε χωρις να έχουν δουλέψει ούτε μια ώρα στη ζωή τους.. Ντροπές της κοινωνιας
 

Αναφυλαξίας3

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Μαΐ 2023
Μηνύματα
1.258
Like
1.124
Πόντοι
216
Νομίζω γίνεται το εξής λάθος στη συλλογιστική: Κάποιοι παίρνουν το ποσοστό των τεμπέληδων/βολεμένων και το ανάγουν στο σύνολο και κάποιοι άλλοι παίρνουν το ποσοστό των βυσμάτων/τυχερών και το ανάγουν στο σύνολο.

Οι τεμπέληδες αυτονόητα έμειναν να φέρνουν τους καφέδες και να τους πλένει τα σώβρακα η μανούλα τους και δεν λυπάμαι κανέναν τους. Τα βύσματα αυτονόητα θα πρέπει να το αντιμετωπίζονται σαν λαθρεπιβάτες της κοινωνίας. Το "εσύ βούλωστο" είναι μια τίμια απάντηση.

Το πρόβλημα ξεκινάει σε όποιον έμεινε να βγάζει τρεις κι εξήντα γιατί του έκοψαν τη πρόσβαση στην εκπαίδευση, γιατί πληρώνει χρέη και αμαρτίες γονέων, γιατί μεγάλωσε με αδιάγνωστα ψυχικά θέματα και πολλά άλλα.
Και όχι, στους τελευταίους δεν περιλαμβάνονται οι "εγώ δεν μπορώ ρε παιδί μου να διαβάσω/δεν γούσταρα το σχολείο/εγω ήθελα "άλλα" πράγματα (ό,τι κι αν σημαίνει αυτό)".

Ειδικά όσους μπορούσαν νοητικά να εξελιχθούν, αλλά επειδή ήταν πιο εύκολο, επέλεξαν να γυρνάνε με τα μηχανάκια και να πίνουν μπάφους μέχρι τα 30, όχι απλά δεν τους λυπάμαι, αλλά δείχνουν σαν έντομα στα μάτια μου όταν τους βλέπω να δουλεύουν σεκιούριτι όρθιοι για 12 ώρες ή μου φέρνουν τα πιτόγυρα με το μηχανάκι.
 

Kalogero

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Δεκ 2020
Μηνύματα
4.078
Like
3.341
Πόντοι
1.706
Προφανως, μιλαμε παντα για ατομα υγιη και ικανα για εργασια
Ικανότατα για εργασία είναι τα περισσότερα άτομα, δεν μιλάω για βλάκες και ανισόρροπους. Όμως ο βαθμός της διανοητικής νοημοσύνης (IQ) και της συναισθηματικής νοημοσύνης (EQ) των περισσοτέρων δεν επαρκούν για να προκόψουν.
Επίσης μια χαρά τα καταφέρνουν να βγάζουν το ψωμί τους πολλά άτομα με κολλήματα, αλλά αυτά τα κολλήματα τους εμποδίζουν να πάνε παραπέρα.

Για παράδειγμα, ένα άτομο με μέτρια νοημοσύνη είναι ικανό για δουλειά, αλλά συνδέει την προκοπή με τις περισσότερες ώρες εργασίας. Αυτό δεν εξασφαλίζει καμμιά προκοπή, αλλά λίγα περισσότερα λεφτά που μπορεί τελικά να τα δώσει και στους γιατρούς. Δεν φτάνει η νοητική του ιπποδύναμη να καταλάβει ότι πρέπει να πάρει game changer αποφάσεις.

Τώρα για τα κολλήματα έχω το παράδειγμα της πρώην μου. Μέχρι τα 37 δούλευε ρεσεψιονίστ. Όταν κατάφερα και της έβγαλα από το μυαλό τις ηλίθιες κομμουνιστικές ιδέες έγινε επιχειρηματίας των ακινήτων.
 

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.940
Like
2.998
Πόντοι
456
H αλήθεια είναι κάπου στη μέση, για εμένα
Σίγουρα τα οικονομικά της χώρας και οι μισθοί είναι άθλιοι.
Σίγουρα πολλές δουλειές είναι της πλάκας και χωρίς προοπτική.
Αυτά είναι καταλυτικά για το θέμα που συζητάμε, μην γελιόμαστε. Ειδικά τα 2-3 τελευταία χρόνια, η ακρίβεια είναι πρωτόγνωρη σε όλα τα είδη ανάγκης.
Σίγουρα όμως δεν έχουμε την κουλτούρα κάποιων άλλων χωρών να φεύγουμε από την πατρική στέγη. Με πιο απλά λόγια, και καλύτερα να ήταν τα οικονομικά δεν θα είμασταν και Σκανδιναβία στον τομέα αυτό.

ΥΓ. Βέβαια, για να ευθυμήσουμε και λίγο, όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν για τα μέλη του bou , που από τα 16 τους είναι όλοι ανεξάρτητοι με υψηλούς μισθούς , σκληραγωγημένοι στις κακουχίες, μένουν μόνοι τους χωρίς καμία βοήθεια από γονείς και μάλιστα πληρώνουν και από 2-3 γυναίκες για να φροντίζουν τα γερόντια :P
Βεβαια εξωτερικό το κράτος σου πληρώνει σχεδόν όλο το νοίκι, ενώ αν πας σε εργατικές είναι εντελώς τζάμπα.. Επίσης έχεις κουπόνια για τζάμπα σούπερ μάρκετ επιδότηση για θερμανση και άλλα πολλά, Ν Τ λέμε αυτά. Μιλάω για Αγγλία και Γερμανία. Αμερική επίσης εχεις τζάμπα σούπερ μάρκετ επιδοτούμενο από το κρατος
 
Τελευταία τροποποίηση:

leader96

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Αυγ 2023
Μηνύματα
2.940
Like
2.998
Πόντοι
456
Να εργαστεί σκληρά...και ΣΚ...και αργίες...για max ένα χιλιάρικο; :dunno:
Μαx ένα χιλιάρικο το 6 ημερο με 500ευρω νοίκι. για μια τρύπα σε σκατοπεριοχη. Βάλε νοίκι θέρμανση ρεύμα φαγητά σούπερ μάρκετ. Θα βγεις και ζημιωμενος στο τέλος.. Καλά για εξόδους διακοπές και γκομενες αυτα τα ξεχνάς. Βασικά θα δουλεύεις για να κονομαει ο ιδιοκτήτης του σπιτιού που νοικιάζεις. Άσε τα ναυάγια να παριστάνουν τους εξυπνους
 

LION-974

Σπουδαίος
Εγγρ.
19 Ιουν 2008
Μηνύματα
2.454
Κριτικές
10
Like
3.003
Πόντοι
3.385
Να εργαστεί σκληρά...και ΣΚ...και αργίες...για max ένα χιλιάρικο; :dunno:
Να μην εργαστεί για ένα χιλιάρικο, να φύγει εξωτερικό. Ή να κάτσει στον καφενέ να βρίζει την πουτάνα την κοινωνία που δεν αναγνωρίζουν την αξία του να τον πληρώνουν ένα τάλιρο το μήνα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom