Νέα

Μητέρα πήγε τους 40χρονους γιους της στα δικαστήρια για να τους διώξει από το σπίτι

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Rand0m1
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 316
  • Εμφανίσεις 12K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356

Εντάξει, Ελλάδα δεν παίζει αυτό διότι θα μείνει ο μισός πληθυσμός άστεγος. :confused:
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
589
Κριτικές
1
Like
1.250
Πόντοι
206
Δεν ξερω αν γινεται καν αυτο στην Ελλαδα
Αποσο θυμαμαι υπαρχει νομος που κατιοντες και ανιοντες (παιδια και γονεις αλλα και παππουδια) δικαιουνται ο ενας απο τον αλλον διατροφη εφ ορου ζωης.
Για μενα αυτο ειναι ενας απο τους καλους νομους της χωρας. Δε στηριζω τα παιδια να μη δουλευουν αλλα αυτο που σε αλλες χωρες σε πετανε εξω στα 18 να πεθανεις σα σκυλι ειναι απανθρωπο. Το ιδιο και για τα παππουδια. Ειναι δυνατον να τα αφηνουν στο δρομο;
Οπως και το αρθρο που λεει οτι υποχρεωουσαι να βοηθησεις οποιονδηποτε αγνωστο κινδυνευει αν δε θα μπεις ο ιδιος σε κινδυνο.
Σε καμια αλλη χωρα δεν υπαρχει αυτο και ειναι δειγμα πολιτισμου και κοινωνικης συνοχης.
 
OP
OP
Rand0m1

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
Δε στηριζω τα παιδια να μη δουλευουν αλλα αυτο που σε αλλες χωρες σε πετανε εξω στα 18 να πεθανεις σα σκυλι ειναι απανθρωπο.
Διαφωνώ κάθετα και κατακόρυφα.

Είμαστε βαθιά ανατολή σ' αυτό το θέμα.

Στον δυτικό κόσμο τα παιδιά φεύγουν στα 18 χωρίς να τους το πουν οι γέροι τους.
 

ΤΙΜΩΡΟΣ(1)

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2009
Μηνύματα
589
Κριτικές
1
Like
1.250
Πόντοι
206
Διαφωνώ κάθετα και κατακόρυφα.

Είμαστε βαθιά ανατολή σ' αυτό το θέμα.

Στον δυτικό κόσμο τα παιδιά φεύγουν στα 18 χωρίς να τους το πουν οι γέροι τους.
Εχεις μεινει πισω
Φευγανε
Αλλα τωρα που αντιμετωπιζουν ακομα και οι ΗΠΑ οικονομικα προβληματα μενουν
Καθαρα οικονομικο ειναι το θεμα. Κανεις δε θελει να μενει με τους γονεις του αλλα δε μπορεις να μεινεις μονος σου με τους μισθους πεινας που δινουν.
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.810
Like
3.630
Πόντοι
456
Ρίξτε σας παρακαλώ μία ματιά στον χάρτη από την x.e. και τον σπιτόγατο τι σπίτια και κυρίως πόσα και σε τι τιμές και θα καταλάβετε τι συμβαίνει. Είμαι στο ίδιο σπίτι από τότε που ξεκίνησε να έρχεται αυτός ο χαμός και οι 7-8/10 που ήξερα από την γειτονιά έφυγαν κακήν-κακώς σταδιακά έως τα τέλη του 2021, άλλοι για χάλια περιοχές όπως πατήσια κι άλλοι για τα χωριά τους! Στα υπόλοιπα έφυγαν αναγκαστικά γτ επέστρεφαν οι ιδιοκτήτες στο σπίτι για ιδιοκατοίκηση μιας και οι ναρκομανήδες εξαφανιστήκαν τελείως. Δεν πάνε καλά τα πράγματα δυστυχώς και καλό είναι να μην γελάνε και κοροιδεύουν οι περισσότεροι που είτε είναι βολεμένοι είτε βρίσκονται σε θέση ισχύος λόγω ιδιοκτησίας ακινήτων.

Στην τελική και να έβγαζε/είχε κάποιος και άπειρο χρήμα, γιατί να δίνει 800-1000ευρώ για ένα μόλις παλιόσπιτο 80τμ σε πολυκατοικία του 60? Με ηχομόνωση μηδέν σε τοίχους τσιγαρόχαρτα και να βλέπεις και τον κωλόγερο με τη σωβρακοφανέλα στο μισό μέτρο στο απέναντι μπαλκόνι; Για να μη μιλήσουμε για το καλοκαίρι, ειδικά φέτος πήγα να πεθάνω κυριολεκτικά. Ή να δώσει 400 ευρώ για 28τμ σαν ποντίκι σε σπίτι που δεν παίρνει ποτέ αέρα, με μισό μέτρο μπαλκόνι και ήλιο μισή ώρα τη μέρα; Σπίτια που δεν τα ενοικίαζε μέχρι πρότινος ούτε ο τελευταίος της Ελλάδας. Είναι σε μια ακραία μεταβατική περίοδο το πράγμα εδώ και 5 χρόνια χωρίς να υπάρχει ίχνος σταθεροποίησης της κατάστασης και μόνο χειροτερεύει. Δεν μπορεί να καταλάβει ακόμη κανένας τι γίνεται και πότε μπορεί να τελειώσει αυτό το πολύ σοβαρό θέμα.

Το πρόβλημα έχει επεκταθεί και στην επαρχία. Στις τελευταίες τελειωμένες επαρχίες με μηδενικό τουρισμό τα ενοίκια έχουν αυξηθεί και εκεί δεν παίζει καν ο βασικός. Να δούμε που θα φτάσει το πράγμα όπως πάει. Τι στο διάολο έχουν γίνει όλα τα σπίτια ενώ και υπογεννητικότητα έχουμε, και πολύς κόσμος έχει φύγει από Ελλάδα, και ειδικά επαρχία που έχει αδειάσει τελείως πώς εξηγείται το φαινόμενο;;
 

savvass

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Μαΐ 2010
Μηνύματα
4.753
Κριτικές
6
Like
3.414
Πόντοι
736
Ρίξτε σας παρακαλώ μία ματιά στον χάρτη από την x.e. και τον σπιτόγατο τι σπίτια και κυρίως πόσα και σε τι τιμές και θα καταλάβετε τι συμβαίνει. Είμαι στο ίδιο σπίτι από τότε που ξεκίνησε να έρχεται αυτός ο χαμός και οι 7-8/10 που ήξερα από την γειτονιά έφυγαν κακήν-κακώς σταδιακά έως τα τέλη του 2021, άλλοι για χάλια περιοχές όπως πατήσια κι άλλοι για τα χωριά τους! Στα υπόλοιπα έφυγαν αναγκαστικά γτ επέστρεφαν οι ιδιοκτήτες στο σπίτι για ιδιοκατοίκηση μιας και οι ναρκομανήδες εξαφανιστήκαν τελείως. Δεν πάνε καλά τα πράγματα δυστυχώς και καλό είναι να μην γελάνε και κοροιδεύουν οι περισσότεροι που είτε είναι βολεμένοι είτε βρίσκονται σε θέση ισχύος λόγω ιδιοκτησίας ακινήτων.

Στην τελική και να έβγαζε/είχε κάποιος και άπειρο χρήμα, γιατί να δίνει 800-1000ευρώ για ένα μόλις παλιόσπιτο 80τμ σε πολυκατοικία του 60? Με ηχομόνωση μηδέν σε τοίχους τσιγαρόχαρτα και να βλέπεις και τον κωλόγερο με τη σωβρακοφανέλα στο μισό μέτρο στο απέναντι μπαλκόνι; Για να μη μιλήσουμε για το καλοκαίρι, ειδικά φέτος πήγα να πεθάνω κυριολεκτικά. Ή να δώσει 400 ευρώ για 28τμ σαν ποντίκι σε σπίτι που δεν παίρνει ποτέ αέρα, με μισό μέτρο μπαλκόνι και ήλιο μισή ώρα τη μέρα; Σπίτια που δεν τα ενοικίαζε μέχρι πρότινος ούτε ο τελευταίος της Ελλάδας. Είναι σε μια ακραία μεταβατική περίοδο το πράγμα εδώ και 5 χρόνια χωρίς να υπάρχει ίχνος σταθεροποίησης της κατάστασης και μόνο χειροτερεύει. Δεν μπορεί να καταλάβει ακόμη κανένας τι γίνεται και πότε μπορεί να τελειώσει αυτό το πολύ σοβαρό θέμα.

Το πρόβλημα έχει επεκταθεί και στην επαρχία. Στις τελευταίες τελειωμένες επαρχίες με μηδενικό τουρισμό τα ενοίκια έχουν αυξηθεί και εκεί δεν παίζει καν ο βασικός. Να δούμε που θα φτάσει το πράγμα όπως πάει. Τι στο διάολο έχουν γίνει όλα τα σπίτια ενώ και υπογεννητικότητα έχουμε, και πολύς κόσμος έχει φύγει από Ελλάδα, και ειδικά επαρχία που έχει αδειάσει τελείως πώς εξηγείται το φαινόμενο;;
Όντως κάτι πρέπει να γίνει , όσο για το πως εξηγείται το φαινόμενο δεν ξέρω ακριβώς τι φταίει αλλά υποψιάζομαι οτι σημαντικό ρόλο παίζουν και τα άδεια σπίτια είτε ιδιωτών που δεν θέλουν να τα νοικιάσουν , είτε σπίτια που μπορεί να είναι ιδιοκτησία του δήμου η άλλων φορέων όπως πχ τράπεζες η εκκλησία αν υπάρχουν τέτοια διαμερίσματα.

Συγκεκριμένα στον δήμο που είμαι εγω πρίν 2 - 3 χρόνια ήξερα για περίπου 50 διαμερίσματα του δήμου που τα είχανε άδεια και απο οτι είχα ακούσει δεν είχανε σκοπό να τα νοικιάσουν. Ίσως ήθελαν να τα πουλήσουν σε κάποια φάση ; Ποιός ξέρει.
 

George71

Μέγας
Εγγρ.
13 Αυγ 2019
Μηνύματα
8.345
Like
10.852
Πόντοι
3.556
Ρίξτε σας παρακαλώ μία ματιά στον χάρτη από την x.e. και τον σπιτόγατο τι σπίτια και κυρίως πόσα και σε τι τιμές και θα καταλάβετε τι συμβαίνει. Είμαι στο ίδιο σπίτι από τότε που ξεκίνησε να έρχεται αυτός ο χαμός και οι 7-8/10 που ήξερα από την γειτονιά έφυγαν κακήν-κακώς σταδιακά έως τα τέλη του 2021, άλλοι για χάλια περιοχές όπως πατήσια κι άλλοι για τα χωριά τους!
Το κανονικο θα ητανε να συγκατοικησουν, αυτο κανουν σε ολες τις μεγαλουπολεις

Επαρχια ακομα ειναι καπως λογικα τα ενοικια, αν συμπεριλαβει καποιος και τα μαυρα εισοδηματα (εννοω ως αναλογια μεσου ενοικιου προς μεσο εισοδημα, κλπ)
 

Dr. Kolompo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2021
Μηνύματα
2.810
Like
3.630
Πόντοι
456
Το κανονικο θα ητανε να συγκατοικησουν, αυτο κανουν σε ολες τις μεγαλουπολεις

Επαρχια ακομα ειναι καπως λογικα τα ενοικια, αν συμπεριλαβει καποιος και τα μαυρα εισοδηματα (εννοω ως αναλογια μεσου ενοικιου προς μεσο εισοδημα, κλπ)
Όσο πιο κέντρο πας στην Αθήνα δεν υπάρχει ούτε υπόγειο για δείγμα προς ενοικίαση. Είδα κοριτσάκι άβγαλτο να νοικιάζει το υπόγειο της πολυκατοικίας την ημέρα που το άφησε ο προηγούμενος που το είχε νοικιασμένο και λέω φαντάσου τι παίζει. 250 ευρώ 20 τετραγωνικά με παράθυρο σε φωταγωγό. Αν είναι δυνατόν ρε μαλάκες. Ρίχνω εδώ και αρκετές μέρες ματιά καθημερινά στις αγγελίες, δεν παίζει ούτε ένα για δείγμα διαμέρισμα. Πραγματικά ούτε ένα. Είναι όλα όσα υπάρχουν πάνω από 70-80τμ και κάνουν από 750 ευρώ και πάνω. Ποια συγκατοίκηση; 1000 ευρώ είναι τα μηνιαία εξοδα, πάλι ένα 500ρικο θα δίνεις και θα συγκατοικείς και με τον κάθε μαλάκα που αργά ή γρήγορα θα σκοτωθείτε δεν υπάρχει περίπτωση. Εδώ στο δικό σου το σπίτι μόνος μένεις και είσαι στα μαχαίρια με τον διπλανό, α έβαλες μουσική, α δεν αερίζεις το σπίτι συνέχεια, α χορεύεις στο σπίτι και διαολιζεις το σκυλί απ' τον απέναντι και το κάνεις να γαυγίζει, α φέρνεις κόσμο τα Σάββατα και μας πρήζεις το πούτσο και είσαι στο τσακ να γαμηθείτε στο ξύλο. Για γκόμενα δεν συζητάω. Σιγά μη κάτσει το μοντελάκι που έχεις αρραβωνιαστεί να σου πληρώσει και το μισό ενοίκιο. Η μόνη λύση είναι να παίρνεις ένα μικρό εισοδηματάκι από κάτι που νοικιάζεις, πχ κάποιο σπίτι, οικόπεδο, μαγαζί (για όποιον είναι από επαρχία) και να έχεις ταυτόχρονα μια πολύ καλή δουλειά. Χοντρικά να βγάζεις ένα 60-80% από το ενοίκιο σου από τη μαλακία που νοικιάζεις και να συμπληρώνεις από τη δουλειά τα ρέστα. Κι ότι μείνει να ζήσεις λίγο πιο άνετα. Διαφορετικά 800 ευρώ ενοίκιο από ένα μισθό δεν γίνεται. Θες μισθό 2000 ευρώ τουλάχιστον , 29-30 χρονών δεν ξέρω πάρα πολλούς να βγάζουν τόσα, ελάχιστους αλλά και πάλι τρώνε ακραίο γαμήσι. Αν δεν είσαι στα προηγούμενα πάρε τα αρχίδια σου και είσαι ή για εξωτερικό ή για εξωτερικό και πάλι. Επαρχία πέφτει άρρωστη πείνα. Πέρα από την πείνα θα φας και ψυχική κατάπτωση που άντε να σηκωθείς πάλι μετά ετσι και φύγεις από Αθήνα. Πήγα το καλοκαίρι και είδα τα χάλια και φοβήθηκε το μάτι μου. Το μόνο που τους απομένει επαρχία είναι να αρχίσει να γαμάει ο ένας την τρύπα του άλλου να αρχίσουν να βρίσκουν κάποιο νόημα αλλιώς θα χρειαστούν άμεσα να χτιστούν νέα ψυχιατρεία.
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
655
Like
1.356
Πόντοι
206
καμιά μανα και πατέρας δεν θα διώξει το παιδι του εδω από το σπίτι και πολύ καλα κάνουν. γιαυτο λατρευουμε τους γονεις μας. εγω εφυγα από το σπιτι στα 28 μου. στην ελλάδα "ζούμε" πιο πολύ με την οικογενεια μας και μου αρεσει. βέβαια πρέπει να υπάρχει και κάποιο οριο. ενας πχ 40ρης αν μένει ακόμα με τους γονεις του, από μονος του δεν θα αισθάνεται καλά ο ίδιος, όχι οι γονεις του. τωρα οσο και να αγαπάω τους γονείς μου δεν θα μπορούσα να ζήσω μόνιμα μαζι τους. το βλέπεις και στους τουρίστες. οι ελληνες γονεις στην παραλία είναι όλο μή μη μη μη μη. οι ξενοι καμία σχέση με τα μωρα τους. τελείως χυμα.
 
OP
OP
Rand0m1

Rand0m1

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2019
Μηνύματα
5.938
Κριτικές
1
Like
5.455
Πόντοι
2.356
καμιά μανα και πατέρας δεν θα διώξει το παιδι του εδω από το σπίτι και πολύ καλα κάνουν. γιαυτο λατρευουμε τους γονεις μας. εγω εφυγα από το σπιτι στα 28 μου. στην ελλάδα "ζούμε" πιο πολύ με την οικογενεια μας και μου αρεσει.
Φυσικά και σου αρέσει, όπως και σε δεκάδες χιλιάδες άλλους.... και άλλες (για να μην ξεχνιόμαστε).

Μόνο λογικό δεν είναι αυτό βέβαια. Σε άλλους λαούς, απολύτως φυσιολογικά φεύγουν τα παιδιά απ' το σπίτι στα 18, είτε για να σπουδάσουν, είτε για να δουλέψουν, είτε και τα 2 ταυτόχρονα.

Δουλεύει ο άλλος στα McDonald's, συζεί με άλλα 5-6 άτομα και είναι ευτυχισμένος. Άλλος σπουδάζει στο Πανεπιστήμιο και δουλεύει παράλληλα σε pub το βράδι, διότι έχει στόχους για ένα καλλίτερο μέλλον.

Σύγκρινε τώρα με Ελλάδα και Ιταλία. Αυτό το φαινόμενο ήταν η αιτία άλλωστε, που η Ιταλία είχε τόσα θύματα όταν έσκασε ο κορωνοϊός.
 
Τελευταία τροποποίηση:

digger

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Κριτικές
34
Like
4.325
Πόντοι
7.195
Δεν ξερω αν γινεται καν αυτο στην Ελλαδα
Αποσο θυμαμαι υπαρχει νομος που κατιοντες και ανιοντες (παιδια και γονεις αλλα και παππουδια) δικαιουνται ο ενας απο τον αλλον διατροφη εφ ορου ζωης.
Για μενα αυτο ειναι ενας απο τους καλους νομους της χωρας. Δε στηριζω τα παιδια να μη δουλευουν αλλα αυτο που σε αλλες χωρες σε πετανε εξω στα 18 να πεθανεις σα σκυλι ειναι απανθρωπο. Το ιδιο και για τα παππουδια. Ειναι δυνατον να τα αφηνουν στο δρομο;
Οπως και το αρθρο που λεει οτι υποχρεωουσαι να βοηθησεις οποιονδηποτε αγνωστο κινδυνευει αν δε θα μπεις ο ιδιος σε κινδυνο.
Σε καμια αλλη χωρα δεν υπαρχει αυτο και ειναι δειγμα πολιτισμου και κοινωνικης συνοχης.
Νομίζω κάνεις λάθος, δεν υπάρχει τέτοιος νόμος φίλε μου.
Τα παιδιά έχουν χίλια δίκια ως προς το κόστος ζωής, αλλά άμα βλέπω να παραγγέλνουν καφέ ντιλίβερι μου ρχεται να μοιράσω κλωτσιές..
 

kiss-my-feet

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Αυγ 2023
Μηνύματα
655
Like
1.356
Πόντοι
206
Φυσικά και σου αρέσει, όπως και σε δεκάδες χιλιάδες άλλους.... και άλλες (για να μην ξεχνιόμαστε).

Μόνο λογικό δεν είναι αυτό βέβαια. Σε άλλους λαούς, απολύτως φυσιολογικά φεύγουν τα παιδιά απ' το σπίτι στα 18, είτε για να σπουδάσουν, είτε για να δουλέψουν, είτε και τα 2 ταυτόχρονα.

Δουλεύει ο άλλος στα McDonald's, συζεί με άλλα 5-6 άτομα και είναι ευτυχισμένος. Άλλος σπουδάζει στο Πανεπιστήμιο και δουλεύει παράλληλα σε pub το βράδι, διότι έχει στόχους για ένα καλλίτερο μέλλον.

Σύγκρινε τώρα με Ελλάδα και Ιταλία. Αυτό το φαινόμενο ήταν η αιτία άλλωστε, που η Ιταλία είχε τόσα θύματα όταν έσκασε ο κορωνοϊός.
δεν μ αρεσει αυτος ο διακόπτης των 18. προτιμω να φυγει το παιδί οταν θα νοιώσει και θα είναι ετοιμο. ουτε το πέταμα σε "οικους ευγηριας" φυσικα οταν ο διακόπτης των γονιων πέφτει. αυτό κι αν είναι απανθρωπιά. μακάρι η ελληνική οικογενεια να μείνει πάντα ετσι. το να είσαι ευτυχισμένος δε πάει μόνο με τα λεφτα όυτε με την επαγγελματική καταξίωση. αν πχ υπάρχει κάποιος εδω μέσα που να "γαμαγε" καθε μέρα ιερόδουλες, επειδη τα έχει θα τον θεωρούσαμε ευτυχισμενο; εγω σε καμία περιπτωση. ξερω ανθρωπους στον κύκλο μου με φράγκα και καλή δουλειά τίγκα στην μιζέρια.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.513
Like
13.477
Πόντοι
3.656
Θα γράψω τη δικιά μου περίπτωση.

1ον. Ο Πατέρας μου έπαθε έμφραγμα στα 55 του και πέθανε στα 60. Είμασταν τρία αδέρφια, είχα 20 χρόνια διαφορά με τον μικρότερο, ήταν 8 χρονών όταν ο πατέρας πέθανε. Ο Πατέρας μας ήταν φτωχός άνθρωπος, κι έκανε ότι μπορούσε να μας σπουδάσει, έτσι εγώ τουλάχιστον είχα καλό μισθό και θα μπορούσα να φύγω και να πάω σε μια γκαρσονιέρα, ώστε να έχω την ελευθερία μου. Πως θα επιβίωναν οι υπόλοιποι; Δεν τέθηκε καν θέμα, και εγώ, και η αδελφή μου, μείναμε στα παιδικά μας δωμάτια και συνεισφέραμε Οικονομικά

2ον. Όταν η κόρη μου έπιασε την πρώτη της δουλειά νοίκιασε μια γκαρσονιέρα και πλήρωνε 230€ ενοίκιο, επειδή το σπίτι που ζω είναι πολύ μικρό για 3 άτομα, μένω με το γυιό μου. Ο μισθός της ήταν 580€. Αν δεν έτρωγε σε μένα, και δε της έπλενα εγώ τα ρούχα, πως θα επιβίωνε; ΠΡΟΣΟΧΗ. Μιλάμε για απλή επιβίωση, όχι για κάτι παραπάνω, να διασκεδάσει και να αγοράσει ρούχα. Ενοίκιο, ρεύμα, τηλέφωνο, νερό.

Με λίγα λόγια, οι μισθοί δεν επαρκούν ώστε να επιβιώσει ένα άτομο μόνο του, εκτός κι αν μιλάμε για άτομο με δύο μεταπτυχιακά και πολλές δυνατότητες
 

BestNotGeorge

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουλ 2023
Μηνύματα
777
Like
1.115
Πόντοι
206
Θα γράψω τη δικιά μου περίπτωση.

1ον. Ο Πατέρας μου έπαθε έμφραγμα στα 55 του και πέθανε στα 60. Είμασταν τρία αδέρφια, είχα 20 χρόνια διαφορά με τον μικρότερο, ήταν 8 χρονών όταν ο πατέρας πέθανε. Ο Πατέρας μας ήταν φτωχός άνθρωπος, κι έκανε ότι μπορούσε να μας σπουδάσει, έτσι εγώ τουλάχιστον είχα καλό μισθό και θα μπορούσα να φύγω και να πάω σε μια γκαρσονιέρα, ώστε να έχω την ελευθερία μου. Πως θα επιβίωναν οι υπόλοιποι; Δεν τέθηκε καν θέμα, και εγώ, και η αδελφή μου, μείναμε στα παιδικά μας δωμάτια και συνεισφέραμε Οικονομικά

2ον. Όταν η κόρη μου έπιασε την πρώτη της δουλειά νοίκιασε μια γκαρσονιέρα και πλήρωνε 230€ ενοίκιο, επειδή το σπίτι που ζω είναι πολύ μικρό για 3 άτομα, μένω με το γυιό μου. Ο μισθός της ήταν 580€. Αν δεν έτρωγε σε μένα, και δε της έπλενα εγώ τα ρούχα, πως θα επιβίωνε; ΠΡΟΣΟΧΗ. Μιλάμε για απλή επιβίωση, όχι για κάτι παραπάνω, να διασκεδάσει και να αγοράσει ρούχα. Ενοίκιο, ρεύμα, τηλέφωνο, νερό.

Με λίγα λόγια, οι μισθοί δεν επαρκούν ώστε να επιβιώσει ένα άτομο μόνο του, εκτός κι αν μιλάμε για άτομο με δύο μεταπτυχιακά και πολλές δυνατότητες
Γιατί νομίζεις τα παιδάκια μας φεύγουν στο εξωτερικό ?
Για τον υπέροχο καιρό ?

Πλούσιος δεν γίνεσαι αλλά με τα λεφτά που παίρνεις μπορείς να ζήσεις (με άλλους) και να κάνεις ταξιδάκια.

Βλέπουν τι γίνεται στην Ελλάδα από φίλους τους και δεν γυρνάνε πίσω.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2012
Μηνύματα
11.513
Like
13.477
Πόντοι
3.656
Γιατί νομίζεις τα παιδάκια μας φεύγουν στο εξωτερικό ?
Για τον υπέροχο καιρό ?

Πλούσιος δεν γίνεσαι αλλά με τα λεφτά που παίρνεις μπορείς να ζήσεις (με άλλους) και να κάνεις ταξιδάκια.

Βλέπουν τι γίνεται στην Ελλάδα από φίλους τους και δεν γυρνάνε πίσω.
ναι. Κανένας δεν φεύγει από τον τόπο του, τους φίλους του και την οικογένειά του αν δεν έχει σοβαρό λόγο
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.806
Κριτικές
62
Like
40.192
Πόντοι
8.530
Θα γράψω τη δικιά μου περίπτωση.

1ον. Ο Πατέρας μου έπαθε έμφραγμα στα 55 του και πέθανε στα 60. Είμασταν τρία αδέρφια, είχα 20 χρόνια διαφορά με τον μικρότερο, ήταν 8 χρονών όταν ο πατέρας πέθανε. Ο Πατέρας μας ήταν φτωχός άνθρωπος, κι έκανε ότι μπορούσε να μας σπουδάσει, έτσι εγώ τουλάχιστον είχα καλό μισθό και θα μπορούσα να φύγω και να πάω σε μια γκαρσονιέρα, ώστε να έχω την ελευθερία μου. Πως θα επιβίωναν οι υπόλοιποι; Δεν τέθηκε καν θέμα, και εγώ, και η αδελφή μου, μείναμε στα παιδικά μας δωμάτια και συνεισφέραμε Οικονομικά

2ον. Όταν η κόρη μου έπιασε την πρώτη της δουλειά νοίκιασε μια γκαρσονιέρα και πλήρωνε 230€ ενοίκιο, επειδή το σπίτι που ζω είναι πολύ μικρό για 3 άτομα, μένω με το γυιό μου. Ο μισθός της ήταν 580€. Αν δεν έτρωγε σε μένα, και δε της έπλενα εγώ τα ρούχα, πως θα επιβίωνε; ΠΡΟΣΟΧΗ. Μιλάμε για απλή επιβίωση, όχι για κάτι παραπάνω, να διασκεδάσει και να αγοράσει ρούχα. Ενοίκιο, ρεύμα, τηλέφωνο, νερό.

Με λίγα λόγια, οι μισθοί δεν επαρκούν ώστε να επιβιώσει ένα άτομο μόνο του, εκτός κι αν μιλάμε για άτομο με δύο μεταπτυχιακά και πολλές δυνατότητες
Μια χαρά ζεις μόνος ως χαμηλομισθος ( χωρίς γονική επιχορήγηση )αρκεί να μην είσαι σε Αθήνα ,Θεσσαλονίκη η λοιπές τουριστικές περιοχές όπως επίσης και φοιτητουπολεις.
 
  • Like
Αντιδράσεις: txar

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.806
Κριτικές
62
Like
40.192
Πόντοι
8.530
ναι. Κανένας δεν φεύγει από τον τόπο του, τους φίλους του και την οικογένειά του αν δεν έχει σοβαρό λόγο
Αυτό ισχύει προφανως και για εσωτερική μεταναστευση.
Προ'υ'ποθετει όμως ψυχικές δυνάμεις που λίγοι έχουν.
Για αυτό οι πιο πολλοί μένουν στον τόπο τους ειτε εργάζονται είτε οχι...όλοι θέλουν παρέα για να βγουν έξω ,αυτη είναι η προτεραιότητα τους.Δεν έχουν όλοι αντοχές να βγαίνουν μόνοι ενώ όμως έχουν κάνει επένδυση στο απώτερο μέλλον.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom