Νέα

Μελοµακάρονα VS κουραµπιέδες

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα sex volcano
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 292
  • Εμφανίσεις 13K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Μελοµακάρονα ή κουραµπιέδες

  • Μελοµακάρονα

    Ψήφοι: 221 79,2%
  • κουραµπιέδες

    Ψήφοι: 58 20,8%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    279

Posidonas35

Μέλος
Εγγρ.
22 Μαρ 2017
Μηνύματα
282
Like
642
Πόντοι
81
Θα ξανατρωγατε  μελομακάρονα  ?  Ίσως!
 
Εγγρ.
12 Φεβ 2014
Μηνύματα
517
Κριτικές
4
Like
713
Πόντοι
86
Μαλακίες, εμένα μου σηκώνεται κατευθείαν αφού πιω Coca-Cola ή Pepsi, που είναι τίγκα στη ζάχαρη.

Κατά τα άλλα να παίρνετε πάντα έτοιμα μελομακάρονα. Όποια νοικοκυρά έχει προσπαθήσει να τα φτιάξει σπίτι γίνονται ΣΚΑΤΑ.
 
    Το ίδιο πίστευα κι εγώ, αλλά είδα μια συνταγη απο τον Πετρετζικη στο γιουτουμπ και την εκτέλεσα ,με αποτελεσμα εξαιρετικο. Τ ο μυστικο ειναι να μην τα πλασεις για πολύ, ισα να δεσει η ζυμη, 1 λεπτο περιπου, (αυτος λεει τρια- τεσσερα γυρισματα,αλλα δεν γινεται,το ειδα στην πραξη). Οσο για τα έτοιμα μελομακάρονα, το 90 0/0 ειναι εντελώς για πέταμα ,σαν μελωμενο παξιμαδι τα κανουν. Κοστος .περιπου 8 ευρω , εναμισυ κιλο (αν θυμαμαι καλα απο περυσι),αλλά θα φάς κατι γνήσιο. Απλώς ολη η διαδικασια (και με το πλυσιμο των συμπραγκαλων) θελει καπου τρεις ώρες. Οι κουραμπιέδες ειναι μάλλον πιο παιτητικοι και δυσκολοι. Δεν δοκιμασα να φτιαξω.
 

condo

Σπουδαίος
Εγγρ.
5 Μαρ 2009
Μηνύματα
2.324
Κριτικές
15
Like
110
Πόντοι
2.945
Κουραμπιέδες και τα μυαλα στα κάγκελα  :kneel: :kneel: :kneel: :kneel: :kneel: :kneel:
 

P_a_u_l_i_n_a{24}.gr

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
17 Ιαν 2016
Μηνύματα
6.505
Κριτικές
4
Like
216
Πόντοι
346
και τα δυο!!! δε μπορω να διαλεξω!!
 

mpekiaris10

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2016
Μηνύματα
767
Like
2
Πόντοι
6
 
    Το ίδιο πίστευα κι εγώ, αλλά είδα μια συνταγη απο τον Πετρετζικη στο γιουτουμπ και την εκτέλεσα ,με αποτελεσμα εξαιρετικο. Τ ο μυστικο ειναι να μην τα πλασεις για πολύ, ισα να δεσει η ζυμη, 1 λεπτο περιπου, (αυτος λεει τρια- τεσσερα γυρισματα,αλλα δεν γινεται,το ειδα στην πραξη). Οσο για τα έτοιμα μελομακάρονα, το 90 0/0 ειναι εντελώς για πέταμα ,σαν μελωμενο παξιμαδι τα κανουν. Κοστος .περιπου 8 ευρω , εναμισυ κιλο (αν θυμαμαι καλα απο περυσι),αλλά θα φάς κατι γνήσιο. Απλώς ολη η διαδικασια (και με το πλυσιμο των συμπραγκαλων) θελει καπου τρεις ώρες. Οι κουραμπιέδες ειναι μάλλον πιο παιτητικοι και δυσκολοι. Δεν δοκιμασα να φτιαξω.

Εγώ από το χωριάτικο πλήρωσα περί τα 17 € για 20 κουραμπιέδες και 20 μελομακάρονα.

Πάντως οι κουραμπιέδες είναι ότι πρέπει για να πασάρεις κόκα. Όποτε άμα σας κεράσουν κουραμπιέδες, να πείτε να δοκιμάσουν αυτοί πρώτα!

Είχε υπάρξει κιόλας περιστατικό που κάποιος έκανε διακίνηση κοκαΐνης μέσω κουραμπιέδων, ο οποίος δούλευε σε ζαχαροπλαστείο.
 

perseas

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Νοε 2006
Μηνύματα
2.057
Κριτικές
7
Like
3.765
Πόντοι
736
          :dancing:
    Μελομακάρονα !!!
 

singer

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
2.686
Κριτικές
5
Like
7.509
Πόντοι
1.056
Αν μας τελειώσουν τα μελομακάρονα θα φάμε και τους κουραμπιέδες.
 

petergsp

Τιμημένος
Εγγρ.
24 Οκτ 2012
Μηνύματα
15.610
Κριτικές
190
Like
48.624
Πόντοι
41.443
τις διπλες τις εχετε σκεφτει τυποι? :grin:
προσωπικα οπου τις βρω τις γαμαω.
 

mpekiaris10

Μέλος
Εγγρ.
11 Φεβ 2016
Μηνύματα
767
Like
2
Πόντοι
6
τις διπλες τις εχετε σκεφτει τυποι? :grin:
προσωπικα οπου τις βρω τις γαμαω.

Και μετά κολλάνε τα χέρια, το στόμα, τα πάντα.

Εγώ πάντως ψήφισα κουραμπιέδες, γιατί χρησιμοποιώ τη ζάχαρη που περίσσεψε στο ψωμί αντί να την πετάξω. Το μελομακάρονο δεν βγάζει τίποτα, αλλά σε γενικές γραμμές οι κουραμπιέδες είναι καλύτεροι.

Επίσης τους βρίσκεις πιο εύκολα. Τώρα τα Χριστούγεννα, σε διάφορες πλατείες μοιράζουν δωρεάν κουραμπιέδες και μελομακάρονα. Έχω προσέξει τα μελομακάρονα φεύγουν αμέσως, και οι κουραμπιέδες μένουν. Γενικά δε τους προτιμάνε, και δε ξέρω γιατί.
 

Eisenfaust

Ανώτερος
Εγγρ.
11 Απρ 2011
Μηνύματα
1.217
Κριτικές
58
Like
2.597
Πόντοι
7.276
Και μελομακαρονα και κουραμπιέδες και δίπλες.
Ολα τα σφαζω. Απλώς το μελομακάρονο αν δεν είναι πετυχημένο δεν τρώγεται.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.421
Κριτικές
16
Like
13.600
Πόντοι
6.515

brdlust

Ανώτερος
Εγγρ.
3 Δεκ 2005
Μηνύματα
458
Κριτικές
36
Like
12
Πόντοι
5.760
καμια πρόταση για καλό μελομακάρονο στο κέντρο ; από ζαχαροπλαστείο ή / και φούρνο... προσωπικά μου αρέσουν πιο πολύ τα μαλακά και αρκετά μελωμένα...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom