Νέα

Κρίσεις Πανικού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kinkydreamer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 234
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

rokos

Μέλος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2010
Μηνύματα
939
Κριτικές
1
Like
159
Πόντοι
6
φίλη μου έπαθε κρίση πανικού δεν μπορούσε να μπει σε ασανσέρ μετρό αεροπλάνα ακόμα και λεωφορεία. Πήγε σε γιατρό ψυχολόγο και με την θεραπεία σε 8 μήνες πήγαμε Ρώμη αεροπορικός μπήκε σε μετρό και είναι πάλι μια χαρά. Όλα διορθώνονται όταν δούμε το πρόβλημα. Είσαι σε καλό δρόμο συνέχισε....
 

troubakhs

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Φεβ 2017
Μηνύματα
66.164
Like
25.874
Πόντοι
5.506
Πες τα ρε φιλε ετσι ειναι!
Πρωτα απ ολα δε μπηκα εδω να μου πει καποιος να πάρω το ταδε φαρμακο και να παω να το παρω.
Ρωταω αν καποιος εχει την ιδια παθηση και τι κανει και αν το ξεπερασε καποιος.
Ειμαι κατα των φαρμακων γιατι με κανουν να αισθαμομαι ψυχικα αρρωστος.
Σε ειδικους που χω παει μου λενε παπατζες, τιποτα δε με πιανει.
Το θεμα εινα οτι 5 χρονια τωρα δε βλεπω καποια βελτιωση. Οι φιλοι μου με κλασαν και με θεωρουν τεμπελη, κακομαθημενο, πετανε μπηχτες οτι δουλεψα λιγο και τα ειδα ολα κωλυομενα, οτι δεν εχω τιποτα και οτι ψαχνω προφασεις να τα ξυνω. Η οικογενεια μου το ιδιο τροπαρι. Με αντιπετωπιζουν σαν κατα φαντασια ασθενη.
Ειναι πολυ φρικτο αισθημα ολο αυτο παιδια, ειμαι σαν αναπηρος, για να παρω τσιγαρα παρακαλω τον εναν και τον αλλον να μου φερει σπιτι μου επειδη φοβαμε να βγω πενηντα μετρα απ το σπιτι μου, μη σας τυχη ευχομε!
φιλε νομιζω πηγαινε σε καποιον ειδικο...δεν εχεις κατι σοβαρο νομιζω αλλα το αφηνεις να σε παρει απο κατω...
 

spanios78

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
702
Like
109
Πόντοι
6
πολλες μικρες αιτιες αγχους προκαλουν το συπτωμα της κρισης πανικου....το βιωνει ολος ο συγχρονος κοσμος ακομα και τα μαγκακια εδω μεσα που ειναι πολυ γαματοι.
Γενικη συνταγη δεν υπαρχει νομιζω και σιγουρα δεν την δινουμε εμεις.Απλα ο καθε ενας απο εμπειρια μπορει να πει 2,3 πραγματα.
Γνωμη μου αρχιζεις απο βασικα πραγματα (περιορισμο καφε τσιγαρου αλκοολ ),καλυτερη ποιοτητα ζωης και μετα αν σου χρειαζετε ειδικος,χαπια αγχολυτικα (δεν ειναι κακο μονο να μην νομιζεις οτι αυτα ειναι η λυση) κανεις οτι σου πει.
Σιγουρα δεν το αφηνεις να προχωρησει γιατι δημιουργει ψυχοσωματικα προβληματα και εκτος απο την πνευματικη κινδυνευει και η σωματικη σου υγεια.

προσυπογραφω...τα ειπες πολι σωστα φιλε! :hi:
 

Nikos_Nikolai92

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2016
Μηνύματα
170
Like
24
Πόντοι
1
Ειναι πολυ φρικτο αισθημα ολο αυτο παιδια, ειμαι σαν αναπηρος, για να παρω τσιγαρα παρακαλω τον εναν και τον αλλον να μου φερει σπιτι μου επειδη φοβαμε να βγω πενηντα μετρα απ το σπιτι μου, μη σας τυχη ευχομε!
E τότε πρέπει να κάνεις κάτι άμεσα, μην το αφήνεις γιατί θα γίνεται χειρότερο όσο περνάει ο χρόνος. Οι φίλοι σου είναι τραγικοί, αντί να σε βοηθούν να σε αποκαλούν τεμπέλη... ό,τι να 'ναι.
 

spanios78

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
702
Like
109
Πόντοι
6
Πες τα ρε φιλε ετσι ειναι!
Πρωτα απ ολα δε μπηκα εδω να μου πει καποιος να πάρω το ταδε φαρμακο και να παω να το παρω.
Ρωταω αν καποιος εχει την ιδια παθηση και τι κανει και αν το ξεπερασε καποιος.
Ειμαι κατα των φαρμακων γιατι με κανουν να αισθαμομαι ψυχικα αρρωστος.
Σε ειδικους που χω παει μου λενε παπατζες, τιποτα δε με πιανει.
Το θεμα εινα οτι 5 χρονια τωρα δε βλεπω καποια βελτιωση. Οι φιλοι μου με κλασαν και με θεωρουν τεμπελη, κακομαθημενο, πετανε μπηχτες οτι δουλεψα λιγο και τα ειδα ολα κωλυομενα, οτι δεν εχω τιποτα και οτι ψαχνω προφασεις να τα ξυνω. Η οικογενεια μου το ιδιο τροπαρι. Με αντιπετωπιζουν σαν κατα φαντασια ασθενη.
Ειναι πολυ φρικτο αισθημα ολο αυτο παιδια, ειμαι σαν αναπηρος, για να παρω τσιγαρα παρακαλω τον εναν και τον αλλον να μου φερει σπιτι μου επειδη φοβαμε να βγω πενηντα μετρα απ το σπιτι μου, μη σας τυχη ευχομε!

φιλε εχω περασει ακριβως τα ιδια,ξερω πως νιωθεις,και γω στο περιγυρω μου ειχα θεματα...
σε τι "ειδικους"εχεις παει?γιατι λες οτι σου λεγαν παπατζες?
εγω φιλε μου οχι,δεν το εχω ξεπεραση,μετα απο 10 χρονια,αλλες φορες επαιρνα αγωγη βαρβατη,αλλες πολυ λαιτ.
σε κατακρινουν γιατι δεν μπορουν να καταλαβουν τι ειναι αυτο που περνας...
αν καπιοιος δε το βιωση,δεν μπορει να το καταλαβει...
οπως αυτοι εδω μεσα,που γραφαν της παπαριες τους.μη δινεις σημασια..
εγω πχ εχω παθει "εφραγμα"150 φορες!αφου εχω φιλο καρδιολογο,και τα λεμε και γελαμε!!!
αν το παθω κανονικα,δε θα το καταλαβω!!!!
δεν ειμαι καλυτερα απο σενα,αλλα το παλευω,ενα βημα τι φορα...
και γω οταν βγω εξω,εχω τα αγχολυτικα στη τσεπη..
στο παρτυ που θα γινει στης 5 μαιου,σε περιμενω...θα εισαι στο τραπεζι μας.οκ.
 

bak14

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουλ 2011
Μηνύματα
464
Κριτικές
10
Like
2
Πόντοι
231
λοιπον ζητω συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα αλλα θα γραψω καποια πραγματα που εχω προσωπικη εμπειρια γιατι συνεβησαν σε μενα και ειναι τσεκαρισμενα.

εχω παθει 3 μεγαλες κρισεις πανικου στη ζωη μου

στην 1η ειχα πιει πολλους καφεδες με το που ξυπνησα το πρωι
στην 2η δεν ειχα κοιμηθει καλα το πρωι κ το απογευμα το εριξα στους καφεδες για να με κρατησουν και σαλταρα
στην 3η δεν ειχα πιει κανεναν καφε ειχε αφορητη ζεστη και καθως ημουν στο αμαξι για επαγγελματικο ταξιδι μου βγηκε καθ οδον
στην 4η ο συνδυασμος πολυ λιγων ωρων υπνου και ζεστης (καλοκαιρι) μου δημιουργησε κριση πανικου

ΟΠΟΤΕ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ Η ΖΕΣΤΗ, ΟΙ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΝΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΦΕΔΕΣ ΕΙΝΑΙ 3 ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ.

απο κει κ περα εχω παθει κ μικροτερες κρισεις πανικου που παντα ειχε προηγηθει ή καφεδες(πανω απο 1) ή υπερβολικη ζεστη ή καπνισμα χορτου κυριως

ολα αυτα τα παρατηρησα μονος μου αρχικα και μετα απο αναζητηση στο ιντερνετ ειδα οτι οντως προκαλουν κρισεις οποτε ειναι τσεκαρισμενα και απο προσωπικη εμπειρια αλλα και απο γνωματευσεις γιατρων...

να σημειωσω καπου εδω οτι ο τροπος που το ξεπερασα ηταν να ελαττωσω-κοψω ολα τα παραπανω που ανεφερα και τα εχω καταφερει πολυ καλα εδω κ καποια χρονια...

χαπια και αγωγες πιστευω ειναι αχρειαστα. και δοξα το θεο οταν τη 1η φορα που το επαθα πηγα σε ψυχιατρο και τον παρακαλουσα να μου γραψει χαπια να "γινω καλα" (οπως πιστευα) μου ελεγε οτι δεν υπαρχουν χαπια για τις κρισεις πανικου και οτι θεραπευονται με γνωστικοσυμπεριφορικη θεραπεια. δηλαδη μια τεχνικη που σου δειχνουν σε καποιες συνεδριες ωστε καθε φορα που σου ερχονται να τις διωχνεις μονος σου μεσω του μυαλου σου.

τελικα δεν εκανα ουτε καν αυτες.. καθε φορα που ενιωθα την κριση πανικου να με πλησιαζει σκεφτομουν οτι οσο ασχημα και να νιωσω οσο κ να με πιεσει δεν μπορει να μου κανει τιποτα στην υγιεια μου και οτι σε λιγα λεπτα θα φυγει... οπως ακριβως συμβαινει παντοτε.. και ετσι σιγα σιγα τις απεβαλλα. ΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.. ΦΕΥΓΕΙ ΣΕ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΥΣΟΥΡΙ

επισης να ξερεις οτι το αγχος οτι μπορει να σε πιασει κριση πανικου ανα πασα στιγμη ειναι το ιδιο ασχημο με την ιδια την κριση πανικου. αυτο οι γιατροι το ονομαζουν "αγχος προσμονης" και σε μενα τουλαχιστον λειτουργουσε ως "καλεσμα" στην κριση πανικου καθε φορα

να φανταστεις την 1η φορα που πηγα στον γιατρο το πρωτο πραγμα που του ειπα ηταν 'κανε κατι γιατι πεθαινω..'

οποτε η μπορεις να ξεκινησεις καποιες συνεδριες (χωρις φαρμακα κλπ) ή να τα δουλεψεις ολα αυτα μονος σου και να το ξεπερασεις..

Ευχομαι να σε βοηθησα και να τις ξεπερασεις γρηγορα γιατι ξερω ποσο δυσκολο ειναι.. μην μασας :)


 

spanios78

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
702
Like
109
Πόντοι
6
λοιπον ζητω συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα αλλα θα γραψω καποια πραγματα που εχω προσωπικη εμπειρια γιατι συνεβησαν σε μενα και ειναι τσεκαρισμενα.

εχω παθει 3 μεγαλες κρισεις πανικου στη ζωη μου

στην 1η ειχα πιει πολλους καφεδες με το που ξυπνησα το πρωι
στην 2η δεν ειχα κοιμηθει καλα το πρωι κ το απογευμα το εριξα στους καφεδες για να με κρατησουν και σαλταρα
στην 3η δεν ειχα πιει κανεναν καφε ειχε αφορητη ζεστη και καθως ημουν στο αμαξι για επαγγελματικο ταξιδι μου βγηκε καθ οδον
στην 4η ο συνδυασμος πολυ λιγων ωρων υπνου και ζεστης (καλοκαιρι) μου δημιουργησε κριση πανικου

ΟΠΟΤΕ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ Η ΖΕΣΤΗ, ΟΙ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΥΠΝΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΦΕΔΕΣ ΕΙΝΑΙ 3 ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟΥΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ.

απο κει κ περα εχω παθει κ μικροτερες κρισεις πανικου που παντα ειχε προηγηθει ή καφεδες(πανω απο 1) ή υπερβολικη ζεστη ή καπνισμα χορτου κυριως

ολα αυτα τα παρατηρησα μονος μου αρχικα και μετα απο αναζητηση στο ιντερνετ ειδα οτι οντως προκαλουν κρισεις οποτε ειναι τσεκαρισμενα και απο προσωπικη εμπειρια αλλα και απο γνωματευσεις γιατρων...

να σημειωσω καπου εδω οτι ο τροπος που το ξεπερασα ηταν να ελαττωσω-κοψω ολα τα παραπανω που ανεφερα και τα εχω καταφερει πολυ καλα εδω κ καποια χρονια...

χαπια και αγωγες πιστευω ειναι αχρειαστα. και δοξα το θεο οταν τη 1η φορα που το επαθα πηγα σε ψυχιατρο και τον παρακαλουσα να μου γραψει χαπια να "γινω καλα" (οπως πιστευα) μου ελεγε οτι δεν υπαρχουν χαπια για τις κρισεις πανικου και οτι θεραπευονται με γνωστικοσυμπεριφορικη θεραπεια. δηλαδη μια τεχνικη που σου δειχνουν σε καποιες συνεδριες ωστε καθε φορα που σου ερχονται να τις διωχνεις μονος σου μεσω του μυαλου σου.

τελικα δεν εκανα ουτε καν αυτες.. καθε φορα που ενιωθα την κριση πανικου να με πλησιαζει σκεφτομουν οτι οσο ασχημα και να νιωσω οσο κ να με πιεσει δεν μπορει να μου κανει τιποτα στην υγιεια μου και οτι σε λιγα λεπτα θα φυγει... οπως ακριβως συμβαινει παντοτε.. και ετσι σιγα σιγα τις απεβαλλα. ΜΙΑ ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.. ΦΕΥΓΕΙ ΣΕ ΛΙΓΑ ΛΕΠΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΟΥΣΟΥΡΙ

επισης να ξερεις οτι το αγχος οτι μπορει να σε πιασει κριση πανικου ανα πασα στιγμη ειναι το ιδιο ασχημο με την ιδια την κριση πανικου. αυτο οι γιατροι το ονομαζουν "αγχος προσμονης" και σε μενα τουλαχιστον λειτουργουσε ως "καλεσμα" στην κριση πανικου καθε φορα

να φανταστεις την 1η φορα που πηγα στον γιατρο το πρωτο πραγμα που του ειπα ηταν 'κανε κατι γιατι πεθαινω..'

οποτε η μπορεις να ξεκινησεις καποιες συνεδριες (χωρις φαρμακα κλπ) ή να τα δουλεψεις ολα αυτα μονος σου και να το ξεπερασεις..

Ευχομαι να σε βοηθησα και να τις ξεπερασεις γρηγορα γιατι ξερω ποσο δυσκολο ειναι.. μην μασας :)

φιλε μπραβο σου..εισουν δυνατος!
και γω ξερω οτι ειναι κριση και θα περασει,αλλα πηρα φαρμακα..
δε μπορουσα μονος μου να το αποβαλω...
αλλωστε καθε ανθρωπος δρα διαφορετικα..
καλα εκανες και το εγραψες,να βλεπει ο φιλος,
οτι υπαρχουν πολλες λυσεις στο θεμα του. :hi:
 
Εγγρ.
25 Σεπ 2009
Μηνύματα
2.109
Κριτικές
6
Like
822
Πόντοι
96
Γαμησε τα ολοι προβληματικοί είμαστε στην κωλο αθηνα
Όλη μέρα Τρέχω πολλες φορές χωρις να εχω καταφέρει τίποτα
Ενα συστημένο παω να ρίξω κ κάνω τρεις ωρες
Στο νοσοκομείο περιμένω οκτώ ωρες για να εξεταστώ στις εφημερίες
Στο ΚΕΠ με στέλνουν στην κατέχακη να πάρω τη σφραγίδα της Χάγης
Ο δικηγόρος μου εχει φάει 12.000 ευρω για να μοιράσω απο τους μακαρίτες την κληρονομιά με τον αδερφό μου . Στην εφορια τριγυρνάω με ενα ΠΑκο φωτοαντίγραφα πανω κάτω
Ο παναθηνσικος στη μπαλλα γαμησετα

Ολα σκατα
 

Jules_Jordan

Ανώτερος
Εγγρ.
20 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.552
Κριτικές
12
Like
190
Πόντοι
6.055
Η κρίση πανικού αν χαμηλώνει την ποιότητα ζωής μας και γίνεται βασανιστική χρειάζεται ψυχίατρο και αγωγή μερικών μηνών. Συνήθως τα Xanax κάνουν άριστη δουλειά κατόπιν συνταγογράφησης.

Η κρίση πανικού είναι σαν να οδηγάς αμέριμνος στην εθνική δίπλα σε νέντρα ακούγοντας μουσικούλα και ξαφνικά τρακάρεις. Το συναίσθημα είναι σχεδόν αυτό. Τρόμος, πανικός, ανασφάλεια, παλμοί πάνω απο 140, εφίδρωση κλπ.

Παλιά βασανιζόμουν απ αυτό. Πλέον επειδή με ακολουθούσε δεκαετίες το έχω κουμαντάρει απόλυτα. Οταν το παθαίνω σταματάω απ ό,τι κάνω, παίρνω βαθειές αναπνοές, μιλάω με κάποιον στο τηλέφωνο για να ξεχαστώ, και στην ανάγκη κατεβάζω λίγο αλκοόλ, τόσο ώστε να με χαλαρώσει. Εχω πλέον να πάθω κρίση πανικού πολλά χρόνια.

Προτείνω να απαλλαχτείτε όσο μπορείτε απο έμμονες ιδέες, άγχος, πολλούς καφέδες, μακριά απο τοξικές καταστάσεις και ανθρώπους και μια ωρίτσα ύπνο το μεσημέρι, έστω με το ζόρι. Βοηθά στην επανεκκίνηση του εγκεφάλου και του σώματος.

Αν αφήσετε τις κρίσεις πανικού χωρίς ιατρική βοήθεια, συχνά οδηγούν σε κατάθλιψη αφού ο εγκέφαλος και το σώμα οδηγείται σε αδιέξοδο και είναι επικίνδυνο ψυχολογικό σπιράλ με άσχημες καταλήξεις.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2015
Μηνύματα
3.375
Like
39
Πόντοι
16
Τύπε παίζει να έχεις κάτι με το θυρεοειδή αδένα. Το πάθαινε η μάνα μου και ξυπνούσε τα βράδια μέχρι που έκανε εγχείρηση και ηρέμησε σε πολύ μεγάλο βαθμό.
 
Εγγρ.
26 Μαρ 2015
Μηνύματα
3.375
Like
39
Πόντοι
16
- Μια λυση ειναι τα χαπια. Θα μπορουσα να παιρνω, γτ μού ειχε συνταγογραφησει ενας γιατρος (δεν πηγα επι τουτου, αλλά για αναβολη/τρελοχαρτο). Αν και τα ειχα στο συρταρι μου, δεν τα ακουμπησα. 

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

matzafasoula

Μέλος
Εγγρ.
16 Νοε 2012
Μηνύματα
1.247
Like
874
Πόντοι
96
Δεν έχω πάθει ποτέ, έχω όμως φίλους και φίλες με αγοραφοβίες, κρίσεις πανικού ευτυχώς κανένας με κατάθλιψη.

Ειδικά τις γυναίκες που πρέπει να δουλεύουν, να μαγειρεύουν, να είναι σύζυγοι, μητέρες, περιποιημένες και ευδιάθετες, τις λυπάμαι.

Από τα χειρότερα. Κόρη φίλου αγάπησε πρεζόνι. Η σχέση κόπηκε όταν αυτός βούτηξε από το μπαλκόνι. Της πήρε 3 χρόνια, ευτυχώς το ξεπέρασε.

Τα 5 χρόνια που "έχασες" και δεν αντέδρασες, σε βύθισαν περισσότερο.

1. Οπωσδήποτε ψυχολόγο. Και μαλακίες να λέει καλύτερα απ'το τίποτα
2. Περιόρισε τα τοξικά (καφέδες, τσιγάρα κλπ) και πρόσεξε μην φτάσεις στο άλλο άκρο - γυμναστήρια με τις ώρες, energy drinks κλπ - δημιουργούν τρύπες στο μυαλό και στην καρδιά
3. Επειδή έχεις χρόνο, βάλε στην ζωή σου δραστηριότητες - ξαναβγές στην κοινωνία
Κλείσε τηλεόραση και βγες από το σπίτι
Οτι σου ταιριάζει
Μπασκετάκι ακόμα και με αγνώστους, πασατέμπο (είναι φθηνός) σε παγκάκι, εθελοντική εργασία στις κοινωνικές υπηρεσίες του Δήμου (θα βγαίνεις από το σπίτι, θα γνωρίσεις κι άλλους, θα νοιώσεις χρήσιμος )

Να είσαι προετοιμασμένος, θα γνωρίσεις πολλούς μαλάκες, θα βρείς και κανά δυό στα μέτρα σου.

Μην το κάνεις, αλλά πήγαινε μια βόλτα σε Δημόσιο Νοσοκομείο, σε εφημερία. Θα νοιώσεις ο υγιέστερος όλων, ακόμα και από τους γιατρούς

Ωραίους φίλους είχες διαλέξει, να τους χαίρεσαι

ΒΓΕΣ ΑΠ'ΤΟ ΣΠΙΤΙ. Οσο μένεις μέσα τόσο θα βυθίζεσαι

Μουσικούλα. "Ομορφη Μέρα" αφοι Κατσιμίχα
 

ISINAS

Μέγας
Εγγρ.
17 Σεπ 2012
Μηνύματα
5.035
Κριτικές
57
Like
6.406
Πόντοι
3.636
Κατα την γνωμη μου αντιμετοπιζοντε με καλους φιλους και με αγαπη απο μια καλη συντροφο!!! Οσο για την καταθλιψη η το βαρη καταθλιπτηκο συναισθημα με ψυχοσικα στοιχεια ..ειναι μονοδρομος η ωρες στο γυμναστηριο τα ενεργειακα ποτα και οι καφεδες τα οποια εχουν αντικαταθλιπτηκη δραση..απο το να περνης ανυικαταθλιπτικα τα οποια παχενουν και ειδικα στον ανδρα δυαλιουν την ορμη και την στυση του..οσο για τρυπες σε μυαλο και καρδια που ανεφερε συναγωνηστης πιο πανο..αλλα κανουν τρυπες στην καρδια και μυαλο οχι η καφεινη
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.904
Κριτικές
38
Like
4.934
Πόντοι
2.696
1)Πήγαινε επειγόντως σε ειδικό.Ακόμα και στον παθολόγο σου να το πεις,θα σε κατευθύνει προς κάποιο ειδικό.Δε θα σου δώσει αυτός θεραπεία,αλλά θα σε κατευθύνει.
2)Σταμάτα να καπνίζεις.Δύσκολο αλλά προσπάθησε.
3)Βγαίνε από το σπίτι και μόνος σου.Δεν ξέρω πού μένεις,αλλά όλο και κάποιο άλσος,πάρκο,γήπεδο θα έχει.Περπάτα και ταυτόχρονα άκου μουσική.Όχι Παντελίδη,μουσική
4)Ασχολήσου με ένα χόμπι εκτός σπιτιού.Ψάρεμα,φωτογράφιση,ένα άθλημα.
5)Διάβασμα εκτός σπιτιού.Σε ένα πάρκο π.χ.
6)Άλλαζε συχνά παραστάσεις.Π.χ κάθε εβδομάδα πήγαινε σε ένα άλλο πάρκο.

Είχα περάσει μια εποχή-πριν 20 χρόνια,κι εγώ από μια πουτάνα γκόμενα το έπαθα- από αυτό το στάδιο.Έκανα τα παραπάνω μετά από υπόδειξη ενός φίλου που είχε σπουδάσει κοινωνιολογία.Δεν ήταν της άμεσης ειδικότητας του αλλά με βοήθησαν.
 
Εγγρ.
23 Νοε 2015
Μηνύματα
16
Like
0
Πόντοι
0
Καλα αυτο το site δεν υπαρχει!
Το τελευταιο 6μηνο εχω αναπτυξει καποια διαταραχη πανικου που σημαινει:
-ζαλη/ασταθεια/δυσφορια σε μετρο/ πολυκαταστηματα/ σουπερμαρκετ

ολα αυτα πηγαινοερχοταν και τα απεδιδα σε κατι σωματικο , κανοντας πολλες εξετασεις. Παρεπιπτοντως αλλαξε και η μυωπια μου , ετσι θεωρουσα οτι μαλλον αργει να προσαρμοστουν τα ματια στα νεα γυαλια, αλλα ο γιατρος μου ειπε πως αντε ενα μηνα το πολυ να χρειαστει , οποτε τζιφος.

Ε λοιπον το τελευταιο διαστημα τα πραγματα εγιναν χειροτερα:

προβλημα να μπω σε ασανσερ, προβλημα οταν μου μιλανε ή ειμαι σε μεγαλη παρεα = φρικαρω. Νομιζω οτι χανω τα μυαλα , τον ελεγχο του εαυτου μου, τα βλεπω ολα καρε - καρε.

Λοιπον το τελευταιο 10ημερο στη συνηδειτοποιηση οτι ειναι ΜΑΛΛΟΝ διαταραχη πανικου (δεν εχω παει σε ψυχολογο, αλλα ολα συγλκινουν προς τα εκει), πηρα τα εξης μετρα βασει googling:

-εκοψα τον καφε , διοτι με το που επινα φρικαρα
-πινω τσαι
-τρωω σοκολατα με 80% κακαο (δρα αγχολυτικα), γενικα τα γλυκα δειχνουν να δρουν θετικα επανω μου
-τρωω οσο πιο υγιεινα γινεται, πολλα φρουτα, εκοψα delivery
-κανω βολτες σε ανοικτους χωρους, προσπαθω να περπαταω, να ανεβαινω σκαλες  και γραφτηκα τζυμ
-εκοψα τη μουσικη στα ακουστικα, ακουω μονο κλασικη  πιανο και τετοια
-εκοψα ταινιες τρομου και δραματικες
-προσπαθω να μην αγχωνομαι για τιποτα, πειθω και μιλαω στον εαυτο μου οτι ειναι ολα στο μυαλο μου, κανω ασκησεις με αναπνοες
-πηδαω την γκομενα μου πιο τακτικα, κατι που κι αυτο το ειχα αμελησει

Αυτο που εδρασε ιδιαιτερα αγχολυτικα σε μενα ηταν μια επισκεψη στη Φυλης που ειχα καιρο να παω, μαλλον χρειαζομουν μια σκανδαλια για να ανανεωθω κιολας. Μετα απ' αυτη την επισκεψη , ενιωσα ενα λυτρωτικο πονο σαν ρευμα να διαπερνα το κορμι μου και μια ζαλαδα και με το που τελειωσα, σα να μου εφυγε κατι κακο που ειχε συσσωρευτει μεσα μου! Εφεξης Μπαινω σε μετρο, σε μαρκετ, σε πολυκαταστηματα , ειμαι πιο χαη. Τι να πω, συνεχιζω ακαθεκτος και θα ενημερωσω. Αν στραβωσει το πραγμα, εννοειται θα παω σε ψυχολογο και θα το εκανα αν ειχα κριση πανικου τυπου να φρικαρω και να μου γυρισουν τα δαχτυλα. Δεν συστηνω εννοειται σε κανενα τι να κανει.
 

spanios78

Μέλος
Εγγρ.
29 Απρ 2008
Μηνύματα
702
Like
109
Πόντοι
6
παιδια καλα τα λετε,αλλα ειπαμε,ο καθενας ειναι διαφορετικος..
ειναι βεβαια και σε τι μορφη εμφανιζετε,εγω πχ,ειχα απιστευτα ψυχοσοματικα,αμα σας πω δε θα πιστευετε.
εγω το τσιγαρο δε μπορεσα να το κοψω με τιποτα,αλλα με βοηθαγε πολυ,κατα τη γνωμη μου παντα.
καφεδες δεν επινα πολλους,μαξ 2 τη μερα.
οχι τσαι φιλε,πολυ πιο διεγερτικο απ το καφε,χαμομιλι αμα θες δοκιμασε.
φυλης με τιποτα!!!!πω τι επαθα!πηγα προχτες,μετα απο πανω 10 χρονια!δε τι παλευα με τιποτα..
σπιτι μονο και στουντιο!
 
Εγγρ.
25 Οκτ 2015
Μηνύματα
5.819
Like
453
Κατα την γνωμη μου αντιμετοπιζοντε με καλους φιλους και με αγαπη απο μια καλη συντροφο!!! Οσο για την καταθλιψη η το βαρη καταθλιπτηκο συναισθημα με ψυχοσικα στοιχεια ..ειναι μονοδρομος η ωρες στο γυμναστηριο τα ενεργειακα ποτα και οι καφεδες τα οποια εχουν αντικαταθλιπτηκη δραση..απο το να περνης ανυικαταθλιπτικα τα οποια παχενουν και ειδικα στον ανδρα δυαλιουν την ορμη και την στυση του..οσο για τρυπες σε μυαλο και καρδια που ανεφερε συναγωνηστης πιο πανο..αλλα κανουν τρυπες στην καρδια και μυαλο οχι η καφεινη
μακαρι να υπηρχανε στη ζωη μας οι ΚΑΛΟΙ ΦΙΛΟΙ...η ακομα καλιτερα οι ΚΑΛΟΙ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ....οταν ταχεις αυτα εισαι σχεδον ευτυχισμενος...

και θα το αντιστρεψω κιολας..

οταν εισαι ευτυχισμενος ερχονται στη ζωη οι ΚΑΛΟΙ ΦΙΛΟΙ και ενας ΚΑΛΟΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟς....αλυσυδα ειναι ολα αυτα..

τι γινεται ομως οταν η ζωη μας αλλαξει ?οταν οι αναποδιες ερχονται απανωτα ειτε λογω συγκυριων ..ειτε λογω κακων δικων μας χειρισμων..

τοτε οι φιλοι που τους θεωρουσαμε καλους φευγουν...κι οι γκομενοι -ες το ιδιο γιατι πλεον μπορουν με αλλα ατομα να περασουν καλιτερα

Ετσι μαζι με ολα τα αλλα δεινα που εχεις βλεπεις να μενεις και μονος...κι οτι πρεπει να τα χτισεις ολα απο την αρχη ..αλλα ΣΕ ΝΕΣ ΠΙΟ ΣΤΕΡΕΕΣ ΒΑΣΕΙΣ...

Πριν απο αρκετα χρονια ετρεχα στο Σειχ Σου κι επειδη οπως καλη ωρα ηταν Ανοιξη κι ολα ηταν πολυ ομορφα καθισα σε ενα παγκακι κι αγναντευα το τοπιο...
με πλησιασε καποια κυρια αρκετα μεγαλυτερη μου ..συζητησαμε αρκετη ωρα και συμβουλευοντας με μου ειπε..

ΝΑ ΚΟΙΤΑΣ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΠΗΓΑΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΣΕΝΑ ΚΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ

ετσι δε θα γκρεμιζεται ο κοσμος σου καθε φορα που καποιος δεν φερεται σωστα..η φευγει...

Αυτο ομως θελει πολλη εξασκηση και πολλη δουλεια με τον εαυτο μας..

Αρχιζουμε με ενα πολυ βασικο ερωτημα..

τι μου αρεσει να κανω?κι οταν αυτο που μου αρεσει να κανω το παιρνω καθε μερα σε μικρες δοσεις ειναι σα να παιρνω ενα θαυματουργο ματζουνι που με βοηθα να ειμαι καλα

 

Porn Gangster

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
12.939
Κριτικές
123
Like
18.645
Πόντοι
20.786
Και μενα τωρα τελευταια με έχει πιασει καταθλιψη γιατι είμαι μακρυα από τα κεντρα πορνισμου και δεν μπορω να τσαρκάρω με επιλογές  :s&m_2: :orchestra:

εδώ εχει αρκετα κωλομπαρα αλλα 50 ευρω για να στην παιξουν δεν λέει και πολύ .... θα ηθελα παρα πολύ αποψε ένα ποτάκι στο Γκολντεν ή το Αθενς Κουινς και μετά καμια μπουρδελοτσαρκα.  :wanker:
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.975
Κριτικές
1
Like
29.692
Πόντοι
8.006
Καλα αυτο το site δεν υπαρχει!
Το τελευταιο 6μηνο εχω αναπτυξει καποια διαταραχη πανικου που σημαινει:
-ζαλη/ασταθεια/δυσφορια σε μετρο/ πολυκαταστηματα/ σουπερμαρκετ

ολα αυτα πηγαινοερχοταν και τα απεδιδα σε κατι σωματικο , κανοντας πολλες εξετασεις. Παρεπιπτοντως αλλαξε και η μυωπια μου , ετσι θεωρουσα οτι μαλλον αργει να προσαρμοστουν τα ματια στα νεα γυαλια, αλλα ο γιατρος μου ειπε πως αντε ενα μηνα το πολυ να χρειαστει , οποτε τζιφος.

Ε λοιπον το τελευταιο διαστημα τα πραγματα εγιναν χειροτερα:

προβλημα να μπω σε ασανσερ, προβλημα οταν μου μιλανε ή ειμαι σε μεγαλη παρεα = φρικαρω. Νομιζω οτι χανω τα μυαλα , τον ελεγχο του εαυτου μου, τα βλεπω ολα καρε - καρε.

Λοιπον το τελευταιο 10ημερο στη συνηδειτοποιηση οτι ειναι ΜΑΛΛΟΝ διαταραχη πανικου (δεν εχω παει σε ψυχολογο, αλλα ολα συγλκινουν προς τα εκει), πηρα τα εξης μετρα βασει googling:

-εκοψα τον καφε , διοτι με το που επινα φρικαρα
-πινω τσαι
-τρωω σοκολατα με 80% κακαο (δρα αγχολυτικα), γενικα τα γλυκα δειχνουν να δρουν θετικα επανω μου
-τρωω οσο πιο υγιεινα γινεται, πολλα φρουτα, εκοψα delivery
-κανω βολτες σε ανοικτους χωρους, προσπαθω να περπαταω, να ανεβαινω σκαλες  και γραφτηκα τζυμ
-εκοψα τη μουσικη στα ακουστικα, ακουω μονο κλασικη  πιανο και τετοια
-εκοψα ταινιες τρομου και δραματικες
-προσπαθω να μην αγχωνομαι για τιποτα, πειθω και μιλαω στον εαυτο μου οτι ειναι ολα στο μυαλο μου, κανω ασκησεις με αναπνοες
-πηδαω την γκομενα μου πιο τακτικα, κατι που κι αυτο το ειχα αμελησει

Αυτο που εδρασε ιδιαιτερα αγχολυτικα σε μενα ηταν μια επισκεψη στη Φυλης που ειχα καιρο να παω, μαλλον χρειαζομουν μια σκανδαλια για να ανανεωθω κιολας. Μετα απ' αυτη την επισκεψη , ενιωσα ενα λυτρωτικο πονο σαν ρευμα να διαπερνα το κορμι μου και μια ζαλαδα και με το που τελειωσα, σα να μου εφυγε κατι κακο που ειχε συσσωρευτει μεσα μου! Εφεξης Μπαινω σε μετρο, σε μαρκετ, σε πολυκαταστηματα , ειμαι πιο χαη. Τι να πω, συνεχιζω ακαθεκτος και θα ενημερωσω. Αν στραβωσει το πραγμα, εννοειται θα παω σε ψυχολογο και θα το εκανα αν ειχα κριση πανικου τυπου να φρικαρω και να μου γυρισουν τα δαχτυλα. Δεν συστηνω εννοειται σε κανενα τι να κανει.
Ρε τύπε.
Εκοψες φαγητο, ταινιες, μουσικη, αρχισες γυμναστηριο, και τελικα το μονο που χρειαζοταν ηταν ενα γαμησι στην Φυλης?
 

Porn Gangster

Γλομπεο-Μύστης
Εγγρ.
8 Μαΐ 2015
Μηνύματα
12.939
Κριτικές
123
Like
18.645
Πόντοι
20.786
Ρε τύπε.
Εκοψες φαγητο, ταινιες, μουσικη, αρχισες γυμναστηριο, και τελικα το μονο που χρειαζοταν ηταν ενα γαμησι στην Φυλης?

Δεν είναι παράξενο τυπε :rockon: εμενα μου φαινεται λογικο  :hi:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom