Νέα

Κρίσεις Πανικού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kinkydreamer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 234
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 4 άτομα (0 μέλη και 4 επισκέπτες)

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.259
Κριτικές
21
Like
9.462
Πόντοι
3.346
...ακριβώς..φυσικα δεν θα πεθάνεις απ αυτες(γιατί δεν έχουν παθολογικο αίτιο),αλλα το συναίσθημα είναι άθλιο (ταχυκαρδία, ζαλάδα ,μείωση οξυγόνου)..στο 2010 έζησα καποιες γερές κρίσεις πανικού ,τις οποίες ξεπέρασα μόνη εντελώς..πλέον έχουν γίνει μακρινές αναμνήσεις.
Υπάρχουν άνθρωποι όμως που δεν μπορούν να τις ξεπεράσουν μόνοι
τους ,αρα ν απευθυνθούν σε ειδικό..
Βοηθα αρκετά η γυμναστική (ειδικά πιλατες και γιόγκα)και να βρει κάποιος τον" κυριο παράγοντα" άγχους του ωστε να τον πολεμήσει για να σταματήσει να φτιάχνει διαρκώς το μυαλό καταστροφικά σενάρια..
Η καλή γυμναστική (οποιουδήποτε είδους), μια ισορροπημένη διατροφή και ένας καλός ύπνος είναι αρκετά δυνατά εργαλεία για μείωση ψυχοσωματικών προβλημάτων. Βέβαια, σημαντικό ρόλο παίζουν και εξωτερικοί παράγοντες όπως εργασιακό και οικογενειακό περιβάλλον.
 

Joker4U

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2023
Μηνύματα
221
Like
443
Πόντοι
21
τι συμπτωματα εχεις περα απο δυσπνοια? απο καταποση πως τα πας?:coffee:

δηλαδη αν βγεις σε υπαιθριο μαγαζι με κοσμο ,πχ μπουζουκια,σε πιανουν κρισεις?

(δεν ειρωνευομαι)
Συμπτώματα.

Ξεκινούν με μούδιασμα στο αριστερό πόδι και αμέσως (μετά την πρώτη φορά που δεν ήξερα τι ήταν) ενεργοποιείται ο φόβος και αρχίζει τρέμουλο, ταχυκαρδία, δυσκολία αναπνοής.

Όταν είχα συχνές κρίσης το μέρος και η δραστηριότητα δεν έπαιζαν ρόλο. Το είχα βιώσει πίνοντας καφέ χαλαρά, οδηγώντας (που είναι πολύ άσχημο!!!), με παρέα σε εστιατόριο, κτλ

Τελευταία φορά με επισκέφθηκε πριν ένα μήνα. Διακοπές, χαλαρός, 6 το πρωί ενώ ετοιμαζόμουν να πάω για περπάτημα και βουτιά στην θάλασσα. Βέβαια το αντιμετώπισα άμεσα και κράτησε λίγα λεπτά μόνο.
 

Joker4U

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2023
Μηνύματα
221
Like
443
Πόντοι
21
Η καλή γυμναστική (οποιουδήποτε είδους), μια ισορροπημένη διατροφή και ένας καλός ύπνος είναι αρκετά δυνατά εργαλεία για μείωση ψυχοσωματικών προβλημάτων. Βέβαια, σημαντικό ρόλο παίζουν και εξωτερικοί παράγοντες όπως εργασιακό και οικογενειακό περιβάλλον.
Έτσι ακριβώς. Και τα δυο τελευταία που ανέφερες είναι τα δυνατά παζλ….. ε κάποια στιγμή πρέπει να πούμε ένα I don’t give a fuck για να έρθει η χαλάρωση….
 

Sexyjoanna

Call-Girl
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
21.746
Κριτικές
1
Like
144.027
Η καλή γυμναστική (οποιουδήποτε είδους), μια ισορροπημένη διατροφή και ένας καλός ύπνος είναι αρκετά δυνατά εργαλεία για μείωση ψυχοσωματικών προβλημάτων. Βέβαια, σημαντικό ρόλο παίζουν και εξωτερικοί παράγοντες όπως εργασιακό και οικογενειακό περιβάλλον.
Ναι ,συμφωνώ απόλυτα..!Θα σας πω πως μου ξεκίνησαν, ημουν 32,33 χρ περίπου, πάντα υγιέστατη ,χωρίς τσιγάρο αλκοόλ κι εξαρτήσεις, με αθλητισμο/πρωταθλητισμο, αριστο οικογενειακό περιβάλλον, ώσπου ενα τραγικό συμβάν απώλειας δικου μου ανθρώπου ,περαν του ψυχικού πόνου ,μου πυροδότησε μια φοβία για τα πάντα..οτι εαν φάω κάτι θα παθω αλλεργία, αν πάρω ένα φάρμακο θα πεθάνω,αν οδηγήσω θα τράκαρω,γενικά έναν φοβο και πανικό ότι με το παραμικρό θα τα κακαρωνα..οι κρίσεις πανικού αναπόφευκτες, αλλα μέσω δουλειάς και αγαπημένων προσώπων, τις ξεπέρασα ανευ ειδικού..δύσκολο, οχι ακατόρθωτο ,ειχα κι εχω απίστευτη πειθαρχία.
 

macchiato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2021
Μηνύματα
2.294
Like
2.948
Πόντοι
456
Συμπτώματα.

Ξεκινούν με μούδιασμα στο αριστερό πόδι και αμέσως (μετά την πρώτη φορά που δεν ήξερα τι ήταν) ενεργοποιείται ο φόβος και αρχίζει τρέμουλο, ταχυκαρδία, δυσκολία αναπνοής.

Όταν είχα συχνές κρίσης το μέρος και η δραστηριότητα δεν έπαιζαν ρόλο. Το είχα βιώσει πίνοντας καφέ χαλαρά, οδηγώντας (που είναι πολύ άσχημο!!!), με παρέα σε εστιατόριο, κτλ

Τελευταία φορά με επισκέφθηκε πριν ένα μήνα. Διακοπές, χαλαρός, 6 το πρωί ενώ ετοιμαζόμουν να πάω για περπάτημα και βουτιά στην θάλασσα. Βέβαια το αντιμετώπισα άμεσα και κράτησε λίγα λεπτά μόνο.


ω ρε φιλε φανταζομαι εν ωρα οδηγησης:O δηλαδη εχει τυχει να σταματησεις πχ για να παρεις αερα? νιωθεις οτι πνιγεσαι?

καλυτερα να συνταξιδευεις με παρεα και οχι μονος. απο καταποση εχεις θεματα? δηλαδη να μην κατεβαινει ευκολα ποτο ή φαγητο?

εφοσον ειναι ψυχολογικο,κανε δραστηριοτητες που σε εκτονωνουν. σεξ ,γυμναστικη,κανα τσιγαρακι.
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.259
Κριτικές
21
Like
9.462
Πόντοι
3.346
Ναι ,συμφωνώ απόλυτα..!Θα σας πω πως μου ξεκίνησαν, ημουν 32,33 χρ περίπου, πάντα υγιέστατη ,χωρίς τσιγάρο αλκοόλ κι εξαρτήσεις, με αθλητισμο/πρωταθλητισμο, αριστο οικογενειακό περιβάλλον, ώσπου ενα τραγικό συμβάν απώλειας δικου μου ανθρώπου ,περαν του ψυχικού πόνου ,μου πυροδότησε μια φοβία για τα πάντα..οτι εαν φάω κάτι θα παθω αλλεργία, αν πάρω ένα φάρμακο θα πεθάνω,γενικά έναν φοβο και πανικό ότι με το παραμικρό θα τα κακαρωνα..οι κρίσεις πανικού αναπόφευκτες, αλλα μέσω δουλειάς και αγαπημένων προσώπων, τις ξεπέρασα σολο..δύσκολο οχι ακατόρθωτο ,ειχα κι εχω απίστευτη πειθαρχία.
Αυτό θεωρώ ότι είναι το κλειδί για τη λύση πολλών προβλημάτων. Συνηθίζω να το αποκαλώ "η δύναμη της ψυχής". Μιας και τα περισσότερα προβλήματα είναι καθαρά στο μυαλό μας, χρειάζεται να δείξεις στον εαυτό σου ότι δεν είσαι ευάλωτος και επιρρεπής, τουναντίον "σκληρός" και πειθαρχιμένος όπως πολύ σωστά τόνισες.
 

Ippokratis22

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2022
Μηνύματα
412
Κριτικές
1
Like
762
Πόντοι
81
Και εγω εχω πάθει κρίση πανικού , αλλα το ξεπέρασα χωρις τρελογιατρο , παρόλο που ο παθολόγος μου , μου ειπε να παω , διοτι οι εξετάσεις μου ήταν καθαρές κ δεν έβρισκε κατι

Εμένα πριν μια 8 ετια περίπου , μετα απο ενα σοβαρό πρόβλημα υγειας , το οποίο κ το ξεπέρασα ,άρχιζαν κ με έπιαναν κρίσεις πανικού το καλοκαιρι με καυσωνα
Συγκεκριμένα σε κλειστο χώρο , οταν μου μίλαγαν πόλλοί ή ενας για πολυ ωρα , με έπιανε τάση να αρχίζω να ΤΡΕΧΩ , κ να απομακρυνθώ ή οταν οδηγούσα αμάξι κ εκανε ζέστη με έπιανε τάση να βγω απο το αμάξι κ να βρω ενα δέντρο να κάτσω σπο κάτω να ξελαμπικάρω

Με έπιασαν 4-5 τετοια επεισοδια μεχρι που πηγα σε παθολόγο με έστειλε σε ψυχίατρο , πηγα μια επίσκεψη κ μετα εξαφανίστηκα

Πως το αντιμετώπισα ;
Εκανα αυτο που με φόβιζε .., κυκλοφορούσα με καύσωνες μεςα στο αμάξι μεχρι να λειωσω απο τη ζέστη ή με τα πόδια στον ήλιο , επιςης σε κλειστο χώρο , μολις με έπιανε κρίση , έπαιζα με το κινητο τηλέφωνο

Τελικά μετα απο 5-6 κρίσεις δεν ξαναεμφανίστηκαν ποτε

Αυτη ήταν κ απο εμένα η εμπειρία μου με τις κρίσεις πανικού
 

Mystery X

Σπουδαίος
Εγγρ.
2 Οκτ 2007
Μηνύματα
3.973
Κριτικές
4
Like
7.360
Πόντοι
2.306
....όλες οι μορφές άσκησης βοηθούν, απλα ανέφερα ιδιαίτερα κάποιες που ηρεμούν/χαλαρώνουν..
Εγω ως αθλήτρια/προπονητρια πολεμικων τεχνών,βρήκα διέξοδο κσι λύση στις κρίσεις μου μέσω των προπονήσεων μου, κάποιοι δλδ θέλουμε ένταση για να "ξεφύγει "το μυαλό ,κάποιοι άλλοι όχι
Και το σεξ βοηθά φαντάζομαι ε?
 

Sexyjoanna

Call-Girl
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
21.746
Κριτικές
1
Like
144.027
Ποσο χρήσιμο θέμα άνοιξες @Joker4U .ας" ξορκισουμε "τον φόβο καταθέτοντας όλοι όσοι έχουμε ζήσει μια τέτοια κατάσταση, την εμπειρία μας,γιατί ως γνωστόν, όταν μοιράζεσαι, συμπάσχεις,αρα ηρεμεις..
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Και το σεξ βοηθά φαντάζομαι ε?
...εγω βρήκα διέξοδο με ασταμάτητο σεξ,το μυαλό δεν είχε χρόνο να σκεφτεί αλλα χαχαχαχα!!
Περαν πλάκας βοηθά πάρα πολύ..ψυχοθεραπεία!
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.878
Κριτικές
1
Like
32.697
Πόντοι
6.256
Ναι ,συμφωνώ απόλυτα..!Θα σας πω πως μου ξεκίνησαν, ημουν 32,33 χρ περίπου, πάντα υγιέστατη ,χωρίς τσιγάρο αλκοόλ κι εξαρτήσεις, με αθλητισμο/πρωταθλητισμο, αριστο οικογενειακό περιβάλλον, ώσπου ενα τραγικό συμβάν απώλειας δικου μου ανθρώπου ,περαν του ψυχικού πόνου ,μου πυροδότησε μια φοβία για τα πάντα..οτι εαν φάω κάτι θα παθω αλλεργία, αν πάρω ένα φάρμακο θα πεθάνω,αν οδηγήσω θα τράκαρω,γενικά έναν φοβο και πανικό ότι με το παραμικρό θα τα κακαρωνα..οι κρίσεις πανικού αναπόφευκτες, αλλα μέσω δουλειάς και αγαπημένων προσώπων, τις ξεπέρασα ανευ ειδικού..δύσκολο, οχι ακατόρθωτο ,ειχα κι εχω απίστευτη πειθαρχία.
Συνηθισμενες ειναι οι φοβιες για αρρωστιες.
Γενικως ολα αυτα θελουν εξωστρεφεια. Να τα λες, γιατι καποιος θα χει να σου δωσει μια συμβουλη, μια πληροφορια.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.878
Κριτικές
1
Like
32.697
Πόντοι
6.256
Ποσο χρήσιμο θέμα άνοιξες @Joker4U .ας" ξορκισουμε "τον φόβο καταθέτοντας όλοι όσοι έχουμε ζήσει μια τέτοια κατάσταση, την εμπειρία μας,γιατί ως γνωστόν, όταν μοιράζεσαι, συμπάσχεις,αρα ηρεμεις..
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:


...εγω βρήκα διέξοδο με ασταμάτητο σεξ,το μυαλό δεν είχε χρόνο να σκεφτεί αλλα χαχαχαχα!!
Περαν πλάκας βοηθά πάρα πολύ..ψυχοθεραπεία!
Και το ούζο με μεζε βοηθαει, διπλα στη θαλασσα
 

Sexyjoanna

Call-Girl
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
21.746
Κριτικές
1
Like
144.027
Συνηθισμενες ειναι οι φοβιες για αρρωστιες.
Γενικως ολα αυτα θελουν εξωστρεφεια. Να τα λες, γιατι καποιος θα χει να σου δωσει μια συμβουλη, μια πληροφορια.
Συμφωνώ απόλυτα,δεν γίνεται μόνος να το περνάς ..
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Και το ούζο με μεζε βοηθαει, διπλα στη θαλασσα
Παω να ντυθώ αφού εχω ρεπό, να με πας για ουζα ,για μεζε δεν ξέρω αν θες, τρωω πολύ αλλά δεν μου φαίνεται και την πατάνε, σου λέει κάτσε να τη κεράσω φαγητό, πόσο θα φάει 50κ ολη κι ολη;;!! Που να ξέραν οτι τρωω για τρεις χαχαχαχαχαχα!
 
Τελευταία τροποποίηση:

genesis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
9 Νοε 2006
Μηνύματα
831
Like
2.015
Πόντοι
446
Χωρίς να θεωρώ ότι στέκομαι και πολύ καλά, και μιλώντας για ψυχικά προβλήματα όλα τα παραπάνω που ειπώθηκαν δεν είναι απαραίτητα κρίσεις πανικού - εκτός απο αυτη του Joker. Τα συμπτώματα διαφέρουν ( η κουμπάρα μου που το περναει τωρα εχει άλλα) αλλα δεν σε αφηνουν να ζησεις κανονικα. Δυστυχώς χωρίς ψυχαναλυση και πιθανόν φάρμακα δεν περνάνε, μπορεί να πάρει χρονια (1-2 τουλαχιστον) και ανάλογα με την αιτία μπορεί να μην περασει ποτέ, απλώς μαθαίνει κανείς να το ελέγχει και να μην του δημιουργεί πρόβλημα.
Επίσης αν το αίτιο είναι σημαντικό μπορεί να νομίζει κάνεις ότι χωρίς θεραπεία το ξεπέρασε αλλά μεγαλώνοντας και σε μια κρίσιμη περίοδο πχ απώλεια, εμμηνόπαυση για τις γυναίκες ή κρίση ηλικίας για μας θα ξανάρθει και τότε δεν γλυτώνεις με τίποτε το τρελογιατρό.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom