Νέα

Κρίσεις Πανικού

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kinkydreamer
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 234
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ref.lexx

Μέλος
Εγγρ.
23 Ιουλ 2016
Μηνύματα
30
Like
0
Πόντοι
0
η ζωη ειναι ενας αγωνας πρεπει να αγωνιζομαστε. Πιστη στον θεο προσευχη και να μην εμπιστευομαστε τον εαυτο μας αλλα μονο τον θεο. Η τεμπελια δεν βοηθαει ουτε η στασιμότητα. Η μεγίστη των αρετων η ταπεινωση ειναι το φαρμακο. Το σπουδεοτερο οτι τα αγαθα κοποις κτουντε. και η θεληση αν θελει καποιος αλλα χωρις κοπο δεν γινεται τιποτα. ο ανθρωπος πρεπει να κοπιαζει θεληση και κόπος μαζι. Το μεγαλυτερο φαρμακο ειναι η πιστη στον θεο και οχι στον εαυτο μας. το αγχος ειναι του εγω.Για ολα φταιει το εγω μας ο εγωισμος μας  για ολα!!!. :)



Συμφωνώ οτι η ζωή είναι αγώνας , αλλά ο θεός , δεν υπάρχει φίλε πουθενά...
 

Joker4U

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2023
Μηνύματα
221
Like
445
Πόντοι
21
Δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτό το θέμα.

Μια ευκαιρία για όσους/ες είχαν ή εχουν κρίσεις πανικού να μοιραστούν την εμπειρια τους και ίσως να προτείνουν τρόπους αντιμετώπισης.

Προσωπικά έχω βιώσει κάποιες δυνατές κρίσεις πανικού οι οποίες σιγά σιγά εχουν μειωθεί στο ελάχιστο (και σε συχνότητα και σε σοβαρότητα) με ψυχοθεραπεία και ελαφριά (μη συνταγογραφούμενη) αγωγή.

Επίσης με βοήθησαν ασκήσεις αναπνοής καθώς και μοτίβο αναπνοών για να αντιμετωπίζω τις κρίσεις όταν εμφανίζονται.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.612
Κριτικές
1
Like
5.923
Πόντοι
2.306
αναπνοες πολυ σημαντικες στην κριση πανικου.
αφου το αντιμετωπιζεις με ειδικο μια χαρα.
:hi:
 

Σαλονικιος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Φεβ 2023
Μηνύματα
626
Like
1.310
Πόντοι
206
Δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτό το θέμα.

Μια ευκαιρία για όσους/ες είχαν ή εχουν κρίσεις πανικού να μοιραστούν την εμπειρια τους και ίσως να προτείνουν τρόπους αντιμετώπισης.

Προσωπικά έχω βιώσει κάποιες δυνατές κρίσεις πανικού οι οποίες σιγά σιγά εχουν μειωθεί στο ελάχιστο (και σε συχνότητα και σε σοβαρότητα) με ψυχοθεραπεία και ελαφριά (μη συνταγογραφούμενη) αγωγή.

Επίσης με βοήθησαν ασκήσεις αναπνοής καθώς και μοτίβο αναπνοών για να αντιμετωπίζω τις κρίσεις όταν εμφανίζονται.
Αντικαταθλιπτικά σίγουρη θεραπεία . Οι κρίσεις πανικού υπάγονται στις παθήσεις γενικευμένου άγχους και η θεραπεία είναι τα αντικαταθλιπτικά
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.940
Κριτικές
10
Like
1.339
Πόντοι
506
τι ειναι η κριση πανικου;
 

Joker4U

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2023
Μηνύματα
221
Like
445
Πόντοι
21
τι ειναι η κριση πανικου;
Είναι μια κατάσταση που έχεις συμπτώματα που προσομοιάζουν (π.χ.) καρδιακό επεισόδιο αλλά στην ουσία όλο αυτό προκαλείται από μια κρίση (ψυχολογικής φύσεως). Ποικίλουν σε ένταση και συμπτώματα. Σε μια δυνατής έντασης κρίση πανικού νιώθεις ότι πεθαίνεις.
 

madrach

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Σεπ 2015
Μηνύματα
1.940
Κριτικές
10
Like
1.339
Πόντοι
506
Είναι μια κατάσταση που έχεις συμπτώματα που προσομοιάζουν (π.χ.) καρδιακό επεισόδιο αλλά στην ουσία όλο αυτό προκαλείται από μια κρίση (ψυχολογικής φύσεως). Ποικίλουν σε ένταση και συμπτώματα. Σε μια δυνατής έντασης κρίση πανικού νιώθεις ότι πεθαίνεις.
μηπως μετα χανεις τις αισθησεις σου;
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.993
Κριτικές
1
Like
32.923
Πόντοι
6.256

Joker4U

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2023
Μηνύματα
221
Like
445
Πόντοι
21
μηπως μετα χανεις τις αισθησεις σου;
Δεν ξέρω να σου πω. Συνήθως (από την δίκη μου εμπειρια) έχεις τάσεις φυγής και δεν μπορεις να κάτσεις σε ένα μέρος. Αυτό είναι το πρώτο εμπόδιο που πρέπει να περάσεις. Δηλαδή να καταφέρεις να παλουκωθείς και με αναπνοές και ψύχραιμη σκέψη να επιβληθείς.
 

kontolagnos

Ανώτερος
Εγγρ.
2 Μαρ 2007
Μηνύματα
29.993
Κριτικές
1
Like
32.923
Πόντοι
6.256
Είναι μια κατάσταση που έχεις συμπτώματα που προσομοιάζουν (π.χ.) καρδιακό επεισόδιο αλλά στην ουσία όλο αυτό προκαλείται από μια κρίση (ψυχολογικής φύσεως). Ποικίλουν σε ένταση και συμπτώματα. Σε μια δυνατής έντασης κρίση πανικού νιώθεις ότι πεθαίνεις.
Και δεν κανει και διακρισεις .πλουσιοι και ισχυροί εχουν συχνα κρισεις
Η κορη της Λάτση ειχε απο μικρη.
 

Sexyjoanna

Call-Girl
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
21.865
Κριτικές
1
Like
144.960
Είναι μια κατάσταση που έχεις συμπτώματα που προσομοιάζουν (π.χ.) καρδιακό επεισόδιο αλλά στην ουσία όλο αυτό προκαλείται από μια κρίση (ψυχολογικής φύσεως). Ποικίλουν σε ένταση και συμπτώματα. Σε μια δυνατής έντασης κρίση πανικού νιώθεις ότι πεθαίνεις.
...ακριβώς..φυσικα δεν θα πεθάνεις απ αυτες(γιατί δεν έχουν παθολογικο αίτιο),αλλα το συναίσθημα είναι άθλιο (ταχυκαρδία, ζαλάδα ,μείωση οξυγόνου)..στο 2010 έζησα καποιες γερές κρίσεις πανικού ,τις οποίες ξεπέρασα μόνη εντελώς..πλέον έχουν γίνει μακρινές αναμνήσεις.
Υπάρχουν άνθρωποι όμως που δεν μπορούν να τις ξεπεράσουν μόνοι
τους ,αρα ν απευθυνθούν σε ειδικό..
Βοηθα αρκετά η γυμναστική (ειδικά πιλατες και γιόγκα)και να βρει κάποιος τον" κυριο παράγοντα" άγχους του ωστε να τον πολεμήσει για να σταματήσει να φτιάχνει διαρκώς το μυαλό καταστροφικά σενάρια..
 
Τελευταία τροποποίηση:

abcxyz

Μέλος
Εγγρ.
22 Ιουν 2013
Μηνύματα
299
Like
510
Πόντοι
81
κρίσεις πανικού οι οποίες σιγά σιγά εχουν μειωθεί στο ελάχιστο (και σε συχνότητα και σε σοβαρότητα) με ψυχοθεραπεία και ελαφριά (μη συνταγογραφούμενη) αγωγή.

Η ψυχοθεραπεια, πως ακριβως σε βοηθεισε ?
 

macchiato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2021
Μηνύματα
2.295
Like
2.954
Πόντοι
456
Δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτό το θέμα.

Μια ευκαιρία για όσους/ες είχαν ή εχουν κρίσεις πανικού να μοιραστούν την εμπειρια τους και ίσως να προτείνουν τρόπους αντιμετώπισης.

Προσωπικά έχω βιώσει κάποιες δυνατές κρίσεις πανικού οι οποίες σιγά σιγά εχουν μειωθεί στο ελάχιστο (και σε συχνότητα και σε σοβαρότητα) με ψυχοθεραπεία και ελαφριά (μη συνταγογραφούμενη) αγωγή.

Επίσης με βοήθησαν ασκήσεις αναπνοής καθώς και μοτίβο αναπνοών για να αντιμετωπίζω τις κρίσεις όταν εμφανίζονται.

τυπε ,μηπως οι κρισεις πανικου ηταν συμπτωμα καποιας παθολογικης καταστασης?

π.χ. μηπως σ επιαναν απλες δυσπνοιες και εσυ θεωρησες οτι ηταν ψυχολογικο? εκανες τσεκαπς,αιματολογικες κλπ?

επισης ,μηπως σε πιανουν συνηθως το καλοκαιρι λογω καυσωνα? λογω αιρ κοντισιον? ξερασε τα ολα,ειμαστε εδω για να αποφανθουμε:coffee:
 

Joker4U

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2023
Μηνύματα
221
Like
445
Πόντοι
21
τυπε ,μηπως οι κρισεις πανικου ηταν συμπτωμα καποιας παθολογικης καταστασης?

π.χ. μηπως σ επιαναν απλες δυσπνοιες και εσυ θεωρησες οτι ηταν ψυχολογικο? εκανες τσεκαπς,αιματολογικες κλπ?

επισης ,μηπως σε πιανουν συνηθως το καλοκαιρι λογω καυσωνα? λογω αιρ κοντισιον? ξερασε τα ολα,ειμαστε εδω για να αποφανθουμε:coffee:
Μπα ξεκίνησα με εξετάσεις. Όλα σούπερ. Μόνο μαγνήσιο είχα πεσμένο που παίζει ρολο στην κατάσταση αυτή.. Ξεκάθαρα ψυχολογικό.
 

Joker4U

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2023
Μηνύματα
221
Like
445
Πόντοι
21
...ακριβώς..φυσικα δεν θα πεθάνεις απ αυτες(γιατί δεν έχουν παθολογικο αίτιο),αλλα το συναίσθημα είναι άθλιο (ταχυκαρδία, ζαλάδα ,μείωση οξυγόνου)..στο 2010 έζησα καποιες γερές κρίσεις πανικού ,τις οποίες ξεπέρασα μόνη εντελώς..πλέον έχουν γίνει μακρινές αναμνήσεις.
Υπάρχουν άνθρωποι όμως που δεν μπορούν να τις ξεπεράσουν μόνοι
τους ,αρα ν απευθυνθούν σε ειδικό..
Βοηθα αρκετά η γυμναστική (ειδικά πιλατες και γιόγκα)και να βρει κάποιος τον" κυριο παράγοντα" άγχους του ωστε να τον πολεμήσει για να σταματήσει να φτιάχνει διαρκώς το μυαλό καταστροφικά σενάρια..
Η γυμναστική πραγματικά βοηθάει πολύ. Προσωπικά η γιόγκα δεν με αγαπάει αλλά οτιδήποτε εμπεριέχει cardio με ανεβάζει πολύ. Ενδροφίνες!!!
 

Sexyjoanna

Call-Girl
Εγγρ.
25 Σεπ 2021
Μηνύματα
21.865
Κριτικές
1
Like
144.960
Η γυμναστική πραγματικά βοηθάει πολύ. Προσωπικά η γιόγκα δεν με αγαπάει αλλά οτιδήποτε εμπεριέχει cardio με ανεβάζει πολύ. Ενδροφίνες!!!
....όλες οι μορφές άσκησης βοηθούν, απλα ανέφερα ιδιαίτερα κάποιες που ηρεμούν/χαλαρώνουν..
Εγω ως αθλήτρια/προπονητρια πολεμικων τεχνών,βρήκα διέξοδο κσι λύση στις κρίσεις μου μέσω των προπονήσεων μου, κάποιοι δλδ θέλουμε ένταση για να "ξεφύγει "το μυαλό ,κάποιοι άλλοι όχι
 

Joker4U

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2023
Μηνύματα
221
Like
445
Πόντοι
21
Η ψυχοθεραπεια, πως ακριβως σε βοηθεισε ?
Με βοήθησε να καταλάβω τι βίωνα και τους λόγους. Ανακαλύπτεις την άκρη του μύτου της Αριάδνης και μετά σιγά σιγά πας προς τα πίσω
 

macchiato

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
7 Φεβ 2021
Μηνύματα
2.295
Like
2.954
Πόντοι
456
Μπα ξεκίνησα με εξετάσεις. Όλα σούπερ. Μόνο μαγνήσιο είχα πεσμένο που παίζει ρολο στην κατάσταση αυτή.. Ξεκάθαρα ψυχολογικό.


τι συμπτωματα εχεις περα απο δυσπνοια? απο καταποση πως τα πας?:coffee:

δηλαδη αν βγεις σε υπαιθριο μαγαζι με κοσμο ,πχ μπουζουκια,σε πιανουν κρισεις?

(δεν ειρωνευομαι)
 

Joker4U

Μέλος
Εγγρ.
24 Αυγ 2023
Μηνύματα
221
Like
445
Πόντοι
21
....όλες οι μορφές άσκησης βοηθούν, απλα ανέφερα ιδιαίτερα κάποιες που ηρεμούν/χαλαρώνουν..
Εγω ως αθλήτρια/προπονητρια πολεμικων τεχνών,βρήκα διέξοδο κσι λύση στις κρίσεις μου μέσω των προπονήσεων μου, κάποιοι δλδ θέλουμε ένταση για να "ξεφύγει "το μυαλό ,κάποιοι άλλοι όχι
Ε στους κάποιους είμαι και εγώ.

Μπάι δε γουέι να θυμαμαι μην σε νευρίασε
workout exercise GIF
 

Ippokratis22

Μέλος
Εγγρ.
18 Αυγ 2022
Μηνύματα
417
Κριτικές
1
Like
774
Πόντοι
81
Δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτό το θέμα.

Μια ευκαιρία για όσους/ες είχαν ή εχουν κρίσεις πανικού να μοιραστούν την εμπειρια τους και ίσως να προτείνουν τρόπους αντιμετώπισης.

Προσωπικά έχω βιώσει κάποιες δυνατές κρίσεις πανικού οι οποίες σιγά σιγά εχουν μειωθεί στο ελάχιστο (και σε συχνότητα και σε σοβαρότητα) με ψυχοθεραπεία και ελαφριά (μη συνταγογραφούμενη) αγωγή.

Επίσης με βοήθησαν ασκήσεις αναπνοής καθώς και μοτίβο αναπνοών για να αντιμετωπίζω τις κρίσεις όταν εμφανίζονται.
Ποτέ Πάθαινες κρίση πανικού ;
Οταν εμπαινες σε καποιο εμπορικό κεντρο , κλείστό με πολυ κόσμο …?

Μήμπως ειναι ιδεα σου ;
Πχ το καλοκαιρι υπάρχουν άνθρωποι που ειναι υποτασικοί κ εχουν τάση για λιποθυμία και ολο αυτο ΝΟΜΙΖΟΥΝ οτι ειναι ΚΡΙΣΗ ΠΑΝΙΚΟΥ

δεν ειναι ανάγκη να πας σε ψυχίατρο , εμεις είμαστε εδω για να σε βοηθήσουμε , ο ψυχίατρος θα σε στειλει στο δωματιο 33 στο Δάφνί αφου πρωτα σου φάει ολα τα χρηματα σε συνεδρίες
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom