Νέα

Κωστόπουλος-Κωστόπουλοι ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ.Η αλλοίωση των χαρακτηριστικών του Έλληνα..

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα jstar
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 2K
  • Εμφανίσεις 96K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Gator146

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2011
Μηνύματα
1.220
Like
27
Πόντοι
16
μμμ να σου πω .. δεν έχω δεί πολλούς στον στενό (αλλά και στον ευρύτερο) κοινωνικό μου κύκλο να έχουν διαμορφώσει πρότυπα μέσω του ΠΚ...

Το θεμα ειναι τι αντικτυπο εχει μια ταση στην κρισιμη μαζα του "μεσου ορου" μιας κοινωνιας και οχι σε εμας ξεχωριστα η στους κολλητους μας...πχ στην Βρετανια ποτε δεν γινανε ολοι οι κατοικοι της Πανκια αλλα το Πανκ ροκ σαν μουσικο ρευμα καθορισε τις τασεις και τις εξελιξεις στα παντα για μια 30ετια....
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
μπορεί να έχεις δίκιο...εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι από τη στιγμή που έβλεπα να το διαβάζουν και να μιμούνται το lifestyle που λάνσαρε κάτι τσόλια της γενιάς μου δεν το είχα ποτέ σε εκτίμηση.

Ήταν τσόλια πριν διαβάσουν το κλικ δηλαδή;
 

Επισκέπτης
Μιλάμε επί χρόνια έψαχναν πώς να διαφθείρουν την ελληνική νεολαία και μετά από χρόνια ερευνών βρήκαν το ΚΛΙΚ...
Το ότι το κλικ δεν διαμόρφωσε αλλά απλά έπιασε κάποια σημεία των καιρών του και τις αλλαγές που λάμβαναν χώρα στον τρόπο διασκέδασης, στις σχέσεις κτλ δεν παίζει κάν ως ενδεχόμενο... Όπως επίσης ότι την ίδια περίοδο κυκλοφορούσαν καμια 100στη περιοδικά για όλα τα γούστα, αρκετά με συναφή θεματολογία με το κλικ/νιτρο αλλά είπαμε, όλα ήταν στημένα...

Είπε κανείς ότι δεν υπάρχει επηρρεασμός από εξωτερικά ερεθίσματα και ότι κάποια από αυτά μπορεί να είναι κακόβουλα;
Αυτό που λέω είναι πως ούτε ο ΠΚ ήταν ο ... σατανάς μεταμορφωμένος ούτε τα έντυπά του ήταν τα μόνα που κυκλοφορούσαν τότε, κάθε άλλο.
Στην τελική, πόσο πια πουλούσε ο κωστόπουλος; Και πόσο εύκολα διεφθάρησαν οι ελληνοπαίδες;

εντάξει δεν διαφωνούμε...δεν είπαμε ότι ο ΠΚ ευθύνεται για την κατάντια της χώρας, αλλά σαν διαμορφωτής των κοινωνικών προτύπων έχει μεγαλύτερη ευθύνη από το μέσο πολίτη :sunglasses: δεν νομίζεις?
 

Gator146

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2011
Μηνύματα
1.220
Like
27
Πόντοι
16
Μιλάμε επί χρόνια έψαχναν πώς να διαφθείρουν την ελληνική νεολαία και μετά από χρόνια ερευνών βρήκαν το ΚΛΙΚ...
Το ότι το κλικ δεν διαμόρφωσε αλλά απλά έπιασε κάποια σημεία των καιρών του και τις αλλαγές που λάμβαναν χώρα στον τρόπο διασκέδασης, στις σχέσεις κτλ δεν παίζει κάν ως ενδεχόμενο... Όπως επίσης ότι την ίδια περίοδο κυκλοφορούσαν καμια 100στη περιοδικά για όλα τα γούστα, αρκετά με συναφή θεματολογία με το κλικ/νιτρο αλλά είπαμε, όλα ήταν στημένα...

Είπε κανείς ότι δεν υπάρχει επηρρεασμός από εξωτερικά ερεθίσματα και ότι κάποια από αυτά μπορεί να είναι κακόβουλα;
Αυτό που λέω είναι πως ούτε ο ΠΚ ήταν ο ... σατανάς μεταμορφωμένος ούτε τα έντυπά του ήταν τα μόνα που κυκλοφορούσαν τότε, κάθε άλλο.
Στην τελική, πόσο πια πουλούσε ο κωστόπουλος; Και πόσο εύκολα διεφθάρησαν οι ελληνοπαίδες;

Ειπα εγω οτι Κωστοπουλος ειναι ο Σατανας η ο Βουδας η δεν ξερω εγω τι αλλο? Οπως ειπα πιο πανω απλα ο Κωστοπουλος επιασε τον σφυγμο μιας γενιας που ειχε αρχισει να βαριεται με το στημενο και δηθεν πομπωδες σοβοροφανες( αλλα κενο ουσιας και νοηματος) ψευτο"αριστερο" lifestyle της μεταπολιτευσης με το αμπεχωνο και το μουσι και ηθελε να δει και αλλα πραγματα...Αν και ηδη η νεολαια την εψαχνε αλλιως....Απλα ο Κωστοπουλος αυτο το χαρτογραφησε και το οδηγησε με τον εναν η τον αλλον τροπο στον εκφυλισμο....
 

griniarhs

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
29 Μαΐ 2011
Μηνύματα
793
Κριτικές
1
Like
1.328
Πόντοι
206
Τι ψαχνετε να βρειτε? Εδω καταντησε η ελληνικη τηλεοραση να παιζει σχεδον καθε μερα Λαζοπουλο! Εναν σαχλο που μιλαει γυφτικα! Ημαρτον δηλαδη.....
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
το ΚΛΙΚ από τσόλια τις αναβάθμισε σε Ελλεεινίδες ;) got it?

Άρα το πρόβλημα υπήρχε από πριν...

Και για να τα βάζουμε σε μια σειρά...
Σε κάθε κοινωνία, κάποιοι είναι πιο επιρρεπείς από κάποιους άλλους...
Άλλοι ακολουθούν φανατικά μόδες, άλλοι θρησκείες, άλλοι πολιτικές θεωρίες, άλλοι ομάδες, ανάλογα με το ποιος "καθοδηγητής" θα τους πετύχει στη σωστή χρονική στιγμή...

Ξέρω και προσωπικά άτομα καμμένα από το lifestyle... Θλιβερά τυπάκια που θεωρούν ότι δικαιώνεται η ύπαρξή τους  αν φορέσουν dsquared, αν πιουν ποτάκι στο τάδε τρεντόμπαρο και κάνουν "gimme five" και κολλητηλίκια με κανά σαβουροσελέμπριτυ... Όπως λέει και μια ψυχή, άτομα κολλημένα στα 90s...
Αλλά για αυτό δεν φταίει κανένα κλικ... Μαλάκες ήταν και απλά βρήκαν αυτό για να καλύψουν την κενότητά τους... Θα μπορούσαν να είχαν βρει κάτι άλλο- υπάρχουν πολλά "εναλλακτικά" lifestyle που σε εξαθλιώνουν απείρως περισσότερο...
 

Gator146

Μέλος
Εγγρ.
27 Ιαν 2011
Μηνύματα
1.220
Like
27
Πόντοι
16
Άρα το πρόβλημα υπήρχε από πριν...

Και για να τα βάζουμε σε μια σειρά...
Σε κάθε κοινωνία, κάποιοι είναι πιο επιρρεπείς από κάποιους άλλους...
Άλλοι ακολουθούν φανατικά μόδες, άλλοι θρησκείες, άλλοι πολιτικές θεωρίες, άλλοι ομάδες, ανάλογα με το ποιος "καθοδηγητής" θα τους πετύχει στη σωστή χρονική στιγμή...

Ξέρω και προσωπικά άτομα καμμένα από το lifestyle... Θλιβερά τυπάκια που θεωρούν ότι δικαιώνεται η ύπαρξή τους  αν φορέσουν dsquared, αν πιουν ποτάκι στο τάδε τρεντόμπαρο και κάνουν "gimme five" και κολλητηλίκια με κανά σαβουροσελέμπριτυ... Όπως λέει και μια ψυχή, άτομα κολλημένα στα 90s...
Αλλά για αυτό δεν φταίει κανένα κλικ... Μαλάκες ήταν και απλά βρήκαν αυτό για να καλύψουν την κενότητά τους... Θα μπορούσαν να είχαν βρει κάτι άλλο- υπάρχουν πολλά "εναλλακτικά" lifestyle που σε εξαθλιώνουν απείρως περισσότερο...

Καποτε ειχαμε τις "Ρουβιτσες"...Τωρα εχουμε τις εναλλακτικες γκρουπις του Μουζουρακη...Του "ανησυχου καλλιτεχνη της γενιας του"....Οξωωωωωω ζωα.... :2funny: :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
Άρα το πρόβλημα υπήρχε από πριν...

Και για να τα βάζουμε σε μια σειρά...
Σε κάθε κοινωνία, κάποιοι είναι πιο επιρρεπείς από κάποιους άλλους...
Άλλοι ακολουθούν φανατικά μόδες, άλλοι θρησκείες, άλλοι πολιτικές θεωρίες, άλλοι ομάδες, ανάλογα με το ποιος "καθοδηγητής" θα τους πετύχει στη σωστή χρονική στιγμή...

Ξέρω και προσωπικά άτομα καμμένα από το lifestyle... Θλιβερά τυπάκια που θεωρούν ότι δικαιώνεται η ύπαρξή τους  αν φορέσουν dsquared, αν πιουν ποτάκι στο τάδε τρεντόμπαρο και κάνουν "gimme five" και κολλητηλίκια με κανά σαβουροσελέμπριτυ... Όπως λέει και μια ψυχή, άτομα κολλημένα στα 90s...
Αλλά για αυτό δεν φταίει κανένα κλικ... Μαλάκες ήταν και απλά βρήκαν αυτό για να καλύψουν την κενότητά τους... Θα μπορούσαν να είχαν βρει κάτι άλλο- υπάρχουν πολλά "εναλλακτικά" lifestyle που σε εξαθλιώνουν απείρως περισσότερο...

δεν διαφωνούμε...και υπάρχουν και κάποιοι(ΠΚ για παραδειγμα) που τους σπρώχνουν στο γκρεμό αντί να τους βγάλουν από τα σκατά...
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
δεν διαφωνούμε...και υπάρχουν και κάποιοι(ΠΚ για παραδειγμα) που τους σπρώχνουν στο γκρεμό αντί να τους βγάλουν από τα σκατά...

Το πρόβλημα τύπε είναι ότι ακόμη και τα σκατά είναι υποκειμενικό ζήτημα και σίγουρα υπάρχει η ελευθερία επιλογής...
Σε μια πολύπλοκη και σύνθετη κοινωνία υπάρχουν πολλές και αντικρουόμενες επιρροές... Αυτό που που είναι δύσκολο να πιστέψω είναι ότι ένα έντυπο χαβαλέ μέσα σε εκατοντάδες που κυκλοφορούσαν και κυκλοφορούν μπορεί να φταίει για την κατάντια μιας χώρας...
 

Waaam

Μέλος
Εγγρ.
29 Αυγ 2008
Μηνύματα
205
Like
0
Πόντοι
1
Ας παραμείνουμε στο θέμα μας.
Μην αγνοούμε την απίστευτη δύναμη της διαφήμισης και τη δυνατότητα που έχει να μπαίνει κάθε στιγμή στη ζωή μας
χωρις καν να μας ρωτήσει.
Ο ΠΚ μπήκε στο χορό μετά τη Γραμματεία, διπλαρώνοντας γιο παραδοσιακού εκδότη, έκανε τις δοκιμές του (εις βάρος άλλου)
κι αφού είδε οτι δουλεύει το σύστημα, άνοιξε τα φτερά του και άρχισε να διαφημίζει/πουλάει ένα νέο τρόπο.

Δεν υπάρχει προϊόν χωρίς πελάτες. Υπήρχαν οι πελάτες που περίμεναν να δηλώσουν πόσο προχωρημένοι είναι μέσω ενός, τζην, ρολογιού,
περοδικού. Και ο ΠΚ το αντελήφθη νωρίς και το έκανε.
Φυσικά ο σκοπός του ήταν ένας να γίνει ο κάποιος. Δεν ξέρω πόσο το κατάφερε αλλά το μόνο που ξέρω είναι οτι ΔΕΝ είναι ο μόνος.

Ελευθερία επιλογής ΔΕΝ υπάρχει. Η διαφήμιση και τα media καθορίζουν τα πάντα. Αυτός που έχει μεγαλύτερο μερίδιο φωνής (Share of
Voice) άσχετα με το τι λέει, κερδίζει.

Είναι τυχαίο οτι είμαστε στα τάρταρα;
 

Επισκέπτης
Το πρόβλημα τύπε είναι ότι ακόμη και τα σκατά είναι υποκειμενικό ζήτημα και σίγουρα υπάρχει η ελευθερία επιλογής...
Σε μια πολύπλοκη και σύνθετη κοινωνία υπάρχουν πολλές και αντικρουόμενες επιρροές... Αυτό που που είναι δύσκολο να πιστέψω είναι ότι ένα έντυπο χαβαλέ μέσα σε εκατοντάδες που κυκλοφορούσαν και κυκλοφορούν μπορεί να φταίει για την κατάντια μιας χώρας...

αλίμονο ποιος ισχυρίστηκε αυτό??? αλλά έβαλε και αυτό το λιθαράκι του στη σημερινή κατάντια...
 

Επισκέπτης
Το πρόβλημα τύπε είναι ότι ακόμη και τα σκατά είναι υποκειμενικό ζήτημα και σίγουρα υπάρχει η ελευθερία επιλογής...
Σε μια πολύπλοκη και σύνθετη κοινωνία υπάρχουν πολλές και αντικρουόμενες επιρροές... Αυτό που που είναι δύσκολο να πιστέψω είναι ότι ένα έντυπο χαβαλέ μέσα σε εκατοντάδες που κυκλοφορούσαν και κυκλοφορούν μπορεί να φταίει για την κατάντια μιας χώρας...

Ας παραμείνουμε στο θέμα μας.
Μην αγνοούμε την απίστευτη δύναμη της διαφήμισης και τη δυνατότητα που έχει να μπαίνει κάθε στιγμή στη ζωή μας
χωρις καν να μας ρωτήσει.
Ο ΠΚ μπήκε στο χορό μετά τη Γραμματεία, διπλαρώνοντας γιο παραδοσιακού εκδότη, έκανε τις δοκιμές του (εις βάρος άλλου)
κι αφού είδε οτι δουλεύει το σύστημα, άνοιξε τα φτερά του και άρχισε να διαφημίζει/πουλάει ένα νέο τρόπο.

Δεν υπάρχει προϊόν χωρίς πελάτες. Υπήρχαν οι πελάτες που περίμεναν να δηλώσουν πόσο προχωρημένοι είναι μέσω ενός, τζην, ρολογιού,
περοδικού. Και ο ΠΚ το αντελήφθη νωρίς και το έκανε.
Φυσικά ο σκοπός του ήταν ένας να γίνει ο κάποιος. Δεν ξέρω πόσο το κατάφερε αλλά το μόνο που ξέρω είναι οτι ΔΕΝ είναι ο μόνος.

Ελευθερία επιλογής ΔΕΝ υπάρχει. Η διαφήμιση και τα media καθορίζουν τα πάντα. Αυτός που έχει μεγαλύτερο μερίδιο φωνής (Share of
Voice) άσχετα με το τι λέει, κερδίζει.

Είναι τυχαίο οτι είμαστε στα τάρταρα;


η αλήθεια βρίσκεται μάλλον στη μέση :sunglasses:
 

loukritia!

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Δεκ 2008
Μηνύματα
25.305
Like
14
Πόντοι
366
τι εχουμε να διαβασουμε παλι σε αυτο το θρεντ.... :headbang:
 

The Saint*

Τιμημένος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2010
Μηνύματα
55.231
Κριτικές
90
Like
32.289
Πόντοι
24.700
Το πρόβλημα τύπε είναι ότι ακόμη και τα σκατά είναι υποκειμενικό ζήτημα και σίγουρα υπάρχει η ελευθερία επιλογής...
Σε μια πολύπλοκη και σύνθετη κοινωνία υπάρχουν πολλές και αντικρουόμενες επιρροές... Αυτό που που είναι δύσκολο να πιστέψω είναι ότι ένα έντυπο χαβαλέ μέσα σε εκατοντάδες που κυκλοφορούσαν και κυκλοφορούν μπορεί να φταίει για την κατάντια μιας χώρας...

Την καλησπέρα μου.

Σίγουρα δεν φέρει ακέραιη την ευθύνη. Συμβάλλει όμως κατά κάποιον τρόπο, και πολύ περισσότερο, αν την δεδομένη στιγμή δεν υφίσταται ισχυρό αντίπαλο δέος.  ;)

 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Την καλησπέρα μου.

Σίγουρα δεν φέρει ακέραιη την ευθύνη. Συμβάλλει όμως κατά κάποιον τρόπο, και πολύ περισσότερο, αν την δεδομένη στιγμή δεν υφίσταται ισχυρό αντίπαλο δέος.  ;)

Αντεύχομαι!

Ξαναλέω ότι αρκετά πράγματα στα κλικ/νίτρο της εποχής ήταν ενδιαφέροντα και διασκεδαστικά και στην τελική δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να πας σε ένα περιποιημένο μαγαζί ή να μην ντύνεσαι σαν κατάδικος (με εξαίρεση την γκραντζ περίοδο  :grin: )... Αν κάποιοι θεώρησαν ότι με το να φορέσουν τη χ μάρκα ολοκληρώθηκαν ως άνθρωποι, μάλλον δεν φταίει το κλικ...
Και μην ξεχνάς τον παράγοντα μόδα... Στις μόδες δεν υπάρχουν ακριβώς αντίπαλα δέη, απλά αυτές ξεπερνιούνται. Όπως το κλικ/ νίτρο ήταν μια απάντηση στην μιζέρια του αμπεχώνου και του ταγαριού (που κάποτε έπαιζαν και αυτά χωρίς αντίπαλο δέος) έτσι κάποια στιγμή το lifestyle εκφυλίστηκε και αναπτύχθηκαν άλλες μόδες...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom