Νέα

Κοινωνικό μέρισμα 2018

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kiriakoboy
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 79
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Όλα τα χρόνια Βερολίνο είσαι Paralimnie?
Πιστεύεις ότι παίζει ρόλο ότι είναι μεγαλούπολη και επομένως έχει μεγαλύτερη μοναξιά, ή παντού έτσι θα ένιωθες;

4μιση χρονια ειμαι εδω. Πηγα και μερικες μερες Αμβουργο αλλα δεν μου αρεσε η δουλεια και ξανα γυρισα εδω.
Οι μεγαλες πολεις με κουραζουν. Αν και το Βερολινο δεν εχει καμια σχεση με Αθηνα/Θεσσαλονικη. Ειναι πιο "ανθρωπινη" πολη. Δεν παυει ομως να ειναι μεγαλουπολη. Τι να την κανω την γκομενα οταν μενει 7 km μακρυα και θελω λεωφορειο και τραινο για να παω ως το σπιτι της ?  Η σημερα ας πουμε που εχω ρεπο αντε να βγω στη σταση να περιμενω στο κρυο το λεωφορειο για να παω 20 λεπτα ταξιδι ως τη μπυραρια που ειναι η παρεα μου. Μετα τα ιδια προς την επιστροφη. Ταλαιπωρια.

 

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
4μιση χρονια ειμαι εδω. Πηγα και μερικες μερες Αμβουργο αλλα δεν μου αρεσε η δουλεια και ξανα γυρισα εδω.
Οι μεγαλες πολεις με κουραζουν. Αν και το Βερολινο δεν εχει καμια σχεση με Αθηνα/Θεσσαλονικη. Ειναι πιο "ανθρωπινη" πολη. Δεν παυει ομως να ειναι μεγαλουπολη. Τι να την κανω την γκομενα οταν μενει 7 km μακρυα και θελω λεωφορειο και τραινο για να παω ως το σπιτι της ?  Η σημερα ας πουμε που εχω ρεπο αντε να βγω στη σταση να περιμενω στο κρυο το λεωφορειο για να παω 20 λεπτα ταξιδι ως τη μπυραρια που ειναι η παρεα μου. Μετα τα ιδια προς την επιστροφη. Ταλαιπωρια.

Γι αυτό σε ρώτησα μήπως παίζει ρόλο αυτό που βαρέθηκες.

Εγώ το εξωτερικό το έζησα κυρίως σε μικρή πόλη. Δεν ένιωθα μοναξιά, αντίθετα είχα πολλές παρέες και περνούσαμε καλά, αλλά βαρεθηκα επειδή ήταν μικρό και απομονωμένο μέρος με δυσκολία στα ταξίδια.
Τώρα σκέφτομαι πάλι αν ψαχτώ για μεγαλούπολη ή κανά μικρότερο μέρος αλλά με καλή αεροπορική σύνδεση

Αθήνα ένιωθα μεγαλύτερη μοναξιά γιατί ήταν δύσκολο να περνάς πολλή ώρα με φίλους λόγω αποστάσεων και ρυθμών ζωής.  

Γενικά πιστεύω ότι την καλύτερη ποιοτητα ζωής την προσφέρουν πόλεις με πληθυσμό 500.000-1.000.000

Η Γερμανία έχει πάρα πολλές τέτοιες πόλεις αλλά και η Δυτική Ευρώπη γενικότερα, σε αντίθεση με την Ελλάδα που δεν έχουμε καμία
 

ggthd

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
30 Οκτ 2010
Μηνύματα
2.010
Like
1.422
Πόντοι
216
4μιση χρονια ειμαι εδω. Πηγα και μερικες μερες Αμβουργο αλλα δεν μου αρεσε η δουλεια και ξανα γυρισα εδω.
Οι μεγαλες πολεις με κουραζουν. Αν και το Βερολινο δεν εχει καμια σχεση με Αθηνα/Θεσσαλονικη. Ειναι πιο "ανθρωπινη" πολη. Δεν παυει ομως να ειναι μεγαλουπολη. Τι να την κανω την γκομενα οταν μενει 7 km μακρυα και θελω λεωφορειο και τραινο για να παω ως το σπιτι της ?  Η σημερα ας πουμε που εχω ρεπο αντε να βγω στη σταση να περιμενω στο κρυο το λεωφορειο για να παω 20 λεπτα ταξιδι ως τη μπυραρια που ειναι η παρεα μου. Μετα τα ιδια προς την επιστροφη. Ταλαιπωρια.

Πλάκα κάνεις ρε τυπε; τι ειναι τα 7 χλμ; Από φυσική κατάσταση την παλευεις; Όταν δούλευα Σαλονίκη τις αποστάσεις που λες τις έκανα με τα πόδια. Ειδικά τα ΣΚ που είχα ελεύθερο χρόνο. Άντε και να αλλάξεις ένα λεωφορείο. Σιγά τα ωά.
 

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
Πλάκα κάνεις ρε τυπε; τι ειναι τα 7 χλμ; Από φυσική κατάσταση την παλευεις; Όταν δούλευα Σαλονίκη τις αποστάσεις που λες τις έκανα με τα πόδια. Ειδικά τα ΣΚ που είχα ελεύθερο χρόνο. Άντε και να αλλάξεις ένα λεωφορείο. Σιγά τα ωά.
Το avatar...η φαντασίωση της εφηβείας μας!!!!
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.897
Κριτικές
38
Like
4.924
Πόντοι
2.696
Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό. Σε όλα τα ανεπτυγμένα κράτη έχουν αλλοδαπούς εργάτες. Το κυριότερο είναι να γίνεται νταβαντούρι και ΑΕΠ

Το κυριότερο είναι να έχουν εργασία οι πολίτες της χώρας.Το ΑΕΠ δεν αυξάνεται μόνο από τις κατασκευές.Και η κατανάλωση παίζει ρόλο.Ο Πακιστανός που στέλνει κάθε εβδομάδα τα λεφτά στο Πακιστάν και μένει εδώ σε παλιά σπίτια με 100€/μήνα κλπ κλπ δε βοηθάει καθόλου στο ΑΕΠ.
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.897
Κριτικές
38
Like
4.924
Πόντοι
2.696
4μιση χρονια ειμαι εδω. Πηγα και μερικες μερες Αμβουργο αλλα δεν μου αρεσε η δουλεια και ξανα γυρισα εδω.
Οι μεγαλες πολεις με κουραζουν. Αν και το Βερολινο δεν εχει καμια σχεση με Αθηνα/Θεσσαλονικη. Ειναι πιο "ανθρωπινη" πολη. Δεν παυει ομως να ειναι μεγαλουπολη. Τι να την κανω την γκομενα οταν μενει 7 km μακρυα και θελω λεωφορειο και τραινο για να παω ως το σπιτι της ?  Η σημερα ας πουμε που εχω ρεπο αντε να βγω στη σταση να περιμενω στο κρυο το λεωφορειο για να παω 20 λεπτα ταξιδι ως τη μπυραρια που ειναι η παρεα μου. Μετα τα ιδια προς την επιστροφη. Ταλαιπωρια.

Αν φύγεις από τη Γερμανία γι'αυτούς τους λόγους θα έχεις διαπράξει τη μεγαλύτερη βλακεία της ζωής σου.7χλμ φίλε δεν είναι πολλά,και με τα ΜΜΜ που έχει η Γερμανία.Εδώ μπορεί να βρεις κάποια που θα μένει 15χλμ και δε θα έχεις την εξυπηρέτηση των ΜΜΜ.Αν είχες γονείς να φροντίσεις και δεν έχεις άλλο άνθρωπο,αδερφό/αδερφή να βοηθήσουν θα το καταλάβαινα.
 

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
Το κυριότερο είναι να έχουν εργασία οι πολίτες της χώρας.Το ΑΕΠ δεν αυξάνεται μόνο από τις κατασκευές.Και η κατανάλωση παίζει ρόλο.Ο Πακιστανός που στέλνει κάθε εβδομάδα τα λεφτά στο Πακιστάν και μένει εδώ σε παλιά σπίτια με 100€/μήνα κλπ κλπ δε βοηθάει καθόλου στο ΑΕΠ.
εάν ο ελληναρας ιδιοκτήτης εκοβε απόδειξη για το ενοίκιο?
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.329
Κριτικές
16
Like
13.413
Πόντοι
5.577
Αν φύγεις από τη Γερμανία γι'αυτούς τους λόγους θα έχεις διαπράξει τη μεγαλύτερη βλακεία της ζωής σου.7χλμ φίλε δεν είναι πολλά,και με τα ΜΜΜ που έχει η Γερμανία.Εδώ μπορεί να βρεις κάποια που θα μένει 15χλμ και δε θα έχεις την εξυπηρέτηση των ΜΜΜ.Αν είχες γονείς να φροντίσεις και δεν έχεις άλλο άνθρωπο,αδερφό/αδερφή να βοηθήσουν θα το καταλάβαινα.

Αυτα θα λεγα κι εγω ομως απο την αλλη κι η ξενιτια δεν ειναι ευκολη
 

Matt LeBlanc

Ανώτερος
Εγγρ.
19 Ιουλ 2007
Μηνύματα
4.492
Κριτικές
21
Like
6.829
Πόντοι
6.745
Πέρυσι ο ανιψιός μου έκανε πρακτική σε λογιστικό γραφείο.
Παρέλασαν όλες οι αλβανίδες, βουλγάρες, ρωσίδες… οποιουδήποτε επαγγέλματος.
Πουτάνες, μπαρόβιες, νυχούδες, μοδίστρες, κλπ.
Όλες δουλεύουν "μαύρα" και αφορολόγητα και τσιμπούν καιτο μέρισμα.
Κι όντως υπάρχουν συμπολίτες μας που το έχουν πραγματικά ανάγκη και είναι στην απ’ έξω.
ετσι ακριβως,πληρωνουμε εμεις οι μαλακες με υπερφορολογηση για να τα παρουν αυτοι και οι γυφτοι,γιατι κατα βαση αυτοι τα περνουν,,
 

Επισκέπτης
Πρεπει να γυρισετε πισω ολοι οι ξενιτεμενοι και να διωξετε τους ξενους. Μιλαμε για 500000 στρατο.
 

pacwman

Ανώτερος
Εγγρ.
6 Νοε 2005
Μηνύματα
378
Κριτικές
104
Like
550
Πόντοι
6.280
Παντως για οποιον ενδιαφερεται το site ανοιγει για υποβολη αιτησεων στις 4/12/2018
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.742
Κριτικές
1
Like
29.424
Πόντοι
8.006
ετσι ακριβως,πληρωνουμε εμεις οι μαλακες με υπερφορολογηση για να τα παρουν αυτοι και οι γυφτοι,γιατι κατα βαση αυτοι τα περνουν,,
Ολοι αυτοι οι υπερφορολογουμενοι να προσεξουν τι θα ψηφισουν την επομενη φορα. Απλο ειναι.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
151.742
Κριτικές
1
Like
29.424
Πόντοι
8.006
Θα γυρίσουν όταν η αναλογία μισθών συντάξεων γίνει σωστή.
Προφανως. Δεν ειναι δυνατον ο βασικος μισθος να ειναι 500 ευρω και η μεση συνταξη 900.
Μιλαμε για αστειοτητες.
 

singer

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
2.686
Κριτικές
5
Like
7.507
Πόντοι
1.056

Νέα δεδομένα για τις αιτήσεις και το κοινωνικό μέρισμα . Η πλατφόρμα (koinonikomerisma.gr) δεν θα ανοίξει αύριο Τρίτη, αλλά θα υπάρξει καθυστέρηση συμφωνα με τον προεδρο της ΗΔΙΚΑ
Αλλάζουν τα δεδομένα για το κοινωνικό μέρισμα και το άνοιγμα της σχετικής πλατφόρμας . Ο πρωθυπουργός Αλέξης Τσίπρας είχε ανακοινώσει ότι η πλατφόρμα για το κοινωνικό μέρισμα θα ανοίξει την Τρίτη 4 Δεκεμβρίου, ωστόσο φαίνεται ότι κάτι τέτοιο δεν θα συμβεί.
Ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της ΗΔΙΚΑ, Αναστάσιος Τάγαρης, μιλώντας στην ΕΡΤ τόνισε ότι η πλατφόρμα δεν θα ανοίξει αύριο Τρίτη, αλλά θα υπάρξει καθυστέρηση.
Όπως είπε σήμερα θα υπογραφεί η σχετική Κοινή Υπουργική Απόφαση για το κοινωνικό μέρισμα και αύριο θα γίνουν οι τελικές δοκιμές στο koinonikomerisma.gr.
«Εκτιμώ ότι η πλατφόρμα θα ανοίξει προς τα τέλη της εβδομάδας» υπογράμμισε ο κ. Τάγαρης.
 

Stories

Νέο!

Stories

Δεν υπάρχει καμία ιστορία αυτή τη στιγμή. Δημιούργησε μία! (click + στο avatar).
Top Bottom