Νέα

Κοινωνικό μέρισμα 2018

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα kiriakoboy
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 79
  • Εμφανίσεις 5K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Επισκέπτης
Καλησπέρα πατριώτη... :hi:

#Το Νissan πόσα κυβικά έίναι???

#Είσαι 'Φιλοξενούμενος' στο σπίτι όπου μένεις???

Το αμαξι ειναι 2500 κυβικα. Στο σπιτι δεν ειμαι φιλοξενουμενος, δικο μου ειναι. Πανω μενω εγω, εμενα γιατι τωρα ειμαι στη Γερμανια και στο κατω μενει η μανα μου.
 

Επισκέπτης
Γιατί λες ότι δεν είναι αυτό το θέμα μας? Αυτό ακριβώς είναι το θέμα! Πάρε το χωράφι δούλεψε το και μη καταδέχεσαι ελεημοσύνες από το κράτος!

Τι να βαλεις ρε φιλε μονο κατι αρωματικα φυτα λενε οτι εχουν κερδος αλλα και παλι δεν συμφερει. Παλια ειχαμε ελιες, σταφιδα/σταφυλια και περιβολια. Βαζαμε ντοματες, λαχανα, κολοκυθια και αλλα. Ειχαμε κοτες κατσικια. Τα χαλασαμε ολα. Γερασε και η μανα μου, δεν μπορει να παλευει με αυτα. Κι εγω την εκανα για Γερμανια. Μεροκαματο.
Πουλαγαμε κανα αυγο ή κηπευτικα στο δρομο κι ερχοταν η ασυνομια και μας εκοβε προστιμο γιατι δεν ειχαμε αδεια. Τι αδεια βρε μαλακες ? Να πιασω 100 ευρω και να μου παρεις τα μισα σε φορους :rockon:
Το καλοκαιρι του 2019 που θα επιστρεψω ισως βαλω προβατα. Θα δουμε ως τοτε.
 

Νίο

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Ιουν 2018
Μηνύματα
10.265
Κριτικές
6
Like
10.247
Πόντοι
2.736

Συνημμένα

  • images.jpg
    images.jpg
    13 KB · Εμφανίσεις: 10

singer

Σεβαστός
Εγγρ.
23 Νοε 2014
Μηνύματα
2.686
Κριτικές
5
Like
7.507
Πόντοι
1.056
Το αμαξι ειναι 2500 κυβικα. Στο σπιτι δεν ειμαι φιλοξενουμενος, δικο μου ειναι. Πανω μενω εγω, εμενα γιατι τωρα ειμαι στη Γερμανια και στο κατω μενει η μανα μου.
Για το αμάξι αν είναι ΙΧ έχεις πρόβλημα εκτός και αν είναι πάνω από δεκαετία.
Για το σπίτι δεν κατάλαβα είναι δύο αυτοτελή διαμερίσματα με ξεχωριστό ΕΝΦΙΑ;
 

economist

Μέλος
Εγγρ.
17 Ιουν 2018
Μηνύματα
189
Like
115
Πόντοι
1
Στέφανος Μάνος....Αλλατίνη κλπ κλπ



Το πρόβλημα ποιό είναι ακριβώς;
Ότι ήταν από πλούσια οικογένεια;
Το ότι πριν πολιτευτεί  διατέλεσε πρόεδρος και γενικός διευθυντής της Αλλατίνη που ανήκε στην οικογένειά του;
Τα κ.λπ ποια είναι;
Το ότι δεν λογάριαζε πολίτικο κόστος;
Το ότι κόντρα σε όλους πήρε κρίσιμες αποφάσεις:
Yπέγραψε το 1993 τη σύμβαση για το Μετρό.
Yπέγραψε την μεταφορά του αεροδρομίου στα Σπάτα
Υπέγραψε την απόσυρση ρυπογόνων αυτοκινήτων
Υπέγραψε την πρώτη πεζοδρόμηση στην  Αθήνα (Βαλαωρίτου)
Υπέγραψε την επιβολή των λεωφορειολωρίδων.

50 χρόνια μπροστά σε όλα. Αν τον είχαν ακούσει θα είχε λύσει και το ασφαλιστικό και άλλα.
 

Επισκέπτης
Για το αμάξι αν είναι ΙΧ έχεις πρόβλημα εκτός και αν είναι πάνω από δεκαετία.
Για το σπίτι δεν κατάλαβα είναι δύο αυτοτελή διαμερίσματα με ξεχωριστό ΕΝΦΙΑ;

Το αμαξι ειναι αγροτικο Nissan Pick Up του 2006 ή 2007. Πετρελαιο.
Το σπιτι ειναι δυοροφο με ξεχωριστο ΕΝΦΙΑ ο καθε οροφος. Σε μενα ανοικει ο πανω 90 τμ συν το μισο υπογειο συν η μιση αυλη/περιβολι. 
Απ΄οτι ειδα σε ενα site μαλλον δεν το παιρνω το μερισμα.
 

FRANK63

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Φεβ 2016
Μηνύματα
3.221
Κριτικές
9
Like
5.035
Πόντοι
1.436
Το αμαξι ειναι αγροτικο Nissan Pick Up του 2006 ή 2007. Πετρελαιο.
Το σπιτι ειναι δυοροφο με ξεχωριστο ΕΝΦΙΑ ο καθε οροφος. Σε μενα ανοικει ο πανω 90 τμ συν το μισο υπογειο συν η μιση αυλη/περιβολι. 
Απ΄οτι ειδα σε ενα site μαλλον δεν το παιρνω το μερισμα.
ακου τωρα.να πας να κανεις απο βδομαδα αιτηση.απο το αμαξι δεν το χανεις.δεν ειναι ι.χ.για να μπει στο ε1.αν κανεις δηλωση ως κατοικος ελλαδας και οχι εξωτερικου θα το παρεις,με εισοδημα τεκμαρτο μεχρι 9000.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.325
Κριτικές
16
Like
13.403
Πόντοι
5.577
Τι να βαλεις ρε φιλε μονο κατι αρωματικα φυτα λενε οτι εχουν κερδος αλλα και παλι δεν συμφερει. Παλια ειχαμε ελιες, σταφιδα/σταφυλια και περιβολια. Βαζαμε ντοματες, λαχανα, κολοκυθια και αλλα. Ειχαμε κοτες κατσικια. Τα χαλασαμε ολα. Γερασε και η μανα μου, δεν μπορει να παλευει με αυτα. Κι εγω την εκανα για Γερμανια. Μεροκαματο.
Πουλαγαμε κανα αυγο ή κηπευτικα στο δρομο κι ερχοταν η ασυνομια και μας εκοβε προστιμο γιατι δεν ειχαμε αδεια. Τι αδεια βρε μαλακες ? Να πιασω 100 ευρω και να μου παρεις τα μισα σε φορους :rockon:
Το καλοκαιρι του 2019 που θα επιστρεψω ισως βαλω προβατα. Θα δουμε ως τοτε.

γιατι δεν καθησες γερμανια ?
 

Επισκέπτης
ακου τωρα.να πας να κανεις απο βδομαδα αιτηση.απο το αμαξι δεν το χανεις.δεν ειναι ι.χ.για να μπει στο ε1.αν κανεις δηλωση ως κατοικος ελλαδας και οχι εξωτερικου θα το παρεις,με εισοδημα τεκμαρτο μεχρι 9000.

Αρα το παιρνω. Την αιτηση θα την κανω απο το internet.
Ευχαριστω.
 

Επισκέπτης
γιατι δεν καθησες γερμανια ?

Γερμανια ειμαι. Αλλα βαρεθηκα. Πολυ μοναξια εδω. Παρολο που εχω και γκομενα και κανα δυο καλους φιλους, δεν την παλευω ειδικα τωρα που χειμωνιαζει. Κανω ενα πλανο οικονομικο και το ΄19 το καλοκαιρι επιστροφη στην πατριδα.
 

geoMan

Ανώτερος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2009
Μηνύματα
27.325
Κριτικές
16
Like
13.403
Πόντοι
5.577
Γερμανια ειμαι. Αλλα βαρεθηκα. Πολυ μοναξια εδω. Παρολο που εχω και γκομενα και κανα δυο καλους φιλους, δεν την παλευω ειδικα τωρα που χειμωνιαζει. Κανω ενα πλανο οικονομικο και το ΄19 το καλοκαιρι επιστροφη στην πατριδα.

κι ελλαδα σε λιγο ετσι θα ΄ναι. Ο κοσμος οσο παει και κλεινεται μεσα, το κλιμα ισως κανει μια διαφορα, αλλα τα οικονομικα θα χειροτερεψουν
αυτοι τωρα ταζουν λεφτα που απλα δεν υπαρχουν για ν αφησουν καμμενη γη στον επομενο  :undecided:
 

rantanplangr30

Σπουδαίος
Εγγρ.
28 Σεπ 2013
Μηνύματα
3.897
Κριτικές
38
Like
4.924
Πόντοι
2.696
καλα μπες στη σειρα με τους πακι να παρεις κανενα μερισμα, τα λεφτα που δινει ξεκινουσαν ενα ελληνικο που θα δουλευανε 10,000 οικογενειες που σημαινει 30,000 κοσμος θα ειχε αξιοπρεπη διαβιωση , δεν θα παρακαλαγε ...

Εγώ δουλεύω,δεν παίρνω μέρισμα.
Στους 30.000 μάντεψε πόσοι θα ήταν Έλληνες και πόσοι Πάκια,που συμπαθείς,μαύροι,Αλβανοί κλπ.Διότι δεν είναι μαλάκες οι εργολάβοι να πάρουν Έλληνες.Θα πάρουν αλλοδαπούς εργάτες,θα τους τρώνε τα μισά ένσημα και θα βγάζουν περισσότερα κέρδη.
 

enduro

Μέγας
Εγγρ.
12 Ιουν 2014
Μηνύματα
15.610
Like
14.518
Πόντοι
3.656

Λέει ότι εάν κάποιος έχει τεκμαρτό εισόδημα υψηλότερο από το δηλωθέν εισόδημά του, τότε χάνει αυτόματα το μέρισμα.
Εγώ δηλαδή που έχω τεκμαρτό περίπου 2800 και δηλωμένο 0 το χάνω;



τυπε εσυ τουλαχιστον εχεις και τεκμαρτο,εγω ουτε αυτο δεν εχω    :S :S :S



 

Επισκέπτης
κι ελλαδα σε λιγο ετσι θα ΄ναι. Ο κοσμος οσο παει και κλεινεται μεσα, το κλιμα ισως κανει μια διαφορα, αλλα τα οικονομικα θα χειροτερεψουν
αυτοι τωρα ταζουν λεφτα που απλα δεν υπαρχουν για ν αφησουν καμμενη γη στον επομενο  :undecided:

Στο χωριο θα την αραξω. Θα βρω και καμια "τσαλακωμενη" απο την περιοχη μπας και κανω οικογενεια, θα στησω και μια δουλεια (κατι εχω στο μυαλο μου) και τα βραδια θα κοπαναω κρασια και μεζεδες στο καφενειο.
 

Επισκέπτης
Εγώ δουλεύω,δεν παίρνω μέρισμα.
Στους 30.000 μάντεψε πόσοι θα ήταν Έλληνες και πόσοι Πάκια,που συμπαθείς,μαύροι,Αλβανοί κλπ.Διότι δεν είναι μαλάκες οι εργολάβοι να πάρουν Έλληνες.Θα πάρουν αλλοδαπούς εργάτες,θα τους τρώνε τα μισά ένσημα και θα βγάζουν περισσότερα κέρδη.

Οπως στον δρομο Κορινθου -Πατρων. Στα εργα δουλευαν σχεδον μονο αλλοδαποι.
 

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Γερμανια ειμαι. Αλλα βαρεθηκα. Πολυ μοναξια εδω. Παρολο που εχω και γκομενα και κανα δυο καλους φιλους, δεν την παλευω ειδικα τωρα που χειμωνιαζει. Κανω ενα πλανο οικονομικο και το ΄19 το καλοκαιρι επιστροφη στην πατριδα.

Όλα τα χρόνια Βερολίνο είσαι Paralimnie?
Πιστεύεις ότι παίζει ρόλο ότι είναι μεγαλούπολη και επομένως έχει μεγαλύτερη μοναξιά, ή παντού έτσι θα ένιωθες;

 

KristoferG

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιαν 2018
Μηνύματα
1.820
Like
50
Πόντοι
16
Εγώ δουλεύω,δεν παίρνω μέρισμα.
Στους 30.000 μάντεψε πόσοι θα ήταν Έλληνες και πόσοι Πάκια,που συμπαθείς,μαύροι,Αλβανοί κλπ.Διότι δεν είναι μαλάκες οι εργολάβοι να πάρουν Έλληνες.Θα πάρουν αλλοδαπούς εργάτες,θα τους τρώνε τα μισά ένσημα και θα βγάζουν περισσότερα κέρδη.

Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό. Σε όλα τα ανεπτυγμένα κράτη έχουν αλλοδαπούς εργάτες. Το κυριότερο είναι να γίνεται νταβαντούρι και ΑΕΠ
 

kostaskostas11

Μέλος
Εγγρ.
21 Νοε 2018
Μηνύματα
94
Like
39
Πόντοι
0
:2on1:
Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό. Σε όλα τα ανεπτυγμένα κράτη έχουν αλλοδαπούς εργάτες. Το κυριότερο είναι να γίνεται νταβαντούρι και ΑΕΠ

Διόρθωση..
Έχουν νόμιμους αλλοδαπού εργάτες στους οποίους κολλάνε ένσημσ οι εργοδοτες και πληρωνουν εισφορες.
Κι οι εκεί αλλοδαποι ενσωματωνονται , δεν ειναι σαν τους δικους μας
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom