Νέα

Κάτοικος κέντρου Αθήνας...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Lemmy13!!!!
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 602
  • Εμφανίσεις 20K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

flyman29

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαΐ 2009
Μηνύματα
1.117
Like
3.136
Πόντοι
456
Όλα είναι σχετικά. Και τα Εξάρχεια που πριν δεν πλησίαζες με το μετρό θα γίνουν απλησίαστα.
Μεγάλο ρόλο παίζει το εισόδημα. Κέντρο αν βρεις νορμάλ πολυκατοικία και δεν έχεις παιδιά την κάνεις τη ταρζανιά. Θα σου μένουν και λεφτά στην τσέπη..
Σε ορισμένα προάστια τα ενοίκια είναι απλησίαστα. Ναι μεν καλύτερη ποιότητα ζωής, αλλά θα δίνεις μια περιουσία σε ενοίκια και λογαριασμούς, βενζίνες κοκ
Μέση λύση πιστεύω πως είναι περιοχές όπως Αμπελόκηποι, Άνω Πατήσια και Παγκράτι.

Όσο για τα airbnb αν μένεις σε πολυκατοικία που έχει ένα τον ήπιες. Έχω γνωστούς που μένουν Φάληρο σε πολυκατοικία με airbnb και τους έχουν γίνει τα αρχίδια αερόστατα. Κόσμος έρχεται από το αεροδρόμιο και κοπανάει βραδιάτικα, φωνές και μουσική το βράδυ, βαβούρα.
Αν νοικιάζεις, από τη φασαρία σηκώνεσαι και φεύγεις αν είσαι ιδιοκτήτης περαστικά.

Προσωπικά πιστεύω μόδα είναι και θα περάσει. Όσο ήταν λίγα και στις αρχές ΟΚ αλλά όσο αυξάνονται θα πέσουν τόσο οι τιμές για βραχυχρόνια μίσθωση που θα γίνουν ασύμφορα. Σε νησί που πήγα το καλοκαίρι δεν έμεινα σε airbnb αλλά σε κανονικό ξενοδοχείο. Δεν αξίζει πιστεύω η μικρή διαφορά στην τιμή σε σχέση με τις ανέσεις ενός ξενοδοχείου. Πιστεύω τα ξενοδοχεία θα επικρατήσουν.
Όπως και με όλα τα τρεντ κερδισμένοι θα βγουν όσοι μπήκαν στις αρχές και όχι στο τέλος.
 

Mpratan

Σπουδαίος
Εγγρ.
29 Δεκ 2019
Μηνύματα
5.257
Κριτικές
21
Like
9.462
Πόντοι
3.346
Και άλλα μέρη του στυλ πλ. Αττικής, Βικτωρίας ή Κυψέλη που προαναφέρθηκαν, κεντρικά είναι φυσικά, αλλά δεν είναι για μένα «το κέντρο».
Ναι, αλλά αυτά τα μέρη περιέχουν την καλτίλα και την παρακμή.
 

chris0000

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2015
Μηνύματα
27
Like
64
Πόντοι
0
Όλα είναι σχετικά. Και τα Εξάρχεια που πριν δεν πλησίαζες με το μετρό θα γίνουν απλησίαστα.
Μεγάλο ρόλο παίζει το εισόδημα. Κέντρο αν βρεις νορμάλ πολυκατοικία και δεν έχεις παιδιά την κάνεις τη ταρζανιά. Θα σου μένουν και λεφτά στην τσέπη..
Σε ορισμένα προάστια τα ενοίκια είναι απλησίαστα. Ναι μεν καλύτερη ποιότητα ζωής, αλλά θα δίνεις μια περιουσία σε ενοίκια και λογαριασμούς, βενζίνες κοκ
Μέση λύση πιστεύω πως είναι περιοχές όπως Αμπελόκηποι, Άνω Πατήσια και Παγκράτι.

Όσο για τα airbnb αν μένεις σε πολυκατοικία που έχει ένα τον ήπιες. Έχω γνωστούς που μένουν Φάληρο σε πολυκατοικία με airbnb και τους έχουν γίνει τα αρχίδια αερόστατα. Κόσμος έρχεται από το αεροδρόμιο και κοπανάει βραδιάτικα, φωνές και μουσική το βράδυ, βαβούρα.
Αν νοικιάζεις, από τη φασαρία σηκώνεσαι και φεύγεις αν είσαι ιδιοκτήτης περαστικά.

Προσωπικά πιστεύω μόδα είναι και θα περάσει. Όσο ήταν λίγα και στις αρχές ΟΚ αλλά όσο αυξάνονται θα πέσουν τόσο οι τιμές για βραχυχρόνια μίσθωση που θα γίνουν ασύμφορα. Σε νησί που πήγα το καλοκαίρι δεν έμεινα σε airbnb αλλά σε κανονικό ξενοδοχείο. Δεν αξίζει πιστεύω η μικρή διαφορά στην τιμή σε σχέση με τις ανέσεις ενός ξενοδοχείου. Πιστεύω τα ξενοδοχεία θα επικρατήσουν.
Όπως και με όλα τα τρεντ κερδισμένοι θα βγουν όσοι μπήκαν στις αρχές και όχι στο τέλος.
Όσοι επιλέγουν airbnb δεν το κάνουν για την τιμή όσο πιστεύεις, αλλά για να αποφύγουν την ψυχρότητα του ξενοδοχείου και να νιώσουν μέρος του τόπου που πήγαν να γνωρίσουν. Αυτο δεν είναι ο τουρισμός εκτός από τα αξιοθέατα;
 

stolenheart

Μέλος
Εγγρ.
27 Νοε 2005
Μηνύματα
265
Like
303
Πόντοι
21

Alexis_cool

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
5 Φεβ 2008
Μηνύματα
2.067
Like
3.784
Πόντοι
456
καλα με τα airbnb δεν είπαν οτι θα αλλάξει ο νόμος και θα τα φορολογήσουν για να μην τα κάνουν όλοι έτσι?

...οσο για τα υπόλοιπα ολα οσα είπες ισχύουν, αν και έμενα μου φαίνεται γενικά η Αθηνα ετσι. Δηλαδη όλη ειναι μια αχανής ζούγκλα, ίσως επειδή δεν ήμουν ποτε μόνιμος κάτοικος εκεί για αυτό να μου φαίνεται έτσι!
Είμαι Αθήνα 17 χρόνια.
Δεν ισχύει αυτό που γράφεις.
Δεν είναι ένα πράγμα η Αθήνα.
Η ποιότητα ζωής από γειτονιά σε γειτονιά έχει τεράστιες αποκλίσεις.
 

msakis

Μέγας
Εγγρ.
14 Δεκ 2017
Μηνύματα
7.804
Κριτικές
20
Like
12.602
Πόντοι
4.546
Σαν το ιστορικό κέντρο της Αθήνας ΔΕΝ έχει απλά τα πράγματα!!!!!
Με τα καλά και τα κακά του...
Να κάνεις βόλτα με τα πόδια όλη την 3ης Σεπτεμβρίου και πέριξ οσμίζοντας χιλιάδες μυρωδιές.. από χασίσι και σπέρμα/κάτουρα.. μέχρι αραβοπακιστανικές βαριές νότες αξία ανεκτίμητη...
Μπαράκια (ήρεμα, πολύβουα), φαγάδικα για ΟΛΑ τα γούστα.. μπουζουκτσίδικα.. κωλόμπαρα & μπουρδέλα... χαρτοπαικτικές λέσχες.. τσοντοσινεμά.. στριπτιτζάδικα... μουσεία & πινακοθήκες.. θέατρα...
Τα πάντα όλα μέσα στα πόδια σου!!!!
Όποιος ΔΕΝ εκτιμά απλά ΔΕΝ ξέρει να ζει...
* Μία φορά αν ζήσεις στην Αθήνα (έστω και για μικρό χρονικό διάστημα) κάποια στιγμή θα επιστρέψεις μόνιμα.. νόμος!!!!!!
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.978
Πόντοι
216
Όσοι επιλέγουν airbnb δεν το κάνουν για την τιμή όσο πιστεύεις, αλλά για να αποφύγουν την ψυχρότητα του ξενοδοχείου και να νιώσουν μέρος του τόπου που πήγαν να γνωρίσουν. Αυτο δεν είναι ο τουρισμός εκτός από τα αξιοθέατα;

Σωστό. Κάνεις μια εντελώς άλλη εμπειρία μέσω της διαμονής σε AirBnB από ότι σε ξενοδοχείο.
 

Katikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2022
Μηνύματα
356
Like
658
Πόντοι
81
Απο προσωπικη εμπειρια. Εμενα κεντρο επι 7 χρονια, συγκεκριμενα πλατεια Βικτωριας. Κατα αναγκη, για να ειμαι κοντα στην εργασια μου. Για να μενεις κεντρο Αθηνας, τρια τινά παιζουν. Ειτε εισαι στο τσαμπε (πατρικο σπιτι, κτλ), ειτε κατα αναγκη (εργασια οπως εγω, συγκοινωνιες), ειτε εισαι ανωμαλαρα του κερατα, οτι και να σημαινει αυτο. Θα μου πειτε ειναι και θεμα γουστου, σε αλλους αρεσει η ζωη στο κεντρο σε αλλους οχι. Προσπαθω λοιπον οσο γινεται αντικειμενικα να το κρινω. Πως γινεται να σου αρεσει το νταπα ντουπα γυρω σου σχεδον επι 24ωρου βασεως; Δεν ειναι μονο οι κορνες, οι φωνες (μεθυσμενοι, αλλοδαπα, κτλ), η βρωμα στους δρομους και στα πεζοδρομια (φιλοτιμες οι προσπαθειες του δημου Αθηναιων αλλα...), εχουμε και τα τελευταια 2 χρονια την ΕΠΙΔΗΜΙΑ των ανακαινισεων (ειτε ιδωτικα ειτε τα καρκινωματα τα airbnb). Μονο στην γειτονια μου θυμαμαι να βιωσα 5-6 ανακαινισεις, ΟΛΙΚΕΣ, να μενουν μονο τα ντουβαρια και αν. Αυτα εν μερει περι "ανωμαλιας". Υπαρχουν και λοιποι "στραβοι" που εδω κρυβονται αναμεσα στο πληθος. Αδερφαρες, με καμια γκομενα 200 κιλα (που την "αγαπουν" διοτι εχει λεπτα αισθηματα..), βιζιτουδες της κακιας ωρας, μεγαλα κεφαλια της νυχτας που "κρυβονται" μεσα σε μια πολυκατοικια 30+ διαμερισματων, κτλ. Ολα αυτα δεν τα βγαζω απο το κεφαλι μου, τα εχω δει/ζησει. Ασε που η συγκεκριμενη περιοχη εχει γινει πολος ελξης για τα συναφι των lgbt, ντοπιο και εισαγωμενο. Μιλαμε για πολυ τακουνι 44 και βαλε νουμερο. Σηκωθηκα και εφυγα αθελητα (ο ηλιθιος τοσο καιρο), διοτι εκει που εμενα θα γινει ΚΑΙ ΑΥΤΟ airbnb. Πηγα σε προαστιο και ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ. Μπορει να "χανω" μιαμιση ωρα την ημερα με τις συγκοινωνιες προσωπικο χρονο αλλα ρε φιλε μπαινω σπιτακι μου χωρις να κοιταω πισω μου, ωρες ησυχιας ΩΡΕΣ ΗΣΥΧΙΑΣ γαμωτο, ολοι μιλανε ελληνικα και χωρις προφορα καν, απλα βάρδα να μην εχεις ξεμεινει απο τσιγαρα κτλ και γυρνας σπιτι απο δουλεια 11 βραδυ....τον ηπιες. Εδω δεν εχει μινι μαρκετ πακιστανομπαγκλαντεσιανο ανοιχτο εως 1-2 βραδυ. Και παλι, ολα αυτα ειναι υποκειμενικα διοτι οπως προειπα ο καθενας με τα γουστα του.
Ρε συ είσαι πιο σκληρός χυστης κι από εμένα όσον αφορά την χαβούζα που ονομάζουν" η Αθήνα μου".:2funny:
Μια βρωμοπολη με αναρχοαπλυτα στοιχεία,χωρίς σωστά πεζοδρόμια,εγκληματικές αλλοδαπες σκ@τοφατσες που δεν ξέρουν να διασχίζουν δρόμους στην Πατησίων,παραβάτες οδηγούς,τζάνκια που σπάνε τζάμια για να πάρουν μπαταρίες ιχ,φιλοζωοι που αφήνουν τα κουραδια των ζώων κάτω και να τα αφήνουν να κατουράνε τις κουκούλες μηχανών,πόρνες σε δρόμους ,δίπλα σε σπίτια,πίσω από πάρκα στα Πατήσια,τρένα με βρώμα και χαμένους καφέδες και μιλκο για να τα πατάει ο κόσμος,σκατοπαιδα σας που μάθατε να μην κάνουν άκρη όταν εισέρχεται κάποιος στην είσοδο πολυκατοικίας,στα μπ;λκονια να κάνουν πάρτυ όλο το καλοκαίρι με κιθάρες και μουσική σαν να είσαι στην Αμοργό τον Γενάρη μόνος σου,2 ώρες πήγαινε έλα στη δουλειά για να πάρεις ψίχουλα αλλά είναι η Αθήνα μου...
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
11.979
Like
15.579
Πόντοι
3.656
* Μία φορά αν ζήσεις στην Αθήνα (έστω και για μικρό χρονικό διάστημα) κάποια στιγμή θα επιστρέψεις μόνιμα.. νόμος!!!!!!

Μπα

Κανα ΣΚ,βόλτα Αρεοπαγίτου-Πλάκα-Θησείο και να βλέπουμε Ακρόπολη.Μέχρι εκεί καλά είναι
 

Katikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2022
Μηνύματα
356
Like
658
Πόντοι
81
Όσοι γεννηθήκαμε και μεγαλωσαμε εδώ ξέρουμε την περιοχή πολύ καλά .

Εγώ π.χ έφυγα σε άλλες περιοχές , πηγα μετά Αμερική, επέστρεψα έκανε κύκλους συμβίωσης, έγγαμου βίου εκτός περιοχής και πριν ελάχιστα χρόνια επέστρεψα.

Σκοπός ήταν να μείνω ελάχιστα και να φύγω αλλού.
Λόγω μοτό έχω μια ευκολία στην μετακίνηση .
Οι περιοχές που ήθελα να πάω γέμισαν Airbnb, τα ενοίκια ανέβηκαν σε όσα ελεύθερα απέμειναν.

Με "γνωστούς" που είχαν σπίτι δεν ήθελα να μπλέξω. Αυτά καταλήγουν δυσάρεστα συνήθως .
Παραμένω λοιπόν στο πατρικό
(μόνος) παγιδευμένος στην γειτονιά που μεγάλωσα και αγάπησα, έχοντας ανδρωθεί ανάμεσα στα μπουρδέλα της Φυλής της (τότε) Λιοσίων αλλά και του Μεταξουργείου, ελάχιστα όμως.

Αυτή η λαίλαπα που μαστίζει όλη την περιοχή, απλά δεν ανακόπτεται πλέον.

Έχουν στηθεί κανονικές μαφιες που ελέγχουν ναρκωτικά μαγαζιά, προμήθειες, ενοίκια κλπ κλπ.
Το μαύρο χρήμα ελεύθερα μεταξύ αυτών.
Έλεγχος κανένας.

.Έχουν δικά τους διαμερίσματα που υπάρχουν μουσουλμάνες μέσα.
Μην ξεχνάμε τον συναγωνιστή που είχε πάει κέντρο για επισκευή κινητού και του "έσπρωξαν" αντί 50€ σε ξενοδοχείο εκεί γύρω ανήλικο κορίτσι.
Προς τιμήν του αποχώρησε ενώ τον είχαν απειλήσει οι καργιοληδες με το μαγαζί βιτρίνα.

Πακιστανοί (το ξέρω εκ των έσω) σταματάνε μπαγλα με τρίκυκλα , τους ξυλοφορτώνουν εκφοβιστικα και ζητάνε 600€ για να επιστρέψουν το τρίκυκλο.


Είναι τόσα που γίνονται τόσα που δεν γνωρίζουμε , ατελείωτες οι ιστορίες.

Δεν γίνεται να κυκλοφορεί αραπακος με Lexus RX 450 στην Αχαρνών, καζανοκέφαλοι με Merc S 600 , πινακίδες "απ' έξω" η κάτι μούρες (καινούργια φρούτα αυτά) αραβόφωνοι με Σουηδικές πινακίδες (!)

Βάλτε και το καρκίνωμα των γύφτων σε όλο αυτό.

Όλα αυτά κορυφώθηκαν τα τελευταία 3.1/2 χρόνια.λ αρχής γενομένης από το 1992 επίσημα .
Εγώ φίλε από το 1999 εμένα Άγιο Νικόλα και έβλεπα την μεταμόρφωση της περιοχής.Λιδια λίθος ήταν τα μαγαζιά στην Αχαρνών που είχαν απομείνει κάποια ελληνικά,μετά πέρασαν σε αφροασιατικα χέρια.Μετα αυτοί ανέβαιναν με τα χρόνια προς τα πάνω και έφτασε το φιλέτο κάποτε της περιοχής από Αγίου Μελετίου μέχρι και Αλέξανδρος να έχουν γίνει μαγαζιά με ρούχα και κυλοτες του κιλού.Να μην μιλήσω προς τέρμα Πατήσια,το χαος.Το να μην έχει κάποιος επιλογή το σέβομαι αλλά το να θέλει κάποιος να πάει είτε με ενοίκιο είτε airbnb στην σφιγγοφωλια πρέπει να είναι της ίδιας φάσης καθαρά.Οπως και με τα Εξάρχεια που ανέκαθεν ήταν περιζήτητα τα σπίτια,ξέρω περίπτωση που το 2007 σκοτώνονταν ποιος θα πρώτο αγόραζε σε νεόδμητο πάνω από το Πολυτεχνείο και ακριβώς απέναντι από κτίριο που είχαν κάνει κατάληψη και έμεναν αναρχοαπλυτοι κουκουλοφόροι....άβυσσος η ψυχή και η τρύπα τους...
 

Katikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2022
Μηνύματα
356
Like
658
Πόντοι
81
Έχεις περάσει από τη Σταδίου τελευταία ;
Κοίτα αριστερά πηγαίνοντας προς σύνταγμα ... από Αρσάκη και μετά ...
Μια σκόπιμη υποβάθμιση να γίνει εσωτερική υποτίμηση μέσα στο ευρώ χωρίς defacto χρεοκοπία ώστε όλη η περιουσία,δημόσια και σύντομα ιδιωτική,να περάσει στα ξένα χερια,cvc blackrock της vanguard και ο Πόλσον είχε φανερώσει προ μνημονίων ότι υπάρχει αυτό το σχέδιο δηλαδή να υποτιμήσουν στοχευμένα ώστε να εξαγοράσουν έναντι πινακιου φακής και μετά να αναπτύξουν ώστε να κάνουν υπεραξία.Παντου αυτό έγινε στον κόσμο όπως σε γκέτο γειτονιες στην Νέα Υόρκη που έγιναν κυριλέ συνοικίες κτλ.
Εδώ αν κάποιος παρακολουθούσε 2012 και μετά έβγαιναν συνεχώς σε πληστηριασμους ακινηταρες Ερμού,Μητροπόλεως και κάθε φορά κηρύσσονταν άγονοι δήθεν ότι δεν πετύχαιναν σωστή τιμή εξαγοράς αλλά η αλήθεια ήταν ότι δεν είχε γίνει ακόμη γερή υποτίμηση ώστε να έρθουν οι δικοί τους, που τελικά ήρθαν και ό,τι απέκτησαν έγιναν πλέον μπουτίκ ξενοδοχεία μέχρι 5αστερα όπως του πρώην Χυτηρογλου.Στις πωλήσεις ακινήτων κέντρο και νότια προάστια η συντριπτική πλειοψηφία ήταν από ξένους εφόσον χάθηκαν κοντά 300 δις ΑΕΠ ο Έλληνας είχε περιουσία (ακίνητο) αλλά κάποιοι έκριναν ότι δεν θα έπρεπε να έχει.
 
Τελευταία τροποποίηση:

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.978
Πόντοι
216
Όλα είναι σχετικά. Και τα Εξάρχεια που πριν δεν πλησίαζες με το μετρό θα γίνουν απλησίαστα.
Μεγάλο ρόλο παίζει το εισόδημα. Κέντρο αν βρεις νορμάλ πολυκατοικία και δεν έχεις παιδιά την κάνεις τη ταρζανιά. Θα σου μένουν και λεφτά στην τσέπη..

Σε αυτό συμφωνώ. Τα Εξάρχεια είναι πλάϊ στο Μουσείο και το Πεδίο του Άρεως. Με το που θα λειτουργήσει το μετρό κι εκεί, θα ακριβύνει κι άλλο η περιοχή.

Όποιος θέλει να μείνει κεντρικά, έχει γενικώς να υπολογίζει ότι θα μένει σε παλαιότερα κτήρια με πιο ψηλοτάβανα, πιο καλτ διαμερίσματα. Πολυκατοικίες κατασκευής της δεκαετίας του ‘50 έχουν τα καλύτερα μπετά. Οι πιο ανθεκτικές στο χρόνο.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.334
Κριτικές
8
Like
10.992
Πόντοι
3.786
Να τα βάλουμε σε μια σειρά:

- Δικαίωμα του καθένα να μην του αρέσει το κέντρο, η Αθήνα, η Αττική, η επαρχία, η Ελλάδα και ανάλογα να ρυθμίζει τη ζωή του. Οι λόγοι είναι προσωπικοί.
- Μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι. Άλλο Μεταξουργείο, άλλο Θησείο, άλλο Πετράλωνα, άλλο πλατεία Βάθης. Υπάρχουν περιοχές στην Αθήνα (πλατεία Βάθης, Κολωνός, Ομόνοια, Μεταξουργείο) που οι ιδιοκτήτες παίρνουν ενοίκια και μένουν αλλού γιατί δεν αντέχουν να ζουν εκεί που γεννήθηκαν πια και υπάρχουν περιοχές που είναι μια χαρά (Θησείο, Πετράλωνα, Κολωνάκι, Μετς, Πλάκα). Και επειδή έχουν μεγάλη ζήτηση, είναι και πανάκριβες.
- Οι μετανάστες σε κάθε πόλη που πάνε φροντίζουν να μένουν όλοι κοντά για να αλληλοϋποστηρίζονται και να έχουν και κάποιον να τα λένε στη γλώσσα τους (γκέτο). Άρα ψάχνουν τα φτηνότρα που είναι και πιο κοντά στη δουλειά τους. Πού θα πάνε ,στο Χαλάνδρι;
- Φοιτητές, νέοι που δεν έχουν οικογένεια, συνήθως δεν έχουν όχημα οπότε πάνε κέντρο για να είναι κοντά στη νυχτερινή ζωή. Μεγαλώνοντας αποκτούν ποιότητα ζωής και αναζητούν ησυχία, πράσινο ,παιδική χαρά για τα παιδιά κτλ.
- Το gentrification έχει πιάσει και στην Ελλάδα. Μετά την περιοχή του Ψυρρή (εκεί ο Λαλιώτης και οι κολλητοί του είχαν αγοράσει ακίνητα και μετά αναβάθμισαν την περιοχή) ,έχει τώρα επεκταθεί σε Πετράλωνα και Κυψέλη. Χίπστερ, ψώνια, καλλιτέχνες που έχουν σπίτια αλλού πάνε να μείνουν Κυψέλη και Εξάρχεια γιατί είναι της μόδας (ειλικρινά απορώ τι βρίσκει κανείς σε αυτές τις περιοχές, αλλά είπαμε γούστα είνια αυτά). Μαζι τους φέρνουν και τα χιπστεροκαφέ, vegan μαγαζιά, εναλλακτικά μαγαζιά με βοτάνια, γιόγκα, κάτι χιπστεροκαφενεία, χιπστερομεζεδοπωλεία και έτσι οι περιοχές έχουν χάσει εντελώς το χαρακτήρα τους που υποτίθεται για αυτό τις προτιμάνε. Βέβαια και εγώ αν ήμουν ιδιοκτήτης στην Κυψέλη από αυτούς θα τα έπαιρνα, δεν κάνω τον έξυπνο.
 

Nubic

Μέγας
Εγγρ.
28 Οκτ 2019
Μηνύματα
4.334
Κριτικές
8
Like
10.992
Πόντοι
3.786
Σε αυτό συμφωνώ. Τα Εξάρχεια είναι πλάϊ στο Μουσείο και το Πεδίο του Άρεως. Με το που θα λειτουργήσει το μετρό κι εκεί, θα ακριβύνει κι άλλο η περιοχή.

Όποιος θέλει να μείνει κεντρικά, έχει γενικώς να υπολογίζει ότι θα μένει σε παλαιότερα κτήρια με πιο ψηλοτάβανα, πιο καλτ διαμερίσματα. Πολυκατοικίες κατασκευής της δεκαετίας του ‘50 έχουν τα καλύτερα μπετά. Οι πιο ανθεκτικές στο χρόνο.
Δεν είναι κανόνας. Την εποχή της αντιπαροχής έγιναν και φοβερά εγκλήματα. Τα έκαναν γρήγορα γιατί είχαν μεγάλη ζήτηση και ήθελαν να ξεκινάνε την επόμενη οικοδομή.
Τι να λέμε ρε παιδιά, εδώ σε Φλωρεντία και Βενετία λένε ότι βρίσκεις γηγενή Ιταλό με το φανάρι και νομίζατε ότι θα ξεφύγουν Πλάκα και Θησείο;
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.243
Like
1.978
Πόντοι
216
Τι να λέμε ρε παιδιά, εδώ σε Φλωρεντία και Βενετία λένε ότι βρίσκεις γηγενή Ιταλό με το φανάρι και νομίζατε ότι θα ξεφύγουν Πλάκα και Θησείο;

Αν καταφέρουν με σύγχρονα συστήματα ασφαλείας να ελέγξουν την εγκληματικότητα και τα ναρκωτικά έχει να ανέβει ακόμη το ιστορικό κέντρο πολύ.
Ακριβώς επειδή μπαίνουν στο παιχνίδι όλο και περισσότεροι ξένοι επενδυτές.

Πεζόδρομους σαν της Αιόλου ή της Ερμού δεν βρίσκεις παντού.
Το Ψυρρή εξελίσσεται στο Soho της Αθήνας. Είναι πολύ δυνατά τα εμπορικά σημεία της πόλης, κι ας είναι παλαιότερα τα ακίνητα.
 

Termin

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Φεβ 2018
Μηνύματα
3.773
Like
7.727
Πόντοι
2.306
Απο προσωπικη εμπειρια. Εμενα κεντρο επι 7 χρονια, συγκεκριμενα πλατεια Βικτωριας. Κατα αναγκη, για να ειμαι κοντα στην εργασια μου. Για να μενεις κεντρο Αθηνας, τρια τινά παιζουν. Ειτε εισαι στο τσαμπε (πατρικο σπιτι, κτλ), ειτε κατα αναγκη (εργασια οπως εγω, συγκοινωνιες), ειτε εισαι ανωμαλαρα του κερατα, οτι και να σημαινει αυτο. Θα μου πειτε ειναι και θεμα γουστου, σε αλλους αρεσει η ζωη στο κεντρο σε αλλους οχι. Προσπαθω λοιπον οσο γινεται αντικειμενικα να το κρινω. Πως γινεται να σου αρεσει το νταπα ντουπα γυρω σου σχεδον επι 24ωρου βασεως; Δεν ειναι μονο οι κορνες, οι φωνες (μεθυσμενοι, αλλοδαπα, κτλ), η βρωμα στους δρομους και στα πεζοδρομια (φιλοτιμες οι προσπαθειες του δημου Αθηναιων αλλα...), εχουμε και τα τελευταια 2 χρονια την ΕΠΙΔΗΜΙΑ των ανακαινισεων (ειτε ιδωτικα ειτε τα καρκινωματα τα airbnb). Μονο στην γειτονια μου θυμαμαι να βιωσα 5-6 ανακαινισεις, ΟΛΙΚΕΣ, να μενουν μονο τα ντουβαρια και αν. Αυτα εν μερει περι "ανωμαλιας". Υπαρχουν και λοιποι "στραβοι" που εδω κρυβονται αναμεσα στο πληθος. Αδερφαρες, με καμια γκομενα 200 κιλα (που την "αγαπουν" διοτι εχει λεπτα αισθηματα..), βιζιτουδες της κακιας ωρας, μεγαλα κεφαλια της νυχτας που "κρυβονται" μεσα σε μια πολυκατοικια 30+ διαμερισματων, κτλ. Ολα αυτα δεν τα βγαζω απο το κεφαλι μου, τα εχω δει/ζησει. Ασε που η συγκεκριμενη περιοχη εχει γινει πολος ελξης για τα συναφι των lgbt, ντοπιο και εισαγωμενο. Μιλαμε για πολυ τακουνι 44 και βαλε νουμερο. Σηκωθηκα και εφυγα αθελητα (ο ηλιθιος τοσο καιρο), διοτι εκει που εμενα θα γινει ΚΑΙ ΑΥΤΟ airbnb. Πηγα σε προαστιο και ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ. Μπορει να "χανω" μιαμιση ωρα την ημερα με τις συγκοινωνιες προσωπικο χρονο αλλα ρε φιλε μπαινω σπιτακι μου χωρις να κοιταω πισω μου, ωρες ησυχιας ΩΡΕΣ ΗΣΥΧΙΑΣ γαμωτο, ολοι μιλανε ελληνικα και χωρις προφορα καν, απλα βάρδα να μην εχεις ξεμεινει απο τσιγαρα κτλ και γυρνας σπιτι απο δουλεια 11 βραδυ....τον ηπιες. Εδω δεν εχει μινι μαρκετ πακιστανομπαγκλαντεσιανο ανοιχτο εως 1-2 βραδυ. Και παλι, ολα αυτα ειναι υποκειμενικα διοτι οπως προειπα ο καθενας με τα γουστα του.
Για ανέβα στην ταράτσα λίγο υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βρεις φρέσκα αυγά ή να αρμεξεις καμία κατσίκα , οι αλλοδαποί έχουν ότι ζωντανό υπάρχει... άρπαξε το αρνάκι και φτιάξε κοκορέτσι......

Εμένα στην πλατεία Κολιάτσου με ξύπνησε ένας κόκορας μια φορά που κοιμήθηκα στην θεία μου.
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
11.979
Like
15.579
Πόντοι
3.656
Χίπστερ, ψώνια, καλλιτέχνες που έχουν σπίτια αλλού πάνε να μείνουν Κυψέλη και Εξάρχεια γιατί είναι της μόδας (ειλικρινά απορώ τι βρίσκει κανείς σε αυτές τις περιοχές, αλλά είπαμε γούστα είνια αυτά).

Προφανώς η αισθητική τους και η ιδεολογία τους ταιριάζει με τις περιοχές αυτές. :vomit:
 

Watcher17

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2023
Μηνύματα
498
Like
1.050
Πόντοι
201
Μου αρέσει που όλοι βρίζουν την Αθηνα..καλοκαίρι ολοι πάνε στα χωριά τους, και Σεπτέμβρη όλοι εδώ έρχονται πάλι και γίνεται χαμός.Μεινετε ρε τύποι στα βουνά κ στα χωριά αφού είναι τόσο χάλια.Τι έρχεστε παλι εδω?
Όλο την βρίζετε.. και στο τέλος από εδω δεν ξεκολλάτε.
Βγάζετε συμπέρασμα από 4 γειτονιές ξέρω γω,ότι και καλά είναι όλη έτσι.Η Αθήνα έχει τόσες κ τόσες γειτονιές κ τόσες επιλογές..αλλά εσείς βγάζετε συμπέρασμα από την Αχαρνών μονο ξερω γω.ΜΗΝ ΞΑΝΑΕΡΘΕΤΕ,χάρη θα μας κάνετε πίστεψε με.
 

Katikos

Μέλος
Εγγρ.
23 Μαρ 2022
Μηνύματα
356
Like
658
Πόντοι
81
Προφανώς η αισθητική τους και η ιδεολογία τους ταιριάζει με τις περιοχές αυτές. :vomit:
Κοίταξε για να κάνουμε τον δικηγόρο του διαβόλου όταν μενει κάποιος (μέχρι πρότινος νορμάλ,πολιτικά ανορθόδοξη η λέξη σήμερα)δίπλα σε βρωμιάρηδες που βρώμα και ζεχνει και αυτός και το σπίτι του ζώντας μονος ή και με ζώα,είναι αναρχας,του αρέσει η ακαταστασία γενικότερα τα διαλυμένα πεζοδρόμια,κατουρημενες και χεσμενες γωνιες,σκουπίδια παντού,στριμωγμένα πάρκιν και παρκαρισματα που δεν τον ενδιαφέρει αν θα κάνει ζημιές γιατί ο ίδιος έχει ένα χρεπι,με διαδηλώσεις συχνές για πράσινο (και καλά) στα παρκα(πάρκο Πατησίων πριν μήνες πέρναγαν από μπροστά μου μύρια άτομα με λοστούς και κοντάρια)σου αρέσει γενικά το μπαχαλο,ότι μπορεί να φτιάχνεται να βρίσκεις και να σε βρίσκει η παρανομία ,είσαι Ανθελληνας και μισείς την χώρα σου έχοντας μότο τον "Μεγαλέκο" και .......
Πρέπει κατά κάποιο τρόπο να επιβιώσεις.Είτε θα μετακομίσεις είτε θα αφομοιωθείς και θα χωνεύτεις από το περιβάλλον σου για αυτό πολλαπλασιάζονται αυτές οι τάσεις τριγύρω σου...
Κατά έναν λόγο έχουν κι ένα δίκιο που δεν φταίνε αυτοί.Φταιει το σύστημα.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom