Νέα

Κάτοικος κέντρου Αθήνας...

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Lemmy13!!!!
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 822
  • Εμφανίσεις 29K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

troueno

Μέλος
Εγγρ.
14 Απρ 2006
Μηνύματα
3.307
Κριτικές
1
Like
791
Πόντοι
96
Εγώ πάντως ακουω εδω και χρόνια για το σχέδιο εξαθλίωσης του κέντρου με σκοπό να αγοραστούν τα σπίτια για ψυχούλα από ολιγαρχες και μεγάλα funds, και μετά να το μετατρέψουν σε high class τουριστικό μέρος, αυτό θα συμβεί ποτέ ή είναι ακόμα ένας αστικός μύθος;

μα ηδη εχει γινει . Το 2014 πουλιουντουσαν διαμερισματα με 500€ το μετρο και σημερα τα ιδια σπιτια πουλιουνται με 1500€ και 2000€ το μετρο .

Προχθες στην Γλυφαδα πηγαν κατι σχολιαροπαιδια να πλακωθουν . Οταν γινοντουσαν αυτα στην Καλιθεα το 2010 μιλουσαν για συμμοριες ανηλικων . Στην Γλυφαδα ειναι τυχαιο περιστατικο και απο παιδια άλλων περιοχών .

Ενα καρο τουριστες μενουν σε airnbnb στην Πλ Βικτωριας , στην Αριστοτελους στην Λιοσιων στην Πλ. Αττικης και βγαινουν τα βραδια και δεν εχει αναφερθει κατι για επιθεση . Μονο τους ντοπιους δερνουν οι ξενοι ;;;; Ενας ληστευε ενοικους airnbnb και τελικα οχι μονο ηταν Ελληνας αλλα και αστυνομικός .
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.124
Like
15.705
Πόντοι
3.656
Εγώ πάντως ακουω εδω και χρόνια για το σχέδιο εξαθλίωσης του κέντρου με σκοπό να αγοραστούν τα σπίτια για ψυχούλα από ολιγαρχες και μεγάλα funds, και μετά να το μετατρέψουν σε high class τουριστικό μέρος, αυτό θα συμβεί ποτέ ή είναι ακόμα ένας αστικός μύθος;

Όντως,αυτό το ακουμε ποσα χρόνια.

Ή περιμένουν να εξαθλιωθεί κι άλλο ή το μπλοκάρουν κι αυτό οι αναρχοτέτοιοι που τους αρέσει η αισθητική...όπως είναι τώρα
 

goustarwnaxunw

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
23 Αυγ 2019
Μηνύματα
935
Like
2.984
Πόντοι
446
Όντως,αυτό το ακουμε ποσα χρόνια.

Ή περιμένουν να εξαθλιωθεί κι άλλο ή το μπλοκάρουν κι αυτό οι αναρχοτέτοιοι που τους αρέσει η αισθητική...όπως είναι τώρα

Οι αναρχοαπλυτοι είναι απλά οι χρήσιμοι ηλίθιοι που τους κάνουν οτι θέλουν οι μεγάλοκαρχαριες (φυσικά μέσα στις τάξεις τους υπάρχουν και αυτοί που πληρώνονται για να καθοδηγούν τα πρόβατα, όπως στους χούλιγκανς των ομάδων)

Εδώ η πλατεία εξαρχιών είναι γεμάτη ματ κάθε μέρα και οι αναρχοαπλυτοι κάνουν τις κότες. Εάν μπαίναν εμπόδιο στα συμφέροντα των ολιγαρχών, θα τους είχα μαζέψει εν μια νυχτη
 

Sub-Zero

Μέγας
Εγγρ.
10 Οκτ 2021
Μηνύματα
12.124
Like
15.705
Πόντοι
3.656
Ενα καρο τουριστες μενουν σε airnbnb στην Πλ Βικτωριας , στην Αριστοτελους στην Λιοσιων στην Πλ. Αττικης και βγαινουν τα βραδια και δεν εχει αναφερθει κατι για επιθεση . Μονο τους ντοπιους δερνουν οι ξενοι ;;;; Ενας ληστευε ενοικους airnbnb και τελικα οχι μονο ηταν Ελληνας αλλα και αστυνομικός .

Απορώ πως πάνε και μένουν οι τουριστες εκεί στο βόθρο
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.953
Κριτικές
62
Like
40.433
Πόντοι
8.530
δεν ειχε λεφτα για ουρητηρια ο μπακογιαννης, προτιμησε να τα φαει στον μεγαλο περιπατο :headbang:
Iσως να μην περιλαμβάνονταν στην μελέτη ...θα σκέφτηκαν ότι οι άνθρωποι εκεί ικανοποιούν την ανάγκη τους με δωρεάν τρόπο!!!!
 

argyrotoxos

Ανώτερος
Εγγρ.
16 Σεπ 2010
Μηνύματα
31.953
Κριτικές
62
Like
40.433
Πόντοι
8.530
Εγώ πάντως ακουω εδω και χρόνια για το σχέδιο εξαθλίωσης του κέντρου με σκοπό να αγοραστούν τα σπίτια για ψυχούλα από ολιγαρχες και μεγάλα funds, και μετά να το μετατρέψουν σε high class τουριστικό μέρος, αυτό θα συμβεί ποτέ ή είναι ακόμα ένας αστικός μύθος;
Αυτό συμβαίνει και σε αμερικανικές ταινίες,γιατί όχι και στην ελληνική πραγματικότητα;
 

Kaloeros

Ανώτερος
Εγγρ.
27 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.532
Κριτικές
209
Like
4.458
Πόντοι
9.035
Κέντρο Αθήνας, πέραν της Πλατείας Βάθης & Βικτώριας είναι και πολλά άλλα μέρη.
Και το Παγκράτι, και το ΜΕΤΣ, και ο Λυκαβηττός, και τα Ιλίσια, και το Κολωνάκι, ακόμα και το Γκύζη και οι Αμπελόκηποι και το Γουδί όλα αυτά κέντρο είναι. Και δεν νομίζω ότι για αυτά ισχύουν όσα λες για τους αλλοδαπούς και την εγκληματικότητα γενικότερα.
Μια χαρά ασφαλή μέρη είναι, και απ' όλα έχουν και περνάς άριστα.
Φυσικά και δεν έχουν το κόστος της Βικτώριας, αλλά είναι συγκρίσιμα (να μην πω φθηνότερα) από τα Β & Ν Προάστεια.
Άρα φίλοι μου, ας σας αρέσει το κέντρο και το να ζεις μόνιμα μέσα στην ζωή της πόλης, λύσεις υπάρχουν... αρκεί να μην πάει από επιλογή (χαζομάρα μάλλον) κανείς στα αντικειμενικά χειρότερα.
 

tellystalone6969

Μέγας
Εγγρ.
12 Δεκ 2012
Μηνύματα
12.236
Like
15.895
Πόντοι
3.656
Εγώ πάντως ακουω εδω και χρόνια για το σχέδιο εξαθλίωσης του κέντρου με σκοπό να αγοραστούν τα σπίτια για ψυχούλα από ολιγαρχες και μεγάλα funds, και μετά να το μετατρέψουν σε high class τουριστικό μέρος, αυτό θα συμβεί ποτέ ή είναι ακόμα ένας αστικός μύθος;
Έχεις περάσει από τη Σταδίου τελευταία ;
Κοίτα αριστερά πηγαίνοντας προς σύνταγμα ... από Αρσάκη και μετά ...
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.507
Like
2.377
Πόντοι
216
Η υπόθεση είναι προφανώς, ότι «το κέντρο» είναι για τον καθένα κάτι διαφορετικό.

Από Ακρόπολη, ως Σύνταγμα, Μοναστηράκι και Ψυρρή εξελίσσεται το κέντρο μια χαρά.
Πολύ κουλ φάση, και μέρα και νύχτα.

Ε, από Θησείο και Γκάζι μεριά αλλάζει πάλι λίγο το σκηνικό. Η Ομόνοια θέλει πολλή-πολλή δουλίτσα ακόμη.

Και άλλα μέρη του στυλ πλ. Αττικής, Βικτωρίας ή Κυψέλη που προαναφέρθηκαν, κεντρικά είναι φυσικά, αλλά δεν είναι για μένα «το κέντρο».
 

sotos71

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2023
Μηνύματα
1.200
Like
1.862
Πόντοι
216
Δεν είμαι Αθηναίος αλλά έζησα για πολλά χρόνια παλιότερα.
Έτσι όπως πάνε οι τιμές, η πλέμπα θα φύγει (αυτοί που μένουν σε ενοίκιο βασικά).
Θα απομείνουν οι ιδιοκτήτες και τα airbnb.
Εννοείται ότι στους μόνιμους κάτοικους θα είναι και άνθρωποι με πολύ μαύρο χρήμα.
Είχα περάσει από σταθμό Λαρίσης πριν 15 χρόνια και ξαναπέρασα πριν λίγες μέρες.
Καμία σχέση, θεωρώ είναι προς το καλύτερο τώρα.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.507
Like
2.377
Πόντοι
216
Αυτό όμως που σίγουρα ισχύει είναι, ότι στο τουριστικότερο τμήμα της Αθήνας με εμπορικούς πεζοδρόμους, μπαράκια, μαγαζιά ανεβαίνουν πια δυσανάλογα οι τιμές.

Καλό όμως είναι κι αυτό, επειδή θέλουμε έσοδα από τον τουρισμό.
 

skatastamoutratous

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
3 Ιουλ 2019
Μηνύματα
943
Like
1.460
Πόντοι
206
Έχω ζήσει όλη την ζωή μου στα προάστια. Ενοικιάζοντας ως ιδιοκτήτης ένα ακίνητο στα Κ. Πατήσια έχω αποκτήσει μια ελάχιστη εμπειρία για τις συνθήκες που ζουν οι άνθρωποι εκεί. Για εμένα φαίνονται αφόρητες αλλά προς έκπληξή μου έχω γνωρίσει αρκετούς που έχουν ζήσει και μεγαλώσει εκεί γύρω και πάντα ψάχνουν σπίτι στην περιοχή και δεν θέλουν να φύγουν... Τι να πω, ίσως με τα χρόνια έχουν συνηθίσει και έχουν υποσυνείδητα διαμορφώσει συνήθειες και τρόπους ώστε τα (πολλά) κακώς κείμενα να μην τους αγγίζουν/ενοχλούν...
 

captain 69

Σπουδαίος
Εγγρ.
24 Αυγ 2015
Μηνύματα
3.187
Like
10.536
Πόντοι
2.256
Εγώ πάντως ακουω εδω και χρόνια για το σχέδιο εξαθλίωσης του κέντρου με σκοπό να αγοραστούν τα σπίτια για ψυχούλα από ολιγαρχες και μεγάλα funds, και μετά να το μετατρέψουν σε high class τουριστικό μέρος, αυτό θα συμβεί ποτέ ή είναι ακόμα ένας αστικός μύθος;
Ποτέ δεν θα γίνει, εκτός και αν χρησιμοποιηθούν φλογοβόλα για να ξεβρωμίσει το σύμπαν εκεί πέρα.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.507
Like
2.377
Πόντοι
216
Έχω ζήσει όλη την ζωή μου στα προάστια. Ενοικιάζοντας ως ιδιοκτήτης ένα ακίνητο στα Κ. Πατήσια έχω αποκτήσει μια ελάχιστη εμπειρία για τις συνθήκες που ζουν οι άνθρωποι εκεί. Για εμένα φαίνονται αφόρητες αλλά προς έκπληξή μου έχω γνωρίσει αρκετούς που έχουν ζήσει και μεγαλώσει εκεί γύρω και πάντα ψάχνουν σπίτι στην περιοχή και δεν θέλουν να φύγουν... Τι να πω, ίσως με τα χρόνια έχουν συνηθίσει και έχουν υποσυνείδητα διαμορφώσει συνήθειες και τρόπους ώστε τα (πολλά) κακώς κείμενα να μην τους αγγίζουν/ενοχλούν...


Εγώ έχω ζήσει και στα προάστια και στο κέντρο.

Εξαρτάται από τη φάση σου κιόλας. Με παιδιά, σκυλιά, οικογένεια καλύτερα πολλά από τα ακριβότερα προάστια. Για μια ζωή μποέμ τυπάδες, ρέμαλους, χωρισμένους κλπ. καλύτερα το κέντρο. Το λέω στη βάση από κόσμο που ξέρω.

Έχει ωραίο τζερτζελέ ακόμη η Αθήνα, άμα έχεις μέρη γύρω σου ανοιχτά να πας, χωρίς να είσαι υποχρεωμένος να μπεις στο αυτοκίνητο.

Στα προάστια χωρίς δικό σου τουτού είναι μαλακία. Αλλά στο κέντρο δεν το χρειάζεσαι το αυτοκίνητο απαραίτητα.
 

chris0000

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2015
Μηνύματα
28
Like
65
Πόντοι
0
Και που είστε ακόμα, αν νομίζετε ότι είμαστε στον πάτο στο κέντρο της Αθηνας, με τον νέο αριστερούλη δήμαρχο προβλέπω να ανακαλύψουμε ότι έχει και πιο κάτω. Κάμερες κλπ είχε δηλώσει ότι δεν γουστάρει, αντιθέτως πορείες, μπαχαλακηδες κλπ του προκαλούν μια συμπάθεια, "μπάτσους" δεν θελει, αλληλέγγυος γουστάρει να είναι, τα γκράφιτι είναι τέχνη, η συμπερίληψη ωραία λέξη, όλα μια αλφαδιά.
 

BIG_BIG_BEN

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Φεβ 2024
Μηνύματα
1.507
Like
2.377
Πόντοι
216
Και που είστε ακόμα, αν νομίζετε ότι είμαστε στον πάτο στο κέντρο της Αθηνας, με τον νέο αριστερούλη δήμαρχο προβλέπω να ανακαλύψουμε ότι έχει και πιο κάτω. Κάμερες κλπ είχε δηλώσει ότι δεν γουστάρει, αντιθέτως πορείες, μπαχαλακηδες κλπ του προκαλούν μια συμπάθεια, "μπάτσους" δεν θελει, αλληλέγγυος γουστάρει να είναι, τα γκράφιτι είναι τέχνη, η συμπερίληψη ωραία λέξη, όλα μια αλφαδιά.

Ναι, η αλήθεια είναι, ότι είναι λίγο χαλλλαρός ο καινούριος, που έλεγε κι ο Λαζόπουλος.

Τι νομίζει, Θεσσαλονίκη είμαστε; *lol* Με 20% στον πρώτο γύρο βγήκε. Δεν θα ´χει και σπουδαίο μέλλον, αν δεν το πάρει πιο ζεστά με το έργο του.
 

Le Blanc

Σεβαστός
Εγγρ.
27 Νοε 2018
Μηνύματα
1.935
Κριτικές
27
Like
4.242
Πόντοι
1.446
@Lemmy13!!!! Καλέ μου φίλε,αν και κάτοικος προαστίων όλη μου σχεδόν την ζωή,προσυπογράφω ότι λες για το κέντρο.
Το μόνο καλό σημείο που θα έμενα στο κέντρο είναι τα Ιλίσσια άντε και κανα Κολωνάκι. Αν δεν έχεις δικό σου σπίτι κέντρο και δεν έχεις δυνατότητα να μείνεις αλλού δεν υπάρχει λόγος να μένεις κέντρο. Την κατάσταση την περιέγραψες και την γνωρίζεις καλύτερα και ο ίδιος.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom