Νέα

Αλλοδαποί Ιστορίες μεταναστευτικής τρέλας

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα -
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 1K
  • Εμφανίσεις 205K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Τι μουσικη θα ειναι το soundtrack του "Μein kampf και η ιστορια μου" ?

  • Rock

    Ψήφοι: 12 14,8%
  • Punk

    Ψήφοι: 10 12,3%
  • Heavy metal

    Ψήφοι: 5 6,2%
  • Ska - Reggae

    Ψήφοι: 5 6,2%
  • Jazz

    Ψήφοι: 3 3,7%
  • Blues

    Ψήφοι: 1 1,2%
  • Rap

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Καψουρικα λαικα

    Ψήφοι: 1 1,2%
  • Ρεμπετικα

    Ψήφοι: 5 6,2%
  • Κλασικη μουσικη

    Ψήφοι: 2 2,5%
  • Δημοτικα

    Ψήφοι: 2 2,5%
  • Τσιφτετελια τουρκικα

    Ψήφοι: 4 4,9%
  • Στ΄αρχιδια μου. αρκει να εχει γκομενες

    Ψήφοι: 8 9,9%
  • Β. Τερλεγκα

    Ψήφοι: 8 9,9%
  • Αλλο

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Βυζαντινη μουσικη

    Ψήφοι: 4 4,9%
  • Dance- Electronica

    Ψήφοι: 1 1,2%
  • street-punk Oi

    Ψήφοι: 5 6,2%
  • Disco

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • Δεν ξερω δεν απαντω

    Ψήφοι: 5 6,2%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    81

grhotcouple

Μέλος
Εγγρ.
18 Απρ 2012
Μηνύματα
9
Like
0
Πόντοι
0
Φίλε μου ωραία ιστορία 4 ώρες καθόμουν για να την διαβάσω όλη . Καλά να περνάς
 
Εγγρ.
13 Ιουν 2012
Μηνύματα
5.282
Κριτικές
8
Like
7.313
Πόντοι
2.636
Είχε νυχτωσει για τα καλα όταν αποφασισαμε με τη Σοφία να παμε προς το σπίτι. Το καφενειο ειχε αρχισει να γεμιζει και η ατμοσφαιρα από τα τσιγάρα ηταν αποπνικτικη ακόμα και για καποιον που καπνιζει. Αρε αθάνατο χωριο, αρε πατριωτες με τις φωνες σας. Σας αγαπαω και  πάντα θα μου λείπετε.
Η ομίχλη ειχε σκεπασει σχεδον ολο το χωριο και την πλαγια του βουνού. Φτασαμε σπιτι. Εγω ανεβηκα επανω για να αναψω το τζακι. Η Σοφια περιμενε κάτω με τη μάνα μου.
Φαγαμε και οι τρεις μαζι, η Σοφια επλυνε τα πιάτα κι εγω κατεβηκα στο υπογειο να πιασω κρασι. Ανεβηκαμε στο πάνω σπιτι, εριξα ακόμα δυο κουτσουρα στο τζάκι ενώ η Σοφία εψαχνε τους δισκους μου για να βάλει μουσικη.  Bρηκε ένα δισκο τωνThin White Rope και τον εβαλε στο πικάπ. Κάτσαμε καταχαμα μπροστα στο τζάκι. πιναμε το κρασι μας και φιλομαστε. Τη ρωτησα αν θα μπορούσε να ζησει εδώ, στο χωριο για παντα. Μου απαντησε όταν παρουμε τη συνταξη ναι θα μπορουσαμε να ερθουμε στο χωριό και να ζησουμε εδώ. Αλλα ως τοτε εχουμε καιρό……..

Σου αρεσουν τα ποδια μου, με ρωτησε ξαφνικα.
-Μου αρεσουν όλα σε σενα.
-Δεν είναι αδυνατα ?
-Όχι. Εισαι ομορφη.
-Θα με αγαπάς για καιρο ακομα ?
Δεν απαντησα. Δεν ηξερα την απαντηση και δεν ηθελα να της πω ψέματα. Βγηκα στο μπαλκόνι  άναψα τσιγάρο και κοιτουσα την ομιχλη και οσα από  τα φωτα διακρινονταν από το διπλανό χωριο στους προποδες του απεναντι βουνου. 
Μου ηρθε στο μυαλό η φραση που εβλεπα συχνα στο Βερολίνο : Βerlin ist  wunderbar.  Αρχιδια είναι. Εχει βουνα , ομιχλη ? Μηπως εχει θαλλασα ?  Ουτε καφενειο-ψησταρια σαν του Λάμπη εχει.  Πεταξα το τσιγαρο ρουφιξα καμποσο οξυγονο και μπήκα παλι στο σπιτι γιατι με είχε κοψει το κρυο.

Eβαλα κρασί στο ποτήρι μου κι αραξα δίπλα της. Αρχισαμε μια συζητηση  για την πολιτική κατασταση στην Ελλάδα, τη Γερμάνια και την Ευρώπη.  Η Σοφία ανησυχούσε για την άνοδο της ακρο-δεξιας στην Ευρωπη γενικά. Εγώ ανησυχουσα, αν θα εχω δουλεια και τι και που, ώστε να πληρωνω τα χρεη μου και να στελνω κανα ψιλο στη μάνα μου να μην της λειπει τίποτα. Όχι ότι της ελειπε δηλαδή. Μια χαρά ηταν στο χωριο.
Την ξανάκουσα να λέει ότι στις μερες που βρισκεται εδώ, δεν καταλαβε κριση, ουτε φτώχια. Αντιθετως ειδε χαρουμενους ανθρώπους.

-Ποιους είδες Σοφία, τη ρωτησα με εντονο υφος.  Αυτούς εδώ στο χωριο ? Αυτοι είναι καλα. Τα εχουν όλα εδώ. Ισως μερικοι να χρωστανε κανα δανειο, αλλα σε γενικες γραμμες είναι καλα. Θελεις  πράγματι να γνωρισεις  ανθρώπους που τα εχουν χάσει όλα ή σχεδον τα εχουν χασει ? 
-Δεν ξερω ? Αλλά δεν μου αρεσεις όταν εχεις νευρα.
Σιωπη......

-Τι θελεις να κάνουμε αυριο ?
-Να παμε να μου δειξεις τη λίμνη που βουτηξε τον Αχιλλέα η μανα του.
-Είναι καπως μακριά.  Και πρεπει να περπατησουμε αρκετα.
-Στο Βερολίνο μου ελεγες ότι θα εβλεπα τις Μυκήνες, την αρχαια Ολυμπια, αυτή τη λιμνη και την Ακρόπολη. Τιποτα δεν εχω δει.

Κι ετσι την επομενη μέρα πηραμε το Nissan και φυγαμε για Επίδαυρο, Ναυπλιο και Μυκηνες.

Berlin,du bist Wunderbar

γράφει.Καλό είναι μωρέ κ αυτό
 

Επισκέπτης
Σε λιγο αναχωριση για Αμβουργο παρεα μ΄ενα φιλαρακο. Νεο ξεκινημα. Αν τα βρουμε δυσκολα εχουμε αποφασισει να φυγουμε απο τη Γερμανια. Ολλανδια ή επιστροφη στην πατριδα για ανασυγκροτηση.
Θα ενημερωθητε οταν θα βολευτουμε με σπιτι, δουλεια και internet. Καλες γιορτες σε ολουςες αν και ευχομαι να τα ξανα πουμε ως τοτε.

 

Krang

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2016
Μηνύματα
1.535
Κριτικές
11
Like
392
Πόντοι
306
Καλή τύχη μάγκα!
 

laispodias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
19 Νοε 2015
Μηνύματα
950
Κριτικές
4
Like
169
Πόντοι
286
Σε λιγο αναχωριση για Αμβουργο παρεα μ΄ενα φιλαρακο. Νεο ξεκινημα. Αν τα βρουμε δυσκολα εχουμε αποφασισει να φυγουμε απο τη Γερμανια. Ολλανδια ή επιστροφη στην πατριδα για ανασυγκροτηση.
Θα ενημερωθητε οταν θα βολευτουμε με σπιτι, δουλεια και internet. Καλες γιορτες σε ολουςες αν και ευχομαι να τα ξανα πουμε ως τοτε.

Πρέπει να τα πούμε φιλε μας.Χρωστάς επεισοδια!!! Να εισαι καλά και καλή τύχη...
 

Επισκέπτης
Καλη τυχη θανο!

maxresdefault.jpg
 

s/milfakias

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2017
Μηνύματα
651
Like
127
Πόντοι
6
Εξαιρετική  εξιστόρηση. ! Μακάρι να έχει και συνέχεια.

Υ.Γ. Πολύ καλά έκανες και έδειρες τον Άραβα. !
 

Tunes_of_war

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
16 Μαΐ 2017
Μηνύματα
287
Κριτικές
4
Like
316
Πόντοι
281
Φίλε είχα διαβάσει πριν καιρό την ιστορία σου (δεν είχα λογαριασμό τότε στο forum)...Με συγκίνησες ρε αδερφέ. Να' σαι καλά όπου και αν βρίσκεσαι... :headbaning2:
 

macedonian

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιουν 2012
Μηνύματα
8
Like
0
Πόντοι
0

Έκανα κι εγώ μπάνιο κάπνισα ένα τσιγάρο και το έκοψα με τα πόδια ως το σταθμό του ηλεκτρικού. Πήρα το τραίνο για Ομόνοια χωρίς εισητήριο και μετά με τα πόδια ως την πλατεία Εξαρχείων




χωρίς εισητήριο?????????
 

papazits

Μέλος
Εγγρ.
5 Δεκ 2009
Μηνύματα
1.287
Κριτικές
6
Like
152
Πόντοι
16
Σε λιγο αναχωριση για Αμβουργο παρεα μ΄ενα φιλαρακο. Νεο ξεκινημα. Αν τα βρουμε δυσκολα εχουμε αποφασισει να φυγουμε απο τη Γερμανια. Ολλανδια ή επιστροφη στην πατριδα για ανασυγκροτηση.
Θα ενημερωθητε οταν θα βολευτουμε με σπιτι, δουλεια και internet. Καλες γιορτες σε ολουςες αν και ευχομαι να τα ξανα πουμε ως τοτε.
Παραλίμνιε? κανα νέο?
 

Επισκέπτης
Παραλίμνιε? κανα νέο?

Ολα καλα. Πολυ δουλεια και κουραση, αλλα πεφτουν ευρα.
Τελειωσα το σχολειο (γερμανικα) χωρις να περασω τις εξετασεις. Βασικα δεν πηγα στις εξετασεις. Το ειχα ξεχασει.
Εχω μια γκομενιτσα, Ελληνιδα κι ετοιμαζομαστε για διακοπες Ελλαδα κατα τα μεσα Σεπτεβρη. Μετα ισως μεινουμε μαζι. Ψαχνουμε σπιτι.
Συναντησα κι ενα μελος του φορουμ που ειχε ερθει βολτα Βερολινο. Αν θελει ας γραψει αυτος ποιος ηταν. Ωραιος τυπακος.
Αυτα κι οταν εχω εμπνευση θα συνεχισω το στορυ.

 

Krang

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Απρ 2016
Μηνύματα
1.535
Κριτικές
11
Like
392
Πόντοι
306
Ολα καλα. Πολυ δουλεια και κουραση, αλλα πεφτουν ευρα.
Τελειωσα το σχολειο (γερμανικα) χωρις να περασω τις εξετασεις. Βασικα δεν πηγα στις εξετασεις. Το ειχα ξεχασει.
Εχω μια γκομενιτσα, Ελληνιδα κι ετοιμαζομαστε για διακοπες Ελλαδα κατα τα μεσα Σεπτεβρη. Μετα ισως μεινουμε μαζι. Ψαχνουμε σπιτι.
Συναντησα κι ενα μελος του φορουμ που ειχε ερθει βολτα Βερολινο. Αν θελει ας γραψει αυτος ποιος ηταν. Ωραιος τυπακος.
Αυτα κι οταν εχω εμπνευση θα συνεχισω το στορυ.
Πάντα καλά να είσαι αδερφέ!
 

arxidas77

Μέλος
Εγγρ.
20 Σεπ 2017
Μηνύματα
6
Like
0
Πόντοι
0
περιμενουμε κοιτα να περασεις τελεια και καλες διακοπες
 

s/milfakias

Μέλος
Εγγρ.
27 Φεβ 2017
Μηνύματα
651
Like
127
Πόντοι
6
Ολα καλα. Πολυ δουλεια και κουραση, αλλα πεφτουν ευρα.
Τελειωσα το σχολειο (γερμανικα) χωρις να περασω τις εξετασεις. Βασικα δεν πηγα στις εξετασεις. Το ειχα ξεχασει.
Εχω μια γκομενιτσα, Ελληνιδα κι ετοιμαζομαστε για διακοπες Ελλαδα κατα τα μεσα Σεπτεβρη. Μετα ισως μεινουμε μαζι. Ψαχνουμε σπιτι.
Συναντησα κι ενα μελος του φορουμ που ειχε ερθει βολτα Βερολινο. Αν θελει ας γραψει αυτος ποιος ηταν. Ωραιος τυπακος.
Αυτα κι οταν εχω εμπνευση θα συνεχισω το στορυ.
ε συνέχισέ το ντε. !!
 

Jimmy Jim

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιαν 2014
Μηνύματα
3.385
Like
121
Πόντοι
16
ξεθάβω θρυλικό θρεντ παραλίμνιου για να διαβάσουν τα αρρωστάκια σαντμαν σόλιντ-σνέικ φλέρτερ και οι άλλοι αγάμητοι
δε γαμάτε που δε γαμάτε διαβάστε και τίποτα να ξεχνιέστε και να μη σκέφτεστε το μοιραίο πήδημα :rockon::wanker: :erection:
 

sersegas

Σπουδαίος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2006
Μηνύματα
853
Κριτικές
10
Like
248
Πόντοι
2.277
Κοντεψα να δεκρυσω οταν ειδα ποστ στο συγκεκριμενο θρεντ.Δυστυχως ο Παραλιμνιος (ή η εμπνευση του)μας εγκατελειψε.
Γυρνα πισω μαν , το στορυ δεν τελειωσες.  :rockon:
 

Επισκέπτης
Κοντεψα να δεκρυσω οταν ειδα ποστ στο συγκεκριμενο θρεντ.Δυστυχως ο Παραλιμνιος (ή η εμπνευση του)μας εγκατελειψε.
Γυρνα πισω μαν , το στορυ δεν τελειωσες.  :rockon:

Δεν ειναι θεμα "εμπνευσης" ουτε τεμπελιας. Απλα μετα απο σχεδον 4 χρονια εδω και με καποιες καταστάσεις που περασα, βλεπω αλλιως τα πραμματα και δεν ξερω αν αξιζει να τα διηγηθω. Δεν υπαρχει ο ενθουσιασμος του πρωτου καιρου. Ειχα και το σχολειο που μου στερησε πολυ χρονο....
Τεσπα υπαρχουν καποια κειμενα ασχετα ομως μεταξυ τους που τα εχω γραψει εδω και καιρο. Θα προσπαθησω να τα βαλω σε ταξη και θα τα ανεβασω τις επομενες μερες.
 

sersegas

Σπουδαίος
Εγγρ.
25 Μαΐ 2006
Μηνύματα
853
Κριτικές
10
Like
248
Πόντοι
2.277
Και μονο που απαντησες (που σημαινει οτι υπαρχεις εδω μεσα) ειναι κατι.Καταλαβαινω οτι ολο αυτο θελει και το χρονο του και την καταλληλη στιγμη για να πετυχει και να βγει.Να σαι καλα και να περνας καλα εκει που εισαι.Ειχες παντα το πιο ενδιαφερον και με φανατικους αναγνωστες θρεντ του φορουμ.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom