Νέα

Η ξεφτίλα της ατιμωρησίας στην Ελλάδα

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα Mindreader
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 546
  • Εμφανίσεις 33K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.220
Κριτικές
1
Like
29.913
Πόντοι
8.006
Οταν το "λογικο" και "νομικα σωστο" ειναι να υπαρχει πρακτικα ατιμωρησια στο εγκλημα τοτε φυτρωνουν οι βελοπουλοι αγαπητε ,τον καταδικαζεις απο την μια και του στελνεις πελατακια απο την αλλη.
Χωρις εσενα (με την ευρεια εννοια) δεν θα υπηρχαν βελοπουλοι ,οπως δεν θα υπηρχε ποτε η χρυση αυγη αν δεν ειχε γινει καμπουλ το κεντρο της αθηνας.
Πολυ φτηνο επιχειρημα.
Δεν θα απολογηθει ο λογικος και ο συνετος, επειδη δεν ικανοποιει την ατζεντα του ακραιου, ούτε θα νιωσει οτι του δινει αφηγημα.
Ο ακραιος να κατσει να σκεφθει λογικα.
Οχι ο συνετός ακραια.

Οσο για την περιφημη "ατιμωρησια", ισως παθαιναν καποιοι πολιτισμικο σοκ αν πληροφορούνταν οτι η Ελλαδα εχει καταδικασθει αρκετες φορες απο το Ευρωπαικο Δικαστηριο, εξαιτιας της αυστηρης ποινικής της νομοθεσίας (την οποια οι ακραίοι, θελουν να κανουμε αυστηροτερη)
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.220
Κριτικές
1
Like
29.913
Πόντοι
8.006
τι δικαστικη καταληξη ειχε δεν μας ειπες :happy:
Ο αγροτης πηγε στο μικτο ορκωτο δικαστηριο.
Κι εκει με ψηφους 4-3 (4 οι ενορκοι, 3 οι δικαστες) κριθηκε ενοχος ανθρωποκτονιας απο αμελεια (!!!!) και πηρε τρια χρονια με αναστολη.
Και εξω υπηρχε κοσμος που πανηγυριζε.
Εγω συγνωμη, αλλά εκεινη τη μερα ενιωσα ντροπή που βρισκομαι σε αυτον τον χωρο.
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Βελοπουλικός δεν είμαι,αλλά κι εγώ υπερ είμαι

Όπως είμαι και υπερ της αυτοδικίας αν πειράξουν δικο μου άνθρωπο
Εισαι υπερ μη νομιμων.
Οκ, το αντιλαμβανομαι αλλά δεν το σεβομαι
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.220
Κριτικές
1
Like
29.913
Πόντοι
8.006
Εδώ η κλασσική σκηνή Ταραντίνο που ο Μπραντ Πιτ μαστουρωμένος από LSD βάζει το σκύλο του να κατασπαράξει δύο χίπι διαρρήκτες που έχουν μπουκάρει με πιστόλια και μαχαίρια και κονιορτοποιεί τη μάπα της χίπισσας.Είναι υπέρβαση άμυνας?

Τι υπερβαση αμυνας ρε τύπε, κανονικες εκτελεσεις ειναι αυτες

Θεούλης ο αλλος με το φλογοβολο
 

brabus67

Σπουδαίος
Εγγρ.
9 Οκτ 2010
Μηνύματα
32.111
Like
11.585
Πόντοι
2.606
Δεν θα ήθελα να έχω ποτέ όπλο κοντά μου αν και θα μπορούσα γιατί γνωρίζω τον εαυτό μου αν κάποιος έμπαινε ατο σπίτι μου θα έδινα ότι είχα και δεν είχα Και το τελευταίο σεντ που είχα στο σπίτι μου κατευθείαν για να φύγει αλλά εγώ έχω 30 τις εκατό μπορεί και παραπάνω πιθανότητες να τον βρω και μετά θα πάθει πράγματα που κανεις δεν θα τα μάθει ποτέ
 

BAKALIS74

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2012
Μηνύματα
4.656
Like
1.918
Πόντοι
216
κάθε μέρα και μια εκτέλεση στο αθηναμπαντ
 

Oletiras

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2017
Μηνύματα
1.440
Like
3.646
Πόντοι
456
Αν εξαιρεσεις τους δικηγορους (για τους λογους που ειπαμε) και τους αριστερους δεν υπαρχει κανεις λογικος ,συνετος ανθρωπος με μυαλο στο κεφαλι του που να υποστηριζει οτι οι ποινες που υπαρχουν στην ελλαδα ειναι επαρκεις.
Κανεις.
 

Altinho

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Ιουλ 2008
Μηνύματα
434
Κριτικές
10
Like
88
Πόντοι
1.992
Αν εξαιρεσεις τους δικηγορους (για τους λογους που ειπαμε) και τους αριστερους δεν υπαρχει κανεις λογικος ,συνετος ανθρωπος με μυαλο στο κεφαλι του που να υποστηριζει οτι οι ποινες που υπαρχουν στην ελλαδα ειναι επαρκεις.
Κανεις.
Αφού τούς έχουν πελάτες, τι θέλεις να πουν; α να μην ξεχάσουμε οι ποινές καθορίζονται από αυτούς
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.220
Κριτικές
1
Like
29.913
Πόντοι
8.006
Αφού τούς έχουν πελάτες, τι θέλεις να πουν; α να μην ξεχάσουμε οι ποινές καθορίζονται από αυτούς
Kαι οι οικογενειες των θυματων, πελατες μας ειναι.
Αρα γιατι να μην θελουμε μεγαλυτερες?
 

Altinho

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Ιουλ 2008
Μηνύματα
434
Κριτικές
10
Like
88
Πόντοι
1.992
Kαι οι οικογενειες των θυματων, πελατες μας ειναι.
Αρα γιατι να μην θελουμε μεγαλυτερες?
Για να έχετε δουλειά. Γιατί αν αυτοί ξαναβγούν θα ξαναεγκληματίσουν. Σας συμφέρει ο Χ ανάρχας του Ρουβίκωνα να είναι έξω και να κάνει ντράβαλα παρά να φάει μια πεντάρα χρόνια και να κάτσει στην μπουζού.
 

alex71

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Σεπ 2010
Μηνύματα
152.220
Κριτικές
1
Like
29.913
Πόντοι
8.006
μαφιόζοι ο καραιβαζ, η καρολάιν ε?
Δεν εβαλες ούτε τον Καραιβαζ ουτε την Καρολαιν, εβαλες εναν παλιο πυγμαχο
Η ανάρτηση συγχωνεύτηκε αυτόματα:

Για να έχετε δουλειά. Γιατί αν αυτοί ξαναβγούν θα ξαναεγκληματίσουν. Σας συμφέρει ο Χ ανάρχας του Ρουβίκωνα να είναι έξω και να κάνει ντράβαλα παρά να φάει μια πεντάρα χρόνια και να κάτσει στην μπουζού.
Εσυ νομιζεις οτι το δικηγορικο σωμα ζει απο την βαρια εγκληματικοτητα? Σοβαρα τωρα?
 

Altinho

Σεβαστός
Εγγρ.
14 Ιουλ 2008
Μηνύματα
434
Κριτικές
10
Like
88
Πόντοι
1.992
Εσυ νομιζεις οτι το δικηγορικο σωμα ζει απο την βαρια εγκληματικοτητα? Σοβαρα τωρα?
Όχι βέβαια, από την απλή ελαφριά εγκληματικότητα. Για Ρουβίκωνα μίλησα και για ποινές της τάξης των 5 ετών. Για αυτό και έχετε φτιάξει τούς νόμους έτσι που δεν πάει κανένας φυλακή. Ακόμα και να καταδικαστούν, η ποινή είναι εξαγοράσιμη ... για να είναι έξω, να κάνουν τις ομορφιές τους και να έχετε μεροκαματάκι.
 

pezoporos

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.212
Κριτικές
7
Like
2.937
Πόντοι
786
το πρόβλημα πηγάζει από την έλλειψη φυλακών. χρειαζόμαστε 4.000 επιπλέον θέσεις κρατουμένων.
 

αμαμητος

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Ιουλ 2019
Μηνύματα
1.458
Like
1.454
Πόντοι
216
τα παλια χρονια οι ποινες ηταν πολυ σκληρες σε ολον τον κοσμο ακομα και για μικρα παραπτωματα.
Τους κλεφτες, ληστες δολοφονους κτλ κτλ το κρατος τους εκοβε κομματια η τους εκαιγε τους βασανιζε τους παλουκωνε τους σουβλιζε τους ακρωτηριαζε ομως η παραβατικοτητα ηταν στα υψη στην κυριολεξια δεν ηξερες απο που θα σου ερθει. για να κυκλοφορισεις απο την μια πολη στην αλλη επρεπε να το κανεις με σωματωφυλακες κτλ κτλ
αυτο δειχνει οτι η αυστηρη νομοθεσια για αυτον που θελει να κανει μια δολοφονια η ληστεια δεν αποτελουσε ανασταλτικο παραγοντα.

ο περισσοτερος κοσμος νομιζει οτι ο πασσαρης δεν θα κανει την ληστεια εαν ο οικογενειαρχης εχει στο σπιτι του ενα πυροβολο οπλο αυτο βεβαια ειναι λαθος, ο πασσαρης εκανε οτι εκανε δειχνοντας ολοκληρωτικη αδιαφορια εαν θα ζει το επομενο δευτερολεπτο αλλα και για την ποιοτητα της ζωης του. γιατι θα μπορουσε να σταματησει τα εγκληματα την πρωτη φορα που τον επιασαν φυλακη για να εκτισει 5-10-15 χρονια αλλα αυτος καταδικασε τον εαυτο του σε διαρκες εγκλημα και κυνηγητο ξεροντας ασφαλως οτι καποια στιγμη η θα τον πιασουν η θα τον σκοτωσουν
 

glaskos

Σεβαστός
Εγγρ.
25 Δεκ 2011
Μηνύματα
15.130
Like
7.970
Πόντοι
1.206
Εσυ νομιζεις οτι το δικηγορικο σωμα ζει απο την βαρια εγκληματικοτητα? Σοβαρα τωρα?
οταν δουμε εισαγγελεις αστυνομικους και γενικως την ελληνικη δικαιοσυνη να μπαινει μεσα στα αδυτα των ρομα για συλληψεις οπως ακριβως γινεται σε αμερικη και δυτικη ευρωπη με αντιστοιχες κατηγοριες σαν τους ρομα τοτε θα δεις πως θα μειωθει η εγκληματικοτητα απο δαυτους

δυστυχως εχω παρατηρησει στην επαρχια οτι δεν τολμανε καν να μπουνε στα αδυτα των ρομα

ασε που οι ιδιοι οι ρομα το παιζουν εξουσια απεναντι στους πολιτες τονιζοντας τους οτι ειναι υπερανω των νομων

και μαλιστα το λενε μπροστα σε αστυνομικους που φορανε πολιτικη ενδυση

σπαστε το αποστημα αυτο και θα δεις οτι σε χρονο dt θα βαλουν μυαλο ολοι απο δαυτους

και τελος επιτελους καταγγειλτε ολους αυτους που βγαλανε τις νομοθεσιες για αβατα των ρομα καθως επεισης και για ποινες χαδια που τους ριχνουν

ονοματακια εισαγγελεων εφετων δικηγορων αστυνομικων ΟΛΑ ΣΤΗΝ ΦΟΡΑ ΠΟΙΟΙ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ
 
Εγγρ.
25 Απρ 2016
Μηνύματα
7.757
Κριτικές
1
Like
9.938
Πόντοι
2.356
Πραγματικά δεν ξέρω αν οι ψηφοφόροι του Βελόπουλου είναι πιο φελλοί από δεξιούς που διατηρούν στην αρχηγία τους και ψηφίζουν κάποιον που χαίρεται να βλέπει στις παρελάσεις το πολυπολιτισμικό μέλλον της Ελλάδας..

Οι ίδιοι που βαφτίζουν ακροδεξιές τις δεξιές κυβερνήσεις του Βίζενγκραντ και που λένε πως δεν υπάρχει λύση για τη λαθρομετανάστευση.
 

teaserman

Σπουδαίος
Εγγρ.
20 Νοε 2015
Μηνύματα
3.687
Κριτικές
1
Like
6.027
Πόντοι
2.306
τα παλια χρονια οι ποινες ηταν πολυ σκληρες σε ολον τον κοσμο ακομα και για μικρα παραπτωματα.
Τους κλεφτες, ληστες δολοφονους κτλ κτλ το κρατος τους εκοβε κομματια η τους εκαιγε τους βασανιζε τους παλουκωνε τους σουβλιζε τους ακρωτηριαζε ομως η παραβατικοτητα ηταν στα υψη στην κυριολεξια δεν ηξερες απο που θα σου ερθει. για να κυκλοφορισεις απο την μια πολη στην αλλη επρεπε να το κανεις με σωματωφυλακες κτλ κτλ
αυτο δειχνει οτι η αυστηρη νομοθεσια για αυτον που θελει να κανει μια δολοφονια η ληστεια δεν αποτελουσε ανασταλτικο παραγοντα.

ο περισσοτερος κοσμος νομιζει οτι ο πασσαρης δεν θα κανει την ληστεια εαν ο οικογενειαρχης εχει στο σπιτι του ενα πυροβολο οπλο αυτο βεβαια ειναι λαθος, ο πασσαρης εκανε οτι εκανε δειχνοντας ολοκληρωτικη αδιαφορια εαν θα ζει το επομενο δευτερολεπτο αλλα και για την ποιοτητα της ζωης του. γιατι θα μπορουσε να σταματησει τα εγκληματα την πρωτη φορα που τον επιασαν φυλακη για να εκτισει 5-10-15 χρονια αλλα αυτος καταδικασε τον εαυτο του σε διαρκες εγκλημα και κυνηγητο ξεροντας ασφαλως οτι καποια στιγμη η θα τον πιασουν η θα τον σκοτωσουν
Ακριβώς αυτό. Επιπλέον η αυστηροποίηση των ποινών ναι μεν θα λειτουργήσει αποτρεπτικά σε μερικούς μικροεγκληματιες, από την άλλη όμως θα καταστήσει τους αμετανόητους και πιο αποφασισμένους. Για παράδειγμα αν κάποιος μπει σε ένα σπίτι για να κλέψΕΙ, γνωρίζοντας τι τον περιμένει εάν θα συλληφθεί, θα είναι πολύ πιο αδίστακτος στις ενέργειες του. Αν το πρόβλημα μας είναι να εξαφανίσουμε το μικροέγκλημα αλλά να έχουμε και περισσοτερους σαν τον Πάσσαρη, τότε ναι, να αυστηροποίησούμε με τις ποινές ανεξαιρετα.
Χωρις να έχω γνώση επι των νομικών θεμάτων, έχω την αίσθηση ότι η κατεύθυνση που παίρνει η Πολιτεία για την αυστηροποίηση ποινών στα ιδιαίτερα ειδεχθή εγκλήματα ( βλέπε Καρολαϊν κλπ) είναι η σωστή.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom